Voor een derde premie bon vv )p eilandje aan Zuidsingel tomen moeten wijken voor verbreding weg Luxaflex9 horren zijn lief voor het miljeu cfeitekelig woordenspel over zaak-Milikan aad stelt bestemmingsplan Herengracht vast LEIDSE KANTONRECHTER igeret, coca In racht, JJAG 14 MEI 1974 Met alleen de stem pSP-er Amptmeyer tegen gemeentelijke commissie (jj bedrijven gistermiddag de 3ezkU* »rpOvereenkomSt met de heer J Milan inzake de verpachting 8t) restaurantruimten in de Boordhal goedgekeurd. Deze %niomst houdt in dat het hui contract met Milikan, dat in ejus afloopt, voor een jaar wordt Epgd en hem voorts vier optieja- Mi Tardea gegeven, mits partijen U* b de loop van het contractjaar orden over noodzakelijk te jeu voorwaarden. De zaak gaat co5 pit de gemeenteraad die er zo jis zeker eveneens zijn goed ig aan zal hechten. Over de ien"üCjging van het contract met Mi- het afgelopen jaar nogal wat geweest in verband met een klachten over het beheer van (gtauratie in de Groenoordhal. jjueyer is er vorig Jaar zomer al over begonnen in de commissie voor de bedrijven, "om niet door tijd gebrek voor het blok te worden ge zet". Er is toen uit de commissie een „Werkgroep ter bestudering van het vraagstuk van de verpachting van de restauratie van de Groen oordhal" in het leven geroepen, be staande uit Van Aken (PvdA), Zun- derman <DS'70) en Stroink (KVP). Eind februari bracht de werkgroep rapport uit dat het advies bevatte dat nu door de commissie is aangeno- De discussie van gisteren over de ontwerp-overeenkomst mondde uit ln een stekelig woordenspel tussen Amptmeyer en de overige leden van de commissie van de bedrijven. Amptmeyer, die kort tevoren al had gezegd dat hij Milikan niet de Juiste man vond om als beheerder van de Groenoordhal op te treden, maakte zich boos over de wijze waar op de werkgroep haar taak had ver richt. „Er is nauwelijks onderzocht of de gemeente de restaurtie in ei gen beheer zou kunnen nemen en er is helemaal niet nagegaan of er andere kandidaten waren dan Mili kan. Alle bezwaren die er tegen hem waren zijn ingeslikt. De tijd om nu nog alternatieven te zoeken ont breekt. En zo worden we toch weer voor het blok gezet. We zitten voor vijf Jaar aan Milikan vast". Zunder- man. Stroink en Van Aken bestreden dat. Zunderman: „De heer Amptmeyer moet de ontwerp-over eenkomst niet met opzet verkeerd le zen. Het contract geldt maar voor één jaar en daarin kunnen zaken worden gedaan. Laten we niet vefge- ten dat de gemeente in verband met het onderzoek van de werkgroep het contract met Milikan in december had opgezegd. Als we niets gedaan hadden, was er niemand voor de restauratie geweest. Als je alles be kijkt dan moet ik zeggen: ik wil de man nog zien die onder de huidige omstandigheden een contract wil". Van Aken: „We hebben een Jaar speelruimte gekregen om definitief tot een besluit te komen, daar komt het op neer". Stroink: „De heer Amptmeyer heeft het maar voortdu rend over een andere pachter dan de heer Milikan. omdat er zoveel bezwa ren tegen hem zijn". Wij hebben de zaken onderzocht en er was volgens ons geen situatie, die ons dwong naareen andere pachter uit te zien. Ik daag de heer Amptmeyer uit zijn argumentatie tegen de heer Milikan hard te ma ken en met de feiten voor de dag te komen". Amptmeyer: "De werkgroep heeft met half Leiden gesproken, maar mij heeft ze niet weten te vinden". Van Baarn (PvdA)"Als Ampt meyer over feiten beschikt dan moet hij zelf naar de werkgroep gaan. Hij weet toch echt de weg wel". Stroink: "Hij heeft nog een half Jaar om dat te doen". Tussen de be drijven door had Batenburg van de gemeentelijke accountantsdienst de commissie nog voorgehouden dat het in eigen beheer nemen van de res tauratie tot de onmogelijkheden moet worden gerekend. Tot slot kwam in de commissie voor de bedrijven aan de orde de wijziging van de gasver- ordening in verband met heffing luchtverontreiniging. Dat is een maatregel die door het rijk is opge legd en de gemeente wil