Vopaganda roeisport staat entraal bij Njord-lustrum tesolutie wereldraad bij juthersen nu in discussie Taal grootste probleem voor kinderen van buitenlanders en opperrabbijn voorgesteld in plaats van vier )ver beleggingen zuidelijk Afrika DESINVESTERINGSRESOLUTIE Herhuisvestingsbeleid hoofdstad bekritiseerd door Raad van Kerken Hm en brochure Drost en Bergsma winnen Volgens rapport studenten: ME PPIE van het Nederlands Is- Kerkgenootschap stuurt opperrabbinale zetel in jT4n de huidige vier: Amster- Den Haag, Rotterdam en t Dit heeft deze leiding (Oanente commissie thans ,)dd. Zij vraagt hierover een gg van de centrale commissie jgt NIK, het vertegenwoordi- am van dit grootste aG21 MEI 1974 Het wachten is in feite op het te rugtrekken van opperrabbijn E. Berlinger van Utrecht, die onlangs 70 jaar is geworden. De opperrabi- nale zetel van Amsterdam is sedert het vertrek van opperrabbijn A. Chuster (begin 1973) vakant. De opperrabbijn D. Kahn van Rotter dam zag zijn dit Jaar aflopend con tract niet verlengd. Het ressort van opperrabbijn Ber linger beslaat heel Nederland, be halve Amsterdam en Zuid-Holland. Zijn werkterrein wordt gevormd door veertig van de 45 nog bestaan de orthodox joodse gemeenten. Inkrimping van het aantal opperra- bijnen wordt nodig geacht, omdat het moeilijk is buitenlandse rabbij nen voor Nederland te interesseren. Aan het Nederlands Israëlietisch se minarium in Amsterdam, met onge veer veertig studenten, is reeds vele jaren niemand meer afgestudeerd met de rabbinale bevoegdheid. Wel heeft een aantal Nederlanders na hun studie in het buitenland deze bevoegdheid ontvangen. Dezen zijn niet benoembaar omdat aan Nederlanders als eis wordt gesteld, dat zij naast hun joodse studie in ons land een universitaire vorming hebben genoten. Dit geldt niet voor buitenlanders; daarom is men op deze aangewezen. In 1956 werd het aantal opperrabbi nale zetels op vier gebracht. Voor dien bedroeg het elf, voor elke pro vincie één. Die indeling dateerde van voor de oorlog, toen het aantal joden in ons land 140.000 bedroeg. Na de oorlog, die door 30.000 Joden was overleefd, heeft men nog een aantal Jaren de oude indeling vol gehouden. Hoewel de Joodse gemeenschap als geheel vrijwel stabiel blijft neemt het ledental van het NIK af. Am sterdam is nog de grootste gemeen te met ruim vierduizend leden. Het hele kerkgenootschap telt 9284 le- Na Den Haag (1214) en Rotterdam (785) volgen Utrecht (263), Arnhem (241) en Bussiun (206). Er zijn ze ventien gemeenten met minder dan vijftig leden. Nieuwe generaal Leger des Heils Tot generaal van het Leger des Heils is de 66-jarige Canadees Cla rence Wiseman benoemd. Hij commandeert voortaan de 2 miljoen heilssoldaten en -officieren in 81 landen. Hij volgt deze zomer de Zweed Erik Wickberg op, die met pensioen gaat. Voor generaals heeft het leger een ambtswoning in Beckenham, in het Engelse graafschap Kent. «n eerste voorlopige peiling een meerderheid van de Lu- Synode (20 tegen 13) zich iproken tegen de resolutie je Wereldraad van Kerken beleggingen in Zuidelijk Deze resolutie ligt bij rken op de tafel en keert elk synodeverslag terug, lindt haar hierbij afzonder- (fedrukt. self in meerderheid voorlo- voor, besloot de synode de in de kerk ter discussie te n verder met andere ker- i gesprek te gaan met het Ne- jse bedrijfsleven over zijn imheden in Zuidelijk Afrika, tegen 16 stemmen werd be- aan de kerkleden emigratie óe republiek Zuid-Afrika te iórvraag, die met het oog op Uaie lutherse traditie van lenging in politieke zaken adacht vroeg, was of wel er voor de kerk ligt. in de synode een stroming Cd dat de kerk wel uitspra- Èoort te doen, maar niet