Cor v.d. Gugten 50 jaar bij Rijnsburgse vrijwillige brandweer „Emmakade probleem" Verkeerslichten oorzaak van nieuw type ongeval VERDACHTEN VRIJGESPROKEN Korps heeft zeer modem materiaal Smaad kon niet worden bewezen Bewoners Emmakade doen beroep op staatssecretaris STREEK RIJNSBURG Cor van der Gugten (66) verlaat na vijf tig jaar de Rijnsburgse vrijwillige brandweer. Als jongen van een jaar of vijftien, zestien begon hij als één van de be dieners van de handpomp en hij eindigt als commandant van het 23 man tellende korps vrijwilligers. J 4 Door Cees Combee Foto Jan Holvast de. waarbU een lerares het leven ver- loor. Van der Gugten was tien jaar bevelvoerder, drie jaar onder-com mandant en vijftien Jaar comman dant. Drie van zijn zoons Wim, Cor en Lijsbertus maken deel uit van het korps. Er zal hem een groots afscheid worden bereid. Dat zal geschieden tijdens een woensdag 22 mei te hou den bijeenkomst in het raadhuis. Van der Gugten heeft er erg tegenop ge zien de brandweer te moeten ver laten. Nu hij al een week of vijf op non-actief is en zijn functie officieus heeft overgedragen aan zijn opvolger Jaap van der Gugten, een bekende bloemenhandelaar, die ook al jaren de brandweer dient, zegt hij :„*t wordt tijd. dat ik ga. Ik heb de leeftijd be reikt, dat ik niet meer mee kan met de tijd en met de veranderingen in het brandwezen. Wel ben ik bly. dat ik de vijftig Jaar heb mogen en kun nen volmaken." Van der Gugten kwam in dienst bij de brandweer toen deze nog be stond uit een handpomp, die door de brandweerlieden zelf getrokken moest worden naar de plaats waar het vuur woedde. Eigenlijk was hij te jong. Hij was echter zo bezeten van het brand weerwezen en was zo'n potige knaap, dat men een oogje dicht deed. Toen Van der Gugten begon was de Rijns burgse brandweer niet georganiseerd. Zij ging van de gemeente uit. Later werd de vrijwillige brandweer onder deel van de Burgerwacht en weer heel wat jaren daarna kreeg de gemeente weer de supervisie. Het korps telde in die tijd 35 man. waaronder er 26 war endie in 2 ploegen bij een brand ieder kwartier de handpomp bedien den. Prettige tijd Van der Gugten, die altijd in het schildersvak heeft gezeten, bewaart aan zijn brandweerloopbaan zeer prettige herinneringen. Met zijn korps van vrijwilligers heeft hij vele eerste en andere prijzen in de wacht gesleept tijdens brandweerwedstrij den. Vorige week zaterdag nog in Al phen aan den Rijn waar de Rijns burgse brandweer eerste werd me" 9,3 pnt. Het hoogste aantal punten dat ooit werd behaald. Hij heeft, voor hij zelf comman dant werd, gediend onder vier com mandanten: Henk Grimbergen, Gijs Vos, Kas Kort en Rein Blankert. Erg prettig zijn de Jaarlijkse contacten met de brandweerbroeders uit het Duitse Geisweid, de partnergemeen te van Rijnsburg. Ieder Jaar gaan de Rijnsburgers vijf dagen naar Duits land en ook komen de Duitse colle ga's vijf dagen naar Rijnsburg. D e ontmoeting zal na Pinksteren plaats vinden. Tot slot zegt de scheidende com mandant Van der Gugten: "Zet me niet teveel in het zonnetje. We heb ben het met z'n allen geklaard. Het is zó'n korps. Mannen, waar Je als commandant stuk voor stuk op kunt rekenen. We zijn in Rijnsburg, dat over een goed geoutilleerde brand weer beschikt zeer gezegend, dat we in die halve eeuw zo weinig ernstige branden hebben gehad. Maar we mmws - -V.