produktiepersoneel vaklieden bij de technische dienst techniek komt steeds meer te hulp Hoogovens heeft regelmatig plaats voor: envoor HOOGOVENS* ESTEL Werken bij Hoogovens: Hoogovens biedt werk aan ongeschoolden, geschooldenen vak lieden. Veel van dat werk is ergzelfstandig enhetwordt bijnaaltijduitge- voerdin kleine teams. De meestemensen werkeninploegendienst.Veel aandacht wordt besteed aan de verbetering van werkomstandigheden, met name door een toenemend gebruik van de modernste technische hulpmiddelen. Daardoor is ook het zware, warme of vuile werk in de loop van de jaren sterk verminderd. Al met al doen nog maar heel weinigmensenvanhetbedrijfspersoneelvantydtottijdèchtongemak- kelijk werk. Daarnaast doen sommige kleine groepen nog werk dat min of meer bezwaarlijk is. Dat wilnatuurlijkniet zeggen dat vooralle overigen dewerkomstan- digheden precies gelijk zijn. Wat men ook doet, er blijven altijd ver schillen tussenhetwerkenin eenkantoor,eenloco-ofeenkraancabine, een tekenkamer, een werkplaats, een haven, een meethuis en wat al meer. Daarom houdt men rekening met die verschillen door een systeem van toeslagen bij het salaris. Werken in de derde haven van Nederland In deeigenhavensvanHoogovens wordt perjaarmeerdanl4miljoenton'doorgezet'. Daannee hebben we na Rotterdam en Am sterdam de grootste haven van ons land. De zeehaven van Hoogovens kan schepen tot 100.000 ton aan. Hier worden o.a. de Ijzerertsen en de steenkool aangevoerddie nodig zijn voor het hoogovenproces. De af voer van onze produkten gaat deels over zee, deels via de vier binnenhavens metaan sluiting op het Noordzeekanaal. Het lossen en laden gebeurt met behulp van zeer moderne installaties en mobiele werktuigen, zoals reusachtige kranen, grote motorschoppen, dieplepels, heftrucks, etc. De mensen die hier werken noemen we stuwers. Voor hen is goed samenwerken belangrijk. Denkt u maar even aan het ge barenspel tussen de kraandrijver die ver boven het schip in de lucht hangt.de boots man die op het dek staat en de bakkenbe- stuurderin het schip. Juist omdat machines het zware werk doen,komthetstuwerswerk steeds meer aan op kennis en inzicht. Een stuwer krijgt dan ook bij Hoogovens een grondige praktijkopleiding aangevuld met cursussen. De Technische dienst: een beroep op vakkennis, ervaring en initiatief Een stadje van grote en kleine fabrieken, werkplaatsen,laboratoria,magazijnen,kan toorgebouwen, opslagterreinen, wegen en groenstroken. Tientallen zware fabrieks- uitrustingen, honderden hulpinstallaties, een uitgebreide apparatuurvoorprocesbe- sturing en communicatie. Vijf eigenhavens met het modemstelos- en laadmaterieeL Een spoorwegnet van 200kmmet501oco'senl000specialewagens. Een groot voertuigenpark met zeer ge varieerd materieel voor intern transport. Dat kostbare geheel in goede, bedrijfs klare staat te houden, dat alles storingwij en efficiënt te laten werken en het dagelijks gebruik waar mogelijk te verbeteren, is de omvangrijke taak van de Technische dienst. De dienst bestrijkt de 5grote gebieden: - de werktuigkundige dienst - de elektrotechnische en instrumenttech- nische dienst - de centrale technische dienst voor het bouwkundig onderhoud en de verbouwin gen,het ovenbouwkundigonderhoud,het onderhoud van industrievoertuigen, kra nen, hulpwerktuigen en gereedschap, leidingen, vezwarmings-,koel en sanitaire installaties - de dienst voor materiaalbeheer en maga zijnen -de energievoorziening; voor wat betreft stoom,gas,perslucht,zuurstof,e.d. DeTfechnische dienst heeft zo'nCTOOmede- werkers: vaklieden,semi-vakliedenenhulp- krachten. De vaklieden zijn vooral werk tuigkundigen, elektrotechnici en instru ment-technici. Zij werken, deels in dag- en deels