textielfabriek in Tilburg intslaat 274 werknemers Informatie voor schoolverlaters Bezwaren tegen ontgronding van het Waardeiland TH werkt aan een accu-auto lax Havelaar ordt verfilmd BRAZILIË MAAKT ARGENTINIË BANG les tig miljoen steun nodig voor confectie imoorde as op vlucht IN EINDHOVEN 11 SALVADOR BESCHULDIGT I0NDURAS Directe steun voor Haagse Post onzeker Timothy Davey komt vrij Bevolkingsgroei verontrustend -> pERDAG 16 MEI 1974 VARIA PAGINA 19 HBURG/DEN HAAG De textielfabrieken H. F. C. En- een kwetsbare positie gebracht, b.v. in Tilbug gaan dicht. Het voltallige personee 274 d? stuurgroep in haar eindrap- komt op straat te staan. Reden voor de sluiting is de jite gang van zaken de afgelopen jaren, terwijl ook in de tomst een rendabele exploitatie onmogelijk leek, aldus de jF. Enneking, een van de directeuren. Volgende week gaan janvragen voor de ontslagvergunning de deur uit. ken had ingesteld om de vooruit zichten van deze bedrijfstak te on derzoeken. sing van de moeilijkheden mede is veroorzaakt doordat de confectie-in- dustrie zich in een snel tempo moet aanpassen aan diep in de structuur van de bedrijfstak ingrijpende over heidsmaatregelen, wordt overheids- k bedrijf omvat een weverij en kosten, waarvan de overheid 60 mil- hu*p niet alleen gerechtvaardigd «rverij. Het vervaardigt zo- joen gulden voor haar rekening zou maar ook noodzakelijk geacht. De isren als strljkgaren stoffen, moeten nemen. Dit staat in het eind-' <w«rh«id.h„ln dient van tlldeiilk, ud voor de dameskledingin- rapport van de "stuurgroep confec- Ij tie-industrie", die de ministers van töken voor de ongunstige gang Economische Zaken en Sociale Za- ien de afgelopen jaren zijn de heer Enneking de malaise in je coofectie-industrie, de sterke gvan de wolprUzen de niet ge- ^on worden doorberekend en jodebeeld in de sector dames- ileding, waardoor de afzet eerde. Mede m verband met 5 ongunstige kostenverhoudin- s opzichte van EG-landen als Frankrijk leek rendabele iatie niet meer mogelijk. Met Sbonden is overleg gaande over (vloelingsregeling. retaris O Bender van de Unie toonde zich gisteravond zeer tvaardigd over het late tijdstip p de vakbonden zijn inge- dd bij het overleg over de "De handelwijze van de di- b duidelijk een stap terug in itidheid van directies vakbon- ze overheidshulp dient van tijdelijke aard te zijn. Op den duur zal de con- fectie-industrie zichzelf moeten hel pen. De stuurgroep beveelt aan, dat dc overheid op korte termijn middelei. ter beschikking stelt om een snelle opsporing, doorlichting en reorga- De snelle veranderingen in de kos- nisatie van in acute nood verkeren- port confectie-industrie in Neder- heeft nog wel een toekomst, er zal een beleidsaanpassing komen. Dit zal niet zonder ,jn de overheid gaan: er zul- ïpaalde economische en socia- «regelen moeten worden ge- s, die over en periode van drie iegentig miljoen gulden zullen ÏERSUM De Amsterdam- David Vaz Dias. die dinsdag ogels doorzeefd bij een afge- tuinhuisje werd gevonden, is de Hilversumse recherche meer geëxecuteerd. Men houdt ming mee dat er sprake is van üle wraakactie door leden van ssterdamse onderwereld, waar Jarige man veel connecties mee id Vaz Dias gaf zich uit voor ance-Journalist, maar leefde handel ln antiek en siera- t politie acht het niet uitgeslo- hij met die handel iemand pdupeerd. idVas Dias heeft zich in ieder de laatste tijd ernstig bedreigd was sinds drie weken on- ioken in het tuinhuisje aan de loortseweg in Hilversum, bet onderzoek is gebleken dat Vaz Dias op de drempel van ïhuisje oog in oog met zijn Nar heeft gestaan, waarna een ware kogelregen werd Keerd. aalf jaar r schutter PW ARDEN Tot twaalf Jaar Wsstraf