Meer interesse beroep huisarts Leidenaar wordt stil in Krefeld mbtenaren bij ollegevorming MUN TEKKEL WIL HERDER WORDEN WAT ND? Onderzoek in Leiden wijst uit: Harmonie kapel 25 ERDAG 16 MEI 1974 LEIDEN De belangstelling voor het beroep van huisarts neemt weer toe. Blijkens een onderzoek naar de beroepskeuzemotivatie onder Leidse studenten wilde in 1972 30 pro cent van de zevende jaars (ondervraagde) medische studenten huisarts worden, tegen over 20 procent zes jaar daarvoor. De belangstelling voor het beroep van specialist daar entegen daalde in deze periode van 40 naar 33 procent. ADVERTENTIE r Wat is er heerlijker dan een muur onder te kunnen kladderen, daar droom je toch als van Dat konden gistermiddag alle kinderen die de feestelijke opening van het nieuwe r van de WKL aan de Hooglandse Kerk gracht vierden. Ze tverden daarbij geassisteerd "De deftige dame uit de stratemaker op zeeshow" Wieteke van Dort. Onze fotograaf ging k even kijken op dit schilder festijn en schoot dit plaatje waarop vol toewijding icordt gewerkt. (Foto Jan Holvast) Het onderzoek werd gedurende de Het had tot doel na te gaan welke Jaren 19661973 in opdracht van het factoren een rol spelen bij de be- Instituut voor Sociale Geneeskunde loepskeuze van medische studenten, van de Leidse universiteit met fi- Om een inzicht te krijgen in de ont- nanciële steun van het ministerie wikkeling van de menings-, houdings- keur eerder uit naar het beroep van huisarts. Uit een analyse van de eind- examencijfers van de studenten de vakken scheikunde Kijk.... en vergelijk GRAND MARNIER 16,95 uw prijs 13,95 BOBADILLA SHERRY 8,65 uw prijs 6,95 COGNAC MARTELL 24,75 uw prijs 19,95 GILDE PILSENER 12,72 24 püpjes. uw prijs 7,95 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 3006» HAARLSTR 204 TEL 21611 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend van Volksgezondheid en Milieuhygië ne uitgevoerd door de NV v/h Ne derlands Stichting voor Statistiek. voorkeurspatronen bij de geën- tuurkunde blijkt dat er nauwelijks quêteerde studenten in de verschil lende fasen van hun studie werd het deze cijfers onderzoek gespreid over een lange 1)011 behaald WD A-RAADSLEDEN: y 8N "In april heeft een is het ambtenarenkorps van Mente8ecretarie zich gewend belang is gemeentebestuur met betreffende de vorming lelijk bedrijf mi variant op dit betoog ge- trent collegevorming blijk te geven, de collegevorming van oor het functioneren van ditzelfde gemeentelijk apparaat. Daarom vragen zij aan B. en W.: Is het college bereid om een Hierna procedure in het leven te roepen een volgens welke ambtenaren in de ge- een ge- legenheid kunnen worden gesteld t hun opvatting bl\jk te geven Bet lijkt de PvdA-raadsle- in de periode, gelegen tussen de ver- Aken, Van Dam en In 't kiezingen en 1 september a.s. »«.n de nieuw gekozen raad? Is het college bereid om van de eventueel te creëren procedure mededeling aan de raad te doen? belang, dat ook andere 0 uit het gemeentelijk appa- de gelegenheid worden ge ts van hun gevoelens om- ADVERTENTIE Dat kan, al duurt het vele generaties, meneer A. H. te Z. Maar zijn we niet allemaal klein begonnen? Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dat dan bij de dieren speciaalzaak. Alleen dóór ligt trouwens het uitstekende Witte Mo len VLEESDINER „julienne", een nieuwe komplete puur-natuur maaltijd. Met 2 x zoveel vleesbrokken als andere diners. Krachtig genoeg om je al herder te voélen! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. periode. Bij het onderzoek waren examen 111 1972. in eerste instantie 380 medische stu denten betrokken. enige samenhang bestaat tussen het wel of niet heb- an het doctoraal-2 Verontrustend Uit het onderzoek kwam naar bij de groep die verschillende fasen van hun studie bil het onderzoek werd betrokken, een trend bestaat om de beroepen stuc^ van specialist, sociaal geneeskundige 'n+' en wetenschappelijk onderzoeker (van 1966 tot 1972) minder te waar deren. Dr. C. W. Aakster, weten schappelijk medewerker aan het In stituut voor Sociale Geneeskunde, wil de studie vóór het kandidaats aantrekkelijker worden gemaakt, er elk geval in kleinere groepen zal noemde dit gegeven'JSTS? JfÏÏS, een persbijeenkomst verontrustend. Uit de geringe belangstelling voor 't wetenschappelijk onderzoek maakte mo^i witóen gewerkt' hu op dat er kennelijk een niet tot wetenschap stimulerend klimaat be staat. Uit het onderzoek blijkt ook dat De trend bij de zg. "fasegroep" het tussen hoogleraren, do- doet zich overigens ook voor bij de cenl^n enerzijds en studenten an- LEIDEN De Katholieke Leidse Harmoniekapel bestaat binnenkort niet interessant, te veel theorie, 25 jaar. Op zaterdag 8 juni is er een te weinig praktijk. De studenten Jubileumconcert in de Stadsgehoor- die na het kandi- zaal. Het concert wordt gegeven in interessanter omdat samenwerking met de Valkenburgse te maken zou hebben met Harmonie en het koor van de Pe- truskerk. Voorafgaand aan het jubileumcon cert zal het bestuur aan de leden een receptie aanbieden op zaterdag 25 mei in het repetitielokaal aan de Ma ria Gij ze ns teeg. De studie medicijnen werd na t kandidaatsexamen over het alge meen beter beoordeeld dan ervoor. De minder positieve beoordeling van d e studie wordt o.a. gemotiveerd drie met predikanten als saai. eentonig geneeskunde, meer praktijkgericht en doelgerichter zou zijn en de studenten in staat stelde meer con tact te hebben met de patiënt. Dr. Zeven maanden ge va ngen iss traf derzijds door 44 procent van de on dervraagden als slecht werd beoor- generatiegroepien) <[eeld door 15 procent als goed door de overigen als 'noch g< noch slecht". Van de geënquêteer den vond 61 procent dat deze con- tacten ten opzichte van drie jaar e oep gleden verbeterd zijn, meende 28 procent dat er niet was veranderd en sprak 3 procent over een ver slechtering. Prof. Doeleman verklaarde giste ren dat in het medisch onderwijs al op een aantal punten aan de uit komsten van het onderzoek tege moet is gekomen, onder meer om dat het leerprogramma en de stu- drie groepen studenten, die in resp. 1966. 1969 en 1972 zevendejaars stu denten waren de waardering voor het beroep specialist en wetenschappelijk derzoekers daalde, bleef ongeveer gelijk van sociaal geneeskundige enigszins toe voor de huisarts. Belangrijke argumenten voor de keuze van het beroep van huisarts blijken te liggen in het contact met mensen en de grote afwisseling. De belangrijkste specialisaties waaraan de aankomende specialisten de voorkeur geven zijn chirurgie, kin dergeneeskunde en psychiatrie. DEN HAAG Een 21-jarige be tonwerker uit Leiden heeft zich voor "noch^goed* de Haagse rechtbank te verantwoor- den gehad, omdat hij meermalen on beheerd staande bromfietsen in brand heeft gestoken. Hij zocht daarvoor meestal nogal dure brom fietsen uit. De officier van justitie, eiste zeven maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaar delijk. De rechtbank veroordeelde ver dachte conform die eis met psychia trisch toezicht. Het onderzoek heeft verder het dieduur (van gegeven opgeleverd dat er een sa menhang bestaat tussen de lengte van de studie en de beroepskeuze. Naarmate men sneller studeert jaar) zijn veranderd. Ook hi: "De opleidingen in de gezondheids zorg rijn in klimaat en werkwijze 'eerder ^nS^d'"zi<aï"'tT v verschillend. Omdat men later de studie met elkaar moet samenwerken zou men deze opleidingen veel meer bij elkaar moeten brengen. De oplei dingen zitten nil vaak achter wa terdichte schotten, ze hebben wei nig met elkaar te maken". LEIDEN De puzzeltocht van de gezamenlijke Leidse musea: "Kom er maar eens uit", die van 18 maart tot en met 29 april werd gehouden, is een groot succes geworden. Gisteren is in het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie de prijsuit reiking geweest. De 9-jarige Frits van den Assen had de leuk ste slogan gemaakt: "In de musea van het 400 jaar vrije Lei en, vindt men curiosa ut allerlei tijen". Frank Vork uit de Koraalstraat had de puzzeltocht helemaal goed "gedaan". Uit handen van prof. Brongersma ontving hij een fraaie fiets. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Dr. M. H. Bolkestein is door de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk be noemd tot hoogleraar in de prakti sche theologie en het kerkrecht. De heer Bolkestein was daarvoor lector met dezelfde leeropdracht. LEIDEN De LPC hield een wedvlucht vanuit St. Ghislain. In concours 202 duiven, die om 7.30 u. met zuidenwind werden gelost. Het nulpunt lag op 196-790 km. Uitslag: J. van Alphen 1, 5, 8, J. v.d. Hoogt 2, 3, 4, 7, 9, 10, W. v.d. Hoogt 6. Meer Leids nieuws elders in deze krant ADVERTENTIE Stem niet links, ook niet rechts, Stem V.V.D. lijst 3 LEIDEN Een delegatie van raadsleden en ambtenaren bracht onlangs een bezoek aan de Duitse grensplaats (ter hoogte van Yenlo) Krefeld, waarmee Leiden sinds jaar en dag ambtelijke contacten onderhoudt. Het ligt in de bedoeling, om de relatie tussen beide gemeenten verder uit te diepen; in de vorm van een jumelage. Eén van onze redacteuren reisde mee naar Krefeld en woonde de uitwisseling by. Bijgaand zyn indrukken. KREFELD In het centraal sta tion van Krefeld ligt geen loper uit. Er is geen uitzinnige menig te, diie wij minzaam wuivend kun nen begroeten. Er is geen orkest dat Wien Neerlands Bloed speelt. Er zijn geen handtekeningen ja gers. Toch zijn er drie fotografen, voor wie wij welwillend poseren. En daar is dr. Vogt al, wethou der en o.a. gespecialiseerd in eco nomie en verkeer. Hij heet ons zeer hartelijk welkom en geeft ons allemaal een linkerhand. Uit praktische overwegingen, want in de rechter draagt hij be leefd zijn hoed. Door John Kroon Acht Leidse raadsleden de da mes Kerling-Simons en Van Se- ters-Banen (beiden PvdA), de he ren Van Aken en v. d. Horst (ook beiden PvdA), Ham (KVP), La- mers (ARP), Langerak (WD), en Zunderman (DS'70), twee jon ge ambtenaren, Hein van Woer den en Piet Hoogenraad, en die ene journalist hebben dan een rus tig verlopen treinreis van zo'n vier uur achter de rug. De trein vertrok in Leiden precies op tijd: om drie minuten over acht. Het eerste uur werd krantelezend bab belend en wat mij persoonlijk be treft met wakker worden doorge bracht. Op stations waar de trein wat langer stil stond, toonde Van Aken zich actief waar het verkrij gen van koffie betrof. Zijn plicht, want hij is niet voor niets voorzit ter van de sectie politiek van het comité Internationale uitwis selingen van de gemeente Leiden. Twee maal moesten we overstap pen in Rotterdam en in het Duitse Virsen. Reizen is zacht, in de eerste klas. Met snelle taxi's rijden we door de straten van Krefeld. Moderne winkelstraten, veelkleurige ge vels. Krefeld is in de Jaren veertig grotendeels plat gebombar deercV en na de oorlog herbouwd. Een enkel pand herinnert nog aan de roemruchte Jugendstil-periode. De wegen zijn vrijwel zonder uit zondering geasfalteerd. Het raad huis is gevestigd op de Von-der- Leyen-Platz. Het is een tame lijk lelijk gebouw, waar we niet temin vriendelijk worden ontvan gen. Oberbürgermeister Hauser, heeft zich latera excuseren. Hij moet in de Bondsdag aanwezig zijn, die zich die dagen met de ook in West-Duitsland gevoelige zaak van het al dan niet legalise ren van abortus-provocatus bezig houdt. Eén van de twee Bürger- meisters, Ridders, vervangt hem en houd* een warme welkomstre de. We drinken al spoedig Rhein- wein, of iets anders. Wethouder