inploegendienst.lndeonderhouds-en storingsdiensten. Bij de reparatie-afdelin gen. En in de technische bureaus waar ze de voorbereiding van het werk doen en initia tieven nemen tot verbetering van het onderhoud en het dagelijks gebruik van het materieel, laken die naast veel vakkennis en ervaring, initiatief en vindingrijkheid vragen. In de bouwkundige sector werken o.a. timmerlieden, metselaars, schilders en een belangrijke groep ovenbouwkundige vaklieden. Bijvoorbeeld: vaklieden elektro techniek en instrumentatie Waar duizenden generatoren, motoren en andere elektrische installaties dag en nacht draaien, is er veel werk voor vakmen sen die al die apparatuur in goede, bedrijfs klare staat houden. Ze controleren en onderhouden de machines in de fabrieken. Ze zitten in de storingsdienst, die inspringt bij moeilijk heden. Of ze repareren en reviseren elek trische apparatuur in een van de werkplaat sen. Het zijn goede vakmensen, die voor een deel opgeleid zijn in het eigen oplei dingscentrum. Vanuit hun speciale deskun digheid doen ze voorstellen om verbeterin gen aan te brengen aan de apparatuur die hen is toevertrouwd. Datzelfde geldt ook voor de instrument- vaklieden, die zich bezighouden met de installatie, het onderhoud en de controle van de vele meet- en regelapparatuur in het hele bedrijf Daarbij vindt men de meest moderne toepassingen, zoals de proces- computer.Ookde opleidingvoor dit boeien de specialisme gebeurt grotendeels in eigen bedrijf. Een mannenwereld die zonder vrouwen niet kan draaien Eigen busdiensten van het bedrijf De laatste 25 jaar is Hoogovens uitge- groeidtoteenwerkgevervooreengrootdeel van de provincies Noord- en Zuid-Holland. Tot in Den Helder, Enkhuizen en Leiden toe, kan men nu de Hoogovensbussen tegenkomen. Ze bieden gratis vervoer aan veel van onze medewerkers die in de' pro vincie wonen. Verder zjjnervooreenaantal bjizondere gevallen speciale regelingen voor een tegemoetkoming in de reiskosten. Flinke afstanden van het werk wonen is voorveelmensenonvermijdelijkgeworden. Hoogovensprobeertde scherpe kantjes van dat reizen zoveel mogelijk af te slijpen. leerlingstelseluittot een vakman op een van de volgende gebieden; werktuigkunde, elektrotechniek, instrumenttechniek, be dieningstechniek of ovenbouwkunde. Het aantrekkelijke van deze opleiding zit 'm in de afwisselende combinatie van boekenkennis opnemen en werken in de praktijk..Bovendien krijgen de leerlingen een salaris. De belangstelling is dan ook groot. Dit/jaar Zo'n 200 nieuwe cursisten. Tijdelijke werkers: een belangrijke groep Een niet te verwaarlozen deel van het werk bij Hoogovens woidt al jaren geleverd door wat wij noemen kortverbanders. Dat zijn medewerkers die voor minstens 4 weken tot 6 maanden in dienst treden. Het zjjnvaak mensen afkomstig uit seizoen- bedrjj ven of mensen die om andere redenen een beperkte tijd beschikbaar hebben. Bjjvoorbeeldjongeluidie van school komen en kennis willen maken met ons bedrijf. Of mensen die tjid te overbruggen hebben tot hun militaire dienst. Samen leveren ze een gewaardeerde bijdrage in bijzondere situ aties, zoals produktiepieken, vakantie- en griepperioden. Vee! kortverbanders komen jaren achtereen terug, vaak voorgoed. In vaste dienst! Daarnaast zijn er de vakantiewerkers en de parttimers. Dat zijn meestal studenten die tijdens hun vakantie of op vaste dagen, b.v. op één of meer werkdagen inde week, er watbijwillenverdienen. Hoogovens buitengaats Als u een speciale liefhebberij hebt, zit u bjj Hoogovens goed. De kans, dat enkele van uw vele collega's uw voorliefde delen is tamelijk groot. Samen doen gaat bijna altijd. In verenigingsverband of incidenteek Met hulp van de Commissie Bedrijfsontspan- ning worden de 'meest