Italianen stemmen voor CHTSCHEIDING Wilson: IRA wilde Belfast bezetten PAIGC WIL PRATEN MET PORTUGEZEN [Europese parlementariërs corrupt airo verwerpt ibisch aanbod a eeuwen breuk tussen staat en katholieke kerk Wat is erverkwikkenderdan 100 km/p.u. in een Alfa Romeo? STAKING IN DENEMARKEN Brits leger vond geheime plannen Weer protest van Indianen in Amerika AGNEW ZOEKT NIEUWE BAAN Lj 14 MEI 1974 BUITENLAND PAGINA 9 LUXEMBURG (ANP) Leden het Europese parlement heb oid ontvangen voor die zij niet heb- zo is in Straats- eerd. De voorzitter e parlement, mr. maakte gisteren ;kte bewoordingen lit schandaal. „Ik vergadering iu in uitgebreide sa- ;nkele maatregelen betrekking tot de Ik hoop dat deze t de praktijk doel- bruikbaar zullen blij ken te zyn". Het schijnen enkele Angelsak sische afgevaardigden te zijn ge weest die niet bereid waren tijdig de door de Europese gemeen schap betaalde reis naar Straatsburg of Luxemburg te on dernemen, maar anderzijds niet wilden afzien van het presentie geld van circa 175 gulden per dag. Van deze belastingvrije toe lage moeten zij wel hun hotel en verblijf betalen, maar hun reis kosten worden vergoed tot een bedrag van een kleine 75 cent per km voor de eerste 400 km en ca 20 cent voor elke bijkomende kilometer. Bovendien ontvangen de Euro pese parlementariërs f 720 gulden per maand voor secretariaatskos- ten en nogmaals ruim 350 gulden voor porti en telefoonkosten. Het is voorgekomen dat afge vaardigden, op grond van hun handtekening op de presentielijst, presentiegeld ontvingen voor een gehele vergaderperiode, terwijl zij eerst een of twee dagen na het begin aankwamen en al voor het einde van de vergadering vertrok ken. Overigens is het parlement zelf ook niet geheel vrij te pleiten van een zekere „nonchalance" op het punt van presentiegeld. Het is voorgekomen dat vrijdagochtend, tijdens een vergadering van nau welijks een half uur die echter als een gehele vergaderdag wordt gehonoreerd agendapunten werden behandeld die zeer goed nog de voorgaande dag hadden kunnen worden afgewerkt zonder dat een „nachtzitting", (een ver gadering na het diner) noodza kelijk was. Voortaan, zo deelde mr. Berk houwer mee, zal de presentielijst, niet in een hal naast de verga derzaal, maar „in het zicht" van de voorzitter ter tekening liggen, en uitsluitend van het moment van de opening tot dat van de sluiting van de vergadering. Ten minste één parlementsbode zal de lijst voortdurend in het oog hou- Parlementariërs die een vergoe ding claimen zonder dat hun handtekening op de lijst voor komt zullen dit terdege, schrifte lijk moeten argumenteren. Bovendien zullen heen- en te rugreis, en een dagvergoeding, onmiddellijk na aankomst worden betaald, en wordt voor de vol gende dag of dagen eerst op het moment van vertrek een afreke ning gemaakt. Erken Guinee-Bissau [E (UPI) Het Italiaanse electoraat heeft zich gisteren uitgesproken voor edit ing tussen de Iandspölitiek en het centrale gezag van de rooms-katholieke kerk. De gdie onbeantwoord is gebleven, is: Wie betaalt de alimentatie? indresultaat van een volksraadpleging verwierp een poging van de christendemocra- i de kerk Italië's drie jaar oude en zeer stringente echtscheidingswet ongedaan te met 59,1 tegen 40,9 procent. IEMIER RUMOR Bijna alle politieke partijen in Italië houden de komende dagen bij zondere congressen om het resultaat van de krachtmeting - die het refe rendum in feite was - te overwegen. Het was de eerste volksraadpleging sinds die in 1946. toen de monarchie werd weggestemd. Politici voorspelden dat premier Mariano Rumor - een vrijgezel - waarschijnlijk zou aftreden, maar het zo lang mogelijk zou uitstellen om de Democrazia Cristiana (DC) kans te geven zich als grootste par tij te hergroeperen. Het referendum betekende de eer ste verkiezingsnederlaag van de christendemocraten, sinds 28 jaar aan het bewind in Italië. De overwel digende afwijzing van de volksraad pleging maakt praktisch ook een ein de aan de invloed van de Heilige Stoel op de Italiaanse politiek en legt een (Reuter) Egypte heeft i openlijk een Libisch iraitia- i tot betere betrekkingen met te komen van de hand ge il ie verstaan gegeven, dat meer succes zou hebben als Jiitiek consequenter zou zijn. FPüsche afwijzing is bekend a door het officiële Egypti- ersbureau voor het