SAMENSTELLING GS IS NOG NIET ROND Kort parkeren op Leids Stadhuisplein Heroine-smokkel via Nederland PvdA-kamerlid dr. Lamberts woedend over houding NVV Leiden voorheen en thans PvdA moet nog vergaderen bereid tot overleg DONDERDAG 6 JUNI 1974 DEN HAAG De samenstelling van de Gedeputeerde Sta ten in Zuid-Holland is nog niet rond. De Statenfractie van de Partij van de Arbeid zal zaterdag met haar achterban op een provinciale vergadering overleggen. Hiervan zal het afhangen of de drie in G.S. gekozen PvdA-ers hun benoeming aannemen. Het college van GS ziet er voorlo pig zo uit: ir. N. Buijsert (CHU) dr. R. Eijsink (KVP), G haven, zodat ook CHU en ARP bij het vooroverleg betrokken werden, de Zande Samen hebben de CDA-partiJen er met succes naar gestreefd ook de VVD er bij de betrekken. In het overleg had de PvdA als uit- ganspunt vier eisen gesteld, er moest een programcollege komen, het eigen program moest uitgangspunt zijn (VVD), die hun benoeming aan vaardden. en de drie PvdA-ers, drs. J. G. Borgman, mr. H. B. Engelsman en drs. J. H. Boone. Het nieuwe college is zowel een program- als een afspiegelingscol lege. De PvdA vindt in het nieuwe ^dagelijks bestuur van de provinvie Xpulfhtdl^rde Gokautomaat De progressieve partijen bezetten isamen 37 van de 83 statenzetels. Om een meerderheid te vinden voor het •samenstellen van een programcollege heeft de PvdA geprobeerd de KVP- DEN HAAG/LEIDEN - "Wij krij- fractie daaraan te laten meewerken, gen de huilende vrouwen op het bu- Die fractie was echter verdeeld en reau, omdat de mannen hun geld in gaf er in meerderheid de voorkeur die automaat vergokken," aldus de aan de CDA-samenwerking te hand- mededeling van een hoofdagent van de Leidse politie bij de Haagse recht- L- bank. Het zou mede aan die huilen de moeders te danken zijn, dat de burgemeester uiteindelijk het ge wraakte gokmachine verbood. De caféhouder werd van dat appa raat er niet slechter op. Volgens ra ming verdiende hij daar zo'n zeshon derd gulden per week aan. Hij vol deed niet graag en snel aan het be vel de machine uit zijn cafe te ver wijderen, zodat een procesverbaal volgde. In hoger beroep van een vonnis van de Leidse kantonrechter, die de Het Nederlandse PEN-centrum tafehouder tot een geldtoete veroor- heeft zich (samen met de Vereni- doch bovendien de automaat ging van Letterkundigen en de ver- verbeurd verklaarde ging het be- enlglng van toneel, radio en televisie- cwaar van verdachte bijzonder uit schrijvers) bereid verklaard hun "aar de laatstgenoemde beslissing, schrijvende Russische collega Wladl- want de hosten van de automaat mir Boekowskl in Nederland te ont- bedragen ruim tweeduizend gulden, vangen. Het bestuur heeft dit aan de D? officier van Justitie zag geen Russische autoriteiten laten weten, reden de automaat terug te geven Eerder stelde de universiteit van en vorderde bevestiging vanhetvon- Leiden zich garant voor de voortzet- nis hl eerste intantie. ting van de biologiestudle van Boe- Reeds op 1 november 1972 was aan Irowskt Deze 31-jarige auteur ver- verdachte meegedeeld, dat de auto- blijft. na een gevangenisstraf van 2 maat uit het cafe moest worden ver- Jaar te hebben ondergaan, voor vijf wijderd, ook omdat hij er geen ver- Jaar in een werkkamp. Zijn ge- gunning voor bezat. Wel zijn de zgn. zondheldstoestand wordt kritiek ge- "Flipper-aiutomaten" in Leiden toe- noemd. Hij werd veroordeeld, nadat gestaan. hij wereldkundig had gemaakt, met Verdachte zette uiteen, dat de welke middelen mensen in de Sowjet- automaat twee Jaar was gebruikt en Unie via artsen, die in dienst zijn opeens moest worden verwijderd. In van de geheime dienst, uit de samen, aangrenzende gemeenten zouden be leving worden genomen. treffende automaten wel gebruikt mogen worden. "Je kunt er Je agres- sie op kwijt," aldus verdachte. m<TP\i7"PPT" De Officier vond dat geen voldoen- gCYV de motief. De rechtbank zal op 14 Ju ni