roeger bereikten we et minder moeite meer CDA „Voorzichtig met de laatste koe" Lijst EMOTIONELE SPRAAKWATERVAL VAN DE LEIDSE RAAD Vanaf 30 mei Tapa: produkt van Moce in Volken kunde Veel belangstelling springen op Pegasus Drukkerij Brill IpAG 27 MET 1974 )EN In de weken, die voorafgaan aan de kamer-, staten- ■enteraadsverkiezingen plegen de H.H. politici om een of (vermoedelijk electorale) reden plotsklaps bij hun genoemd te worden. Het is dan Tinus van Aken, Bram fco Langerak en Pol de Beer, om maar eens een paar dwars te noemen. Spreken we dus ook van Henk Zunderman. Met ;pect overigens, want de man heeft de eerbiedwaardige leef- gelukzaligen (gepensioneerden) bereikt. Hij is 65 jaar en heeft hij met één onderbreking van één jaar de laatste voor een niet gering deel besteed aan het lidmaatschap van i der gemeente Leiden. Eerst namens de SDAP, vervolgens iiavona |r,n thans DS'70. Een weg die wel door meer socialisten, die nog ingsbiL. rtgebroekte AJC'er krachtige liederen ter bestrijding van het Zuntu <me hebben gezongen, is bewandeld. Hem mag de nodige 'niet worden ontzegd: bij het Motorhuis in Leiden begon hij geleden als jongste bediende; aan het begin van dit jaar J er afscheid als adjunct-directeur. Sinds Zunderman met ïn is, besteedt hij meer tijd aan een oude hobby: het maken jüen. Daarnaast bekleedt en bekleedde hij tal van functies in al 150. het maatschappelijk leven. Zo veel, dat het riskant is om ze allemaal trachten op te noemen (hij heeft daar zelf ook moeite mee) omdat er licht een paar worden vergeten. Daarom deze beperkte handgreep: voorzitter van het Nivon, voorzitter van Humanita afdeling Leiden, bestuurslid van de stichting Dienstencentrum, bestuurslid van de wijk vereniging Fortuinwijk, zestien jaar bestuurslid van de LJA en diverse functies in het onderwijs. Een intensieve besteding van de vrije tijd, hetgeen hij voor een raadslid onontbeerlijk acht. Sinds de provinciale statenverkiezingen weten we dat zijn zetel in de gemeenteraad in wankel evenwicht staat, hoewel terugkeer van de DS'70-lijsttrekker wel voor de hand ligt. Of Zunderman de volle rit van vier jaar opnieuw zal gaan uitzitten weet hij nog niet. In ieder geval zal hij zijn zilveren jubileum als raadslid wel halen. Wie Zundermans betrokkenheid met de Leidse problematiek kent, weet hoe hij is. „De krant schrijft dan altijd dat ik emotioneel ben", zegt hij zelf. Inderdaad, als hij eenmaal over de Leidse politiek be gint, is hij een waterval, die nauwelijks in te dammen is. Dat was ook bij dit interview het geval. Daarom nu maar gauw het woord aan (nog een keer die voornaam) Henk Zunderman. JOHN KROON dstrijd ft derf'dn!f•01ista 1 eer vaak' dat raadsle- dingen praten, moeten pra- het organisatorisch vol- anders ligt. Als je bv. over «11 praten, moet Je ook wat ren de praktijk. En dat geldt onderwijs. Mevrouw Van (CPN-raadslid), dat is nog die naast het raadslidmaat- teel werk heeft gedaan. In de PvdA-fractie zaten allemaal soort mensen. Op het ogen- ■rk Je. dat ze vaak alleen -weten, wat er in het stuk ïslagenf (rijn zoveel misverstanden tus- burger en de raad. Het de gewone toch niet meer? Vroeger, als op huisbezoek kwam. dan (je wat te horen. Op de Oran gingen we huis aan huis ons verhaaltje doen. Te- ichat*^Jorc,ig hebben we studenten, die Terknocht zijn aan de stad. Van (heeft gezegd, dat hij het niet vindt, dat er een arbeider in zit. Ik dacht toen bij mezelf, moet Je ook zeggen: ndagdlj^1 8een prijs meer op die io L- begrijp niet dat de PvdA zich r vastlegt op die drie klein- vilt zo graag dat de burger nou, de VVD met acht ze- CDA met zes of zeven, die litiek gedwongen om opposi- want Je hebt ze buiten- Ijezet. Je krijgt dezelfde situa- hebben gehad met i leidscollege. Wat hebben we i. laatste vier Jaar bereikt? Min- in vroeger. Vooral als Je het re- uitdrukt in het aantal uren, nodig hebt gehad. Vroe- ereikte je met minder moeite Ik kan zo een