N oor dier se coalitie dreigt met aftreden Nixon wil naar Midden-Oosten 'Redelijk' overleg tussen Portugal en leden PAICG Wilson weigert nieuwe troepenzending GEBOUW STORT IN 150 DODEN WEER ONRUST IN OEGANDA Britse marine 'schaduwt' Russische vloot Spionageschandaal in Duitsland de mist in ei Hevige gevechten rondom Saigon Ir?) Oppositie in Palds taf- wil pact met Peking ai Bemiddeling van Kissinger in beslissende fase te AMBASSADE WEIGERT RU ASIEL BUITENLAND MAANDAG 27 (Van onze correspondent) LONDEN De Noordierse coalitieregering van protestanten en rooms-katholieken is in ernstig gevaar gekomen. Dit als gevolg van een weigering van de Britse premier Harold Wilson extra troepen naar Ulster te sturen om de door de protestantse arbeiders bijna twaalf dagen geleden begonnen algemene sta king te breken. Algemeen was de verwachting geweest dat dit het afgelopen weekeinde reeds zou zijn gebeurd. Gisterochtend vroeg is in Koe weit een in aanbouw zijnd kan toorgebouw van vijf verdiepin gen ingestort. Volgens radio Koe weit hebben daarbij 150 mensen het leven verloren. Dit waren voor het grootste deel bouwvak kers, die in het gebouw lagen te slapen. De reddingsacties wa ren gisteravond nog aan de gang. Het zoeken naar de lijken van de slachtoffers kan volgens de overheid nog wel een week du ren. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Gerry Fitt, de rooms-katholieke vice-premier en leider van de so ciaal-democratische arbeiderspartij had een dergelijk verzoek via de mi nister van Noord-Ierland, Merlyn Rees. aan premier Wilson gedaan. Bij niet inwilliging zou er voor hem en zijn rooms-katholieke collega's niets anders opzitten dan ontslag te nemen. In politieke kringen in Bel fast noemde men de huidige crisis NAIROBI (AP) Zeker tien Oegandese officieren zijn gedood bij schietpartijen in kazernes op de luchtmachtbasis in Entebbe, het hoofdkwartier van de Oegandese luchtmacht, als gevolg van de voort durende onenigheid binnen de mi litaire eenheden van Oeganda, zo is gisteren van betrouwbare zijde ver nomen. De zegslieden, die verhalen van ooggetuigen in Oeganda zelf door vertelden. verklaarden dat de ge vechten de vorige week woensdag zijn uitgebroken. De gevechten wor den in verband gebracht met de mislukte poging van twee maanden geleden om president Idi Amin af te zetten. Beide groepen zouden tegen Amin zijn maar hadden onderling geen kans gezien de regionale geschillen en de stam-rivaliteiten te over winnen. Alle doden zouden zuiderlingen zijn, de meesten Baganda's, eens de dominerende stam in Oeganda. De gevechten bieven beperkt tot de ka- zern en verspreidden zich niet tot in. Entebbe, de voormalige Engelse ko loniale hoofdstad aan het Victoria- meer. Papieren van Solzjenitsin gestolen in Sowjet-Unie MOSKOU (AP) Dieven hebben Ingebroken in de woning van een oude medewerkster van Solzjenitsin verdwenen met medeneming de ergste sinds de moeilijkheden met de stakende protestanten be gonnen. Premier Wilson, die voor het drie uur durende gesprek met minister Rees gisteren (zondag) zijn vakan tie op de Scilly-eilanden onderbrak, heeft volgens welingelichte bronnen niet toe villen geven aan het ver zoek uit vrees voor een bloedige con frontatie met de protestantse arbei ders. wier stakingen Ulster vrijwel geheel hebben verlamd. De Britse premier zou op advies hebben gehandeld van de militaire leiders in Noord-Ierland, die vrezen dat het inzetten van troepen boven dien nog meer chaos zal veroorza ken. In het bijzonder wat betreft het beperkt aan de gang blijven van de meest essentiële bedrijven, zoals elektriciteitscentrales, wat nu door de protestantse arbeidersraad oog luikend