Hertz is de naam erroristen woonden in Israel SPINOLA BEEDIGT NIEUWE REGERING ONTZET VER BLOEDBAD Kabinet „links van het midden Soldaten doden Ierse terroristen FRANSE BANK ROVERS ONTSNAPT voor het geval u een weekend-auto wilt huren Commissie vordert meer Nixon-banden Wanhopige ouders smeekten politie en ministers om medelijden met him kinderen in grensschool Ma'alot rabieren spraken vloeiend Hebreeuws Geld speelt geen rol. )A0 16 MEI 1974 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze corresjwpndent) JERUZALEM De terroristen die het bloedbad in Ma'alot hebben aangericht woonden hun hele leven al in Israël. Dit is meegedeeld door het Democratisch Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat de verantwoordelijk heid voor de actie heeft opgeëist. Het front maakte ook de namen van de drie mannen bekend. Zij zouden 19, 22 en 26 jaar oud zijn. Het front spreekt hiermee de Israëlische bewering tegen dat het drietal het land vanuit Libanon is binnengedrongen. LISSABON (AP) De nieuwe Portugese president, gene raal Antonio De Spinola rondt vandaag de eerste fase van zijn militaire revolutie af door de beëdiging van een kabinet met een signatuur „links van centrum", waarin twee commu nisten zitting hebben. De bezetting van de ministersposten in het nieuwe kabinet is gisteren kort voor middernacht bekend gemaakt. De ministers worden geïnstalleerd in een plechtig heid op het Belem paleis, vanmiddag om vier uur. Ten minste een van de Arabieren sprak vloeiend Hebreeuws, en één van de ontsnapte schoolkinderen meende hem te herkennen als de man die werkte in een restaurant in Haifa. De Israëlische regering verbood daarom gisteren nieuwsuit zendingen over acties rond het schoolgebouw, omdat de Arabieren die via de radio zouden kunnen vol gen. Moeizaam De demissionaire regering van pre mier Meïr was vanaf 's ochtends ne gen uur bijna onafgebroken bijeen om aan de hand van de ontwikke lingen in Ma'alot zo snel mogelijk besluiten te kunnen nemen. Maar het probleem was juist dat er erg weinig gebeurde. Minister Peres van Voorlichting zei later dat de contac ten via de ambassadeurs van Frank rijk en Roemenië en hun respectieve lijke regeringen met de vertegen woordigers van het Democratische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina uiterst moeizaam verlie pen. De tijd begon te dringen. Het ul timatum zou om vijf uur aflopen. De beide ambassadeurs waren door de drie Palestijnse commando's als be middelaars aangewezen en door de Israëlische regering als zodanig aan vaard. Het kabinet-Meïr had „met bezwaard hart" besloten deze diplo matieke kanalen te gebruiken om de kinderen vrij te krijgen. Namen De Israëlische regering had al lang haar principiële bereidheid te kennen gegeven op de eis van de Palestijnen tot uitwisseling van twintig gevan gen terroristen tegen de vrijlating van alle scholieren in te gaan. Onder de terroristen wier vrijlating werd verlangd bevond zich ook de Japan ner Kozo Okamoto, die twee jaar geleden het bloedbad op het vliegveld Lod bij Tel Aviv heeft aangericht. De in het Engels en Arabisch ge stelde Ujst van vrij te laten terroris ten werd later met drie namen aan gevuld. Tegen het eind van de middag waren enkele terroristen van hun gevangenis al op weg naar het vlieg veld. Het was overigens de eerste keer dat de Israëlische regering zich onder druk bereid toonde toe te geven. Het is natuurlijk de vraag of deze toegeeflijke houding niet schijn was en slechts ten doel had de com mando's te misleiden. Onhoudbaar In Ma'alot was de situatie onhoud baar geworden. Een wanhopige vader van de gegijzelde kinderen deed een hartverscheurend beroep op minister Hillel van Politie voor de veiligheid van de kinderen te zorgen. „Ik be schuldig niemand, bet zijn tenslotte onze kinderen. In Gods naam excel lentie, zorg dat ze in leven blijven", smeekte deze ontstelde vader. De mi nister erkende dat er duidelijk te kortkomingen te constateren zijn. „U weet dat de terroristen het op ieder van ons overal in Jeruzalem, Tel Aviv en Haifa op elke plaats in Is raël gemunt hebben. Wij zullen ons best doen om de kinderen te red den", aldus antwoordde minister Hillel. Het