veroordeelde de N in Leeuwarden de 36-Jari «er S. H. uit Beetsterzwaag^ s op 6 februari een politie let "n vuurbuks hebben dood- Ben, wdere politieman kon ternau- 'aan de kogels ontsnappen. ruzie had met zijn schoonfa- zich 's nachts met zijn Neren in zijn woning op en- op iedereen te schieten die '®ing naderde, 's Morgens gaf over aan de politie die zijn W belegerd. "an ontkent tot nu toe de be- laacht te hebben geschoten. LEIDEN De Leidenaars P. A. Emanuel, lid van de Adviesraad voor de Binnenstad en W. M. van Rooij- en, D'66-raadslid hebben bij Gede puteerde Statew een bezwaarschirft ingediend tegen uitbreiding van de bestaande watergangen van het Waardeiland (gebied tussen Nieuwe Rijn, Oude Rijm en Rijn. en Sdhie- kanaal), waarvoor zoals bekend, plannen bestaan om er een luxe woonwijk van te maken. Thans zijn er op het eiland nog gebouwen van de Grofsmederij <o.a. de kettingfa- briek) gevestigd. De "Grof" verhuist naar Zoeterwoude Met de bouwmaatschappij IBB/ Kondor heeft de gemeente (door middel van een raadsbesluit) een transactie gesloten die woonbebou wing mogelijk maakt. Maar eerst dient er voor het Waardeiland een ander bestemmingsplan te komen, omdat het huidige plan (dat stamt uit de dertiger jaren) nog een indus triële bestemming aan het gebied oplegt. Zolang een nieuw bestem mingsplan nog niet goedgekeurd is, is het verlenen van een vergunning tot ontgronding ten behoeve van uit breiding van de watergangen niet juist, zo vinden Emanuel en Van Rooyen, omdat deze ontgrondingen even zovele voorbereidende werk- AMSTERDAM (ANP) Aan de Technische Hogeschool in Eindhoven wordt thans druk gewerkt aan een accu-auto voor stads- en forensen verkeer. Bij het tegenwoordige ver schil in prijs tussen elektriciteit en benzine is dit ook economisch een aantrekkelijk voorstel. Dit staat in de inleiding, vandaag in Amsterdam uitgebracht op het congres „Beheerst verkeer" door prof. ir. J. L. de Kroes, hoogleraar aan de TH in Delft en beheerder van het laboratorium voor automatische ver keerssystemen. Prof. De Kroes zegt, dat de mid delen voor nieuwe wegen en nieuwe voertuigen in principe aanwezig zijn. Wat grote problemen oproept zijn de eisen, die de massale toepassing stelt. Om dit te ontwikkelen is een in spanning nodig, die te vergelijken is met die om de mens op de maan te brengen. Het is de vraag wie deze «STERDAM Filmregisseur Fons Rademakers vertrekt '®ei naar Indonesië om daar de roman "Max Havelaar" van ktuli te verfilmen. De film wordt een Nederlands-Indone- co-produktie. Zij wordt op de authentieke locatie in opgenomen. Het scenario van de film is geschreven door rrnaija Sarjana en Gerard Soeteman. Onlangs is de "Max tiaar" in Indonesische vetaling verschenen. Deze is inmid- il uitverkoop» taak op zijn schouders zal nemen. Naast industriële ondernemingen zal ook de overheid haar bijdrage moe ten leveren en wel in nauwe samen werking, hetgeen essentieel Is voor het welslagen van deze projecten. Daar de wegen niet bij de lands grenzen ophouden is de invoe ring van een nieuw verkeerssysteem eerst mogelijk na Europese overeen stemming, meent prof. De Kroes. Hij verwacht dat die nieuwe voertuigen en nieuwe wegen omstreeks de eeuw wisseling realiteit kunnen worden. Maar hij kan zich ook voorstellen, dat reeds op korte termijn (1980) elektrische accu-voertuigen op onze wegen zullen verschijnen. In ver band met de voordelen op het gebied van milieu en energieverbruik kan de omschakeling naar elektrisch rijden zich reeds voor 1990 voltrokken heb ben en kan zij direct gevolgd wor den door de omschakeling naar auto matisch rijden. Na 1990 zullen door de invoering van het automatisch rijden bijna geen