houd het maar op Nederland (irtridge Family en abeltjeskrant terug C laverweide komt in de aats van Waaldrecht Tentoonstelling Wim Sonne veld ...en gisteren 'Nederla nd-Muziek wil informatief en ontspannend zijn TV morgen] ÏÏ3 to 21 MEI 1974 RADIO - TV - KUNST PAGINA 5 J van Vliet ondanks succes in Amerika: H [jBDAM "Voor onze ran theater maken zijn dansen in Amerika, veel an men aanvankelijk wel •:;acht." Tot deze conclu- (jbaretier Paul van Vliet na een Amerikaanse van ruim vier weken, lij optrad in theaters en in New York, Los An- Toronto. Van Vliet ver- 2 aan de vooravond van flek naar Spanje, waar hij Aide maand gaat werken nieuwe one man show, {november in het Rotter- laxor-theater in première lerlandse cabaretier be niet aan te passen aan de i het Amerikaanse pu tt zal alleen rekening dienen n mat de herkenbaarheid", i Van Vliet namelijk opge- weinig de Amerikanen r. Nederland en de Neder- loestanden. "Alleen de tikte daarop een uitzonde- »ist bijna alles bij voor- f Amsterdam". jerlandse cabaretier, die 'n slagen in Amerika wil dat betekent voor mij sden op Broadway maar nze manier lier maken") zal zich naar van Van Vliet moeten op algemeen mense- werpen en internationa len grenzen gebonden ver- Ook zal hij zijn show r inbeten maken dan men gewend is en sneller ■xikaanse publiek heeft Vliet uiterst positief op gereageerd. "Opmerkelijk de Amerikanen het ver show niet meer laatste die het deed was Jaar geleden, het algemeen was men onder de indruk van het een hele avond zingen, grappen maakte Dat is tegen- to Amerika en Canada al- leiden". de Amerikaanse ko- oonferenciers is volgens zoveel mogelijk gelach te kort mogelijke tijd. komt pas op de Gedeeltelijk is dit te uit de tv-stijl, waarbij ach in tien minuten moe- ■ou rmaken" Het is Van Vliet [vallen, dat de Amerikaan ten zichzelf veel meer ver- "Ze hebben het veel over zichzelf, zijn on bescheidener over eigen kwaliteiten en worden ook met veel meer tam tam gepresen teerd". Van Vliet over een eventuele toe komst in Amerika: "De vraag ls of ik dat wel wil. Het duurt heel lang voordat Je in Amerika iets hebt be reikt. Victor Borge deed er dertien jaar over om op Broadway te ko men en die man woonde ook al die tijd in Amerika. Daar heb ik geen zin in. Ik houd het maar op Neder land, dat is me lief en dan probeer ik zo eens in de twee Jaar een gro te reds naar het buitenland te ma ken". CANADA Het staat vrijwel vast dat Van Vliet in de herfst van 1975 opnieuw naar Canada zal gaan. Voorlopig blijft Van Vliet echter in Europa, eerst ln Spanje om zijn nieuwe one man show voor te be reiden. vervolgens in Amsterdam, waar hij van 2 Juli tot en met 10 Lagere winst van E. J. Brill LEIDEN NV Boekhandel en Drukkerij doorheen E. J. Brill heeft 1973 afgesloten met een winstsaldo van f385.477 tegen f690.299 in 1972. Het was, aldus de directie, niet te verwachten dat het uitzonderlijk gun stig resultaat van 1972 opnieuw be reikt zou worden. Het winstsaldo is tot het peil van 1971 teruggekeerd. Voorgesteld zal worden het divi dend over 1973 te bepalen op 14 pet (v.J. 14 pet plus 6,25 pet in aandelen uit de agioreserve). augustus in het Nieuwe De La Mar theater een nieuwe serie brengt van zijn voorstelling in het Engels "The trough behind the dykes". Celstraf voor doodrijden van meisje MAASTRICHT (ANP) Tot een maand gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk en ont zegging van de rijbevoegdheid voor twee Jaar heeft de rechtbank in Maastricht gisteren de 29-Jarige J. K. uit Maastricht veroordeeld. Hij stond terecht, omdat hij op 17 no vember van het vorige Jaar in Maas tricht de zesjarige Petronella Weerts heeft doodgereden. Volgens de officier van justitie mr .J Booster, was dit ongeluk te wij ten aan grove schuld omdat verdach te in een straat, waar aan beide zij den auto's geparkeerd staan, in plaats van 50 kilometer 85 heeft gereden. Mr. Booster zei tijdens de zitting twee weken geleden: "Wie een kind door grove schuld