Vredesmissie van Henry Kissinger lukt toch Noodtoestand in Noord-Ierland INDIA OOK IN CLUB ATOOMMOGENDHEDE f Verandering zonder risico Syrië en Israel accepteren voorstel Nieuwe Franse president Giscard dFstaing: 9 Pakistan bezorgd over proef BUITENLAND De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kis singer met zijn Israëlische collega Abba Eban heeft een begin gemaakt met het in verband brengen van alle bij zonderheden over het tussen Syrië en Israël bereikte ak koord over de scheiding van hun troepen. Tot vrijdag blijft hij in contact staan met de twee partijen. Er staan nog vier bezoeken aan Da mascus op zijn programma. Na kennis te hebben geno men van Kissingers eigen plan voor een akkoord ver klaarde de Israëlische minis- ter van Buitenlandse Zaken gisteren „dat hij veel opti mistischer was dan 24 uur eerder". President Assad van Syrië. TEL AVIV/DAMASCUS (Reuter, AFP, UPI) Terwijl iedereen er al rekening mee hield dat de pogingen van mi- nist°- Kissinger om een troepenscheidingsakkoord tussen Isi m Syrië tot stand te brengen schipbreuk hadden gele den en dat de Amerikaanse bemiddelaar naar zijn land zou terugkeren en de zaak minstens enkele weken zou laten rusten is een verrassende wending in de kwestie gekomen: zowel Syrië als Israël hebben zich voorlopig akkoord ver klaard met het plan van de Amerikaan tot scheiding der troepen. LONDEN De Britse regering heeft voor Noord-Ierland de nood toestand afgekondigd. Dit om effec tieve maatregelen te kunnen nemen tegen de algehele staking, die van nacht (van zondag op maandag'» na een oproep van militante protestan te- is ingegaan. Met het afkondigen van de nood toestand is de regering in Londen in staat militairen in te zetten om es sentiële bedrijven, zoals elektrici teitscentrales, brandweercentrales en ziekenhuizen aan de gang te hou- de- middels wordt er reeds op grote schaal gehamsterd ta de Noordierse hoofdstad Belfast. In zelfbedienings zaken gaan diepvriesprodukten voor de helft van de prijs de deur uit, in verband met het uitvallen van de stroom. Er is voorts grote stagna tie in de aanvoer van eieren, boter, vlees en fruit. Een staking in vele takken van in dustrie was reeds een paar dagen be zig De protestanten zijn tegen de zo genaamde overeenkomst van Sun- ningdale, waarbij de Britse-Noord- ierse en Ierse regeringen overeen kwamen officieel betrekkingen aan te knopen met de Ierse republiek dat voornamelijk rooms-katholiek is. De overwegend protestantse bevolking van Ulster is hier fel tegen, omdat men eventuele inlijving bij de repu bliek vreest. In Engeland, zowel als in West- Duitsland. zijn Britse troepen in pa raatheid gebracht om zonodig over gebracht te kunnen worden naar Noord-Ierland. Op dit moment zijn er echter nog geen maatregelen ge troffen om een directe confrontatie tussen Britse soldaten en protestant se arbeiders tot het uiterste te ver mijden. De Britse minister voor Noord-Ier land, Merlvn Rees, heeft gezegd on der geen enkele voorwaarde te wil len onderhandelen met de arbeiders raad van Noord-Ierland omdat zij als enig oogmerk zou hebben de Britse regering te bewegen de overeen komst van Sunningdale te schrap pen door Ulster economisch lam te leggen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft zondag met de Israëlische leiders bijzonderheden van een troepenscheiding met Syrië besproken. Een hoge Amerikaanse functionaris zei dat Kissinger meent al binnen 24 uur goedkeuring van zo wel Jeruzalem als Damascus te ver krijgen voor een Amerikaans plan van een bestandslijn in de hoogvlakte van Golan. Hij waarschuwde echter dat andere kwesties een overeen komst nog in de weg kunnen staan. De functionaris zei dat Kissinger deze week nog minstens vier maal heen en weer wil gaan tussen beide hoofdsteden. Het wordt zijn vierde week in het Midden-Oosten. De bij eenkomst met de Israëlische functio narissen werd gistermiddag ten hui ze van de\ Israëlische minister van Buitenlandse Zaken gehouden om demonstranten te vermijden die bij het huis van de premier waren sa mengestroomd. Deze riepen leuzen tegen terugtrekking uit de Golan en raakten slaags met de politie. Deze arresteerde ongeveer dertig mensen. Kissinger en zijn helpers hebben geen bijzonderheden over de plannen gegeven. Er is echter al wel wat aan het licht gekomen doordat woord voerders van het ministerie van Bui tenlandse Zaken iedets hebben laten uitlekken aan verslaggevers, die het nieuws toeschrijven aan ..hoge waar. Israël zou een deel van het Syri sche grondgebied dat in de oorlog van 1973 was bezet teruggeven, plus een deel van de oostelijke Golan dat to 1967 was bezet, met inbegrip van de stad Koeneéfcra. Het deel van de berg Hermon dat wordt teruggeven en dat uitzicht geeft op een groot deel van Syrië, zal aan V.N.