Frankfurt Zuinige verslaat Kampong Riva weigert bod Milan Sexueel dieet voor Johan Cruijff "Das Grosse Spiel [Ml 1PA Schotten Transfers in Italië ZSNSÜAtt i t o«i Brazilianen met de muziek mee Er zit muziek in het Braziliaanse voetbal. Dat is in het verleden al overduidelijk gebleken tijdens de wereldkampioenschappenHet bleek, in letterlijke zin. ook afge lopen zaterdag toen Edu (links) en Paulo Caesar zich vóór de training aansloten bij een mu ziekgezelschap uit het Zwarte Woud en even de spanningen rond het voetbaltoernooi vergaten. FRANKFURT Een uur voor de eindstrijd van het toer nooi om het tiende wereldkam pioenschap zal de bekende Duit se zanger van het levenslied, Freddy Quinn, zijn speciaal voor dit evenement geschreven schlager "Das Grosse Spiel, es kan beginnen", ten gehore bren gen. Freddy wordt daarbij bege leid door een koor van 1500 zan gers en zangeressen die met po pulaire liedjes uit de gehele we reld de toeschouwers vóór de wedstrijd zullen bezighouden. Het feit dat van de wedstrij den in de eindronde van het we reldkampioenschap voetbal on geveer honderd uur televisiere portage wordt verzorgd, heeft het Franse nationale bureau, voor economische bewustmaking ernstig verontrust. Het uiterst serieuze Franse instituut heeft een waarschuwing doen uitgaan in verband met een gevreesde overvoeding in de periode van het voetbalkampioenschap. Een t.v.-kijker, die tijdens een wed strijd betrekkelijk argeloos een glas bier. twee borrels en 100 gr. zouties tot zich neemt, slikt een portie calorien in. die exact in overeenstemming is met de hoeveelheid die de op het scherm zichtbare voetballers, verbruiken tijdens de wedstrijd In het pak De leden van de Westduitse voetbalploeg zijn in verband met de eindronde van het wereld kampioenschap van top tot teen nieuw in het pak gestoken. De vijftien bedrijven, die daarvoor hebben gezorgd, stelden een kledingpakket samen van rond 2600 gulden de man. Niets daar van is overigens bestemd om op het sportveld te dragen. Het ter beschikking gesteld maatwerk, gaat van pyama tot een donker blauw avondcostuum. Er is uiteraard ook een wandelcos- tuum bij met een berkengroene blazer en een pantalon van zand achtig-beige. De minister van onderwijs, van Rijnland-Westfail. heeft be kend gemaakt dat scholieren, die wedstrijden om het wereld kampioenschap willen bezoe ken, automatisch avondpermis sie kunnen krijgen wanneer zij op een internaat zitten en vrij indien wedstrijden samenvallen met hun lesuren. Toestemming om later binnen te komen of lesuren te verzuimen, zal wor den gegeven, wanneer de aan vragers him toegangskaartje kunnen overleggen. Nummer 13 Gerd Müller, spits van Ba- yern en West Duitsland, is bij zonder tevreden dat hij bij het komende toernooi om het we reldkampioenschap opnieuw rug nummer dertien zal dragen. Müller beschouwt het als zijn ge luksnummer. Hetzelfde getal droeg hij op zijn rug bij het toer nooi om het Europees kam pioenschap dat West Duitsland won en bij de eindronde van het wereldkampioenschapstoernooi in Mexico, waar hij topscorer werd. Voor het eerst sinds het be staan van de muur in Berlijn hebben de vervoersonderneming van oost en west besloten hun dienstregelingen op elkaar af te stemmen. De metro, die in han den van de Oostduitsers is en een gedeelte van het transport in West-Berlijn verzorgt en de Westberlijnse busondernemingen rekenen erop tijdens de dagen waarop in Berlijn gevoetbald wordt een aanbod van ongeveer 80.000 passagiers te krijgen. Groot alarm De 35-koppige Chileense se lectie die in Berlijn is onderge bracht, krijgt een geweldige be waking. Het slot 'Gliennicke' waar de Chileense ploeg is ge huisvest wordt een soort con centratiekamp, waaromheen zelfs prikkeldraadversperringen wor den opgetrokken. Bij de training in het Wannsee Stadion zal een sterke politiemacht de spelers van de buitenwereld afschermen. In het Olympisch Stadion, waar de Chilenen, de DDR, Duitsland en Australië wedstrijden zullen spe len. staan 1400 man van de be waking ter beschikking, voor het merendeel leden van de vrilwil lige politie en zullen zich ook nog 100 man van de recherche onder het publiek