De 'Deutschland' Acht is erg vet geworden OEIFEEST ALPHEN PQQQSI FOTO'S MAX RITTER OVERLEDEN ises doopt Acht Zwaan op tafel SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ALPHEN AAN DEN RIJN De reeds een eeuwfeest van de (inmiddels koninklijk gewo koppelen aan de gerenommeerde roeiwedstrij is bijzonder verstandig geweest. De lustrum ken op een al jaren goed draaiende wedstrijd tussen de Noorse watergod Njord en onze vooral op zondag voor fantastisch roeiweer hebben dan ook een groot aantal toeschou versierd, langs de oevers van de Oude Rijn jaar geleden genomen beslissing, om het rden) Studenten Roeivereniging „Njord" te den van Hollandia in Alphen aan den Rijn, commissie van Njord kon nu namelijk inha- organisatie en daarnaast bleken de connecties vaderlandse weergoden van dien aard, dat kon worden gezorgd. De lustrum wedstrijden wers, waarvan sommigen hun boot, al of niet hadden gemeerd, geboeid. Door Marcel Werner Een groot gedeelte van de Neder- afspeelde. De meest succesvolle ïandse toproeiers en -roeisters was roeiers waren waarschijnlijk wel aanwezig, waarnaast zich natuurlijk de oude vier-roeiers van Laga, die en- !het gebruikelijke lustrumroeiwerk kele weken geleden nog weinig in- van veteranen- en bestuursploegen drukwekkend optraden tijdens de Foto links boven: Njord-praeses E. W. J. Gunst overhandigt het lustrumgedenkboek aan Prinses Margriet. Foto midden: Een beeld uit de spectaculaire keerboeirace tussen Laga (voorgrond) en Njord. Foto links: Prinses Margriet fe liciteert de stuurman N. N. Jon kers van de winnende Laga/Du- dok van Heel ploeg in de elite- acht. Foto rechts: Een pilsje ging er bij Prinses Margriet gisteren best in. Links Njord-praeses E. W. J. Gunst en rechts is de Alphense burgemeester mr. R. M. Gallas gedeeltelijk zichtbaar. (Foto's Wim Dijkman) JECKINGTON In Jeckington (VS) is op 87-jarige leeftijd Max Ribter overleden. Ritter is een zeer grote figuur geweest in de Duitse zwemsport. Hij is vice-voorzitter en president geweest van de FINA, de wereldzwembond en zelfs een van de oprichters van deze organisatie. In 1908 emigreerde hij naar de Ver enigde Staten en beijverde zich van daaruit voor de wederopneming van de Duitse Zwembond in de FINA na de tweede wereldoorlog. Hij wa« deelnemer aan twee Olympische Speien in 1908 en 1912 en is voor zijn verdiensten door de toen malige bondspresident Theodor Heuss ondersoheiden. Tennis Virginia Wade en Ilie Nastase hebben gisteren beslag ge legd op de titels in het dames- en herenenkelspel van de Open Britse tenniskampioenschappen op verhar de banen in Bournemouth. Nastase versloeg in de eindstrijd de Italiaan Paolo Bertolucci bijzonder gemak kelijk in drie sets: 61 63 62 en Virginia Wade bleef de Amerikaan se Julie Heldman de baas met 61, 3 —6, 61. Varsity. Gesplitst in een twee zon der en een twee met stuurman won nen zij beide keren van onder cnde- re routiniers als Grothuii» en Van Woudenberg (uit de Münchenvier van Laga) en van Luynenburg en Stokvis. Deel uitmakend van een acht samen met de vier van Dudok van Heel wonnen zij bijzonder over tuigend en goed roeiend het hoofd nummer van Hollandia. waarmee gelijk vier andere zeer succesvolle roeiers zijn genoemd. Het ijzeren Du- dok kwartet won namelijk naast de elite acht ook de elite vier met stuur man. welke wedstrijd, om de zaken ingewikkeld te maken, het hoofd nummer van het NJord-lustrum Ls In de elite acht was de tegenstand in het geheel niet vergelijkbaar net de eerder genoemde combinatie, zo dat een regelma.ig opgebouwde voor sprong op de 2000 meterlijn resul teerde in een verschil van 12 secon den met nummer twee, Nereus. Der de werd Triton, dat met drie secon den achterstand op de Amsterdam mers best tevreden mag zijn. De race in de vier met stuurman, had een heel wat spannender ver loop. Dudok streed lange tijd nek aan