uisterdiehtheidscijfers, ze ïaken me alleen maar moe' fflDlO \Rlögmmma] Americaliente, was een succes vandaag I ...en gisteren l ri{ in Reiziger brengt klassieke muziek aan de man 11JTPAAR R KOCHT VO BLLE JA ZOEKT 'ERISTEN ANTILLEN DUITSE TV TVmorgën\ :3-.> ïden met geluidsbanden vertrekt Han Reiziger in oktober ore? los Angeles om Nederlandse muziek aan de man te bren- iachi ju Sweelinck tot Peter Schat, van Obrecht tot Andries- ls hoofd van de afdeling klassieke muziek van de VPRO maanden gast zijn van de radio-omroep Pacifica om iiste wekelijks één eigen programma met Nederlandse te verzorgen. Pacifica, met stations in diverse steden, ijiige niet commerciële radio-omroep in de Verenigde Het noodlijdende bestaan wordt af en toe gereanimeerd ifinanciële injectie van een sponsor. Reiziger, vrouw en doch- nevtC\l een woning klaar in ,je buitenwijken van Los Alles wordt piekfijn jeld" zegt hij, ^zittend SUi Kggen wat de huisvesting ju "je werk moet je zelf raa* bij elkaar zien te pionie- ffeet ik van Philippe a die er vorig jaar je de apparatuur, Je moet gaan monteren en uitzen- loor je het weet zit Je in de öhard zijn ze daar in die Wanneer die mensen hier jken ze hun ogen uit. Al nieuwe spullen en al die mensen er bij. Daar zijn het stadium van die goe- Revox-recorder". t sAlijf van Han Reiziger in vloeit voort uit een in de VPRO en Paci- vsifcpe Scheltema, Reizigers id i Bega voor gesproken ida- -.-de het contact tussen zijn d?| en Pacifica, toen bleek dat dkaanse zender sterk geïn- I is in de manier waarop en radio maken en dan vooral in de vernieuwende hoek. Zo kwam de VPRO in beeld Philippe Scheltema, die tijdens Rei zigers afwezigheid diens radio-werk zal overnemen, was al eerder enkele en ruime Hilversumse maanden de gast van Pacifica. Een half jaar geleden volgde een tegen bezoek van Charles Amirkhanian, hoofd van de afdeling Berkeley van Pacifica, die hier VPRO-program- ma's over Amerikaanse muziek maakte, uitgezonden in „VPRO- maandag-muziek". „Dat heeft een enorme hoeveelheid Amerikaanse muziek opgeleverd waarvan we totaaal niets wisten", zegt Han Reiziger, wiens uiterlijk in Vrije Geluiden eens is omschreven als dat van Lenin na de revolutie. „De luister-dichtheid van zoiets is natuurlijk niet indrukwekkend, het is geen „Van twaalf tot twee", maar het moet toch" maar. Al die luistefrdichtheidscijfers ma ken me zo moe. Ik krijg wel eens de indruk dat men in Hilversum al leen met numeriek luisteren reke ning houdt en niet met kwalitatief luisteren. Wanneer we op maandag om tien voor half twee beginnen met ons klassieke muziekprogramma luistert, zo vlak na het nieuws, on geveer zes procent. Dat zakt in de loop van anderhalf uur af naar één k een half procent. Dat lijkt misschien weinig, en dat is het in omroepbegrippen trouwens ook, maar realiseer je wel dat één procent nog altijd tachtigduizend luisteraars betekent. Dat zijn heel wat concertzalen vol". In de presentatie* van klassieke mu ziek verschilt de VPRO nogal van andere zuilen, ook al door het feit dat sinds kort in Vrije Geluiden per dag twee pagina's zijn inge ruimd om de uitzendingen van klassieke muziek in binnen- en bui tenland onder elkaar te zetten. Han Reiziger: „Ja, wat het bijzon dere van die presentatie betreft, die is mede bepaald door het feit dat we zo weinig zendtijd hebben. Van onze zes a zeven radio-uren beste den we ongeveer anderhalf uur aan klassieke muziek. Je zou die tijd natuurlijk kunnen volmaken