rron verzoekt emigranten m terug keren 111 Bezette Hartekamp zal niet worden ontruimd ...en gisteren Van Huiten tegen steun aan midden- en kleinbedrijf ntjes waarschuwt tegen bezuinigingen bij Defensie emier: „U hoort in Suriname" RADIOPROGRAMMA TVmorgé77) Gewonde vrouw naakt langs weg gevonden 27 Mjj lAO 27 MEI 1974 en jfjSUM Als de socialis- bewindslieden zouden toe- de druk, die vanuit de ordt uitgeoefend, om dras- eenzijdig te bezuinigen op gieuitgaven maar ik neem clit niet gebeurt dan zou bijna fatale invloed hebben politieke verhoudingen waar ioet op steunt, aldus de voor- ntwoor, zitter van de Anti-Revolutionaire fractie in de Tweede Kamer. mr. Aantjes vanmorgen in Hier en Nu, de aktualiteitenrubriek van de NCRV radio. Mr. Aantjes wilde het woord crisis niet in de mond nemen "dat wordt gauw als een dreigement uitge legd, maar als de Nederlandse bij drage aan de NAVO onder de maat zou blijven zodat je eigenlijk zou moeten zeggen Nederland parasi teert op de anderen of dart; Neder land bezig is aan een soort eenzijdi ge ontwapening, dan is er een grens gepasseerd, waarbij de AR-fractie en ook de AR-bewindslieden zeker geen verantwoordelijkheid willen dragen". De AR-leider ziet in de geluiden, over nogal forse bezuinigingen aan leiding om tijdig aan de bel te trek ken waar hij risico's ziet: "In het (gedram om meerderheitiiscolleges in) in staten en raden en bij de defen siebegroting" wat dit laatste betreft liggen er volgens mr Aantjes duide lijke grenzen. Als de conventionele bewapening te sterk wordt beperkt, ligt het risico op de loer dat er eer der een beroep wordt gedaan op atoomwapens. Dat vind ik veel te riskant". Mr Aantjes zei verder dat Neder land binnen de Navo een gezagheb bende positie heeft opgebouwd, wat is gebleken uit het isoleren van Por tugal. De omwenteling daar is me de te danken aan de druk vanuit Ne derland. "Dat kon alleen omdat Ne derland zijn portie in de Navo bij droeg. Dat gezag moet gehandhaafd blijven, vind ik", aldus mr Aantjes. jr WÉ STERDAM „U hoort hier niet thuis, u hoort in Suri- een Dit riep de Surinaamse premier Henk Arron de onge lede iijfhonderd Surinamers toe, die zich zaterdagmiddag naar ®'l v Marcanti in Amsterdam hadden begeven om zich te louden, ÏOOriichten over de komende onafhankelijkheid van hun p!»i gevolmachtigd minister W. v. Jzljn toespraak op de lande- roother inkomst een beroep op zijn Eten deed om naar Surina- te keren. Hij zei. dat er Tiersnelling van de economi- sociale ontwikkeling is te ilen als de "deskundigheid" irland blijft zitten. "U moet Justitie E. Hoost de handen ineen slaan zult u in Su riname gelukkig kunnen leven", al dus Arron. Hij meende, dat de Surinamers van hun remigratie geen gewetens conflict moeten maken. Het zou een weloverwogen stap moeten zijn. "Maar als u met tienduizenden in Paramaribo neerstrijkt zijn we in moeilijkheden. Daarom moet de zelfstandige natie komen remigratie langs een geplande. De problemen zullen niet doelbewuste weg gaan" emocr Welvaart en welzijn zoals in Ne derland zijn, aldus de premier, op het ogenblik in Suriname niet te vinden. Hij had echter de overtui ging, dat d^ Surinamers in Neder land niet zoeken naar gelijke of iets meer welvaart, maar naar sociale geborgenheid en werken aan de toekomst van Suriname. In antwoord op vragen over de nationaliteitskwestie merkte hij op, dat dit een onderwerp voor de ko- ninkrijkscommissie is. „Zij moet voor 1 november een advies heb ben uitgebracht. Het is een tere zaak, maar ik verzeker u, dat het lot van elke Surinamer ons aan het hart gaat". Arron zei nog niet te weten wel ke staatsvorm Suriname zal krij gen. Het wordt in ieder geval geen koninkrijk èn "nog minder een kei zerrijk". In Suriname waren de me ningen verdeeld. "Ik vind, dat we hierover eerst de gevoelens van de mensen goed moeten gaan peilen". Sprekend over het koloniale ver leden merkte hij op, dat