lonsterse vrouw vluchtte net hulp uit inrichting Strijd tegen sexoverlast lenuwarts: 'Er mankeert niets aan haar Lezers schrijven Beatrix en Claus gaan in Den Haag wonen AMSTERDAM 771400 inwoners ROTTERDAM 635910 inwoners 's-GRAVENHAGE 494663 inwoners UTRECHT 263626 inwoners LBURG Grote beroering is in medische kringen ont- over een ontsnappingsgeval uit de Rijkspsychiatrische hting in Eindhoven. Met hulp van het Tilburgse raadslid van de Mortel (Boerenpartij) vluchtte hieruit vorige de 51 jarige mevrouw T. de Hoog uit Monster. Het raads- indt gesteund deskundige rapporten dat de vrouw nrechte in de inrichting is geplaatst. eeft de zaak aanhangig ge- drong het drietal in militaire kleding bij het medisch tuchtcollege, en zwaarbewapend de woning Pa-. n de Mortel bracht de vrouw, penstraat 2 in Monster binnen en tijdens zijn voorarrest in de gijzelde het gezin Hoogenraad (man, •ing heeft ontmoet, in kontakt vrouw en drie kinderen). Na een uur t zenuwarts J. F. M. de Kok in lieten de De Hogen de bewoners oven. Deze gaf na een onder- echter vrij en gaven zich over. ie verklaring af dat de vrouw De rechtbank gelastte opname en aen normaal is. behandeling van de vrouw in een ww De Hoog had zich in Janua- psychiatrische inrichting. Na een tweejarig verblijf in Grave, werd zij vorig Jaar oktober in de Rijks Psy chiatrische Inrichting in Eindhoven geplaatst. Daar kwam zij in kontakt rij die door te hoog opgelopen met het Eindhovense raadslid Van sn' was kwijtgeraakt, weer in de Mortel, die wegens 'querulanten- krijgen. In een winternacht waanzin" eveneens in de kliniek was opgenomen. De man wist zelf te ont- snappen en werd - na enige tijd te zijn ondergedoken - op vrije voeten ink verzet Sinds zijn vlucht probeert hij me- haar echtgenoot en zoon- n twaalf schuldig gemaakt aan ewapende overval in Monster. :htpaar wilde een woonhuis n vrij zambique IANNESBURG (DPA) Hl ihrijven dat de ronde doet on blanke inwoners van de ha rt Beira van Mozambique wor- blanken opgeroepen een 'ver- ide aarde" tactiek toe te pas- laatste middel in de strijd onafhankelijkheid, "als u weg verwoest dan zoveel mogelijk: meubels, voertuigen, planten en aldus de anonieme brief. "Wij weten wat ons bij onafhanke- id te wachten staat: dood en memers zien in de brief een bewijs voor de gevaarlijk ge- stemming in Beira. De ing in Beira, de tweede stad lazambique, is veel grimmiger Lourenpo Marques, dat veel verwijderd ligt van het terrein guerrilla. is de laatste tijd jn Beira al il tot gewelddadige botsingen en tussen blanken en negers, betogers belegerden het paleis gouverneur en eisten wapens rscherpte veiligheidsmaatrege- vrouw De Hoog eveneens vrij te krij gen. Hij is met haar van mening dat zij ten onrechte in de inrichting was geplaatst. Mevrouw De Hoog weiger de dan ook pertinent aan de gene zingstherapie mee te werken. Dit bracht haar volgens het Tilburgse raadslid, zoals zovele patiënten in een uitzichtloze positie. Hjj bracht haar bij de Eindhovense zenuwarts De Kok. Deze verklaarde desgevraagd dat hij mevrouw De Hoog heeft onderzocht en van me ning is dat zij ten onrechte krank zinnig is verklaard. "Ik heb een uur met haar gesproken en kreeg de in druk dat zij volkomen normaal is en dat ook altijd is geweest", aldus de arts. Met dit gegeven diende mr. Van de Mortel een klacht in bij het medisch tuchtcollege in Eindhoven. De klacht werd aanvankelijk afgewezen, maar door toedoen van mevrouw De Hoog is hij deze week in behandeling ge nomen. De vrouw verblijft mo menteel op een adres in Antwerpen, waar mr. Van de Mortel, na