c heb enorme radio actieve neerslag over phele wereld gezien' NAVO bezorgd over noordflank Europa UW DAGBLAD mee op vakantie Leiden voorheen en thans t en zijn banvloek over de kernenergie Russen versterken hun militair potentieel PAG 27 MEI 1974 medicijnen toren geven Je maar van alles te slikken. Zo'n tien Jaar terug ging het uit met een meisje. Ik had hoofdpijn en ik kreeg van de dokter een pil. die nog niet eerder in Nederland was gebruikt. Zes, zeven jaar ben ik er doodziek van geweest. Beestach tig was het. Ik was totaal uitge schakeld, ik kon me niet verdedi gen". Gert vocht echter terug. "Mijn li chaam herstelde zich prachtig", zegt hij. "ik heb een bijna heilig li chaam zou ik zeggen. Toen heb ik een eis tot schadevergoeding inge diend. maar de GGD deed niets en de dokter wilde niet eens zijn excu ses aanbieden. Nou heb ik vroeger geschermd en ik had nog een floret. Die heb ik die dokter toen letterlijk op de keel gezet. Ik werd gearres teerd en opgesloten in een psychia trische inrichting in Bergen op Zoom". De natuur, Gert van Wijngaarden, won het ook daar. Beter nog, hij ervoer er de uitzonderlijke krachten van zijn lichaam en ziel. "Ik vroeg mijn huisarts mij uit die inrichting te halen", zegt hij, "een week later was hij dood. De eerste psychiater, die mij behandelde, werd doodziek, knapte helemaal af. De tweei kreeg een hersenbloeding. Maar, het is bijna niet te gelover ik heb ook drie mensen daar gene zen. Een man, die niet kon lopen, lag op zijn bed te huilen. Ik gal hem een hand en de volgende dag liep hij. Een ander, die al een Jaar weigerde te praten, trouwde een maand nadat ik tot hem was door gedrongen. Een vrouw, die helemaal in de war was dacht dat ik Jezus was, raakte mij aan en ook zij ge- - Een advertentie in afval, besmetting! Ik ben het niet j idrachtsbode, een periodiek op eens met een ingebruikneming van wsche eiland: „De atoom- de kernreactor als elektriciteitsvoor- i ifval, besmetting! Ik ben 't niet ziening. Daarom laat ik bij mij I dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door lebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden de krant. orief verzenden, frankeren met 40 cent. HUISADRES is: Naam: Straat: woonplaats: doorhalen wat niet van toepassing is. Postabonnement VAKANTIEADRES is: va straat no. plaatsnaam: S.v.p. in blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis, overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,per dag. Kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten die niet -4 op het vakantieadres worden ontvangen. thuis deze voorziening afsluiten! Wegens overcompleet te koop: zwart-wit t.v. Ie en 2e net en Bel gië 115,-, Bosch boormachine 2 toeren cirkelzaag f 60,-, elektri sche ventilatorkachel 10,-. 's-A- vonds tussen 6 en 8 uur bij G.J. van Wijngaarden, Langeweg 26, Scherpenisse". Wij negeren zijn tijdsbepaling en melden ons, omdat we toch niks willen kopen, rond twaalf uur 's- middags aan de ruw houten voor deur van wat waarschijnlijk het kleinste huisje van Nederland is. Dat is kennelijk te vroeg voor kunstschilder Gert van Wijngaar den, die zich door ons geduldig ge klop (geen bel) niet uit dromenland laat halen. Pas tegen enen ontdekt hij de zon, waarvan wij al uren ge nieten. "Alles al verkocht hoor", zegt hij verontschuldigend. Als wij niet teleurgesteld afdruipen begrijpt Gert haar en baard op kunstenaarslengte en 32 Jaar - dat het ons om zijn protest is te doen. In het enige vertrek van zijn wo ning. tegelijk atelier, waarschuwt hij ons voor het naderend onheil. "Ik verzet mij tegen de grenzeloos heid in deze maatschappij", zegt hij zich nerveus in de handen wrin gend, "de mensen denken maar door te kunnen gaan. Steeds weer overschrijden zij grenzen. Dan bou wen ze kerncentrales en gaan ze el kaar bedreigen". Daarom wil Gert van Wijngaarden niets met op die manier opgewekte elektriciteit te maken hebben en leeft hij met olielampen en butagas. "De mensen leven maar voor het hiernamaals", zegt hij, „als ze nu braaf zijn hebben ze het straks ook goed. Maar de hemel is hier op aarde. Het leven, de natuur mag je niet zo maar kapot maken. Ik ben zelf de natuur. Wie de natuur ver trapt, vertrapt mij". Gert is de natuur. Hoe is dat zo gekomen? „Daar ben ik ook nog niet helemaal achter", zegt