Reliant Robin: een nieuwe drie wieler AUDI 80 GT Draagplicht autogordel: aantasting van vrijheid? Fiat 133 komt uit Spanje Renault 5 sterker motor PEL KADETT MET 1000 CC MOTOR GARANTIE OP ANTI-ROESTPANTSER "POTE AMERIKANEN NAAR RIJNSBURG rERDAG 25 MEI 1974 Ron Mineral Motors heeft besloten de Opel Kadett met een 1000 cc )ior, die allang in Frankrijk en Italië werd verkocht, ook in Neder- ,(f leverbaar te stellen. Een merkwaardig besluit als men weet, dat Kadett met tuat lichtere motor niet goedkoper zal worden dan normale Kadett 1200 N. Ook f 8.649 inclusief btw. Waarschijnlijk iat het gevolg van het feit, dat de 1200 cc motoren in veel grotere iallen wordt vervaardigd, waardoor de produktie goedkoper is. Baar goed, die lichtere motor levert 40 DIN-pk, heeft een topsnel- lllnn van 122 km per uur, is iets gunstiger in het benzineverbruik, wigens is die Kadett 1000 N maar in drie kleuren te krijgen n.l. \(r-geel, rood Over General Motors gesproken: kortgeleden hebben zij ons naar ^*n ff Zandvoortse circuit gesleept, ivaar we in verschillende typen yens roerden gestopt. Ons werd verzocht éénmaal heel rustig en maal zo pittig mogelijk te rijden. )e resultaten waren uiteraard niet nieuw, maar altijd weer frap- bejrff. Met auto's, die stevig bereden nauwelijks aan de één op tien wmen, kon men rustig rijdend verbruiken van één op zestien of (tfbentien zelfs halen. Extreem sturend bleken ook extreme waarden enraa reikbaar, maar zelfs die zijn op de normale weg toch niet te halen, j ook naurvelijks terzake doende. tb.' ook fer uur staat in ons land zo'n drie ton voor de deur weg te roesten. if klinkt ongelooflijk, maar de becijferaars hebben het nauwkeurig MGl lekend. Een auto is namelijk tot een kort leven gedoemd. Roest- JjJ ye materialen zijn gewoon niet te betalen. En het wel gebruikte faiatijzer moet dun zijn. In de eerste plaats voor de vormgeving, iar ook omdat het gewicht van de wagen niet te groot mag worden. Geen wonder, dat de stations, die de auto's volgens de Zweedse iêkéj L'methode tegen roest bepantseren, weilig tieren. Er komen er iruit teds meer. Ze werken met diverse anti-roest middelen. Tectyl, sol, dinitrol, om er een paar te noemen. De markt is ruim, de n ncurrentie dus scherp. Dinitrol heeft nu een nieuw wapen in de ijd geworpen. Een garantiebewijs voor vijf jaar. Bet is deskundig aangepakt, de garantievoorwaarden werden in j trleg met de ANWB samengesteld. Wie zijn wagen met Dinitrol V* t laten behandelen krijgt een bewijs, dat zijn auto vijf jaar ge- randeerd is tegen roest van binnenuit en voor drie jaar op de ind ier zijde. Maar dan moet hij zijn wagen wel éénmaal per jaar laten "Ml secteren of ergens beschadigingen in de anti-roestlaag zijn op- jjj treden. Als er toch roest optreedt, dan is de schade voor Dinitrol. lereen direct weet, wie of icat de HAI is. Het is de importrice voor derland van grote produkten van Americain Motors Corporation, nu is gehuisvest aan de Zoeterwoudseweg in Leiden. De zaken \wikkelen zich daar zo gunstig, dat men allang met gebrek aan iimte heeft te kampen. Want tegen alle verdrukking zelfs van energiecrisis in blijft de verkoop van de grotere Amerikaanse tgens groeien (thans met vier merken 12% van de totale markt). HAI-directeur Willem C. van der Klugt ziet daar twee oorzaken ir. In de eerste plaats zijn die "Amerikanen" de laatste tijd nau- Bjks duurder geworden, terwijl de Europese wagens bij herhaling prijs werden verhoogd. Bovendien groc .m de Amerikanen lang- ■jim maar zeker naar de Europese smxak toe. Het gevolg: in de trste vijf maanden van dit jaar heeft men