die heffing verhalen op de verbruikers. Het gaat ruw gezegd om een gulden per Jaar per verbruiker. Van Aken (PvdA) en Wessels (WD) drongen er op aan dat de gemeente het pu bliek over die heffing voorlicht en de verhoging niet zo maar in reke ning brengt. "Het gaat niet zozeer om het bedrag dat er mee gemoeid is, als wel om het principe". DEN Met een ruime meerderheid (285) is de ge- gisteravond overgegaan tot vaststelling van een bestemmingsplan voor het grotendeels kaalgeslagen ge- d tussen Herengracht, Nieuwe Rijn, Zijlsingel en Haven, its met de stemmen van de tweemansfracties van D'66 en i? en van de PvdA alleen mevrouw Van Seters-Baren tegen, lede de raad de voorstellen van B. en W. waarin slechts, Finstemming van datzelfde college, enkele correcties werden igebracht. urrecties betroffen de bebouwing De wensen van de gemeente la- «Handje aan de Zuidsingel, ten hoogbouw op het eilandje ove- nogf abrieken en opslagplaat, rigens wel degelijk toe: 24 procent de Grofsmederij staan, in af- mag bebouwd worden, waarbij voor 9 ting van de voltooiing van de de ene helft een maximale goot- bouw die voor dit bedrijf in hoogte van 23.5 meter is toegestaan '171T aeterwoudse Grote Polder wordt en voor <je andere helft een goot- 'nofegd. Zoals bekend heeft de Bel- hoogte van 15 meter. Door B. en W. financieringsmaatschappij geëxcuseerd met boven omschreven m plan voor dit terrein ont- economisch noodzaak met het waarin gedacht wordt aan daaraan verbonden probleem van ouwen van drie^ flats. Een^plan, de werkgelegenheid. Op voorstel van mevrouw Kerling werd aa-n de voor waarden van het bestemmingsplan, voor wat betreft het gebied aan de Zuidsingel toegevoegd, dat 33 pro cent van de woningen in de pre mie-sector tot stand dient te ko-* men. Met algemene stemmen werd commissievergadering de directeur van dit bedrijf, lert, in samenhang is gebracht nieuwbouw van de Grof in te I brote Polder en ook met de xnbebouwing", zoals die voor Waardeiland is voorgesteld. worden door het IBB/Kon evenals de realisatie van de fabrieken van de Grofsme- •een bouwmaatschappij, waar- Belgische maatschappij als le- een bedrag van vier miljoen gestoken, om het voortbestaan rrjfc, evenals dat van de Grof te eilandje pas goed te keuren in gere geld overleg met de commissie stadsontwikkeling, ervan uitgaande, dat een geringer bebouwingspercen tage en minder hoogbouw gewenst is. Houtman verwoordde namens de deren. Inmiddels is ook vast Prot- Chr- Groepering en de KVP, te staan, dat Sokol overweegt deze lening om te zetten Islenpakket bij het IBB. toneer Sokol niet zijn zin zou n voor het gebied aan de Zuid- «ouden ook de twee andere van deze fractie" aan het" PvdA- dat aangenomen, evenaia het bouwplannen het „Ik snap niet hoe iemand zo intens gemeen kan liegen". Met van emotie trillende hand brengt gemeenteambtenaar N. zyn filtersigaret naar de lippen. Zo juist is hy van meineed beschul digd, en dat moet toch wel even worden verwerkt, temeer daar er eigenlijk niks aan het handje leek. De feiten lagen simpel. Buitengewoon dienstplichtige L. had een enquêteformulier, dat de B.B. hem tot tweemaal toe had thuisge stuurd, niet geretouneerd. De B.B., ook niet voor één gat te vangen, had daarop het gemeentelijk apparaat ingeschakeld, dat op de lakse L. een loper afstuurde. Zijn naam, u raadt het al: N. Maar hoewel deze het formulier aan de aspirant-invuller persoonlijk overhan digde, mocht de B.B. nog steeds niets ontvangen. En dat gaat niet. Daar staat straf op, en die werd een aantal maanden geleden dan ook tegen L. gevorderd. Geheel onverwacht luidde diens verweer echter dat hij nooit iets had ontvangen, en daarom stond de zaak gisteren opnieuw op de rol van de Leidse kantonrechter, ditmaal om de getuigenis van ambtenaar N. te horen. „Meneer, we hebben het nog over uw nieuwe huis gehad, en over uw caravan". N. wist het allemaal nog precies. Maar gedaagde, groot, gebarend, bleef verontwaardigd ontkennen. Dit was mein eed, en hij