een orgaan van politieke en maat schappelijke discussies en acties moet worden. In brieven van de kerkeraad van Rotterdam werd een nog grotere te rughoudendheid aanbevolen. Rotter dam staat achter protestanten te gen racisme en onderdrukking, maar vond de eenzijdigheid van de adressering ervan nogal opvallend. Acties achtte de kerkeraad princi pieel onjuist. En in een mondelinge toelichting werd daaraan ter synode toegevoegd, dat men beangst is, dat hieruit binnen de kerk spanningen kunnen ontstaan die niets met het racisme te maken hebben, maar wel tot een breuk in de kerkelijke ge meenschap kunnen leiden. Toch zag een meerderheid van de synode wel wat in acties, maar be twijfelden nogal wat synodeleden of het terugtrekken van beleggingen wel de weg is. De economie is geen laboratorium, zo zei iemand. Je kunt alleen „in het echt" uitprobe ren of je gelijk hebt. En dat risico vond hij te groot. Ongeveer een derde van de synode vond. dat die risico's genomen moesten worden. Van het openhou den van kanalen naar de blanke bevolking in Zuidelijk Afrika ver- een toetssteen voor de daadwerke- wachtben zij geen heil meer. De lijke bereidheid van het „rijke" deel zwarte kerken die vrijuit kunnen der wereldkerk om zich van zijn spreken zien deze voorstellen als medeplichtigheid te bevrijden. De desinvsteringsresolutie van de Wereldraad, aanvaard door het cen trale comité in zijn vergadering te Utrecht in augustus 1972, luidt: „De Wereldraad van Kerken, in overeenstemming met zijn eigen opdracht het racisme te bestrijden, overwegende dat buitenlandse inves teringen in Zuidelijk Afrika leiden tot versterking van de blanke min derheidsregiems in hun onderdruk king vam de meerderheid der bevol king in dit gebied. En ten uitvoer brengend het beleid ten aanzien van - investeringen zoals dat door de algemene vergadering in Uppsala is aanvaard (dat name lijk investeringen in instellingen die racisme doen voortbestaan moeten worden beëindigd). I. draagt aan zijn financiële com missie en zijn financiële directeur op a. onmiddellijk de aanwezige aandelen te verkopen en vanaf he den geen gelden meer te beleggen in maatschappijen die direct be trokken zijn bij beleggingen in of handel met Zuid-Afrika, Namibië (Zuidwest-Afrika), Zimbahwa (Rho- desië), Angola, Mozambique en Gui- nee-Bissau en b. geen geld meer te deponeren bij de banken die direct betrokken zijn bij bankzaken in deze landen (Inmiddels is besloten een lijst van „besmette" banken te publiceren) II. dringt er bij alle leden-kerken, christelijke instellingen en indivi duele christenen buiten Zuidelijk Afrika op aan, al hun invloed - met inbegrip van aandeelhoudersac ties en terugtrekking van eigen be leggingen - aan te wenden om on dernemingen er toe te brengen, in vesteringen uit deze landen terug te trekken en handel met deze landen stop te zetten". OPLEIDING PRIESTERS IN GEDING ROERMOND De dekens in het Bisdom Roermond hebben "grote moeite" met de ontwik kelingen rond de priesteroplei ding in hun bisdom en de Hoge school voor Theologie en Pasto raat (HTP) in Heerlen, maar hebben besloten nog geen stand punt hierover in te nemen. Zo als bekend heeft het Vaticaan bisschop J. Gijsen van Roer mond steun toegezegd om de op leiding van priester-studenten in eigen hand te nemen en te gelijkertijd de HTP, waar tot nu toe de priesters voor het bisdom werden opgeleid, gedesavoueerd. De dekens zijn "diep onder de indruk van de reacties van de rk. kerkprovincie in Nederland, van de Stichting Nederlandse Priester Religieuzen en van het faculteitsbestuur van de HTP". "Wij wensen ons ernstig te be raden", aldus de dekens in een communiqué, "omdat naast ge