Moeder Bergman: 'Ton is verdronken 'Maximum beursbedrag studenten optrekken" "OP HEILLOZE WEG MET RUIMTELIJKE ORDENING" Eerste Hollandse Nieuwe van Noordzee is op komst KATWIJK' IJ MUIDEN/ SCHE- VINGEN De eerste onvervalste Hollandse Nieuwe van de Noordzee Door Cees Combee Js od komst. Er zijn gisteren in de loon van de avond verschillende trei- lers aan de thuisstoom begon nen. Wanneer alles volgens plan is verlonen is de KW 171 "Jan Marie" aan het eind van de middag de Ha ringhaven van IJmuiden binnengelo pen. Met aan boord 150 kantjes diep vriesharing eigen vangst. Verpakt in emmertjes en pakken. Dus direct ge schikt voor de consumptie. Voorts zouden op de thuisreis zijn de spanners KW 33 en KW 180 met aan boord negentig kantjes en de KW 167WR 32 met de eigen vangst en die van het span IJM 209—IJM 221, alsmede de VL 103 van de Interpes- ca-jaagploeg, waarvan ook de KW 101 en de KW 153 deel uitmaken met 125 kantjes en de VL 110 van Kwak- kelstein, die door overneming van de vaten van de andere schepen de 150 kantjes eveneens nagenoeg vol zon hebben Van de KW 41 "Elisabeth Christi na" werden nog geen berichten ont vangen. Het is echter heel goed mo gelijk. dat dit schip inmiddels ook on weg naar huis is. De vangsten op de Noordzee val len bepaald niet tegen. Zeker niet ten opzichte van die in de Ierse Zee, waar het maar heel moeilijk blijkt tP zijn haring te verschalken. Daaruit zou men mogen concluderen, dat de reders en schippers die op de Noord zee hebben gegokt en dus een week later ter haringvangst zijn uitgeva ren het geluk aan hun zijde hebben. Schipper Bertus Plug van de KW 171 "Jan Marie" meldde gister avond van de Noordzee, dat hij. na zaterdagmiddag 12 uur uit IJmuiden vertrokken te zijn, zondag in de na middag de netten had uitgeworpen en dat de eerste trek al raak was, met 45 kantjes. Daarna werd er een gedaan van 10 kantjes. Gister morgen slaagde hij er in de toege stane 150 kantjes vol te maken. Een meevaller van de eerste orde. Hij vertelde ook. dat de andere schepen van de Noordzee-vloot behoorlijke re sultaten boeken. Plug: "We zijn keihard bezig de vangst van de laatste trek te verwer ken en op te slaan in emmertjes en pakken in de diepvriesruimen van onze hektreiler. De kwaliteit is pri ma. Mooie blanke haring. Vet, en goed van smaak. Zo'n acht tot negen in een kilo. Dus een prachtige afme ting. Een soort, dat zeer gewild is. Ik ben blij, dat mijn reders het met me eens waren ditmaal naar de Noordzee te gaan en niet naar de Ierse Zee. Uit eigen waarnemingen, is het me in de afgelopen weken ge bleken, dat er daar zo vroeg in het seizoen nog niet veel te vangen zou zijn". Met z'n tweeduizend paardekrach- ten "ploegt" de KW 171 "Jan Marie" van rederij Parlevliet en Van der Plas zich over een rustige Noordzee naar de thuishaven IJmuiden. Als het maar even kan wil schipper Plug de eerste zijn, die maatjes van dc Noordzee aan wal brengt. Een produkt, waar. vooral in het binnen land, grote vraag naar is. Reken erop, dat deze uit IJmuiden afkomstige schipper van het vlagge- schip van de P.P.-vloot een derde hektreiler gaat over een week of vier te water de motoren op volle kracht zal laten draaien. De KW 170 "Annie Hillina" van dezelfde rede rij blijft nog een dagje op zee. Op een kantje of dertig na heeft dit schip de toegestane 150 kantjes in de rui nde: iocht P men. Er wordt echter gevist hele quantum is bereikt. De diepgevroren vangst van 171 mag direct worden verkocht geconsumeerd. Dit houdt dus v in, dat er vanavond, als alles m loopt, afslag in Katwijk zal zijn. De kantjes, die eventueel van aan wal worden gebracht mogen" worden afgeslagen, doch daarna nog worden omgepakt diepgevroren. Deze haring kan i op z'n vroegst vrijdag worden