Ramp schokt Britten Begin van uitwisseling krijgsgevangenen in M.O. Staatsmijnen beginnen met onderzoek Kabinet Rabin volgt politiek Golda Meir ■E3BQ29B VEILIGSTE FABRIEK VAN ENGELAND EXPLODEERT: 29 DODEN DSM: „RAMP VERBIJSTEREND' Dajan en Eban in oppositie Wonderlijk vulmiddel voor vakiiian en gezin PORION Koning van Bhoetan bijna vermoord De resten van de chemische fabriek in Flixborough na de ontploffing PAGINA 4 (Van onze correspondent) LONDEN Een reusachtige explosie heeft zaterdag een Brits-Nederlandse chemische fabriek in het Engelse dorp Flix borough vernietigd- Ooggetuigen vertellen dat de fabriek in een enorme vuurbal omhoog kwam. De explosie was 45 kilo meter ver te horen. Bij de ramp kwamen zeker 29 arbeiders om het leven. Leden van de medische hulpdienst vrezen dat van de ruim dertig vermisten weinigen de explosie hebben over leefd. De politie beschreef de rampplaats als „verschrikkelijk, alsof een atoombom het dorp had getroffen". Vrouwen renden huilend hun huizen uit en het bloed stroomde over hun gezicht als gevolg van gesprongen vensterruiten. Het dorp is in alle haast geëvacueerd, 105 mensen zijn gewond. In Groot-Brittannië en Noord- Minister van arbeid Michael Poot er,and dre,Een dniaenden arbe,- ders, voornamelijk in de nylon- ramp toegezegd. Het onderzoek zal industrie, hun baan te verliezen als geschieden De huizen in de omgeving van de chemische fabriek ren werden ingedrukt, muren en plafonds scheurden t gerukt. verden zwaar beschadigd. Ramen en deu- rc veel dakpannen werden van de daken meerder- namelijk 250 Engeland de exnlosie nieuwe Brltse wetgeving op de ue explosie. veiligheidsnormen van chemische fabrieken. de Neder- van de ra,mp, waarvan de schade wordt geschat tussen de 500 miljoen gulden (afgezien nog van de schade aan de huizen in de omgevinng) is nog steeds niet bekend. Vast staat dat de explosie is veroorzaakt door het ontsnappen van cyclohexaan-gas, een grondstof bij de fabricage van caprolactan. Pas sinds vandaag zijn experts in een indirect gevolg v De fabriek, waar landse Staatsmijnen heidsbelang hebben, de enige leverancier van caprolactan, dat ken van nylon Courtaulds en de Britse Enkalon- fabrieken waren de grootste klanten van de nypro- fabriek. De twee con cerns vervaardigen een kwart van de Britse nylonfabrirage. Beide be- gelegenheid" dë drijven zijn nu wanhopig bezig al ternatieve bronnen aan te boren. Er is echter reeds de wereldmarkt groot tekort op wege de intense hitte en het gevaar caprolactan. van nieuwe ontploffingen. De ex- In het Limburgse Heetten heeft opereren in onafhankelijke Staatsmijnen ook een fabriek die teams verwacht wordt dat ze pas De narekende ruïnes van de cherhische fabriek. caprolactan vervaardigd. Er hebben zich daar nog geen explosies voor gedaan en er zijn ook tot dusver geen ernstige ongelukken gebeurd, omgeving veertien dagen met voorzichti ge conclusies zullen kunnen komen. de ziekenhuizen in de rugkeren tot de grenzen Flixborough ligt De hoofddirectie nen heeft gezegd dan ook niet te üjk aUes weet over de oorzaak denken aan speciale maatregelen de ramp. Een paar seconden (Van onre rorresnondenD Knesseth-zetels behouden en reeds JERUZALEM - Met 61 stemmen voor, 51 stemmen tegen en ^Sg^RaWn8 heb^n^gTdaTn,1" te- vijf onthoudingen heeft de Knesseth haar vertrouwen in de loven de nieuwe premier heel wat nieuwe regering uitgesproken, die wordt geleid door Yitschak last te bezorgen, in het naar israë- Rabin. Deze betrekkelijk kleine meerderheid in het 120 leden ltsche maatstaven gemeten nogal tellende Israëlische parlement wordt gevormd door een coalitie ^m«ef 'vertTu^otum rooS van de Verenigde Arbeiderspartij, de Arabische lijsten, de un- glng werd door de oppositiepartijen afhankelijke Liberale Partij en de nieuwe Beweging voor Bur- in het bijzonder gesproken gerrechten. Rabin zei dat Israël niet kan te- ring-Rabin ls een definitief eind ge- de komen aan de periode van vijf Jaar drie maanden waarin Golda Melr oorlog van 1967 omdat die onverde- de StaatsmiJ- zwaargewonde chemicus, die moge- digbaar zijn. De 52-Jarige Rabin, die als vierde premier het roer van de rtn!