Met de bus naar Bern om te lopen s laatste rohalm HORLOGES itnodiging aan PvdA LIJST 2 Kret vertrouwensman? oAG 20 MEI 1974 LEIDEN ter per dag, heuvel op heuvel af, berg op berg af liepen de tachtig deelnemers van de Leidse wandel kring rond de Zwitserse hoofdstad Vrijdagmiddag zijn ze vertrokken, vanmorgen om even voor zeven zijn ze bij het station Leiden afgezet, 'n medaille en een herinnering rijker. Sommigen een klein pondje lichter. De dames hadden in het gezelschap de numerieke meerderheid: 42. Vrijwel direct na aankomst van de lange reis bij het ijsstadion van Bem, waar zich de wandelactivitei ten concentreerden, vertrokken de veertig kilometersjouwers. Een uur later de dertig- en weer en uur later de twintig-kilometer stappers. Gelegenheid voor omkle den was er wel, voor verfrissen niet. Tandenpoetsen, op dat moment geen overbodige luxe, werd uitge steld tot na de mars. "Ik heb me maar met lotion gewassen", vertelt monter een veertiger uit Rotter dam. Tegen half vier kwamen ze te rug, sommigen met het routineuze gebaar van iemand die even om de hoek i Anderen meldden zich met blaren, stijve benen en verhittingsver- schijnselen bij de EHBO-post. Achtentwintig uitvallers telde men aan het einde van de eerste wan deldag, op 11.349 deelnemers. De tweede dag zou dat aantal grofweg het driedubbele bedragen. De wandeltweedaagse van Bern is een soort halve dubbele Nijme gen. Half omdat het in Zwitserland twee in plaats van vier dagen duurt, maar dubbel omdat berg op berg af een vertweevoudiging van de moeilijkheidsgraad geeft. Uit zeventien landen kwamen de deel nemers: Australië, België, Dene marken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Nederland, Italië Luxem burg, Noorwegen, Oostenrijk, Zwe den, de USA en uiteraard uit Zwit serland zelf. Dat wandelen ook in een sport kan ontaarden kan iedere "Bern- ganger" constateren. Reken maar niet dat de deelnemers van de Leid- Voor het eerst een linkse raad Het zijn spannende verkiezingen voor Leiden. Er is nü kans op een linkse meerderheid. Steun de PvdA voor een nieuw stadsbestuur. Dvrfl fk Cameliadal 17 MT Wtlrm. TeI- 23410 Het kan anders, óók in Leiden ïk beetje inspraak geven, maar als het serieus wordt dan ijlings de zaak af kappen. Dat hele zogenaamde ver- trouwensgedoe is een holle kreet, meer niet. Het gaat om de macht en niets anders. De rest is kromme praat. Het zou prettig zijn als in de komen de vier Jaar de portefeuille voor stadsplanning nu eens niet in han den kwam van technocraten of pre- dikanten-buiten-dienst, maar in handen van iemand die vooraleerst humane maatstaven aanlegt. De enige die naar mijn mening aan die kwalifikatie voldoet, is de heer B. Oosterman. Het zou goed voor Lei den zijn als hem eens de kans werd De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AEW-Ancre Voor f39,50 heeft U bü ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Leiden heeft het za terdag druk gehad wat branden be treft. Zaterdagmiddag zijn op de Ho ge Morsweg enkele schuren in brand geraakt. De schuren waren aanbouw sel van wat huizen. De schade totaal bedroeg zo'n f 30.000. 