ngeland stuurt itra militairen aar N.-Ierland M.-Oosten verwacht akkoord Bankrovers gearresteerd vdseltekort dreigt in Belfast Portugal verbant Caetano en Thomaz naar Brazilië Kissinger heeft voornaamste zaken op papier staan lil MEI 1974 BUITENLAND PAGINA 9 ja correspondent 5T Engeland heeft vijfhonderd extra Britse militairen naar Noord-Ierland ge- trversterking van de daar reeds aanwezige 15.500 Engelse militairen. De infan- Irijgen taken in de burgerlijke sector: zij moeten proberen het dagelijkse leven sop gang te houden nu protestantse militanten een algemene staking voor Ulster ifgeroepen. Volgens een Britse leger woordvoerder zullen de militairen gereed -»* het geval de toestand ernstiger wordt". heeft 10 dagen ""fcjGTON (DPA, Reu- De Amerikaanse dis- hter John Sirioa heeft Nixon tot 31 mei de ven nog meer bewijs- I inzake Watergate iar te stellen. Sirica hiermee de eis onder ïiging van speciaal te-aanklager Leon Ja- die Nixon heeft ver- iodjes en documenten inaigen die betrekking op 64 gesprekken in 't Nixons advocaten Sirica verzocht de eis orsia nietig te verkla- beeft de advocaten s wel tot vrijdag aan- de gelegenheid gege- zijn beslissing in be- in bereid tot rking van igvangst De staking in Ulster komt hard aan. In Belfast en andere delen van Noord-Ierland dreigt al een voedsel tekort te ontstaan. Het gaat vooral om brood, melk, vlees en eieren. Er staan lange rijen voor de winkels. Tweederde van Ulster zit bovendien zonder elektriciteit. Gevreesd wordt dat de hele stroomvoorziening uit zal vallen. De meeste scholen zijn gesloten. Een op de vijftig winkels is slechts een paar uur per dag open. De staking door de protestantse arbeiders is nu een week aan de gang en is uitgeroepen uit protest tegen de oprichting van de zogenaamde raad voor Ierland, een uitvloeisel van de overeenkomst van Sunningdale. De 500 extra militairen moeten er voorlopig voor zorgen dat de meest essentiële bedrijven, zoals zieken huizen en elektriciteitscentrales, aan de gang zullen blijven. Dit is nodig geworden omdat de stakers hun be- Spaanse politie doodt 2 Basken SAN SEBASTIAN (Reuter, AFP) Twee leden van de in Spanje ver boden Baskische afscheidingsbewe ging ETA zijn omgekomen bij een vuurwisseling met de politie, toen zij poogden met twee kameraden aan wal te gaan op een strand bij San Sebastian in Noord-Spanje. In een officiële verklaring werd gezegd dat vier mannen in een mo torboot de seinen van de kustwacht beantwoordden met het lossen van schoten. Bij het vuurgevecht dat daarop ontstond werden twee opva renden gedood, de derde werd gear resteerd en de vierde ontsnapte. Êen van de omgekomen Span jaarden is de 21-jarige Roque Ja- vier Mendez Villada, die vorig Jaar naar Frankrijk was gevlucht na 'n politieman door een schot te hebben gewond. De arrestant is een Frans man. In de motorboot werden wa pens aangetroffen. lofte dit soort bedrijven te vrijwa ren, niet zijn nagekomen. Het economisch leven in Belfast en elders in de provincie is vrijwel ge heel verlamd. Werkwilligen worden met geweld'geweerd. De stakers ge bruiken ook kinderen van negen en tien Jaar om als verklikkers op te tre den, waarna volwassenen repressail- le-acties nemen tegen bedrijven waar toch wordt gewerkt. Het busverkeer is volledig stil gelegd, nadat tientallen bussen wa ren gekaapt om als barricades te die nen. Ook het treinverkeer is tot stil stand gekomen. De directie van de Noord-Ierse spoorwegen nam deze beslissing nadat protestantse extre misten een aantal slaapwagens in brand hadden gestoken. Het Britse leger in Noord-Ierland houdt zich