de Giro Fuente ingelopen in op Merckx Luyendijk pech op circuit Zandvoort Theo Koomen persona non grata FORS VERLIES (11-6) LEIDSE SCHAAKJEUGD APPIE HAPPIE Overwinning Rob Slotemaker DINSDAG 4 JUNI 1974 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT Profs weigeren te starten in Ronde van Woerden WOERDEN De eerste profron de van Woerden heeft de Neder landse professional renners de kans geboden massaal te protes teren tegen Theo Koomen. De ren ners hoorden dat de schrijver van het boek "25 jaar doping" speaker bij hun wedstrijd was. Zij meenden dat een man, die naar hun overtuiging gespuwd had ih de put waaruit zij allen drinken, niet op zijn plaats was aan de microfoon. Na enig overleg beslo ten de renners, gesteund door hun ploegleiders, na het start schot dat oud-wereldkampioen Arie van Vliet loste, niet te ver trekken. KNWU-consul Oskam dreigde daarop het gedrag van de renners te toetsen aan het reglement van de wielrenunie en Theo Koomen besloot zich terug te trekken. Na enkele minuten werd opnieuw het vertreksein gegeven en in het ZANDVOORT Het ging eigen lijk allemaal mis tot op de start- streep. Daar, terwijl het 21 wagen tellende formule 5000 veld aan de opwarmronde begon, moest Arie Luyendijk constateren dat zijn linkervoorband plat was. Teamge noot Roelof Wunderink van 't HB- team had gelukkig nog een reserve wiel liggen en zo kon Luyendijk toch aan de start verschijnen. Met Door Pim Stoel spoor van Gerben Karstens zet ten de 61 profs zich in beweging. Op het parkoers van ruim 1360 meter, dat 88 keer moest worden afgelegd, vond daarna een crite rium plaats dat eer aandeed aan de voortreffelijke organisatie. Na ruim 25 kilometer sprongen Ma- thieu Pustjens, Kees Stam, Henk Poppe, Albert Huizebosch, Wim de Waal en Jos Schipper weg. Het zestal, dat Poppe vrij snel kwijt raakte, moest voor de eerste se conden verwoed vechten, maar ruim een uur na het begin van hun aanval hadden de vijf door zetters toch hun volle ronde winst te pakken. Jachtpogingen van Zoontjes en Fedor den Hertog, Gerard Vianen, Jan Krekels, Klaas Balk en Bill Bilsland, Ger- rie Knetemann, Nidi den Hertog en Jan Serpenti, zorgden wel voor meer strijd, maar niet voor Theo Koomen trok zich terug. het terugpakken van de vluch ters. Ruim twintig kilometer voor het einde probeerden Harm Ot- tenbros, Fedor den Hertog, Ge rard Vianen en Richard Bukacki het nog eens. De vier mannen, kwamen tot op 500 meter van de staart van het peloton maar slaag den er niet in him ronde achter stand weg te werken. In de eind sprint won Huizebosch, met Wim de Waal als enige serieuze bela ger, vrij gemakkelijk de strijd om de eerste plaats en de vetste prijs, die voor hem nog extra werd ver hoogd, aangezien hij ook de lei- dersprijs (voor ae renner die de finish het meest als eerste was ge passeerd) veroverde. De uitslag: 1. Albert Huizebosch (Nijeveen) 120 kilomeier in 2 uur 56 minuten en 39 seconden. 2. Wim de Waal (Axel). 3. Kees Stam (Koog), 4. Mathieu Pustjens, (Roosteren), 5. Jos Schipper (Baarn) dezelfde tijd als Huize bosch, 14. (op een ronde) Klaas Balk (Nieuw Vennep) een Chevron waar nu werkelijk al les aan mankeerde. In de training liep de wagen hardnekkig op slecht zes van de acht cylinders, in de training ook waren de remennen 'helemaal "zoek". Arie Luyendijk: "Doodsbang ben ik in die kar". In de race moest hij genoegen ne men met een bescheiden klassering (11de) omdat niet alleen het spruit- stuk van de motor was losgetrild, maar de