paar wethou- opnoemen, waarvan ik zeg, als had gezeten, had ik er veel uitgehaald. Kret is natuurlijk 4616 stuwer, die steekt er ver boven uit. Uit zijn post komt het meest. Ik vind het levensgevaarlijk, dat Van Dam zegt dat zij het wel zul len veranderen. Als jij zegt, dat het nu regent en dat over een paar maanden de zon schijnt en het re gent dan nog, dan pakken ze je ook. Sommige mensen willen dit werk al tijd maar beredeneerd doen. Dat kan niet. Je doet het omdat Je op H. Zunderman (DS '70) bijdrage Mot "Ik ben zo bang, als er straks een programcollege zit en ook al zijn het goede wethouders, dat ze dan binnen het college iedere keer mot krij gen, als die kleine drie op hun stand punten blijven staan. En als je ziet wie er straks wethouder moet wor den. .dan houdt Je Je hart vast. Je kan in 1974 de mensen niet zomaar meer naar je hand zetten, zeker niet als je zelf nog de beginselen van de beleefdheid moet leren. De moeilijkheden in de dagelijkse orga nisatie van de gemeente zijn erg groot. Je kent De Loor (ambtenaar op de afdeling financiën)? Nou, die gaat ook weg. Een enorm verlies. Op het stadhuis heerst een enorm stuk onrust". "Die BOO-toestanden.Ik hoop dat dat gedonder na 18 juni alsjeblief een keer afgelopen is. BOO heeft veel wantrouwen gekweekt en voor anti-propaganda gezorgd. Een hele boel mensen hebben me opgebeld. Die moeten in ons democratisch be stel toch ook gelegenheid krijgen, om te zeggen wat ze willen? Mensen in de particuliere sector willen ge woon niet in de politiek. Die vijf wonderdokters, die er nu moeten komen: dat zijn mensen met zeven poten, dat kan niet. In wezen is wat BOO wil gewoon een politiek sy steem. Amptmeijer heeft het zelf ge zegd: hij wil politieke controle op al les in de stad. Dat is zijn goed recht, maar ik ben er fel tegen. Ik ben misschien te veel organisatie man om te weten dat het niet kan. Dan zegt de Sportstichting, dan zeggen al die mensen, die nu hun vrije tijd opofferen: gemeente Leiden zoek het zelf maar uit". "Hoe gaat het straks? Ik zou het leuk vinden om het nog een tijd mee te maken. Eens kijken wat er nu we zenlijk gaat gebeuren. Een aantal dingen, waar ik erg voor gevochten heb, die zijn verbeterd. Dat is een voldoening. Je doet dit werk niet om dat je er een hekel aan hebt. Je doet het ook, omdat je het leuk vindt". Een aspect van de tentoon stelling in Volkenkunde: een rie ten hut met golfplaten dak waar in een vrouw de boombast uit klopt op een aambeeldwaardoor de grondstof uitgroeit tot een prachtig, soepel doek. LEIDEN Het eilandje maakt deel uit van de zg. Lau Groep in de Fiji Archipel, ten oosten van Australië en noordelijk van Nieuw-Zeeland in de Zuidzee. Moce heet het. Een vlekje ter grootte van een zesde deel van ons eigen Texel met een populatie van ruim 500 man en een cul tuur die goeddeels bepaald wordt door de fabricage van een tot papierachtige lappen verwerkt produkt: de tapa. Een produkt dat niet alleen van ceremoniële betekenis is voor de eilandbe woners, maar bovendien het meeste brood op de plank brengt. Over dit produkt, over het eiland en over de eilandbewoners gaat de tentoonstelling "Zuidzee uit de doe ken", die morgen in het museum voor Volkenkunde aan de Steen straat voor het publiek wordt open gesteld en tot het eind van dit Jaar in het museum te zien zal zijn. De tentoonstelling is het resultaat van een onderzoek dat werd inge steld door dr. S. Kooijman. conser vator van het cultuurgebied van Oceanië van Volkenkunde. Met z'n vrouw verbleef hij vorig jaar eedu- rende zeven maanden op het eiland Moce om met name de technische aspecten van tapa te onderzoeken en de invloed daarvan op de leef gewoonten van de eilandbewoners. Hij kwam terug met een schat aan materiaal. En een 25 minuten du rende film. die de cultuur op het eiland Moce zeer helder voor de toeschouwer (en luisteraar) visuali seert. De bewoners van het eiland Moce leven voornamelijk van