al bijna net zoveel auto's irkocht als in heel 1973. En als de toelevering uit Amerika wat iotter ging zou dat aantal nog beduidend hoger hebben gelegen. Derhalve werd gezocht naar een ruimere accommodatie, die werd wonden aan de Rijnsburgerweg in Rijnsburg, waar een gloednieuwe ■age vlakbij de veiling Flora leeg stond. Daar was bovendien nog weg ruimte voor een flinke uitbreiding. Daar is men nu druk \te doende. Als alles goed gaat is de ruwbouw eind oktober gereed en bij opti- tetisch denken durft men bij de HAI aan een verhuizing omstreeks jaarwisseling te denken. Het hele bedrijf gaat over, maar het touw aan de Zoeterwoudseweg wordt wel aangehouden. Wat daar '.cies gaat gebeuren is nu nog niet bekend. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Er rijden in ons land zo'n dui zend driewielers rond. Dat is niet veel gezien de grootte van het to tale wagenpark. De importeur heeft er acht jaar over gedaan om dat aantal te bereiken. Hij kijkt met wat jaloerse blikken naar het moederland van de driewieler, Engeland, waar er al honderdduizend rondtuffen. Maar misschien zijn de Britten wat meer geporteerd voor buiten beentjes. Desondanks wil Reliant Import Nederland niet versagen en met veel bravoure werd kortgeleden een nieuw model op de Neder landse markt gezet: de Reliant Robin. In Veenendaal hebben wij ;r enkele kilometers in kunnen rijden. Een vrij klein, wat rumoe rig vehikelitje, waarin men overi gens van binnen nieit merkt, dat hij van buiten "een wiel mist". Maar als men dan hoort, dat wagentje f. 9350 moet betalen, dan vraagt men zich toch afwie zal zoiets kopen? Maar dan mag men niet ver geten, dat het wagentje enkele opvallende voordelen biedt. Het is zuinig. Bij beperkte snelheden kan er 1 op 20 mee worden gehaald, maar met plank gas (ca. 120 kilometer per uur) komt men nog maar op één op dertien. 395 Het is niet groot en goed wendbaar, dus vrij gemakkelijk te parkeren. Het roest niet. Een polyes ter carrosserie en met een dik ke laag beschermde stalen chassis. Dus lange levensduur en hoge inruilwaarde. 9 Voor dit wagentje is geen auto- rijbewijs nodig. Een motonrij- bewijs is voldoende. Het ziet er allemaal erg goed uit. Waar dat mogelijk is is in het 748 cc motortje (dat 32 pk kan leveren) aluminium gebruikt. Dat is om het gewicht zo laag te houden. Zou men namelijk boven die 395 kg zijn uitgekomen, dan was een gewoon rijbewijs noodzakelijk geworden. Men ziet het, een uitgekookte produktie. En volgens de importeur schijnen de mensen, die zich eenmaal zo'n drlewielertje hebben aangeschaft, erg tevreden te zijn. Want vol gens Reliant komen ze haast al tijd terug. In Barcelona is de nieuwe Seat 133 gepresenteerd. De vormgeving van de wagen is afgestemd op de Italiaanse Fiat 127, maar het Spaanse model is korter en heeft een iets kleinere motor achterin. Daardoor lijkt de auto in feite op een wat grotere Fiat 126. De Seat 133 zal dit najaar maar ons land worden geexporteerd en dan als Rat 133 worden verkocht. Over de prijs staat nog niets vast. De Seatfabriek bij Barcelona is voor 36 procent eigendom van Fiat Italië cn voor de overige 64 procent in Spaanse handen. De fabriek heeft tot op heden alleen Fiatmodellen in licentie gebouwd. De 133 heeft een 843 cc motor, die 34 DIN/pk levert. Volgens de Nederlandse impor teur van Fiat Leonard Lang in Amsterdam is de 133 een aanvul ling op het totale programma en komt de nieuweling qua uitvoe ring en prijs te liggen tussen de typen 127 en 850. De Renault 5 zal van september af in ons land ook verkrijgbaar zijn in een zwaardere uitvoering met een 1300 cc