nieuwe autowegen meer behoeven te worden gebouwd. Automatisch rijden heeft Volgens prof. De Kroes o.a. de volgende voor delen: verbetering van de wegcapa citeit, geen ongelijke belasting van de wegen meer, de parkeerruimte kan worden verminderd, minder la waai en geen uitlaatgassen en een beter energiegebruik. Tijdens de reis op het auto matische wegennet heeft de bestuur der niets te doen. Radio en televisie zullen hierbij een uitkomst bieden. Wellicht is het ook raadzaam om in het systeem de mogelijkheid aan te brengen van een telefoon per voer tuig, die gedurende de reis in het automatisch systeem is aangesloten op het openbare telefoonnet. LEIDEN Van 3 Juni tot 16 augus tus kunnen jongelui, die dit Jaar de school verlaten tal van inlichtingen krijgen op het Gewestelijk Arbeids bureau in de Oosterkerkstraat over de arbeidsmogelijkheden die hun ge boden worden. Evenals vorig Jaar. zal ln het gebouw een stand worden ingericht, waarin o.m. alle op dat moment bekende vacatures voor jonge werknemers opgenomen wor den. Het was vorig Jaar de eerste maal dat het GAB volgens dit systeem te werk ging en met groot succes, aldus directeur Van Rijswijk, doordat het aantal bezoekers (987) alle verwach tingen overtrof. Hiervan werden er 200 a 250 dank zij de informatie in de stand aan een baan geholpen. Het aantal vacatures, dat bekend was op het moment dat de actie voor schoolverlaters begon (vorig Jaar op 1 Juli) bedroeg 418 en liep in de zes veken, die daar op volgden op tot in totaal 530. Voor dit jaar wordt een •ven groot aantal verwacht, doch nen rekent op minder aanbod van le kant van de scholieren. Welis waar verlaten 1500 leerlingen in het •ayon van het Gewestelijk Arbeids- iureau in Leiden de school, maar laarvan komen slechts 500 a 600 ter •eschikking van de arbeidsmarkt: le rest studeert door. -ebleken is, dat er vooral in de me zaamheden zijn voor bebouwing Van eiland De Waard. Zij maken er be zwaar tegen dat de structuur van het gebied op deze manier voor een deel al komt vast te liggen. "Dat betekent dus dat aan een essentieel onderdeel van de nieuwe bestem ming dan niet meer te tornen volt, omdat bedoeld onderdeel als voldon gen feit hard element in het nog te maken plan is geworden", zij schrij ven de bezwaarden tot GS. Zij pro testeren ook tegen de procedure, dat een telefoontje van Provinciale Wa terstaat voorafgaande aan het ver lenen van de vergunning, al vol doende zou zijn om tot de werk zaamheden over te gaan. >yan Rooijen tekent bij het be- zwaartschrift nog aan dat het voort vloeit "uit de vrees dat een openba re discussie over de voorgenomen vormgeving van de woonbebouwing al bij voorbaat moeilijk of zinloos wordt, wanneer een wezenlijk deel het w ater qua structuuh wordt vastgelegd. Leiden heeft nog maar weinig grond voor woningbouw beschikbaar; wil de vereiste in spraak zin hebben, dan is het nood zakelijk dat de inwoners van Lei den zich kunnen uitspreken over de vraag, voor wie en hoe er op het Waardeiland gebouwd zal worden". NEW YORK Volgens Geoffrey Becne gaan we een koude winter tegemoet. Hij liet in zijn wintercollectie tenminste een paar lekker warme ontwerpen zien. Rechts op de foto een bleek-rose jas met daaroverheen een grote stola, afgezet met kant. Rechts een jas van bruin-witte tweed met een bijpas sende trui en beige pantalon. Beene zei dat de tweedjas zijn 'tip' is voor deze winter en dat deze was geïnspireerd op dc Schotse moerassen. „Het is eigenlijke 'n beetje hoerendracht' voor rijke boeren dan wel te verstaan DEN HAAG Een redelijke meerderheid in de Tweede Kamer zal vermoedelijk vandaag tijdens 't Haagsche Postdebat steun toezeg gen aan een motie van het AR-ka- merlid