vonnis wijzen. voor het program van het nieuwe col lege, de progressieve groepering moest vier van de zes zetels in GS krijgen en de WD moest buiten het overleg en het college worden gehouden. Op basis van deze eisen kon geen over eenstemming worden bereikt. Aangenomen dat de drie PvdA- statenleden het fiat van him partij krijgen en ook hun benoeming aan nemen dan ziet het nieuwe college er niet veel anders uit dan het vorige. Het enige verschil is. dat de ARP-ge- deputeerde Van der Brugge vervangen is door een PvdA-man Boone. De CDA-groep is bereid geweest dit offer te brengen om te voorko men, dat de VVD met achttien zetels de tweede fractie in de staten buitenspel zou worden gezet. De PvdA heeft dan wel voor een deel haar zin gekregen, zij bezet toch in feite vier van de zeven zetels in het college van GS. De commissaris van de koningin, de heer Vrolijk, heeft Immers nooit onder stoelen of ban ken gestoken, dat hij ook in zijn functie socialist en PvdA-man is. Nederlandse Dagbladpers: weg uit Leiden „VaTl Doom is Weinig rvETNT TTA Ari/T.TTTnW.M "WH lrrI1_ Schoolboeken zijn te duur" DEN HAAG De consumenten bond is van mening dat schoolboe ken duurder zijn dan nodig is door het groot aantal verschillende boe ken dat wordt gebruikt. Uit een on derzoek van de consumentenbond sa men met de vereniging voor open baar onderwijs is gebleken dat voor dezelfde vakken in dezelfde klassen, door de scholen voor Havo tientallen verschillende boeken worden voorge schreven. De kosten van de boeken lopen bovendien nogal uiteen. B1 goedgekeurd De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren met 59 tegen 31 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de plannen van de re gering voor de bouw van een nieuwe strategische bommenwerper, de B1 voor de Jaren-'80. De senaat kwam tot dit besluit toen gestemd werd, over een motie van senator McOo- vern, de Democratische kandidaa* bij de presidentsverkiezingen van «972, die het door de regering gevraagde bedrag van 455 miljoen dollar voor het tijdvak 1974—1975 ten behoeve van de B—1 met meer dan de helft wilde beknotten Nederlandse PEN bereid Boekowski te ontvangen Sluis 1 UI VUUUI3 WXJWJU. tegen sex s ïops pu'zen(jen d0(jen SLUIS De bevolking van Sluis In Zeeuws-Vlaanderen begint steeds meer in beweging te komen tegen het nog steeds groeiend aantal sex- shops in de gemeente. De afgelopen week werd Juist de negende sex-shop in Sluis geopend. Terwijl in de rest van Nederland de sex-shop golf blijkt af te zwakken, krijgen de Belgen I Juist de smaak te pakken. Met bus sen vol komen ze Zeeuws-Vlaande- i ren binnen- Nu bekend is geworden dat zeer bin nenkort de tiende sexshop in Sluis geopend zal worden is de maat vol. 1 Dp schoolbesturen protesteren, de plattelandsvrouwen trekken met handtekeningenlijsten langs de deu- j ren. de middenstand heeft ook al ver zet aangetekend en B. en W. van Sluis hebben nu toegezegd een ex tra raadsvergadering te zullen be leggen, waarop het sex-shop pro bleem aan de orde zal worden ge steld. in India bij pokken-epidemie NIEUW DELHI (DPA) In de eerste vier maanden van dit jaar zijn in India minstens 15.000 men sen aan de pokken bezweken, zo heeft de wereldgezondheidsorganisa tie in Nieuw Delhi bekendgemaakt. Alleen al in de staat Bihar over leden in deze periode 9000 mensen aan deze ziekte. De overige slachtof fers vielen in de staten Oettar Pra- desj. Madj ah PradesJ, Orissa, West- Bengalen en Assam. De pokken epi demie in India zou de ergste zijn geweest van deze eeuw. In de periode van 1 Januari tot 7 mei zijn er uit de hele wereld 76.383 gevallen van pokken gemeld. Verre weg het grootste deel deed zich in India voor, namelijk 61.482. Volgens Franse politie: PARIJS (AP) De Franse politie heeft bijzonderheden bekend ge maakt over de handel in een nieuwe vorm van heroïne, waaruit blijkt dat deze „bruine suiker" in Amsterdam bij de Chinezen te koop is. De