hun tui nen en van wat de zee aan vis od- brengt. In de tuinen kweken zij het voedsel en planten ze de zg. papier moerbeiboom of masi. die de grond stof levert voor de boombaststof of tapa. Het maken en versieren van de tapa enigszins vergelijkbaar met het bij ons zo in zwang geraak- Tapa in formaat aangepast bij de vraag van de toerist, maar nog steeds voorzien van de traditio nele versiering wordt uitgevoerd naar de hoofdstad Suva en naar Australië en Nieuw-Zeeland. Vol gens dr. Kooijman is deze export van boombastdoeken van forse af metingen. Waar echter het toeris me een stimulans betekent voor de ze vorm van nijverheid, wordt de kwaliteit er niet beter op, omdat 't financieel gewin en dus de snelheid van produktie steeds belangrijker gaat meespelen. Elke maandag halen de eilandbe woners de benodigde masi-stamme- tjes van de tuinen en worden de tuinen verzorgd. Van dinsdag tot en met vrijdag zijn vele vrouwen in het dorp druk bezig met de verwerking van de masi. Eerst wordt de bast uitgeklopt en daarna wordt het boombastdoek versierd, waarbij o.a. gebruik wordt gemaakt van chablonen en zelf ge maakte kleurstoffen, zoals neergesla gen roet van een petroleumbrander. Het uitkloppen van de boombast ge beurt op een houten aambeeld waar op de boombast uitgroeit tot een prachtige, soepele stof. Dit alles wordt op de tentoonstel ling treffend uitgebeeld. Behalve de fabricage van de tapa is er echter nog meer te zien, zoals 'n nagemaak te huwelijksvoltrekking, een woonhut van riet (en voorzien van een ge- golf plaatijzeren dak!) etc. De ten- :oonstelling biedt bovendien de moge lijkheid om aan zelfexpressie te doen, voor zover dat betrekking heeft op iap 1971 werd door het college 3e desbetreffende polder kon krij- ^gg weersomstandigheden. Er werd Tweede werd Jan v.d. Hoven met ragen over indwinning - In de hoop, dat het hem geen zand in de ogen loien heeft het raadslid Waal B. en W. de volgende gesteld over een overepn- zandwinning tot een achttienmiljcen gulden, het college heeft gesloten, zon- |iat daar een raadsbesluit over Hij heeft daar in febura- B ook al opmerkingen over ge- t, waarop het college antwoord- it het probleem van de zandwin- I zeker dat Jaar zou moeten wor- lapgelost. Waal vraagt o.m.: I Vat heeft het college in 1973 het probleem op te los- ifgezien van de vraag of er wel iwd zal worden in de Stevens- >older, is duidelijk geworden |4e ontwikkeling daar weinig zand kergen. Betekent dit dat door te veel is aangekocht? Is het Juist dat er in het alge- in Zuid-Holland, mede door niet aanleggen van de Leidse een overschot aan zana is? Voor hoeveel miljoen zand is er mikt in de Merenwijk? Vat gebeurt er met het zand dat ADVERTENTIE KVP EN CHU EN ARP Chr. Dem. Appèl Ook voor jonge mensen eigen huisvesting. PPR/PSP/D66 maak stad weer sterk De boodschap Wij hadden in deze advertentie een overtuigende tekst willen plaatsen met een aantal sterke argumenten om u te bewegen om ook uitzendkracht bij Luba te worden. Maar we geloven dat u 't ook zo wel snapt. LEIDEN: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 01710-^10341. ALPHEN A. D. RIJN: Donizettihof 10. Telefoon 01720—94698. WARMOND De smalle toe- uw spel") hadden 34 combinaties "ij ÏJ grondverkoop betreffende de gangsweg tot manege Pegasus ach- ingeschreven. De heer Achterberg ü?nburgerpolder in Warmond in terin Warmond was gisteren enkele met Calindo zocht zich de beste Van links naar rechts: Du Gariijn (PPR), v. d. Zande (PSP) en Oosterman (D'66). malen versperd. Zoveel belangstel- weg over de met verschillende pun- *ld dat Leiden om niet de door bestond er voor het springcon- ten gehonoreerde hindernissen. Hij LEIDEN Van PPR, PSP en D'66, die zich voor deze komende gemeen teraadsverkiezingen hebben verenigd op lijst 4, kan gezegd worden dat ze het meest consequent streven naar een links programcollege. Achter grond: „Wij hopen op een evenwich tiger bestuur. Bij een