wegligging abominabel was geweest. Luyendijk: "Je kon geen bocht behoorlijk door. Ik dacht telkens, Arie daar ga Je, de hekken in". Toch tevreden gezichten bij de broers Rody en Bob Hoogenboom van het HB-team. Omdat Roelof Wunderink zijn Chevron in uitste kende stijl over de piste Joeg. Hij zou tenslotet zesde worden op het nippertje omdat Lella Lombardi, bijgenaamd de Tijgerin van Turijn, die pas dit seizoen aan 't grote 5000- werk is begonnen, vervaarlijk op kwam zetten. Wunderink, stoicijns: "Ik had het pitsbord niet goed gele zen. Ik dacht dat ik 15 seconden op haar voor lag, maar er stond een komma tussen de twee cijfers. Toen ik zag dat ze er langs wilde, heb ik nog even gas gegeven". Gijs van Lennep, als toeschouwer langs de baan: „Als die Chevron van Wunde rink nog wat beter wordt afgesteld rijdt hij voorop in deze races. Die Jongen kan het echt wel. De Haarlemmer gaf overigens wat rijstijl en capaciteiten betreft toch nog de voorkeur aan Arie Luy endijk: "Als die wat beter materiaal krijgt is hij niet te houden". In de race op Zandvoort was overigens de Belg Pilette niet te houden. Tot dat hy een lekke band kreeg en van de eerste naar de tiende plaats te rugviel. Pilette begon aan een machtige inhaalrace die hem vlak voor de finish nog langs Wunderink bracht waardoor hij vijfde werd. On bedreigd winnaar werd Peter Get- hin op Chevron die geen enkele moeite had Bob Evans op Lola ach ter zich te houden. Derde werd Guy Edwards en vierde Chris Craft. Boeiend was de strijd in de toer- wagens groep I waarin Rob Slote maker zijn Camaro als eerste over de streep wist te sturen. Dit niet ech ter nadat de anti-slipexpert van te voren met een moedeloos gezicht naar de neerplenzende regen had getuurd. Slotemaker: "Daar heb Je het. Met die zware Camaro van 1600 kilo heb ik nu geen schijn van kans tegen de Commodore van Frankenhout. Maar het publiek be grijpt daar niets van. Dat denkt, die Slotemaker kan op nat zeker niet rijden en dus zal die slipschool van hem ook wel niet veel zijn". Geluk kig voor Slotemaker werd het tijdig droog. Waarna hij 'n energiek duel kon uitvechten met Frankenhout. die in de laatste ronde zich verslik te in de Panoramabocht en Slotema ker moest laten gaan. Frankenhout "Het was alles of niets. Ik moest ge noeg voorsprong hebben om Slote maker op h£t laatste rechte stuk voor de streep achter mij te houden anders zou hij het winnen via zijn extra pk's. Maar helaas vergiste ik me in die bocht en ging het zand in. Jammer". Noordzee te wild voor kanovaarders DEN HELDER Slechts drie van de veertig wildwater-kanovaar- ders hebben zondagmiddag de tocht van 25 kilometer op de onstuimige Noordzee volbracht. Het parkoers liep om de zandbank de 'Razende bol', die voor de kust van Den Hel der ligt. Door de harde wind en de striemende regen moesten al vrij spoedig 24 deelnemers opgeven. Na vier uur en vier minuten kwam E. Bosch (Alkmaar) als de finish. r Rob Slotemaker wordt na zijn overwinning in de toerwagens groep 1 gekust door Liane Engelman. Succes voor Slotemaker dus. maar ook voor zijn twee pupillen Jantje Lammers en Cees van Dongen die voor de derde maal in successie met hun Simca Rally's I en II hun klas se wonnen. In de groep II klasse, ging 't tussen Han Akersloot op Ford Capri en Cees Siewertsen op Por sche Carrera RS. Siewertsen, die dit seizoen voor het eerst in een derge lijk reclamemonster rijdt en hard op weg is een van de betere rijders te worden, kon zijn Porsche maar een paar ronden voor de wagen van Akersloot houden. Siewertsen af loop: "De schokbrekers werkten niet meer, de banden waren niet goed uitgebalanceerd, kortom de wagen viel ineens niet meer te sturen". Stand Europees kampioenschap formule 5000: 1. Peter Gethin (GB) 89 punten, 2. Bob Evains (GB) 77, 3. Brian Red man (GB) 67. 