met een symfonie van Mahler. Maar dat doen we nooit. Willen we als kleine omroep met onze beperkte tijd functioneren, dan moet het anders. De aanpak van mijn afdeling zou ik het best een journalistieke pre sentatie van muziek kunnen noe men. We geven veel informatie en trekken met de microfoon achter de actualiteit aan". Zit daar een bepaalde artistieke vi sie achter? „Onze uitzending zie ik als een soort proeftuin, niet alleen wat be treft de muziek maar ook wat het radiomaken in het algemeen aan- Ik zette laatst een oud blokfluitstuk van Van Eyck, het jazzfluitspel van Eric Dolphy en primitieve fluitmu- ziek van de Maori's achter elkaar omdat ik frappante overeenkomsten hoorde. Dat is een manier van pro- 3 gerechtshof S S veroordeelt SI isteren NGTON (DPA) Het ose opperste gerechtshof <x4 t algemene stemmen af ttijken van het ministerie de onder ex-minister John tis onwettig veroordeeld. (spraak van de negen leden Dogste rechtsorgaan van de leiden tot het staken van mg van talrijke verdachten ai onwettige kansspelen en n verdovende middelen, aanklacht is gebaseerd op eriaai dat door afluisteren 1970 waren talrijke ver- .oor het afluisteren van sprekken niet. zoals de wet cor minister Mitchell zelf of Bvervanger ondertekend. (AFP) Een baby die op ber uit een kraamkliniek in sGrande bij Metz in Oost- twerd ontvoerd, is gezond en vanden in een dorp in een fcnd departement, ïfct dat de ouders van de 9*i&n Tousch, die toen hU pas acht dagen oud was, de ontvoering hebben ge- verkochten de jongen voor (ongeveer f 4.800) aan een de plaats Piennes in het lent Meurthe en Moezel. De- het tegenover haar a voorkomen dat zij Chris - wereld had gebracht. Zij uit vrees dat haar echtge- f zou verlaten als er uit hun geen kinderen zouden Aartsbisschop verdedigt regering Chili VALPARAISO (AFP) De aarts bisschop van Valparaiso in Chili, ïgeen mnaeren zuuaen ww- mgr. Tagle Covarrubias, heeft in een iPren. Uit een eerder huwelijk door de pers gepubliceerd herderlijk schrijven, de militaire regering in Santiago verdedigd en gezegd dat zij op wettige wijze aan het bewind ge komen is. Door snel en doeltreffend optreden van de strijdkrachten, aldus mgr. Covarrubias, werd een burgeroorlog voorkomen. De aartsbisschop hekelt in zijn brief de "Marxistische hetze" die tegen de nieuwe centrale overheid van Chili is ontketend en hij stelt deze verantwoordelijk voor het te genhouden van de onderlinge ver zoening der Chilenen. De brief van mgr. Covarrubias heeft in politieke kringen in Santiago de aandacht getrokken, omdat een maand eerder gesluierde kritiek op de militaire regering was geleverd door de aartsbisschop van Santiago, kardinaal Raul Silva Henriquez. Val paraiso is Chili's tweede stad. De aartsbisschop van Santiago had de regering verweten dat ze hem niet had beluisterd toen hij de heiligheid van de rechten van het individu en him onschendbaarheid had onder streept. Kardinaal Silva vertoeft mo menteel in Rome, waar hij gisteren door de paus werd ontvangen. Han Reiziger: journalistieke -presentatie van muziek grammamaken waar ontzettend veel tijd in gaat zitten, maar Je hebt tenminste het gevoel dat je iets creëert, dat je een luisteraar aan het denken zet. Dat trok die mensen van Pacifica ook zo aan. Die beoefenen ook een soort scheme radiojournalistiek. Mensen die daar de studio binnen komen om ergens tegen te proteste ren worden meteen voor de micro foon gezet en dergelijke discussies kunnen wel uren