consumeerd. Hemelvaartsdag vak namelijk tussen en dan blijven l de meeste haringhandelaren thuis zijn de winkels gesloten. Onzekerheid over vermiste jongen uit Bodegraven BODEGRAVEN 's Maan dags 13 mei zou Ton Bergman, de negentienjarige Bodegraver met z'n zwagers naar een nieu we baas gaan. Maar Ton was in de nacht van zaterdag op zondag niet thuis gekomen. Zijn ouders waren dat niet van hem gewend maar besloten met het nemen van stappen even te wachten. Toen hij zon dagavond kwart voor tien nog niet was verschenen stapte zijn moeder naar het politie bureau en deed aangifte van vermissing. Aanvankelijk stond de politie daar wat sceptisch tegenover want de jeugd van vandaag doet reel meer "vreemde dingen", zo zei zij. Het is nu al tien dagen gele den en Ton is nog steeds spoor loos. Zaterdag 11 mei reed hij met z'n brommer naar Oude water. Vanuit deze plaats zou hij met enkele vrienden in een auto naar Brabant rijden "Daar gingen ze wel eens meer dansen", vertelde moeder Bergman. "Deze jongens zou den hem ook weer hebben af gezet op de plaats waar zijn bromfiets stond. Maar nie mand heeft mijn zoon zien wegrijden", aldus Ton's moe der. "Liegen zij", zegt nu vader Bergman, "dan doen wij dat ook. De politie houdt alles nauwlettend in de gaten want in Oudeivater loopt het spoor dood." BODEGRAVEN Moeder Bergman twijfelt niet meer: ,mijn zoon is verdronken', zegt ze met vaste stem. „Hij laat ons niet zo maar in de steek. Zo is Ton niet. Als hij had wil len weggaan, had hij dat wel laten weten". Door Jan Wester laken Foto's Wim Dijkman Maar toch piekeren vader en moe der Bergman of er wat anders met hun jongen kan zijn gebeurd. "Ro- Lcidse universiteitsraad over nieuw stelsel studiefinanciering: LEIDEN Het maximum beursbe drag voor de student moet zodanig worden opgetrokken dat de verslech tering die in de afgelopen jaren is ingetreden wordt ingehaald. Dit is één van de voorwaarden die de Leid- se universiteitsraad verwezenlijkt wil zien voor een nieuw stelsel van stu diefinanciering, zoals dat wordt aan- geduit in de nota studiefinanciering van staatssecretaris Klein die gister avond door de raad werd behandeld. De universiteitsraad kon zich in gro te lijnen verenigen met het meerder heidsstandpunt van de werkgroep ad hoe Studiefinanciering van de Aca demische Raad, maar kon niet mee gaan met het door deze werkgroep voorgestelde alternatief binnen het systeem-Klein. Dit alternatief be helst een extra-beurs gedurende de eerste twee studiejaren, die het ver schil tussen het benodigde budget en de basisbeurs dekt, en na de eerste twee studiejaren vervanging van de extrabeurs door rentedragende le ningen. Wel ging de raad mee met het door de staatssecretaris voorge stelde alternatief, waarbij wordt uit gegaan van een basisbeurs van f 3000,voor iedere (uitwonende) student en een extra-beurs voor stu denten met minder draagkrachtige ouders, met de mogelijkheid van het afsluiten van een rentedragende le ning om het verschil tussen budget en beurs te dekken. Integraal De raad vond dat ook een voorwaar de voor aanvaarding van de nota studiefinanciering moet zijn dat er duidelijkheid komt in de vraag hoe de huidige pot voor studiefinancie ring (625 miljoen) wordt aangepast om zeker te stellen dat het niveau van de uitkering per student ten minste waardevast zal blijven. De raad vond het wenselijk dat de Aca demische Raad zich erover uitspreekt hoe het stelsel van studiefinanciering zich in de toekomst moet ontwikke len. Volgens de raad verdient het daarbij de voorkeur dat in de toe komst een integrale studiekostenver goeding wordt ingevoerd in een si tuatie van rechtvaardiger inkomens verdeling en betere ontplooiingskan sen. Hoewel de universiteitsraad zich in grote lynen met de voorstellen van de staatssecretaris kon verenigen, zag hij toch een aantal bezwaren in het voorgestelde studiefinancierings stelsel. Zo zouden de studieschulden onverantwoord hoog kunnen oplo pen en zouden kinderen van „weiger achtige" ouders in het nieuwe stel sel gedwongen worden hoge leningen en daarmee hoge schulden aan te gaan. Ook vond de raad dat de maxi maal uit te keren rijksstudietoelage van f 5.000,— (basisbeurs f 3000.