De Dageraad', een scheepswerf met 25 jaar historie W inkeliers Haarlemmer straat op de barricaden Dure klap IDAG 30 MEI 1974 STREEK PAGINA 7 )irecteur Boot, met op de achtergrond de scheepswerf. Gelukkig voor de Dageraad-traditie heelt ofc deze Boot genoeg zonen voor de voortzetting van het familie-werk addinxvener rzette zich vig tegen restatie Haag, Waddinxveen Eigen den alle verzwarende omstan- a in, veroordeelde de Haagse chter, overeenkomstig de eis officier van Justitie een 26- ohauffeur uit Waddinxveen tot Idboete van f. 150 en voor lijk twee weken gevangenis- net proeftijd van 2 Jaar. politie heeft het tegen u niet waar willen maken," zei de want er zou gemakkelijk erbaaJl opgemaakt kunnen ns poging tot doodslag". Het nu beperkt gebleven tot ple- verzet tegen de politie, maar is dan ook wel raak geweest. vermoeden een bromfietser in raven te hebben aangereden, de bemanning van een politie- e chauffeur aan. Aanvankelijk hij. maar ging er vervolgens indoor, achtervolgd door de po- Zij wisten de chauffeur even klem te rijden, maar niettemin J kans er opnieuw vandoor te Intussen was een rijkspolitie- p de treeplank van de auto ge in en al rijdende met een i van ongeveer 70 km., pro hij de chauffeur tot stoppen lagen. Uiteindelijk gaf hij de jen stevige klap in 't ge- tn mede met hulp van een pas kon verdachte opnieuw tot ■n worden gedwongen. ma ontstond een hevig gevecht vier politiemannen te pas i, want de chauffeur hield rampachtig aan het stuur van Oto vast. Uiteindelijk wist men laar het bureau over te bren- het station Bodegraven kon fote in de politieauto worden iet. vas in een geprikkelde stern- want ze vroegen me niet om ïgaan, maar het was "motten" a doe ik net niet." aldus ver- Overigens speelde de drank 1 deze gebeurtenissen een rol. officier verwonderde zich er iat gezien hetgeen nu heeft gevonden, verdachte nog een strafblad bezit en wilde daar in niet te zwaar aanpakken, lee de rechter zich kon vereni- LEIDEN De winkeliers van de Haarlemmerstraat-promenade over wegen zaterdag een harde actie te voeren. Vandaag wordt gepeild hoe de winkeliers staan tegenover het vrij laten parkeren in de gehele straat, die wandelgebied is. Inmenging van de zijde van parkeerwachters zal dan warden bemoeilijkt en de winkeliers zullen met hun eigen auto's desnoods de straat blokkeren. Aanleiding tot deze actie, die wordi ondersteund met 'n handtekeningen lijst. die aan B. en W. zal worden aangeboden, is het feit, dat het ge meentebestuur zonder overleg met de middenstandsorganisaties het par keerterrein aan de Ir. DriessenstraaL beschikbaar heeft gesteld voor het houden van een pinksterlunapark in de komende week. De kermis is reeds in opbouw. Het lunapark wordt door de lus trumcommissie van de studentenso ciëteit Minerva georganiseerd ten ba te van De Zonnebloem tvoor lang durig zieken), die in de pinksterweek op tal van plaatsen kermissen laat opbouwen. D9 Haarlemmerstraatwinkeliers noe men het besluit van B. en W. mis bruik van macht. In een schrijven aan de middenstand zegt het actie comité, dat op deze manier vandaas het parkeerterrein Dnessenstraat kan worden gebruikt voor andere doelein den en morgen dat bij molen Di Valk Een woordvoerder van B. en W verklaarde vanmorgen, dat geen overleg is gepleegd met de midden standsorganisaties, omdat het een be perkt gedeelte van het parkeerterrein betreft. B. en W. hebben vergunning verleend voor de periode van 1 tot 5 juni voor het plaatsen van maxlmaaj 15 kermisattracties op het gedeelte van het terrein, dat het dichtst by de Oude Rijn ligt. Het terrein lanz* Hooigracht e>n Driessenstraat, waar Door Elisabeth Tolenaar Foto's Wim Dijkman De Dageraad is als scheepswerf nu voornamelijk bekend bij de vis serij. Er worden kotters gemaakt, trawlers en loggers. Vroeger was dat anders. In de negentiende eeuw- maakte men alleen houten schepen voor de binnenvaart. Afbeeldingen daanran hangen nog in de gangen van het scheepswerfkantoor. De familie Boot werkte toen nog in een loods in Woubrugge, enkele hon derden meters van de huidige werf. Het wagenmakershuisje dat ei- vlak voor staat draagt dan ook de naam: "Gezigt in de Dageraad". Om streeks 1900 kwam de stalen scheeps bouw op. En daar had men machi nes voor nodig. En een hinderwet vergunning. De gemeente Woubrug ge had de werf al een voorlopige ver gunning toegezegd, maar een defini tieve vergunning werd niet gegeven. In die tijd was de industrie in de ogen van de boeren een minder waardig iets. "Dat tuig van de werf", zeiden ze als ze