duren" En wat die dagelijkse rubriek met klassieke muziek in Vrije Geluiden betreft? „Aanvankelijk liep men bij do VPRO met het plan rond nog meer samenvattende rubrieken in de gids op te nemen. Dus bij voorbeeld ook de hele sector gesproken woord on der elkaar, een rijtje met alle nieuwsuitzendingen en nieuwsrubrie ken op de drie Hilversums enzo voort. Maar dat zou teveel ruimte hebben gekost. Voor populaire muziek heb je tenslotte al de hele dag Hilver sum III en de klassieke muziek moet je maar bij elkaar zoeken. Volgens mij zijn de luisteraars voor klassieke muziek de meest selectie ve radioluisteraars. Wanneer je die klassieke muziek od de Nederlandse zenders op een rij tje ziet, schrik je je overigens wel dood van de gaten die er vallen. Urenlang nul komma nul. Zeker nu de draadomroep verdwijnt, wordt het hoog tijd dat die aparte zender er komt". Morgenavond laatste voorstelling al drie kinderen. MSTAD Op de Neder- Ei totillen verblijft een delega- H Cuba die onderzoekt of het is Antilliaanse toeristen to te laten reizen en Cuba- f de Antillen, f 'Agentschappen en het toe- op de Antillen zijn con- 3d, die moeten leiden naar vliegdiensten en charter- Ui en naar Cuba. De toe- Cisaties op de Antillen tief gereageerd op de Cu- Plannen. van de Cubanen is een ^yan een Cubaans plan het «gestelde "twee klassen toe- f het eiland te stimuleren. van toerisme is gericht op Wtolistische a^s communis ten. De Cubaanse grenzen Toor buitenlandse toeristen tond gedurende de winter- beginnend in oktober. De "uien blijven op het eiland ^d voor binnenlands toeris- Paardesport Het paard, waarmee de Engelse prinses Anne in 1971 Europees kam pioene military werd, moest giste ren na een ongeluk worden afge maakt. De elfjarige Doublet brak tijdens de training een achterbeen. Nederland muziek U zit in de werkgroep Nederland Muziek. Ziet u al vorderingen in het werk van Olof en zijn groep? „Het wordt steeds duidelijker dat die zender binnen ons omroepbestel echt wel mogelijk is. Het is nu voornamelijk een kwestie van geld. Ik schat dat we hem uiterlijk in 1976 hebben. Er staan zoveel men sen achter". Zou die zender uitsluitend aan klassieke muziek gewijd moeten zijn? Han Reiziger, die in zijn mu ziekstudietij d als pianist aan café- chantant deed, die met zijn trio het cabaret van Wim Sonneveld van begeleiding voorzag, die liedjes com poneerde voor Frans en Fiet Koster en die voor de VPRO ook uitzen dingen van moderne Jazz verzorgt, zegt: „Wat er precies op die zender moet komen zal nog heel wat voeten in de aarde hebben. Al die omroepen moeten aan hun trekken komen en natuurlijk zoveel mogelijk hun ei gen gezicht laten zien. Zie dan maar eens een veelzijdige en mooi gecomponeerde programmacoördina tie voor elkaar te krijgen. Wat ik als ideaal zie zal wel niet haalbaar zijn". Maar Han Reiziger, die elf Jaar ge leden bij de VPRO kwam toen die omroep nog zoveel zendtijd had dat zijn portie daarin zeker drie maal zo groot was als wat hij nu heeft, voegt er direct aan toe: „Geen nood, ik heb wel geleerd met iets minder dan het ideaal tevreden te zijn". LEIDEN In het LAK-theater wordt morgenavond de laatste van een dertigtal voorstellingen van het stuk "Americaliente" gegeven. Het stuk, dat al in oktober van het vorig jaar in het LAK-theater werd opgevoerd is sindsdien "het land in gegaan". Het stuk van de hand van Jorge Diaze, een in Madrid wonen de Chileen, die het imperialisme in de Derde Wereld kritisch benadert, is