droevige resultaat is intussen bekend. De Israëlische soldaten heb ben er met hun stoutmoedige blik semactie in ieder geval voor gezorgd dat de regering-Meïr haar toezegging niet gestand zou hoeven te doen. De 23 terroristen wier vrijlating was geëist zullen in Israël gevangen blij ven. Vastberaden Minister Peres verklaarde gister avond dat de Palestijnse commando's hun ultimatum niet wilden verlen gen, zodat de autoriteiten geen keus bleef tot actie over te gaan voordat de aangekondigde explosie een eind aan alle levens zou maken. Er be stond volgens Peres geen twijfel aan de moorddadige bedoelingen van de terroristen. In een uitzending van de Door Rob Simons Israëlische radio en televisie ver telde een haperend sprekende pre mier Meïr, die ondanks alle emoties een nog vastberaden indruk maakte, dat het plan van de drie comman do's vijf uur 's middags door de Is raëlische regering werd afgewezen. De vrij te laten 23 terroristen zou den met een vliegtuig naar Damas cus of Nicosia moetoen worden over gebracht. Na ontvangst van het be richt van hun veilige aankomst zou de Roemeense ambassadeur pas het wachtwoord krijgen en de helft van de kinderen door de commando's in vrijheid worden gestold. O naa nvaardbaar Volgens deze regeling van de drie Palestijnse commando's zouden de overgebleven kinderen als gijzelaars met de Palestijnen naar een Arabi sche hoofdstad moeten vliegen. Dit was voor de Israëlische leiders on aanvaardbaar. De 76-jarige premier Meïr probeerde haar volk een hart onder de riem te steken. „Ik kan niet beloven dat ze ons in vrede zullen laten leven. Elke Is raëlische regering zal haar handen ineenslaan tegen ieder die het leven van kinderen en volwassenen in onze nederzettingen, dorpen en steden be dreigt. Over de ruggen van kinderen worden geen oorlogen uitgevochten", aldus een verbitterde mevrouw Meïr. Een mannelijke en een vrouwelijke soldaat brachten de nacht door by ieder gezin in Ma'alot teneinde hen een beetje gerust te stellen. Het ver trouwen van de Israëlische bevolking heeft ruim een maand na het bloed bad van Kirjat Sjemona opnieuw een verschrikkelijke klap gekregen. Chilenen gepakt Zes Chüenen die van plan waren een aanslag te plegen op het hoofd van de militaire regering in Chili, generaal Pinochet, zijn in Pafguay gearresteerd. Pino chet vertoeft momenteel in Asuncion, hoofdstad van Paraguay. Kosmos-satellieten De SowJet- Unie heeft gisteren twee Kosmos- satellieten gelanceerd, de Kosmos- 652 en de Kosmos-653. De beide kunstmanen zijn in een baan om de aarde gebracht en volgens het pers bureau Tass werken de instrumenten bevredigend. Generaal Antonio De Spinola, de nieuwe president van Portugal, die vanmiddag zijn kabinet be- edigde. BELFAST (AP) Engelse solda ten hebben twee mannen gedood bij de grens met Noord-Ierland, waar van werd aangenomen dat het terro risten waren. De twee mannen kwa men om het leven onder een sper vuur van kogels die door het leger werden afgeschoten 'op een verlaten boerderij buiten de plaats Newry. Eerder waren in de boerderij explo sieven en materaal om de bommen te vervaardigen gevonden. Intussen begint nu de staking te voelen, die is uitgeroepen door mili tante protestanten uit protest tegen de steun door het parlement van Noord-Ierland aan een akkoord om de betrekkingen te verbeteren tussen Ulster en de Ierse republiek. Besprekingen tussen Engelse func tionarissen en militante protestanten leverden niets op De staking doet zich vooral voelen in de electriciteits- voorziening. Alvaro Cunhal, de secretaris-gene raal van de Portugese Communisti sche Partij, wordt één van de drie ministers zonder portefeuille. Nog slechts drie weken geleden zou hij onmiddellijk zijn gearresteerd als hij Portugal binnenkwam. Hij heeft 14 jaar in ballingschap doorgebracht. De tweede communist in de rege ring is Avelino Pacheco Goncalves, hoofd van de vakbond van bankem- ployé's in Oporto, die is benoemd tot minister van Arbeid. Zoals verwacht heeft De Spinola de liberale advocaat prof. Adelino da Palma Carlos, deken van de juridi sche faculteit van de universiteit van Portugal, benoemd tot premier. Maria Soares, de leider van de Socialistische