eyenoord doorbreekt hegemonie Engelsen n UEFA Cup-toernooi SUPPORTERSOORLOG MET 150 GEWONDEN im Rijsbergen de luchterheid zelve Joop Zoetemelk niet in de Tour reest van Rotterdams legioen door Britse toeschouwers wreed verstoord m [PERDAG 30 MEI 1974 SPORT PAGINA 19 Bill Nicholson"Ik schaam me diep, duizendmaal excuus' ROTTERDAM Spuitbussen en vlaggestokken waren al door de lucht gevlogen voordat Wim Rijsbergen vier minuten voor rust met een prachtige kopbal 't laatste restje bezinning wegnam bij de supporters van Totten- ham Hotspur. De Engelsen, sa mengeschoold op staantribune H. openden als wilden de aanval op de Hollandse aanhangers, die in vak 99 van hun stoelen wer den geslagen. De stoelen zelf werden losgerukt en als wapens gebruikt. Het tumult, dat 'n week eerder in het Londense White Hart Lane na afloop van de eer ste finalewedstrijd voornamelijk tot blikschade had geleid had 'n vervolg gekregen in de vorm van een bloedige supportersoorlog. Ruim vijftien minuten waren de Feyenoord-fans overgeleverd aan de blinde woede van de Britten, die definitief afrekenden met 't fabeltje dat zij onder alle om standigheden zo'n flegmatieke indruk maken. Het leidde er toe dat stoelen over de stadionmuren werden geworpen en grote schade werd aangericht aan geparkeerd staande auto's. Een supporter werd zo in het nauw gebracht dat hij een ring lager belandde. De benevelde Engelsen waren zelfs niet meer tot bedaren te brengen door Tottenham-manager Bill Nicholson en voorzitter Wale: "Gedraag u als echte Totten- ham-supporters en als echte Brit ten". De microfoonstem werd niet gehoord. Integendeel, steeds verder rukte de bierflessen en stoelen werpende massa op. Een deel leefde zich uit in het afram melen van Nederlanders, een an der deel "plukte" de stoelen van de tribune waardoor de stoot troepen nieuwe munitie kon wor den aangereikt. Een halve zit- tribune werd er door van stoelen beroofd. Pas toen de rust ten einde liep werd de tegenaanval ingezet. Commissaris Donkersloot van Rotterdam: "De vraag is wanneer moet je beginnen. Als Je te vroeg begint heet het provoce ren. Al voor de wedstrijd zijn twee agenten het vak ingeweest. ging vond ik niet verantwoord om mijn mensen in een vak met 1400 mensen te sturen. Ik heb het mo ment afgewacht dat we zonder gezichtsverlies konden optreden tegen dat Engelse tuig, dat ik met geen anderen wil vergelij ken". Systematisch werden toen de vakken afgewerkt en werden de oververhitte Engelse suppor ters voornamelijk in de leeftijd van 14 t/m 17 Jaar) weggevoerd naar de overvalwagens. Tiental len arrestaties werden verricht. Het aantal gewonden werd ge schat op 150, onder wie hoofdin specteur Gerrand en een hoofd agent. De moeilijkheden waren overigens al veel eerder begon nen. Overdag al toen de Engelsen een ware stroop- en rooftocht door Rotterdam maakten en on der meer een kledingzaak leeg roofden. Zeven arrestaties lever den die acties op. Donkersloot: "De Engelsen zijn gewend om zich te laten vollopen. De pubs bij hun gaan op tijd dicht. Hier kon den ze blijven innemen. Vooral ook omdat niemand op narigheid was voorbereid". Om een confrontatie met de Neder landse supporters te voorkomen werd het op hol geslagen legioen een kwartier voor tijd al afge voerd. De ravage, die zij achter lieten, wordt geschat op 25.000 gulden. Bill Nicholson: "Ik schaam me diep. Duizendmaal excuus. Ik weet niet wat onze supporters heeft bezield. We hebben moeilijkheden gehad in de Engelse competitie, maar dat ze zich ook in het buitenland zo schandalig zouden gedragen. Gerard Kerkum bestuurslid van Feyenoord: "We waren er al bang