over de werk nemers van Boot spraken. Al met al: de vergunning kwam niet af en men zocht haar een alternatieve plaats voor de werf. Die vond men iets verderop, ook aan de Heymans- wetering. Nog geen honderd meter van de grens van Woubrugge, en nèt in de gemeente Alphen die wèl een vergunning gaf. Metaalbouw Er werden geen houten tjalken meer gemaakt, zoals men gewoon was, maar ongeveer vanaf 1916 log gers, kotters en stoomtrawlers. Af en toe nog een binnenschip. In 1937, w-erd de laatste binnenboot gebouwd. De huidige directeur Boot bezocht toen een HTS in Dord, die hij in 1941 met diploma op zak verliet. Hoewel het gebruik was dat de jongens bij een andere werf het vak leerden, kwam hij direct in de zaak van zijn vader. Dat moest wel, want het was oorlog en de baantjes lagen niet meer voor het opscheppen. Er werd weinig gebouwd in die tijd. De jonge Boot was als tekenaar in het bedrijf gekomen en er viel hele maal niets te tekenen. Daarom be gon hij maar vast met het uitwer ken van plannen en tekeningen, waarbij hij berekende dat hij drie jaar na de oorlog weer zou kunnen gaan bouwen. Dat was ook zo. Na een eindeloze reeks van reparaties, aan binnenvaartschepen, die in de oorlog tot zinken waren gebracht of op een andere manier schade oplie pen. kon de nieuwbouw in 1948 weer beginnen. De Dageraad is. na 125 jaar. onge deerd uit de strijd gekomen. Voor de zestig mensen die op de werf werken, is er altijd meer dan genoeg te doen. Nu zijn ze bezig aan een kotter, die al in het water ligt maar nog afgebouwd moet worden. De volgen de opdracht is alweer binnen en zo gaat het van tewaterlating naar te waterlating. dè grote momenten voor de werf. Sinds 1849 zijn er 536 sche pen gebouwd en gedoopt op de werf. die allen met een "ik wens u een behouden vaart.in het water zijn geduwd. Voor de overburen var De Dageraad bracht dat in het ver leden wel eens wateroverlast met zich mee, maar dat euvel is nu ver holpen door grote stalen schotten die aan de overkant worden ge plaatst vóór de doop. Naam In mei 1951, toen de weri van Boot in Alphen a. d. Rijn hon derd jaar bestond, is er een boekje uitgegeven onder de titel "Honderd jaar schepen en veertig jaar moto ren". Daarin wordt de geschiedenis van het geslacht Boot uitgediept, te meer daar er nog andere takken van de familie de scheepsbouw in zijn ge gaan. Er zijn vijf werven van Boot, twee in Alphen, één in Woubrugge, één in Delft en nog één in Leiden, zo vermeldt het boekje. En: "dat de naam Boot kenmerkend is voor het ambacht van zijn dragers zal nie mand tegenspreken. Toch is de naam Boot door de vroege voor vaderen niet aangenomen omdat men toen al iets met boten te maken had. "Gezigt in de Dageraad staat er op het werkplaatshuisje van de wagenmaker in Woubrugge. De loods erachter was vroeger in gébruik als werf. De naam is in de zeventiende eeuw ontstaan door Jan Jansz, een boe renzoon in Oudshoorn <nu het meest westelijke deel van Alphen). Deze Jan was "vervener", iemand die turf afgroef. Die turf werd in een mand vervoerd, en die mand heette Bod óf Booth. Daar komt dan die benemde geslaohtnaam vandaan die nu wel erg toepasselijk is. Hier worden de grote stalen platen op maat gebrand, een zeer essentieel onderdeel van het schee psbouwen. de parkeerautomaat staat, blijft vrü. De ambtelijke werkgroep verkeer heeft een gunstig advies uitgebracht. Den Haag/Ter Aar "Ik ver moord je," zou een 35-jarige schil der in Ter Aar zijn toekomstige slachtoffer hebben meegedeeld, maar deze bleek zijn mannetje te staan en niet van zins, zich zomaar te laten vermoorden. Het zou allemaal zijn gebeurd als gevolg van een verkeersruzie. Op de Westkanaalweg maakte de schilder zich kwaad, omdat een automobilist hem tweemaal zoals dat in verkeers termen wordt genoemd, had "gesne den." Dat draaide op een robbertje vech ten uit. De schilder zou eerst de in woner van Ter Aar in het gezicht hebben gestompt, toen het slachtof fer nog in diens auto zat en nadat de eerste ronde was gevochten, volg de een tweede. De schilder stond nu voor de Haagse politierechter terzake mis- êhandeling. maar hij verklaarde zich meer slachtoffer te voelen. "Ver- keerskwesties met de vuist oplossen komt niet te pas," stelde de officier, die tegen de schilder f. 150 boete en twee weken voorwaardelijk gevan genisstraf eiste. De rechter vond de ze laatste bedreiging niet nodig en volstond met opleggen van f. 150 boe te. TER AAR De brandweerafdelingen van Alphen en Ter Aar zijn gisteravond ruim vijf uur bezig geweest met het blussen