het weinig zinvol zou zijn om zich hiermee be zig te houden. "Het verleden moet een les zijn om in de toekomst geen fouten te maken. Er zijn fouten ge maakt, maar het is nog niet te laat. De sociaal-economische structuur van Suriname zal tot op de bodem moeten worden onderzocht", aldus de premier. Hij zei, dat de regering streeft iRLEM (ANP) In de kathe- naar een beleid van totale ontwik- kerk Sint Bavo heeft de bis- keling, dat gebaseerd zal zijn op van Haarlem, mgr. dr. Th. H. verruiming van de werkgelegenheid, vtkruis, gisteren zijn 40-jarig vooral in de landbouw, en op ver erschap gevierd en tijdens zijn groting van de sociale weerbaarheid, h ütie met nadruk gewezen op Voorzieningen als hrtfnieuw meer migranten m t Suriname zal I HAAG In het eerste kwar- m dit Jaar zijn 3.008 personen ie en de Nederlandse An- r Nederland gekomen. Dit ruim 1000 meer dan er in jste kwartaal van 1973 uit Sli de Nederlandse Antillen Nederland kwamen. Toen in totaal 1955. Er was in kwartaal van dit jaar ook -4 [Immigratie uit de landen rond ddellandse Zee, namelijk 5437 en tegen 4459, zo blijkt uit de het Centraal Bureau voor itistiek. sschop van m rnrlem 40 talre 2 ar priester jjo mdamentele onderscheid, de te- dling tussen heersen en dienen, oorden uit het evangelie van SM» „W e onder u groot wil wor- jg moet dienaar zijn" en ,JDe men- na is niet gekomen om gediend rden, maar om te dienen", zijn afgelopen veertig jaar vaak als bijslag moeten in wetten worden neergelegd. Zij zijn in Suriname nergens wettelijk geregeld, aldus premier Arron. Aanval Vietcong GuerrillastriJ- over hem heengegaan. Het ders hebben zaterdagmiddag op het In de kathedraal kan niets af- vliegveld Tra Not in de Mekong-del- aan het simpele woord „Je ta zeven hefschroefvliegtuigen opge- dienen, zoals Jezus zelf het blazen zonder dat een schot werd Als de luister van het feest gelost, aldus Zuid Vietnamese militai- angeven dat de geloofsgemeen- re woordvoerders. HEEMSTEDE (ANP) De bezet ting van het medisch centrum van de Hartekamp in Heemstede duurt nog voort. De waarnemend directeur, de heer J. Gehenuau heeft zich op de hoogte gesteld van de toestand waarin de pupillen verkeren en kreeg daarbfj de stellige indruk dat zij goed verzorgd worden. De bezetting bereft uitsluitend kantoorruimten. De verpleegkundi gen zijn van oordeel dat de patiën ten buiten het conflict gehouden moeten worden. De waarnemend di recteur hoopt dat de bezetting niet te lang zal duren. „Als alle partijen er rijp voor zijn zal een gesprek moe ten worden gevoerd". Het bezette staf gebouw zal niet worden ontruimd. Het bestuur van de Daniël de Brouwerstichting, waar de Hartekamp onder valt, zal de ko mende dagen via overleg een oplos sing proberen te vinden voor de con flicten binnen de inrichting. Dit zegt het stichtingsbestuur in een zaterdag uitgegeven verklaring. Ongeveer 25 medewerkers van de Hartekamp, waar in totaal 250 mede werkers 350 pupillen verzorgen, gin gen vrijdagmiddag over tot bezetting van een deel van het stafgebouw naar aanleiding van de schorsing van de cursusleider staflid Peter Jansen, die geweigerd had een brief van het bestuur met nieuwe richtlij nen in ontvangst te nemen. De te genstellingen betreffen niet de zorg voor de pupillen, maar de gezags structuur van de Hartekamp, aldus prof. R. A. de Moor, lid van het stichtingsbestuur. De bezetters zijn voor volledige autonomie van de pa viljoens, de stichting voelt meer voor voor een structuur waarin de pavil joens zijn ingepast. Het bestuur van de Daniel de Brouwerstichting is met de directie van de Hartekamp van mening dat via overleg een oplossing moet wor den gevonden. In de komende dagen zullen gesprekken worden gevoerd met de bezetters om tot een oplos sing te komen, waar de partijen zich in zullen kunnen terugvinden. „Ik heb de hoop en de indruk dat dat zal lukken, aldus prof. De Moor. Een aantal ouders van