zijn vlucht ook enige tijd zat onderge doken. Eerste brief aan nieuwe raad van Leiden ■iiLiEir FILIALEN ENBARE BLIOTHEEK LEIDEN DEN Gedurende de maanden i/m september zal in de ver- nde filialen van de Openbare cheek een tentoonstelling te be ien zijn over "Ons leefmilieu", boeken, tijdschriften, fol- affiches wordt informatie a over de water-, lucht- en vervuiling, onze voeding, na- scherming en vele andere za- Jr ie met dit onderwerp samen- 1 Medewerking in de vorm van nstellmgsmateriaal is verleend tie Strohalm coördinatie te t; togisch-dvnamisch voedselde- epelsteeltje" te Leiden; chting Centrum milieuzorg te rdam; chting "Natuur en Milieu" te rdam; orlichtingsburaau voor de voe- Den Haag; reldwinkel te Lelden, tentoonstelling is achtereen- 5te bezichtigen in Juni: Filiaal tartder, Zweilandlaam 5, Lei- J Filiaal Zuid-West. Ed. van ostraat 2, Leiden; augustus: Noord, Corantijnstraat 2a, Lei- eptember: Bibliotheek aan de chuur 17, Leiden, tiet ruimte-tekort kan de ten ding niet in de Centrale Bi sk in de Breestraat geplaatst ijf jaar The ord's Folks )EN Dit Jaar bestaat de tagroep The Lord's Folks van 'nsingelparochie in Leiden vijf rer gelegenheid van dit Jubi- 5 er eerste pinksterdag om 11 de Jozefkerk een eucharistie- die als thema draagt "Geest- Pater C. Fischer en kapelaan aan zullen beiden voorgaan in Pag, Jloop ls er om 12.30 uur gele- deze Jubilerende Jongeren- feliciteren in de bibliotheek Alexanderstraat). 's Mid ler om 13.30 uur voor de leden, en oud-leden een koffiemaal-' -de parochiezaal in de Maria waarna een eigen caba- P, onder leiding van Els Mon- Jen aantal anecdotes van de gj^en op frappante wijze Via dit geschrift laten wij de komende gemeenteraadsleden een tweetal grieven weten. Het zijn er pas twee. Het zullen er ongetwijfeld veel meer worden wanneer de ko mende bestuurlijke periode weer voorbijgaat aan de leefbaarheid van de binnenstad en de belangen van haar bewoners. Het zullen er ho pen wij steeds minder worden wanneer de toekomst zal leren, dat door bestuurlijke maatregelen de ac ties ter verbetering van het leefkli maat in de Pieterswijk, annex Aca- demiewijk, overbodig worden en het aktiecomité Pieterswijk zich kan gaan bezinnen op omscholing tot een buurtcomité. En dat is het doel waarnaar wij streven 1 Wat zijn nu de twee grieven waar we ons kwaad om maken? Het han delt om een stadsaspect in verschil lende gradaties. In de nacht van dinsdag 28 op woensdag 29 mei zijn op de Pieterskerkgracht aanwijsbare vernielingen aangebracht door de be zoekers van de in de buurt de kop opstekende sexclubs. Het wordt naar onze mening hoog tijd, dat van over heidswege in de voortwoekering van deze randverschijnselen van mense lijke frustratie helderschijnende maatregelen worden genomen, die de wijkbewoners vrijwaren van overlast en aantasting van het leefmilieu. Moedwillige vernieling van Jong-ge- plante bomen, strijdvaardigheid en rustverstoring, kortweg overlast in ruime zin kan alleen bestreden wor den met duidelijke bestuurlijke maatregelen. Met name op de Pie terskerkgracht kan nu nog voorkó mend gereguleerd worden. Het is naar onze mening een duidelijke zaak, dat bouw-, en woningtoezicht paal en perk kan stellen aan uitbouw van bestaande woningen zonder dat de vereiste vergunningen werden aangevraagd. Tot op de dag van vandaag is voor uitbouw van het huis Pieterskerkgracht 3 geen ver gunning aangevraagd, maar wél werd een „bouwkeet" neergezet ach ter het huis, aan de sommatie tot af braak waaraan geen gevolg werd gegeven. De bewoners van het aan grenzende bovenhuis is per 1 