uiteenlopende activiteiten opgezet.. Iedere medewerker kan een initiatief nemen. Onze mensen zijn dan ook helemaal niet verbaasd als ze opeen dag gevraagd worden voor een klaveqas- tournooi en een dagvissen op het ruime sop van de Noordzee. Bij Hoogovens kan 't allemaal. Een technisch vak Ieren: dat kan bjj Hoogovens Hoogovens heeft natuurlijk veel belang hij mensen die hun vakgoed verstaan. In dit lichtgezienishet begrijpelijk, dat het bedrijf een zeer omvangrijk eigen scholings apparaat heeft. Zo is er een speciale dag opleiding voor jonge mensen, tot 18 jaar, die zich in een technisch vak willen be kwamen. Deze bedrijfsschool is bestemd voor LTS-ers en mensen met MAVO of enkele jaren MAVO en belangstelling voor wis kunde. In 2 of 3 jaar tijd groeien ze via het Natuurlijk is een industrieel bedrjjf als Hoogovens vooral een kwestie van man nenwerk. De enige.produktiefunktie voor vrouwen is die van kwaliteitscontroleuse. Ze werkt in een ruime hal met een aantal collega's.Zij controleren ofersoms vlekjes, krassen en andere fouten zitten inde vertin- deplatenblikdiewijfabriceremDat is vooral secuurwerk. En het betaalt goed. Maar de kwaliteitscontroleuses vormen lang niet het enige vrouwelijke element binnen onze poorten. Bjj de uitgebreide huishoudelijke dienst werken honderden vrouwen: telefonistes, telexistes, serveer sters en schoonmaaksters. Ook op de vele kantoorafdelingen is de vrouw goed vertegenwoordigd, \hn ad ministratief assistente tot maatschappelijk werkster en bibliothecaresse; van typiste tot directiesecretaresse. En het aantal plaat singsmogelijkheden voor vrouwen neemt geleidelijk toe, terwijl er geen verschil in salaris bestaat voor functies die zowel door eenman als dooreenvrouwkunnen worden bezet. Hoogovens lijkt, van buitenaf bezien, één kolossaal bedrijf. Bij een nadere verkenning ondek je tal van fabrieken en fabriekjes. In die bijna afzonderlijke bedrijven kun je weer allerlei afdelingen onder scheiden. Het betekent (voor buitenstaanders) vaak een verrassing dat de mensen da'ar in kleine teams werken. Zij houden zich bezig met de meest uiteen lopende taken. En dat geldt wel speciaal in de produktie-afdelingen en bij het onderhoud en de reparatie, waar in totaal zo'n 14.000 mensen werk vinden. Van hen gaan er per jaar al evenveel met pensioen als de totale bezetting van menig middelgroot bedrijf. Vandaar dat bij Hoogovens regelmatig plaatsen vrij komen. Daarom zijn vaklieden en ook mensen zonder bepaalde industrie ervaring steeds welkom in IJmuiden. Produktiepersoneel Dat kan zijn voor het bedienen van bepaalde installaties of het besturen van transportmiddelen in de walserijen, om zo maar twee voorbeelden uit de vele mogelijk heden te noemen. Voor dergelijke functies is geen bepaalde voor opleiding nodig. De vereiste kennis en vaardigheden leren wij u in de praktijk. In aanmerking komen mannen van 21-50 jaar die bereid zijn in ploegendienst te werken. Vaklieden bij de technische dienst Voor onderhoud en reparatie heeft Hoogovens plaats voor vaklieden, zoals bankwerkers, constructie bankwerkers, pijpmonteurs, instrumentenmonteurs (M+R), elektromonteurs en anderen. Dagdienst of ploegendienst. Leeftijd 21-50 jaar. Zo'n plaats in een team zou ook iets voor u kunnen zijn! Belangstelling? Stuur dan onder staande bon in, waarna wij u nader zullen informeren. Adresseer als volgt: Hoogovens, Personeelsvoorziening, Antwoordnummer 94000, IJmuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt contact met u opgenomen. Telefonische inlichtingen: (02510) 94000. Ik stel prijs op nader contact overplaatsing bij uw bedrijf. Naam: Voornaam: Geboortedatum: Woonplaats: Gehuwd/ongehuwd

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12