'Pilsje drinken ook op zaterdag en zondag tot één uur... Nederland bereid om Suriname te steunen ALBERTS CORNER WEG UIT LEIDEN Raad van Katwijk: vroeger en nu" "Alphen VRIJDAG 31 MEI 1974 KATWIJK Van harte ging het voor de zich gisteravond opnieuw tot het uiterste verzettende SGP-fractie riet Maar toen Katwijks burgemees- tei Vermeulen aan het einde van een langdurige discussie over een ove rigens wel verstrekkende mededeling met de betrekking tot de sluitings tijden van de horeca-bedrijven in het weekeinde de raad op de man af vroeg „Mag het, krijgt de Katwtfkse jeugd het vertrouwen om ook op zaterdag en zondag tot een uur een pilsje te drinken," toen stemde ieder een tenslotte in met het voornemen van burgemeester Vermeulen. Voorlopig dus gedurende het zo merseizoen in Katwijk de mogelijk heid om in het weekeinde ook tot een uur een „pilsje te drinken". Met nadruk echter voorlopig, want ook al bleven de officiële tegenwerpingen gisteravond zelfs van SGP-zijde ach terwege, tijdens de eerstkomende vergadering van de Katwijkse raad, volgende maand, zal er zeker op worden teruggekomen. Met moge lijk zelfs een amendement op de dan aan de orde komende nieuwe Alge mene Politie Verordening, om daar mee de burgemeester het recht te ontnemen in het weekeinde onthef fingen te verlenen van de sluitings tijden van de horeca-bedrijven. Die mogelijkheid lieten de GPV-woord- voerders gisteravond na aanvankelij ke plannen voorlopig schieten „Om dat," zeiden de verschillende SGP- sprekers Van Dijk en Van der Mey, „wij natuurlijk het vertrouwen heb ben in de burgemeester en de poli tieverordening de komende raadsver gadering in zijn geheel aan de orde zal komen". De „doorbraak" haar het „nachte lijke" pilsje in het weekeinde was zoals te verwachten, een moei zaam proces. Een het zij direct gezegd van de zijde van het col lege uit bijzonder tactisch gebrachte verruiming. Feitelijk gedaan in de vorm van een mededeling aan de raad naar aanleiding var binnenge komen stukken. In die mededeling door de raad slechts voor kennisgeving aan te nemen omdat tegen een mededeling stemmen nu eenmaal tot de onmogelijkheden be hoort, wees burgemeester Vermeulen het verzoek van de horeca-onder- nemers in Katwijk om gedurende het zomerseizoen de sluitingstijden later (2 uur) vast te stellen in de Algemene Politieverordening van de hand. Wél, zo schreef burgemeester Vermeulen daarbij, had hij het voor- remen om verzoeken om ontheffing van de sluitingstijd van 12 uur in de toekomst niet alleen meer op maan dag tot en met vrijdag tot 1 uur mogelijk te maken, maar dit ook op de zaterdagen en zondagen te doen. Een recht dat hem in de verordening is gegevén en in wezen niet ter dis cussie stond. Slechts door gis teravond staande de vergadering een SCHIPHOL Om het gat in de Su rinaamse schatkist van 35 miljoen Surinaamse gulden te stoppen, zal de Nederlandse regering Suriname, als het daarom vraagt, 23 miljoen Surinaamse gulden verstrekken. Dit heeft staatssecretaris A. de Goede iD'66) gisteren op Schiphol gezegd bij het vertrek van de Suri naamse premier, Henck Arron, naar Paramaribo. Dit bedrag dat onder ^andere ge bruikt moet worden voor de afbeta ling van schulden en de aflossing van rent aan ondermeer Nederland, zal komen uit de meerjarenplannen die door Nederland worden gefinan cierd. Dertien miljoen gulden (Sur ert) is bestemd voor de rente en aflos sing van de geconsolideerde schuld over de jaren 1972, 1973 en 1974 en zal komen uit het tweede vijfjaren plan voor Suriname. 6,2 miljoen gulden (Sur Crt) vormt een voorschot op het tweede vijfja renplan terwijl Suriname zelf zes miljoen (sur crt) aan promessen zal omzetten in leningen op lange ter mijn. Het resterende bedrag zal Su riname door eigen inspanning moe ten krijgen. Nederland is bereid belastingdes kundige adviseurs ter beschikking te stellen van de Surinaamse regering om te helpen bij het opnieuw opbou wen van de dienst voor directe belas tingen. In februari vorig jaar tijdens de stakingen in Paramaribo brand de het gebouw van de directe belas tingen in enkele uren tot de grond toe af, waarbij alle bescheiden ver loren gingen. Hierdoor ontstonden grote moeilijkheden bij de inning van de belastingen. Dit is een van de oorzaken van Surinames gebrek aan