— plus extra-beurs f 2000,—) een reële achteruitgang beteknt ten opzichte van de bestaande maximum-studie toelage. Overeenkomstig het standpunt van de raad moeten van studiefinancie ring alleen die studenten worden uit gesloten die een duidelijke wanpres tatie leveren. Dit moet worden ge- toest door de desbetreffende facul teiten en, indien dit voor de student ongunstig uitvalt, door de studenten decanen, waarbij de mogelijkheid voor de betrokkene moet worden ge creëerd om in beroep te gaan. Een poging om het standpunt van de raad uit te breiden met de clau sule dat de z.g. academici-belasting wordt betrokken bij de nota studie financiering, faalde. Zoals bekend heeft staatssecretaris Klein uit prak tische overwegingen van de acade mici-belasting afgezien. Het standpunt van de Leidse uni versiteitsraad zal door het college van bestuur worden overgebracht aan de Tweede Kamer, de staatsse cretaris en de Academische Raad. ken deed Ton niet", vertelt Bergman. "Misschien hebben ze wel wat in z'n pilsje gegooid waar van hij een vreemd hoofd heeft ge kregen". Dan wordt het even stil in het kleine woonkamertje langs de Noordzijde. Alleen het geblaf van een hond in de verte is hoorbaar. "Dat is zijn hond", zegt ze. "Die liet hij altijd nog uit voor hij naar bed ging". Moeder Bergman schudt haar hoofd: "ik heb al van alles geprak- kezeerd. Je wordt er knettergek Ze staat op en haalt ergens uit een kast een mapje. "Dit is de laatste foto, die ik van hem heb gemaakt. Op z'n brommer, die had hij nog niet zo lang. Daar was hij wat trots op. In juni", zegt ze, "zou hij rij examen moeten doen. Ton wilde een Rhoclesische guerrillero s „vernietigd" SALISBURY (UPI) Rhodesische grondstrijdkrachten, gesteund door luchtmacht, hebben in het weekein de twintig guerillastrijders gedood. Dat gebeurde in een actie die de grootste wordt genoemd sinds 17 maanden geleden de gevechten be gonnen. zo wordt in een gisteren in Salisbury uitgegeven communiqué gezegd. De eigen verliezen worden daarin opgegeven als twee lichtgewonden. Bij de gevechten, die werden gele verd in het noordoosten van Rhode- sië, zijn volgens de bekendmaking verscheidene prominente leden van het Zimbabwe Afrikaanse nationale Verbond (Zanu) gedood. Twee ben den rebellen zouden totaal zijn "ver nietigd". Het ouderlijk huis van de vermiste jongen aan de Noord zijde in Bodegraven. (Foto's Wim Dijkman) auto kopen. Dan wilde hij ook een nieuw pak. Maar ik geloof, dat daar nu niks meer van terecht komt". Vader Bergman draait, diep in ge dachten verzonken, een zware siga ret. Hij speelt wat met een lucifers doosje als hij stelt: "Je leeft hele maal in het onzekere en dat knaagt het ergste. Wist Je nou maar eens wat meer. Als je een politieman ziet denk je: nu komen ze het vertellen. Dat maakt de spanning verschrikke lijk". Fouten "Op je werk maak Je de vreemd ste fouten", zegt de vader van de vermiste zoon. "Je bent er niet met je hoofd bij". En moeder Bergman: "Donderdagmorgen stond ik nog brood voor hem klaar te maken. Toen ik het beleg er op deed had ik pas in de gaten, dat het niet hoef de. Om hun zoon zo snel mogelijk te kunnen vinden, riepen de ouders de hulp in van twee helderzienden. "Beiden zagen wel water, maar voor een oplossing hebben ze niet kunnen zorgen. Zondag zijn we er zelf met