Scholten waarin hij aan dringt op uitstel van steun totdat het bedrijfsfonds voor de pers de finitief vorm heeft gekregen. CRM-minister Van Doorn heeft in eerste instantie de Haagse Post een renteloze lening van 1.2 mil joen toegezegd om de overschake ling van» de BV Bonaventura/Else- vier naar de BV Weekbladpers mo gelijk te maken. Beide vennoot schappen leggen daarvoor zelf 450.000 op tafel. Vanuit de vaste Kamercommissie voor CRM is toen aangedrongen op een openbaar debat. Gisteren heb ben de fracties duidelijk het onge noegen geuit ten aanzien van een in hun ogen willekeurig beleid van de CRM-minister. Hij kreeg in eerste termijn alleen de steun van de PvdA. D'66 en de PPR. De overige fracties hebben grote bezwaren tegen de incidentele be slissingen die de minister ten aan zien van steun steeds neemt. De ARP'er Scholten sprak over: "Een voorgenomen beleid dat bol staat van de ingebouwde vraagtekens". Henk Vonhoff (VVD) vroeg de bewindsman waarom aan het Nieuwsblad te Sappemeer dat een kredietoverbrugging vroeg van 2 ton steun werd geweigerd. "Dit nieuwsblad krijgt dan een wat hooghartig afschrijven van CRM. Welk onderzoek ligt daaraan ten grondslag? Waarom is dergelij ke steun wel mogelijk op de schim mige gegevens rond de Haagse Post terwijl op de concrete gegevens van Sappemeer afwijzend wordt gerea geerd. Moet de minister bepalen wie wel en wie niet mee mag doen"? Ook de CPN-er Wolff kon weinig waardering opbrengen voor het be leid van Van Doorn: "De overheid hanteert geen objectieve maatsta ven". Hij waarschuwde voor "de grens waar onpartijdige steun en cor- rumptieve invloed ongemerkt in el kaar kunnen overgaan". Wat sarcastisch: "Eerst wordt de fanmail van Van Agt binnengehaald (De Tijd) en daarna gaat men bin nen de KVP heel ingewikkeld doen over de Haagse Post". Paus bedroefd Paus Paulus heeft gisteren zijn "smart en verbazing" uitgesproken over het resultaat van het referendum in Italië waarbij de Italianen stemden vóór handhaving van de echtscheidlngswet. De paus die in de Sint Pieter sprak tot een groep pas gehuwde Italiaanse paar tjes, verklaarde bijzonder getroffen te zijn dqor "het gebrek aan solida riteit dat niet weinig leden van de kerkelijke gemeenschap getoond heb ben tegenover de rechtvaardige en juiste zaak van de onontbindbaar heid van het huwelijk". Hij bepleitte een beter spreidings- beleid van overheidsadvertenties en verlaging van vracht- en PTT-tarie- ven. "We zullen elkaar vinden op dat secundaire vlak", merkte WolfJ op, die tegen de huidige vormen van steunverlening is. Ook de KVP-er Van der Sanden drong aan op een snelle vorming van een bedrijf s fonds. Hij vroeg de minister om de beslissing over deze steun uit te stel len tot dit fonds is gevormd. Vanuit vele fracties werden vrager, gesteld over de grootte van het fonds en over de noodlijdende bla den de Groene Amsterdammer en De Nieuwe Linie. De debatten gaan vandaag verder. SAN SALVADOR El Savadur •eft Honduras vandaag beschuldigd an het uitlokken van acht grensin- identen in twee weken, waarbij Iondurese soldaten of burgers de rens overstaken of over de grens ,een schoten. In een nota die de minister van luitenlandse Zaken van El Salvador, laurice Borgonovo Phol, overhan digde aan de vertegenwoordiger van ie organisatie van Amerikaanse Sta- en in San Salvador, werd Honduras beschuldigd van het voeren van een .provocerend beleid". Borgonovo verzocht de OA.S. de Incidenten op haar volgende bijeen komst van ministers van Buitenland- >e Zaken aan de orde te stellen. Beide staten voerden in 1969 ee: korte gréhsoorlog en verkeren off' cieel nog steeds met elkaar op voe van oorlog. Onderhandelingen di' vorig Jaar