Juli ten onrechte huuropzegging aan gezegd. Omwille van ook eigen rust schijnen zij daarin te berusten. Op menselijke gronden kunnen wij die acceptatie billijken, maar kan het ge beuren, dat woonruimte kan worden onttrokken omwille en ten bate van bedrijfsruimte? En wie kan aanvoe- den, dat het stichten van een bor deel buiten de normen van bedrijfs ruimte aangemerkt kan worden? In bovenstaand verhaal is sprake van „helderschijnende maatregelen". Met opzet is die omschrijving geko zen, aangezien het een woord is met dubbele interpretatiemogelijkheden. De stadsverlichting in de Pieterswijk werd een paar weken geleden, op titel van experiment, gewijzigd op twee aangeduide plaatsen: op de hoek van de Kloksteeg en de Nieuw- steeg plaatste de SLF een modernere kop op een antieke lantaarn, terwijl op de Papengracht drie grote-weg- lantaarns werden neergezet. Over deze zaken» zouden we niet officieel klagen. Dat doen we natuurlijk nu wel waar het de potentiële televisie lichtmast betreft, die werd neergezet naast Gravensteen, om de hoek van het Pieterskerkplein en de Muskadel- steeg, op nog geen twee meter van een verdwijnende? oude lan taarnpaal. Is dat stadsontwikkeling of stadsontering? Staan zulke helderschijnende licht punten in de Pieterswijk niet op ver keerde plaatsen? En wat gaat de ge meente daaraan doen? AKTIECOMITÉ PIETERSWIJK Controle kiezer moet blijven Enige tijd geleden werden de Leid- se gemeente-ambtenaren uitgenodigd om een voorlichtingsbijeenkomst bij te wonen in de Stadsgehoorzaal, be treffende een wijziging van de be stuursvorm van de gemeente Leiden. Voor veel ambtenaren kwam dit niet onverwacht, daar er regelmatig voor lichtingsboekjes zijn rondgestuurd aan alle gemeente-ambtenaren de z.g. BOO-drukwerkjes. Wat mij nu opvalt is dat de Leidse burgerij die toch in de eerste plaats belang heeft bij een bestuurswijziging, hiervan volledig onkundig is gehou den en dat op de bovengenoemde voorlichtingsbijeenkomst men stom weg op de feiten werd gedrukt: er wordt een nieuwe bestuursvorm in gevoerd, zonder enige inspraak van ambtenarij of burgerij. Deze wijziging vindt plaats aan de hand van het "Rapport betref fende de hoofdlijnen van de toekom stige structuur en functionering van de gemeentelijke organisatie van Lei den" opgesteld door het ODRP-bu- reau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Iemand vertelde mij dat het op stellen en drukken van het rapport f 450.000 heeft gekost, een flink be drag voor Leiden. Met de opgezette plannen in de uitvoering daarvan zal het dus waarschijnlijk ettelijke tonnen meer gaan kosten, om een nieuwe bestuursvorm in Leiden in te voeren. Het is dus geldbesparend als men eerst door een onfhankelij ef- ficiëncybureau, dat ook onderzoeken verricht voor de grote maatschap pijen, de gemeentelijke diensten gron dig laat doorlichten en aan de hand daarvan tot wijziging over te gaan. Dan wil ik op twee dingen wijzen, die voor de burgerij een groot gevaar inhouden, ten eerste het reeds ver schillende malen in de kranten op gedoken bericht van de buurtcomité's met regelende bevoegdheden in te stellen. De gehele gemeentewet spreekt niet over een dergelijk on ding, en het ligt er dik op dat een dergelijk comité een pracht plaats is voor rancuneuze mensen die er een pracht middel in zien om of him zin door te drijven of zich kunnen uit leven in het treiteren van mensen waar zij een verschil van mening mee hebben. Ten tweede: het instellen van di rectoraten, zoals genoemd in de bij lagen van het rapport houdt het gro te gevaar in zich dat deze directora