een bootje op uitgegaan. Maar het dreggen in de Oude Rijn leverde niks op. Je ziet geen moer", roept moeder Bergman harterondig uit. "Er kwam wel iemand langs, die op eenzelfde brommer reed als Ton. Dat deed me echt niks". De mensen in de kerk dachten verschuilend over het inroepen van hulp van twee helderzienden. "Er waren kerkgangers, die zeiden, dat dit duivelswerk was. Maar de domi nee stelde, dat je mag doen wat je zelf wilt. In Woerden waren drie ge vallen, die leken op die van ons. Twee ervan werden opgelost. Waar om zouden wij dan geen beroep mo gen doen op een helderziende? De helderziende Croiset. die ziek is, heeft een paar andere namen op gegeven. Daar moeten we nog naar toe" Het wordt weer stil in het la se kamertje. De jongste dod H van het gezin (ze is pas getrou m brengt een paar koppen koffie I nen. Vader Bergman slokt zijn i r* snel leeg. En wenkt, dat hij nog trek in een tweede bak heeft, j vrouw staart maar wat 1 uit Na enkele minuten: "De vriji voor zijn vermissing had Ton geld op z'n spaarbankboekje stort. Het was een strohalm, die had. Maar die heb ik wel gep Als Ton geld had opgenomen, den ze me dat daar vertellen. E wUden ze niets zeggen. Toen had uitgelegd waarom ik het i weten was het gauw geregeld, laas. Hij had geen cent. opga men. En daar had ik wel op gevestigd. Toen de vermissing van Ton i Dl spreid was, liet de politie in 0a water het haventje leegpompen.! kwamen", zo zegt moeder Berp 5 "wel een blauwe bromfiets en rode helm tevoorschijn. Maar waren niet van mijn zoon. Eigi 17 lijk zou het verdwijnen va die plaats het gesprek van de moeten zijn. lijkt mij. Er daar met geen woord over het val gesproken. Hoe kan het noi alles ineens is dichtgeklapt in plaats. Steekt er dan misset meer achter dan wij tot ni de weet zijn gekomen"? Nakomertje Schouderschokkend stopt ze hi i En dan: "Voor mij telt alleen mn dat ik mijn zoon wil hebben. Als I dood is weet ik, dat ik hem i meer mag zien". Zuchtend: "Als hem dan maar naar het kerkl a mag brengen dan is aan alle o kerheid een einde. En ik had M gedacht Ton een paar Jaar bi) n kunnen houden nu de meisjes ij getrouwd. Gelukkig is mertje van acht jaar". Het middageten dampt op de tl Over het smalle landelijke weg?* raast een auto met hoge snelhi U» "::i ALPHEN AAN DEN RIJN —"Ik vind dat we met de ruimtelijke orde ning op een vrij heilloze weg bezig zijn. Dat komt omdat er in wezen geen regeringsbeleid was of is op dit punt Dan krijg je dat sommigen groeikoorts krijgen aangewreven of dat andere behept lijken met een an ti-groei-syndroom. Noch het één, noch het ander leidt tot een oplossing van de problemen zolang het rege ringsbeleid niet werkelijk wordt ge schraagd. Er is geen gefundeerd groeikernen-beleid. Dat durft men kennelijk niet, maar de problema tiek is onontkoombaar." Aldus de Al pheuse wethouder J. C. Duin, in een commentaar op de oriënteringsnota ruimtelijke ontwikkeling. Hij sprak gisteravond in De Bron. Daar hield de Provinciale Raao voor de Ruimtelijke Ontwikkeling een hearing voor de regio's Alphen en Gouda over dit regeringsstuk. Er waren ongeveer 40 aanwezigen; be- stuurderen en burgers uit vooral het Alphense gebied. Wethouder Duin was ongezouten in zijn kritiek op de nota, die eind van dit Jaar een vervolg zal krijgen en daarna nog één, alvorens de rege ring komt met een uitgewerkte af ronding. Duin: "De nota komt op mij af als een op zich interessant stuk, maar als je er doorheen bent weet je nog niet waar Je aan toe bent" Hij zei een richting-gevend raam werk te missen: "Op het ogenblik lijkt het mij voor ieder nog een grote ver rassing wat er uit de twee vervolg delen voortkomt, en dat zou *och niet nodig moeten zijn." Er wordt steeds meer ruimte op geëist, een gevolg