Midden- (Mena). dat „uit verantwoor. Egyptische bron" heeft verno- it twee boodschappen van de i leider Muammar Gaddafi Km en inhoud door Egypte ewezen. richt van Mena kwam nog uur nadat de Libische pre- fójoor Abdel Sa l am Jalloed, bezoek aan Cairo had ge- m president Sadat te spreken nnaliserimg van de zeer ge- i bebrkkingen tussen de twee the buurlanden. Nadat een jaar geleden nog gespro ken werd over samenvoeging van Li bië en Egypte, kwam het al gauw tot scherpe uitvallen over en weer, die leidden tot het Inhouden van Li bische financiële steun aan Egypte en Egyptische beschuldigingen, dat kolonel Gaddafi een (mislukte) sa menzwering tegeen president Sadat van Egypte had geïnspireerd. Presi dent Sadat voelt thans geen behoef te aan toenadering tot Libië, tenzij op zijn eigen voorwaarden, gesteund als hij zich weet door de psychologi sche overwinning van de oktober- oorlog tegen Israël en de sympathie van Saoedi-Arabië. een minder wis selvallige en zelfs nog rijkere buur man dan Libië. Het bezoek, dat Jalloed zondag aan Egypte bracht was de tweede poging van een lid van de Libische revolu tionaire raad, de goede be trekkingen tussen Libië en Egypte te herstellen. zware hypotheek op de betrekkingen tussen kerk en staat. Paus Paulus had zich persoonlijk uitgesproken tegen handhaving van de echtscheidingswet, een kwestie die de kerk in zichzelf had verdeeld. De volksraadpleging veroorzaakte ook een breuk binnen de D.C. en partij- kringen verklaarden dat secretaris Amintore Fanfani, die de stoot tot het referendum gaf, moeite zal heb ben zijn post te behouden. „Ze wilden zich laten gelden. Ze hebben verkeerd gegokt. Dit beze gelt het politieke lot van de chris tendemocraten", zei de bejaarde so cialistische leider Pietro Nenni over de uitslag. Zowel de christendemo craten als hun coalitiepartners die zich ten aanzien van echtscheiding tegenover hen hadden opgesteld, trachtten de politieke weerslag van het referendum te minimaliseren. De uitslag aanvaardende zei Fan fani dat het een bijdrage was ge weest aan het werk van de verbon den democratische krachten voor de oplossing van de politieke, eco nomische en sociale problemen van Italië. Francesco de Martino, sociaal democratisch partijsecretaris, zei dat de overwinning van de voor standers van echtscheiding de so cialisten nieuwe kracht gaf "met open geest te streven naar herzie ning van het concordaat met de Heilige Stoel". Giorgio Almirante, leider van de Movimento Sociale Italiano die met de christendemocraten intrekking van de wet steunde, zei dat de volks raadpleging was veranderd "in een politiek spel dat in de Italiaanse politieke situatie de communisten Ln de kaart dreigt te spelen". De communistische partijsecre taris, Enrico Berlinguer, verklaarde dat zijn partij "klaarstaat op te trekken met alle volkse en democra tische krachten'' De handhaving van de echtscheidingswet is door de voorstanders uitbundig gevierd. Zo danig, dat er vijf gewonden bij vie len. In Salerno botsten rechtse en linkse scherpslijpers en in Perugia moest de politie traangasgranaten afschieten. In Milaan doofde de brandweer snel vuur dat door beto gers was gesticht in het hoofdkwar tier van Cisnal, de vakcentrale van de neo-fascistisch genoemde M.S. ADVERTENTIE Je zit zalig. De motor zingt. Rustig op toeren in z'n vijfde versnelling. Even 'n bochtje ronden met negentig km. De radio zachtjes aan. Veilig binnen de kooikonstruktie van je Alfa Romeo Giulia Super l.( Niet van de weg af te branden. Dat is Alfa rijden; een feest waarvan je ook geniet nu de kilometers boven de honderd tijdelijk taboe zijn. Want waar andere vW Giulia Super l.( #ii# auto's konfektie jijjr bieden, biedt Alfa Romeo dat wat de bewuste V automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. Gun uzelf'n Alfa. 11 modellen om uit te kiezen, sedans, coupé's en cabriolets. B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17 - VALKENBURG (Z.H.) - Tel. 0171813900/16275 ALGIERS (AFP) De Afrikaanse partij voor de onafhankelijkheid van Guinee-Bissau en de Kaapverdische Eilanden (PAIGC) stelt in een gis teren in Algiers gepubliceerde ver klaring onderhandelingen met de nieuwe machthebbers in Portugal voor over een politieke oplossing van het conflict. De PAIGC wil daar onmiddellijk mee beginnen, met of zonder een staking