Martin Gerardus Joseph Ham, zoals de Westdeutsche Zeitung he de volgende dag zou noemen, antwoordt met een toespraakje en overhandigt een wijnkaraf, met daarop het wapen van Leiden. De Nederlandse gasten krijgen allemaal de Krefelder -Stadtpost, een plaatselijk katern van de Rheinische Post, in de handen gedrukt. De eerste pagina is ge heel gewijd aan Leiden. Een Journalist geeft onder de kop Glockengiebel und Grachten zijn impressies van een bezoek aan Leiden weer. "Leiden an einem Tag zu erlefben, Eiindruücke zu sammeln, ist fast eine Zummu- tung. An allen Ecken machen neue Merkwlirdigkeiten auf sich aufmerksam und bringen die ge- steckten Ziele in ein unüber- schaubares Durcheinander: Die beiden Hauser mit den einmali- gen Glockengiëbein. eine In schrift an der Fassade des Ra- hauses. das Haus mit einer rie- sigen Waage aus den 17. Jahrhun- dert, eine drehorgel, Springbrun- nen und immer wieder der Was- serreichtum der übervollen Gra- ben und Grachten". We lezen het niet zonder genoegen. Eten en drinken Twee dagen, vrijdag en zater dag, Krefeld. Dat is eten. eten, eten en bovendien eten. En niet te vergeten drinken. De Duitsers zijn voortreffelijke gastheren. Na de ontvangst op het raadhuis be geven we ons naar de Moerser, Eek, waar de inwendige mens centraal staat. Intussen heeft KVP-fractievoorzdtter Driessen zich bij het gezelschap gevoegd. Hij is per auto gekomen, omdat hij om hem moverende redenen nog wat langer dan twee dagen in West-Duitsland wil blijven. Na het copieuze -en langdurige middagmaal snellen de taxi's op nieuw naar het raadhuis. Het is inmiddels tijd voor het meest se rieuze onderdeel van het be zoek. Reigeordneten Dr. Vogt. Dr. Schmitz-Her scheidt en Dr. Kro nen vertellen ons over de politie ke en ambrelijke structuur van de gemeente Krefeld, de finan ciële positie en de stadsontwikke ling. Leerzame causerieën, die de uitwisseling op een ander ni veau zetten dan dat van een snoepreisje. De gemeenteraad van Krefeld telt 51 leden. De CDU heeft twee zetels meer dan de SPD. Daarnaast is er nog een onafhankelijke splinterpartij, 't Belangrijke tark wordt echter in commissies gedaan, waarin ook deskundige niet-raadsleden zitting kunnen hebben. Het om vangrijke ambtenarenkorps staat onder leiding van Oberstadtdi- rektor Dr. Steffens. Onder hem staan zeven "Beigeordneten", be roepsambtenaren in de functie van wethouder. Zij behoren bij een partij en worden voor de in nerlijke rustgevende periode van twaalf Jaar benoemd. Krefeld zit behoorlijk diep in de schulden en de stadsontwikkeling is vooral be paald door vele annexaties van omliggende gemeenten. Dat schijnt daar makkelijk te gaan. Intussen meldde de Krefelder Stadtpost in een kop de volgen de morgen verbaasd dat de Leidse raad uit negen partijen bestaat. En dan te bedenken dat het er eigenlijk tien zijn Stadtbummel Na twee uur van luisteren en vragen stellen klimmen we weer in de taxi's. Op naar het hotel, zachte kussens, even rusten. Want voor de avond staat een "Stadt bummel" op het programma Hans Dahmen is in één van de meer rustieke delen van Krefeld gelegen: Linn, dat hier en dagr wat van het zuid-westen van En geland weg heeft. De Duitse Gründlichkeit, die de afwerking van het programma tot nu toe zo gekenmerkt heeft, laat het ditmaal afweten: de taxi's arriveren een kwartier of daaromtrent te laat voor de poorten van het hotel. We snellen weer naar de Von-der- Leyen-Platz. Bij het Duitse ge zelschap blijken zich daar nu en kele raadsleden met hun gades te hebben gevoegd. Na een avond lijke wandeling stappen we ge noeglijk een restaurant binnen en gaan dineren, drinken en conver seren. Dat kan Je rustig in het Ne derlands doen, als Je hier maar een Umlaut toevoegt en daar een "sch". Denk niet. dat Je als Hol landers onder elkaar lekker ëver