over het algemeen met veel waar dering in jongerencentra, scholen, studentenverenigingen en theaters ontvangen. Vooral in Jongerencen tra heeft de groep de problematiek van het stuk in een verantwoorde discussie nader kunnen uitwerken. In Doetinchem heeft de opvoering zelfs geleid tot een groep van zeven jon geren, die zich actief bezighoudt met de problemen van de Derde Wereld. Er zijn o.a. opvoeringen geweest in het HOT-theater, het Universi teitstheater in Amsterdam en de To neelschuur in Haarlem. Maar met deze summiere opsomming wordt eigenlijk geen recht gedaan aan de groep studenten in haar totaliteit, die met "Americaliente" zo verras send geëngageerd voor de dag is ge komen. Die geëngageerdheid blijkt nog eens duidelijk, wanneer tijdens een min of meer geïmproviseer de persbijeenkomst ieder lid zijn of haar motieven tot deelname aan 't stuk toelicht. De meesten voelen zich emotioneel aangetrokken tot het po litiek theater en noemen in dat ver band "Proloog". Een van de leden wil zelfs zo ver gaan het "toneel van de bourgoisie" uit te bannen, zodat er slechts geëngageerd, politiek to neel wordt gespeeld. Maar de ande re leden bestrijden deze "absolute stellingname" en zien duidelijk, on danks de belangrijke rol van het poli tiek toneel, ruimte voor conventione le toneelgezelschappen, die min of meer pretentieloos toneel brengen en van de toeschouwers geen kriti sche instelling verwachten. Het blijkt ook, dat de spelers zich volledig ach ter gegeven van Diaze kunnen scha- hen, en daarom des te meer in staat zijn de boodschap van de Chileen over te brengen. Een opmerking van één van de leden, dat "Americaliente" slechts suggereert een identiteit vast te stellen, een signalement zonder daaraan een conclusie te verbinden, wordt door de andere leden tegen gesproken. Het is volgens de mees ten onmogelijk een dergelijk "gela den" stuk te brengen, zonder daar bij iets van Jezelf, lets van Je eigen betrokkenheid met het onderwerp, in te verwerken. De spelers vinden, dat het stuk zich nauwelijks leent tot omprovisatie, omdat men te zeer gehouden is de tekst van Diaze te vol gen, die in zijn grillige uitvallen te gen het imperialisme nauwelijks ruimte voor een eigen interpretatie laat. Het is daarom zo verheugend, dat tijdens een "nazit" de spelers met het publiek over de inhoud van het stuk kunnen praten. Er onstaat dan de dialoog, die de maker van het stuk voor ogen moet hebben ge staan, toen hij eraan begon. Over het algemeen hebben de spelers de erva ring, dat het publiek op de hoogte is van de problematiek. Vaak ver wacht het publiek een perspectief dat de groep echter niet geeft. Maar wel licht is het juist met "Americalien te" zinvol, dat perspectief achter wege te laten. Het geeft de toeschou wers dat onbevredigende gevoel dat ze aan het denken zet. En het is juist die bewustzijnsverruiming die men voorstaat, waardoor Ameri caliente" zichzelf een alibi ver schaft. NEDERLAND 18.45 18.55 19.05 20.00 20.20 22.25 22.40 22.