- V staan paraat om op het eerste alarm uit te rukken in het belang van de gemeenschap. Een mooie vrijwillige Cor v. d. Gugten (66) neemt na vijftig jaar af scheid van de Rijnsburgse brandweer. Hij begon als handpompbediener en eindigde als commandant. Een functie, die hij vijftien jaar heeft vervuld. Hobby Zegt Van der Gugten in zijn gezel lig ingerichte "ouderen-woning" a?n de Smidstraat: "De brandweer is voor mij altijd een hobby geweest. Ik was er gewoon weg van. Net zoals iemand, dat van de voetbalsport of de zang kan zijn. Het is een fijne Uld geweest. Van de gemeente hebben we altijd zeer veel medewerking onder vonden.. Wanneer er een krediet door de raad beschikbaar was ge steld mocht ik de materialen zelf kopen. Volgende week komt de aller nieuwste brandweerwagen. Een Mer cedes 1113. Met de nieuwste pomp. die gecombineerd kan werken op een hoofdmotor: hoge en lage druk en midden en lage druk. Zo'n wagen loopt er in Nederland naar ik weet nog niet-. Deze nieuwe aanwinst kost f 128.000.-. De raad stelde vlot het krediet beschikbaar. We waren er hard aan toe." De handpomp heeft dienst gedaan tot 1939. Toen kreeg men een T-Ford als trekker. Dat was al een hele ver betering. In 1950 kreeg Rijnsburg de eerste werkelijke brandweerauto. Een DAF. In 1962 volgde een gecombi neerde wagen voor hoge en lage druk en in 1970 werden daaraan toege voegd een materiaalwagen en eer» poederwagen om bijvoorbeeld tank auto's met schuim te kunnen blussen. Eindelijk beschikte de Rijnsburgse brandweer toen over volledig mate riaal. Nu krijgt zij dan in die Mer cedes het nieuwste van het nieuwste op brandweergebied. Daar is Van der Gugten erg blij mee. Wel zal het korps moeten worden uitgebreid tot 28 man. Grote branden heeft de scheidende commandant in die vijftigjarige pe riode weinig meegemaakt. De brand in boerderij "Kloosterschuur" van de familie Van Tilburg in 1948 was de grootste. Men is toen drie dagen aan het blussen geweest. Er lag namelijk een geweldige hoeveelheid hooi in de boerderij-schuren opgeslagen. De korpsen uit Leiden en Oegstgeest ver leenden assistentie. Het water moest over een grote afstand vanuit de Maandagse Wetering worden aange voerd. De meest trieste brand uit zijn loopbaan beleefde hij twee Jaar geleden toen een woonboot langs de Gegstgeesterweg helemaal uitbrand- CDA-bijeenkomst in gemeentecentrum kan Oegstgeest OEGSTGEEST De CDA in Oegstgeest houdt 22 mei een verkie zingsbijeenkomst in het gemeente- centrum aan de Lijtweg. Deze bijeen komst begint om 8 uur. Er zullen inleidingen worden gehouden door mevrouw ir. N. C. de Ruyter, archi tect en stedebouwkundige, die zal spreken over "Gemeente en afron dingsplanologie'Prof. dr. Goud zwaard die zijn gehoor de vraag voorlegt CDA, "Nieuwe klare wijn" en drs. M. J. van Rooyen, staatse cretaris van Financiën spreekt tot slot over Gemeente en financiële poli- In 2000 ongeveer 3600 verkeersdoden Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Marcel Duncan, E. G. G. Langusch; Emere Köudstaal; Willemijntje, J. Louwers en J. H. Tanja Emmy. l J. C. Zuidhoek. AMSTERDAM (ANP) Wanneer op een kruispunt verkeerslichten worden geplaatst dan treedt een nieuwe ongevalstype op. waartegen weinig te doen valt: de kop-staart- botsing. De toeneming hiervan is vaak 100 procent of meer, waar te genover een afneming van flankbot singen met vijftig procent of meer Dit staat in een inleiding van ir. P. A. M. van der Wolff, directeur van een raadgevend