voorlopig nog op de achtergrond en treedt slechts op waar het absoluut nodig is. Men wil ten koste van al les een directe confrontatie met de stakers voorkomen, wat hoogstwaar schijnlijk uit zou lopen op een bloed bad. Zuid-Slaviërs in Moskou In Moskou is maandag een militaire delegatie uit Zuidslavie aangekomen voor besprekingen met Russische re geringsfunctionarissen. De delega tie staat onder leiding van minister van Defensie, Nikola LJubiclc. Belgen naar Sahel Vandaag ver trekt van het militaire vliegveld Meisbroek bij Brussel een transport vliegtuig van de Belgische lucht macht (een C130) naar Niamey in Niger. Het toestel heeft 40 para commando's aan boord die collega's gaan aflossen die in de Sahel met een voertuigkolonne voedsel transporte ren. Kardinaal Danielou Enkele dage na zijn 69ste verjaardag is gisteren in Parijs de uit de Jezuitenorde voortgekomen Franse kardinaal Jean Danielou overleden. Danielou was bij vrienden, toen hij plotseling in elkaar zakte. LISSABON-LOEAND A (Upi-Reuter) De Portugese militaire junta heeft oud-premier Marcello Caetano en ex- president Americo Thomaz verban nen naar Brazilië. De twee rechtse leiders zaten sinds de staatsgreep van 25 april op het eiland Madeira in de Atlantische Oceaan. Ze heb ben in Brazilië politiek asiel gekre gen. Met de maatregel hebben de nieuwe heersers in Portugal de eisen van linkse groeperingen genegeerd dat de vroegere leiders zouden wor den berecht. De 67-jarige Caetano en de 79-1a- rige Thomaz werden naar de Zui- Amerikaanse republiek (waar Por tugees de voertaal is) gebracht aan boord van een militair toestel. Ze waren in een kleine boot, genaamd ..Blauwe Piraat", van Madeira naar het naburig eiland Porto Santo ver voerd, waar de Boeing 707 van de Portugese luchtmacht op hen stond te wachten. Met hun vertrek is de mogelijkheid weggevallen van een politiek proces. Woordvoerders van het nieuwe, linkse Portugal hadden de junta verzocht Caetano en Tho maz voor de rechter te halen om te boeten voor de fouten die hun rege ring zou hebben gemaakt. De eerste secretaris van de Brazi liaanse ambassade in Portugal zei dat zijn regering de twee oud-leiders po litiek asiel had verleend op voor waarde dat zij zich van politieke ac tiviteit onthouden. „We accepteren hem omdat de Portugese regering ons dat heeft gevraagd. We doen het niet graag". Caetano en Thomaz hadden sinds 25 april een soort van huisar rest in het paleis van de gouverneur van Madeira. Hun gezinnen had den toestemming gekregen zich bij hen te voegen. De regering in Lissa- Op sokken en in zijn onderbroek brengt een politieman brood jes naar de bankrovers die in Genève twee bankemployées gegijzeld hielden en uren onderhandelden over een auto en een vrijgeleide. De gangsters weigerden de politieman tot de bank toe te laten met meer kleren, omdat zij bang waren dat daar wapens in zouden zijn verstopt. GIJZELAARS BLEVEN ONGEDEERD GENEVE (UPI, AFP) Twee rovers die gisterochtend 10 uur bij een overval op een bank in een buitenwijk van Genève twee vrouwen gijzelden en die later met hen vlucht ten in een door de politie beschikbaar gestelde auto, zijn gis teravond kort voor elf uur in het centrum van Genève in de omgeving van een ziekenhuis gearresteerd. De drie mannen drongen het bank gebouw binnen, maar bij de komst van de politie vluchtte een van hen onder het lossen van schoten in een auto waarin zich vermoedelijk nog een medeplichtige bevond. De twee die in de bank waren achtergebleven gijzelden twee vrouwen, de kassier en een klant. De laatste twee werden later vrijgelaten. Gisteravond