pupillen op de zwakzinnigeninrichting de Har. tekamp in Heemstede heeft gister avond een beroep gedaan op het be stuur van de Daniel de Brouwer- stichting, om zo snel mogelijk via overleg met de bezetters en de ge schorste cursusleider Peter Jansen het conflict binnen de inrichting uit de wereld te helpen. In een vergadering hebben 29 ouders een motie aangenomen waar in zij de stichting vragen de brief met nieuwe richtlijnen voor de me dewerkers nog eens te bekijken en zonodig te herzien of te herroepen. Deze brief, waardoor de bezetters C(Jytjvaf7cfoaa... NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 KRO-Cineac (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Zeg JA tegen Walden en Muyselaar (Socutera) 20.31 Het Spookschip Atlantis, speelfilm met Charles Laugh- ton (KRO) 22.00 Groningen (KRO) Programma over de Groningse binnenstad-activi'te'iten en het daarop gerichte gemeentebeleid. 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Toppop (AVRO) 19.30 Het ziekenhuis (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Helen, een vrouw van deze tijd, tv-serie (AVRO) 21.15 Televizier Magazine (AVRO) 22.05 Moord in gedachten, tv-film (AVRO) 23.05 Journaal (NOS) 23.10 Wiskunde, les 5 (Teleac) In „Bellevue" dat overigens niet uit Amsterdam maar uit New York kwam, werd Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, geïn terviewd door Henk Neuman. Ik kijk diens interviews altijd tot het eind toe uit, niet om dat ze zo meeslepend zijn, maar om te horen welk citaat hij nu weer als sluitstuk heeft werten op te diepen. Dit keer had hij wel heel diep moeten bukken: hij was namelijk te biecht gegaan bij de detecti ve-schrijver Rex Stout het ci taat was er ook naar. Geslaagder vond ik een ander citaat, uit een boek over de Verenigde Naties, waarin de schrijver memoreert dat een toevallig meegenomen speech- op-papier van een Zuidameri- kaanse afgevaardigde uitwees, dat diens hele rede in scene was gezet, met aantekeningen in de kantlijn als „crescendo", „diminuendo" en zelfs: „zwak punt - schreeuwen". Neuman vroeg of er niet iets tegen zul ke retoriek gedaan kon worden. Het bleek dat Waldheim (die zich, vergeleken met de sombe re foto's die we altijd van hem zien, als een tamelijk opgewek te man voordeed) dit geval niet kende. Blijkbaar wist hij ook niet dat er in de politieke geschiedenis wel eerder mensen zijn geweest die hun speeches van zulke scenario-aanwijzin gen voorzagen, want anders had hij de belangrijkste naam wel even genoemd: Winston Churchill die gaf ook in zijn speeches aan, waar hij even een pauze moest inlassen, of zijn stem diende te verheffen. Neuman haalde ook nog even Solzjenitsin aan die zich afge- vr aaagd had waarom de VN niet als eis stelde, dat al zijn leden zich metterdaad aan de verklaring van de rechten van de mens houden. Waldheim wees er (nog maar eens) op, dat de leden deze verklaring wel aanvaard hebben (met zo veel stemmen voor en zoveel onthoudingen), maar de ver klaring niet hebben gerekend. Voor de toeapssing van die rechten zal een verdrag nodig zijn, en daar willen vele rege ringen (waaronder de Russi sche) niet aan. Zaterdagavond kwam Brand punt met een reportage uit Li banon, waar Charl Schwietert ons de ruines liet zien van een Palestijns kamp dat door Is raëlische bommenwerpers was gebombardeerd. Ook werden hem speelgoederen getoond, die door Israëlische vliegtuigen zouden zijn uitgeworpen om kinderen ertoe te verleiden ze op te rapen, waarna ze dan ontploffen of een giftig poeder in de ogen spuiten. Booby traps dus. Israël heeft het in middels ontkend, en in een perscommuniqué gewezen op de zogeheten „button-mines" of „Chinese mijnen" (overigens gemaakt in Egypte) die sinds 1968 door de Palestijnen wor den verspreid, alsook op de vele bombrieven die in 1971 en 1972 werden verstuurd. Ten slotte wil ik er nog op wijzen dat Willem Duys. in ..Jonge musici op