[olland rekent f met het inti-voetbal lichels: Tekenen van eenheid Knobel nieuwe man in Zeist I IBB BROKAMP EN MULDER VALLEN UIT DE SELECTIE AMERSFOORT BLIJFT HET GOED DOEN iak zeven spelers in defensie AG 27 MEI 19 SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Herman van Springel gedis kwalificeerd in Bordeaux—Pa rijs: Belg rijdt met kwartier voorsprong verkeerde weg in. PAG. 14 Haïti kansloos by AZ '67 PAG. 10 Prinses Margriet doopt acht tydens het roeifeest van Njord in Alphen. PAG. 11 Zaalvoetballers van Ver hart op de vierde plaats tijdens het Ne derlands kampioenschap. Exo dus by Ter Leede. PAG. 12 Roomburg, Noord wijk, Fores- cate en Leidsehe Hout tennis kampioenen. PAG. 13 Bernardus kampioen van de afdeling Leiden; VVOA degra deert naar de tweede klasse. Herman van Springel AMSTERDAM Rinus Michels begon zijn dialoog met de pers met een ernstige noot: „Twee spelers heb ik moeten mee delen dat zij niet tot de groep van 22 zullen behoren. Mulder en Brokamp. De hele dag heb ik er zwaar tegenop gezien en heeft het mij beziggehouden. Maar gelukkig hebben zij het als man nen opgenomen. Ze wensten mij en de ploeg veel geluk. Ik heb gevraagd of ik in het uiterste geval nog een beroep op ze zou kunnen doen. Dat vonden ze goed. Ik heb nu 17 spelers. Vijf moet ik er nog bij hebben. We zullen woensdagavond eens in het Feyenoord-stadion gaan kijken". Na die serieuzere mededeling ging de supervisor in tegenstelling tot enkele dagen terug na het duel te gen HSV Hamburg op de humoris tische toer. Zoals op het moment toen hem werd gevraagd of de Van de Kerkhofjes nog een kans zouden krijgen. "Ik heb veel spitsen tot mijn beschikking. Vergeet bovendien niet dat zij een tweeling zijn. Een eeneiige nog wel. geloof ik. Loopt de een, dan staat de ander stil. Degene, die loopt, is dan wel tweemaal zo snel, maar het kan ook wel eens anders gaan". Of zijn mening over de matige belangstel- lus Michels ling: "In Rotterdam en Amsterdam wonen zoveel voetbalkenners. Die zijn weggebleven na die slechte pres taties van de laatste tijd. Ik kan me dat wel voorstellen. Maar het is wel zo dat er nu evenveel toeschou wers waren als tijdens een training van Barcelona". Over de wedstrijd, die weer voor zoveel (voorbarig?) optimisme zorgde, was hij vol lof: "Ik heb acht a tien aanvallen ge zien, die er mochten zijn op inter nationaal gebied. Ik vind het be langrijk dat er bij vlagen zeer goed Is gevoetbald. Nog belangrijker vind ik het dat er tekenen van eenheid te zien waren. Ik heb bewondering voor Rinus Israel voor de manier, waarop hij de kleine kans heeft ge grepen. Ik ben ervan overtuigd dat hij nog beter kan". Een bijzonder goede partij speelde ook Jan Jong bloed, aldus de supervisor. Tot groot genoegen ook van Jongbloeds con current Schrijvers: 'Tk vind het fijn voor Jan dat hij nu een kans heeft gekregen Ik weet zelf uit de tijd van Fadrhonc hoe het is om op de reservebank te zitten. Ik ben blij dat hij het ook eens heeft kunnen meemaken". Jongbloed werd even later joviaal op de schouder geklop; door Fadrhonc: „Go»t gespielt Jan. Het Amsterdamse publiek heeft steeds voor Je geklapt. Ook toen je die bal bij die corner door je han den liet glippen". Het Amsterdamse Lieverdje kon hartelijk lachen om die ongewoon ironische opmerking van de tot hulpcoach gedegradeerde doctor. Een andere assistent van Mi chels, Cor van der Hart, had veel bewondering voor de "Spaanse won derdokter": „De opdracht was af wachten en met snelle counters doelpunten maken. Het is een gou den greep van Michels geweest". Mi chels nuchter: "Het wordt moeilijk als het gelijk blijft. Zo gauw de Ar gentijnen echter achter komen wor den ze kwetsbaar". Kwetsbaar voelde ook Johnnie Rep zich: "Verschrikkelijk wat die Ar gentijnen doen. In het strafschop gebied omarmen ze je, knijpen ze, trappen ze, doen ze van alles. Als ik omhoog ging kreeg ik eerst een duw. Op het laatst durfde ik gewoon de lucht niet meer in. Zo gevaarlijk was het. Het zijn net boeven. En ik was al zo onzeker. Ik had slecht gesla pen en had tegen de wedstrijd op gezien. En dan te bedenken dat een ploeg als Uruguay nog meedogenlo zer