nek met de oude vier van Nereus. maar liep na 1250 meter tenslotte toch weg van zijn tegen standers. Een verschil van 4 secon den met Nereus en maar liefst 24 se conden met Okeanos was het resul taat. Dat goed sturen op dit bochtige water moeilijk is werd vele malen ge demonstreerd door skiffeurs en skif- feuzes. Zo zat Nereus skiffeur Van Ernst de Haagse Harald Punt zo zeer in het vaarwater, dat vlak voor de finish een aanvaring dreigde en Van Enst moest laten lopen. Een Argo-skiffeuze wist na een uitwijk manoeuvre zelfs om te slaan maar werd tot winnares verklaard, omdat haar tegenstander van Die Leithe haar praktisch tot deze zwemde- monstratie dwong. De senior A acht van Nereus won veelbelovend roeiend zijn wedstrijd vóór Aegir, dat zaterdag zijn boot te- gen een dukdalf total loss voer. De strijd in het lichte vieren veld werd i gewonnen door het technisch su bliem varende Skadi voor Orca en Orca Triton. De wedstrijd van de nieuwelingen achten gaf de in gro ten getale aanwezige oudleden van Njord weer een klassiek gevoel onder de borstkas. Fel knokkend wonden die Leidse eerstejaars met een kleine halve lengte voorsprong van Aegir. dat op zijn beurt weer een straat voor lag op het merkwaardig teleurstellende Laga. Asopos won de senior Atwee met stuurman. Die Leythe wist naast een tweede plaats in elite sprint in de skiff, drie keer een eerste plaats te bereiken. De lichte senior B skiff, de nieuwelingen twee met stuurman en de dames senior B dubbel twee leverden een overwinning op voor de oranje-hemden. Het onlangs iet Asopos gefusioneerde De Vliet won de senior B vier met stuurvrouw. Stevig De dames van Njord gingen er het weekend stevig tegenaan. Vier over winningen vielen hen ten deel, waar onder het dameshoofdnummer. Za terdag won skiffeuze Anneke Stefels de senior A skiff, om zondag te moe ten constateren dat er in het elite- veld in Nederland op dit moment nog sterkere skiffeuzes bestaan. Tri- ton-skiffeuze Gravestein won dit nummer en Anneke werd tweede. De senior B acht, de senior A vier en de senior dubbel vier werd een over winning voor de Jubilerende dames. Ten slotte wil ik nog één race niet onvermeld laten. Zaterdagmiddag roeide een selectie van niet meer se rieus in training zijnde Mexico-roei- ers onder aanvoering van slag Maar ten Kloosterman een wedstrijd tegen de Mexico-goud winnaars, de be faamde Deutschland (of Ratzeburg)' acht en het Engelse Leander Boat Club. De Nederlanders voeren wer kelijk subliem en wonnen van de Engelsen en de wel erg vet geworden Duitsers in de snelle kilometer- tijd van 3 minuten 2 seconden. De K.SR.V. „Njord" kan met deze wedstrijden terugzien op een voor treffelijk slot van een geslaagde lus trumweek. De voornaamste uitslagen zijn: Dames (1000 meter) Elite skif: 1. Aas Gravenstein (tri ton) 4.04.6. Seniore A ivre met stuurvrouw (hoofdnummer Njord): 1. Njord 2.43.0. 2. Nereus 3.44.6, 3. Gyas 3.55.8. Elite dubbel vier: (hoofdnummer Hollandia) 1. Nereus/Gyas/Aegir 3.25.4, 2. DDS 3.37.0. Heren (2000 m) Lichte elite acht: 1. Orca/Triton 6.32.4. 2. Nereus 6.41.0. Lichte elite vier mett stuurman: L Skadi 7.03.4, 2. Orca 7.05.5, 3. Orca/ Triton 7.08.2. Elite vier met stuurman (hoofdnum mer Njord)1 Dudok van Heel 6.42.1. 2. Nereus 6.46.0, 3. Okeanos 7.06.0. Elite twee zonder stuurman 1000 m)1. Laga II 3.35.0, 2. Lage I 336.2. Elite skif (1000 m). 1. Punt (De Laak) 3.333, 2. Van Enst (Nereus) 3.42.4. Elite twee met stuurman: 1. Laga n 7.423. 2. Laga I 7.42.8, 3. Nereus/ Poseidon 7.45.6. Elite achten (hoofdnummer Hollan dia) 1. Laga/Dudok van Heel 6.08.0. 