voor. Daarom heeft de voor zitter van Tottenham Hotspur al voor de wedstrijd een beroep ge daan op de sportiviteit. Het heeft niet mogen baten". Ook bonds voorzitter Wim Meuleman kon maar nauwelijks geloven wat was voorgevallen: "Vreselijk. Ik hoop dit nooit meer mee te maken. Maar wat kan je er tegen doen? Moet Je dan schieten of ze te genhouden"? JAN PREENEN 15 m ITTERDAM Acht in Feyenoord-tenue gestoken spelers van Tottenham Hotspur gden tenslotte aarzelend het Rotterdamse elftal tijdens de ereronde. Om toch maar iets de door de supporters verspeelde goodwill terug te winnen. Het mocht niet baten, int terwijl de Feyenoorders# die de UEFA Cup steeds aan elkaar doorgaven met het nd in Hand kameraden en de Zilvervloot werden begeleid, oogstten de Engelsen al- boegeroep. Bijna hulpeloos zwaaiden ze naar het plotseling weer grimmig kij- ide publiek, dat zijn feest zo wreed verstoord had gezien. Preenen excuus werd niet op prijs ge- Vooral niet omdat Tottenham Ie tweede helft de voetbalzaken had aangepakt. In de slotfase e dat zelfs tot een partijtje vrij telen, met als ongekend toleran- iltheidsrechter, Concetto Lo Bello. Italiaan bleef van afstand staan [Ijken. Rustig, zoals hij zijn ge- afscheidswedstrijd kalmpjes af werkte. Met twee grensrechters, die in de vorm van gisteravond op beginne lingen leken. Rosario Lo Bello han teerde de vlag als een kind op Ko ninginnedag. evenals trouwens col lega Alberto Michelotti. De arbitrage van het drietal was een aanfluiting, een finale onwaardig. Overigens kreeg Feyenoord eenmaal duidelijk een presentje van deze heren toen McGrath door Rosario lo Bello ten onrechte werd afgevlagd wegens bui tenspel toen de bal al op weg was naar het doel. Het was een van de weinige momenten, waarop de Engel sen aanspraak maakten op een on verwachte zege. De Britse hegemonie in het UEFA-toernooi (de laatste zes jaar wonnen Arsenal. Liverpool, Tottenham zelf, tweemaal, en Leeds United) werd echter terecht door broken door Feyenoord. Want al speelden de roodwitten duidelijk minder dan een week eerder in Lon den ,toch maakten zij weer duidelijk dat het Britse voetbal aan een revi siebeurt toe is. Eenzijdigheid is troef. Vertrouwd ITERDAM. Leidse Wim Rijsber- begonnen bij Roodenburg en na stage-tijd bij PEC doorgedron- tot de keurtroepen van Feye- rd, bleef de nuchterheid zelve. "Ik ikka id het njet zo erg dat het publiek l lang bij mijn doelpunt stilstond, ht er op dat moment zo hevig ichten werd. Ik had meer te doen die mensen op de tribune, die I w zwaar te verduren hadden". ^1 bergen kreeg de Juiste waarde- fet voor zijn openingstreffer pas hij zich een kwartier voor tijd vervangen door Jan Boskamp, dankbaar applaus van een groot van de 67.000 toeschouwers in de ip klaterde toen voor hem op. "Al tien minuten ben ik door mijn El gegaan. Een oude kwaal. Ik wel geleerd daar doorheen te n, maar later in de wedstrijd tg ik er nog eens kramp onder voeten bij. Een schop of zo heb beslist niet gehad". Rijsbergen lange tijd de matchwinnaar te en in de UEFA Cup-finale. Pas minuten voor tijd tekende Ressel aan. Rijsbergen, even op de hu- istische toer: "Coerver zei in de nog tegen me dat ik niet zoveel voren moest gaan. Ja, zei ik, ir wie moet dan die doelpunten ten?". Q later is Wim Rijsbergen echter *eer de voetballer, die gemakke- weet te relativeren. Een eigen- !P, die ongetwijfeld heeft bijge- len tot zijn snelle voetbalontwik- bg. Zo loopt hij ook beslist niet zijn schoenen nu hij sinds en- dagen deel uitmaakt van de se troep van 22 man, die zich ver- Td weet van een plaats in het ddkampioenschap. "Ik had dit 1st niet verwacht. Als