\r ttw-. t* J1blijkens Zijn rede in de Knesseth 'n staat Israël stevig in handen hield. de vestiging in Geieen. In to- de explosie moet de chemicus, de overeenkomt metde richUiJnexTuit- haar premierschap onder andere die grotendeels De 76-Jarige taal heeft Staatsmjnen misch belang in vijf industrieën die hebben caprolactan vervaardigen in schillende delen van de wereld. 27-Jarige Tom McCale, iets gezien ge5tippeld door de vorige premier, ook minister van Buitenlandse Za- |gggg |""v mevrouw Golda Meir verwierp ken en van Arbeid is geweest, zal de voorstellen tot vorming wat niet in de haak heit namelijk die als eerste alarm sloeg. zich volledig uit het politieke leven afzonderlijke Palestijnse staat op de terugtrekken en haar Knesseth-zetel Hij wist bovendien andere westelijke oever van de Jordaan. ter beschikking stellen. Behalve De explosie heeft grote beroering technici, die in een laboratorium op gewekt in de Britse chemisdhe in- het terrein werkten, te waairschu- Voor het eerst in de 26-jarige ge- premier Meir zijn ook de andere schiedenis van de Joodse staat zal kernleden vai konden daardoor heel- de Nationaal Religieuze Partij geen net, minister vi huids ontsnappen. McCale zelf werd deel van de coalitie-regering uitma- Dajan, minister door de explosie in Flixborough, ernstig gewond, omdat hij toevallig ken, waardoor de historisch ge- omdat Juist deze chemische fabriek als een van de veiligste in Groot- Brittannië werd beschouwd. verkeerde vluchtroute was gisteravond laat nog niet in staat te spreken. groeide band tussen de NRP Arbeiderspartij ls verbroken. Met het vertrouwensvotum voor de rege- het afgetreden kabi- defensie Moshe n Buitenlandse Zaken Abba Eban en de minister van Financiën, Plnchas Sapir, niet in de nieuwe regering opgenomen. Vooral Dayan en Eban, die hun HEERLEN De ontploffing in de Nyprofabriek in het Engelse Flixbo rough, waarbij zaterdag 28 arbeiders het leven lieten, heeft de directie van de Staatsmijnen (in het bezit van 55 procent der aandelen) ge schokt door haar onverwachtheid en enorme omvang. „Het is een waanzinnig onwaarschijnlijk samen- ADVERTENTIE PROFESSIONEEL... MAAR ALLANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER! Kant-en-klaar en net super hechtkracht 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur en kozijn of langs de trap en rondom ov-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- elazen. ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingsooëfliciént. Nu gemakkelijker èn vlugger en beter: STOPPEN, BLIJVEND af dichten. voegen, UITVLAK; KEN. RAGDUN PLEISTEREN. DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL PEN met porton, de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant^n-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of bulten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizontbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan. voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. TT, i i,„ o W R Irir DE HOUTWARENHOEK HOOFDSTRAAT 1 - LEIDERDORP TELEFOON 32068 sped van omstandigheden geweest dat in zijn totaliteit verbijsterend is," zegt president-directeur drs. W. Bo- gers. Naast het onderzoek door de Britse autoriteiten zal ook de DSM navorsing doen naar de nog steeds onbekende oorzaak van de ramp. Een onderzoekcommissie van zes man onder supervisie van ir. L. Kret- zers, lid van de hoofddirectie, doet deze naspeuring niet alleen om er achter te komen waar de oorzaak van de catastrofe ligt. maar ook om de vrijkomende ervaring te gebrui ken voor een nog verdere opvoering van de veüigheid in de fabrieken van de DSM Deze staat volgens drs. Bogers op een in de wereld ongeëvenaard peil. In de fabriek te Geleen, waar sinds 1952 ook het voor de nvlon- produktie benodigde caprolactan wordt gemaakt, is nog nooit een noe menswaard incident voorgevallen, net zo min als in de vestigingen in Amerika, Mexico. Brazilië en Colum