herhaling" erin slaagde van radio televisie te maken, toen hij na het pia nistische optreden van Heidi Hendrickx vertelde (wat niet in beeld geweest was) dat zij nog bezig was haar stoel op te krikken toen het orkest al begon zodat zij bliksemsnel op haar stoel moest springen om het orkest weer per piano te kunnen achterhalen. Geen kijker had het gemerkt. Maar hij liet het haar toch uitleg gen, de stoel werd alsnog om hoog geschroefd, en het begin van het pianoconcerto van Prokofjev werd nog eens over gespeeld. Zo bouw Je, met en kele simpele handgrepen, de radio om tot televisie NICO SCHEEPMAKER MAANDAG 27 MEI NA 18 UUR. HILVERSUM I Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 De gesproken brief. 18.25 (S) volgens hun zeggen in een dwangbuis geperst worden, is indirect oorzaak van de bezetting. Peter Jansen wei gerde de brief in ontvangst te ne- Jazz Spectrum." NOS: 19.00 (8) Har- men en werd daarop geschorst. Toen J besloten ongeveer 25 medewerkers van de inrichting een deel van het stafgebouw van de Hartekamp te be zetten. door Journalis ten. 21.50 Uitgebreide reportage. 22.15 Voor blinden en slechtzienden. 22.25 Nieuws. 12.41 Echo. 13.00 Raden maar14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op dinsdag, met om 15.30 Nieuws. 17.00 Overheidsvoorlichting: Nieuws uit de Nederlandse Antillen. 17.10 Voor de kleuters. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. HILVERSUM III VARA: 7.02 Eddy Becker. 9.03 (S) oen. zz.zo octücr. a.u .40 Radio- PeP °P drie. 11.03 Tom Blom populair programma electronica. istering zijn van een diep- w dijk ideaal. to r. Zwartkruis vroeg waarom rt r Camara, Abbé Pierre, of zus- leresa uit Calcutta, zulke opval- tnensen zijn. Eigenlijk moeten opvallen, omdat alle christe- moeten zijn. Het typische is feze mensen, met wie de jubile- bisschop zich echt niet durft >11 vergelijken, terwijl ze weten lijden en dienen betekent, tege- ijjd apostelen van de vreugde Als getuigenis legde de bisschop ■Er zijn nu veertig Jaar van van bisschop zijn voorbij, waren veertig Jaren van gron- veranderingen, van vaak schok- ontwlkkelingen. Een verschil stijl, van status en opvatting, een verschil. Wat echter in al de folllende vormen gelijk bleef is: ten zijn betekent dienen", herinnerd te hebben aan de 'van Paulus over de moeilijkhe- de kerk van Korinthe, zei Zwartkruis dat de toestand in aiidige kerk ook niet zo best is. bisschop noemde het christen een boeiende opdracht en het ter zijn nog steeds een inspi re taak. Uit die taak kan men i en proberen te dienen. Uit zijn ete geloofsovertuiging kan de shop ook nu tot de mensen zeg- probeer christen te zijn en de Dtwoordelijkheid in de kerk se- nemen. Uit dezelfde overtui- durft. mgr. Zwartkruis tot de te zeggen: wordt priester het 'moeite waard. 18.00 (S) Bandstad. 18.19 Uitzending van de Pacifistische Socialistische Partij. 18.30 Nieuws. 18.41 Toelichting bij het nieuws. 18.48 (S) Met stemming: het lied boeken, schrijvers 20.00 Nieuws. 20.05 Avondoverdenking. 20.15 (S) Messiah: oratorium van Handel, uitgevoerd door Concentus Wenen. Norddeutscher Messiah (vervolg). 23.00 Theologische etherleergang. 23.25 (S) Moderne ka- radio. 12.03 (S) Drie tussen de mid dag Een opvallend vrolijke geva rieerde visite. 14.03 Eddy Becker. 15.03 Drie-draal. 16.03 (S) Mix. Nederland I NOS: 18.45 (K) Ti-ta-tovenaar. 18 55 (K) Journaal. NCRV: 19.05 (K) Pie- ter Breughel's Kinderspelen: ballet. 19.30 (K) Tweekamp: kwls voor mid delbare schol leren. NOS: 20.00 (K), Journaal. NCRV: 20.21 (K) De lande lijke ruitersport. 21.05 (K) Eurovisie: Spel zonder grenzen. 22.25 (K) Ander Nieuws. NOS: 22.50 Den Haag vandaag 23.05 (K) Journaal. TELEAC: 23.10 23.40 (K) Hulsartsen les 3. 20.20 (K) De Onedin Lijn. tv-serle. 21.10 Wie wat waar: vraag- en ant woordspel. 21.40 (K) Achter het Nieuws. NOS: 22.30 (K) Journaal. TE LEAC: 22.35—23.05 (K) Flexibele 0.05 (S) Droom-top-tlen. 1.02 Muziek "Hj| Meta. 2.02 Continu school herh. naai). 