Fran se politie schetste de achtergrond van een aantal arrestaties die on langs in Frankrijk hebben plaats ge vonden. waarbij elf Chinezen werden gearresteerd die ervan beschuldigd werden ais koeriers te zijn opgetreden in de handel van „bruine suiker" tussen Hongkong en Amsterdam. De nieuwe bruine suiker is in Hong Kong ontwikkeld toen de in ternationale politiemacht de handel in de traditionele „witte" of half-zui- ver heroïne bemoeilijkten. Volgens de politie bestaat de „brui ne suiker" voor 33 procent uit he roïne in gekristalliseerde vorm, voor 60 procent uit cofeïne en voor zeven procent uit morfine en cocaïne. De gekristalliseerde vorm van de heroï ne neemt vrij veel minder plaats in dan de witte vorm. I De bruine suiker zou in Amster dam „en gros" worden verkocht voor tussen de 25.000 en 30.000 gulden per kilo. Deze wordt dan verdund voor de straathandel. De wijze waarop dit gebeurt is nog niet bekend. Maar de politie heeft gezegd dat het wel ze ker is dat de nieuwe vorm van he roïne „zeer giftig" is met „vrijwel onmiddellijke dodelijke gevolgen". Het produkt is voornamelijk aan de man gebracht in West-Duitsland en in Engeland, maar het is ook reeds aangetroffen In Parijs en Marseille. Zes Chinese koeriers zijn onlangs op het vliegveld Orly van Parijs ge arresteerd en vijf andere vermeende smokkelaars, waaronder een vrouw, zijn maandag aangehouden aan de Frans-Belgische grens toen twee kilo verdovende middelen werden aangetroffen in hun taxi. De politie zei dat de gearresteerde Chinezen hadden gezegd dat zij dach ten dat het toezicht op het Parijse vliegveld en aan de Frans-Belgische grens minder scherp zou zijn. Onder de vijf die maandag aan de grens werden gearresteerd bevond zich de negentienjarige in Hong-Kong gebo ren Nederlandse. AMSTERDAM Minister Van Doorn is weinig bereid tot overleg met de vereniging De Nederlandse Dagbladpers (NDP) over onder meer individuele steunverlening aan de pers. Hij brengt belangrijke ver anderingen aan in het voorgenomen regeringsbesluit hierover en het is merkwaardig dat hij tot nu toe een NDP-nota over dit onderwerp heeft genegeerd. NDP-voorzitter mr C. J. Houwert. zei dit vanmiddag in Am sterdam tijdens de jaarlijkse leden vergadering van zijn vereniging. Uit een gesprek met minister Van Doorn vorig jaar november, "een eerste en alsnog voorlaatste gesprek" aldus mr Houwert. is volgens de NDP duidelijk geworden, dat de be windsman al een standpunt had inge nomen over de steunverlening aan de pers. Hij twijfelt eraan of minis ter Van Doorn de belangen van de pers "op lange en korte termijn", wel voldoende in zijn overwegingen betrekt en vraagt zich af wanneer 'n stichting bedrijfsfonds voor de pers zal zijn opgericht: "De beleidsnota over de massamedia, die de minis ter de Tweede Kamer dit Jaar heeft toegezegd zal uitsluitsel moeten ge- Over de gestegen prljezn van kran tenpapier zei hij"in Nederland, moet snel duidelijkheid ontstaan over de produktie van de papierfa briek van Gelder". Ook wil de NDP meer weten van de lange termiln- plannen in Scandinavië. Het NDP-bestuur is verder tevre den over de vorige week bereikte overeenstemming over een redactie statuut tussen delegaties van NDP en de Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ). "Nederland is het eerste land, waar in alle dag bladondernemingen één redactiesta tuut tot stand is gekomen", aldus de heer Houwert. Bevrijding President Anwar Sadat heeft plechtig beloofd de be vrijding van de door Israël bezette Arabische gebieden te voltooien te gen juni van het volgend Jaar, aldus het semi-officiële dagblad Al Ahram. Het blad zei dat Sadat deze belofte woensdag tegenover de strijdkrach ten heeft uitgesproken tijdens zijn rondreis in het gebied van het Suez- kanaal en het deel van de Sinai- woestijn dat nu weer in Egyptische handen is. Bejaarde prostituée gearresteerd 'Baby Doll Sarah Cowan' is, naar de politie hier