4. Ian Ashley (GB)' en Mike Wilds (GB) 60, 6. Dave Hobbs (GB) 50. LEIDEN Vol goede moed trad de jeugd van de Leidse schaakbond zaterdag voor de tweede maal aan te gen de Limburgse schaakjeugd om te pogen zich voor de destijds geleden nederlaag te revancheren. In de Leidse jeugdschaaksociëteit ontbraken bij de Limburgers de sterspelers Van dei- Sterren en Scheeren, terwijl de gast heren gehandicapt waren door het ontbreken van Joan Baart en Leen Konings. Limburg koesterde niet veel ver trouwen in de afloop omdat gere- nomeerde namen slechts in de sub top te vinden waren. Toch konden de gasten verbijsterend eenvoudig 'n 2V>6(2 voorsprong opbouwen. In de Leidse ploeg zorgden John van der Wiel (imponerend), Hans van der Lucht (gedegen remise) en Roel Piket (vlot winnend) voor de pun tjes. De Limburgers werden ver volgens enigszins achterhaald door een sensationele remise van invaller Wim Heemskerk en een goede winst partij van H. van Duyn. Hierop volg de echter een volledige ineenstorting. Schweizer, Rentes, Röell en Dob belaar verloren hun partijen. In de tijdnoodfase kon er uiteindelijk nog een flauwe glimlach op de Leidse ge zichten verschijnen toen Kemper man, Geertsema en Tolenaar door tastend werk verrichten. Een smade lijke 11—6 nederlaag was het resul taat. Uitslagen: Kemperman-Nelissen 1 —0, Tolenaar-Smeets Geerts- ma-Hageman 1—0. Dobbelaar-Veu- gen 0—1, Schweizer-v. d. Steen 0—1, RöellKortis 01, Heemskerkv. d. Berkmortel Rentes-De Ruy- ter 0—1 v. Osnabrugge-Schreibe 0— 1. Verra-Geuzewater 0—1, Jansen- Renet 0—1, v. Duyn—Kokkelblaar 0—1, V. d. Lucht-V. d. Loo 0—1, V. d. Lucht-Koldijk V. d. Wiel- Coene 1—0, Verdouw-V. d. Grinten 01, Piket-Salemans Vi. Manager Merckx overleden BRUSSEL Jean van Bruggen- hout, persoonlijk adviseur van Eddy Merckx en manager van vele wiel renners, is zaterdag in Brussel aan een hartaanval overleden. Hij is 63 jaar geworden. Als koppelgenoot van de Nederlander Piet van Kempen won de Belg in 1936 en '37 de zes daagse van Saint Etierme. Het pakte echter geheel anders uit, want Juist zondag kwam de aanval van de Spanjaard. Met een voor sprong van 2.21 minuten ging hij als eerste over de eindstreep. Merckx kwam als 15de over de finish. De dood van zijn manager, Jean van Buggenhout, zal daar ongetwijfeld toe hebben bijgedragen. Merckx had de grootste moeite gehad om bij te blijven. Fuente was echter niet te stuiten en schudde dertig kilometer voor het einde ook Felice Gimondi van zioh af. Op de Monte Generoso toonde Fuente wederom zijn grote kwaliteiten als klimmer. Met groot gemak nam hij de steile klim en ook in de afdaling bleef hij bouwen aan zijn winst. Gisteren heeft Fuente al les in het werk gesteld om tot een herhaling van zijn een dag tevoren geleverde prestatie te komen, maar hij slaagde slechts gedeeltelijk. Merckx had zijn knechten opdracht gegeven iedere ontsnapping de kop in te drukken en vooral op de ren ners van Kas, de formatie van Fuen te. te letten. Toch slaagde Fuente er in zich aan de aandacht van zijn concurrentie te onttrekken. Veertig kilometer voor de finish in Iseo liet Fuente zijn ploegmakker Lazcano wegspringen. Toen niemand reageer