stelde de politie een vluchtauto ter beschikking en kre gen de overvallers een kwartier voor sprong om met hun gijzelaars de vlucht te nemen. Daarna zouden zij de vrouwen vrijlaten en hun wapens in de auto achterlaten. Men verwachtte aanvankelijk dat zij over de Franse grens zouden trachten te ontkomen, maar zij re den naar het centrum van Genève waar zij de vrouwen vrijlieten en te voet verder vluchtten. Toen de poli tie hen met speurhonden achter volgde, gaven zij zich gewonnen. Later maakte de politie bekend dat zij de derde ontvluchte man had gearresteerd die gewond werd tijdens de eerste schietpartij bij het begin van de bankoverval. De man werd ook gearresteerd in Genève in de buurt van de plaats waar de twee anderen waren gepakt. De derde man was eveneens een Fransman. Hij was aan zijn rug gewond. Er wordt nog naar een vierde medeplich tige gezocht. Enkele uren na de overval bracht een politieman op verzoek van de rovers vier belegde broodjes en een fles mineraalwater naar de bank. Hij moest zich van beide mannen uitkleden. bon had onlangs linkse klachten als „ongefundeerd" van de hand gewe zen dat de ex-leiders op Madeira een luxueus leventje leidden. Ze stelde dat hun verblijven eenvoudig waren, „maar beter dan de kerkers waar de pide (de gehate geheime politie) haar gevangenen vasthield. Inmiddels is in Angola het be stand van kracht geworden dat. et Portugese opperbevel het afgelopen weekeinde met onmiddellijke inee->g had aangekondigd in een poging de vrijheidsstrijders over te halen be sprekingen te beginnen. Sinds 25 april is dit de tweede belangriike stap van Portugal die moet leiden tot beëindiging van 13 jaar kolonia le oorlogvoering in Afrika De vrijheidsstrijders in Guinee- Bissao hebben zich al bereid ver klaard tot onderhandelingen. Ze zul len de Portugese minister van Bui tenlandse Zaken Mario Saores a- terdag in Londen ontmoeten. Maar de guerrillastrijders in een derde ko lonie, Mozambipue, hebben aa ~e- kondigd te zullen blijven vechten tot zij van Lissabon stevige garanties verkrijgen voor een snelle onafhan kelijkheid. De Portugese minister voor Over zeese Gebieden, Antonio de Almeida Santos, is gisteren naar Mozambique gevlogen in een poging de impasse te doorbreken met zwarten en blan ken te spreken over de toekomst van de kolonie. Later deze week brengt hij ook een bezoek aan Angola. Saigon meldt nieuwe aanval Later eisten de mannen een tran sistorradio. Een van de twee gijze laars, een 60-jarige vrouw kreeg vol gens de politie een zenuwinstorting, de andere vrouw is jonger. ÜGEN (DPA) Dene- bereid zijn haringvang st Noordoostatlantische set 73.000 tot 210.000 ton beperken. Dit heeft mi- Visserij Niels Anker Ko- ra in Kopenhagen mee- ten sluit zich hierbij i voorstel van het be de Noordoostatlantische missie. Of ook de ande- de commissie op het Hen ingaan is nog niet commissie, waarvan eden lid zijn, houdt op 26 m haar Jaarvergadering, sse standpunt inzake de 'in de haringvangsten is onduidelijk geweest, r een belangentegen- tussen de vissers "an a die van het Deense Aanvankelijk waren contingenten voorge- W ton voor Denemarken ta voor de Farör. De de Farör vonden echter ïstens 46.000 ton moesten ten stelt nu een totaal van 210.000 voor. De de verdeling zal dan in- 3 gevoerd. DAMASCUS/JERUZALEM (UPI, Reuter, AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kis singer, maakt „goede vorderingen" bij het uitwerken van de bijzonderheden en het op schrift stellen van een akkoord tot troepenscheiding tussen Israël en Syrië. Op de 24ste dag van zijn missie reist hij vandaag voor de achtste