-troepen worden overge dragen, zodat de Syriërs geen stra tegisch voordeel behalen, aldus een van de Israëlische bladen. De heuvels ten westen van Koe- neitra blijven in handen van Israël. De stad zal worden herbouwd en weer door Syriërs worden bewoond. De Israëlische minister van Bui- tenalndse Zaken. Abba Eban. zei na het wekelijkse kabinetsberaad opti mistischer te zijn over een akkoord met Syrië. Intussen gingen gisteren de beschietingen op de Golan-vlakte nog steeds door. Drie Israëlische militairen werden gewond. Bovendien hebben Israëlische ka nonneerboten bijna twee uur lang het Palestijnse vluchtelingenkamp Rasjidieh bij Tyrus in Libanon be schoten. Volgens Libanese opgave zijn daardoor vijf doden gevallen en werden twaalf mensen gewond. Libanese artillerie beantwoordde het vuur. terwijl Israëlische straal jagers boven het strijdtoneel cirkel den. Het ministerie van Defensie in Beiroet zei dat een van de Israëli sche schepen werd geraakt en naar Israël terugkeerde. Een medewerker van Kissinger zei dat dergelijke aanvallen Kissingers taak wel moeilijker maken maar de kans op vooruitgang niet blokkeren. Weer aanslag op Shell in Zuid-Vietnam SAIGON (AP/Reuter) Voor de tweede maal in een half Jaar heeft de Vietcong vanochtend vroeg een aanslag gepleegd op de belangrijke brandstofopslagplaats in Nha Be. tien kilometer van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. Volgens militai re kringen gingen een of twee tanks in vlammen op en ging bijna een miljoen liter benzine verloren. Bij een aanslag op 3 december vorig jaar ging honderd miljoen liter brandstof verloren. Bij de aanslag van vandaag werd één Viettcong- strijder gedood. PARIJS De overwinning van Valery Giscard d'Estaing betekent dat er in de Franse samenleving geen ingrijpende hervormingen zullen komen. Dat wil niet zeggen dat het bestaande systeem niet op bepaalde punten verbeterd en ge moderniseerd zal worden, maar de grondslagen van de neo-kapi- talistische industrie-staat zullen niet worden aangetast. "Verandering zonder risico" was tijdens de verkiezingscampagne het telkens terugkerende thema van de nieuwgekozen president. Als finan cieel en economisch expert hamerde hil voortdurend op de gevaren die de linke kandidaat Mitterrand voor de Franse economie en in het bijzon der voor de concurrentiepositie van het land opleverden, tegenover het "collectivisme" van links stelde hij een "vrije samenleving". Op sociaal gebied heeft Giscard zich onder meer verplicht de laagste inkomens twee keer zo snel te laten stijgen als de hoogste inkomens "zon der de inkomenshiërarchie in het ge ding te brengen". Hij wil het mini mum-loon verhogen tot 1500 Francs (wat volgens Mitterrand, die als eer ste stap niet verder wilde gaan dan 1200 francs, als verlakkerij moet worden beschouwd). Ook wil hij de arbeieders actief betrekken bij de organisatie van het werk. zonder de ondernemingsraad op dit punt een vetorecht toe te kennen, zoals wel het voornemen van Mitterrand was. Gis card wil ook komen tot overlegstruc turen binnen de onderneming die in het bijzonder het kader betrekken, bij de belangrijkste beslissingen. Wat de buitenlandse politiek be treft is Giscard voorstander van een Europese Unie in 1980 en tegen een heropening van de onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de EG. Hij wil wel streven naar be paalde tegemoetkomingen aan En geland. Wat de Verenigde Staten betreft moet men onder bepaalde omstandigheden trachten tot een ak koord te komen tussen de Atlanti sche partners, maar ook niet terug schrikken voor het verdedigen