van het vuren. Een bestand zou er pas kunnen ko men "als de Portugese troepen al hun operationele acties staken". De PAIGC stelt twee voorwaar den voor 't beginnen van onderhan delingen: Erkenning van de republiek Gui nee-Bissau en van het recht van het volk van dit land, en van de Kaapverdische Eilanden, op zelfbe schikking en onafhankelijkheid. Erkenning van ditzelfde recht voor de volkeren van Angola en Mozam bique. De PAIGC is bereid tot onderhan delingen alvorens een bestand in gaat. Als voorwaarden voor een be stand verlangt de PAIGC terugtrek king van de Portugese "bezettings troepen" binnen de kazernes en be ëindiging van alle "daden van agressie" tegen het volk van Guinee- Bissau. De vertegenwoordiger van de jun ta in Guinee-Bissau, de vorige week benoemde kolonel Carlos Soares Fabiao, zei vorige week in een ver klaring: "Mijn doeleinden zijn ern- Ook pas getrouwde Italianen stemden voor echtscheiding Direkt na de huwelijksvoltrekking reed dit paar naar de stembus in Rome. „Wij willen een eigentijdse samenleving" zeiden bruid en bruidegom. KOPENHAGEN (AP) Tienduizen den Deense arbeiders hebben gisteren het werk neergelegd als protest te gen het voornemen van de liberale premier Poul Hartiing de BTW te gaan verbogen. Hartlinig wil dit met het doed de import te verlagen en te trachten het grote tekort op de han delsbalans te verminderen. Vrijdag verklaarde de oppositie, waar. onder de sociaal-demokraten, zich tegen de belastingverhoging, en dolt had de regering-Hartling ten val kunnen brengen. Daarna werd ech ter een voorstel aangenomen het stemmen over de ontwerpen uit te stellen tot vanmiddag. Hartiing zei vrijdag al dat hij nieuwe algemene verkiezingen wil uitschrij ven voor 11 juni aanstaande. Als de nieuwe belastingverhogingen doorgaan zullen onder meer bier, si garetten, duurzame verbruiksgoede- ren voor het huishouden, auto's en elektriciteit in prijs Aof tarief doen stijgen, soms wel met' 33 percent. Aan de actie van gis teren werd door ongeveer 50.000 stakers deelgenomen. Dat is minder dan het aantal waar op "enige militante vakbonden gemikt hadden. Zij hoopten op een algemene staking. LONDEN (Reuter/UPI) Premier Harold Wilson heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Britse veiligheidstroepen in Noord-Ierland documenten in handen hebben gekregen, waar uit zou blijken dat het Ierse Republikeinse Leger (I.R.A.) van plan is bepaalde gebieden in Belfast en zijn voorsteden te be zetten en in zijn macht te houden. Volgens de Britse eerste minister was heit de bedoeling van de IRA door middel van "meedogenloos ge weld zonder onderscheids des per- soons" de haat tussen de protestant se meerderheid en de room-katholie- ke minderheid aan te wakkeren. De verboden organisatie zou er op uit zijn een situatie te scheppen waarin zij zou kunnen optreden als be schermster van de katholieke bevol king. Vietnam D delegatie van de voorlopige revolu tionaire regering van Zuid-Vietnam heeft meegedeeld dat zij het contact met de vertegenwoordigers van Sai gon in de Parijse voorstad Celle Saint-Cloud voor onbepaalde tijd beeft verbroken. Pornofilms De Spaanse politie heeft drie Nederlanders gearres teerd nadat 98 pornofilms in hun appartement waren aangetroffen, ze hadden de films vanuit Denemarken meegebracht. Uit de documenten bleek, aldus Wilson, dat de IRA ook al 'zou zij misschien aanvankelijk succes heb ben, niet verwachtte de beoogde pun ten in Belfast blijvend te bezetten. Daarom zou zü een politiek van ver schroeide aarde willen volgen, dooi de woningen van gewone mensen in brand te steken als de veiligheids troepen zich zouden terugtrekken. De papieren die men in handen had gekregen, waren kaarten, bevelen aan bataljonscommandanten en een ont werp voor een proclamatie tot de be volking. De Britse minister van Staat voor Noord-Ierland, Merlyn Rees, arri veerde intussen in Dublin voor zijn eerste bezoek aan de Ierse Republiek sinds de regering-Wilson in maart aan de macht kwam. Hij zou gesprek ken hebben met premier Liam Cos- grave en léden van diens kabinet. Ter gelegenheid van het bezoek van Rees hield een vooraanstaand lid van de legerraad van de IRA, David O'Conneli in de Ierse hoofdstad een persconferentie, waarop hij fotoko pieën uitdeelde van een brief die Rees zou hebben geschreven toen La bour nog