afspiegelings college sta je als gemeenteraad in nnond niet benodigde bovengrond Mede natuurlijk door de won met 940 punten de autoradio. Wat is de invloed hiervan op de iproblematiek? ffaarom heeft de raad nog steeds ste voorstel bereikt om de over- mst tot zandwinning goed te i de 44 combinaties van start, den met Sturmer (760), 5. ex. aequo Door John Kroon ito 82 jaar President Tito van ?o-Slavië heeft zaterdag zijn 82- verjaardag gevierd door als ere- een groot festival van folklore fymnastiek bij te wonen in het le- Greet stadion van Belgrado. De er gezond uit, veel Jonger de, 6. zijn leeftijd. Hij was vergezeld zijn echtgenote Jovanka Broz en Joegoslavische militaire en po- ie leiders. combinaties plaatsten zich in barrage op tijd. De uitslag: 1. J. Weyden met Sturmer, Arnst met Jolly Jumper, Kees Louwman met Anouska. 4. Genderen met Cheetah, 5. Rob Rijsbergen met Kim's Pri- Goldman met Inuska, 7. Caroline Post met Big Spender, 8. Hella Larsen met Wilma en 9. mej. Hummen met Satan. (730), 6. Marcel Brandt met Saler no (680), 7. Jac. Arnst met Jolly Emiel Jumper (670), 8. Herman v.d. Berg, Jan die zowel met Tarzan als met Alan 640 punten bereikte. Het aantal deelnemers aan de laatste rubriek (hoogte 1.20 meter) was, vrij dun gezaaid. Slechts ne gen combinaties gingen door de startlijn. Vier kwamen foutloos binnen. In de barrage was dhr. Ver- AD VERTE NTIE DUIDELIJK KIEZEN VOOR VERNIEUWING Woensdag wordt in Leiden niet alleen gestemd, maar ook echt gekozen. De P.v.d.A. biedt U een duidelijke keuze. Voor een ander beleid door een vernieuwd bestuur. ■>_-J A Cameliadal 17 rVQ A Telefoon 23410 Het kan anders, óók in Leiden met White Nose de tweede prijs. In de ereronde galoppeerden ook Jac. Bakker met Billy Will Well (3) en Jan v.d. Hoven met Olympic (4) Huis verkocht LEIDEN In het Venduhuis der Notarissen werd geveild t.o.v. nota ris mr. S. M. Brandenberg het woon huis Fagelstraat 28 voor f 86-800,— Koper werd Roodenburg. het duister te tasten wie je nu eigen lijk bestrijdt. In het geval van een programcollege kan je betere en ook nuttiger oppositie voeren. Een geen gekeutel over details". Dit zegt Kees du Gardijn, lijsttrek ker, tot voor kort voorzitter van de Leidse PPR, in het dagelijks leven onderwijzer. Tweede op de lijst staat Anne v. d. Zande, docente Russisch, die het gat dat één van de bekwaam ste raadsleden van nu, PSP-er Her man Amptmeijer. achterlaat, gaat opvullen. Voormalig onderwijzer en thans antiekwinkelier Bert Ooster man (D'66) volgt als derde. Hij heeft als enige raaciservaring en is boven dien de man, die door de progressie ve drie als wethouderskandidaat naar voren zal worden geschoven. Ze doen daar niet geheimzinnig over (Ooster man: „Ik ben in principe voor elke openheid") en willen ook best de portefeuille al noemen: Welzijnsbe leid, een combinatie van onderwijs en CRM. De post stadsontwikkeling, waar hij zich als raadslid vooral mee heeft b eziggehouden, was geen haal bare kaart, omdat hij in ogen van de PvdA daarvoor niet geschikt was. Maar een wethouder van de progres sieve drie is slechts denkbaar Ln een uitsluitend links college. Du Gardijn: „Wij hebben aan de PvdA medege deeld dat wanneer een wethouder als CDA-vertegenwoordiger komt, we het niet zien zitten. Dan doen wij niet mee". Een totaal van achttien zetels is voor PPR/PSP en D'66 ge noeg om de gok van een program- college te wagen. Waarom niet één lijst, waar de vier PAK-partijen zich gezamenlijk sterk maken? Du Gardijn: „De PvdA voel de daar niet voor, vanwege het eigen gezicht. En dat geldt eigenlijk ook voor de PPR. In grote lijnen zijn we hem met de PvdA eens. Wy kunnen de linkervleugeil binnen die partij een steuntje in de rug geven". Ooster- man: „De PvdA is bijvoorbeeld ver deeld over de stadstangentenkwestie. waar wij zeer huiverig voor zijn. La ten we zeggen, dat er bepaalde din gen zijn, waarvoor ze een ruimer geweten hebben dan wij". Anne