Leidse balletgroep niet naar Djakarta Ned. Kamerorkest terug van succesvolle tournee Dirk de Jong overleden Kunstgebitten DINSDAG 4 JUNI 1974 PAGINA 17 Wijziging in de voorschriften LEIDEN Marjolein Brier, die met haar balletgroep, bestaande uit tien dansers en een technicus gisteren naar Indonesië zou ver trekken, blijft in Nederland. Hoe wel. ondanks het ontbreken van een schriftelijke bevestiging van een mondeling gemaakte af spraak, tot voor kort alles in orde leek te zijn, zal de reis toch geen doorgang vinden. Reeds bij het aanvragen van de visa Voor Indonesië zijn volgens Hans van Dam, die zich voor de totstand koming van deze reis zeer heeft in gespannen, al moeilijkheden gerezen. Twee leden van de groep zijn nl. Zuidmolukkers, van wie zelfs één niet de Nederlandse nationaliteit bedt. Deze amstaodigfhecid was voor de Indanesisdhe imimlgnaltieautoriteiten reden de visa voor de beide Zuidmo lukkers nader te bezien Uiteindelijk werden alle eventueel bestaande be zwaren ongegrond verklaard en kon den ook de twee Zuidmolukkers mee naar Indonesië. Toen deze moeilijk heden overwonnen waren leek er geen vuiltje meer aan de lucht. Het betekende voor de groep van Mar jolein Briër, die als eerste amaiteur- gezelschap deze reis via CRM kreeg aangeboden, een positieve kwaliteits garantie. Deze eer is nu echter om gezet in grote teleurstelling bij alle leden van de groep. Voor Marjolein is het niet doorgaan van de reis reden geweest tot het indienen van een schadeclaim. Mén stelt, dat door de reis naar Indonesië eveiituele engage menten met de Pink-In en andere culturele organisaties zijn afgezegd. C"^M heeft in eerste, voorlopige re actie op de door de balletgroep in gediende schadeclaim gereageerd met de opmerking, dat een "hiunane af- w.kkeling' van deze ongelukkige si tuatie zal worden nagestreefd. Op korte termijn zal CRM met betrek king tot schadeclaim een definitief tandpunt bepalen. In hoeverre hier voor de balletgroep sprake is van ge zichtsverlies is altijd een moeilijke zaak. Vast staat inmiddels echter wel, dat zowel de balletgroep als CRM en Hans van Dam de ontsta ne situatie als bijzonder onplezierig ervaren. Voor de groep is het niet doorgaan van de reis daarom zo moeilijk te verteren, omdat zowel van officiële Indonesische zijde (advies commissie voor het cultuurbeleid al daar) als van de zijde van het mi nisterie slechts positieve geluiden wa ren vernomen. Vanuit Djakarta had men zelfs al kwaliteitsgaranties ge vraagd, omdat de groep van Marjo Jein ook enige voorstellingen zou ge ven in Singapore Hoewel de reis eigenlijk sinds augustus min of meer vaststond heeft een wijziging in de voorschriften door het Indonesische Culturele Centrum i.e. de Culturele Raad de moeilijkheden veroorzaakt. Het is daarom voor te stellen, dat dr leden van de balletgroep, die toch a' ontstemd waren door t uiblyven van de schriftelijke bevestiging, de Marjolein Briër: moeilijk te aanvragen voor de visa en de drei gende moeilijkheden rond de dag vergoeding (in eerste instantie was er sprake van, dat gehuwden niet de dagvergoeding van f 100,— per per soon per dag zouden krijgen, maar slechts f 75,- per persoon per dag), zich enigszins genomen voelden. Van de zijde van CRM is. echter meege deeld, dat persoonlijke schade, die door de leden individueel geleden is aan CRM kan worden opgegeven, waarna behandeling op zeer korte termijn zal volgen. Als oorzaken voor de moeilijkheden in Indonesië wor den genoemd de moeilijk te gebrui ken communicatiemiddelen en de onvoorstelbaar lange tijd, die een brief nodig heeft om 'ergens aan te komen'. Bij het zoeken naar een op lossing staan volgens Hans van Dam verteren. twee mogelijkheden open: de. Indo nesische autoriteiten passen het gel dende systeem aan aan Nederlandse maatstaven, of de Nederlandse over heid houdt met het nemen van maat regelen rekening met het feit, dat al le afspraken £rie maanden van te voren moeten worden vastgeiegd. Terecht werd daarom reeds lang ge leden vanuit Nederland de brief ver zonden waarin melding wend gemaakt van het wel doorgaan van de tour nee. Volgens Hans van Dam hebben de aanvankelijke moeilijkheden bij het verkrijgen van de visa bij het af gelasten geen enkele rol gespeeld. Maar daarmee haalt men de teleur stelling bij de leden van de groep niet weg. A. C. KOEKEBAKKER JR. OTTERLO In de nacht van vrij- tisch Akkoord en Dramatisch Ak- dag op zaterdag is in zijn huis in Ot- koérd. Hij zal in stilte worden ge- terlo de bibliograaf Dirk de Jong op cremeerd. 