ten een te grote zelfstandigheid gaan krijgen en een eigen leven gaan lei den, waardoor hun werkzaamheden zich kunnen onttrekken aan leiding en controle van de gemeenteraad. Het moet zo zijn dat er geen cent wordt uitgegeven, en geen spa in de grond gezet, zonder toestemming van B. en W. en de raad vooraf. Over de z.g. inleidende werkzaamheden e.d. kan geen sprake aünl De controle Prinses Beatrix en prins Claus gaan binnen afzienbare tijd in Huis ten Bosch in Den Haag wonen. Het paleis ondergaat reeds een grondige opknapbeurt en een aantal inwendige ver bouwingen om het gereed te maken als woonhuis voor het prinselijk gezin. Gisteren is een uit 1696 daterende beeldengroep van Albertus Xaveri, die voorheen bij het paleis Noordeinde stond, in de tuin van Huis ten Bosch geplaatst. Het kunstwerk is in een hal van het vliegveld Ypenburg gerestaureerd. De plaatsing bij Huis ten Bosch maakt deel uit van de totale werkzaam heden, die plaatsvinden om het paleis in het Haagse Bos gereed te maken voor de komst van het prinselijk gezin. Over de verhuizing van Drakesteyn naar Huis ten Bosch worden echter nog geen officiële mededelingen verstrekt. van de kiezer dient dus nauwkeurig gehandhaafd te blijven. W. A. SHAM IER, Roodenburgerstraat 45, Leiden (De bevolking, in elk geval de le zers van deze krant, hebben volop gelegenheid gehad om te lezen welke plannen er op dit gebied bestaan. In een aantal artikelen is daarop uit voerig ingegaan. Overigens staat morgen het pré-advies in de krant, dat B. en W. aan de raad hebban uitgebracht en dat behandeld wordt in vergaderingen op 11 en 18 Juni as,. En raadsvergaderingen zyn openbaar. Redactie.) Weer actie in Rijndijkstraat Het is van belang om weer eens iets van ons te laten horen door mid del van enige acties, want als wij onze doelstelling „Verbetering van het leefmilieu in de Rijndijkstraat" kracht bijzetten door enige activitei ten te ontplooien, zal men zich niet zo gemakkelijk kunnen laten verlei den door verkeerde beslissingen of het op zijn beloop laten van dit ern stige probleem. Ik moet constateren dat de wijze waarop de gemeente de zaken openbaar maakt, niet overeen stemt met hetgeen men van een alom respecterende gemeente mag verwachten. Beslissingen, verande ringen of eventuele vooruitgang moet men lezen uit de krant, op brieven wordt niet of nauwelijks gereageerd, terwijl men toch mag verwachten dat Juist de bewoners die hier een enorm belang bij hebben, tijdig en regelma tig geïnformeerd mogen worden. Mijn gedachten gaan uit naar ver schillende acties: Een nieuwe voetbalwedstrijd tegen de gemeenteraad. Actiegroep van bewoners die meelopen in de taptoe op 2 oktober i.v.m. 400-Jarig bestaan van Leidens ontzet, om door middel van folders, borden en andere attributen ons Turkije zoekt olie in omstreden zee ATHENE (UPI, Reuter) - Een Turks marineschip is uitgevaren om voor de Turkse staatsoliemaatschap pij een onderzoek in te stellen in een gebied van de Egeïsche Zee, waarop ook Griekenland aanspraken doet gelden. Tegelijkertijd voeren ook talrijke andere schepen van de Turkse vloot uit, maar dit hield, volgens Griekse regeringskringen niet direct verband met de olie-exploratie Al eerder had de Turkse regering de autori teiten in Athene laten weten, da zij op 1 Juni vlootoefeningen in de Egeï sche Zee zou beginnen. Voor de Griekse strijdkrach ten bestaat een gedeeltelijk alarm sinds de betrekkingen met Turkije in het begin van dit Jaar slechter wer den als gevolg van het Turkse plan om olie te gaan boren in een gebied dat Griekenland als zijn continen