zou er werk van maken. Wat meneer wel niet dacht Plaatsvervangend kantonrechter, mr. Gorter, vonniste deze over treder conform de eis op 75 gulden en woedend beende de nood- wachter-in-spé weg, hoger beroep én een aanklacht wegens mein eed aankondigend. Inmiddels zocht en vond N. op de gang steun by de parketwachter. Deze reikt per week zo'n 200 officiële stukken uit, vertelde hy, „en dan komt het wel eens voor dat Je, als Je ergens in Loosduinen zit of zo, ineens wordt opgebeld of Je maar onder ede voor de rechter wil komen verklaren dat Je dat inder daad hebt gedaan. Dan herinneren ze het zich gewoon niet. Maar een aanklacht wegens meineed, nee, dat heb ik ook nog nooit mee gemaakt". N. had het er maar moeilyk mee. Moeilyk, (althans niet gemakkelijk, om het Juridisch Jargon maar eens te persifleren), zal ook kantom-echter De Koning het op dat moment hebben gehad: zyn stem had hem in de steek gelaten, en daarom werd hy nu door mr. Gorter vervangen. Deze, in het ver leden jarenlang voorzitter van de Raad van Arbeid, zit al zo'n vyf- tien jaar op de Leidse reservebank (zoals overal door het land heen de magistratuur vervangers achter zich weet). Vragen omtrent zyn persoon weerde hy met beslistheid af, in de styl waarin hy gis- termidag ook beslist en met vaart de 27 afgeroepen zaken in twee uur tyds heeft afgehandeld. Met een allure als van M., de ons allen bekende chef van James Bond, iets marine-achtigs om zier heen, knalt hy binnensmonds voortdurend korte, karakteristieke zinne tjes over het tafelblad heen („Ja. en nou maken we er geen grapje van „U bent nu helemaal zuiver?", „U hebt zich op niet alledaagse wyze vertoondOok het patroon van zijn vonnissen is anders dan dat van de „vaste" rechters: 25% van de vonnissen valt lager uit dan de eis (tegen 45%), 60% is conform (tegen 35%). Een zekere Z. sluit, zeer toepasselyk, de ry van 27. Zyn geval mag u niet worden onthouden. Binnen de bebouwde kom had hy namelijk 108 gereden en dat, zo begreep hy, kan niet door de beugel. Toch, straf had hy wel verdiend, jnaar ik vraag om clementie, edelachtbare, want dezelfde dag nog heb ik die auto kapotgereden. Schade 2700 gulden. Nou betaalde de verzekering dat wel. maar ik was toch myn eigen risico en myn no-claim kwyt. Bovendien heb ik een paar weken later ook een motor kapotgereden, en om het helemaal erg te maken laatst nog de brommer van mijn broer. Ik ben nu alle schade aan het afbetalen, heb een krantenwijk geno men, maar ik zit nu voor myn eindexamen ziet u, en- tja De rechter weet er wat op: „Dan gaat u in het vervolg op de fiets". Maar nee. ook fout, want „dat wilde ik u nog vertellen. Laatste, toen ik kranten üp. ben ik daar óók doorheen gezakt". Een verweer dat 25 gulden clementie oplevert. FLO RIS BAKELS de confessionele partijen 't voorstel van de PvdA steunden: "Werkgelegenheid en hoogbouw zijn ongelijksoortige grootheden" en in dezelfde richting motiveerde Lan- gerak namens de VVD de steun losse schroeven komen in. zo liet Melkert destijds, op emotionele wijze doorscheme- dat is hem niet in dank af- en Mevrouw Kerling-Simons |U sprak gisteravond in dit ver chantagepogingen "De voorstel. Lof en kritiek In het algemeen was er veel lof x»r het bestemmingsplan, zoals dat a door wethouder Kret en de ge- tme is wat betreft het Waard- meentelijke diensten op papier is i erg loyaal geweest; wat be- gezet. Felle kritiek was er wel van het gebied aan de Zuidsingel de kant van D'66,nwaar de PSP 2 Bokol moeten luisteren naar de zich bij aansloot. Oosterman (D'66) n de gemeente". Haar frac- vertelde andermaal niet blij te zijn Van Aken voegde er later met de plannen, waar het van be- toe, dat de bouw van de Grof- gin af aan fout mee is geweest". Hij ferij in de Grote Polder, op stelde vast, dat één van de vijf doel- d van eerder gedane afspraken, stellingen, die gesteld waren aan de ionaangetast zou blijven. realisering van het bestemmings plan, namelijk handhaving van het historisch karakter van