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) o 4. klassieke muziek DUITSE TV Zaterdag trokken meer dan duizend buitenlandse werknemers demonstrerend door Utrecht. Zij eisten betere huisvesting en vorming van een migrantenraad. UTRECHT Staatssecretaris Michel van Huiten Verkeer en Waterstaat, heeft zich uitdrukkelijk tegen steun in het algemeen vam het midden- en kleinbedrijf uitgesproken. Volgens hem wordt daardoor niet alleen aan de zwakke, maar ook aan de sterke en zeer sterke ondernemers steun ge geven. Van Huiten zed dit op een mini-con ferentie van de PPR im Utrecht over het midden- en kleinbedrijf. Volgens Van Huiten is het midden, en klein bedrijf opgebouwd uiit vele groepen en groepjes, met elk eigen doelstel lingen. Zijn mening werd gedeeld door het PPR-kamerlid Van Gorkum. Deze meende dat het midden, en kleinbe drijf bezig is om de positie van de middengroepen en de grote bedrijven te verbeteren „onder het mom van aandacht te vragen voor de zwakste groep, de kleine zelfstandigen". Hij vindt dat de kleintjes zich los moe ten maken en een eigen organisatie moeten gaan vormen. De voorzitter van de raad voor-het grootwinkelbe drijf, drs. J. Bons zei dat hij aarze lend, zo niet wantrouwend staat te genover de plotselinge belangstelling van de progresieven voor de proble men van de middenstanders. „U spreekt de taal van de zelfstandigen niet en u hebt nog niet voldoende inzicht in de werkelijke problemen van het midden- en kleinbedrijf ver worven". Nieuws; 11.03-11.05 Radiojournaal). 11.30 (S) Rondom Twaalf: een uur allerlei voor lederen, met De Groen teman, Kwispel-quiz en Paris vous parle en om 11.55 Beursberichten. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzen ding voor J- Kinderkoor 13.00 Nieuws. 13.L_ 13.21 (S) Hedendaagse kamermuziek. Radiojournaal). 15.15 (S) Licht en Uitzicht: gewijde muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Klank- DUITSLAND I 3.45 (K) Zandman Sportjournaal. 19.26 (K) Unter Ausschluss der Offentlich- serle 19.59 (Z/W) Programmao verzicht. WDR: 8.20-9.25. 10.30-11.30 18.00 (K) Nieuws uit Noordrijn-West- falen. 18.05 (K) Kinderprogramma. 18.15 (K) Der schwarze Graf, tv-serle. (K) Aktualitelten. 19.20 (K) Der - Graf. tv-serie. 19.40 (K) EINDHOVEN Zaterdagmorgen is de 24-jarige mevrouw S. F. uit Til burg zwaar gewond gevonden langs de autosnelweg Tilburg—Eindhoven. De vrouw was geheel ontkleed. De politie heeft de 26-jarige H. van T. uit Eindhoven aangehouden, die de vrouw vrijdagavond een lift had ge geven van de Ti'lburgse bar waar zij werkte naar Eindhoven. Zijn verkla ring, dat hy de vrouw heeft aange reden en daarna is doorgereden. wordt door de politie ernstig in twij fel getrokken. Volgens Van T kreeg hij onderweg ruzie met de vrouw, die daarom uit stapte. Toen Van T. later terugreed in de richting van Tilburg, zou de vrouw plotseling voor zijn auto zijn gesprongen. Van T. heeft geen ver klaring kunnen geven voor het feit dat mevrouw F geheel ontkleed werd gevonden. Haar kleding werd vlak bij de plaats van het ongeluk aangetrof fen. beweeglijk program ma voor oe weeglij ke mensen 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws 7.02 Het levende Woord. 7.07 (S) Badinerle: klassieke 1.45 (K) Reportage. 2.30 (K) Jour- 8.36 Gymnastiek 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 School radio. 10.00 De wereld om ons heen: informatieve rubriek. 10.20 (S) Auba- dern, DUITSLAND II: 17.00 (K) Journaal. 17.10 (K) Jerome und Isabelle, tv-serie. Aansluitend: (K) Verhalen uit de geschiedenis. 17.40 (K) Muziekprogramma. 1825 (gr.). (10.30 (K) Tekenfilmserie. 19.00 (K) Jour- en een beter naai. 19.30 (K) Mutter Teresa -oder (S) Van twaalf tot 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Lohn- gelder für Plttsvllle, tv-fUm. 23.00 (K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5