hoorzaamheid aan kerkelijke overheden ook respect voor de rechtgelovigheid van de colle ga's aan de HTP (docenten, af gestudeerden en studerenden), aan de orde is". De dekens willen voorkomen de indruk te wekken mee te wer ken aan regelingen, die hen "in de ogen van velen compromit teren". AMSTERDAM De Raad van Ker ken in de agglomeratie Amsterdam verwijt de gemeentelijke dienst her huisvesting een bureaucratische hou ding. De raad zegt dit in een open brief, die is gericht aan alle leden en toekomstige leden van de Amster damse gemeenteraad. De woningnood in de hoofdstad treft vooral mensen die sociaal - economisch zwak staan. Mensen die, "volgens elk humaan normenstelsel het volste recht op een woning hebben, maar die nu net niet blijken te voldoen aan de objectie ve normen die de gemeente Amster dam meent te moeten hanteren" al dus de open brief. De Stichting Interkerkelijke Kom missie Woonruimtebemiddeling Am sterdam (IKW) en het Werkverband Huisvestingsnood Amsterdam, (WHA) verklaren in een begeleidend schrijven, dat de open brief geba seerd is op de ervaringen van bei de instellingen. Voortdurend, zo schrijven zij, stuiten deze bij hun werk op de dienst herhuisvesting en verrichten zij werkzaamheden, die eigenlijk door deze gemeentelijke dienst gedaan zou moeten worden. De dienst weet geen volledig profijt te trekken van elke haar te be schikking komende woning. Eén vrij komende woning kan door middel van een opschuifsysteem een grote serie van woningzoekenden aan meer passende woonruimte helpen. Meer malen blijkt de dienst niet in st*at om voor beschikbare woningen pas sende kandidaten te vinden, waar door niet zelden een onnodig lange leegstand optreedt. Het overgrote deel van de clandestiene bezettingen vindt zijn oorzaak in het feit, dat her huisvesting de zwarte handel in dis-, tributiewoningen niét kan verhinde ren. Tegen clandestiene bewoners, wordt binnenskamers zonder dat zij worden opgeroepen om zich te ver dedigen, een ontruimingsbeveü opge maakt. Als zij dan later met behulp van instanties daartegen proteste ren blijkt dit bevel vaak te moeten worden ingetrokken, aldus de brief. De kosten per woningtoewijzing be lopen bij de dienst herhuisvesting thans f 750,-, bij IKW f 150,-. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hoogkerk en Leegkerk C. A.: C. de Jong te Dalf- Bedankt voor BarneveldE. P. Ver- gunst te Capelle aan de IJssel; voor Woubrugge: C. Batenburg te Vrie- zenveen. GEREF. GEM. Bedankt voor Hilversum: J. Koster te Barneveld. 1DEN Bij de viering van het twintigste lustrum van i, de oudste Nederlandse studentenroeivereniging, staat de voor de roeisport in haar algemeenheid centraal, dit te realiseren is in de eerste plaats onder auspiciën van koninklijke Nederlandse Roeibond een propagandafilm aan de haal" vervaardigd door de heer J. van der Dussen de Nederlandse Sport Federatie. In deze film komen alle ten van de roeisport (jeugdroeien, toerroeien, wedstrijd- a, veteranenroeien, botenbouw, enzovoorts) aan de orde. Ügt in de bedoeling de film te vertonen op de televisie, op len, bij roeiverenigingen en in het buitenland (Holland lotion). In de tweede plaats is, beginnend met een oplage van veertigduizend exemplaren een brochure tot stand gebracht. Met medewerking van de K.N.R.B., roeimedewerkers en ver slaggevers (en financiële bijdragen van het bedrijfsleven) is een alge meen, luchtig opgemaakt boekwerk je van zestien pagina's onder de ti tel "Roeiwijzer" gerealiseerd. Deze brochure, die een landelijke ver spreiding op scholen, verenigingen, leeszalen en sportaccommodaties zal krijgen, wordt ingeleid door Theo Koomen. Voor "NJord"-leden en de leden van