wordt toegestaan. De Britse premier Wilson moest kiezen uit drie mogelijkheden: het inzetten van troepen met de grote waarschijnlijkheid van een bloed bad. het inwilligen van de eisen van protestantse arbeiders om nieuwe verkiezingen uit te schrijven of het verzoek van de rooms-katholieke so ciaal-democratische arbeiderspartij afwijzen wat eveneens neer kan ko men op het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Dit zou ook inhou den dat Noord-Ierland weer onder rechtstreeks bestuur van de Britse regering zal komen, zoals sinds 1970 voor de verkiezingen van de huidige regering het geval was. Tot zover onze correspondent. De opstandige protestantse arbei ders in Noord-Ierland hebben zich ingesteld op een langdurige politieke strijd, ondanks het feit dat hun sta king de Britse provincie en haar be woners steeds meer teistert. In Bel fast betwijfelt men of de regerende uitvoerende raad. een coalitie van protestanten en katholieken, de sta king zal kunnen overleven. De raad, die onder leiding staat Besprekingen gingen bijna niet door (Van onze correspondent) LONDEN Een incident op de minister Brian Faulkner, schijnt Londense luchthaven Heathrow heeft zaterdag bijna de vredesbe sprekingen tussen de nieuwe Portu gese regering en de Guinese verzets beweging PAICG in de ernstig verdeeld te zijn over de vraag of men militairen moet inzetten om essentiële diensten draaiende te houden. De ongewoon krachtige verklaring steun van de Britse stuurd. Terwijl de Portugese minis- premier Harold Wilson heeft aan deze verdeeldheid niets kunnen ver anderen. Volgens welingelichte krin gen blijft de Britse regering wellicht niets anders over dan opnieuwe rechtstreeks bestuur over de pro vincie in te stellen. Noch Harold Wil son, noch Brian Faulkner is bereid tot onderhandelingen over te gaan met de organisatoren van de sta- Buitenlandse Zaken, Soares, met alle eerbetoon werd afgehaald, werden de delegatieleden van de PAICG behandeld als ongewenste vreemdelingen. Hoewel er een vertegenwoordiger van het Britse ministerie van buiten landse zaken ter begroeting op de luchthaven aanwezig was. hielden emigratie-autoriteiten. Ulster. In zijn landelijke televi sie-uitzending van zaterdagavond omschreef Wilson de mannen ach- vast voor ondervraging, ondanks woedende protesten van de verzet strijders zelf. Later heeft het minis ter de staking als „een groep perso- terie van Buitenlandse Zaken uitvoe- matieke betrekkingen tussen beide nen die zichzelf heeft benoemd buiten de "wet opereert" en hij deed een aanval op „misdadigers en vech tersbazen, die gebruik maken van geweld en intimidatie". rig zijn verontschuldigingen aange boden. De PAICG-delegatie zou zelfs op het punt hebben gestaan naar huis terug te keren, maar dit is officiëel niet bevestigd. brieven, foto's en geschriften van de kin&- de onofficiële arbeidersraad PAICG-delega^UeJeden jruim eenuur verbannen schrijver, bo is zaterdag in „dissidente" kringen in Moskou bekend geworden. Daar geld en kostbaarheden geheel met rust waren gelaten rijst het vermoeden dat de inbraak het werk is geweest van „politieke agenten". De bestolene, mejuffrouw Neonil- la Georgewna Snessarowa, had ge durende 10 Jaar voor de schrijver gewerkt als onderzoekster en vertaal ster. Zij ontdekte de diefstal nadat zij thuis was gekomen van een afspraak met een anoniem persoon die haar had opgebeld, klaarblijkelijk weg gelokt dus. LONDEN (AP) De Britse ma rine en zeestrijdkrachten van de NATO schaduwen een grote Rus sische oorlogsvloot, die sinds giste ren ten noorden van Schotland oefent. Tot de vloot van ongeveer Het doorgaan van de besprekingen zelf is tot op het laatste