geld. Premier Arron zei bij zijn vertrek uit Nederland dat er op bilateraal niveau de komende tijd een intensief contact zal zijn tussen Nederlandse en Surinaamse ministers. "Ikzelf zal begin volgend jaar, wanneer het ten minste niet eerder nodig is, opnieuw naar Nederland komen voor het overleg van de drie premiers", al dus de Surinaamse premier. voorstel tot wijziging van de politie verordening in te dienen had het ook m de weekeinden later open zijn van de horeca-bedrijven kunnen verhin deren. Burgemeester Vermeulen wéés de SGP met een deel van de CHÜ duidelijk tegen zijn voornemen volkomen correct op deze mogelijk heid. Maar een eigen "verzoek" dit niet te doen en een adhesiebetuiging van mr. J. van der Plas ('Het zou van weinig inzicht getuigen die nu te doen, omdat je in zo'n kort tijdsbe stek moeilijk kunt overzien of je al dan niet in strijd gaat handelen met de bestaande wetgeving, vooral de zondagswet') deden voorlopig al thans heV verzet verminderen. Burgemeester Vermeulen is blij met de nu 'voor kennisgeving aangeno men' regeling voor de horeca. Hij heeft zich in het recente verleden en ook gisteravond weer, nooit erg ge lukkig gevoeld met de compromis oplossing om gedurende de toeristi sche zomermaanden wél van maandag tot en met vrijdagavond de verlenging tot 1 uur mogelijk te maken en gedurende het weekeinde niet. 'Persoonlijk,' zei hij bijvoor beeld,' vind ik niet dat je principieel staande kun: houden dat het in strijd is met de zondagsheiliging, wanneer je wél zaterdagsavond om 12 uur een café sluit en dat 's-zon dags weer om 6 uur 's-morgens open laat gaan, wat volgens de politie verordening mogelijk is. Toch heb ik het horeca-verzoek de verordening zo te wijzigen dat opening tot 2 uur of nog laier mogelijk is, niet over genomen. Door ontheffingen te ver leunen heb je een correctiemogelijk heid in handen. Nu is de openstel ling tot 1 uur die iedereen op aan vraag kan krijgen, een gunst. En een gunst kan worden ingetrokken indien daar redenen voor zijn. Bij voorbeeld klachten vanuit de buurt of door de tent zelf. Van de een op de andere dag kan zo'n vergunning worden ingetrokken. Je legt de ver antwoordelijkheid nu bij de mensen zelf.' Burgemeester Vermeulen vind een sluitingstijd van 1 uur 'niet on redelijk.' Hij zegt: 'De tijden veran deren. Op een leeftijd dat ik bijvoor beeld vroeger om 10 uur binnen moest zijn, komt men nu om 12 uur thuis. Zo ligt de zaak gewoon. Een uur 's-nachts is een door velen ook geaccepteerde tijd. De opgeroepen spookbeelden van relletjes en moei lijkheden op straat vallen ook mee. De laatste jaren heeft de regeling tot ieders tevredenheid gewerkt. De jeugd houdt zich rustig, veroorzaakt geen overlast. En dat is vroeger, wanneer ik alle verhalen mag gelo ven die ik heb gehoord sinds ik in Katwijk woon, wel eens anders ge weest. De koppen rolden toen af en toe over de straat. En de café's sloten toen al om tien uur. Het gaat er nu, en niemand kan dat tegenspreken, heel wat ordentelijker aan toe.' Burgemeester Vermeulen had nog meer redenen om aan te voeren, dat Katwijk 'met de tijd mee moest zon der zijn karakter te verliezen.' 'Het is niet zo. dat Katwijk nu direct een uitgaanscentrum gaat worden. Maar je biedt de gasten wél de mogelijk heden iets te kunnen doen. De tijd is dacht ik voorbij, dat Katwijk de familiebadplaats was die de families vijf. tot zes weken binnen zijn gren zen had.' De veranderende tijd werd ook door de voorstanders binnen de raad aangehaald. Door de heer Vink bij voorbeeld, binnen zijn CHU-fractie een duidelijk ander geluid produce rend. Vink: "Een leefgemeenschap is niet statisch. Het is ondoenlijk, dat daar in bijvoorbeeld vijftig jaar niets in zou veranderen. Deelnemen aan een leefgemeenschap betekent tege lijk deelnemen aan de veranderin gen om je heen. En daar ontkom je ook als Katwijk niet aan. We heb ben dat met het dansen op zondag gehad, we hebben het nu weer eens met de sluitingstijden. Eeh gedeel te van de bevolking wijst deze zaken principieel af, een gedeelte op prak tische redenen. Ik vind het college voorstel goed. Ik dacht dat we zeker de proef zouden moeten nemen". Een conclusie waartoe ook mr. Van der Plas kwam, evenals Buitendijk ("een redelijk compromis"). De tegenstanders (de