bureau, die hij heeft uitgebracht op het vandaag in 't Amsterdamse RAI-gebouw gehou den congres „Beheerst verkeer". Het congres is georganiseerd ter gele genheid van de tentoonstelling voor verkeerstechniek Intertraffic '74. Andere typen ongelukken zijn sterk afhankelijk van het optredende verkeer en de vormgeving van de kruising. In het algemeen verhogen verkeerslichten de veiligheid daar, waar hoge verkeersintensiteiten op treden, er veel ongevallen hebben plaatsgehad vóór de plaatsing van verkeerslichten en de kruising inge wikkeld is, aldus ir. Van der Wolff. Ir. E. Asmussen, directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid, zei op deze bijeenkomst dat bij een ongewijzigd beleid van de overheid in het Jaar 2000 ongeveer 3600 verkeersdo den kunnen worden verwacht. Volgens de heer Asmussen zouden doeltreffende maatregelen dit aantal kunnen verlagen tot 2730 in 1985 en 2660 in 2000. OEGSTGEEST Het gedeelte van de Lijtweg tegenover het Gemeentecentrum krijgt zo langzamer hand een heel ander aanzien sedert de apotheek daar is gebouwd. Van de carportwoningen heeft de vlag al in de kap gewapperd zodat die bouw hard opschiet. De gemeente heeft er een stuk ivild-tuin aangelegd. Bovendien is men nu bezig het benzinestation een ander aanzien te geven. Het geheel is nu overdekt. Bovendien worden de Shell-shop en de werkplaats deels afgebroken en verplaatst. Op de daardoor vrijgekomen grond gaat de Amro-bank een bijkantoor bouwen. (Foto Jan Holvast) "Hij heeft van zijn woorden, mijn woorden gemaakt", aldus de mede deling van een 40-jarige schilder uit Schipluiden, die zich voor de Haagse politierechter had te verantwoorden terzake van smaad. Hij zou van een in Wadcünxveen wonende accountant hebben gezegd, dat deze slecht van betalen zou zijn. Dat zou aan een inwoners in Ter Aar zijn meegedeeld, die kennelijk van het gevoerde gesprek de accountant Ook de echtgenote van de schilder zou zich zo hebben uitgelaten, zodat ook tegen haar de aanklacht was gericht. Voor de 'echter ontkenden zij echter zich eraan te hebben schul dig gemaakt. De schilder verklaarde schilderwerk te hebben uitgevoerd in een woning van de accountant, maar toen veel moeilijkheden te hebben ondervonden om betaling te krijgen. De accountant zou ook veel bezwaren hebben gemaakt. "We wilden graag onze vijfhonderd gulden hebben, want, we kunnen dat geld best ge bruiken", aldus verdachten. Zij zou den slechts hebben geïnformeerd bij de man in Ter Aar of deze dezelfde problemen met de accountant had. Daarbij zullen wel stevige uitlatingen zijn gedaan, maar verdachten ont kenden te hebben gesproken over "slecht van betalen" zijn. Verdachte heeft veel werk, ook in de Rijnstreek. De officier van Justitie zei geen kans te zien het bewijs te leveren, dat verdachte zich had schuldig ge maakt aan hetgeen tenlaste was ge legd, zodat hij tot vrijspraak conclu deerde voor beide verdachten. "Het was wel op het randje", aldus de politierechter, die verdachten vrij sprak. BODEGRAVEN Hondera gezinnen in Bodegraven hebbeg dinsdag een uiterst klemmend be roep gedaan op staatssecretaris J. Sohaefer van volkshuisvesting om het gemeentebestuur te belet ten 'tegen alle regels in door te gaan met het onbewoonbaar ma ken van hun straat'. Het naar de straat genoemde actiecomité Emmakade dat dins dag naar het ministerie in Den Haag is gegaan heeft om bemid deling van de onderminister