ogenblik on zeker geweest. Dit als gevolg van de scherpe kritiek van president Sékou Touré van Guinee, zowel op de Britse hoofdstad als plaats van on derhandeling, als op de nieuwe Por tugese regering van generaal Spino- la, die Touré een "bende van eeo- kolonialisten" noemde. Touré is altijd een van de trouwste aanhangers van de PAICG geweest in haar nu twaalf Jaar durende strijd. Achtergrond voor de boosheid van de president is het feit dat de PAICG er vorige week in toestem de besprekingen met de Portugese minister Soares in Dakar te voeren op uitnodiging van de Senegalese president Senghor. De twee staats hoofden zijn aartsvijanden van el kaar. Vorig Jaar werden alle diplo- landen verbroken. Zijn kritiek op Londen als plaats van onderhandeling komt voort uit 't feit dat Groot-Brittannië een van de 84 landen is die de republiek van Beschuldigingen ingetrokken fjl BONN West-Duitslands Jongste schuldigingen aangeboden spionageschandaal lijkt geheel in klaard dat hij alle verantwt rook te zijn opgegaan. Het maand blad Capital heeft zijn vorige week geuite aantijgingen ingetrokken vol gens welke het hoofd van de Duitse BVD dr. Gunthex Nollau, spionage zou bedrijven voor de Oostduitse vei ligheidsdienst. Het blad had zich in een voorpublikatie voor deze beschul diging beroepen op een rapport, dat afkomstig zou zijn van de Amer.'kaa se inlichtingendienst CIA. Hoofdredacteur Simoneit van het maandblad heeft gisteren een ver klaring gepubliceerd. Daarin heet het dat de tegen Nollau uitgebrachte beschuldigingen verder zijn onder zocht. Daarbij zijn nieuwe feiten aan het licht gekomen die ernstige twij fels hebben doen rijzen aan de be trouwbaarheid van het zogenaamde CIA-rapport. In het licht van de ver klaringen van Nollau zelf en de on dubbelzinnige ontkenningen van de Westduitse en Amerikaanse regering zal Capital geheel afzien van de pu- blikatie van het eigenlijke artikel dat in het nummer van 30 mei had moe ten verschijnen. Simoneit heeft gisteren in een te legram aan dr. Nollau zijn veront- bewin de ordt eenz gieuiti dit n bijna politie met oi heid voor de gedane beschuldig op zich neemt. Gelijktijdig he« de persoonlijke consequentie ken en zijn directie gevraagd met verlof te zenden. Het gen te artikel was overigens van de van de chef-verslaggever van Ca de Nederlander Rienk H. Kamer, blad had tot een haastige katie via de persbureau's bes2 omdat Simoneit er de lucht vS gekregen dat ook het weekblad Q het zogenaamde CIA-rapport van bekende zijde in handen wsj speeld. Verlies voor christen democraten in Luxembui LUXEMBURG (Reuter) tweederde van de stemmen at-TT ziet het er naar uit dat de cons tieve christen-democraten een rassende nederlaag zullen leidei rij fh< de parlementenverkiezingen die ren in Luxemburg zijn gehouden In tegenstelling tot de verwac gen verloor de grootste partij in alle delen van t*?t land aan liberalen en aan de twee vleugels ia o' SAIGON (AP) Noordvietnamese- :n Vietcong-troepen hebben gisteren een aanval van het regeringsleger ten aoorden van SaijOn, waar al 11 da gen hevig wordt gevochten, afgesla gen en zijn nieuwe aanvallen begon nen op het legerhoofdkwartier Lai Khe. jevol de verdeelde socialistische partij. t' de communisten verloren, r"®015 hun traditionele steunpunt t dustriële zuiden van het dom. Volgens de resultaten tot n det het er naar uit dat de voor een centrum-linkse rest"" zijn toegenomen die een einde maken aan een 55-jarige traditie flai Het hardst werd echter gecohten ^en,r®B!rln5 dle Be'eld wordt op de centrale kustvlakte 450 kilo meter ten noorden van Saigon. In de buurt van het districtsstadje TAM Quan zouden volgens het