taal plat besohouwt. In Athene verluidde gisteravond dat extra-eenheden van de Griek se luchtmacht naar noord-Grie kenland waren gezonden. De rege ringswoordvoerder Karakostas, wilde geen commentaar geven probleem aan de Leidse bevolking kenbaar te maken. Het by elkaar komen van alle buurtbewoners en weer gezamenlijk met een deputatie van de gemeente, nogmaals over deze zaak te praten en te komen tot een definitief stand punt. Het inschakelen van uw huis arts om via het ministerie van Volks gezondheid druk uit te oefenen tot het welslagen van onze plannen. Het verbeteren van ons leef milieu, door te trachten de Rijndijk straat auto en bromfiets vrij te maken, dus alleen toegankelijk voor voetgangers en fietsen. J. M. M. HOCKS, Rijndijkstraat 105, Leiden. Partijen Percentages Zetels Rd.70( St.74 tRd 74 Rd 70 Rd 74 PvdA 23.4 38.7 35.2 12 17 CPN 17.1 13.2 16.0 8 7 CDA 17.6 12.8 14.6 8 7 WD 11.6 16.9 16.6 6 8 D'66 7.3 1.3 2.0 3 1 PSP 2.2 3.0 4.1 1 2 Asd Aktie Partij 0.6 0 Bej. Alg. Bel. 3.9 0.6 2 0 Bejaarden 63 1.0 0 PPR 1.6 6.9 6.3 0 3 DS70 1.9 1.9 1.0 0 0 Pierement 0.1 0 Nat. Volkspartij- 0.1 0 Anti-Belasting 0.1 0 Confes. Midden P. 0.0 0 Nieuw Rechts 0.1 0.0 0 0 Rooie Arbeiders 0.1 0 Anti-Woningnood 0.2 0 GPV 0.3 0.7 0.5 0 0 BP 0.7 2.1 0.9 0 0 Overige 12.3 0.3 5 Opkomst/totaal 60.4 72.0 62.2 45 45 Partijen Percentages Zetels Rd.70] St.74 Rd 74 Rd 70 Rd 74 PvdA 37.1 50.1 48.5 19 24 CDA 23.5 17.1 20.4 12 10 WD 10.8 13.8 14.2 5 7 CPN 6.8 5.5 4.9 3 2 D'66 7.5 1.0 0.8 4 0 SGP 3.0 2.0 2.4 1 1 Bejaarden 65 3.5 0.9 1 0 Alg. Bej. Ned. 0.3 0 DS70 0.9 1.3 0.7 0 0 GPV 0.9 1.2 1.0 0 0 BP 0.6 1.8 0.7 0 0 Wever 0.1 0 Wolf 0.2 0 PSP 1.7 1.3 1.4 0 0 PPR 0.9 4.9 3.5 0 1 Overige 2.8 0 Opkomst/totaal 55.3 68.8 58.2 45 45 Pairtijen Percentage Zetels Rd.70| St.74 Rd 74 Rd 70 Rd 74 PvdA 26.8 34.9 35.4 14 18 CDA 29.4 20.5 21.0 14 10 WD 19.7 26.2 25.6 10 13 D'66 7.1 1.4 l.l 3 0 CPN 3.8 3.6 3.0 2 1 Nieuw Rechts 0.2 0.1 0 0 Ned. Volks Unie 1.8 0 PPR 1.4 4.8 4.0 0 2 PSP 1.7 1.4 1.5 0 0 Dieben 0.1 0 Soc. Partij 0.5 0 GPV 0.6 1.0 1.0 0 0 DS 70 2.7 2.9 1 SGP-NEV 1.4 1.2 1.5 0 0 Stop Huurverh. 0.5 0 Overige 7.9 2.3 2 Opkomst/Totaal 57.9 70.3 59.4 45 45 Partijen Percentages Zetels St.74 |Rd/70|Rd 74 Rd 70 Rd 74 CDA 35.7 22.9 26.2 17 13 PvdA 32.8 17 WD 13.5 19.0 17.6 6 9 D'66 8.3 3.1 4 1 PSP 2.8 3.2 1 PPR 7.5 3 CPN 4.0 3.8 3.4 2 1 BP 0.9 2.2 1.2 0 0 Soc. Partij 1.8 0 Beuker 0.8 0 Stads Bel. 0.3 0 GPV 0.9 1.3 1.1 0 0 Simons 0.0 0 SGP 1.2 1.1 1.0 0 0 Overige 35.5 46.9 16 Opkomst/totaal 54.6 72.1 61.0 45 45 Noodtoestand In de Peruaanse provincies Tayacaja, Acobamba, Huancayo, Satipo en Huanta is gis teren de noodtoestand afgekondigd, naar aanleiding van het stijgen van het waterpeil van de rivier de Man- taro waarin op 25 april drie heuvels afgleden, waardoor 450 personen om kwamen. Geen monopolie Omdat het wei gert tussen de rassen discrimineren de advertenties te plaatsen, is het Zuidafrükaanse artsenblad woens dag beroofd van het alleen-adverten- tierecht voor medisch personeel in overheidsdienst. De maatregel is genomen door de Zuidafrikaanse art sen- en tandartsenraad. Vacatures in medische betrekkingen in rijksdienst zullen nu ook in de Dagbladpers wor den geplaatst. Kunstvervalsing De Italiaanse po litie heeft gisteren twaalf arresta ties verricht nadat ze een omvang rijke handel in valse kunstwerken in Rome, Florence en Napels op het spoor was gekomen. De politie legde beslag op ruim 5.000 schilderijen, waarvan er al veel aan kunstzalen en particulieren verkocht waren.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13