al die ge seerden er bij geweest waren had ik niet tot die 22 behoord. |a ook lekker drie weken naar de geef mezelf geen enkele kans om Wim Rijsbergen wereldkampioenschappen kijken. Ik wordt op de collectiviteit, het indivi du heeft weinig te vertellen. Met uitzondering dan van Ralph Coates. Vorige week leefde hij zich met Wim van Hanegem tegenover zich naar hartelust uit. Gisteravond echter kon ook hij zonder „de Kromme" in de buurt weinig klaar spelen. Feyenoord had deze tegenstander dan ook koel bloedig moeten elimineren, ware het niet dat de nervositeit de ploeg be hoorlijk parten speelde. Trainer Wiel Coerver: „De Engelsen hebben alles of niets gespeeld. Het was hun laat ste kans om op Europees niveau te blijven spelen- Feyenoord speelde echter onder druk. Daar komt nog bij dat wij 65, 70 wedstrijden hebben gespeeld dit seizoen. Mogen we dan een keer minder zijn? Vergeet ook de ongelooflijke beslissingen van de scheidsrechter niet. Ik zeg niet gauw iets over de leiding. Dan moet het wel erg slecht zijn". Dat het spel eveneens niet op een hoog peil lag schreef Wim Rijsbergen toe aan de gehaastheid, waarmee de aanvallen door Feyenoord werden opgezet: „De meesten gingen diep spelen. Dan ben je de bal gauw kwijt. Er is minder breed gespeeld dan in Engeland". De oorzaak daarvan zal ongetwijfeld ge legen zijn in het feit dat Van Hanegem ontbrak. .Daardoor mis Je persoonlijkheid," merkte Theo de Jong op. Maar er waren meer fac toren, die er voor zorgden dat Feyen oord gisteravond niet de vertrouwde sterrenformatie was: de moeilijke start van Joop van Daele, de be houdzucht van de Engelsen, die dit maal Beal en England angstvallig bij Schoenmaker op wacht lieten staan en de omzettingen in de Feyenoord-ploeg. Mladen Ramljak keerde terug als rechtervleugelverde diger, waardoor Wim Rijsbergen op schoof naar het middenveld. Diens opdracht luidde met Harrie Vos en Ramljak het drietal Coates, Martin Peters, Martin Chivers uit te scha kelen. Afwisselend zouden ze bij een van de drie Engelsen opduiken. In de praktijk kwam het erop neer dat Rijsbergen vooral de schaduw was van de lange Peters, die in de lucht heer en meester was. Totdat met de rust in zicht de herhaaldelijk mee naar voren trekkende Leidenaar zelf een belangrijk kopduel won. Uit een vrije trap van Ramljak slingerde Rijsbergen de bal keurig in de verste hoek van het Engelse doel, onbereik baar voor de Juist in hoge ballen ge specialiseerde keeper Pat Jennings: 1—0. Gevarieerd De rust werd er duidelijk door ver stoord bij de Engelsen. En dan voor al bij de supporters, die er voor zorg den dat de pauze zo lang duurde. Coerver: „Ik heb mijn spelers ge zegd dat ze hun kop er bij moesten houden. Ik wist dat dat moeilijk zou gaan. Ze waren immers langs de ge wonden gelopen. Ze hadden de na righeid op de monitors gezien". Feye noord, dat bij vlagen wel degelijk ge varieerd en met zoveel meer fantasie dan de Engelsen speelde, had de spanning al snel van zich af kunnen zetten als Schoenmaker niet op de paal had geknald, Ressel niet te lang zou hebben gewacht, Kristensen niet tijdens een van zijn solo's was vast gehouden en Jennings niet flitsend had gereageerd op een kopbal-van dichtbij van De Jong. Tottenham Hotspur behield daardoor het uitzicht Feyenoord-aanvoerder Wim Jansen met de felbegeerde beker. Links Rinus Israel, rechts Mladen Ramljak. op de derde UEFA Cup-zege. Zeker toen Coates en Chivers eenmaal alleen voor Treytel verschenen. Even als later bij een spetter van Naylor kwam de sluitpost van de Rotter damse defensie echter als winnaar uit de strijd tevoorschijn, hetgeen werd beloond