's Nachts tegen half twee zijn aan de Jan Luykenkade twee bouwketen van de firma Heemskerk uit Nieuw koop in vlammen opgegaan. Het sterke vermoeden bestaat dat de brand is aangestoken. De twee ke ten lagen vol met bouwmaterialen. Ook een gasfles is ontploft. DE DAAD De gehele avond hadden ze er over gepraat. Een opwindend plan. Ze waren er zó mee bezig dat ze 's nachts gewoonweg geen oog dicht deden. De volgende morgen had Luba er wéér twee uitzend krachten bij. Leiden: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 0171010341. Alphen a. d. Rijn: Donizettihof 10. Telefoon 0172094698. Voor handhaving van een krachtige winkelstand en een goed bereikbare binnenstad. Terug in Leiden na weekeinde vol dorst drinken en doordouwen ie zesde keer liep de Alpheuse belastingambtenaar J. Woor- in de Zwitserse wandeltweedaagse. Hij loopt de inspannende als een training voor de Nijmeegse vierdaagse. „Nu loop ik Volgende maand loop ik in het Luxemburgse Diekrich veertig Als je er van te voren over gaat nadenken, moet je het ioen", meent hij. ADVERTENTIE BERN/LEIDEN Het is een ware prestatie om na een middag, avond en een hele nacht busreizen direct na aan komst te beginnen aan een wandelmars van veertig kilo meter door de Zwitsers bergen. Een tachtigtal leden van de Leidse wand'elktring volbrachten die prestatie het afgelopen weekeinde tijdens de wandeltweedaagse van Bern. En dat was nog lang niet alles. Bent U voor verdraagzaamheid Stem Y.V.D. lijst 3 ^ÉLZENGA, lijsttrekker VVD Leiden. Secr. Boerhaavelaan 230, telefoon 51890. Je verkiezingsbijeenkomst van lAmet A. v. d. Louw heeft mr ui moed geschept om srna- opmerkingen te maken over fidse C.D.A. en haar lijsttrek- N. Dit is een laagtepunt in Sdige verkiezingscampagne van JA. Vier jaar geleden blies de hoog van de toren dat andere fe partijen elke vier jaar met programma's komen maar vertellen wat zij de afgelopen iur daarvan waar hebben ge- i'Noch bij de begrotingsbehan- lln de gemeenteraad, noch in •êrfciezingsprogramma, noch in to bijeenkomsten hoort de ;daar nu nog iets van. Dat zal Noor komen dat ook de lijst- de PvdA drs. H. van Moet erkennen dat de belang- door een college zonder zijn verwezenlijkt. wat de kiezer nu van de is dat het anders kan. F PvdA de gelegenheid te ge- P tegenover de CDA-kiezers a.s. woensdag nader toe heeft het CDA de PvdA sprekers naast de wethou ders Ham en Kret gevraagd. Het be stuur van de PvdA heeft daarvoor mevrouw C. Kerling-Simons, die niet eens meer kandidaat staat voor de verkiezingen, en de heer A. Ver boom aangewezen. Mr. C. Waal mag of durft zijn kritiek kennelijk niet rechtstreeks te uiten waar de aange vallen personen bij zijn! Gezien de bezorgdheid van de PvdA om de ambtenaren te' betrekken bij de vor ming van een nieuw college van bur gemeester en wethouders degenen die in Leiden wonen krijgen dan twee keer invloed! lijkt het voor de PvdA een goede gelegenheid om alsnog mr C. Waal als één van haar twee vertegenwoordigers aan te wij zen. De ambtenaren kunnen dan ho ren wat de uitspraken van de kan didaat-wethouder waard zijn, de CDA-leden en CDA-kiezers welke fouten er de afgelopen Jaren ge maakt zijn. en andere belangstellen den kunnen dan van de ironie van mr. C. Waal genieten. MR. H. E. A .DRIESSEN Bilderdijkstraat 5 Leiden. Bel uw Fleurop- bloemist. Fleurop/Interflora Nederland Gegarandeerd goedl Meer Leids nieuws elders in deze krant EN CHU EN ARP Dem. Appèl Tekst en foto's Willem Chr. Nijeboer Een zestal Marva's in burger van het Vliegkamp Valkenburg deed mee aan de Zioiterse wandel tweedaagse. Vijf mannelijke collega's waren als supporters meegereisd. „Wij zijn voor het dagelijks onderhoud"verklaarde Hans van