Partij, gaat naar Bui tenlandse Zaken. Een tweede socia list, Paul Rego, hoofdredacteur van het dagblad Republica, is benoemd tot minister van Voorlichting. Zijn ministerie heeft de naam gekregen: ministerie van Sociale Communica tie. Palma Carlos heeft zelf de minis ters in zijn regering niet gekozen. Dit is gebeurd door De Spinola als hoofd van de junta. Gisteren is De Spinola aangetreden als president. WASHINGTON (AP) De Juri dische commissie van h Jt Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 37 stemmen tegen 1 beslo ten om nog eens 11 geluidsbanden van presidentiële gesprekken gerech telijk in te vorderen ten behoeve van het onderzoek naar afzetting van de president. De commissie overweegt voorts een tweede dagvaarding uit te geven waarin president Nixon zou worden gesommeerd zijn persoonlijke dagboe ken en agenda's over een periode van achteneenhalve maand in 1972 en 1973 vrij te geven. Daarnaast vertelde de chef van het Juridisch adviesteam dat de commis sie bijstaat. John Doar, dat hij van daag ook zal vragen om beraad over een mogelijke derde dagvaarding voor 62 geluidsbanden die betrekking heb ben op de anti-trust regeling voor het multinational ITT en de verkie zingsbij dragen van de zuivelindustrie. Al dit materiaal, met inbegrip van de 11 regelrecht op Watergate be trekking hebbende banden, is door de commissie ingevorderd in een schrijven dat op 19 april op het Witte Huis werd bezorgd. Het Witte Huis van zijn kant heeft via Nixon's eerste Watergate-advo caat, James St. Clair, aan Doar la ten weten dat de president niet van zins is nog meer geluidsbanden vrij te geven. De enige tegenstander bij de beslis sing "dagvaarden of niet" was af komstig van het meest invloedrijke Arrestaties Zestien bestuursle den van de Nationale Afrikaanse Rhodesische Raad in Headlands op 100 kilometer ten oosten van Salis bury zijn gearresteerd, zo heeft de secretaris van de raad, Edson Sdithole in Salisbury meegedeeld. Sithole zei dat hij vergeefs had geprobeerd met de politie in Headlands in contact te komen. Hij veronderstelde dat de arrestaties waren verricht in het ka der van de uitzonderingswet. In de rede waarmee hij zijn ambt aanvaardde verklaarde hij dat Por tugal is teruggekeerd tot de demo cratie en dat minderheden niet de kans zou worden geboden de demo cratie omver te werpen. Hij beschreef de voorlopige rege ring als niet-politiek omdat zij steunde op een groot aantal partijen. De voorlopige regering moet het land besturen tot volgend jaar een nieu we nationale vergadering is gekozen welke een nieuwe grondwet moet op stellen. Palma Carlos, die onder het oude regime vaak is opgetreden als advo caat van politieke gevangenen, staat aan het hoofd van een ministerploeg waarvan de leden ver uiteenlopende standDunten innemen. Soares. de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, is een van de oude cliënten van de premier. Op de moeilijke post van minister van Overzeese Gebiedsdelen nu ge naamd: ministerie voor Interrltoriale coördinatie is Antonio Almedia Santos benoemd, een advocaat uit Lourenco Marques. Mozambique. Hij is in Europees Portugal weinig be kend. De enige niet-burger in het nieuwe kabinet is minister van Defensie It.-kolonel Mario Firimino Miguel. Hij komt van de generale staf van het leger. De Junta is inmiddels omge vormd tot staatsraad, met recht van toezicht op de regering. Generaal Francisco da Costa Go mez, de tweede man van de junta, is benoemd tot opvolger van De Soi- nola en staat in rang gelijk met de premier van de nieuwe regering. Republikeinse commissielid Edward Hutchinson (Michigan). Hutchinson heeft herhaaldelijk gezegd dat een dagvaarding van de commissie naar zijn mening door geen enkele recht bank ten uitvoer zal worden gelegd. Alle gijzelaars vrij PARIJS (DPA/AFP) Twee ro vers die gisteren na een mislukte bankoverval in Champigny-sur-Mar- ne bij Parijs een gezin in een villa gijzelden zjjn ontsnapt. Alle gijze laars, een moeder, haar vier kinde ren en een hulp in de huishouding, zijn in veiligheid. De rovers waren, de bank binnen gekomen waar zij enkele aanwezigen met vuurwapens bedreigden. Toen de alarmbel ging namen zij