hij, „maar ik weet wel dat ik een Leeuw ben, geboren onder de pla neet Venus. In mijn Jeugd moet ik ook veel op een leeuw geleken heb ben. Mijn moeder heft mij ook altijd als een beest behandeld". Sindsdien leeft de kunstschilder als een kluizenaar, geen familie, geen bezoek. Desondanks een bewogen bestaan, waarin ze hem, de natuur, steeds weer pogen te vernietigen. "Ik heb de grenzeloosheid in de Een boek, waarin we Leiden zoals we het nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze eeuw. Een honderdtal toto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: oud-redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. Foto's: J. Holvast Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Afgehaald aan de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 Afgehaald aan de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,80 op giro 57055 t.n.v. Leidsch Dagblad B.V. Telefonische informatie: 0171025041 toestel 45. nas". Gert beperkte zich niet tot de mensheid. Vaak medi eerde hij in de natuur, wat in die tijd neer kwam op een langdurig verblijf in (de tuin van de inrichting. "Ik riep er eens de wind op", zegt hij, "om dat ik alle broeikassen wilde vernie len, waar boeren met het spuiten van giffen de natuur geweld aan doen. Het begon meteen enorm te bulderen. Het was één van de stor men van de afgelopen winter". Dat was niet aardig van Gert. Mis schien daarom wel dat de Unified, de geloofssecte, die de kunstschilder na zijn verblijf in de inrichting aanvankelijk liefderijk opnam, hen als een satan verstootte. De mystie ke krachten, waarover Gert be schikt, leden er echter nie* onder "Ik kan ook een beetje in de toe komst zien", zegt hij, "zo heb ik re gelmatig contact met tie grote rege ringsleiders op deze wereld. Ik fcan ze helder zien en met ze praten". Gert wil, nee mag niet vertellen waar hij het met president Nixon zoal over heeft. Wel wil hij zijn vi sioenen over de kerncentrales kwijt. "Ik heb een enorme radio-actieve :-erslag over de hele wereld ge zien", zegt hij, "helikopters met uidsprekers waarschuwden de be volking in de schuilkelders te gaan. ilr was een enorme paniek onder de nensen. Vreselijk". Vandaar zijn banvloek over de ker nenergie. "Ik heb alles over voor de hemel op aarde", zegt hij, "we mo gen elkaar, het leven, de natuur niet vernietigen. Desnoods geef ik daarvoor alles op en dan trek ik de wereld in. Ik pak mijn luit op eü wandel". De Sowj et-Unie is haar mili taire potentieel aan de noorde lijke flank van Europa aan het versterken. De uitvoering hiervan is misschien wel de voornaamste strategische zorg voor de NAVO. En zeker voor Noorwegen, dat in het noorden aan gebied van de Sowj et-Unie grenst en in de frontlinie van de NAVO ligt. Met het oog hierop zijn de verlangens van de Sowj et-Unie om deel te nemen aan de leiding over een nieuw Noors vliegveld op Spits bergen bijzonder dreigend van karakter. Spitsbergen is van vi taal strategisch belang zowel voor de Sowj et-Unie als voor de NAVO. Het is een bergachtige archipel aan de rand van het noordpoolge bied. In 1920 werd Spitsbergen na lange diplomatieke controverse bij internationaal verdrag aan Noorwe gen toegekend. Maar aan de Noorse soevereiniteit over de eilanden wer den beperkingen opgelegd Alle on dertekenaars van het verdrag, 39 in totaal, waaronder de Sowjet-Unie, kregen het recht van toegang tot de eilandengroep voor economische of wetenschappelijke doeleinden. Op grond van deze juridische recht vaardiging heeft de Sowjet-Unie ba ses op Spitsbergen onderhouden, zo genaamd voor het winnen van steenkool en andere mineralen, in de buurt van Barentszburg. Hier tegenover moesten de Noren wel him aanwezigheid handhaven en de one conomische kolenmijnen te Lon- gyearbyen blijven exploiteren. Zij moesten voortdurend op hun hoede zijn tegen verdere aspiraties van de Sowjet-Unie. Toen de Noorse regering besloot een volledig uitgerust vliegveld aan te leggen werd zij overstroomd met Russische verzoeken om daarvan het gebruik van Noorwegens NA- VO-partners te verbieden en te ver zekeren, dat de Sowjet-Unie het er voor het zeggen zou hebben. Oorspronkelijk wilden de Russen hun eigen gebouwen op het vlieg veld bouwen en er een staf installe ren van tenminste dertig personen. Het voorwendsel