den Burg uit De Bilt. De dames lieten het maar zo. "Als ze had den meegedaan hadden we een grotere afstand moeten lopen", vertelde Brende van Looijen uit Heiloo, weerkundige op het vliegkamp. De dames kwamen niet in uniform, ondanks het vele militaire vertoon dat in Bern te zien was. "Dan hadden we nylon kousen moeten dragen. Trou wens, we gaan uit vrije wil, op eigen initiatief. Het heeft eigenlijk met de Marine niets te maken". se wandelkring zich na de vierentwin tig uurs slijtageslag in de bus en de wandelmars tussen de rustver- schaffende lakens terugtrekken. Rond het ijsstadion wordt de halve middag gewacht op de maaltijd, die wordt geserveerd in een inmen- se tent, waar zo'n vier, vijfduizend mensen tegelijk kunnen tafelen. Daarna brengen de Langhout- chauffeurs het gezelschap naar een Bernse school, waar verschillende deelnemende gezelschappen over nachten in een grote aula. Daar staan in vier rijen bed aan bed le- gerbritsen opgesteld, getooid metéén paardedeken, voorzien van een klein Zwitsers wapentje. Sober maar ef fectief kan men van zijn broodno dige rust genieten. Vrijwel niemand van de Neder landse deelnemers maakt er direct gebruik van. Eerst dient Bern tot nét voor de kleine uurtjes te worden verkend. Een uitzondering vormt "opa" Van Rhee uit Weesp, met zijn bijna 78 Jaar de oudste deelnemer uit het gezelschap Nederlanders. Hij loopt twintig kilometer per dag. „Opa" Van Rhee verkiest de militaire veren boven de alcoholische geneugten van. een nabijgelegen etablissement. Luidruchtig Het Nederlandse gezelschap on derscheidt zich van de andere natio naliteiten door luidruchtigheid. Nog niet eens zo tijdens de marsen, maar juist daarna. Op het terras van het cafeetje en in de immens grote "res tauranttent naast het ijsstadion, verheugt zich een groep vrouwelijk personeel van een Enschedees zie kenhuis in de aandacht van menige (militaire) marsdeelnemer door het continu zingen van alles wat de va derlandse volkskunst heeft voortge bracht. De Zwitserse tweedaagse is een ware wapenpresentatie. Meer dan de helft van de deelnemers is óf militair en sjouwt met bepakking inclusief schiettuig, of is lid van een Zwitser se schuttersvereniging, waarvan de leden "het vervaarlijke speelding" op de rug of in de hand meevoeren. Zelfs niet-geüniformeerde meisjes lopen de mars met schietwerktuigen. Het Leidse gezelschap telt ook en kele (vrouwelijke) beroepsmilitai ren. Die lopen echter in burgerkledij in de bonte stoet mee. Want voor zo ver men niet in uniform wandelt, is men getooid met een rijke hoeveel heid eremetaal. Een ware meute van Europese wandel-kilometervreters was in het Zwitserse Bern verza meld. Om niet al te erg uit de toon te vallen kreeg iedere verslaggever in het perscentrum van de tweedaag se een draagmedaille, die men krijgt bij het volbrengen van vijf Zwitser se tweedaagsen. Dat tot ongenoegen van de Twentse deelneemsters: "Wij moeten er verdorie voor lopen." Of het Duitssprekende naties eigen is weten we niet, vast staat wel dat de Zwitserse tweedaagse organisato risch vlekkeloos verloopt. Daar zijn dan wel 831 „Functionare" dag en nacht voor in touw. Bij de school waar wordt overnacht, wordt dag en nacht door militairen gepost. Beide dagen kenmerken zich door bloed heet weer, ruim over de dertig gra den en een felle zon. „Dat is tra ditie", vertelt de perschef van het tweedaagse wandelfeest met gepaste