mengen. Voor nood gevallen staat ook nog een drie tal wagens van de brandweer ge reed om ingezet te worden Of schoon de Berlijnse politie hoopt dat de maatregelen niet in wer king behoeven te treden is gedu rende de periode dat in Berlijn om het wereldkampioenschap wordt gespeeld, het sein 'groot alarm' uitgegeven. o ir> BRUGGE (AN?) Schotland heeft zaterdag voor 12.000 toeschou wers de oefenwedstrijd voor het we reldkampioenschap tegen België met 1—2 verloren. De ruststand van deze in Brugge gespeelde wedstrijd was 11. Henrotay opende in de 23sie minuut de score voor België. John stone maakte vier minuten voor rust gelijk. Een kwartier voor het einde maakte Lambert voor België de win nende treffer uit een strafschop. „Wij hebben niet op de top van onze mogelijkheden gespeeld," ver klaarde trainer Willie Ormond van he Schotse elftal na afloop. „Ik heb gezien dat mijn mensen zuinig met hun krachten zijn omgesprongen en daar heb ik niets op tegen. Donder dag in onze laatste voorberei dingswedstrijd in Oslo, tegen Noor wegen, zullen wij het waarschijnlijk net zo rustig aandoen. Het belang rijkste is dat mijn spelers af en toe wedstrijden spelen en kunnen erva ren hoe hun conditie in een duel is". UTRECHT De teleurstelling bij Kampong was groot. De Utrechters waren er op gebrand het door henzelf en hoe: voortreffelijk georganiseerde toernooi om de Europese beker der landskampioenen te winnen. De vooruitzichten waren alles zins gunstig na de eerste twee dagen, waarop achtereenvolgens Lyon en Pembroke met voortreffelijk spel werden opgerold, beide keren met 6—0. Engeland Engeland heeft in Sofia het Bul- gr rse nationale elftal verslagen in een wedstrijd die voor de Bulgaren deel uitmaakt van hun voorberei- di tgscampagne op de eindronde van het toernooi om het wereldkampioen schap. Worthington maakte een mi nuut voor rust het enige doelpunt van de wedstrijd. Het duel in Sofia werd bijgewoond door 65.000 toe- sc cowers. De score gaf overigens een enigs zins vertekend beeld van het duel. De Bulgaren hadden voortdurend 'n licht veldoverwicht, maar strandden op de voortreffelijk door Colin Todd georganiseerde Verdediging. Na het verrassende openingsdoelpunt van Frank Worthington, die van buiten het strafschopgebied met een ver schrikkelijk hard schot scoorde, werd Engeland in de tweede helft sterker. Het middenveld, Brooking, Dobson en Bell, kreeg meer greep op het spel van de Bulgaren. Van invloed op de uitslag was het echter niet omdat de aanval toch niet fel en doortastend genoeg was. Zweden Het Zweedse voetbalelftal, dat tij das de eindronden van het toernooi o~t het wp^'dkampioenschap bij Ne derland is ingedeeld, heeft gistermid dag in Kopenhagen een gelukkige overwinning van 20 op Denemar ken behaald. Bij de rust hadden de Zweden reeds een voorsprong van 10. Zweden, dat de beschikking had over de in het buitenland spelende vedetten, is gedurende de jehele wedstrijd in de verdediging gedrukt door de fris spelende tegenstander. De Zweedse doelman Hellström was echter een groot obstakel voor de Denen, die pas twee minuten voor het einde definitief door de knieën gingen. De voor Bayern München spelende Conny Torstensson pas seerde de Deense doelman voor de tweede keer, nadat de voor 1. FC Kaiserslautern uitkomende Roland Sandberg in de 26ste minuut voor de eerste maal had gescoord. De wed strijd in het Idraetsparken werd bij gewoond door 41.000 toeschouwers. ADVERTENTIE Zondag in de halve finales tegen Royal Leopold ging hat echter al minder vlot en slechts via een ver lenging, na zelfs twee keer op een achterstand te hebben gestaan, kwam Kampong tot winst (4—2) op de Brusselaars dóór twee doel punten van Wesbdajk uit passes van Paul Litjens, die met zijn twee doel punten uit Strafcomers reeds be langrijk tat de draw had bijgedra gen. Op de tweede pinksterdag zou de grote klap vallen. S.C. Frankfurt, weliswaar driemaal achtereen win naar van de beker en het vorig jaar in Frankfort in de finale de meer dere van de Utrechters, mocht dan een grote reputatie als cupfighter hebben, in de halve finale-wedstrijd tegen de Duitse kampioen Kölner TH had de ploeg bepaald niet over