moet zijn. In ieder geval zal ik me dan niet mogen inhouden". Pleun Strik, die in de slotfase een maal verhinderde dat de buitenspel- val dichtklapte door met zijn tegen stander mee te gaan. was heel wat minder negatief"De Argentijnen hebben zich nog behoorlijk gedra gen. Ik dacht dat wij ook wel ons mannetje stonden". JAN PREENEN ZEIST George Knobel (52) is de nieuwe bondscoach van de KNVB. Het bondsbestuur heeft zaterdag tydens een vergadering in Zeist jmet genoegen' 't advies van de commissie ad hoc van de KNVB (de heren Timman, Zon, Hogewoning en Wagenaar) op gevolgd en de oud-trainer/coacli van MW en Ajax per 15 Juli in zijn nieuwe functie benoemd. De commissie ad hoc had eerder, naar aanleiding van diens solli citatie, enkele gesprekken met Knobel gehad. George Knobel, die enkele maanden geleden naar aanlei ding van een interview in het blad „Deze Week" door 't Ajax- bestuur werd ontslagen, is de opvolger van dr. Frantisek Fadrhonc, wiens contract na het wereldkampioenschap niet wordt verlengd. In na-competitie DEN HAAG SC Amersfoort bluft in de na-competitie voor een plaats in de eredivisie voor tref feiyk voor de dag komen. De Amersfoorters maakten gis teravond de wedstrijd tegen Vi tesse helemaal, maar verzuim den echter het belangrykste te doen: doelpunten maken (0—0). Met het geiyke spel mocht Vi tesse echter meer dan tevre'den zyn. Ook in de tweede wedstryd, Wageningen—Fortuna SC. een puntenverdeling 11Even als donderdag jl. ontkwam Wa geningen op de valreep aan een dreigende nederlaag. Wageningen—Fortuna SC 1— 1. 83 Bohnen 0—1, 87 Van vyf- eyken 11. Toeschouwers 9000. Scheidsrechter Van der Kroft. SC AmersfoortVitesse 00. Scheidsrechter: Vervoort. Toe- schouwers: 10.000. Stand: SC Amersf. 2 110 3 1—0 Vitesse 2 0 2 0 2 2—2 Wageningen 2 0 2 0 2 3—3 Fortuna SC 2 0 1 1 1 1—2 Twee in Utrecht HATTEM/BRUNSSUM Zon dag heeft Utrecht twee lands kampioenen kunnen begroeten. Elinkwyk werd voetbalkampioen by de amateurs door een geiyk- spel van 0—0 tegen Limburgia en het herenteam van Kampong werd hockeykampioen door een uitoverwinning van 51 op Hat- tem. "LRDAM Na alle wanprestaties was de superieure wijze, waarop Nederland afre- met het Argentijnse anti-voetbal verademend. Het gebeurde nogal eens dat de merikanen zeven man op wacht zetten in hun strafschopgebied. Het bleken er nog nig om de blamerende cijfers van 41 te voorkomen. De ploeg, die het principe huldigt, "verdedigen is de beste aanval", reenen kwam pas tot een (slot)offensiefje toen nonchalance de Oranje-ploeg binnensloop. Bedenkelijk was echter dat toen tot tweemaal toe het bordje "afwezig", in het centrum van de Nederlandse defensie hing en dat spits Alaya van Atletico Madrid evenzovele malen vrij entree kreeg. De verlate test stelde Jan Jongbloed in ieder geval nog in staat zijn uitverkiezing voor "Duitsland" waar te maken, al tast te de Amsterdamse doelman vervol gens lelijk mis bij een hoekschop. Voor het overige konden de Argen tijnen ondanks spelvertragende ac ties, duwen en trekken en het simu leren van blessures, waaraan toneel- schoolervaring ten grondslag moet hebben gelegen, de Nederlanders, maar zelden uit het ritme halen. Nederland speelde dan ook zijn bes te wedstrijd sinds de belangrijke 9 0 tegen Noorwegen. Ondanks het feit dat de massa de leeuw in zijn hempie liet staan en Holland gister middag in het Olympisch Stadion amper 20.000 getrouwen achter zich wist. Tegen dat kille decor toonde de ploeg zich eindelijk weer eens een eenheid en hadden de spelers ein delijk weer eens wat voor elkaar over. Het leidde er toe dat de Ar gentijnen, die pas nog met 1-0 Frank rijk versloegen en afgelopen woens dagavond dankzij hun partijdig flui tende landgenoot Arturo Ithurralde Engeland op 22 hielden, ditmaal tot een statische, soms zelfs gebrek kige formatie werden gedevalueerd. Op het eenzijdige, en antieke aan- valsspel van de Britten kon de ploeg van coach Ladislao Cap zich ge makkelijk instellen. Tegen het zo veel gevarieerdere, modernere spel van Rensenbrink, Cruijff en Rep schoten de eveneens tot de eindron de van het wereldkampioenschap "us Israel, die tegen Ar gen- doorgedrongen