Zuidviet- namese militaire o pperbevel 45 Noordvietnamese en Vietcong-solda- ten om het leven gekomen zijn. Intussen heeft de Amerikaanse am- de christen-democraten. De aftredende regering was coalitie van 21 christi en 11 liberalen. Volgens onofficiële uitslagen de christen-democraten in het we parlement vermoedelijk 18 krijgen (tegen 21 in het vorige lement), de socialisten 17 zetels bassadeur in Zuid-Vietnam Graham de liberalen 14 (11), de sociaa Martin een beroep gedaan op Noord- Vietnam om de strijd te staken en aan de onderhandelingstafel te gaan zitten. Di d€ m mocraten 5 (6) en de commun 5 <6). Het nieuwe parlement zal zetels hebben tegen 56 voorheen. Na kernproef in India RAWALPINDI (APt Lucht- maarsohalk Asohar Chan, leider India door zijn nucleaire moge) de Pakistaanse oppositiepartij heden heeft gekregen. Tehriak Istaqala, heeft verklaard dat de Pakistaanse regering moet streven naax een defensieverdrag met China om een tegenwicht te schep pen voor de pas door India verwor- nucleaire capaciteit. strijdmacht zou de voorsprong ISS nogel aanzie verkleinen" zo zei hij. W „He„ probleem van een militaire dreiging door de kernmogendhdd dia, verdient dringende aandai zo meende Chan. Chan, die waarnemers De luchtmaarschalk riep ook tot nen zich langzaam heeft opge» de vorming van een „burgerleger" tot een mogelijk alternatief voor waarin .elke gezonde burger wordt mier Zoelfikar Ali Bhoetto, zei nooit openlijk tegenstander van het opgeleid in het gebruik van wapens zijn partij geen voorstander bijdrage kan leveren tot de het ontwikkelen i landsverdediging. Een dergelijke i eigen k atil schepen behoren duikboten. twee naid l. Ziegler maakte het voorge- kruisers van 19.000 ton elk, een nomen bezoek van de president 7500 tons kruiser met geleide pro- het Midden-Oosten bekend terwijl Jectielen, een 5200 tons torpedoboot- minister van Buitenlandse jager met geleide projectielen en Henry Kissinger haast zette achter drie dezelfde soort schepen van 4600 Henry Kissinger haast zette achter ton elk alsmede hulpschepen, aldus overeenkomst tussen Israël en Sy- de Royal Navy. rië te bewerkstelligen- Het is nog niet bekend waarheen ziegler zei dat de datum van Ni- de Russische vloot onderweg is. De xon-s bezoek „nog niet precies" was vloot werd het eerst gesignaleerd vastgesteld en dat een aantal data KEY BISCAYNE (Reuter/AP/UPI) President Nixon zal „in de nabije toekomst" het Midden-Oosten bezoeken, zo heeft de woordvoerder van het Witte Huis meegedeeld. Diplomatieke waarnemers zien hierin een aanwijzing dat de vredespogingen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kis singer, bijna met succes zijn voltooid. De woordvoerder zei dat het plan voor het bezoek aan het Midden-Oosten nog niet precies is uitgewerkt. De woordvoerder van Nixon, Ro- ver- ger. Over andere reisplannen van de president zei Ziegler dat de moge lijkheid niet was uitgesloten dat Ni xon een bezoek zou brengen aan het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel. Berichten dat de president Brus sel zou aandoen op weg naar de topconferentie in Moskou noemde Ziegler zuiver speculatief. Hij ont- Sportduikers verongelukt Twee Nederlandse sportduikers zijn zater dag omgekomen bij St. Peter Port op ter keuze staat. Later zei hij nog „de kende de mogelijBield cchter president zal een bezoek brengen aan het Midden-Oosten op een ge geven tijdstip in de nabije toekomst". Moskou wapen door Pakistan, hij meent dat Pakistan dit op gere termijn wel zou kunnen. Hij verklaarde op een persco rentie dm Rawlpimdi dat de k proef door India voor Pakistan verrassing had hoeven zijn, as zien al lange tijd bekend was di buurstaat