de probeerde Fuente hetzelfde en eveneens met goed resultaat. Merckx zat op dat moment niet in een goede positie en toen hij eemaal de kop van het peloton had bereikt was Fuente al op weg naar zijn landge noot. De twee Spanjaarden voerden het tempo op, maar verder dan een voorsprong van 13 seconden kwamen zij niet. Met nog enkele ritten in de Dolomieten in het vooruitzicht is Fuente nog niet kansloos. VIJFTIENDE ETAPPE: 1. Gualazzini (It.) 206 kilometer in 5.51.54, 2. Brutno (It.), 3. Mauro at.) 4. Rodriguez (Col.), 5. Bruce (N.Z.), 6. Borgognoni (It.), 7. De Vlaeminck (Belg), 8. Sercu (Belg.), 9. Bitossi (It.), 10. Basso (It.), 14. Kuiper (Ne- derl.) allen in dezelfde tijd als de winnaar. ZESTIENDE ETAPPE: 1. Fuente (Sp.) de 158 km in 4.20.59, 2. Gimondi (It.) op 31 seconden, 3. Perletto (It.) op 38 seconden, 4. Bat- taglin (It.) op 45 sec., 5. Conti (It.) op 1.25, 6. Houbrechts (Belg) op 1,38, 7. Petterson (Zwe) op 1,39, 8. Pa- nizza (It.) op 1,40, 9. De Vlaeminck op 2,08, 10. Motta (It.) z.t., 14. Kui per op 2,20, 15. Merckx op 2,21. ZEVENTIENDE ETAPPE: I. Lazcano (Sp.) 125 km in 3 uur, 52 minuten en 36 seconden, 2. Fuente, z.t., 3. De Vlaeminck op 13 sec., 4. Moser (It.), 5. Bitossi, 6. Battaglin, 7. Lopez Carril (Spa.), 8. Conti, 9. Merckx, allen z.t. als De Vlaeminck, II. Kuiper z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Merckx 84 uur, 55 minuten, 42 sec., 2. Gimondi op 33 sec., 3. Baronchelli op 41 sec., 4. Battaglin op 1 min. en 9 sec., 5. Conti op 2.20, 6. De Vlae minck op 2.22, 7. G. Petterson op 3.23, 8. Moser op 3.33, 9. Bitossi op 4.17,10. Uribezubia (Spa) op 4.52,11. Fuente op 5.09, 12. Kuiper op 5.14. Engeland SCARBOROUGH De Nederlandse rijders in de ronde van Engeland hebben een goed pinksterweekeinde gehad. Jan Aling won zaterdag de zesde etappe en kon zich meteen in 't leiderstricot hijsen. In de rit op zondag had hij geen moeite zijn voorsprong van acht seconden op de Pool Nadolny te verdedigen. Diens landgenoot Szurkowski, die zijn eer ste plaats in het algemeen klasse ment aan Aling verspeelde, bezet de eerste positie met een achterstand van 12 seconden. In de rit, waarin Aling zijn geslaagde machtsgreep plaatste, lag het tempo hoog. De man uit Bladel reed met een gemid delde snelheid van bijna 46 kilometer per uur. Hij ontsnapte na 80 kilo meter en kreeg de Tsjech Kondr en de Pool Nadolny mee. Na enige ki lometers voegde de Zweed Filipsson zich bij de drie vluchters en dit kwartet bouwde een niet onaanzien lijke voorsprong op. Met bijna twee minuten winst ging het viertal over de eindstreep. Szurkowski kwam als vijfde binnen, nadat zijn poging om bij de kopgroep te komen was mis lukt. De rit van zondag werd een zege voor de Westduitser Klaus-Peter Thaler. In plaats van de vastgestelde 171 kilometer had de organisatie be sloten deze etappe in te korten, we gens de ramp in Scunthorpe. De wedstrijdleiding hield de renners en de volgers minstens acht kilometer van het rampgebied verwijderd en liet de karavaan uit Middleton ver trekken. Er werd in deze rit weinig strijd geleverd en Thaler won de sprint van Szurkowski en Boniecki. ZESDE ETAPPE: 1. Jan Aling (Ned.) in 141 km in 3.04.23, 2. I. Nadolny (Pol.), 3. T. Filipsson (Zw), 4. F. Kondr (TsJ.), allen zelfde tijd als de winnaar, 6. Schuiten 3.06.47, 10. Raas, 12. Snoey- ink. ZEVENDE ETAPPE: 1. Klaus Peter Thaler (W.Dld), 51,5 km in 1.11.22, 2. Ryszard Szurkowski (Polen) z.t., 3. Stanislav Boniecki (Polen) 1.11.23, 4. Jiri