trots. Deelnemers die zich als ge volg daarvan te gretig aan het rijk vloeiende bier zetten, moeten dat in sommige gevallen bezuren met een heftige maagwentelimg. „Alles draait", kreunt een vijftigjarige na De schade wordt door de brandweer gauw op een ton geschat. De eige naar kon nog geen "zinnig woord" zeggen, omdat hij nog niet voldoen de tijd heeft gehad om de zaak te inventariseren. (Foto's Jan Holvast) ADVERTENTIE Voor .juffrouw de Bij- l§32®fgS§- 25 jaar tymMi trouwe dienst, Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Op een ambulancekarretje bereikte dit meisje op de eerste dag de finish: ook een manier van ambulance-vervoer. schrijven Vrijdagmiddag vertrok het stoe re gezelschap rond drie uur van 't Leidse NS-station voor deelname aan de Zwitserse tweedaagse die za terdag en zondag is gelopen. Ken nelijk om wat meer op stemming te komen ging reeds daar een fiks li monadeglas vol pure rum van mond tot mond. Het heeft tijdens de veertienurige busreis, slechts onder broken door twee maal een half uur rustpauze bij een Duitse Ras.statte, geen van de wandelaars opgebro ken. Twintig, dertig of veertig kilome- Deze Rotterdamse opbouzver van marktkramen, behorend tot hét Leidse gezelschap, liep de veertig kilometer op z'n slofjes. Na afloop liet hij een pilsje niet staan planning van de verkiezings- igne van het CDA is niet ge- ilekkeloos. Zo staat de adver- waarin het CDA zich aan sis middel "de heilloze pola- i te overbruggen" nogal ieilig in dezelfde krant (18 rnrin CDA-leider ds. Kret 'ien verwensingen als "leu- tegen beter weten in" naar ilitieke tegenstanders slin- een beroep op het ouwen" van de kiezer, maar bereid daar zelf veel tegen- stellen. Zelfs over de vraag eigenlijk echt in Leiden iaat staat of per eerste gele de verkiezingen naar beim zal afreizen behoeft de rijns inziens niet nader ge- r oeerd te worden. Hoe het met eigen vertrouwenspositie in gesteld is kunnen we trou- aardig uit de uitslag van de rerklezingen aflezen. Wan- 3% Jaar wethouder als enige Leidse kandidaat op Wijst bij een totaal aantal uitgebrachte stemmen van verder komt dan 105 urstemmen, kun Je het the- fersoonlijk vertrouwen" in de öngsstrijd maar beter laten conflict binnen het CDA over sag voor welke groepen in de plaats in Leiden huizen ge- i dienen te worden, wordt de CDA-top afgedaan als een ïienend meningsverschil. Ge- zijn er een aantal partijen er dit "detail" geen twijfel la- staan. ier dan bont maakt Kret het taan het slot van het CDA- iw. Terwijl in heel Nederland atebesturen in het belang van oeentelijke democratie de kie st actief stemmen oproepen, t Kret de hoop uit dat het ia Leiden aan de macht kan a dankzij een lage stembusop- tAIs 20% van de bevolking zo slijk wil zijn de oproepkaart in de prullemand te werpen, zit er voor het CDA nog wel een kansje in. Het falen van de lokale demo cratie als laatste strohalm van het CDA. Erg fraai is het niet. Een duidelijker oproep om op 29 mei massaal naar de stembus te trekken om deze bedenkelijke re- genten-mentaliteit in Leiden te onttronen, zou ik niet hebben kun nen formuleren. LEO MEIJER. Hogewoerd 83, oampagneleider PvdA. PPR-achterban In uw verslag van de politieke fo rumdiscussie in de Kooi schreef u vrijdag Jl. dat ik zonder "achterban" was. Dit is een (overigens begrijp- lijke) vergissing. Aanwezig waren ook twee andere PPR-kandidaten, nl. Laurens Beyen en Jo