van de Europese belangen. Er zijn overleg- en informatieme- chanismes nodig tussen Europa en Amerika. Giscard wil de politiek van Pompidou ten opzichte van Oos- Europa voortzetten, maar Israël kan van hem een welwillender houding verwachten dan van de pro-Arabi sche Gaullisten. Bij wapenleveran- tiies aan het Midden-Oosten moet het evenwicht niet uit het oog worden verloren. De Franse atoommacht moet vol gens Giscard behouden blijven, en zelfs geperfectioneerd, voor zover dat nodig is met het oog op zijn afschrikwekkende funktie (ook Mitterrand wilde het Franse atoom wapen niet afschaffen). De grote vraag voor Giscard zal zijn in hoe verre hij zijn sociaal-economisch be leid zal kunnen ontwikkelen zonder Valery Giscard d'Estaing en zijn gezin. Van links naar rechts Louis Joachim (15), Anne Aymone Giscard d'Estaing, Jacinthe (14), Valery (49), Henri (17) en Valery Anne (22). dat hij te maken krijgt met socia le onrust en stakingen. Dat zal na tuurlijk in de eerste plaats van de kwaliteit van dat beleid zelf afhan gen, maar daarnaast moet toch wel worden gevreesd dat de communisti sche vakcentrale CGT en het zeer progressieve CFDT, die Mitterrand steunden, niets zullen nalaten om het de man die "hun" kandidaat heeft verslagen, zo moeilijk mogelijk te maken. De Indiase premier Indira Ghandi luistert toe terwijl voorzitter dr. H. N. Sethna van i energie-commissie een verklaring aflegt over de eerste Indiase atoomontploffing. (Door onze redacteur wetenschappen P. Bok) India heeft zich zaterdag met een ondergrondse kern proef als zesde (of zevende) mogendheid geplaatst in de "atoomwapenclub". Op zichzelf is dat niet opzienbarend, terwijl er voorts geen enkele reden is te twijfelen aan de Indiase verzekering, dat het experiment alleen geno men is met het oog op vreedzaam gebruik van de kern energie, en dat niet gestreefd wordt naar het opbouwen van een kernwapen-arsenaal. Niettemin betekende de (vrij zwakke) explosie, dat nu ook India over een atoomwapen kan beschikken, en het feit alleen al dat een "ontwikkelingsland" in staat is kernwapens te produceren drukt de mensheid nog eens nadrukkelijk met de neus op de werkelijkheid: het gevaar van atoomwapens is niet meer gelegen in de enorme wereldverwoestende voorraad waarover de grote mogendheden beschikken, maar het gevaar is thans veel eer dat eigenlijk iedereen, die er zijn best voor doet, kernwapens kan produceren. Niet alleen staten, maar ook fanatieke terreurgroepen of uit het lood geslagen enkelingen, die er de gehele mensheid mee kunnen chanteren. Uranium -.2 Tot voor enkele Jaren werden Nederland, Zweden, West-Duits- land, Japan, Pakistan, India, Is raël, de Ver. Arabische Republiek en Argentinië gedoodverfd als mogendheden met voldoende technologisch potentieel om de atoombom te vervaardigen, nadat Amerika, Rusland, Engeland. Frankrijk en communistisch Chi na al bewezen hadden, over dit wapen te beschikken. Wy schre ven over ,,of zevende?" ten aan zien van India als lid van de atoomclub omdat men er in Ame rikaanse kringen van overtuigd is. dat Israël al geruime tijd over althans enkele atoombommen van eigen makelij de beschikking heeft, al zyn deze nog niet ge test. Dat is een van de redenen, waarom zowel Amerika als Rus land zich zo ernstige zorgen ma ken over de situatie in het Mid den-Oosten. Het lijstje van „potentiële" atoommogendheden dat wij op somden heeft in de laatste Jaren zijn betekenis verloren. De situa tie is namelyk zo geworden, dat thans elk land met een redeiyk technologische ontwikkeling in staat moet worden geacht een atoombom te vervaardigen wan neer daar serieus naar wordt ge streefd. Wat ergers is: ook ter reurgroepen. Want er bestaat geen enkel .atoomgeheim" meer en met een beetje doorzettings vermogen zijn ook de grondstof fen voor dit meest afschuwelijke wapen ruimschoots verkrygbaar. In de eerste periode van de 35- Jarige historie van de kernbom werd dit wapen met grootste ge heimhouding behandeld. In 1939 wees Einstein president Roosevelt op de mogeiykheid van een kern bom maar de buitenwacht ver nam er pas wat van toen de eerste twee (en tot dusver enige als oorlogswapen gebruikte) bom men op 6 en 9 