van de welvaarts ontwikkeling, die weer samenhangt met de ongebreidelde economische groei van de laatste decennia, met name in het westen. Die samenhang is niet uitgewerkt in de oriënterings nota, constateerde de Alphense wet houder van ruimtelijke ordening: "De nota signaleert alleen de proble men die daar een gevolg van zijn." Er wordt gedacht aan afremming, selectieve investering en een sprei ding van de groei, maar met aan de andere kant wel een handhaving van de werkgelegenheid. In de nota wordt niet duidelijk gemaakt hoe het één zich verhoudt tot het ander. Daling van de welvaart zou de problemen een stuk makkelijker maken, maar dié doelstelling vind je nergens in de politieke programma's geëtaleerd. De oriënteringsnota. aldus Duin, is ook weinig realistisch ten aanzien van wat de economie in het westen voor de totale welvaart betekent. Dan wordt er in de nota gepleit voor een krachtig "inrichtingsbe- leid". maar daar blijft het bij. Nieuw leven voor de grote steden is belang rijk. maar verder worden we in het ongewisse gelaten. Eén bladzij Er staat maar één bladzij in met concrete gegevens, en dat betreft de bevolkingsprognoses voor het Jaar 2000 aan de hand van CBS-cijfers uit '72: die gaan uit van dan 15.4-16.1 miljoen Nederlanders met een wo ningbehoefte van 5.7-5.8 miljoen hulzen. In '72 waren er 3.9 miljoen woningen, hetgeen betekent dat erin de komende 26 Jaar nog 1,8 milioen huizen moeten worden bijgebouwd Duin: "Een gigantisch aantal, waar door enige bezinning wel voor de hand zou liggen. Deze veronderstel lingen worden in de oriënteringsno ta ook wel aangenomen, maar er wordt geen enkele conclusie aan ver bonden." Het Alphense gebied staat onder, duidelijke druk van de Haagse, Leid se en Rotterdamse woningbehoefte. En ook die van Amsterdam: "Dat mag misschien niet, maar het is wel zo." Duin zei in een later stadium gewestvorming (waarbij Alphen in een groot-gewest Leiden is onderge bracht) niet als een panacee te zien als er niet op provinciaal of liever rijksniveau beleidslijnen zijn voorde ruimtelijke ordening. Inspraak Er maakten vervolgens zeven man gebruik van de mogelijkheid tot in spraak. Hun opmerkingen worden gebundeld tot een informatieooek voor de Tweede Kamer en nog ens gecomprimeerd vervat in een advies dat de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening zal uitbrengen aan de regering. Strijker van Progressief Alphen oonstateerde met voldoening dat de regering nog steeds voor open hou den van het Groene Hart is. maar dat daar in het verleden weinig van terecht is gekomen. Hij drong aan op een wetswijziging teneinde het ongewenste gebruik van artikel 19 van de wet op de RO te smoren en hij pleitte voor afstel van de aanleg van secundaire weg 7. Van Geen van het actiecomité Prins Bernhardlaan sprong op de bres voor de aanleg van een stukje rijks weg 11 (tussen Leiden en Alphen), zodat de oost-west route dwars door Alphen, van De Hoorn tot aan Gouwsluis, wordt ontlast. Ook Peeters (PvdA) meende dat het Groene Hart er niet meer is. De enige uitkomst voor dit gebied is naar zijn opvatting gelegen in schuiving in het werkgelegenheii patroon, naar het noorden en tü burg toe. Kleine dorpen Ook Van Keulen (Kamer Koophandel in Leiden en AlpW vond dat het spreidingsbeleid ei=È lijk een werkgelegenheidsbeleid Hij toonde zich niet erg geluü met het "groei-rantsoen" waarop" kleine dorpen zijn gesteld. Een rtj soen van maximaal 1 procent 4 breiding per jaar. Is het nietn standig om al die kleine uitbreffl mogelijkheden te bundelen cD herverdelen naar behoefte, om 31 pen up het bestaansminimum1 dat stootje te kunnen geven d»1 nodig hebben om in leven te blip vroeg hij zich af.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4