woens dag meedeelde in de Ameri kaanse staat Illinois gearres teerd wegens prostitutie. Sa rah is 73 jaar. Zij liep tegen de lamp toen zij een politie man in burger uitnodigde met haar naar huis te gaan "om samen wat lol te maken", al dus de bekendmaking. In een telefonisch gesprek vertelde Sarah gisteren dat zij, na een mislukte liefdes- affaire, op haar 19e jaar "in het leven was gegaan". "Ik heb", aldus Sarah, "al genoeg boetes betaald om ze ker een derde van deze rot- gevangenis te kunnen kopen. Zij zit dus 54 jaar in het vak. De vrouw vertelde verder nog dat zij van de steun 450 gulden per maand krijgt, "en daar kom je niet ver mee". De enige dingen die haar thans dwarszitten, in ver band met het vak, zijn haar gewicht en haar hoge bloed druk. "Ik weeg nu een dikke 90 kilo. In mijn beste tijd woog ik 57 kilo". Over groepspraktijk huisartsen LEIDEN De regeling voor het middenterrein van het Stadhuis plein, waarbij alleen kan worden ge parkeerd wanneer men beschikt over een ontheffing heeft niet over eenkomstig het gestelde doel heeft gewerkt. Dit is mede veroorzaakt door het feit, dat de wegenverkeers- wetgeving thans niet meer de moge lijkheid biedt het middengedeelte vry te houden. Blijkens de Juris prudentie kan geen parkeerverbod worden vastgesteld. Om die reden moest worden volstaan met het op nemen van het weggedeelte in blauwe zone Aangezien deze verkeersmaatregel dagelijks werd overtreden, hebben B. en W. zich genoodzaakt gezien tot intrekking van de regeling over te gaan. Zij hebben voorts besloten op het middengedeelte van het Stad huisplein parkeermeters te plaatsen met een maximum parkeerduur van een half uur. Hierdoor komt het parkeerterrein geheel ten dienste te staan van kortparkeerders, die het stadhuis of de in de directe omge ving staande bedrijven en instelHn- Ten willen bezoeken. De parkeermeters zullen tevens tienen ter vervanging van de par keermeters, die zijn geplaatst op het stadhuisplein langs de muur aa de zijde van het Koornbrugsteeg. Od deze parkeergelegenheid zullen In validenparkeerplaatsen worden ge maakt. Op het parkeerterreintje aan de Vismarkt, waar zich nu invali denparkeerplaatsen bevinden, zullen in het belang van de bevordering van het fietsverkeer rijwielrekken worden geplaatst. De reservering van de parkeer plaatsen t.b.v. invaliden op het Stadhuisplein geldt voortaan van maandag t/m zaterdag van 8 tot 18 uur zodat de parkeerplaatsen 's avond en op de zondagen voor alge meen gebruik beschikbaar zijn. De nieuwe regeling gaat volgende week in. Erts voor China China stan hebben in Islamabad een over eenkomst ondertekend betreffende de ontwikkeling van de ijzerertslagen, in Baloetsjistan. China zal experts Geen vermindering De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Paki- Zaken Henry Kissinger heeft giste ren gezegd dat een eenzijdige ver mindering van de strijdkrachten, van de V.S. in het buitenland op dit ogenblik "onze pogingen zou kunnen Hot Rotterdamse tweede-kamer, lid dr. J. H. Lamberts is woedend op het NW. Opmerkelijk, omdat Lamberts als oudgediende in de PvdA hij is al Kamerlid sinds 1956 immer nauwe contacten heeft onderhouden met de socialistische broeders van de vakbeweging. "Ik voel me persoonlijk gegriefd nu het NW blijft weigeren valse be schuldigingen tegen de groepsprak tijk van huisartsen in de Rotter damse w\jk Ommoord in te trekken. Vele dagen heb ik geprobeerd tot 'n minnelijke schikking te komen. Nu het NW in haar officiële orgaan De Vakbeweging van 30 mei de be schuldigingen nog eens herhaalt, loopt mijn gal over". "U moet goed begrijpen, de groeps praktijk in Ommoord is eigenlijk mijn geesteskind. Mijn eigen zoon werkt er samen met zes andere art sen. Daar gebeuren goede dingen in het belang van de volksgezondheid. En nu moet het NW niet met uit de lucht gegrepen leugens op de prop pen komen". "De leugens zijn verspreid door 't district Zuidwest