augustus 1945 op Hirosjima en Nagasaki vielen en Japan op de knieën dwongen. Zelfs de toch by zonder spectaculaire proefexplosie in de woestyn van New Mexico op 16 Juli van dat Jaar bleef het goedbewaarde ge heim van een kleine groep van het Manhattan-project. Maar ook na zomer 1945 werd slechts het principe van de bom gemeengoed en bleef de gebruik-- te technologie het ogenschijn- ïyk) best bewaarde geheim uit de geschiedenis. Ogenschijniyk, want op 29 augustus 1949 schrok Amerika op door de explosie van de eerste Russische kernbom, een prestatie die mogelyk bleek door het ver raad door de Britse atoomgeleer de Klaus Fuchs, die aan 't Man hattan-project had deelgenomen. Minder opzienbarend was dat de Engelsen op 3 oktober 1952 en de Frans op 13 februari 1960 hun eerste atoombommen lieten ont ploffen. Het was bekend dat zy er aan werkten, en dat zy de beschikking hadden over veel technische details van het Man- ha ttenproj eet. Reeds toen was trouwens over de gehele wereld vry veel bekend omtrent de sa- menstellings- en ontstekingstech- niek, omdat Amerika begon in te zien dat gereimhouding een on- doeniyke zaak was. Niettemin was het weer een schok voor de wereld, toen com munistisch China op 16 oktober 1964 een kernbom liet exploderen. Er zyn voor een dergelijk expe riment nog wat meer dingen no dig dan technische kennis: ook industrieel en een hoge technolo gische ontwikkeling. Het bleek plotseling, dat ook China daar over kan beschikken en dat was een (zowel voor Amerika als Rus land onaangename) verrassing. Door sterk verbeterde technie ken en vrijwel onbeperkte toegang tot vakliteratuur die alle „gehei men" tot in details uiteenzet is het thans voor iedere staat mo gelyk geworden, een atoombom te vervaardigen, wanneer men er de benodigde grondstoffen voor heeft. Het zou dus allemaal niet zo gevaariyk zyn, zolang men een waterdichte controle over het splijtingsmateriaal zelf heeft. Maar daar schort langzamerhand ook nogal wat aan Een groot deel van de brand stof voor kernenergiecentrales kan zonder al te veel bewerking geschikt gemaakt worden voor gebruik voor een kernbom, voorts wordt geleideiyk meer ..ideale" grondstof voor kernbommen ge- produceert. namelijk het kunst matige element plutonium. Er zyn thans over de gehele wereld verspreid meer dan 100 (om precies te zyn 111) kern reactors in bedrijf voor energie opwekking. ongerekend commu nistisch China waarover geen be trouwbare gegevens beschikbaar zyn. India heeft er drie en één in aanbouw. Daarnaast bestaan er een paar honderd kernreactors voor wetenschappelyk research en militaire doeleinden. Hun aantal is niet nauwkeurig bekend. Al deze reactors gebruiken splijtstof en een deel produceert plutonium. Amerikaanse deskun digen verwachten dat tegen het jaar 2000 alleen al in de Ver enigde Staten ongeveer 300.000 kg plutonium per Jaar wordt gepro duceerd. Een doelmatige waterdichte controle over deze gigantische hoeveelheden splytstof is ondoen lijk. zelfs by de meest stringente veiligheidsmaatregelen. Illustratief daarvoor Is een rapport van de Amerikaanse kernfysicus Theodore B. Taylor en de expert op het gebied van bewapeningscontrole Mason Will- rich. opgesteld in opdracht van de Ford Foundation en de Atomic Energy Commission in de VS, dat dezer dagen onder de titel „Nu clear theft, risks and safeguards" is verschenen. Zy stellen, dat amateur-bom- producenten met eenvoudige mid delen in korte tyd kleine atoom bommen kunnen maken met een •cracht vam eentiende kiloton, ge lijkstaande met de explosieve kracht van 100.000 kg TNT. het zwaarste bekende chemische ex plosief. By een explosie van zo'n bom in een stad kunnen duizen den doden vallen, tienduizenden gewonden en door de radioactieve straling kan er onmoemeiyk veel genetische schade worden aange- Het daarvoor benodigde splyt- bare materiaal is binnenkort ruimschoots voorhanden, mede omdat het zich niet meer onder overheidscontrole maar in handen van commerciële en andere parti culiere instellingen bevindt zoals energiecentrales, researchinstitu ten etc. Men mag ook van dergelyke in stanties wel grondige controle verwachten, maar wanneer het om enorme hoeveelheden gaat