ge vraagd omdat de gemeente leeg komende huizen blijft dichtmet- selen en slopen. De gemeentere keurde vorig jaar het betreffen bestemmingsplan goed dat er1' voorzag de als karakteristiek lintbebouwing geschetste strat grotendeels met de grond gefo te maken en er bungalows en huizen voor in de plaats te zetten Inmiddels is het plan drienuj; gewijzigd en is de zaak by fc; provinciaal bestuur van Zuid-% land aanhangig gemaakt. Staat, secretaris Sohaefer ls in het bcg bij deze zaak betrokken gewt$ voordat hij werd benoemd ta staatssecretaris. BODEGRAVEN „De Emmakade? Tja, dat is wel een bleem. Ook voor de progressieve fractie want daar zijn dei ningen eveneens verdeeld. Maar laat ik wel stellen, dat de Pi van de Arbeid nooit voorstander is geweest om de huizen li de Emmakade af te breken". J. Hoogewerf E. A. Uphoff: Adrlana Jo- H. de MooijCharlotte Éénentwintig jaar is Martens (59) lid van de Bodegraafse gemeente raad. Dit jaar had hij gedacht een punt achter zijn carrière te zetten. Maar op aandringen van de "ach terban" heeft hij nog eens voor vier jaar „getekend". De progressieve vier (PvdA, PSP, PPR en D'66) die bij de komende verkiezingen met één lijst uitkomen, hebben Martens op de eerste plaats gezet. "Dat scheelt weer wat voorkeursstemmen" lacht hij. Terug naar de Emmakade. Wat wil de PvdA nu precies met het oude w oningbestand? "Het eerste gedeelte net over de spoorlijn wil zij laten vallen. Dit is bijzonder slecht. Er voor in de plaats wilde de PvdA woningwetwo ningen en geen dure bungalows, zo als die er nu zijn gepland. Het ziet er in ieder geval naar uit, dat er goedkope huizen zullen worden ge bouwd. In Den Haag is een hoorzit ting geweest en daar heeft men wel iets laten doorschemeren". Nog zeven Er zijn bewoners, die zeggen, dat Martens die woningen wel weg wil hebben, omdat ze vlak voor z'n "neus" staan. Hoe zit dat precies? "Ach, daar is niks van waar na tuurlijk. Ik woon net een jaar in m'n nieuwe huis. De plannen voor het afbreken van de woningen dateren al uit 1969. Bovendien heb ik nog wel een beetje binding met die oude huis jes. Ik heb er als baby gewoond. Niet zo heel erg lang geleden was de Emmakade weer in het nieuws. Een aantal huizen (leegstaande) was gekraakt. "Als de gemeente de kra kers eruit zet", vertelt Martens ter wijl hij met een groene balpen speelt, "moet zij wel zorgen voor andere ruimte. Tenslotte kun Je die mensen niet zo maar op straat zet ten. Ik ben bepaald geen voorstander van kraken". Volgens Martens zijn er bewoners, die hun handtekening op een lijst hebben gezet voor het behoud van Emmakade, zonder dat ze dat eigen lijk graag deden. "Zeg maar dat die Open deur-dienst in Dorpskerk Wassenaar een beetje bang waren..Nu nog zeven gezinnen waarvan ik i neem, dat ze willen blijven waar ze zitten. De rest van he deelte woningen, dat moet worda gebroken, heeft laten weten zljr te willen verkopen". Groei Martens heeft een en meegemaakt met Bodegraven, l hij in de gemeenteraad kwam: het dorpje even zevenduizend is ners. Dat aantal ls nu opgelopa rond de zestienduizend. Er ls c tijd niet stil gezeten, is de i van Martens. "Bodegraven heei: nieuw zwembad gekregen zijn er nog wel enkele objecte noemen. Hard nodig is een ba bad. En dat komt er ook wel staat op de begroting voor het r de Jaar. Daarnaast zal i sporthal moeten worden geboC Daarvoor heeft de gemeenteru oen half miljoen gulden uitgetrol