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) KRO's Wereldcircus (KRO) Journaal (NOS) Mireille Mathieu (KRO) De Franse vedette zingt in het Par ij se Olympia o.m. Pour le meilleur et pour le pire, Celui que j'aime, Acro polis, Paris un tango, Love Story, Les moineaux de Paris, een Potpourri waarin La dernière valse, Par- donne-moi, L'accent, Qu'elle est belle en Paris en co- lère, En frappant dans nos mains, Mon Homme en Mon amour me revient. Heiligt het doel de middelen?, problemen rond kern centrales (KRO) Den Haag vandaag (NOS) Journaal (NOS) Huisartsen, les I (TELEAC) NEDERLAND II 18.45 18.55 19.05 Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) De stratemakeropzeeshow (VARA) Dit voor kinderen bedoelde programma heeft vanavond als thema de dood. Guyana-Waterland, serie natuurfilms (VARA) Journaal (NOS) De Onedin Lijn, tv-serie (VARA) Ombudsman (VARA) Wie wat waar, spelprogramma (VARA) Achter het nieuws (VARA) Journaal (NOS) Beton, herhaling les 11 (TELEAC) 19.30 20.00 20.20 21.10 21.35 22.05 22.55 23.00 De eerste aflevering van „He len, een vrouw van deze tijd", had ik niet gezien, maar ik was na de gunstige recensies van mijn collega's erg be nieuwd naar de tweede afleve ring, ook vanwege heit onder werp. In een huwelijk met Afgaand op de tweede afleve ring, geloof ik te mogen zeggen dat de Avro met deze 12-delige serie een goede greep heeft ge daan. Een soort „Family Ash- ton", maar dan niet in het (.nabije) verleden spelend, maar in het heden. En toch ook weer geen Coronation Street, want dat is met alle waardering toch een serie over „types", meer dan over „men sen". Toch werd ik mij er eens te meer van bewust, dat ik alleen maar „vergelijkenderwijs" van een goede serie kan spreken. "Helen, een vrouw van deze tijd", is een heel goede serie vergeleken met „Het Zieken huis". „Coronation Street" en „Baron von der Trenck", die ieder op hun beurt natuurlijk ook hun goede en aardige ver strooiende kanten hebben. Maar vergelijk je „Helen, een vrouw van deze tijd" met de zesdelige Zweedse serie „Scènes uit een huwelijk" van Ingmar Bergman, die ik op de Mip-tv in Cannes zag, dan is er toch hocguit sprake van een ver dienstelijke poging. .Scènes uit een huwelijk" gaat ook over een huwelijk da<t stuk loopt. Ook hier is sprake van een jongere vriendin van de man en van twee kinderen. Maar daarmee houdt de verge lijking op. Dwars door de En gelse serie heen zie je (vaag op de achtergrond) de tekstschrij ver nog zitten, van allerlei din gen verzinnend waarmee Je zo'n tv-serie opsiert. De men sen erin zeggen geen dingen die mensen in soortgelijke si tuaties zeggen (zoals in hoge mate bij Ingmar Bergman het geval is), maar zij zeggen din gen die tv tekstschrijvers in zulke gevallen verzinnen. Natuurlijk is wat dat betreft „Helen, een vrouw van deze tiid" nog heilig vergeleken met bijvoorbeeld „Cannon" ('t is een bijzonder kind, en dat ls- ie). Diens loodzware, recht streeks uit de computer gerol de. zgn. „veelbetekenende" zin nen en grappen hebben zelfs in de verste verte niets meer met de werkelijkheid te maken, die zij toch suggereren uit te beelden. Maar toch is ook „He len". vergeleken met Bergmans „Scènes uit een huwelijk", ty pisch maatwerk. Denk bijvoor beeld aan de machteloze scène van Frank die zich bedrinkt in het café, en daarna de no" veel machtelozer scène als hij Helen opbelt. Of aan die tvpische tv-serie- scène als Helen haar schei- dingsnlannen aan haar vader vertelt en deze geschokt weg looptHet allemaal best aardig en „goed gedaan" en zo. behalve als je die Bergman-se rie hebt gezien en daardoor beter weet. NICO SCHEEPMAKER DINSDAG 14 MEI NA 18.0 HILVERSUM I bruiken. 14.30 (S) Aspekten van de kamermuziek. 15.30 Nieuws. 15.33 Spiegel van Duitsland. 16.00 Meer minder: De stem van de spre- Y'all ziek. 19.3 een Strip Kwisspel ver haalt, muzikaal souvenirprogram- 20.35 Hersengymnastiek 21.00 Radiojournaal kende minderheid. 