over een vredesverdrag ge voerd werden, mislukten. Minister Middendorf Presiden Nixon heeft gisteren William Mid dendorf, die van 1969 tot 1973 am bassadeur der Verenigde Staten in Nederland is geweest, benoemd tot minister van Marine. Middendorf vervangt John Warner, die thans d. ciding heeft bij het voorbereiden var le viering van het tweehonderd jar! bestaan van de Verenigde Staten. Mavros vrij De Griekse libera, loliticus George Mavros (63) is gis ?ren uit gevangenschap op he ïiand Jar os in de Egeïsche Zee ont dagen, zo heeft zijn familie in Athe ne bekendgemaakt. Mavros, leide: van de Unie van het Centrum, wa in maart gearresteerd omdat hy eer besluit van de Britse regering eei vlootbezoek van twee Britse marine schepen aan Griekenland te schrap pen, had toegejuicht. taalsector een schreeuwend tekort Is aan arbeidskrachten. In de bouw is de situatie wat dat betreft voor werk nemers minder florissant. De erva ring heeft verder geleerd, dat diver se bedrijven geen vijftienjarigen meer willen aannemen, omdat deze groep verplicht is twee dagen per week onderwijs of vorming te vol gen. Jeugdconsulenten van het Ge westelijk Arbeidsbureau tekenen hier bij aan, dat de werkgevers in het geval van een vijftienjarige slechts voor drie dagen in de week loon hoeft uit te keren en dat in 1975 erg weinig Jongelui met een technische beroepsopleiding van school komen, omdat de lagere technische scholen volgend Jaar bijna geen examengroe- pen hebben, als gevolg van de om schakeling naar een vierjarige op leiding. Werkgevers, die nog vaca tures hebben voor schoolverlaters, kunnen bellen naar het GAB, tel. 71710-49951. tst 29. 30. 31 of 41. ANKARA <UPI) De Turkse na tionale vergadering heeft een om streden amnestie-wet aanvaard waarvan buitenlandse veroordeelden wegens de wet op de verdovende middelen zullen profiteren, maar waarbij geen genade geldt voor anarchisten en communisten die ge vangen zitten. Tot degenen die van de nieuwe wet profiteren behoren de Britse tiener Timothy Davey, die een lange ge vangenisstraf uitzit en drie Amerika nen die tot levenslange gevangenis straf waren veroordeeld. Davey zal op vrije voeten komen en de Ameri kanen zagen hun straf verminderd tot twaalf Jaar. Er was van verscheidene zijden op aangedrongen de amnestie uit de breiden tot politieke gevangenen, maar dat bleek geen haalbare zaak. Timothy Davey was slechts 14 Jaar oud toen een Turkse rechtbank hem in maart 1972 veroordeelde tot zes Jaar en drie maanden gevangenis straf nadat hy in augustus van het voorgaande jaar in Istanbul was gearresteerd wegens smokkel van hasjiesj. De politie hield hem aan toen hij samen met twee Fransen en een Australiër in een bestelbusje waarmee zy een trip naar India hadden gemaakt hasj over de Turkse ■•rens brachten. De moeder van Timothy bewoog ïemel en aarde om haar zoon vrij te krijgen. Toen al haar pogingen op niets uitliepen organiseerde zy een ontsnapping, die byna gelukte. Timo thy had zich als meisje verkleed en was in het bezit van een vals pas- •boort. Doordat echter in het opvoe dingsgesticht waar hy geplaatst was alarm geslagen toen zyn verwyning aan het licht kwam was de grenspo litie uiterst attent. Hy werd dan ook in de kraag gepakt toen hy in de auto van een Westduitser die hem Ten lift had gegeven de grens wilde •asseren. Moskou-Peking Het regerings rad in de Sowjet-Unie, Izwestia, chreef gisteren, dat de Sowjet-Unie orig Jaar juni China, heeft voorge meld een topconferentie te houden, uet deelneming van de Chinese par- y leider Mao Tse-toeng, om te pogen ie breder wordende kloof tussen Chi- aa en de Sowjet-Unie te overbrug den. Volgens de Izwestia heeft Peking evenwel nimmer