Ik hoop dat het komende Jar" voor de eerste paal de grond li Bodegraven is genoemd als waar de vuihverbrandingsinsUI moet komen. Het Is nu geruime stil rond dit project. "WIJ moeten die stinkboel h hebben", valt hij een beetje fe! "Het is niet de installatie, dies verspreidt, maar de auto's die rommel aanvoeren. Vermoei komt die installatie nu in i omgeving Gouwsluls red.) ook dat niet doorgaat wordt hel afgevoerd naar Rotterdam". Verkiezingen Over twee weken zijn de t gen. Wat zijn de verwachting Martens? "Ik reken op minstens Er zijn wat leden weggegaan, zijn overgestapt naar de VVD waren hoofdzakelijk kleine zate den, die zich "genomen" voelde liet belasting-gebied. Zij konden niet verenigen met het belastli leid van de regering. Ik geloof ter niet. dat dit een plaatselijk bleem is. Landelijk Ls ook al 1 bespeurd". van WASSENAAR Op zondagmorgen 19 mei staan de deuren van de Was- senaarse Dorpskerk weer waeen-wijd open ter gelegenheid van de Open Deur Dienst Ditmaal staat centraal het thema ,.Echt vrij zyn". Van diverse kanten wordt oevrijding en vrijheid belicht, in woord, gedicht, lied en muziek. Korte toespraakjes worden gehou den door mej. J. M. de Bode. kader - instructrioe. EHBO, bekend van Ro de Kruis en W.R.B., die zal stilstaan bij 5 mei 1945; door mr. Arthur Ntimizi, staflid van de Ambassade van Tanzania, wonend in Wassenaar, wiens dochtertje kort geleden werd gedoopt in de Messiaskerk; door Ri- nus Zwart, lid van de Jesus People, die bevrijd werd van de drugs verslaving. De samenkomst wordt ge leid door drs. A. van Buuren, gods dienstleraar aan het Rijnlands Ly ceum. Speciale medewerking wordt ver leend door de volledige Harmonie „Excedsior" onder leiding van M. Brilleman, die zich laat horen in so listische stukken, zoals „Jesus Christ Superstar" en de negro-spiritual „Joshua fit the battle of Jericho". Riet Bol-Haasnoot uit Katwijk zingt met gitaarbegeleiding „Go down. Moses". Tekenen aan de wand zijn de (be scheiden) exposities, in de kerk aan gebracht door de leerlingen van de 50-jarige Herenwegschool, door de je sus People en door de Wassenaarse Wereldwinkel met Amnesty Inter national. De samenzang begint om kwart voor 10. waarna om ongeveer 5 voor 10 de dienst wordt geopend met een welkomstwoord door dhr H. Hilgeman van de Open Deur Groep. MILIEU KOS IN 1980 4.5 MILJARD: UTRECHT (ANP) Het N den van de milieuverontreinigl de komende jaen steeds ir.etr vergen. De kosten kunnen in 1# lopen tot ruim 4.5 miljard P dat wil zeggen ongeveer 2,5 P0 van het bruto nationale inkom® heeft de directeur-generaal t milieuhygiëne ir. W. C. Rey vte in Utrecht verklaard. Hij voor het department Utrecht maatschappij voor nijverheid handel. Bestrijding van milieuschade ook iets opleveren. De beperkt luctverontreiniglng door I te maatregelen komt in niet langrijke mate het bedrijfslef® goede in de vorm van onder minder ziekteverzuim, lager? derhoudskosten, beperking grondstoffengebruik en lagere ten voor het bereiden van drirf ter. Bedrijven die in staat sU' met behoud van hun marktpos" lasten van de bestriJdingsfflH' len op hun afnemers af te zouden uit welbegrepen eigen*® een stringent milieubeleid T*8' te moeten kunnen onderste®0 zei ir. Rey. De baten van de K ding van luchtverontreiniging nen volgens een studie van de' Universiteit liggen in een grootte van ca f 1 miljard.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4