dood rijdt, moet 't volle pond hebben. Hij moet het ma ximum hebben, geen maand min der. Zijn eis luidde: een maand gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van vijf Jaar. Daarbij liet hij merken dat de wet gever voor dit soort ongevallen een langere ontzegging van de rijbe voegdheid zou moeten toestaan. Den Haag Een werkgroep voor de gprogrammering van de stichting Nederland-Muziek, die streeft naar een radio-zender voor klassieke en moderne muziek, heeft uitgangspun ten, functies van het programma en de werkwijze geformuleerd. De pro gramma's dienen cn-tspannend te zijn, informatief en educatief. Het werkterrein moet gekenmerkt worden door veelzijdigheid in pro gramma-aanbod en in aangespro ken publiekgroepen. Wat de werk wijze aangaat moet de uitvoerende taak liggen in handen van een pro- graanmastaf, waarvan vertegen woordigers van de belangrijkste om roepen deel uitmaken. Ter waarbor ging en toetsing van de ideale uit gangspunten lijkt het gewenst, dat de staf wordt bijgestaan door een beleidsorgaan. Gestreeft moet wor den naar horizontale programme ring en optimale communicatie met luisteraars om zo een socialiserings proces in het muziekleven op gang te brengen. Wat inhoud en presentatie betreft moet gestreefd worden naar hooe- waardige kwaliteit van de program ma's zonder commerciële opzet en zonder materiële ledenbinding van zendgemachtigden. Volgens de werk groep dient de radio in cultureel od- zicht een veel belangrijkere en ac tievere rol te vervullen dan nu het geval is. Ook voor de minderheden in het luisterpubliek dient aandacht te worden gevraagd. Ook andere kunstvormen kunnen in het Neder - land-Muziek-programma een to to goed als zeker dat de IX loet afzien van plannen om Iele Rudi Carrel-shows te De omroep, die Rudi Carrell 3U likken voor 't komende win- ïit Utrecht, moet van nrJiitsland wonende Nederlan- omdat Carrell verplich- keeft ten opzichte van de Hiervoor maakt hij mo- progTamma's, vrij naar mwmans succesrijke „Eén Jt" van weleer. geen Carrell voor de Wel terug van weggeweest is H oer „Zo maar een zomer- Dit wekelijkse dinsdavond- ma duurt ruim 60 minuten, toten verzorgt de presenta- 4e programma's die een spel vakantie-achtig onderwerp h' Blaaser gaan bevatten. ief voor een zomerse VARA .■-j ox. Hij zal een tweetal ma's maken, waarin hU «Uik edjes ten gehore brengt. Twee programma's zijn deze zomer tevens te verwachten van de Engelse komiek Tommy Cooper. Wat de afdeling „Drama" betreft wordt gemeld, dat „Waaldrecht" op 22 Juni een laatste aflevering krijgt. Tijdens de zomer maanden is de omroep echter actief met de produktie van twee series, die zowel in het winterseizoen als volgend voorjaar zullen worden uit gezonden. ,,'t Wilhelmina", afleveringen van een half uur, gaat over de activitei ten in een voormalig feestgebouw, Wilhelmina genaamd. In dit buurt huis ergens in een oude wijk wor den de bezoekers en bewoners in hun gewone en ongewone doen ge volgd. De doorgaande verhalen wor den geschreven door een groep van drie tot vijf acteurs, waarvan som migen al voor „Waaldrecht" schre- De echte opvolger van „Waal drecht" noemt de VARA de serie „Klaverweide". Men Ls momenteel bezig aan de voorbereiding van de reeks, die in doelstelling en ln vormgeving sterk heet aan te slui ten bij de Waaldrecht-serie. maar die tegelijkertijd een verdere ont wikkeling beoogt te zijn van dit soort spelen over menselijke verwik kelingen in sociaal verband. De op zet, afkomstig van de schrijver Kees Holierhoek, gaat uit van de opbouw van een wijk, die wordt ge volgd van het ongerepte groene landschap tot de opgetrokken wo ningen en de flats. De serie komt in het voorjaar van 1975 op het scherm. Eerder, al van 13 augustus af, be gint de VARA met een nieuwe serie, getiteld „Colditz". Volgens de om roep gaat het hier om een „span nende" Engelse reeks verhalen naai de boeken van majoor P. 4. Reid over geallieerde officieren in het tot krijgsgevangenkamp