Zuidamerikaanse ïeer beier graaide. voetballers te kort. Na een voorzich tige ouverture, waarin Kempes ove rigens eenmaal bijzonder gevaarlijk kon worden (Jongbloed kon de bal slechts met de voet stoppen, waar na Pleun Strik een hoekschop weg gaf) leefde Oranje zich uit in één tweetjes en doorloopballen, die met razendsnel opkomende spelers de juiste wapens bleken tegen de be houdende taktiek van de tegenstan der. Bovendien zaten de stoorzenders Van Hanegem (soms bijna arrogant zijn passes verzendend), Neeskens en Haan onophoudelijk op de golfleng te van de Argentijnen, die met klin kende namen als Heredia, Yazalde, Ayala en Kempes niet verder kwa men dan een aantal individuele prestaties. Als team bleef Argentinië ver be neden de verwachtingen. Ook de als ijzersterk bekend staande defen sie rammelde nogal eens. Niet alleen bij de vier goals, maar zeker ook toen Sa de bal bijna in eigen doel werkte en aanvaller Hous- man (ingevallen voor de geblesseerde Kempes) de bal nog juist van de lijn wist te halen na een inzet van Johnnie Rep. De doorbraak naar de overwinning werd in de 33ste minuut geforceerd door Rob Rensenbrink. De Anderlecht-speler. die met Rep voor veel verrassender en doeltreffender vleugelspel zorgde dan Keizer en Mulder op Hemelvaartsdag in het gezapige partijtje tegen HSV Ham burg, soleerde a la Cruijff door de Argentijnse defensie en verloor toen dankzij Enrique Wolff het contact met de grasmat. Uit de penalty dreunde Johan Neeskens de bal hoog langs doelman Carnevali. Eén mi nuut later eiste Rensenbrink alsnog zijn doelpunt op door gretig ja te knikken na een vrije trap van Cruijff: 20. Listigheid en een por tie geluk leidden drie minuten daar na tot de verrassende tegengoal. Eveneens uit een vrije trap. van Yazalde knalde Wolff de bal via de ia het «muurtje" opgestelde Nees- Rob Rensenbrink veert juichend op, nadat hij met een kopbal voor 20 heeft gezorgd. Links Wim van Hanegem, op de grond de verslagen doelman Carnevali. kens buiten bereik van de uit positie gespeelde Jongbloed in het doel: 21. Het zou voorlopig de laatste ontsnap ping van de Argentijnen betekenen, die met him tweemans-aanval vaak zo simpel de bal verspeelden. Voor stopper Strik: „We moesten konse- kwent verdedigen en niet meegaan naar vanen, omdat zo"n ploeg daar juist op speculeert. Toen het 21 was hebben we ook geen kans weggegeven. Pas toen het 41 stond werd er meer risico door ons ge nomen". Vooral door Strik zelf. die al vrij snel na rust zijn tegenstanden Yazalde (topscorer van Sporting Lis sabon) teleurgesteld had zien ver trekken naar de kleedkamer. Na eer periode, waarin Nederland zich he irritante, langzaam-aan-voetbal var Argentinië had laten opdringen zorgde Strik er in de 29ste minuui voor dat het ritmische handgeklar van de toeschouwers weer snel ver stomde. Met een hoog ingeschoter bal liet de PSV'er na inleidende ac ties van Cruijff en Van Hanegem het doek vallen over de Zuidameri kanen, die twee minuten later zelfs rijp waren voor een debacle. Geels (stand-in van Rep) misleidde na een zestigmeterpass van Krol de verdediging, Cruijff „legde" de bal terug en Arie Haan schoof de bal tenslotte in de verste hoek: 41. Het Oranje-feest leek toen pas goed op gang te komen, temeer daar de voor Neeskens ingevallen Cees van Ierssel even later door doelman Car nevali maar ternauwernood van de vijfde treffer kon worden afgehou den. Daarna echter herleefde de verre van goede, oude tyd met spe lers, die persoonlijk succes nastreef den en, begrijpelijk bij een 4—1 voor sprong, het taktische concept volledig overboord zetten. Met wat meer doortastendheid van Argentijnse zij de zou die concentratie-vermindering nog tot 43 hebben geleid, ware het niet dat Jongbloed Ayala de door tocht knap belemmerde. Laconiek merkte de Amsterdammer later op: „Het maakt mij niet uit of ik eerste, tweede of derde doelman word. Als ik maar meega naar Duitsland. Ik ben klaar. Ik kan er zo in tegen Doelman Carnevali van Argentinië plukt de bal weg voor het Uruquay of wie dan ook". hoofd van Arie Haan. Rechts verdediger Sa.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9