motor. Deze snel lere en van diverse extra's voor ziene versie krijgt als type-aan duiding 5 LS. De prijs is nog niet bekend, maar men zal rekening moeten houden met ruim f 9000. Van de Renault 5 zijn er in middels al bijna een half miljoen verkocht sinds de produktie be gin 1972 werd gestart. De 5 LS is voorzien van een motor van 1289 cc, die 67 pk le vert en daarmee 20 pk meer heeft dan de TL-uitvoering. Topsnelheid (155 km/uur) en acceleratie zijn hierdoor geste gen. De veiligheidsvoorzieningen zijn aan de gestegen prestaties aangepast. Zo is het remsysteem bekrachtigd en gescheiden uit gevoerd, terwijl op de bredere velgen zwaardere banden werden gemonteerd, die de wegligging ten goede komt. Uiterlijk is de LS alleen herkenbaar aan de brede re wielen en de op de achterruit gemonteerde ruitewisser. Hart Nibbrig en Greeve: ons een onverbrekelijke twee-eenheid. Hoewel het merk in land offioieel twee importeurs kent denken wij bij het noemen tan de naam Audi toch altijd on middellijk aan het Sassenheimse bedrijf, dat Juist deze maand het itjftigjarig bestaan viert- hadden ons daarvoor gelukkiger tastandigheden kunnen voorstel- De energiecrisis en daarmee ard gaande sterke terugloop in de autoverkopen hebben een on uitwisbaar stempel gedrukt op de- periode. Ook in Sassenheim heeft men moeilijke tijden achter de rug. Maar men kan inmiddels weer lachen, want na het eerste kwartaal is er een duidelijke kente ring gekomen en zijn de verkopen ook bij Audi weer stevig aange- irokken. Men blikt vol optimisme m de toekomst en men verwacht telfs de verkoopaantallen van vo rig jaar te kunnen overschrijden. iuurlijk is de Audi 80 de grote in dit verkoopspel. Een serie, pas kortgeleden werd uitge breid met twee nieuwe kopstuk ken. Eerst kwam de Audi 80 GT 100 DIN-pk motor) en *er recent heeft men daar ook de 80 GT Rally naast gezet. Dat is de GT met een aantal extra vei ligheidsvoorzieningen voor gefor ceerd rijden onder zware omstan digheden. Zo zitten er twee origi nele Ricardo kuipsrtoelen in, wor den de schuifremmen extra ge koeld en zorgen gasgevulde schok dempers voor een nog betere weg- Hgging ook onder ijzig moeilijke latief niet te duur, noch in aan schaffing noch in gebruik". Dat schreven wij toen ook, maar het is de vraag of we dat eerste vandaag de dag nog kunnen handhaven. Er zijn inmiddels zoveel prijsverho gingen over de Audi 80 gewalst, dat we niet zo vlot meer zijn in onze conclusie over de prijsstelling. We blijven erbij, dat men heel wat auto voor het geld krijgt, maar ze ker bfj die 80 GT is *t toch een fiks bedrag, dat men moet neertellen. Overigens, we willen het grif toege ven, het is een prettige wagen. In 1972 roemden we al de soepele mo tor van de 80 L. De krachtbron, die men in de GT heeft geplaatst is na tuurlijk nog feller en zeker niet minder soepel. Het trekt als een lier. Het heeft weinig zin om thans over topsnelheden te gaan spre ken. want al wagen zich steeds meer automobilisten over de door mi- tegen de 80 L koesterden, zijn ook in deze GT niet geheel opgevan gen. De windgevoeligheid is geble ven, al kregen wij wel de indruk, dat het minder was dan bij de lichtere versie. Ook het gedrag op minder gelukkige wegdekken blijft meer dan levendig. En de vering is aan de weke kant. Maar ja, dat zijn karakteristieken, die nu eenmaal bij deze 80-serie horen. We hebben al eens meer betoogd, dat vrijwel alle auto's hun zwakke punten hebben. De werke lijk volmaakte wagen komt nu eenmaal in een veel hogere prijs klasse. Zelfs in de middenklasse moet men bepaalde nadeeltjes voor lief nemen. Maar over het algemeen