zich die mogelijkheid verschaffen". „Het is bedroevend en zorg* kend dat er kennelijk door de gering geen aandacht is bestaan een zaak die van invloed is voor naakte bestaan van onze staat", dus Chan. Chan verklaarde verder er aant^i twijfelen of de regering-Bhoetto wapenen op een tijdstip dat „de dommen van ons land worden spild aan de opbouw van een s grotere politiemacht die het volkj moeten onderdrukken dat de ed|zo defensieve macht van ons land is". !t aff van Buitenlandse Zaken Henry Kis- Men kan hieruit afleiden dat Ni- het eiland Guernsey. De politie heeft ton voornemens Is naar Israël, Egyp- ™n een telefonisch tomdreigement, een van hen geïdentificeerd als de te, Syrië en wellicht nog andere Het straalvliegtuig^ van Kissinger Is 34-Jarige Arie Slob uit Breda en de landen in het Midden-Oosten te gaan ff*1 speciaal toestel van de Ameri- ander als de 31-jarige W. H. Boon voor hij eind juni naar Moskou reist kaanse luchtmacht. uit Dongen, die deel uitmaakten van voor toptospreklngen een groepje Nederlandse duikers die sische leiders, op het eiland met vakantie singer ontruimd na de ontvangst Midden-Oosten. De veiligheidspolitie doorzocht het toestel nadat verslag gevers en de bemanning het moesten verlaten. De Syrische president Hajes Assad (midden) heeft dit weekeinde een bezoek gebracht aan zijn troepen op de hoogten van Golan. .bijna funktionarissen zeiden dat Israël en zijn huidige vredesmissie in het rond" was. „We naderen duidelijk de Syrië de overeenkomst „bijna" heb- finale van deze onderhandelingen," ben aanvaard, waardoor zei de Israëlische minister van voor- komen Agenten van de veiligheidsdienst hebben zaterdag het speciale vlieg tuig van de Amerikaanse minister n**1" Damascus vliegen in het kader cieel dat de overeenkomst Henry Kissinger heeft gisteravond nog een laatste pendel naar Da mascus ondernomen in een poging de Over het bezoek aan Meskou zei De minister van Buitenlandse Za- overeenkomst over troepenscheiding Rus- Jeruzalem lichting Shimon Peres nadat het ka- rende uitputtingsoorlog op de hoog- binet twee uur bijeen was geweest, vlakten van Golan. Maar de Ame- „Er is opnieuw voortgang geboekt rikaanse bewindsman behoeft nog de uit Damascus terugkeert ke de beperking van de troepen aan en dan zullen we het weten". beide zijden van de bestandslijn. Het is lijkschouwing verricht. De poli- Ziegler dat er nog geen datum was ken was op weg van Jeruzalem naar tussen Israël en Syrië af te ronden voorstel werd op het laatste moment tie heeft de zuurstofflessen en de an- afgesproken, maar dat hij verwacht- het vliegveld toen het dreigement voordat hij vandaag naar huis gaat. Kissinger heeft de overeenkomst hoofdsteden on tafel tien uur onze tijd werd Bij zijn vertrek uit Jeruzalem (om „op een of twee beslissingen na" hadden gebruikt, onderzocht. ginnen. De woordvoerder verklaarde ontvangen. Kissinger zaterdag 16.00 uur onze tijd), heette het offi- voltooid. Amerikaanse en Israëlische nog in de twee hoofdsteden op tafel gelegd. MOSKOU (AFP/DPA) Een B die in de Westduitse ambassade Moskou politiek asiel had gevraa w. mocht daar niet blijven en is door politie gearresteerd toen hij hetl bouw verliet. Volgens de ambassade was den een Armeniër. Men had hem dni< lijk gemaakt dat de ambassade b in verband met de volkenrechten bepalingen geen politiek kon verlenen. De ongeveer veertigjarige heeft ongeveer 24 uur in de afflb sade vertoefd. Hij verliet z&tert vrijwillig het gebouw. Volgens verklaringen was zijn vrouw door militaire bewaking van de amoass de tegengehouden toen hij met W probeerde daar naar binnen te f

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4