63-jarige leeftijd overleden. Sinds 1965 was hij secretaris-penning meester van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. De heer De Jong heeft in en na de oorlog epn verzameling aangelegd, van ruim 800 klandestiene en illega le boekwerken en prenten, die als "De collectie Dirk de Jong" is onder gebracht bij de bibliotheek van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde in Leiden. In 1958 publi ceerde hij zijn naslagwerk "Het vrije boek in onvrije tijd". De heer De Jong was ook redactie secretaris van Literair Akkoord, Kri. ADVERTENTIE Goed bericht voor de bezitters van Dentofix-een aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle los zittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandig heden, vast en zeker op zijp plaats. Bij apotheken en ^drogisterijen, f.2,83. lentoonstellingen AcademiegebouwBeelden dia's en fo >-montages van Lou Pennock Tot Galerie De Luwte. Balluwstraat. Kat- wffk aaD Zee. expositie van schilderijen etsen en tekeningen van Peter Cox. openingstijden van 79 uur nam (zondag en dinsdag gesloten) Ned Lgennnseum Geopend op iet vrttdag 9 uur i Zon- en feestdag „:e familieleden St Elisabeth -ziekenhuis klasseafde- maandag tot 19 45 uur: kinderafdeling: dag W ..senaar Arja van den Berg etsen ex. chllderljtjes Van 18 mei tot 8 Juni O, mng8tljden van de bibliotheek ;eterskerkgracht 9 Ars Aemula ex. p ue Haagse academie leerlingen tJn 15 tot 18 30 uur: 8e klasse: dag geschiedenis tot 14.45 uur en van 18.46 tot 19.45 t Kraamafdellng: dag van 15 tot 16 dag 10—6 uur Zondag unstzaal Heuff, Hoflaan 7. Was- 1.30—S.80 uur nam ar. Marl e-Anne Oöten-Schuffe- wandkleden; Joeki Slmak. brons. leken. Van 1 Juni t/m. 22 Juni. Leidse bioscopen öu.cht-arena Leloep tfeeidenexpo- r Ole Langerhorst, aeiinn u»s van 10 wji io.ou uur Endegeest: dinsdag en vrijdag 13- 14.30 uur; 's zondags 11—12 uur ei 14—16 uur: eerste klasse: de geheli Klasse afdeling, van -11.00 tot 12.00 i van 13.30 tot 15.30 1 zonsondergang t.e.m 3 Juni Koord Studio Oude RMn 88 STUDIO: ..Pat Garret en Billy the dag. 14 30. 19.00 en 21.15 2e Pinksterdag 14.30. 16.15. .Vrll 15 00—23 00 Z< 5 00—18 00 u «unstzaal Heufi Hoflaan 7. Wasse naar Pauline Zwaai tekeningen Hans R' iaards-aquareilen en schUderllen. Archibald Dumbar naandag t/m zaterdae 10 Kid" 14 Jr.. dag. uur. zo. en 2e 19.00 en 21.15 LIDO: „Le Magnlflque"; tyden zie Studio. LUXOR: ..De kanonen yan Navarone". 14 Ir., dag. 14J)0 en 20.00 uur. CAMERA: „Louis de Punès als taxi- Avondbezoek nam Zondags na afspraak tel 01761— 12185 K H>ro Studio Jude rijd 88. Lel den expositie Renzo Boekhoudt teke ningen schilderijen en aauar Openingstijden ma t.m vrll v TRIANON: ..Dr. Zjlvago", 14 Jr. Elke avond 20.00 uur en ma., dl., do. en vr. 14.00 uur. REX: „Met Jouw duivel ln myn hel". tyden 2 Bezoekuren Ziekenhuizen Galerie Ka- Dlaconessenbuls: le ki dagelijks vt van 18.30 tot 19.30 u. jr de kinderzaal. ult- deouders. alleen op woensdagavond van 18.30 tot 19.30 uur academisch ziekenhuis volgende bezoekuren (alleen ouders) Maandag t/m vrijdag: clale kaarten verstrekken Alphen aan den Rijn .^1Jn.°or?: le 811 «as 11-11.80 13.30 14.16 en 18.30-19.30 u 3e klas 13.30-14 15 en 18.30-19.30 u. Kraam- 15-15.30 u alleen voor ouders 18-18.3 teuws 4 juni 1974 Honderd jaar geleden stond in de krant: Aanstaanden Donderdag zullen uit Zwolle eene wedu we met dochter en zoon, met eenige huisgezinnen van de Dedemsvaart, uit Hoogeveen en Leeuwarden, allen tot de secte der Mormonen behoo- rende, onder geleide van den zendeling Van Dijk te Leeu warden, naar den Staat van Juta in Noord-Amerika ver trekken. Te Liverpool zullen uit Duitschland en elders nog een groot aantal Mormonen samenkomen, om ten getale van ruim 900 de reis geza menlijk aan te nemen. Het Britsche schip "Admi ral" heeft op Kings-eiland bij Melbourne in Australië