tuigd. De Keulse ploeg maakte het. spel en de wedstrijd, maar toch ging de overwinning in de voorlaatste minuut door een doelpunt van Her- bert Wimmers naar de Frankfortens. Het was echter vooral de verdedi ging met de 25-jarige Malelsiër An thony Francis als centrale figuur, die de eer van de overwinning toe kwam. Kampong, de dag tevoren tegen Royal Leopold zeer nerveus en pas ver in de eerste helft op toeren, waardoor het de fel en in hoog tem po spelende Belgen wat beter partij kon bieden, was gewaarschuwd en wist bij voorbaat waar de grote kracht bij Frankfurt school. De Duitsers wisten echter ook. van wie bij Kampong het grootste gevaar te duchten was: Paul Litjens. de door bijter, bovendien gevreesd om zijn dodelijke schot, vooral uit straf cor ners. Daarom gaf coach Horst Send, ner de Utrechtse kanonnier een per manente bewaking in de persoon van de 22-jarige Ulriöh Vogel, die de ge hele wedstrijd niet van Litjens" zijde is geweken. Met Francis als centrale verdediger, in de rug gedekt door de geroutineerde doelman Manfred Hofman, en op de flanken eveneens stug ingrijpende knapen vormde de de Duitse defensie een schier on neembare veste. De kaneen lagen dan ook vooral in de strafcorners to taal kreeg Kampong er zes maar geen daarvan wierp resultaat af, vooral veroorzaakt door het telkens te vroege inlopen van Horst Droese. waartegen de hevig door het talrijke publiek (er waren zo'n 4000 toe schouwers) bekritiseerde Engelse scheidsrechter White onvoldoende optrad. ton (Bolhuis - v. Staveren - Litjens) zette zich in stelling. Met de voet keerde doelman Hofmann het eerste schot. Uit het tweede, hoog ingesla gen, keitste de bal terug van de paal. De tegenslag was moeilijk te verwer ken. De Duitse aanvalsacföes, meest al geleid door de internationals Baumgant en Hórst Droese. waren gering in aantal en het duunde tot de 28ste minuut, eer Frankfurt zijn eerste (van de totaal drie) strafcor ners kreeg. Het werd 'n volledige mis lukking. En toch kon de Utrechtse verdediging geen moment zijn aan dacht laten venslappen, want de snel le Duitse counters waren levensge vaarlijk. De tweede helft veranderde wed- Arjan Hamburger van Kampong strandt op de defensie van Frankfurt. Liggend op de grond doel- man Manfred Hofmann. Afgegrendeld Paul Litjens bleef verankerd en daarom moest heit voor het belang rijkste deel van hen-komen. Zij wer den echter bekwaam afgegrendeld. De Kölner TH verdiende de bremzen medaille door in de verlenging te winnen van Royal Leopold: 2—1. Melt het Spaanse Egara Tarrasa op de vijfde plaats was de klassering voor wat betreft de eerste vijf plaat sen precies gelijk aan die van het in 1973 in Framfort gehouden Europese bekertoernooi. nig aan het spelbeeldeen overwe gend het spel dirigerend Kampong tegenover een dterk defensief ope rerend Frankfurt, waarbij Hofmann enkele goede reddingen verrichtte. De beste kans, die Frankfurt zich tot dalt moment wist te scheppen, was in de dertiende minuut van de tweede helft voor Kurt Wimmers. die alleen voor de uit zijn doel ge komen Hermens verscheen. Zijn schot ging echter naast. In de twin tigste minuut na de rust viel het over het duel en de Europese beker beslissende doelpunt, dat ontstond uit Frankfurts derde straf corner. Anthony Francis, de Duitse scherp schutter. was er de maker van. De Utrechters stonden machteloos te genover de priemende kogel: 01. In een wanhoopsoffensief trachtte Kampong nog wed de gelijkmaker te forceren, doch de Framkfortse ver de. diging bleef, evenals tevoren, fier overeind, al helt raffinement dat Rob West dijk, Frans Ohrlstis, Martij n Nolet en Wibo Weidema in hun spel legden ten spijt. I Koop een occasion I dan toch ook I bijdeVW-dealer! I I 3 zekerhedt I ^garantie - ANWB-keuring- @-servicepaspoort Initiatief Evenals met de Kölner TH tegen Frankfurt lag het initiatief voorna melijk bij Kampong, dait zich al spoedig ook wel kansen wist te scheppen, die echter toch niet van dat formaat waren om bij voorbaat tot treffers te leiden. Kort achter elkaar kreeg Kampong na bijna een kwartier twee strafcorners toegewe zen. Door de Spaanse scheidsrechter Salvatella. Er kwam hoop in de Utrechtse