SGP'ers Pronk en Van Dijk) zagen daaren tegen grote problemen voor Kat wijk opdoemen. Pronk haalde er de steekpartijen bij in bars, waarover men iedere maandag in de krant zou kunnen lezen en Van Dijk zag de jeugd van 16, 17 Jaar volledig ten onder gaan. "Natuurlijk is opvoe ding - de eerste taak van de ouders, maar ook de gemeente heeft ver plichtingen". Van Dijk zag ook het spookbeeld van een toekomstige 2 uur-sluiting in Katwijk. "De horeca zal met dit compromis opnieuw niet tevreden zijn en straks wéér meer vragen". En CM-man BerkheiJ ten slotte: "Ik had het liever gehouden, zoals het nu is. Waarom moeten de nachten en de avonden langer wor den? De nacht is voor het ongedier te". In die nacht kan Katwijk dit zo merseizoen voor het eerst ook in het weekeinde zij het met mondjes maat en heel kort het iedereen door "pilsje pakken". Voorlopig althans, want volgende maand komt ongetwij feld de zoveelste editie van dit Kat wijkse horeca-raadsverhaal. Zoals volgende maand (6 juni) ook de uit spraak in het kort geding zal ko men dat Hornkamp (van Maribel en Casa Cara) tegen de gemeente aanspande en dat 16 mei reeds dien de. Spannende dagen dus nog. Actie tegen autodiefstal ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen zijn gisteren voorlopig twee borden met het opschrift „Buit er uit?.ge plaatst bij de parkeerterreinen aan het Toussaintplein en het St. Jorisplein. In de loop van de volgende week komen er in Alphen nog twee van die waar schuwingsborden. De gemeentelijke politie korpsen uit het westelijk deel van Zuid-HOlland, zijn namelijk een gemeenschappelijke actie gestart tegen het toenemende aantal diefstallen uit en van auto's. Naast een aantal wette lijke maatregelen wil men de ze stijgende vorm van criminali teit bestrijden met het plaatsen van opvallende borden die de automobilist duidelijk maken dat hij de auto moet afsluiten. Brigadier A. Hoogerdijk, werk zaam bij de Alphense recherche en lid van de intergemeentelij ke commissie Crime Prevention. die zich bezighoudt met de coördinatie ter voorkoming van misdrijven, vertelt dat het in de bedoeling ligt dat er in' Alphen vier borden permanent geïnstal leerd worden: „Die komen op punten waar Je een concentratie van auto's hebt. Het feit dat ze permanent gebruikt worden be tekent evenwel niet dat ze ook op dezelfde plaats blijven han gen. We gaan er mee wisselen. Want als de borden een tijdje hangen, ziet het publiek ze niet meer. Dan gaat het beoogde ef fect. de aandacht trekken van de automobilist, verloren". Onzorgvuldig Hoewel de toetmemeinde crimi naliteit in Alphen in vergelij king met het landelijke beeld en met name de grote steden na tuurlijk betrekkelijk gering is valt ook hier een jaarlijkse stij ging van het aantal diefstallen uit auto's waar te nemen. Vorig jaar lag dat aantal naar schat ting op 60. Brigadier Hoogerdijk: „De moeilijkheid is vaak dat we geen aanknopingspunt hebben bij het verrichten van onderzoek. Het aantal opgeloste diefstallen ligt dan ook erg laag. Dat is het ïchter niet alleen. De mensen zijn zo onzorgvuldig. Het wordt iemand die Iets weg wil nemen erg gemakkelijk gemaakt. Au to's worden niet afgesloten en als je ziet wat de mensen in hun auto (duidelijk zichtbaar) achterlaten aan kostbare spullen, dan vragen ze om moeilijkhe den. Als de auto leeg is en op slot staat dan wordt de kans op een misdrijf kleiner. Altijd voorko men gaat natuurlijk niet, maar door het publiek constant op de feiten te wijzen schieten we al een heel eind in de goede (pre ventieve) richting". Sleuteltjes Deze actie staat niet alleen. Het is slechts één van de initia- tieevn van de commissie Crime Prevention. Aan de commissie nemen naast Alphen aan den Rijn ook Den Haag, Voorburg, Zoetermeer, Naaldwijk, Leiden, Wassenaar, Delft, Monster en Rijswijk deel. In september komt er een actie ter voorkoming van bromfietsdief stallen. Wat de wettelijke maatregelen betreft: In de algemene politieverorde ningen probeert men op te ne men dat het onafgesloten ach terlaten van een auto strafbaar wordt, net zoals dat met fietsen en bromfietsen het geval is. Het wegenverkeersreglement vermeldt nu al dat men de con tactsleuteltjes niet in de auto mag laten zitten. (Foto Will Dijkman) LEIDEN Alberts Corner aan het Stationsplein