LEIDSCH DAGBLAD KRAPPE OVERWINNING VOOR GISCARD vandaag LEIDSCH Nieuwe Franse president wacht veel oppositie Record opkomst Overeenstemming over de defensie-uitgaven DAGBLAD a OA© 20 MEI 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34326 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lodegraver on Bergman lacht agen zoek BODEGRAVEN—OUDEWA- I - De 19-jarige Ton Berg rit Bodegraven is nu al dagen spoorloos. Hij is vo- week, in de nacht van za- li? op zondag, voor het laatst kn. Ton Bergman staat bij rs en vrienden bekend als rustig maar wel gesloten :eman. Dat hij in een avon- J ïlijke opwelling naar het irnland zou zijn vertrokken, de hand gewezen, erleden week zaterdagavond, ei, ging de vermiste jonge- rit Bodegraven naar Bra il, Zijn rit ging via Oudewa- hij een pilsje heeft ironken. In Oudewater liet -- bromfiets staan, en er in een auto. In ca- Raamsdonkerveer en lerhout heeft hy nog enkele ttn bier gedronken. Terug Brabant werd Ton Berg- i weer in Oudewater aïge- Men heeft hem daar weg rijden, richting Papekop. «stwaarschijnlijk heeft hij route Papekop, Waarder, mrerbrug naar Bodegraven (den smalle wegen langs lelijk brede Weteringen, e kans bestaat ook dat hij Oudewater is teruggereden Brabant. Haagse helderziende, die de wanhopige ouders vrij- nacht is ingeschakeld, zegt "verband kwijt te raken er om ging of Ton pnan tussen Oudewater en >u zjjn verdwenen, imilieleden van Ton hebben Ier resultaat dreggingswerk iricht. Iedereen die een tip It, wordt verzocht de rijks- He in Bodegraven, tel. 01726 90, te bellen. ihoudend droog later krimpend naar zuïd- ld. Minimum tempe Wkg 9 graden, maxima aan zee tot 22 "et binnenland. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 MEI 4.38 onder: 20.3 onder 20.3 PARIJS (AP, AFP, UPI) Yalery Giscard d'Estaing, ja renlang de Franse minister van Financiën in de Gaullis tische regering, is gisteren tot de nieuwe president van Frankrijk gekozen. Hij won de verkiezingen met een kleine voorsprong van minder dan 1,5 procent op zijn tegenstan der, de socialist Francois Mitterrand. Volgens de jongste officiële cijfers won d'Estaing met een meerderheid van 371.814 stemmen, en dit op een aantal uitgebrachte stem men van 26 miljoen. In het totaal is 87 procent van de Franse kiezers zondag naar de stembus gegaan. Valery Giscard d'Estaing schudt de handen van zijn aanhangers, die voor het hoofdkwartier in Pa rijs te hoop waren gelopen toen bekend was geworden dat Giscard de socialist Mitterrand had verslagen (AP) In een ziekenhuis tólin is vandaag het 29ste ter van de bomaanslagen, r Ierland vrijdag werd ge- overleden. De identiteit van achtoffer - een vrouw - werd onmiddellijk door de autoritei- gemaakt. veer met zonnige perioden. W|nd U|t WeSt,eiijke krimpend naar zuid- zuid. Minimum temperaturei iden, maxima van 14 tot 22 graden plaatse- Zijn medestanders hebben Gis card gewaarschuwd dat hij het voor zichtig aan moest doen met het op stellen van zijn beleid, omdat hij er rekening mee dient te houden, dat hij het presidentschap met de hakken over de sloot heeft kunnen grijpen. Hij zal van de socialisten stevige oppositie ondervinden. Naar wordt verwacht zal Giscard in de loop va« de week zijn premier en ministers voorstellen aan het parle ment- De leiders van alle groeperin gen die Giscard tijdens de campagne steunden hebben hem erop gewezen, dat hij er wel degelijk rekening mee moet houden dat bijna een op de twee Fransen voor de socialistische kandidaat had gekozen. Nadat de overwinning van Giscard officieel bekend was geworden werd dit op veel plaatsen uitbundig ge vierd. De leider van de communis tische partij Georges Marchais ver klaarde