getransfor meerde kasteel Colditz bij Leipzig tijdens de tweee wereldoorlog. In de hoofdrollen zijn Robert Wagner en David McCallum te zien. In Amsterdams Toneelmuseum Wertv-programma „Ti-Ta- moet deze zomer van juni af plaats maken voor «"we reeks „.Fabelkranten". Tovenaar" verdwijnt niet van het scherm. Bij de was er rekening mee ge kt de afleveringen van één elkaar een afgerond vormen, zouden kunnen ttniengevoegd tot één afle- *0 25 minuten. „Ti-Ta-To staat in een dergelijke loteerd voor de zondagmid- wptember gaat de NOS te- aantal afleveringen van Dog" herhalen, fcvprogramma van de NOS, londag 2 juni in werking •ddt naast een zeer grote voor het wereldkampioen- •fctbal ook een aantal pro- terug-van-weggeweest, j"*® reeks afleveringen van Family" volgt de thans zondagavondserie ..Polly" todere oude bekende op de zondagavond is „De rivalen van Sherlock Holmes". Deze serie, waar van elke aflevering vijftig minuten duurt, werd gemaakt door de Britse Thames Television op basis van een bloemlezing van Sir Hugh Green uit detectiveverhalen in de tijd van Koningin Victoria. Ook aan het Holland Festival wordt door de NOS-tv aandacht be steed. Op zondag 16 Juni wordt een reportage gebracht van de opening van het festival op 15 Juni rondom een gefilmd verslag van de aan de Constant gewijde tentoonstelling in het Haags Gemeentemuseum. Ver volgens worden op 23 Juni en 7 Juli de opera's „Eumelio" van Agostino Agazzari en „Ultimos Ritos" van John Tavener gebracht Laatstge noemde programma wordt overge nomen door de BBC. Voor de uitzending op latere tijd stippen worden nog opnamen ge maakt van het muziekdrama „Cïltic Requiem" van John Tavener en van enkele balletten van de Amerikaan se choreograaf Louis Falco. Bov in dien verzorgt de NOS op de vrijda gen 14, 21 en 28 juni en 5 Juli vier Holland Festival Magazines, die in de plaats van de rubriek „Uit de kunst" komen. Een ln Engeland zeer lovend ont vangen serie, „De mens in wording" getiteld, is door de NOS van de BBC aangekocht.Het gaat hier om een reeks van dertien afleveringen over de culturele evolutie van de mens. De BBC mocht voor deze se rie als eerste opnamen maken in de geheime archieven van het Vati- caan, waar een complete recon structie van het 'proces tegen Gali lei berust. Een andere primeur wordt gevormd door de opnamen van de Bachtari-stammen in het Zagrosgebergte in Perzië, waar zel den een westerling is geweest. „De mens in wording" reikt van de eerste sporen van de prehistorische mens in Ethiopië tot aan de ideeën die hebben geleid tot de grote ver worvenheid van de twintigste eeuw. De trom van Nikkelen Nelis is een van de vele attributen die op de Sonneveld-tentoonstelling in Amsterdam zijn te zien. NEDERLAND 18.45 18.55 19.05 20.00 20.21 23.00 23.15 23.20 Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) Voor achten, KRO's praatuur (KRO) Journaal (NOS) Storm over Washington (Advise and consent), speel film met Charles Laughton (KRO) Gamma, wetenschappelijke rubriek (KRO) In dit programma een film over de door geestelijk ge handicapte kinderen van de Koningin Emmaschool t Amersfoort gezongen en gespeelde musical „Jan Klaas- sen"; voorts „Het litermaatje van de melkboer" over gebruiksvoorwerpen die in onbruik raken en een repor tage over het .„Gate-experiment". Den Haag vandaag (NOS) Journaal (NOS) Huisartsen, les 2 (TELEAC) scheiden plaats De recreatieve functie houdt o.m. in het brengen van alle muziekeen- res en programma's, die voor diverse publieksgroepen een verstrooiend karakter hebben. Deze programma's moeten een belangrijk aandeel heb ben in het totaalbeeld, aldus de werkgroep. De Informatieve functie behelst het brengen van Informatie over het premières en andere belangrijke ge beurtenissen. De educatieve functie komt volgens de werkgroep tot uiting in programma's die methodisch en inhoudelijk zijn afgestemd od een bredere muzikale opvoeding op diver se niveaus. Hierbij is ook aan sa menwerking gedacht