die Duitsers kunt gaan roddelen, zoals één van de Nederlandse gas ten tot zün schrik merkte, toen hij tijdens de maaltijd, die weer even voortreffelijk was als de voorgaande, uitriep: "Wat de boer niet kent, dat eet hij niet". Eén van de Beigeordneten blijkt bo vendien uitstekend onze taal te kunnen spreken. Na het avondeten wordt de "Stadtbummel" voortgezet met een tocht naar een bruin etablisse ment. waar het verboden is een leeg glas voor je neus te hebben. Het bier van de Hausbrauerij is weer best en om kwart over elf besluiten we om één van de Kre felder stadsbestuurders massaal te gaan belazeren. Iedereen 'zet zijn of haar horloge stiekem op twaalf uur, hetgeen betekent dat de man Jarig is, wat hem een rondje kost. Lol en gezelligheid, U kent dat wel. We zingen zelfs even. Als het echt twaalf uur is. gaat de kroeg onverbiddelijk dicht, de ware tijger dorstig naar buiten Jagend. Handje schudden, tot morgen en met de taxi naar Haus Dahmen. Een select club je besluit nog wat van de ma- nenschijn te genieten. Een Griek, die politiek zeer be wust blijkt te z(jn verklaart zich tot een spirituele rondgang be reid. Maar Krefeld bij nacht heeft iets ontmoedigends. De een monter, de ander met verdacht kleine ogen. ontmoeten elkaar de volgende ochtend bij 't ontbijt in het hotel. Die zater dag wordt voor eep belangrijk deel gevuld met een rondrit door dat omvangrijke Krefeld. De Leid se gasten worden stil bij het ho ren en/of zien van deze feiten: Krefeld heeft 224.000 inwoners. De 20.000 arbeidersplaatsen, de che mische industrie 12.000, (Bayer van het aspirientje is er o.a. ge vestigd) en de textielindustrie 10.000. Krefeld heeft een theater, een symfonieorkest, drie musea (Leiden lekker tien), een die rentuin, een botanische tuin, een sporthal, die plaats biedt aan 3000 toeschouwers. 48 sportvelden, vijf overdekte zwembaden. 46 tennis banen, twee tennishallen, een dra verij, een ijsstadion, een ijsbaan, een golfbaan met achttien gaten, twee maneges en vijf botenhui zen. Enzovoorts. Maar wil. hebben altijd nog de Pieterskerk. En de breedste steeg van Europa. Intus sen lezen we ook in de plaatselijke ochtendbladen dat Tinus (spreek uit Tinoes) van Aken heeft ge zegd: „Ich glaube. Krefeld ist sehr viel reicher als Leiden". Ip een foto-onderschrift blijkt het PvdA-raadslid Van der Horst voor wethouder Ham te zijn aan gezien. „Een hele eer voor Ham," vindt Van der Horst. Meer contact Na de rondrit gaan we natuur lijk en ditmaal voor het laatst lunchen. In de Bergschranke, op de Hülser Berg. Vriendelijke toespraken worden er over en weer gehouden. Oberbürgermeis ter Hauser komt ook even kijken en dringt erop aan de contacten op bestuurlijk en ambtelijk ni veau uit te diepen. Van Aken ant woordt. dat dat precies overeen komstig de bedoelingen van Lei den is. Helaas blijft ons een voorval bespaard van een week eerde*, toen een delegatie van Duinker ken Krefeld bezocht. Toen de bur gemeester net aan een diepgaan de rede wilde beginnen, viel een marmeren beeld met een klap in het koud buffet. Elk woord was toen verder overbodjg. Als af scheidsgeschenk krijgen we alle maal een kleurrijke stropdas of een slaaltje. Krefeld en Leiden zijn verloofd, in oktober, wanneer de Duitsers hierheen komen gaan ze trou wen. Een huwelijk, in de vorm van een jumelage. Na de opnieuw co pieuze maaltijd, beklimmen we, op dat het eten ons goed bekome, nog even een ijzeren toren van enkele tientallen meters en zien dan op 64 meter hoogte neer op Krefeld en wijde omgeving. Het afscheid volgt echter onherroepelijk. Voor het laatst kruipen we in de taxi's. Naar het station. Ondei de vele handen, die we schudden, bevindt zich weer de linker van Dr. Hans Vogt. Want in de rechterhand draagt hij zijn hoed.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3