bia. „Dit is voor ons een rampjaar", zo tekent de president-directeur de ernst van het ongeluk. „De mogelijkheid van zo'n calamiteit heeft in ons den ken nooit een plaats gehad". Het veiligheidsrecord tot nu toe geeft volgens drs. Bogers genoeg waarborg om met de produktie van caprolactan te kunnen doorgaan, ook in Geleen. Overspannen Joan Kennedy, de vrouw van senator Edward Kenne dy, is in een particuliere kliniek te New Canaan in de staat Connecticut opgenomen, omdat zij geestelijk en lichamelijk uitgeput is als gevolg van de zorgen om haar oudste zoon, de 13-Jarige Edward Jr., bij wie in november jl. een been werd afgezet. De jongen bleek vorig Jaar aan beenkanker te lijden. Door de ampu tatie hoopt men dat de ziekte zich niet verder zal verspreiden. Gevlucht Acht voormalige le den van de geheime politie in Mo zambique hebben een Portugese grenswachter overmeesterd en zijn naar Rhodesië gevlucht. De acht mannen zijn in de loop van het weekeinde im een jeep en 'n auto van Vila Pery, dat op 130 km van de Rhodesische grens ligt, vertrokken. Cholera op Java In de eerste vijf maanden van dit Jaar zijn er in West-Java circa 200 mensen aan cholera gestorven. In die periode zou den tenminste 1600 gevallen van cho lera bij de autoriteiten zijn aan gegeven. Overeenkomstig het troepenscheidingsakkoord dat Israël en Syrië vrijdag in Genève hebben getekend, is zaterdagochtend een begin gemaakt met de uitwisseling van gewonde krijgsge vangenen. Terwijl een groep van 24 Syriërs en een Marokkaan uit Israël vertrokken, reisden vijftien Israëliërs van Damascus terug naar hun vaderland. De vrijgelaten gevangenen van wie er verscheidene op brancards lagen en anderen zich op kruk ken voortbewogen, werden overgebracht met vliegtuigen die Zwitserland ter beschikking had gesteld van het internationale Rode Kruis. Israëlische soldaten op de Golan-hoogvlakte vierden het nieuws over de op handen zijnde troepenscheiding met Syrië deze week door duizenden schoten in de lucht af te vuren. De knallen van ontkurkte flessen champagne luid den na bijna drie maanden van da gelijkse artilleriebeschietingen een rustiger periode in en verhoogden de goede stemming van de soldaten aan het noordelikje front. De Israëlische kolonisten in de ne derzettingen op de Golanhoogvlakte voelen zich in hun bestaan be dreigd. Gezinnen met kleine kinde ren trekken uit de kibboetsim in de onmiddellijke omgeving van Koenei- tra weg. Weliswaar kunnen de vel den na tien weken weer regelmatig worden bewerkt, maar de pioniers op de Golan zien hun toekomst somber in. Felle discussies worden over de individuele bankrekeningen van kibboetsleden gevoerd, een on derwerp dat in deze collectieve ge meenschappen altijd taboe is ge weest. Voor de inwoners van de tientallen nederzettingen die Israël in de af gelopen zeven Jaar, sinds de Juni- oorlog van 1967, heeft opgericht is het rode waarschuwingslicht gaan branden. De duizenden kolonisten vragen zich af of zij misschien bij een volgende onderhandelingsfase en een verdere Israëlische terug trekking op de Golan-hoogvlakte of op de westelijke Jordaan-oever, ge dwongen zullen worden hun kib boetsim te verlaten. Teneinde het vertrouwen van de in woners van de nederzettingen in de bezette gebieden terug te winnen heeft het leger reeds aangekondigd dat de bijzondere veiligheidsmaatre gelen langs de nieuwe staakt-het- vuren-lijn genomen zullen worden. Ter bescherming van de landbou wers tegen sluipschutters zal Israël rond de stad Koeneitra een muur bouwen en mijnen leggen. Politie- eenheden zullen voor het eerst in de kibboetsim in het grensgebied worden gelegerd. Ondanks het verzet dat de afgelo pen weken tegen het troepenschei dingsakkoord is gerezen, wordt de uiteindelijke overeenkomst door de meeste Israëliërs, hoewel niet uitge- Kunstmaan Het automati sche Sowjet Russische ruimtevoer tuig "Loena-22" dat op 29 mei in de Sowjet-Unle ls gelanceerd, is zondag in een baan om de maan gekomen, en daarmee een kunstmaan gewor den. Gevechten Dertig personen