keer van Jeruzalem naar Damascus. Een hoge Amerikaanse functionaris zei dat de minister daar vermoedelijk de kwestie van Amerikaanse luchtbewaking in de Golan ter controle op de naleving van de overeen komst ter sprake zal brengen. Uruguay In Montëvi- l&teravond de troepen en geconsigneerd. Er deden te ronde van een mogeli.1- van de opperbevelheb- leger, generaal Hugo tose, en een aantal mi- reroordeeld De Britse Arrowsmith is door teik in Londen tot ander gevangenisstraf veroor- terecht op de beschul- to militairen tot desertie tengezet. N De minister van k Zaken van Bang- tonal Hoessein, heeft in brekingen gevoerd met texej Kossygin. Aan het ook minister van Bui kken Gromiko deel. Kissinger hoopt het akkoord de ze week te voltooien. Hij kan zijn missie niet opnieuw verlengen. Mochten er dan nog technische kwesties zijn, dan zouden deze kort daarop door anderen moeten kun nen worden geregeld. Tot in de nacht bracht minister Kissinger verslag uit aan de Israëlische pre mier, Golda Meïr, over zijn be sprekingen van gisteren met de Sy rische president Assad. De kardi nale kwestie van een bestandslijn is geregeld op wat een hoge func tionaris noemde "nuances" na. De belangrijkste kwesties zijn nu een bufferzone, uitdunning van de strijdkrachten en VN-controle. Be halve het hoofd-akkoord zullen er naar verwacht wordt protocollen zijn. Voorts verwacht men dat de VS beide zijden garanties zullen geven inzake de wijze waarop de overeenkomst volgens Washington moet worden uitgevoerd. De eigen lijke ondertekening zal vermoede lijk in Genève plaatsvinden. Terwijl president Assad en mi nister Kissinger hun besprekingen voerden duurde in de Golan de uit puttingsslag voor de zeventigste achtereenvolgende dag voort. En als een domper op een buitensporig op timisme herhaalde Damascus dat het vasthoudt aan de twee hoofd doelen waarvoor het in oktober de oorlog was ingegaan en waarvoor 't de strijd in de Golan voortzet: Is raël moet zich geheel terugtrekken uit al het bezette gebied en moet de wettige nationale rechten van Pa- lestijnen waarborgen. Troepenschei ding moet een stap zijn naar de verwerkelijking van deze twee doel stellingen. Demonstratie Inmiddels waarschuwde premier Golda Meïr in het parlement dat Palestijnse guerrillastrijders zullen worden achtervolgd waar zij zich ook bevinden. Terwijl buiten het gebouw 5.000 Jongelui demonstreer den. roepend "dood aan de terroris ten", zei mevrouw Meïr dat Israël vecht voor zijn bestaan tegen guer rillastrijders die uit zijn op zijn vernietiging. "De acties tegen de terroristen en hun organisaties- moeten systema tisch, voortdurend en gewaagd zijn". Minister van Defensie, Dajan, zei dat hij zich verzet had tegen be storming van de bezette school in Ma'alot waar leerlingen gegijzeld waren, maar dat hij, toen het be sluit daartoe eenmaal genomen was, zich daarbij neergelegd had. "Wij moeten ons niet aan de guerril lastrijders) overgeven. "Wij moeten Volgens het plan van Kissinger, zal Israël twee delen van het in 1967 bezette Syrische gebied opgeven, plus het hele Syrische gebied dat door Israël in de oktober-oorlog werd veroverd, zo is gisteren uit diploma tieke bron vernomen. De demilitarisatie van deze gebie den en de wederopbouw ervan nadat de Syrische bewoners zijn terugge keerd zal geschieden onder toezicht van de Verenigde Naties. Verdere bij zonderheden van het plan dait door de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissinger is opgesteld: Israël zal zich terugtrekken uit het Syrische gebied dat bezet werd tij dens de oktober-oorlog. Verder zal Is raël