van een felle brand aan de Korteraarseweg in Ter Aar. Een loods met houtvezels van de Zaagselperserij P. Roodenburg brandde volledig uit, met een vrachtwagen die in i de loods geparkeerd stond. Een tank met duizend liter gasolie kon op tijd worden weggesleept. De schade bedraagt ruim 400.000 gulden. De oorzaak van de brand, die rond zes uur uitbrak, is nog niet bekend. Men denkt aan broei in de houtvezels, die in de loods waren opgeslagen. (Foto Will Dijkman) Heemtuin voor bezoek open LISSE Het bestuur van de afd. Lisse van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde stelt de Heemtuin aan de 1ste Poellaan. naast de historische molen, open op elke zaterdagmorgen van iedere maand. In verband met Pinkste ren voor de maand Juni ditmaal op de tweede zaterdag. Vanwe ge het bestuur zal de rondleiding verzorgd worden. Bejaarden autotocht KATWIJK AAN DEN RIJN Evenals voorgaande Jaren heeft het comité belast met de orga nisatie .Autotocht voor bejaar den". een mooie tocht uitge stippeld die zal plaats hebben op dinsdag 18 juni a.s. Liefhebbers die zich voor deze tocht willen opgeven kunnen dat doen op za terdag 1 juni a.s. van 14.00 tot 16.00 uur in Hotel „De Roskam" Na deze datum is aanmelding niet meer mogelijk. Burgemeester opent de Eikenhorst LISSE Op 7 juni zal bur gemeester Berends het complex „Eikenhorst" en het Diensten- trum aan de Eikenlaan officieel openen. Het bestuur van beide stichtingen recipieert; die dag vanaf kwart over vijf in de zaal van het Dienstencentrum, Ei kenlaan 2, Lisse. Leidse politie agent in Lisse verongelukt LISSE De 23-jarige Leidse poli- lieman Hans van der Oest is gister- niddag bij een motor-ongeluk om het leven gekomen. Het ongeluk ge leurde op de Eerste Poellaan in Lis je, waar de politieman op zijn motor —op dat ogenblik niet in dienst. %en fietsend jongetje passeerde. Het jongetje was uitgeweken naar ie linkerkant van de weg om linksaf ;e kunnen slaan, maar toen hij het geluid van de motor hoorde keerde ïij terug naar de rechterkant. De motor raakte het fietsende )i®n- jetje heel even en sloeg ver^ügens oyer de kop. De motorrijder werd laar bij op slag gedood. Het jongetje verd niet gewond Peuters nu eilig in ernieuwde \Iamnioef ROELOFARENDSVEEN Enkele laanden geleden moest de brand weer van Roelofarendsveen de helpen de hand bieden in het bestrijden van ^en schoorsteenbrandje in het naast de brandweergarage aangrenzende gebouwtje (voormalig N.K.V.), waarin nu gevestigd is peuterspeel zaal De Mammoef. Gezien het feit, dat deze opvang van peuters tot en met 4 jaar. vooral voor moeders die buitenshuis werkzaam zijn. haar nut wel heeft bewezen, is er vanwe ge bestuurszijde hard gewerkt aan de restauratie van het gebouwtie. Er is een open keuken gemaakt, waardoor meer ruimte voor de peu ters. Het brandgevaar is genivel leerd door aanleg van gevelk«chels aangesloten op aardgas. Alles is op nieuw geverfd, er is nieuwe vloer bedekking aangebracht, de buiten kant zal nog worden geschilderd. De tuin is opgeknapt, er is zand in aangebracht zodat de peuters nu ook buiten kunnen spelen, kortom de peuterspeelzaal De Mammoef is weer volledig in funktie om de peu ters aangenaam bezig te houden. Voorzitter A. J. v. d. Velde was dan ook zeer tevreden over het res"l- taat. De belangstelling voor dit werk is groot, temeer daar ook wevens ruimtegebrek in kleuterscholen vier jarige kleuters worden opgevangen. Momenteel is er zelfs een kleine htige hoge bomen op het landgoed moeten worden gekapt it een naburige molen het "wiridrecht" opeist. De rijke Haresse van "Rijnoord" moet wel toegeven; de molen heeft pht op. Zij is echter zó geprikkeld da ze besluit het land- te verlaten. Als dank voor jarenlange trouw krijgen de jneelsleden een som geld. Zo ook de pluimgraaf, de man iet pluimvee op het landgoed verzorgt. Deze Jacobus Boot van zijn "appeltje voor de dorst" een scheepswerf, de Op het buiten "Rijnoord" heerst hevige verwarring. De werf van Van Dieyen in Woubrugge. Zijn zoon Wouter neemt de leiding van het bedrijf in handen en hij noemt de werf "De Dageraad". 1974: "Van vader op zoon is het bedrijf steeds over gegaan. Ik behoor tot de vierde generatie na overgrootvader Wouter die ermee begonnen is", zegt de huidige directeur Boot, rechtstreekse afstam meling van de fortuinlijke pluimgraaf. Hij prijst zich gelukkig dat hij degene is die het 125-jarig bestaan van De Dageraad mag vieren, uiteraard door middel van een boottocht met het hele per soneel.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7