Mainus (TsJ. SI.), 5. Mick Bennett (Eng.), 6. Roi- ne Gronland (Zweden), 7. Sven Ake Nilsson (Zweden), 8. Tommy Prim (Zweden), 9. Aad van den Hoek (Ned.), 10. Jiri Konicny (TsJ. SL), 12. Herman Snoeyink (Ned), allen z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Aling 22.13.46, 2. Nadolny 22.13.54, 3. Szurkowski 22.13.58, 4. Tord Fi lipsson 22.13.59, 5. Kondr 22.14.14, 6. Van den Hoek 22.14.35, 10. Snoeyink 22.15.33. ISEO Jose Manuel Fuente heeft de aanval op de leiders positie van Eddy Merckx geopend. De Spanjaard, die in de 14de etappe liefst acht minuten op de Belg had verloren en tevens zijn eerste plaats in het algemeen klassement had moe ten prijsgeven, heeft in het pinksterweekeinde een deel van zijn achterstand goedgemaakt. Bijna drie minuten is de Spaanse bergkoning ingelopen op de Belgische vedette. Hij maakte hier bij gebruik van een verkeerde denkwijze van Merckx, die na afloop van de 15de etappe had verklaard, dat hij op zondag niets en op maandag wel het een en ander van Fuente ver wachtte. Jose Manuel Fuente gaat als winnaar 01 zestiende etappe van de Ronde van Italië. de eindstreep in de Achterhoek DOETINCHEM Niet de strijdlus tige Jan Spijker uit Kampen, die de koers heeft gemaakt in de ronde van de Achterhoek, een klassieke weg wedstrijd met start en finish in Doe- tinchem, maar de rijzige Piet van der Kruys uit Helmond ging na 183 kilometer als eerste over de eind streep. Van der Kruys reageerde tien kilometer voor het einde op een ont snapping van Jan Spijker uit de kop groep van zeventien renners, dit duo bouwde in de laaste fase een voor sprong op van 15 seconden. Uitslag: 1. Piet van der Kruys (Helmond) 183 kilometer in 4.35.15, 2. Jan Spij ker (Kampen) z.t., 3. Gerrie van Gerwen (Olland) op 15 sec., 4. Wil van Helvoirt (Tilburg), 5. Adrie v. Houwelingen (Heesselt), 14. Piet van Leeuwen (Zoeterwoude). Parkoers verlegd APELDOORN De deelnemers aan de Ronde van Apeldoorn voor ama teurs hebben zondagmiddag moeten wijken voor pas geteerde wegen en een hoeveelheid grit. De ronde' van Apeldoorn zou worden gehouden met toestemming van de gemeente op een parkoers nabij het sportpark Or- derbos, maar dezelfde gemeente liet woensdag juist deze wegen teren en met grit bestrooien. De organiseren de wielervereniging De Adelaar acht te het terecht niet verantwoord om op een dergelijk parkoers te rijden en nam contact op met de gemeente om een ander parkoers aangewezen te krijgen. De gemeente wilde aan vankelijk geen toestemming verlenen, maar nadat de voorzitter van De Adelaar bij de burgemeester zijn be klag had ingediend, kwam alsnog de toestemming los. Het gevolg was wel dat gebruik moest worden gemaakt van een geïmproviseerd parkoers, dat eindigde bij een strobaal, waar de i moesten keren. Uitslag: 1. Piet Hoekstra (Dokkum) 90 km in 2.08.02, in dezelfde tijd finishten: 2. G. Mohlmann (Apeldoorn), 3. Wim Peter (Barneveld), 4. Fred Niemeyer (Hengelo), 5. Wim Holstege (Nun- speet). Karstens vierde HANSWEERT Jos van Beers uit Vosselaer heeft gisteren de profron de van Hansweert gewonnen, een koers over 96 kilometer. Na zestig kilometer ontsnapte hij met Priem en de Belg Roger Rosiers uit het pe loton. De uitslag is: 1. Jos van Beers (Vosselaer/Belg), 96 km in 2 uur 10 minuten, 20 se conden, 2. Cees Priem (Goes) z.t., 3. Roger Rosiers (Belg) z.t., 4. Ger ben Karstens (Prinsenbeek) op 23 sec., 5. Harm Ottenbros (Hoogerhei- de) op 35 sec.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15