schip breuk geleden: 79 menschen- hebben bij deze ramp het le ven verloren. Vijftig jaar geleden: De Engelsch regeering heeft besloten nog een aantal zeer snelle torpedojagers naar de Roode Zee te zenden teneinde den slavenhandel, die nog door Arabieren wordt uitgeoefend, beter te kunnen tegengaan. Uit Cannes wordt gemeld, dat verscheideneplaatsen in de Zee-alpen door sprinkha nen geteisterd worden. In de gemeente Mandelieu hebben de insecten ernstig huisgehou den, waardoor groote schade aan het gewas is toegebracht Bij den postchèque- en gi rodienst te München had een beambte 700.000 goudmark verduisterd. Terwijl hij zich ter beschikking van de justitie stelde, ging zijn handlanger er met het geheele bedrag naar Italië van door. PANDA EN DE MEESTER-HERRIEMAKER 4—125. Zodra de brandweer-auto voorbij was, stak Panda haastig de straat over. Want hij maakte zich erg ongerust over de spartelende benen die daar Uit een zandhoop staken. „W-ioai is er met u aan de hand?" vroeg hij behulpzaam. „Kan ik u helpen? Zal ik een ambulance laten komen?" Maar toen gebeurde er iets onverwachts. Bij 't horen van die woorden schoot de eigenaar vhn de benen overeind en schudde haastig het zand van zich af. ,£en ambulance?!" riep hij met overslaande stem. Jiet sirene en toeters en gillende remmen?! N-nee! Dat niet!" En hii draafde weg, zo snel als zijn voeten hem dragen kon den. ,J)-dat was dezelfde meneer, die zo verdacht deed bij de bank" mompelde Panda. ,£n hij heeft zijn tas vergeten mee te ne- Hij bukte zich om het voorwerp op te rapen en daardoor merkte hij niet dat een grijper zich naar hem uitstrekte De avonturen van Jommeke De Zeepkoning Hij werkte in de vuile ...viel in een machinekamer van vat met teer een schip, kreeg een en kwam ónder schoorsteen vol roet de taarten over zich heen... te zitten... IÜ Was 250 gr. aardbeien en ontdoe ze van de kroontjes. Druk het vruchtvlees met een vork fijn en meng er 50 gr. suiker door en enkele druppels citroensap. Zet 5 eetlepels water op met 50 gr. suiker en laat het mengsel 1 min. koken, met een deksel op de pan, vooral niet langer. Week 4 blaadjes gelati ne 5 min. in koud water, knijp ze uit en los fee op in het suikerstroopje. Klop 1/8 1. slagroom stijf met 1 theelepel vanille suiker en schep eerst de aardbeipuree en vervol gens de slagroom door 't suikerstroopje. Zet het mengsel in de koelkast tot het geheel stijf is ge worden. Reken op 3 uur. Versier de bavaroise met verse aarbeiden. WINA BORN. Schiphol Vermoeid, maar boorde vol indrukken en gelukkig met het grote succes zijn de musici van het Nederiamds Kamerorkest zaterdag morgen op Schiphol teruggekeerd. Het gezelschap heeft een tournee m 35 dagen gemaakt door Indone sië, Australië, de Nederlandse Antil- en Suriname. In totaal zijn 23 concerten gegeven. Hoewel er enorme voorbereidingen waren getroffen, bleek toch dat niet alles dat van tevoren geregeld was ook uitkwam. Bij een concert op de Nederlandse Antillen ontbrak een clavecimbel. Het instrument was op het vliegveld van vertrek achterge bleven. Hoogtepunten van de reis noem de dirigent David Zinman de reis door Indonesië en het optreden in het nieuwe operagebouw in Sydney. De hele tournee werd volgens de dirigent, die 19 van de 23 concerten heeft geleid gekenmerkt door volle zalen en lovende kritieken. De vijf andere concerten werden gedirigeerd door Szymon Goldberg. Persoonlijk hoogtepunt voor Da vid Zinman was ongetwijfeld zijn huwelijk. Op 19 mei trouwde hij in Sydney met de Australische alt-vio liste van zyn orkest Mary Ingham. Werk van Diirer De Joegoslavi sche kunsthistoricus Zeljko Jirousek heeft vastgesteld dat een altaarstuk in de kathedraal van Zagreb waar van de maker onbekend was, werk is van de Duitser Albrecht Dürer. De "Kruisiging op Golgotha" met op de achtergrond een stadsgezicht van Zagreb zou in 1495 door de toen 23- jarige Dürer in Neurenberg zijn ge schilderd. Dürer zou tot het maken van het altaarstuk gekomen zijn door vriend schap van zijn vriend, de humanist Willi bald Pirkheimer van de uni versiteit van Padua in Italië, met kanunnik Michael Vitez uit Zagreb.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17