v. d. Zande: „Voor ons is een belangrijke reden om niet samen te gaan, dat de PvdA, zowel in de raad als in het buurtwerk, vaak tegen ons is ge weest". Hoewel de politieke verschil len tussen PvdA enerzijds en PPR/ PSP/D'66 anderzijds vooral op het gebied van stadsontwikkeling de af gelopen periode duidelijk aan de op- oervlakte gekomen zijn, is er van de kant van de progressieve drie uiter aard meer kritiek op het huidige WD-CDA college, vooral waar het het beleid van wethouder Kret be treft, waaraan je kan zien (Du Gar dijn) „welke mentaliteit er achter zit. Vooral op dit punt zal een links college meer aan decentralisatie van het bestuur gaan doen". Oosterman: „Ik heb duidelijk de indruk dat het huidige college een man als Kret de kans heeft gegeven. Het is een doordrammer en hij is vrij slim. Tot op heden hebben wij naet begrepen, wat nu tot de portefeuille van Ham en wat tot de portefeuille van Kret behoorde. En daar heeft Kret hevig misbruik van gemaakt. Een dienst Op de avond van de openingsdag wordt er in het museum Volkenkun de voor de hele burgerij een in stuif gehouden, een soort open huis dat om half acht de deu$fn zal ont sluiten. De tentoonstelling is geopend op maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur en op zon- en feest dagen van één tot vijf uur. Vrachtschip vergaan Het 53.000 ton metende Noorse vrachtschip "Sygna" is zondag in twee stukken gebroken, enkele uren nadat het in zware zee aan de grond was gelopen bij Newcastle in New South Wales, Australië. Het schip, dat 150 meter buiten de kust lag, had 33 beman ningsleden aan boord. Er stond een storm van 70 knopen waardoor heli kopters van de Australische lucht macht de mannen niet te hulp kon den komen. LEIDEN De ontwikkeling van de fondsverkoop bij NV Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill zet zich in 1974 in dezelfde lijn als in 1973 voort. Veel aandacht zal dit Jaar moeten worden bes.eed aan ver mindering van produktiekosten, zo wel in eigen drukkerij als bij uitbe steding van werk. Daarentegen zal meer geïnvesteerd moeten warden in de propaganda. Deze moet daar aan wezig zijn, waar de bibliothecarissen beslissen over de besteding van hun beknotte budgetten, aldus de directie in haar jaarverslag. Brill stelt over 1973 een dividend •oor van 14 pet tegen 14 pet plus 6,25 pet in agio-aandelen over 1972. als gemeentewerken, waar toch hon derden mensen werken is door Kret zondermeer buitenspel gezet". Wat onderscheidt een links college van een rechts college? De kleine linkse drie hebben andere ideeën over b.v. de ontwikkeling van Steven- hofjespolder. Oosterman: „Het was voor mij niet nodig om daar al geld voor uit te geven. Je mag daar best iets gaan doen. maar je moet wed verdomd voorzichtig zijn voordat je de laatste koeien uit het weiland jaagt. Je holt de stad steeds verder uit. Kijk maar naar de zuigkracht van de Merenwijk". Anne v. d. Zan de: „Buit liever eerst je mogelijk heden in de binnenstad uit". Ooster man: „Maak die stad weer sterk. Dan heb je die Stevenshof niet no dig". Du Gardijn: „Het maakt wel wat uit wat voor college er zit. Het is een kwestie va nprioriteitsstelling. Niet alleen van geld, maar ook van stijl. Medezeggenschap hoeft geen geld te kosten" Oosterman: „Waar het CDA zich nu over op de borst slaat, is vaak afgedwongen. Neem maar de kwesties over de De Sitter- laan en de Trekvlietweg. Het college heeft geweigerd hier een rearing over te houden. Typisch een gemiste kans. Dat maakt een ongelukkige indruk op de bevolking". En om het onder scheid tussen links en rechts samen te vatten: „We gaan binnen de smal le marges van het kapitalisme zoeken naar andere mogelijkheden", zegt Kees du Gardijn. ADVERTENTIE Vanavond 20.00 uur in De Burcht J. J. A. BERGER 2e Kamerlid DS '70 oud-burgemeester van Groningen. DS '70 Leiden, Jean Pesijnhofje 6, telefoon 44209

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3