17.00 Eurollght: lichte orkestmuziek. 17.20 Overheids voorlichting: Mens en samenleving, een uitzending van het ministerie van C.R.M. 17.30 Nieuws. NCRV: 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op le (8.02-8.05 - Pep-op-d Renesse. 22.30 Nws. (8.02-8.05 Radiojournaal.) 9.03 (S) wei 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 KRO-niuziek uit eigen produk- ties 18.19 Uitzending van de Co nistlsche Partij van Nederland. Radiojournaal. 12.06 (S) Drie de middag. 14.03 Pop-Kontaxt X. Pop-Kontakt II. 16.03 De Hit- Echo 18.50 Klassieke muziek 19.00 Zin in muziek: am teurs geven de toon aan NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Overweging 20.15 Fluit, cello en piano moderne muziek. 20.45 Klassieke en moderne kamer muziek 21.15 Eerbiedige ontvangst bij cht, hoorspel. 22.30 Pianoduo: klas- mermuziek. 23.5524.00 Nieuws. VARA: 19.02 Drie loopt achter: Pop- reconst-ruotle 20.02 Nashville 21.01 Jazz en Blues. 22.02 (P)opdonder 22.55 Mededelingen 23.02 Wachten op middernacht 0.02 In de kleine 17.06 De Hitmeesters II, j® Engelse top-twinitig DINSDAG 14 MEI 1974 DUITSLAND I 18.00 (K) Nieuws uit Noordrita-West- 18.10 (K) Elefantenboy, tv-se- 18.40 (K) Aktualiteiten. 19.20 falen. 18.10 (K) Elefantenboy, *"le. 18.40 (K) Aktualiteiten. K) Motiv Liebe. tv-serie. 20.0 ournaal en weeroverzicht 20 15 kj .luzlkaal programma. 21.00 iKi Ma- la magdalena, tv-spel 22.15 ,K) Journaal. 22.35 (K) Ge- over 2.02 Kees van Beusekom 5.027.00 Hans Hamburger Bloemendaal. WOENSDAG 15 MEI 1974 stress. 23.30 (K) Journaal DUITSLAND II 18.25 (K) Die Follyfoot-farm. Jeugd serie. 19.00 (K) ournaal. 19 30 (Z/W) Der grüne Bogenschlitze. speelfilm. 21.00 <K) Journaal. 21 15 (Z W) Die zweite Republlk, doku- 22.00 (K) Filmru- HILVERSUM 1 VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek 7.20 (S) Aktuallteltenshow. (VPRO: 7.45 Deze dag.) (8.00 Nieuws. 9.00 Van alle markten thuis.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Nederlandse schoolradio. 10.00 (S) Radioweekblad. 11.00 Nieuws. 11.03 Olleke Bolleke. 11.15 Melod ieë nb oeket12.00 Vaals- Centraal. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 (S) Een middagje stoomradio: een programma vol goede jeugdherinneringen. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Kijk. die kinderen, hoor spel. 16.35 (S) Melodieën Expres. 16.55 (S) Vara-Dansorkest. 17.20 (S) Pro menade Orkest. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ont- briek. 22.45 (K) Journaal. Nederland I Journaai. 19.05 (K) Van Gewest Gewest en Internationaal Agrarisch Nieuws. 19.40 (K) Socutera: Neder landse Vereniging A.V.O. 19.45 Poli tieke Partijen: Communistische Par- tlt Nederland. 19.55 (K) Finale Euro- Cup I. 20.50 (K) Journaal. 2155 NOS: 18.45 (K) Ti-t - (K) Journaal. AVRO: 19.05 (K) Num- 14: filmportret. 19.45 (K) Toppop Voor de vrouw. 11.30 Aktua. Extra. NOS: 20.00 (K) Journaal. AVRO KRO: 11.45 Bejaardenprogramma. 20.21 (K) Morgen (If tomorrow eo- 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van mes), speelfilm. 21.30 (K) Lieve Oom twaalf tot twee, met om 12.26 Mede- Kyara korte film. IKOR-KRO/RKK delingen. 12.30 Nieuws en 21.41 Echo. 21.55 (K) Kenmerk: Informatie over A n vrtT?vr?T3 AtrvrTTT? na «wo. ït.iu vonden onaer ae as: xse- journaal. 1£,Li£;ac: zz.z XKurusitrjAJNiNiijK JK. derlandse volksverhalen en volksge- Computerkunde les 19. samenleving. NOS: Journaal. TELEAC: 22.2523.10 (K)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5