zijn gedood en meer dan 200 ernstig ge wond bij gevechten in Pakistan tus sen twee Mohammedaanse sekten die vijf dagen hebben geduurd. Meer dan 2.000 personen werden gearresteerd, zo is gisteren uit betrouwbare bron in Lahore bekend geworden. De aankomst van Israëlische krijgsgevangenen uit Syrië in een vliegtuig van het Rode Kruis op het vliegveld van Tel Aviv. laten, toch met vreugde begroet. Zelfs de oppositiepartijen zijn van mening dat een troepenscheidings akkoord op zichzelf wenselijk was. De Likoed probeerde echter tijdens de Knesseth-debatten weinig over tuigend te berde te brengen dat de regering-Meïr een te hoge prijs voor de overeenkomst zou hebben betaald. Met de aankondiging van het troe penscheidingsakkoord in de Knes seth heeft de 76-Jarige mevrouw Golda Meir haar zwanezang als premier gehouden. De onderteke ning van de overeenkomst in Gene ve vormt de laatste mijlpaal van haar indrukwekkende politieke loop baan. Aanstaande maandag hoopt Yitschke Rabin het heft van de nieuwe Israëlische regering in han den te nemen. Rabin zal met een nog steeds ui terst verdeelde Arbeiderspartij wor stelen, terwijl zijn regering slechts op een minimale meerderheid van 61 van de 120 Knesseth-leden kan steunen. Deze zwakke regering zou wel eens het gezag en het vertrou wen bij de Israëlische bevolking kunnen missen om verdere sies, die tijdens de Geneefse confe rentie ongetwijfeld zullen worden afgedwongen, aanvaardbaar te ma ken. De regering-Rabin staat een voortdurende parlementaire strijd te wachten, waarbij de nieuwbakken premier zelfs niet van de steun van zijn eigen politieke achterban kan zijn verzekerd. Inmiddels herneemt het dagelijks leven in de steden en dorpen in het noorden van Israël, na weken van verhoogde spanning zijn normale gang. De meeste wegversperringen blijven echter bemand en de opge voerde leger- en politiepatrouilles worden voortgezet. Het werk begint in de noordelijke kibboetsim op een later tijdstip dan gewoonlijk, om de velden eerst uit te kunnen kammen. Het moreel van schoolkinderen uit Maalot werd opgevijzeld door een bezoek aan een luchtmachtbasis. De respons op de officiële oproepen toe te treden tot bewapende burger wachten is vooral in de grote ste den niet geweldig. In Tel Aviv rea geerde de bevolking zo flauwtjes, dat burgemeester Lahat besloot ak- tte te voeren om de aanmelding van vrijwilligers te stimuleren. THIMPOE, BHOETAN (AP) Aan de vooravond van zijn plechtige kroning tot koning van Bhoetan heeft de politie een aanslag verij deld op de achttienjarige monarch* zo heeft de regering van Bhoetan eerst zaterdag bekendgemaakt. De jonge koning, Jigme Singhi Wangchoeki, werd dit weekend of ficieel gekroond door de hoogste la ma van zijn koninkrijk. In de hoofdstad Thimpoe, op 2600 meter hoogte in de bergen, werd in een regeringscommuniqué bekend gemaakt dat er dertig mensen zijn gearresteerd in verband met de mis lukte poging om de dynastie omver te werpen. Het incident heeft zich twee maanden geleden afgespeeld. Onder de arrestanten waren Tibe taanse vluchtelingen, de ondermi nister van Binnenlandse Zaken, de functionaris voor de Tibetaanse vluchtelingen en de bevelhebber van de landelijke politie, aldus het com muniqué. Er zijn wapens, munitie* granaten en vergif gevonden. Achter de samenzwering zou een Tibetaanse familie staan die een van haar leden op de troon zou willen brengen. Een Tibetaan uit de Indiase stad Darjeeling zou hebben bekend, dat de genoemde Tibetaanse familie hem 100.000 ropij had geboden voor de moord op de koning van Bhoetan, Staalfabriek Een veertig man sterke delegaüe van de Japanse in dustrie is maandag naar Peking "er- trokken voor de ondertekening /an een contract ter waarde van 65 mil jard yen (circa 620 miljoen gulden) voor de bouw van een gigantische staalfabriek in China. Naar verluidt, is het nog nooit eerder voorg?ko- men dat de Japanse staalindustrie een staalcomplex van deze grootte in het buitenland moest bouwen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4