echter: "Morgen gaan we weer gewoon zoals altijd aan het werk". Hij zei de arbeiders om niet bitter te zijn omdat de politieke toe komst van links er gunstig uitzag. Historisch Linkse leiders in Frankrijk noemden het percentage stemmen dat Mitter rand had gehaald historisch. Hij be haalde in het totaal vier procent meer stemmen dan in de eerste ron de. De vakbonden en extreem linkse organisaties hebben laten weten dat hun geduld zeer beperkt is. Georges Seguy, communistisch leider van de grootste vakbond CTG heeft ver klaard dat zijn bond bereid is met de regering en ondernemers te on derhandelen over essentiële sociale eisen. Hij voegde eraan toe dat de bond maatregelen zal nemen wan neer niet aan deze eisen zou worden tegemoet gekomen. De socialistische vakbondsleider Ed mund Maire zag het echter anders. Hij zei: "We geloven dat we in ak- tie zullen moeten komen om de be loften die Giscard ons tijdens de ver kiezingscampagne heeft gedaan uit gevoerd te zien". De Trotskikisten- leider Alain Krivine zei dat de ar beiders geen zeven Jaar zullen wach ten tot de volgende verkiezingen. Bij elke stap die hij op binnenlandse politiek terrein doet zal hij over zijn schouder moeten kijken naar de linkse kiezers. "Giscard d'Estaing heeft zijn spo ren verdiend, ook op het terrein van de buitenlandse politiek. Wat dat be treft mag men verwachten dat er, als er een regering is gevormd, ze ker uitgangspunten zijn voor Euro pese samenwerking". Aldus het com mentaar van minister-president' Den Uyl op de Franse presidents verkiezingen. In de radiorubriek van de Vara "dingen van de dag" zei hij begrip te kunnen opbrengen voor de teleurstelling van de PvdA-fraetie- voorzitter Van Thyn. De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft zich over de keus van het Franse volk "zeer verheugd" getoond. President Nixon heeft gisteravond de officiële Franse verkiezingsuitslag niet afgewacht. Als eerste heeft hij Giscard d'Estaing uit Amerika op gebeld om hem geluk te wensen met zijn verkiezing tot president van Frankrijk. Struisvogel brak nek ROTTERDAM De enige struis vogelhen van de diergaarde Blijdorp heeft dit weekeinde haar nek ge broken toen het dier probeerde los te komen uit het hekwerk waarin het was vastgeraakt door toedoen van een bezoeker, die de vogel lokte met een zakdoek. Voor het oog van vele mensen stierf de vogel ter plaatse. Dilt betekent een groot verlies voor de dierentuin. PARLJS (DPA/AFP/UPI) De Franse kiezers hebben alle re cords van hun land gebroken door voor 87 procent hun stem uit te brengen voor een nieuwe president. Op 5 mei, bij de eerste ronde, was de opkomst 84,22 procent. Ondanks het prachtige weer en zomerse temperatuur waren de Fransen al vroeg in de ochtend voor een groot deel naar de stemlokalen getrokken om daar na de grote velden op te zoeken. De uittocht van de stedelingen haalde eveneens recordcijfers. Partijfunctionarissen hadden gezegd dat een grote opkomst gunstig zou zijn voor Giscard d'Estaing omdat de communis ten en socialisten zich meer bij de zaken betrokken voelen en hoe dan ook toch zouden stem men. Starfighter wordt vervangen DEN HAAG In het kabinet is overeenstemming bereikt over de defensie-uitgaven in deze regerings periode van vier Jaar. Op de defensie zal tussen de 1500 en 1900 miljoen gulden worden bezuinigd, als de NAVO-top in Brussel hiermee ak koord gaat. Morgen gaat een Nederlandse de legatie naar Brussel om de bezuini gingen toe te lichten. Aanvankelijk was er een dreigend conflict tussen de minister van Defensie, Vredeling, en de minister van Financiën Duisen- berg. Hun standpunt over de hoogte van de bezuiniging lag ver