zijn wij best tevreden over deze 80 GT. Het is zeer plezierig om er in te rijden. Als 't wegdek maar niet al te slecht is, maar gelukkig mogen we wat betreft over het Nederlandse we- omstandigheden. Deze Rally-uit voering is van buiten direct her kenbaar aan een zwarte uitvoe ring van de motorkap. Maar zoals de naam al zegt, het is een wagen in het bijzonder be stemd voor rally-rijders. Die moe ten daar anderhalf mille meer voor betalen dan voor de stan daard 80 GT, die toch al aan het respectabele bedrag van f15.175,- inclusief btw komt. Maar daarmee koopt men dan ook het vlaggesch ip - voor - normaal-g e - bruik van de zo geslaagde 80-lijn. Zo geslaagd zelfs, dat de grote ba zen van Volkswagen (waarvan Audi zoals bekend thans deel uit maakt) niet aarzelden, maar met enkele veranderingen de 80 rustig als Volkswagen Passat de deur uitstuurden. De volledige eer van dit ontwerp gaat toch naar de Audi-mensen in Ingolstadt, waar men overigens VW nog meer idee- en voor dezer dagen verschijnen de wagens aan de hand heeft ge daan. Kort nadat de eerste 80 op de Neder landse wegen was verschenen heb ben wij in deze rubriek er onze in drukken over weergegeven. "Een sierlijke, handig hanteerbare en prettig comfortabele auto met veel binnenruimte bij kleine buitenaf metingen", schreven wij toen. ,3e- nister Westerterp gestelde grens, het wil nog niet zeggen, dat men aan topsnelheden toekomt. Volgens de papieren moet de GT eer. top hebben, die om en nabij de 175 kilometer per uur kampeert en gezien de prestaties in de lagere en ook wat hogere snelheidsregionen zou het ons niets verbazen als die papieren top ook de werkelijke zou blijken te zijn. Wat het benzineverbruik betreft hebben wij zo rond de één op twaalf gemeten, wat wij een bij zonder gunstige score vinden voor zo'n toch piibtige wagen. Natuurlijk, het kwam ditmaal gunstig uit. Veel langere routes, maar deson danks een verbruik, dat er mag zijn. Maar de bezwaren, die wij destijds gennet niet mopperen. Het inte rieur is erg smaakvol. De bedie ning heel eenvoudig. De stoelen zit ten uitstekend. Ze zijn prettig ana tomisch gevormd en geven steun aan alle kanten. Over de bekleding in dat levendige z.g. Rally-motief zijn wij niet zo verschrikkelijk en thousiast, maar dat is een kwestie van smaak. Het beklede sportstuurtje ligt lekker in de hand, het pookje zit goed, de bagageruimte is gemakkelijk royaal, verwarming en ventilatie werken naar behoren. De remmen laten ook niets te wensen over. En fin, het wordt een herhaling van de positieve punten, die we destijds bij de 80 L hebben opgelepeld. Een echt fijne wagen als men over die vijftien mille kan heenstappen. ..De beste oplossing cm het (verplicht gestelde) gebruik van veiligheidsgordels te controleren is de auto zo construeren dat het technisch onmogelijk is zonder aangegorde riemen weg te rijden. Dit schreef onlangs prof. mr. H U. Jessurun d'Oliveira in het Neder lands Juristenblad in een artikel over de grote juridische problemen die een maatregel als het verplicht stellen van het gebruik van autogordels met zich mee brengt. Gelukkig bracht hij ook nog een andere oplossing naar voren, name lijk die van de goede voorlichting en propaganda, De discussie over het al dan niet verplicht stellen van de draagplicht van autogordels bestaat al sinds het moment dait in januari '971 verplicht werd dat elke nieuwe auto voorzien moest zijn van veiligheids riemen voor de voorste stoelen. Sindsdien zijn er alweer zoveel nieuwe auto's gekocht (en oude «an de weg verdwenen) dat men nu aanneemt dat iets meer dan de helft van alle