2. Nereus 6.20.0, 3. Triton/Okeanos 633.0. roeiclub (wedstrijd over 1000 meter voor deelnemers aan de Olympische Spelen van 1968) 1. HoUandia Roei club (Neureus/Triton) 3.02.0; 2. Leander RC (GB) 3.10.6, 3. Deutch- land Achter (W-Dld) 3.15.0. Uitnodigingswedstrijd Hollandia- PHEN AAN DEN RIJN Een record aantal toeschou- gisteren naar de Oude Rijn nabij 's Molenaarsbrug jphen aan den Rijn om daar de Njord-Hollandia lustrum- fedstrijden bij te wonen. Gekoesterd door een heerlijk je en langs de waterkant genietend van bij vlagen bij- knap roeien luisterden zij het eeuwfeest van de Ko- liijke Studenten Roeivereniging Njord uit Leiden op. ■van Wanrooy in 1874 opgericht, toen er eerste wedstrijd nog om si- winnaars en sigaretten •liezers gestreden werd, had deze gelegenheid aangegre- ,ste (publicitaire) verjaren en de tweede ver- uw in te zetten. Als afslui- een week vol festiviteiten, zaterdag en zondag de rie- jehanteerd door de Neder- roeitop. Njord viel evenwel naast de (hoofd) prijzen, en voor de feestende studenten 'k de enige schaduwzijde van succesje was er wel in de bij- spectaculaire keerboeirace, waarbij de boot bij het een boei stil komt te lig- dat, er opnieuw gestart moet Dergelijke races werden in )r het eerst verroeid tussen o Laga. De tweekamp in msgieken bracht in die tijd, «en opmerkelijk verschil ite Njord-ruggetje tegenover lade giga-haal van Laga een In» aning voor Njord dat de La- g na een achterstand alsnog kloppen. Zaterdag herhaalde Khiedenis zich. In de eerste het spektakelstuk schoof La- nlpen door een bij het roeien weg te denken speaker Leeuwen "zelfopgelegde" an Njord (de ploeg die in Varsity won) vlot weg. Het Njord kwam na het laat- trpunt toch naderbij en mid- cter en het bezielende "al- allez Njord" van langs de daagden de blauw-witten er in or de finish langs een "stil le" Laga-ploeg te komen. Die !g, de oud-leden van Njord wa- boot gearriveerd, was ge- met de nationale hymne. Op klonk het Wilhelmus weer. ok Prinses Margriet met haar noot Pieter van Vollenhoven Alphen kwam. Zij verrichtte doopplechtigheid van 'n door ird geschonken Karlisch- fóór de doop van de "Prinses toonde mr. Suermondt 3) zich "ongelooflijk dank- bt zij als peetekind van de it ardij" gekomen was, en haar "dank over te brengen •luar moeder voor het verlenen 0 predikaat "Koninklijk". I> Njord. S. W. J. Gunst. rinses Margriet het lustrum- »ek "100 jaar Njord" aan. de prinses met het leegwer- Q een emmertje water de verrichtte. "Ik wens behouden vaart en veel suc- *1 prinses Margriet waarmee püll niet het legertje fotografen, a, a nat pak opliep zal hebben (i bet volgen van het slot- en 1 lummer. de elite-acht mot fcn, reikte prinses Margriet 'Is uit aan de winnende ploeg van Heel. bet blauw is de kleur van de eeuwige trouw, die gij zwoert aan God Njord en zijn zwaan" luidt het refrein van het Njord-lied. De stem ming zat er goed in en al kwam dat dan niet zozeer door de (broodno dige) successen, Njord is tenslotte de eerste Studenten Roei Vereniging die de eeuft volmaakte. tbal Waregem heeft gisteren 1 Heizelstadion van Brussel de ;he beker veroverd door een ^ing met 41 op de tweede dub Tongeren. In het door toeschouwers bijgewoonde duel de ploeg van de scheidende tester Hans Croon bij de rust I®DEN Op zaterdag 1 ju- trekt de B-selectie van Roo ts voor vier dagen naar Duits- De jeugdige Noord-bewoners pinksterdagen gaan door- bij de (Duitse) voetbalver- t Buchichem. Zaterdagavond, tijdens een diner voor Njordleden en Oud-Nj or dieden op Sociëteit Minerva, werd de 100-jarige Koninklijke Studenten Roei Vereniging een taart in de vorm van een zwaan aange boden. Voor deze verrassing zorgde het Leidse City Cen trum. Op de foto van Jan Holvast twee voorzitters, rechts praeses E. W. J. Gunst en (midden achter de tafel) mr. V. J. Suermondt, voor zitter van Oud-Njord en voorzitter van de Nederland se Roeibond. Tijdens deze 'Collation' installeerde Njord één nieuw erelid (mr. A. J. Landaal) en drie leden van verdienste, de heren J. van Gijn, E. J. Hensen en L. E. M. Kleipool.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11