was, dat de aan wezigheid van Russische deskundi gen noodzakelijk was om het Russi sche luchtverkeer te regelen, want het vliegveld, dat volgend Jaar klaar zal zijn, zal het enige zijn op Spitsbergen, dat het hele Jaar bruikbaar is en het enige waar ook zware vliegtuigen gebruik van kun nen maken. De Noren voelden er weinig voor aan deze wensen gevolg te geven. Maar hun handen waren enigszins gebonden. Als zij een te hard standpunt hadden ingenomen, dat de Sowjet-Unie mogelijk haar eigen vliegveld aangelegd in Barentszburg en dat zou een zeer kwalijk alter natief zijn geweest. In feite zou het de oprichting van een militaire ba sis hebben betekend op gebied, dat Officieel gedemilitariseerd is. Na lange, moeilijke onderhandelin gen, die tenslotte in februari wer den afgesloten, bereikten de Noren het naar hun mening onder deze omstandigheden best mogelijke compromis. De Noren zullen de lei ding over het vliegveld krijgen, maar de Russen zullen er vijf ver tegenwoordigers mogen hebben om toezicht te houden op hun luchtver keer. Deze Russen zullen werken in gebouwen, die opgericht en onder houden zullen worden door de Noorse autoriteiten. De Noren hebben er evenwel in moeten toestemmen de startbanen een kleine 200 meter langer te ma ken opdat ook de Toepolews er kunnen landen, het equivalent van de DC9's, die de Noren voor het verkeer met Spitsbergen zullen ge bruiken. Maar zelfs als de Noorse autoritei ten kunnen beweren dat zij het beste gemaakt hebben van de situa tie, kan niettemin het vliegveld op Spitsbergen een extra zorg zijn voor de NAVO. Het geheel benadrukt het feit, dat de Russen het initiatief bezitten in het noorden; zij hebben hun marinemacht uitgebreid buiten het Artische gebied, naar het noorden van de Atlantische Oceaan tot een lijn, die loopt van Groen land via IJsland naar Schotland Dit betekent dat de Noren in feite achter de maritieme defensielinies van de Sowjet-Unie zijn komen t.» liggen. Volgens Noorse persberichten zijn er ongeveer vijfhonderd Russische schepen en 100.000 man in en nabij Moermansk op het schiereiland Kola, niet ver van de Noors-Russi sche grens. Onder de schepen zijn 170 onderzeeërs, waarvan er 75 door atoomkracht zouden worden aange dreven en die raketten aan boord hebben met een reikwijdte van 2400 tot 6400 kilometer. Een directere bedreiging voor de Noren vormt echter een grote dui delijk offensieve amfibiestrijdmacht die samengesteld is en voortdurend wordt geoefend voor operaties in het betrokken gebied. Deze strijd macht heeft landingsvaartuigen en toriteiten zeggen dat er voortdurend Russische manoeuvres plaats vinden bij de Russische kust. Het benau wende van deze manoeuvres is, dat 't erg moeilijk zou züj tot op het laatste ogenblik vast te stellen of zij al dan niet een werkelijke aan val betekenen. Theoretisch zouden de Russen in het noorden van Noorwegen kunnen landen zonder dat het hoofdkwartier van de NAVO weet wat er aan de hand is. Aldus een nuchtere beoordeling door hen, die verantwoordelijk zijn voor de Noorse defensie en de loka le plannen van de NAVO. Mogelijk treden de Russen op dez emanier op om voortdurend op de rand van oorlog te balanceren. Maar het zou ook een voorbereiding kunnen zijn voor een oorlog. De moeilijkheid is dat de Noren aan hun kant van de grens geen even redige strijdkrachten bezitten als tegenwicht tegen deze Russische be dreiging. Volgens de voorwaarden van het NAVO-verdrag mogen Noorwegens bondgenoten niet per manent in vredestijd troepen op Noors grondgebied gestationeerd houden. Daarom is Noorwegen af hankelijk van zijn eigen strijd krachten. In het noorden betekent dit ongeveer duizend grenswachten en ongeveer vierduizend man troe pen die zijn opgeleid voor strijd in het Noordpoolgebied. De enige troost lijkt te zijn dat de Noren een goed uitgeruste kustartil- lerie bezitten, die althans een tac tisch afschrikkingsmiddel zou Kun nen zijn. Maar de nachtmerrie van de strate gische plannenmakers is dat, als de Sowjet-Unie zou besluiten tot een plotselinge aanval met conventione le wapens, zij de macht zou kunnen krijgen over de vitale noordkust van Noorwegen Het enige antwoord van de NAVO zou dan een aanval met kernwapens kunnen zijn. Observer-Dlenst

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7