Nederland van het NW. Ze zijn gebaseerd op eenzijdi ge informatie van één NW-lid. De informatie bij de groepspraktijk is niet gevraagd. De beschuldiging luidt: particuliere patiënten krijgen zeven minuten de tijd voor een be zoek aan de huisarts; duurt het be zoek langer dan worden twee consul ten in rekening gebracht". "Het ging om een vrouw van een NW'er die na afloop van een lang durige behandeling nog vroeg om 'n uitstrijkje met het oog op baarmoe derkanker. Dat kon toevallig nog de zelfde dag 's avonds worden geregeld. Het is toch logisch dat dan twee bezoeken in rekening worden ge bracht. Bovendien: die mensen wa ren net particulier patiënt geworden.. Tot kort voor het incident waren ze ziekenfondspatiënt. Het was een nogal wrak gezin, waar de groeps praktijk veel uren aan had besteed. Ik moet zeggen: kenmerkend voor de groepspraktijk in Ommoord is, dat de ziekenfondspatiënten misschien wel wat worden voorgetrokken". Ontoelaatbaar "Zonder nadere informaties in te winnen heeft het NW toen het be rekenen van twee consulten op één dag als een schandaal in de open baarheid geslingrd. Dat vind ik uit democratisch oogpunt ontoelaatbaar. Dat vain die zeven minuten be- bij het maken van afspraken. Zo hanteert de groepspraktijk Ommoord het systeem, dat elke vijftien minu ten twee patiënten aan de beurt kun nen komen". "Waar haalt het NVV de rechtvaar, diging vandaan zo glashard een leu gen te herhalen uitgerekend tegen een groepspraktijk waar Jan en alle man zich van op de hoogte heeft la ten stellen, maar waarvoor het NW in zes jaar nooit enig teken van be langstelling heeft gegeven". "Wie zal opmerkingen van het NVV op het terrein van de gezond heidszorg nog serieus nemen. Ik in Leidse soldaat had "rotbui" ARNHEM/LEIDEN In de trein Rotterdam—Gilze Rijen kwam een dienstplichtig soldaat uit Leiden na een kwaaie dronk tot een kwajon gensstreek: hij sloopte een asbak en twee kapstokhaken uit de trein en nam de NS-requisieten, die een lut tele waarde van f32,- vertegenwoor digden, mee naar zijn legeringska- mer. Vol spijt bekend hij gisteren voor de Arnhemse krijgsraad dat hij des tijds een rotbui had en daarom, na het nuttigen van een vijftal pilsjes in d« Rotterdamse stationsrestaura tie, de tredninboedel het moest ont gelden. De auditeur-militair, mr. J. A. M. Beaumont, vond dat er paal en perk gesteld moest worden aan de vernie lingen die baldadige soldaten met de nodige pils achter de kiezen in trti- nen aanrichten. Conform de eis werd de soldaat veroordeeld tot een boete van f 150.- of zes dagen. ROELOFARENDSVEEN De vol leybalvereniging 'Tn Up Go" orga niseert op zondag 23 Juni haar eigen "Bloementoernooi" in de veilinghal E.M.M. aan de Sotaweg in Roelof- arendsveen. Hieraan doen enkele volleybalverenigingen uit de provin cie mee. Bovendien zijn er twee vel den uitgezet voor verschillende niet- volieybalspelende verenigingen uit Roelofarendsveen om een onderlin ge competitie te spelen. misverstand. El- elk geval niet. Na bijna dertig Jaar zeker syslteem nauwe samenwerking heeft het NW leveren voor de ontwikkeling van de dwarsbomen om een wederzijdse ver- ertslagen en de watervoorziening met mindering van de strijdkrachten in het doel een staalindustrie te vesti- Europa te bewerkstelligen tussen de gen in Changi. NAVO en het Warschau-pact". Een boek, waarin we Leiden zoals we het nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze eeuw. Een honderdtal toto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: oud-redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. Foto's: J. Holvast. Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Afgehaald aan de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 Afgehaald i n de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,80 op giro 57055 tn.v. Leidsch Dagblad B.V. Telefonische informatie: 01710—25041 toestel 45.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15