het gebied prijsgeven van de voormalige hoofdstad van de Golan hoogvlakte, Kuneitra, en het dorp Butniya, in de buurt van Kuneitra. Syrië aanvaardt dat Israël de drie strategische heuvels ten westen van Kuneitra bezet houdt. Deze heuvels bevinden zich vlak bij de Joodse ne derzettingen Ein Zivan en Merom- Hagolan. Een deel van het land dat als bij Merom-Hagolan behoren wordt beschouwd zal echter vermoedelijk worden prijsgegeven, namelijk dat deel dat ten oosten van de hoofdweg ligt. Israël zal zich eveneens terugtrek ken uit de dorpen Rafid en Butmiya in het in 1967 bezette Syrische ge bied gelegen. Israël zal de meer dan 3.000 me ter hoge top van de berg Hermon overdragen aan de Verenigde Naties maar Israël zal twee versterkte pun ten in het gebergte behouden. Nadat deze bestandslijn tussen de strijdkrachten van de beide landen was vastgelegd bleven er nog een aan tal punten over waarover verder on derhandeld dient te worden. Verder overleg zal nog plaats vin den over de omvang van de buffer zone, de rol van de Verenigde Naties de beperkingen op tanks, kanonnen en raketten. Het aantal militairen, dat zal worden toegestaan en de om- SAIGON (AP) De strijd in Viet nam heeft zich vandaag uitgebreid tot de centrale kuststreek, waar het Zuidvietnamese leger melding heeft gemaakt van aanvallen op een pro vinciehoofdstad, een luchtmachtba sis en andere stellingen van het re geringsleger. In de Ben Cat streek 40 kilometer ten noorden van Saigon, gaat het te genoffensief van het regeringsleger door, nadat Noordvietnamese troe pen hier het afgelopen weekeinde een aanval waren begonnen. In de centrale kuststreek hebben de Noordvietnamese- en bevrijdings troepen volgens het Zuidvietnamese opperbevel aanvallen gedaan op een legerpost in de buurt van het stadje Bagia, op de basis Phu Cat en de provinciehoofdstad Tam Ky. Volgens Amerikaanse functionaris sen is het doel v<an de aanvallen om de chaos waarin de Zuidvietnamese eco nomie verkeert nog groter te maken en zo de militaire posities van Noord-Vietnam te verbeteren. Personeel van Elisabeth IS overweegt demonstratie LONDEN (UPI) Er heerst ar beidsonrust onder 't personeel op Buc kingham Palace en er zal mogelijk een demonstratie worden gehoudeu, maar het zal slechts een kleine zijn. Dat hebben de koninklijke loodgie ters en elektriciens beloofd, ofschoon zij wel bekommerd zijn over hun loon. Zij hebben een vergadering e- houden om hun grieven te ui.cn 'ij zeiden nauwelijks 180 guldien r week mee naar huis te krijgen, er- wijl mensen met een arbeidscontract die hetzelfde werk doen, driemaal zoveel krijgen. Besloten werd een demonstratie te houden, maar, zo voegde de woord voerder er vlug aan toe: „de actie die wij tot nu toe overwegen is zeer klein. Een voorstel voor een kleine demon stratie werd in stemming gebracht. Tenslotte werken wij voor hare ma jesteit de koningin". Henry Kissinger reist vandaag voor de achtste keer van Jeru zalem naar Damascus, maar zijn missie heeft succes: in het Midden-Oosten wordt nog deze week een akkoord verwacht over de troepenscheiding tussen Syrië en Israël. vang van het gebied dat geheel zal overeenkomst. Deze zal vermoede- worden gedemilitariseerd. lijk in Genève worden ondertekend Al deze kwesties zullen een onder- door de militaire bevelhebbers van deel uitmaken van de uiteindelijke Israël en Syrië. Arabische wapens De Arabi sche Defensieraad heeft een plan goedgekeurd voor het instellen van een gezamenlijke Arabische organi satie voor het produceren van wa pens. Dit heeft het persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9