op hun vlucht een vrouw als gijzelaar mee maar lieten die al snel gaan. Zij vluchtten toen de villa van een inge nieur binnen en gijzelden alle aan wezigen. Toen de politie het huis omsingeld had, dreigden zij een bloedbad aan te richten als hun niet een vlucht auto ter beschikking zou worden ge steld. Nadat de moeder met de poli tie had gesproken kwam die auto er inderdaad. De rovers vluchtten met medeneming van de moeder en één van haar kinderen. Van twee ach tervolgende politie-auto's kreeg er één lekke band. De andere raakte by een botsing betrokken. Toen het de rovers duideiyk was dat zij hun achtervolgers hadden afgeschud, lieten zij moeder en kind vrij in Neuilly-Plaisance, niet ver van Champigny. Van de rovers ont breekt sedertdien elk spoor. Hertz heeft een speciaal weekend-tarief: al vanaf/ 65.- kunt u een auto huren van vrijdagavond 6 uur tot maandagmorgen 8 uur. All-risk-verzekering en 400 kilometers zijn bij de prijs inbegrepen. Het eigen risico kunt u afkopen. De wagen die u huurt - is normaal gesproken niet ouder dan één jaar en wordt regelmatig grondig nagekeken op 19 belangrijke punten. Als u 24 uur van te voren belt, krijgt u het type wagen dat u wenst. Wij zeggen ja. Het Motorhuis, Vondellaan 80, Leiden, tel. 01710 69313. \Sativ Meïr-school in Ma'alot, waar de trayische gebeurtenissen zich afspeelden. Israëlische militairen lopen af en aan met doden en gewonden. Iemand die nu 35 jaar is kan van ons de verzekering krijgen dat we het volgende prompt en belastingvrij uitkeren: f 30.000,- plus alle rente op rente bij overlijden voor het 65e levensjaar f 53.429,- gegarandeerd op z'n 65e jaar, wat echter kan oplopen tot f 101.073,- bij een konstant rendement op de veilige Staats-en Gemeente leningen van 7,5%. Dit kunnen we beloven dank zij ons unieke Verzekerd Groei-projekt. Een projekt waarmee u-spaart èn uzelf, uw gezin, tegen risico verzekert bovendien. In het bovenstaande voorbeeld kost dat een 35-jarige man f 1.353,90 per jaar. Wilt in een rekenvoorbeeld de hoofdrol spelen? Bel uw verzekeringadviseur, u heeft een geldige reden. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. I) E&LEqu",SL"' Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* ilASCUS/LONDEN (UPI/ ft) Aboe Leila, lid van het uur van het Volksfront voor levrijding van Palestina heeft üag in Damascus gezegd dat ctle van drie Palestijnen in lot in Israël de bedoeling had 8 en zijn „imperialistische uien te tonen dat in het !en-Oosten geen rechtvaardi- k duurzame vrede mogelijk is er erkenning van de eisen de Arabische en Palestijnse fA ontkende dat de actie was rit tegen de inspanningen dr. Kissinger voor een troe- óeiding aan de Israëlisch- khe grens. herhaalde wat zijn organi- al eerder had gezegd, dat ès „arrogantie" verantwoor- ft was voor het bloedbad. Het the leger opende vol- hem het vuur en hoewel de •tijnen het consigne hadden ftool op te blazen, gebeurde Biet. ®ier Harold Wilson van En id noemde het bloedbad, een tawelijk drama" en sec re- Beide kandidaten voor het Franse presidentschap, Valery Giscard d'Estaing en Francois Mitterand, veroordeelden de aan slag. Kinderen als gijzelaars te gebruiken, zei Giscard, is afgezien van alles, niet zonder verontwaar diging aanvaardbaar. Mitterand zei dat hij van verontwaardiging en van medelijden voor de na bestaanden en de gewonde kinde ren vervuld was. De regering in Bonn liet zeggen dat daden van geweld als in Ma' alot een oplossing van de crisis in het middenoosten slechts konden belemmeren en de vrede schade berokkenen. Het Egyptische dagblad Al-Ach- ram wees op het belang van er kenning van de rechten van de Palestijnen. „De ware schuldigen zijn degenen die de Palestijnen van huis en haard hebben be roofd, tfie wrok en haat in hun harten hebben gezaaid en die wei geren hun rechten te erkennen," schreef het blad. Democratisch Bevrijdingsfront van Palestina heeft deze vrijgegeven met drie mannen, die de aanvallers zouden van de school in Ma'alot. Het zijn van links naar rechts Abdel Rahim (22), Ahmed Saleh (19) en Ali Ahmed (26). Zij zouden alledrie hun hele leven al in Israël gewoond.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9