de Leidse Studentenvereniging "Mi nerva" waar "Njord" een subvere niging van is, hebben mejuffrouw Helma Neppérus en Cees de Ruyter een lustrumgedenkboek samenge steld, getiteld 'Honderd Jaar 'Njord' Hierin wordt het wel en wee van de vereniging in de loop der Jaren uitvoerig uit de doeken ge- den Rijn (bij 's Moolenaarsbrug te genover Avifauna) aan z'n trekken. Voor alle deelnemers en belangstel lenden is er een uniek all-in-pro- gramma georganiseerd, dat wil zeg gen verzorgde overnachting, geza menlijke diners, feesten enzovoorts. De wedstrijden, in samenwerking met de Koninklijke Zeil- en Roei vereniging "Hollandia", zijn omge doopt in de Njord-Hollandialustrum- roeiwedstrijden. Anders dan in an dere jaren zijn er nu onder andere een tribune, een erevlot, een kermis en treintjes om de wedstrijden te volgen. H.K.H. Prinses Margriet zal zon dag de prijzen uitreiken aan de win naars van de elite acht, een van de vrór hoofdnummers. Daarin roeit Njord zelf niet mee. De jubilerende Leidenaars hebben hun zinnen ge zet op het tweede heren hoofdnum mer, de elite vier met stuurman. Twee buitenlandse ploegen zijn uit genodigd voor deze NJord-Hollandia- wedstrijden, t.w. de Leander RC uit Engeland en de Duitse acht die in 1968 bij de Olympische Spelen in Mexico beslag legde op het goud. Wielernieuws Sapri Roger de Vlaeminck heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De Vlaeminck won na de 208 kilometer van Sorrento naar Sapri de sprint van het peloton. Jose Manuel Fuen- te blijft leider in het algemeen klas sement. Hennie Kuiper eindigde op de 31ste plaats in dezelfde tijd als Roger de Vlaeminck. De Pool Stanislaw Szozda heeft de 12de etappe van de amateurwieler- ronde Warschau-Berlijn-Praag ge wonnen. Hij legde de 158 kilometer, van Sokolow naar Usti Nad Labem, af in 3 uur, 31 minuten en 50 secon den. Het was de vyfde etappe-over winning van Szozda. De Nederlander Frits Schür eindigde op de zesde plaats. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Szozda (Po 34 uur, 53 minuten en 55 seconden, 2. Gonschorek (O- Dld) 34.55.45, 3. Gorelov (Rus) 34.55.48. teren m Arco (Italië) voortgezet met - Verpoest (Bel) - Drost (Ned) 0-2 Zorn (It) - Bergsma (Ned) 0-2. An- dreiko (Su) - Tschudin (Zwi 2-0 Melinon Fra - Gregoire (Bel) l- 1, Badiali (It) - Bottero (Mon) 1-L Verse (Fra) - Gantwarg (Su) 0-2. De Tsjech Marek was vrij. Na vier ronden is de stand aan de kop: 1. Andreiko. Gantwarg en Bergsma allen 7 uit 4, 4. Drost 5 uit 3, 5. Ver se 4 uit 3, 6. Zorn 4 uit 4. gische clubs Jbij Danaiden —Evenals voorgaande Ja- bruikt korfbalhoofdklasser De Hemelvaartsdag om zijn (se toernooi te organiseren. vorig Jaar. toen het Bei- fok te gast was, is De Danaï- geslaagd een internatio- istle aan het toernooi te ge- londerdag a.s. is naast Kwik ötwerDen nu bovendien het uit Antwerpen afkomstige tout aanwezig op het terrein Monteomerystraat. Overige fflde teams zijn De Algeme- K>Uo '69, en Steeds Hooger Apeldoorn BKC (Breda), ®elft) en Fides Pacta. Het begint om 10.30 uur en zal Wca. 16.15. UTRECHT (ANP) "Het taalprobleem is de belangrijkste oorzaak van de moeilijkhedendie kinderen van buitenlandse werknemers ondervinden, op Nederlandse scholen van voort gezet onderwijs. Gevolgen van het taalprobleem zijn: weinig contact tussen Nederlandse en buitenlandse kinderen, het ont staan van misverstanden die een negatieve houding tegenover elkaar tot gevolg hebben, slechte schoolprestaties en vertra gingen in de lessen, wat ergernis blijkt op te wekken bij Neder landse kinderen Deze opmerkingen staan in een zet onderwijs in Utrecht. Het dis discussiestuk over de opvang en be- cussiestuk is opgesteld door een