met een gescandeerd „Ed dy, Eddy". Feyenoord, met een steeds zelfverzekerder optredende Rinus Is raël, kreeg echter veel meer kansen. Zoals Lex Schoenmaker, die in de slotfase eindelijk meer vrijheid kreeg, maar toen na een „ééntweetje" met Kristensen het doel in de leeggesla- gen tribune zocht. „Ik had me veel meer van deze wedstrijd voorgesteld. Misschien waren we allemaal wel overgeconcentreerd, wilden we het te goed doen. We wilden te graag een goal maken. We hadden rustig op 00 moeten spelen en onze eigen gang moeten gaan. Nu kreeg Je te veel slordige passes," aldus de topsco rer van het UEFA-toernooi. Negen maal scoorde hij, één keer meer dan Martin Peters, die gisteravond het verschil niet meer wist te overbrug gen. Zoals ook Tottenham tenslotte definitief op afstand werd gehou den door Peter Ressel, die zes minu ten voor tijd de bal in de verste hoek schoof na voorbereidend werk van Boskamp. De UEFA-beker was daar mee voor het eerst Nederlands bezit geworden. Helaas nam niet iedereen genoegen daarmee. PARIJS Joop Zoetemelk, die in de Midi Libre bij een val gewond is geraakt, heeft hierdoor een scheurtje in het schedeldak opgelopen. In eerste instantie meenden de doktoren dat Zoetemelk slechts kleine letsels had opgelopen waardoor de hoofdpijnen onstonden, waarover de Nederlandse kampioen steeds klaagde. Het letsel dat Zoetemelk heeft opgelopen is er echter oorzaak van dat hij dit jaar niet zal kunnen deelnemen aan de Tour de France. Het herstel zal nog enkele weken duren. KOERSEN OP DUINDIGT SPORTTOTO DEN HAAG De uitslag van to to no. 47 is: le prijs: 24 winnaars, die elk bruto f 2.148,10 ontvangen, 2e prijs: 275 winnaars, die elk per ko lom f 187,40 ontvangen, 3e prijs: 2.134 winnaars, die elk per kolom f24,10 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclame- termijn woensdag 19 juni bij lo ting toegewezen aan een van de eer ste prijswinnaars. Anjo-prijs 2040 m: 1. Maarten D. (J. van Dooyeweerd) 2.49.7 1.23.2, 2. Mila G., 3. Karin v. d. Unie. Winn 3.60 pl 1.60 1.40 9.70 kopp 7.20 trio 607.60. Biesdel-prijs 2040 m: 1. Leonis Ca reless (C. Imming) 2.51.1 1.23.9, 2. Luccie Carbonari, 3. Laura v. Zei- da. Winn 6.50 pl 2.30 2 2.70 kopp 11.70 Texel-prijs 2040 m: 1. Leon van IJmuiden (C. Roodenrijs) 2.50.4 1.23.5, 2. Karper K., 3. Kora Marij ke. Winn 2.70 pl 1.70 5.- 2.80 kopp 6.60 trio 628.20. Olivia-prijs (ren) 1800 m: 1. Bill Bailey (J. Smith) 1.58.3, 2. Blue Ri band, 3. Duke of Athens. Winn 1.80 pl 1.40 1.40 2.20 kopp 3.60. Marja-prijs 1600 m: 1. Lady He- leen V (C. de Leeuw) 2.06.9, 1.19.3, 2. Lolo Buitenzorg, 3. Kasper Mac. Winn 9.- pl 3.70 2.- 1.40 kopp 5.50 trio 102.40. Arnica-prijs 2040 m: 1. Joke (E. Leeman) 2.43.6 1.20.2, 2. Inez, 3. Henry Belwin. Winn 4.10 pl 1.80 4.30 l!60 kopp 16.90. Awebe-prijs 2120 m: 1. Katanja (P. Koppejan) 2.55.3 1.22.7, 2. Kei Bui tenzorg, 3. Kwikzilver. Winn 5.60 pl 4.90 2.80 8.- kopp 8.90 trio 297.30. Fiasco-prijs 2040 m: 1. Impala (T. Kooyman) 2.44.3 1.20.5, 2. Ilexide Hanover, 3. Hans. Winn 1.70 pl 1.30 1.30 1.90 kopp 4.70. Orchid-prijs (ren) 1300 m: 1. Clee-* ve Hill (D. Weiss) 2. Merrygo, 3. The Fox. Winn 2.80 pl 1.30 1.40 1.20 kopp 5.90 trio 95.-. De Laak-prijs 2120 m: 1. Marco IJmuiden (A. Harmsen) 2.56.4 1.24.- 2. Karina Dear, 3. Leny Special. Winn 3.60 pl 1.40 1.40 1.50 kopp 7.50. Totalisator-omzet: 299.627.-. Boksen De Engelse bokser, Joe Bugner heeft zijn Europese titel in het zwaargewicht behouden. Hij versloeg gisteravond in Kopenhagen de Italiaan Mario Baruzzi, die bij het begin van de tiende ronde niet meer uit zijn hoek kwam.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19