het gebied, kennelijk niet verenigbaar is met de andere vier: harmonische inspassing in groter verband, woningen met een zo laag mogelijke huur of kostprijs, aandacht voor een leef baar klimaat en handhaving van 't duidelijk binnenstedelyk karakter van de wijk. Over de voortgaande bouw van het nieuwe Oudelieden- huis over het al gedempte gedeelte van de Waardgra^ht zei hij: "Je zou kunnen huilen, als je ziet wat de massaliteit van dit gebouw voor het gebied betekent". Hij en frac tiegenoot Van Rooyen formuleerden de bezwaren van zijn fractie (en privé-bezwaarden), zoals ze alle maal wel eens in de krant hebben gestaan: o.a. tegen de demping van de Waardgracht, de voorgenomen breedte van de Oosterkerkstraat en de Kerkpleinbrug, de te hanteren parkeernorm enz. Oosterman pleit te ervoor om de begraafplaats aan de Zijlsingel als zodanig in stand te houd en er te zyner tyd geen speelterrein van te maken. Een uiteraard keerde hij zich tegen hoog bouwplannen voor het eiland van de Zuidsingel. "Er is geen enkele garantie, dat als de hoogbouw er staat en de Grof draait slecht, de arbeiders dan niet op straat zullen worden gezet". Hoewel de fractie tegen het bestem mingsplan als geheel was. lanceer de D'66 toch nog een voorstel om de Welstandscommissie voor wat be treft het toestaan van materiaalge bruik voor de bebouwing vast te leg gen op voorwaarden, die gegrond zijn op het historisch karakter van het gebied. Het haalde het niet, al kregen de democraten in dit geval wel steun van de PvdA. Met 13-19 werd het voorstel verworpen. Ook een suggestie van de WD. om in het bestemmingsplan vast te leggen, dat een kwart van de woningen voor ge zinnen in het gebied buiten het Zuidsingeleiland ééngezinshuizen zouden moeten zijn. werd niet aan vaard. Kret vertelde dat iedereen die intentie heeft, maar hij was be vreesd voor eventuele juridische consequenties, die op een korte ter- myn als de duur van een raadsver gadering voor hem niet te overzien waren. De VVD kreeg alleen steun van PSP en D'66.... Kempeneers Inmiddels zijn er opnieuw proble men rond garage Kempeneers in de Langestraat. waarvan de breedte, na protesten van omwonenden, van 135 naar 47 meter is teruggebracht. Kempeneers heeft via zijn raads man Geelkerken laten weten hier niet mee akkoord te gaan en te Niet hoopvol voor links Het bestemmingsplan voor het gebied HerengrachtZijlsingel, een stukje ten onrechte kaalgeslagen binnenstad, is een balans tussen hoogmoedswaanzin en een minderwaardigheidscomplex. Ten min ste, als je D'66-voorman Oosterman enerzijds en wethouder Kret van stadsontwikkeling anderzijds, mag geloven. Eikaars opponent bij vrijwel alles dat vernieuwing van deze stad inluidt en <dus?) het historisch karakter aantast. Getuigenissen van visie en men taliteit tegelijk. Oosterman zegt: „Wie zijn wij in deze generatie om dergelijke ingrijpende beslissingen te nemen" en Kret meent: „Op een gegeven moment moet je ook durven te besluiten met het risico, dat je het over vijf jaar fout blijkt te hebben gedaan. Als je niets doet, maak je een fout, die je altijd kan worden verwe ten". Waar Kret het bestemmingsplan de resultante van veel stu die noemt, vindt Oosterman dat het niet te betreuren zou zijn als er nog wat langer over zou zijn gedaan. Vast staat in ieder geval wel, dat er een stuk binnenstad te lang heeft liggen verpauperen. Dat er met de sanerings- en doorbraak- woede van de jaren zestig veel verloren is gegaan. Harde feiten, en de gedachte dat het gebied ooit zijn historische karakter kan worden hergeven, zal altijd een illusie blijken te zijn. Maar het is maar net, in hoeverre je daar naar wil streven. En wat je daar, als consequentie, voor wil laten. Oosterman en Kret: twee uiter sten. Daartussen laveert de PvdA, hoogstwaarschijnlijk fors vertegenwoor digd in het college van W. (de B. is immers door verkiezingsuit slagen niet te beïnvloeden), dat na september deze gemeente zal besturen. Wanneer de ontwikkeling van dat stukje