op het voorstel ge reageerd, dat nog steeds van kracht BUENOS AIRES De mogelykheid dat er aan het einde van deze eeuv meer dan 200 miljoen Brazilianer zullen rondlopen is een nachtmerrie die iedere nationalistisch ingestelde Argentyn hardnekkig achtervolgt Wanneer de Argentijnse bevolking blijft groeien met de huidige snel heid van 1.56 procent per jaar zul len er in het Jaar 2000 maar 35 miljoen Argentijnen zijn. Men is zich er van bewust dat zelfs als Ar gentinië dat met zijn politieke en sociale ontwikkeling nog voor ligt het gevaar van overschaduwing door Brazilië toch blijft bestaan. Vooral wanneer Brazilië ernaar zou gaan streven zich tot grote mo gendheid te ontwikkelen. Omstreeks 1950 werd Argentinië er kend als de onbetwistbare leider van Zuid-Amerika. Nu vrezen de Argentijnen dat binnenkort hun traditionele rivaal deze rol zal over nemen. Algemeen is ook de vrees dat bij overbevolking van de wereld een trek zal ontstaan naar de nog enorme onbewoonde gebieden in Ar gentinië. Argentinië is byna net zo groot als India maar dan met enkel 25 miljoen inwoners. Het doel van president Peron is dat er tegen het eind van deze eeuw zo'n 50 miljoen Argentynen zyn. Om het zover te krijgen is een re geringscampagne opgezet die de Ar gentijnen moet stimuleren vooral veel kinderen te verwekken. In dit kader is er vorige maand een wet uitgevaardigd die de verkoop van alle contraceptie ven verbiedt. Het zelfde lot ondergingen ook alle di recte en indirecte aktiviteiten die geboortebeperking aanmoedigen. Van nu af aan zal iedere vrouw dit contraceptieve pillen wenst moeten beschikken over een dokterscertifi caat in drievoud. Het onmiddellijke resultaat van deze maatregelen was een massale run op alle apotheken die pillen in voorraad hadden. Be zorgde vrouwen hamsterden voor de komende gevaarlijke periode. Er is in Argentinië reeds insinue rend gesproken van het bevorderen van niet-ArgentiJnse leefgewoonten die niet overeenkomen met de toe komst van een grote natie" en een „poging om de fundamentele moe derfunctie van de vrouw te misvor men" Deze opmerkingen waren in de eer ste plaats bedoeld voor Robert MacNamara's Wereldbank, die ver woede pogingen doet om onderont wikkelde landen er van te overtui gen dat hun geboortecijfer moet dalen. In reacties op dit pogen schemert ook het verwijt door van L,atijns-Amerikaanse nationalisten lie de Verenigde Staten beschuldi gen van volkerenmoord omdat men orobeert de geboortegroei ten zuiden /an de Rio Grande tegen te hou den. Behalve het tegengaan van :ontraceptieven doet de regering ■lok zijn uiterste best om Immigra tie aan te moedigen, het liefst uit Italië en Japan. Het waren vooral Italiaanse immigranten die bij de eeuwwisseling de pampas kwamen bevolken. Dit werd minder na de .'weedie Wereldoorlog, toen men dichter bij huis betere weidegron den vond. Japanse emigranten zijn met regelmaat Argentinië komen binnendruppelen maar de kleine Ja panse leefgemeenschappen zijn niet te vergelijken met die in Brazilië. Peron is echter een uitgesproken vereerder van de Japanners en hij heeft zich bereid verklaard de deu ren wijd voor ze te openen. Verder is er een aanzienlijke immigranten vloed vanuit de armere buurlanden, vaar vandaan meestal ongeletterde boeren afkomstig zyn. Het loopt er meestal op uit dat ze in de armoedige nederzettingen te recht komen die om de grote steden heen zyn gebouwd. Velen kwa men op illegale wijze het land bin nen. Korte tijd geleden werd echter aan zo'n 350.000 van deze mensen meegedeeld dat ze in het land kon den blijven, ook als ze niet in het bezit waren van de benodigde pa pieren.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19