geleiding van buitenlandse kinderen groep van twaalf studenten in de op een aantal scholen voor voortge- culturele antropologie, verenigd in de "projectgroep buitenlandse werk nemers" Volgens recente cijfers volgen 492 kinderen van gastarbeiders uit lan den rond de Middellandse Zee in Utrecht basisonderwijs, van wie 57 in de hoogste klassen zitten. Zij zullen in het komende cursusjaar doorstromen naar het voortgezet onderwijs. Daarnaast volgen 136 kinderen voortgezet onderwijs. De werkgroep 'spreekt het vermoeden uit dat een aanzienlijk aantal bui tenlandse kinderen geen voortgezet onderwijs volgt, hoewel zij nog leer plichtig zijn. Een inventarisatie van "TëWuL va lAAie. Tjeees VjEPTRÖO" SM OM S. .SMAKELOOS ME r Z'Jkl MAAR VeToiti- ZASOOJSR-JA A^0£(J|M A/0CW32A OMDAT ZO fJaD/(S vJui^t 0>'j vie coe-ia MAKJ "PAT V/ëS-A/- ÜXJtZ&JO <5>ULP£Ü- &H.JET MO£.ST tOtf- f ALS ftjF, Mi&T 6£- WAP AAAT MAAR Z/7T2£X^ ZAT&vi uie NlO UOO IfJ Z-'k) KO&KTCOMMÊE dit aantal is, aldus de werkgroep, nog aan de gang. Van de 23 scholen waar de stu denten gesprekken voerden, bleken er zes iets te doen aan opvang en begeleiding van de buitenlandse kinderen. Van die zes scholen heb ben er twee een uitgebreid begelei dingsplan. Volgens de studenten komt de opvang en begeleiding in de praktijk neer op een zo snel mo gelijke integratie van de buitenland se kinderen in de schoolgemeen schap. Men streeft er naar de moeilijkheden die de kinderen in 't onderwijs ondervinden, weg te ne men. Omdat de taal de grootste barriere is, wordt voornamelijk aandacht aan les in het Nederlands besteed. Op een aantal scholen vol gen slechts enkele buitenlandse leerlingen het onderwijs, zodat een structurele aanpak van him pro blematiek niet goed mogelijk is. De studenten constateren dat er vanuit officiële instanties zoals t ministerie van Onderwijs, de am bassades van de landen van her komst, de schoolinspectie of organi satie die zich met de sociaal-cultu rele problematiek van buitenland se werknemers bezighouden, geen of vrijwel geen initiatieven zijn ge toond om de buitenlandse kinderen op enigerlei wijze bij het volgen van voortgezet onderwijs te steu nen. "Werd er contact met deze in stellingen opgenomen vanuit de scholen, dan kwam hierop geen of nauwelijks reactie", aldus de werk groep. De studenten constateren ver der dat weinig of geen extra aan dacht binnen de lessen wordt be steed aan het land van herkomst en dat opvang en begeleiding voor de verschillende nationaliteiten niet verschilt. Ook bestaan er geen spe ciale leermidelen voor de buiten landse kinderen in het voortgezet onderwijs. Opmerkelijk is dat in antwoord in een desbetreffende vraag zowel geënqueteerde buitenlandse kinde ren als, in grote meerderheid de Nederlandse -kinderen de noodzaak blijken in te zien van het aankweken van meer kennis over het land van herkomst van de buitenlandse kinde- HILVERSUM (ANP) CDA-voor- zitter prof. Steenkamp vindt een ombudsman voor de media nodig, omdat "veel mensen in hun rechts gevoel door de media worden aange tast". Prof. Steenkamp zei dit giste ren op een congres over communica tie, georganiseerd door de AVRO. Uit persoonlijke ervaring weet hij dat de media grote schade doen aan per sonen. Zij weten niet waar zij met hun bezwaren heen moeten, aldus de CDA-voorzitter Hij herhaalde zijn standpunten gisteravond in een tv- gesprek in 't programma „Televizier- Mr. Steketee (ex-NOS-bestuurder en oud-hoofdredacteur van het Han delsblad) stelde in dit programma dat hij weinig behoefte heeft aan een extra instantie naast de Raad voor de Journalistiek en de rech terlijke macht.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13