binnenstad ver der uitgewerkt worden. Wanneer er concrete bouwplannen voor op tafel komen. De vraag rijst wat de politieke consequenties zijn van de opstelling van de raadsfracties gisteravond. Waar de PvdA dit maal grotendeels de lijn van het college volgde, vonden de socia listen de kleinere PAK-partners PSP en D'66 (de PPR is nog niet in de raad vertegenwoordigd) lijnrecht tegenover zich. Voor aan hangers van een links programcollege geen hoopvolle constatering. JOHN KROON overwegen bij de provincie in beroep veel medewerking verleend (op pa- te gaan. Desgevraagd ontkende wet- pier is de garage zo ongeveer het he- houder Kret, dat met Kempeneers le gebied rondgezworven -red.). Het geen overleg zou zijn gepleegd over maximale is gedaan om ook aan de deze inkrimping. "Er is regelmatig belangen van de heer Kempeneers overleg met hem geweest. Hy heeft tegemoet te komen". '/VALKENBURG Een lindebomen voor de witge- kfcrde boerderij van boer Filip- ton de Valkenburgseweg zal to wijken voor de verbreding tobetering van deze weg, waar- ïisteren een begin is gemaakt, een woordvoerder van de gemeente Valkenburg, die de recon structie van de gehele weg (dus ook op Leids grondgebied) tussen de Haagse Schouw en de Wassenaarse Wetering (tegen Katwijk aan) zal uitvoeren, was het onmogelijk om de verbreding te realiseren op het terrein van de aan de overkant de boerderij gesitueerde firma Van de Luyt, opidat deze geen grond voor dit doel wil afstaan. Een even tuele onteigeningsprocedure zou volgens de woordvoerder te lang du ren, temeer omdat er met de recon structie van de weg al op 1 mei Jl. had moeten worden begonnen. De aanvang van de reconstruc tiewerkzaamheden is mogelijk ge worden door een onlangs vrijgege ven subsidie. Met de gemeente Lei den is een regeling getroffen die be helst dat de gemeente Valkenburg voor de totale reconstructie zal zorg dragen. De verbetering van de weg houdt in dat er een nieuw weg dek zal worden aangebracht en er een fietspad zal worden aangelegd dat door een groenstrook van de rijbaan zal worden gescheiden. Vol gens de woordvoerder van de ge meente Valkenburg Is daarbij een verbreding van de weg dringend noodzakelijk gezien de deplorabele staat waarin de weg verkeert. De bedoeling is voor het eind van dit Jaar met de reconstructie gereed te komen. Inmiddels is er tegen de verbre ding van de weg protest aangete kend door de heer J. P. Juffermans. Inwoner van Valkenburg, die op de gemeenteraad van Leiden een drin gend beroep heeft gedaan om "al thans wat het Leidse gedeelte be treft, te redden wat er nog te red den valt" en zo mogelijk een nieuw plan te creëren waarbij niet ver breed en niet gekapt wordt. Volgens deze inwoners was het aanvanke lijk de bedoeling de weg in Valken burg vlak voor een boerderij te la ten lopen die onder Monumenten- alles hebben kunnen voorkomen, zorg valt, waardoor drie bomen Kopieën van de brief die de heer zouden hebben moeten verdwijnen Juffermans aan de Leidse gemeen- en de voordeur van de boerderij teraad heeft geschreven, zijn o.a. naar de zijkant zou moeten zijn verzonden naar de commissaris der verplaatst. Monumentenzorg zou dit Koningin in Zuid-Holland, de ge meenteraad van Valkenburg en de werkgroep Milieubeheer aan Leidse universiteit. Dr. Udo de Haes, lid van de werkgroep, zei vanochtend direct actie te zullen nemen. ADVERTENTIE iliiiiiliirfr» Meer Leids nieuws 'jkte lindebomen voor de witgeschilderde boerderij van boer Filippo zullen ten prooi vallen aan elders in deze krant vehrbreding van de Valkenburgseweg.(Foto Jan Holvast). Met 'Luxaflex' aluminium horren houdt u insekten buiten en huisdieren binnen, zónder milieuschadelijke maatregelen. Kies maar 'Luxaflex' oprolbare horren, uitneembare horren of neem eenkomplete hordeur. In alle gevallen krijgt u er het 'Luxaflex' service-certifikaat bij, voor service bij-u-aan-huis. Luxaflex 25 jaar Jong Wettig gedeponeerd Haodelsn

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3