in Leiden gaat bia nen niet al te lange tijd sluiten. E blijft echter een restaurant in gebouw gevestigd. Albert Heyn is zig met kandidaat-kopers. Nadere informatie kon men Zaandam vanmiddag nog niet ge ven. Het personeel zal van de slui 1 ting geen nadelige gevolgen onder T vinden. Het gaat naar de wegrestau rants in Leiderdorp en Oud-Leus den. 1885, rechts diezelfde Rijn anno 1974 ALPHEN A. D. RIJN Op de oude foto van omstreeks 1885 was de Oude Rijn in het centrum van Alphen heel wat smaller dan nu. Toch vormde die Oude Rijn van ouds een belangrijke schakel in de vaar route Amsterdam-Rotterdam, via de Gou we en de meren. Door de eeuwen heen hield men zich dan ook bezig met verbe teringen aan die vaarroute, die echter steeds van geringe omvang waren. Meer en meer bleek de wenselijkheid van ver beteringen op uitgebreide schaal. In 1823 kwam men weliswaar met nieuwe plannen, maar het kwam niet tot uitvoe ring. Het zou tot 1875 duren voor inge nieur E. H. Stieltjes met een groots op gezet plan kwam. bestaande uit een om leidingskanaal vanaf de Halveraak achter Links de Oude Rijn in Alphen om naar 's-Molenaars. Dit was een plan dat evenmin doorging, maar dat in later jaren opnieuw naar voren werd gebracht. Het plan zou in die dagen wel- is waar een half miljoen kosten, maar men voorkwam de kosten van verbreding van de bestaande vaarweg in het dorp zelf. Protest De gemeente Alphen zag in dit plan een schending van haar natuurlijke ligging aan een zo belangrijke waterweg en pro testeerde hiertegen. Kort daarop ontwierp de Provinciale Waterstaat een plan tot verbetering van de bestaande vaarroute door verbreding van de Oude Rijn. Het bleef aanvankelijk echter alleen bjd landerveen aanbesteed tussen Gouwsluis en het centrum. De rivier werd 5 meter verbreed en uitgebaggerd tot op een diepte van 3 meter beneden A P., terwijl tevens een basaltschoeiing werd aangebracht. Een jaar later werd de verbreding in de kom van de gemeente aanbesteed, waar bij op verzoek van een aantal inwoners de basaltschoeiing over een lengte van 100 meter werd vervangen door een van hout. De hogere kosten daarvan namen de eigenaars van de gronden zelf voor hun rekening. De scheepvaart-route werd hiermee heel wat verbeterd, slechts ten koste van be trekkelijk kleine perceeltjes tuin achter de huizen. Anders was dit aan de Rijnkade, waar de huizen, zoals op de oude foto (foto's Wim Dijkman). plannen. In 1878 bracht minister Tak van Poortvliet een ontwerp ter tafel ten be drage van 6 miljoen, dat door de Tweede Kamer werd verworpen. Na veel geharre war was er in 1882 een nieuw voorstel van de regering, dat na veel onderhandelen geruisloos verdween. Ogenschijnlijk waren toen alle plannen van de baan. Het rijk kalefaterde Mallegatssluis te Gouda wat op en toen moest de scheepvaart verder maar zien hoe zij zich redde. Bij deze stand van zaken kwam de Pro vinciale Waterstaat weer in actie. In de zomer van 1887 lag er een plan op tafel, dat werd begroot op V,is miljoen, waarin begrepen de kosten van onteigening van gebouwde eigendommen in de kom van de gemeente Alphen tot een bedrag van f220.000. Ook dit plan werd op de lange baan geschoven en tenslotte werd op 4 dec. 1894 besloten de gehele vaarweg vanaf Gouda tot de Ringvaart van de Haarlem mermeerpolder onder eigen beheer van de Staten van Zuid-Holland te nemen en te verbeteren. Vrij spoedig werd nu hiermee begonnen. Hulzen en grond werden tot een bedrag van f467.086 onteigend. Eerst werd het Gouwekanaal bij Gouda gegraven, dat de Kromme Gouwe verving. A aria ndervee 11 Wat de gemeente Alphen betreft werd op 13 juni 1898 de verbreding onder Aar- te zien is, een gezellig tuintje aan de Rijn hadden, terwijl een gesloten rij van lei bomen de schoonheid van dit plekje nog extra verhoogde. Deze tuintjes gingen bij de verbreding verloren. De bomen bleven aanvankelijk nog wel staan, maar zij ver dwenen toch in de loop der jaren. Lantaarnpalen Op de foto van nu hebben lantaarnpa len in oude stijl de plaats van de bomen ingenomen. De aardige gevelrij met in het midden van de foto het gebouw van de culturele raad is beter zichtbaar als op de oude opname, maar ondanks dat was het toen toch heel wat fraaier dan nu.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4