harten. Het executiepeio- ROME In de Italiaanse voetbal wereld wordt de laatste dagen veel meer gesproken over transfers van topspelers dan over het toernooi om het wereldkampioenschap, dat over tien dagen begint. Hoogtepunt van de discussies is de weigering van Cag- liafri en van Gigi Riva zelf in een transfer naar AC Milan, dat bereid was acht miljoen gulden te betalen voor de Sairdijnse vleugelspeler. Een gedeelte van het bedrag in contanten, de rest in spelers. AC .Milan zal zich tevreden moeten stellen met doelman Enrico Albertosd van Cagliari, die iets meer dan twee miljoen gulden kost. Inter heeft twee van zijn verdedigers verkocht .spelers die net als Albertosi behoren tot de Italiaanse selectie voor de eindronde van het wereldkampioenschap. Mauro Bellugi zal volgend Jaar voor Bologna uitkomen, dat meedoet in de strijd om de Europese beker voor beker winnaars. Die defensieve versterking kostte Bologna 1.800.000 gulden. Blessure Wendel FELDBERG De Braziliaanse doelman Wendel is zondag in een ziekenhuis van Freiburg opgenomen. Gevreesd werd dat Wendel een ern stige verwonding had aan de menis cus van zijn rechterknie. Volgens de medische staf van de Brazilianen moet het vrijwel uitgesloten worden geacht dat Wendel actief zal zijn bU wedstrijden in de eindronde van het wereldkampioenschap Tarcisio Burgnich, die altijd voor Inter speelde, heeft in verband met zyn leeftijd van 35 Jaar een vrije transfer. Burgnich verkocht zichzelf aan Napoli en werd daardoor 220.000 gulden rijker. Kevin Keegan zei te veel Belgrado De Britse voetbalinter national Kevin Keegan is zondag middag bij aankomst in Belgrado door de politie gearresteerd. Hij is na enige tijd vrijgelaten^ Keegan, die deel uitmaakt van liet Britse team, dat woendag as. uitkomt te gen Zuid Slavie, had zich nogal ge- ergerd aan het feit dat er op het vliegveld niemand aanwezig was om de Britten te verwelkomen. Laiter bleek dat de voorzitter van de Zuid- slavische voetbalbond Vasa Stojko- vic zich niet gerealiseerd had, dat er een uur tijdsverschil is tussen So fia, waar de Britten vandaan kwa men en Belgrado. Hij arriveerde een uur te laat op het vliegveld. Voor Keegan bleek dat aanleiding tot het maken van opmerkingen over de op het vliegveld aanwezige strijdkrach ten. Op verzoek van een stewardess werd hij daarop in hechtenis geno men. Kort daarna werd hij weer vrijgelaten. Op deze archieffoto de man voor wie AC Milan acht miljoen gulden op tafel wilde leggen, Giga Rivain duel met de Belg Heijlens tijdens een interland-ontmoeting ItaliëBelgië. 'Elke dag, behalve op zondag' MILAAN Johan Cruijff heeft maandag voorspeld dat West-Duits- land en Italië de finalisten zullen zijn in het toernooi om de wereld beker voetbal in München. „En West-Duitsland gaat die finale win nen. Ze spelen thuis en het is een traditie geworden dat thuisploegen bij wereldkampioenschappen win- Cruijff voorspelde verder dat Ne derland de halve finale zal halen, maar daarin waarschijnlijk zal wor den uitgeschakeld. „Brazilië komt niet in de finale", aldus de Neder landse sterspeler. „Nu Pele, de enige «chte ster van de jaren zestig er niet meer bij is, is de Braziliaanse ploeg erg verzwakt". Cruijff legde uit dat Italië en West-Duitsland favoriet zijn „omdat zij bij belangrijke wedstrijden fel en trots plegen te spelen". Hij noemde Gigi Riva, die schutter van de Italiaanse ploeg, de beste linksbuiten die er op het ogenblik is. „Riva is by het doel altijd bijzon der gevaarlijk. HU is een grote speler die elke tegenstander angst inboe zemt. Rivera (de architect van de Italiaanse ploeg) leek mij echter bij de laatste Europacupfinale voor be kerwinnaars wat vermoeid. Misschien is 't na zijn lange carrière met hem afgelopen", aldus Cruii£&* Cruijff zei ook dat hü nooit stimu lerende middelen gebruikt. „Die vui ligheid heb ik nooit genomen. Mijn geheim is een dieet gebaseerd op groente en fruit, geen salami, veel vis en een beetje vlees. Ik drink alleen op maandagen wat wijn. Ik heb ook een seksueel dieet. Ik bedrijf elke dag de liefde^ behalve op zondag", aldus da Nederlandse ster.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10