uiteen. iif Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. De bezuinigingen zullen vooral be trekking hebben op de landmacht. Een gevolg daarvan zal zijn, dat de taak van het Nederlandse leger in NAVO-verband gewijzigd zou moe ten worden. De vervanging van de Starfighter zal doorgang vinden; in december wordt beslist welk type dat wordt. Wel zou het in de bedoeling liggen minder vliegtuigen voor de Starfighters in dë plaats te nemen. In een commentaar heeft ARP- fractieleider Aantjes gezegd, dat het kabinet alleen op steun van de ARP kan rekenen als de conventionele be wapening op peil zal blijven. De de fensie mag niet verwaarloosd wor den. Het KVP-Kamerlid Van Eisen vindt, dat een redelijke defensie-in spanning gehandhaafd moet blijven. VS-rapport: Russische kernmacht bij Cuba MIAMI TANP) Volgens een van- tiaag in de Vex-enigde Staten gepubli ceerd rapport handhaaft de Sowjet- Unie een permanente "kernmacht" by Cuba, dat in geval van een kern oorlog twee derde van de Verenig de Staten zou kunnen wegvagen. Deze kernmacht zou verscholen zijn op schepen die zich in Cubaanse wa teren ophouden en niet zozeer in ba ses op land, zo menen de schrijvers van het rapport. Volgens het rapport van de, universiteit van Miami, is het Kremlin van oordeel dat de Russi sche kernmacht bij Cuba een Ame rikaanse interventie op Cuba verhin dert. De studie is van de hand van pro fessor Foy D. Kohier, oud-ambassa deur der V.S. in Moskou, professor Mose L. Harvey, directeur van het centrum en dr. Leon Goure, directeur van de afdeling Russische studieën van het centrum. Ik word abonnee per 4 juni 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. D naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Twee dagen lang twintig, dertig of veertg kilometer heuvel op, heuvel af, berg op berg af, tijdens de Zwitserse wandeltweedaagse in Bern. Vanuit Leiden reed een ge zelschap van de Leidse wandel kring naar de Zwitserse hoofdstad om aan dit evenement deel te nemen. Een van onze redacteuren volgde dit gebeuren van dichtbij. Onderweg maakte hij deze foto van deelnemende personeelsleden van de Israëlische Luchtvaartmaat schappij El Al. PAGINA 3 Zowel Syrië als Israël hebben zich voorlopig akkoord verklaard met het plan van Henry Kissinger voor troepenscheiding op de hoogvlakte van Golan, waar nu al weken wordt gevochten. PAGINA 4 Aantjes tikt PvdA op de vingers. PAGINA fi 18 PAGINA'S Wil Feyenoord me echt kwijt of niet? Dat is de vraag die de der tigjarige spelmaker Wim van Ha- negem by z«n club op tafel heeft gegooid. Tot groot ongenoegen van manager Guus Brox is name lijk vlak voor de wedstrijd tegen Tottenham Hotspur uitgelekt dat trainer Wiel Coerver „De Krom me" liever ziet vertrekken. Dit en veel meer sport op. PAGINA 9—13 Wijziging sluitingsdata advertenties in verband met Hemelvaartsdag Donderdag 23 mei is Hemelvaartsdag. Uw krant zal die dag niet verschijnen. In verband hiermee zijn de sluitingstijden voor advertenties in de vólgende nummers als volgt gewijzigd: Sleuteltjes en gewone advertenties: voor vrijdag 24 mei =r woensdag 22 mei, 17.00 uur Pagina automarkt: voor vrijdag 24 mei dinsdag 21 mei, 15.30 uur Pagina's onroerend goed, personeel en uit... voor zaterdag 25 mei woensdag 22 mei, 15.30 uur. Onze kantoren zullen Hemelvaartsdag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Foto-finish De strijd tussen links en rechts in Frankrijk is gisteren door slechts een paar honderddui zend stemmen beslist. Ook in het politiek bedrijf is de foto finish beslissend, voorzover men zich tenminste door het democratisch spel gebonden acht. Toch zal de overwinning Giscard weer niet tot de aller hoogste uitbundigheid uitnodigen, want