kan men zeker zyn van onna- speuriyke verliezen. Nu al bestaat er een term voor „verdwenen" spiytstoffen, name lijk „MUF" ofwel Materials Unac counted For. Diefstal, gewoon slordigheid of misplaatst goed ver trouwen zorgen er nu al voor, dat jaarlijks voldoende plutonium de mist in gaat voor enkele forse kernbommen. Over twintig Jaar zullen „verdwenen" spiytstoffen jaarlijks een behoorlijk oorlogs areaal kunnen voeden. Taylor is er van overtuigd, dat onder de preekstoel Nederland heeft van het be. gin af aan intensief aan 't kern onderzoek meegewerkt en is eigenlijk sinds 1946 in staat ge weest een atoombom te maken, wanneer het daartoe het beno- digde materiaal had. In 1939, kort nadat de Duitse fysicus Hahn de mogelijkheid van kern- splitsing had aangetoond en Ein stein vertrouwde gast in Lei den waar hij hoogleraar was» Roosevelt op de mogelijkheid van een atoombom had gewe zen, wist prof. dr. J. de Haas, diirectedr vam 't Kamerlingh On nes Laboratorium, beslag te leg. gen op 'n hoeveelheid uranium. Toen Nederland door de Duit- sers werd overvallen in mei 1940 moest dit uranium „verdwijnen* omdat anders de Duitsers er mee zouden kunnen experimen- rep teren. Het verdween Inderdaad onder de preekstoel van de Pie terskerk. Daar bleef het uranium tot r.a de bevrijding. Het werd nadien in Noorwegen gebruikt voor het Kjeller-project, een reactor 1 zwaar water als moderator. by voorbeeld fanatieke terroristo Xen in slechts enkele weken een kern ken. bom zouden kunnen maken wao hap neer zy een of twee vertrouwd!» m 1 gen hebben in centra, wa geleerd heeft niet al te trllen aan die MUF. De bewerkte) net va-n 't materiaal zou kunnen g» gioec schieden in *n betrek kei yk klein ei onopvallend laboratorium. JDi len s bewerking is niet moeiiyker dan rite* het vervaardigen van heroine uit de daarvoor benodigde grondstof Hie 1 fen in een geheime werkplaats', aldus Taylor. Wie weet, op welke Bk school ln de VS op deze wyze flle l gaal heroine wordt geproduceerd s]e. houdt zijn hart vast voor de geiykheid. dat kwaadwillei naar het atoom als chantagemid - del grijpen. Taylor en Willrich vermelden ii hun rapport nog een onthutseAmd incident met betrekking tot het I» „verdwynen" van splytstof, zelfs a?e\ een atoomlading. Het gebeurde il heel lang geleden, in de jaren|ee vyftig toen de controle nog eenvoudiger was omdat er minder splytstof van hand tot hand gin?. »h< By een routine-controle bleek dst touf Amerika een atoombom kwijt k Is was. De administratieve teniq klopte niet met de inventarisatie. Het hele militaire inlichtingen-ea 2 opsporingsapparaat werd aan het 8 b« werk gezet. Pas na geruime tjd doorzocht een functionaris een dumpplaats, waar afgedankte leeggehaalde atoombom-mantd^oni waren opgeslagen om als te worden verkocht. In de mantels vond hy de vermis» bom, lading en ontsteking ln- w cluis. De hele zaak wordt nog gf- compliceerder wanneer eenmaal vermoedelyk op korte termijn, een nieuwe techniek is ontwikkeld po voor de veel krachtiger water* töe stofbommen. waarin atoomkern®^ niet worden gesplitst samensmelten. Daarvoor is water- ^eh stof in een of andere vorm nodig Dat is onbeperkt verkrijgbaar, dec! Tot dusver heeft men echter alJ A slaghoedje voor een waters toflxn een „conventionele" spiytingsbofli ®)e nodig, omdat alleen die de hop druk en temperatuur kan leverei waarby de kernfusie optreedt. Het ziet er naar uit. dat m® bebtx binnenkort in slaagt dit fu# 101 8 proces van de waterstofbom gang te brengen door middel vac zeer krachtige laser-stralen Wanneer dit eenmaal gelukt k kan men er (mede gezien de er varingen met Klaus Fuchs) ze# van zyn dat de technische detaik binnen tien Jaar gemeengoed kS® geworden. Dan wordt het vttf iedere fanatieke amateur ïyk, in een redeiyk geoutilleerd schuur zyn eigen waterstofM* te maken. En daarmee, wanne» hij de bom omgeeft met een wj niet onmogelijk te verkrijg® mantel van cobalt, een wap® waarmee hy het leven op voor duizenden Jaren onmog# kan maken. Een huiveringwekkend voor# zicht, dat niet thuis hoort in ryk van science fiction of hi stories maar in de realiteit w® morgen of overmorgen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4