in de oppositie was. Vol gens dit schrijven koesterde de socia- Brits soldaat vraagt asiel in Ierland DUBLIN (AFP) Een 19-jarige Britse soldaat is gisteren in Du blin aangehouden, enkele uren nadat hij had verzocht om poli tiek asiel. Hij was 's morgens op een geheime persconferentie bij Dublin door een van de lei ders van de IRA aan journalis ten voorgesteld. Hij zei toen dat hij twee-en- een-halve maand had gediend in Ulster en op 3 mei had ge deserteerd. Hij was het niet eens met het optreden van het Britse leger in Noord-Ierland, en had in het bijzonder bezwaar tegen de manier waarop de minütai- ren „verdachten" behandelden. listische party van Wilson niet het minste verlangen in Noord-Ierland te blijven. "Hoe vlugger wij er uit zijn, des te beter." Volgens de brief zou den Ierse leiders hebben gezegd dat de positie van de rooms-kathoiieken in Noord-Ierland "zeer moeilijk" zou worden, ais de Britse troepen zouden worden teruggetrokken. stig gemeend en oprecht. De Afrika- nisering van Guinee moet voortgaan in een steeds hoger tempo totdat volledige, waarachtige en oprechte dekolonisatie zal zijn bereikt. Het ko lonialisme bestaat niet meer op het ogenblik dat de gekoloniseerden het zelfde maatschappelijke en culture le niveau, bereiken als de kolonis- Generaal Da Costa Gomes, de Portu gese chef-staf, heeft inmiddels tij dens zijn bezoek aan Mozambique be vestigd dat hij reeds voorbereidende contacten heeft gehad met men sen die 'banden onderhouden met het bevrijdingsfront Frelimo van Mozambique. Tegen journalisten in Beira zei Da Costa Gomes dat de Portugese junta van plan is net. volk van Mozambique in het proces van zelfbeschikking zelf zijn toe komst te laten kiezen. Hij zou leden van de toekomstige regering adviseren zelf 'n bezoek aan Moze^i- bique te brengen om uit de eerste hand informatie te vergaren over dit gebied. In Portugal heeft Junta-leider ge neraal Antonio De Spinola verga derd met politici, die naar alle waar schijnlijkheid leidende functies zul len krijgen in de overgangsregering. Hij had besprekingen met dr. Ade- lino Da Palma Carlos, een 69-jari- ge hoogleraar en zakenman. die wordt beschouwd als kandidaat voor het premierschap. Vrienden van Da Palma Carlos beschrijven hem als democraat". Belangrijke kabinetsposten zouden ook zijn weggelegd voor de socialist Mario Soares, de communist Alva- ro Cunhal, en de centrum-democraat Francisco Da Carneiro. De ver wachting is dat het kabinet gedeelte lijk uit politici en gedeeltelijk uit technocraten zal bestaan. Diploma tieke kringen in Lissabon menen dat ">e Spinola werkt aan een kabinet dat links staat, ma* tiaar rechts leunt". De bankier Vasco Vieira de Almeida wordt getipt als minister van Financiën. NEW YORK (UPI) Tweeënze ventig Indianen hebben in afgelegen gebi'ed iln het Nationale Park Adiron dack in de staat New York een kamp ingericht en verklaard dat ze er zul len blijven krachtens een 206 Jaar oud verdrag dat het getoied aan Indianen zou toewijzen. Tom Cook, die zich voorstelt als woordvoerder van de groep, zei dat het verdrag dateert van 1768 en dat zijn groep in de indianenreservaten niet het buitenleven kon ledden dat haar toestaat te jagen, vissen en ver bouwen. De groep is een voorhoede van 500 Indianen, van wie de rest binnen twee weken overkomt, zei Cook. Poli tiewoordvoerder Michel Mallen zei: „Het ziet er als een vreedzaam pro test uit en de zaak is nog in studie". Een zegsman voor de dienst voor het behoud van het milieu zei dat de staat New York geen commentaar zou geven zolang nitet duidelijk vast stond wat de groep voornemens was. Hij zei dat groepen in Adirondack drie dagen zonder vergunning mogen kamperen. ATHENE De voormalige Ame rikaanse vice-president Spiro T. Ag new heeft in de Griekse hoofdstad Athene verklaard, dat de zaak waar voor hij naar Griekenland was geko men "voorspoedig" verliep. Agnew weigerde echter precies te zeggen wat voor zaak hij bedoelt. "Ik ben hier (in Griekenland i op zakenreis en tot dusver verloont alles zeer goed. Dat is ongeveer alles wat ik te zeggen heb", aldus verklaarde Agnew in zijn hotel. In Griekse scheepvaartkringen is beweerd, dat Agnew, die zondag in Athene arriveerde, op zoek is naar een betrekking bij de Griekse reder Ioannis Latsis.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9