Nederlandse auto's, die geregeld worden gebruikt, voorzien zijn van veiligheidsgordels. In maart 1973 liet de toenmalige ministe Uding (Verkeer en Water staat) weten dat hij wel het nut van een draagplicht inzag, maar dat de controle hem als onmogelijk voorkwam. Met enig ongenoegen zag de bewindsman later dat een motie van het VVD-Kamerlid mevrouw Smit-Kroes toch werd aangenomen waarin de regering ondanks de toegegeven controle-moeilijkhe den werd uitgenodigd om het dragen verplicht te stellen. De motie verdween in een bureaula tot het moment dat Udinks opvolger Westerterp in het ministerie aan de Haagse Plesmanweg verscheen. Ook de nieuwe minister onderschat te de problemen niet, maar riep een interdepartementale werkgroep hij- Op dat moment schaarde Wester terp zich definitief in de rij van voorstanders van een verplichting. Hij moest nu nog alleen maar het rapport van de werkgroep afwach ten of het in de praktijk allemaal wel zou kunnen. Maar nu de controle. Wordt iemand aangehouden dan kan hij altijd zeggen: „Ik deed hem net even af." Bij een heupgordel is trouwens helemaal niet te zien of de automobilist hem om heeft. De door Jessurun d'Oliveira geopperde oplos sing zou in de praktijk zoveel problemen opleveren dat er voor de ambtelijke werkgroep maar *én oplossing overbleef: die van de reclame. „Iedereen die er bij zichzelf van overtuigd is dat het gebruik van de gordel voor hem en voor anderen beter is, zal zeker niet aarzelen hem ook werkelijk te gebruiken", is de redenering. Uit onlangs gedane onderzoeken is al gebleken dat de houding van de automobilisten ten opzichte van de autogordel sterk veranderd is. Hoewel nog steeds op vrijwillige basis wordt de riem steeds meer gebruikt. Dat aantal zal zeker stijgen als de maatregel werkelijk verplicht wordt gesteld, want zeer velen die het nu alleen maar lastig vinden om dat ding om te doen, zullen wel zwichten voor de wettelijke stok die er dan achter zit. Een geheel ander facet dat dan ook mee gaat tellen is het feit dat ook de rechter bij de behandeling van een aanrijding het al dan niet gebruiken van de gordel laat meetellen. In Engeland, waar het gebruik ook nog niet verplicht is, zijn echter al wel enige veroordelin gen geweest, waarbij soms vijf tot tien procent minder schadevergoe ding werd toegewezen omdat het slachtoffer geen veiligheidsriem om had. terwijl die wel in de ^uto aanwezig was en men er redelijker wijs vanuit had kunnen gaan dat het gebruik daarvan de eigen veiligheid had verhoogd. Ook verzekeringsmaatschappijen kunnen dan gaan meespelen. Niet dat men direct in de kleine lettertjes van de polis zai gaan opnemen dat „er niet zal worden uitbetaald als de gordel niet is gebruikt", maar er zal zeker wel rekening mee worden gehouden. Al deze zaken zullen het aantal gegordelde" weggebruikers ?eker vergroten. Natuurlijk zal er dan altijd wel een klein percentage overblijven dat dwars gaat liggen en het lekker niet doet omdat aet „mot". „Je mag toch al zo weinig n nu mag Je niet eens meer beslissen wat je doet in Je eigen auto", is hun redenering. In feite is die zienswijze volkomen Juist, maar aan de andere kant is het goed de voor- en nadelen van deze beperking van de persoon li Ike vrijheid af te wegen. En dan <<>mt vrijwel iedereen zc ook het liberale Kamerlid mevrouw Sm't- Kroes tot de conclusie dat die inbreuk op de privacy zeker opw-egt tegen de vergroting van de eigen veiligheid. Om ons vege lijf te redden moet Vadertje Staat zo nu en dan wel eens terecht een beetje paternalis tisch optreden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 23