Dernee— Eijs. KEES DU GARDIJN Vreemde praat tref je deze dagen in de krant aan nu de gemeente raadsverkiezingen naderen. Dat is ook geen wonder, want er moet veel kroms worden rechtgebogen en dat gaat mensen met een slecht geweten vaak niet te best af. Afgelopen zaterdag was de beurt aan ds Kret, de wethouder van stads planning. Wat zegt deze heer?" "De doorsnee-Leidenaar heeft het voor zijn bestuur altijd moeten hebben van vertrouwensmannen". Zo, zo. Misschien wil ds Kret dan eens zeg gen waar al die vertrouwensmannen Leiden nu eigenlijk hebben gebracht. Naar mijn idee (ik ben import-Lei- denaar) in een financieel en stede bouwkundig miserabele positie. En dat is heus niet in alle opzichten te rug te voeren op de houding van het rijk. Dus die hele vertrouwensman nen-stelling is alleen maar verdacht. De PvdA, zo zegt ds Kret, heeft die vertrouwensmannen niet. Dan moe ten ze wel bij het CDA zitten. En aangezien ds Kret voor die club een der lijstaanvoerders is, moet hij zich zelf wel als vertrouwensman be schouwen. Kan hij daar aanspraak op maken? Laten we eens aan de- hand van een concreet voorbeeld na gaan hoe ds Kret die vertrouwens functie uitoefent. Aan de Smaragdlaan zal weldra een bejaardenvoorziening verschijnen de zoveelste hoogbouw in een wijk waar de "vertrouwensmannen" het toch al zo lelijk hebben laten liggen. Een deputatie van de buurtbewoners slaagde er via de raad in een ge sprek met ds Kret en zijn medewer kers te krijgen om dit schadelijke, achterhaalde (uit 1964 stammende) plan gewijzigd te krijgen. De depu tatie kreeg na dat eerste gesprek de maquette van de architect mee om aan de gehele buurt te tonen. Er wer den voorts afzonderlijke afspraken gemaakt met de architect en met ds Kret.'De maquette werd getoond en de buurt sprak er dusdanig zijn af schuw over uit dat wij de architect lieten weten in dat stadium en op basis van dat plan een gesprek nut teloos te achten. Een afschrift van die brief ging naar ds Kret. En prompt werd van ZIJN kant het contact met ons verbroken. Verder praten vond hij, ook van gemeente wege, plotseling zinloos. Bij het eer ste de beste zuchtje gezonde tegen wind ging ds Kret dus op de loop. Op een brief van de wijkbewoners, waarin werd gevraagd dat tweede gesprek met hém te laten doorgaan, kwam geen rechtstreeks antwoord Zó ziet ds Kret dus zijn functie van vertrouwensman: in schijn een het wegkloklcen van nog geen half kleintje pils. Slapen in middenpad In de avonduren wordt het met een stevige bodem in de maag, maar met een enorm gebrek aan bedrust, pittig op een pilsdoorspoelen gezet, voornamelijk door de jongere deel nemers. Klaarblijkelijk zonder eni ge gevolgen, want het hele gezel schap van de Leidse wandelkring heeft de tweedaagse uitgelopen. Weinig slapen 's nachts wordt al- lerwege aangeraden „Dat is het beste om niet af te knappen. Als je lang slaapt voel je hoe moe Je bent". Bij het advies vindt de verslaggever geen baat. De volgende nacht in de bus op weg naar huis is het rusten ook geen onverdeeld genoe gen. Mensen met t grootste slaap- gebrek nemen met graagte de ruimte van het middenpad om zich daar uit te strekken. Vanmorgen rond kwart voor zeven ^ts het afscheid nemen aan het Leid se station. De meeste deelnemers gingen na een douche thuis vandaag weer aan het werk. Na een weekeinde vol dorst, drinken en doordouwen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3