indien de stemgerechtigde leef tijd in Frankrijk niet 21 was geweest, maar 18, zoals in de meeste Westeuropese democra tieën het geval is dan had Francois Mitterrand het Elysée betrokken. Op goede gronden kan links troost putten uit het feit dat men bij presidentsver kiezingen nog nooit zo hoog heeft gescoord. Frankrijk is in zijn diepste kern een behoudend land. De ware aard ervan leert men kennen bij een kortstondig verblijf in één van die vele grijze, sluime rende provinciesteden, waar de verveling even massief is als het gebouw van de spaarbank en monsieur le notaire even levensvreemd klaagt over het wufte Parijs en de jeugd van tegenwoordig als de plaatselijke secretaris de zegeningen van het Kremlin prijst. Giscard d'Estaing belichaamt voor zijn kiezers een stuk ze kerheid en conservatisme. Dat onafhankelijk republikeins zijn van hem is het best te vertalen met een soort gematigd libera lisme, rechts van het centrum (een liberalisme dat vanzelf sprekend niets met dat van de Britse Liberals of Westduitse FDP te maken heeft). Zijn gro te kracht is praktische zin, ge schraagd door een fabelachtige intelligentie. Hij is niet de man met het charisma, waaraan de Fransen met een bijna wetma tige regelmaat behoefte blijken te hebben, van Napoleon via Clemenceau tot De Gaulle. Mit terrand had dat charisma waar schijnlijk nog minder, maar hij had bovendien het fantoom van het rode gevaar rond de schou ders gedrapeerd liggen, waar van vele Fransen nog altijd wakker liggen. En dan niet het rode gevaar als jeugdsentiment uit de koude oorlog van de ja ren vijftig, maar heel concreet angst voor het eigen huisje, de paar francs op de bank. Mate rieel weliswaar, maar tegelij kertijd zeer concreet. Die angst heeft Mitterrand op het nippertje net niet kunnen overwinnen. Het is nog een open vraag wat voor Frankrijk zelf het beste zou zijn geweest. De tegenstel lingen in het land zijn vreselijk groot. De verschillen tussen arm en rijk zijn schrijnend Er heerst grote werkloosheid de inflatie is verbijsterend, de po sitie van vergeten groepen zo als de bejaarden is hemelter gend. Om dat laatste nog even op te pakken: Giscard zal, pa- radoxaaï, juist van de ouderen (naast vrouwen degenen die traditioneel behoudender stem men) dat electorale duwtje over de drempel hebben gekre gen. De nieuwe president Is capabel genoeg om in de Nationale Ver gadering de' gaullisten achter zijn vaandel te krijgen en zo een comfortabele meerderheid te bewerkstelligen. In de sociale sfeer zal hij het moeilijker krijgen. Hij heeft in zijn ver kiezingscampagne van alles be loofd dat hij in het decennium dat hij minister was nou juist heeft nagelaten. Voor Europa is Giscard ongetwij feld een betere keus dan Mit terrand. Giscard denkt waar schijnlijk slagvaardiger dan zijn ten opzichte van de EG om .eologische en nationalisti sche redenen argwanende op ponent. In die zin zou de resis tance-man Mitterrand een stugger man zijn geweest dan de briljante planner Giscard. Tenslotte: wij hier spraken al weinig Frans en spreken het steeds minder. Het zal veel van 'n inspirerender Frankrijk af hangen, of daar verandering in komt. Voor het merendeel van de Nederlanders is Frankrijk een kostbare aangeklede auto route naar Spanje. Monsieur le Président, doe daar eens wat aan. Eerst stemden de Italianen voor het voortbestaan van de moge lijkheid tot echtscheiding en nu stemmen de Zwitsers van het kanton Genève voor afschaf fing van de jacht. Men zou, bij zoveel goed nieuws, bijna in de verleiding komen om zijn scepsis jegens het staatsrechtelijk fenomeen van het referendum te herzien. 4

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1