met onderwijs kundige-, pedagogische en muziekwe tenschappelijke instellingen. Mouth McNeal hooggenoteerd in Engeland Mouth en MacNeal hebben succes in Engeland. Door hun optreden op het recente Eurovisie Songfestival, zijn Sjoukje en Willem erin geslaagd voor een kleine Engelse doorbraak te zorgen. "I see a star" staat momen teel op de 29-ste plaats van de Engel se hitparade. Insiders verwachten, dat de plaat nog hoger zal komen. NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De verschoppeling, jeugdserie (VARA) 19.40 Tottenham Hotspur Feyenoord 21.30 2 voor 12, kwis (VARA) 22.10 Achter het Nieuws (VARA) 23.00 Journaal (NO«) In Televizier magazine zei dr. Peter Hofstede (de communi catiepaus van Nederland en de Waddeneilanden), dat er „Een beter opgeleid publiek zou moeten komen, dat in staat is meer slecht nieuws te verdra gen". Want „goed nieuws krijg Je niet cadeau", voegde hij er aan toe. Zo is het maar net. Ik heb, zijn woorden indachtig, het programma van gisteren even voor u uitgesplitst om na te gaan of we wel voldoende slecht nieuws te verwerker hebben gekregen. Ik begim bij de NCRV. Die begon met de Franse serie „De verschoppeling", geregis seerd door niemand minder dan Yves Allegret, die zulke befaamde Jeugdsentiment films als „Une si Jolie petite plage" en „Les orgueilleuz" op zijn naam heeft staan. Dat is dus goed nieuws. Goed nieuws is ook dat de VARA de fakkel in deze estafetteloop vanavond overneemt voor het tweede deel van de dertiendelige aflevering. Slecht nieuws was dat „De verschoppeling" (een aandoen lijk Jongetje in een te lange korte broek, dus net Sepp Maier) wegens nijpende ar moede door zijn pleegmoeder naar een tehuis moest worden gestuurd. Goed en slecht nieuws hielden elkaar hier in svenwfch*. Het Journaal bracht veel slecht nieuws, zoals gebruikelijk, maar ook de eer ste aflevering van de Duitse serie „Politierapport" bracht slechts nieuws: een leeggeroof de brandkast en de gijzeling van een Joegoslavische gastar beider. Goed nieuws was, dat er bü wijze van uitzondering geen doden vielen. Goed lieuws was ook dat de serie niet alleen op realistische grondslag Is gemaakt, maar zelfs op een reële grondslag. NCRV-Sportshow-twee. Dat rijmt. Slecht nieuws was, dat Govert Flinck zijn 78-toeren- grappen weer op 33-toeren- snelheid afdraaide, maar goed nieuws was, dat Je daardoor d* pointes allang van tevoren kon zien aankomen. Goed nieuws was ook dat het bericht over twee ontslagen om veiligheids redenen in het AJax-hotel ..Blödsinn" was. Slecht nieuws was, dat deze mededeling af komstig was van de hoteleige naar, die er alle belang bil heeft het te ontkennen. Goed was bij de AVRO weef de serie „Helen, een vrouw van deze tijd", maar de daarin aangeroerde problematiek valt natuurlijk toch onder het slechte nieuws. Datzelfde gold voor Cannon: ln deze serie kijkt men niet op een moord meer of minder. Slecht nieuws was ook, dat Cannon nog steeds niet dusdanig is bescho ten dat hij als een ballon is leeggelopen. Televizier Magazine moet dan de cirkel weer sluiten, met zeer slecht nieuws uit Belfast en omgeving, maar toch ook (ten dele) prettig nieuws over de hier woonachtige Surinamers Want 50 procent vindt het hier goed, en 39 procent redelijk, terwijl 74 procent zich gelijk behandeld acht. NICO SCHEEPMAKER DINSDAG 21 MEI HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.11 AVRO's ra diojournaal 18.21 Te veel informatie, te weinig communicatie: dokumentai- 18.40 (S) Lichtorkest met zangso- schuldig, thrillerserie. Francis Poulenc. uitgevoerd door Ra dio Ph 11 harmonisch Orkest, Groot Omroepkoor en solisten. 23.20 (S) Er oot geenv ogel ln de fei 23.55-24.00 Nieuws. NCRV: 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM III. AVRO: 7.02 Drie op je boterham. (8.0(2-8.05 Radiojournaal) 9.03 (S) Pep-op-drie: Arbeidsvitaminen met populaire verzoekplaten. 11.03 Drie draalt op verzoek: Postbus 700. 12.03 Radiojournaal. 12.06 (S) Drie tussen de middag. 14.03 Pop-Kontakt L 15.03 Pop-Kontakt II. 16 03 De Hit- meesters I, met o.a. de Amerikaanse top-twintig. 17.03 Radiojournaal. 17.06 De Hltmeesters II. met o.a. de Engelse top-twintig. DUITSE TV falen (18.10 (K) Elefantenboy: tv-se- K) Seine Scheld ung, lhre Scheiduïig, /ersum I) In de pauze (plm 22.00 uur): Literair Babelprogramma. 23.15 (S) Kerkorgelconcert. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter Po preconstructie. NOS: 19.40 Tottenham HotspurFeyenoord ln Londen. (Om 20.30 en 21.35 Nieuws) VARA: 21.37 (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) iP;op- derder. 22.55 Mededelingen. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) In de kleine uren. 2.02 (S) Kees van Maasdam. 3.02 Willem van Beusekom 4.02 Alfred Lagarde. 5.02—700 Hans Hamburger en Wim Bloemendaal. WOENSDAG 22 MEI 1974 HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Aktualitelten- show (7.45 Deze dag (VPRO); serie. 19.00 (K) Journaal. 19.30 (K) Gift-Aff&re, dokumentalr spel. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Kenzeiche D. 22.00 (K) Filmrubriek. 22.45 (K) Journaal. NOS: 18.45 (K) Tl-ta-tovenaar. 18.55 (K) Journ. VPRO: 19.05 (K) Beertje Colargol. 19.20 Zwijgen ls goud: serie collages van stomme film fragmenten 19 45 Popeye. Socutera: 19.50 (K) Stichting Nederlandse Vrijwilligers. NOS: 20.00 (K) Journ. Politieke Par- de kleuters. 11.15 (S) Melodlën- lnformatieve serie. 22.25 AMSTERDAM Tot 5 augustus is in het Toneelmuseum in Amster dam de tentoonstelling "Wim Sonne- veld" te zien. een overzicht van fa cetten uit de carrière van de in maart Jl. op 56-jarige leeftijd overleden ca baretier. De expositie, die zich uitstrekt over twee verdiepingen van het museum, omvat foto's, programma's, affi ches, ontwerpen en kostuums uit de onder Sonnevelds leiding staande ca baretprogramma's tussen 1943 en 1959, de musical "My fair lady" en zijn one-man shows van na 1964. In een speciale luisterhoek op de eerste verdieping kan men een aan tal liedjes, conferences en een radio- interview horen. Verder worden via neelmuseum is Herengracht 168 een videorecorder onafgebroken Amsterdam. fragmenten vertoond uit Sonnevelds laatste shows (met Ina van Faassen en Corry van Gorp en Wülem NiJ- holt). Op de tweede etage bevindt zich "Een leven in beeld" samengesteld door Cor Dokter. Daar wordt tevens twee keer per dag (om 11 uur en 15 uur) het door Kees Brusse in op dracht van de KRO vervaardigde te levisieportret "9000 maal" ver toond. Tenslotte geven de hoezen van grammofoonplaten een beeld van Sonnevelds repertoire zoals dat op het zwarte vinyl is vastgelegd. De openingstijden van de tentoon stelling zijn maandag tot en met vrij dag van 10 tot 17 uur en zondag van 13 tot 17 uur. Het adres van het to- Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.45 (S) Een mlddagsje Stoomradio: programma vol goede jeugdherin- .00 daag. 23.0523.10 (K) neringen. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) zonder put Ls te smal. hoorspel. lo.zo (S) Vara-dansorkest. 16.55 (S) Neder lands cabaret op de plaat. 17.25 (S) Metropole Orkest. 17.55 Mededelingen. politieberichten. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ont- Nederland II- IKOR, KRO. RKK: 19.30 (K) Ken- 20.21 (K) Studio Vrij: Informatie 8.00 Aktua; 8.3 13.00 Raden maar 14.Ö0 Huisbezoek NOS: 14.10 Onder de Groene Linden oude liedjes en balladen. 14.30 (S) kamermus legel van minder: de minderheid. Eurolight: NDR-Omroeporkest. 17.20 De AVRO-radio zal donderdag tus sen 15.00 en 17.55 uur via Hilversum 11.30 Aktua. i onder de titel .JJe wereld aan de lijn" een rechtstreeks schakelpro- gramma tussen een groot aantal landen uitzenden. vlet dit programma, dat ter geler genheid van het 40-Jarig bestaan van AVRO's Radiojournaal wordt gepresenteerd, wil men een band leggen mét en tussen de continen ten en tevens de mogelijkheden van het medium radio ten volle tonen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5