[GR. GIJSEN: 1BSOLUUT NEE EGEN ABORTUS landreiking bij statuut" Raad van Kerken dA wil wijk- den met bestuurlijke voegdlieden in Leiden «jjujjiiühiuijb Kardinaal Alfrink: niet polariseren maar hoopvol verder Drie Goudse kerken in één federatie Hervormd kerkbezoek beneden gemiddelde "CDA: conservatief en tweeslachtig" B 14 MEI 1974 anderhalf jaar heeft de in Kerken eindelijk een ^jnselverklaring;. Maar zo aiet heten: het is een fa. bij het statuut" van pt handreiking telt drie- joorden en heeft de mee- jit^l gekregen: „Eenheid in fI1 maatschappelijk enga- pt Raad besloot het ge- yp de aangesloten geloofs- tbappen ter discussie pitter prof. dr. H. Berkhof üt besluit „een grote stap groeiproces". Hij leg- uit als een „aanvaar- a hoofdzaak", begon vrij spoedig na ^gnd komen van de Raad i. Men had wel een nog- statuut, maar wilde ook yk wat meer over de Raad leden zeggen. Secretaris dr. .let ging aan het werk met een document dat voor vele lidkerken onaanvaardbaar Een commissie onder voorzitter schap van de Utrechtse hoogleraar dr. A. J. Bronkhorst begon met goede moed opnieuw. Zijn geschrift ging er bij de leiding van de grote drie kerken (rooms-katholiek, her vormd en gereformeerd) goed in. Maar het werd door de kleine ker ken van de tafel geveegd, o.m. om dat het als „grandioos stuk kerkla tijn" onbruikbaar was. De grote kerken vonden dit niet prettig en lieten hier en daar door schemeren dat de stemmenverhou ding in de Raad eigenlijk niet hele maal deugt. Wat de grote drie, te zamen veel meer dan de helft van het Nederlandse volk vertegenwoor digend, mooi vinden, kan blijkbaar de grond in geboord worden door vertegenwoordigers van gemeen schappen die met elkaar slechts en kele procenten van de bevolking Dat komt doordat elke kerk in de Raad gelijk stemrecht heeft. Officieel zal men zoiets nooit horen zeggen. Maar officieel hoor je wel vaker iets niet. Het is intussen gelukt om de begin selverklaring van Bronkhorst weer op de agenda te krijgen, nu als ontwerp-handreiking. Deze zal nog wat worden bijgeschaafd naar aan leiding van de in de Raad gemaak te opmerkingen. Op voorstel van kardinaal Alfrink (die anders nooit in de Raad komt, maar er nu toch was voor het be zoek van mevrouw Allende) werd besloten dat het bijgeschaafde ont werp nog één keer in de plenaire Raadsvergadering zou terugkomen. Nu, dat wilde prof. Bronkhorst nog maar net, want zijn commissie be gon het. na anderhalf Jaar, welle tjes te vinden. Zij was nog wel con amore bereid redactioneel aan de handreiking te sleutelen. Maar wil de de Raad dan toch nog een an der stuk, dan zal hij een andere com missie in het leven moeten roepen. In de discussie stemden de her vormden volmondig met het stuk in. Dr. H. M. de Lange (van de raadssectie voor sociale vragen) en kardinaal Alfrink vonden dat de verbinding tussen het persoonlijk heil en de maatschappelijke en po litieke dimensies van het Evangelie beter geformuleerd moesten worden. Beide zijn niet te scheiden, het een vloeit uit het ander voort. De kardinaal vond ook dat er voor zichtiger moest worden geschreven over de verhouding tussen Schrift en traditie en wilde voorts een dui delijker omschrijving van de taak van de Raad: een superkerk bij voorbeeld wil hij niet zijn, de Raad, en dat moet dan ook duidelijk zijn. De doopsgezinde hoogleraar dr. H. B. Kossen en zijn remonstrantse collega dr. G. J. Hoenderdaal, had den bezwaren van formaat, maar verzetten zich niet tot het einde. Prof. Kossen bijvoorbeeld noemde het geschrift voor de doorsnee-gelo vige nauwelijks te begrijpen en zei dat de Doopsgezinde Broederschap aan een handreiking of iets derge lijks eigenlijk geen behoefte heeft. Hij was echter gerustgesteld door de aankondiging dat het stuk er ter discussie in eigen kring is. Een ander agendapunt was het vaststellen van het "draai boek" voor de drie landelijke bij eenkomsten waaruit dit jaar de zgn. Kerkenconferentie Nederland be staat. Dat draaiboek werd vastge steld, maar één punt werd aange houden. Dat was het „beraad over de maaltijdvieringen ter afsluiting van die drie dagen". Uit deze slappe communiqué-zin kan worden afgeleid dat er ernstige meningsverschillen zijn over de vraag, of de bijeenkomsten met avondmaalsvieringen (of misschien wel een eucharistie) besloten mogen iWIJKERHOUT De Rooms-Katholieke Kerk heeft de abortus-provocatus altijd ver- Ook voor de 16e eeuw toen op basis van Aristoteles' leer gemeend werd, dat een embryo op de 40ste dag en het vrouwelijk embryo op de 80ste dag na de conceptie id. Deze opvatting heeft in de die tijd alleen het kerkelijk strafrecht gemilderd, maar tot een ander inzicht inzake abortus. Deze bleef streng verboden zoals dat van de der kerk tot op de dag van vandaag is gebleven. Aldus bisschop J. Gijsen van Roer- zijn inleiding voor het Europese congres voor eerbiediging van het menselijk leven, dat jngrescentrum Leeuwenhorst te Noord wijkerhout werd gehouden. De bisschop be- liermee de opvatting van degenen die beweren dat het kerkelijk leergezag in de ge- lis der kerk milder en genuanceerder over de abortus-provocatus zou hebben geoor- ncai kspi (res met de titel 'Eerbiedi- irtijk leven' werd bijge- 200 deelnemers, LJk medici uit dertien lan- kardinaal Alfrink ncari6-generaal Van Mun- irekingen bij. Ook mgr. [kruis, bisschop van Haar- Wiwezig. De bedoeling van congres is te komen itionale federatie voor g van het ongeboren reeks van God ïsteuning van zijn betoog k. Gijsen talrijke uitspra- concilies, pau- «hoppen vanaf het vroeg- tot de meest recente, rop dat ook de andere we- Bsten als Islam en Joden- oitus verbieden. Mr. Gijsen zei dat elk menselijk leven, ook het kind in de moeder schoot, 't recht óp leven rechtstreeks heeft van God, niet van de ouders of van welke menselijke gemeenschap of autoriteit ook. Het kan dan ook niet opgeofferd worden aan de be langen van een ander of van de maatschappij. De kerk is op de hoog te van de moeilijkheden en de per soonlijke noodsituaties die zich kun nen voordoen. Zij zoekt ook harer zijds naar geschikte middelen om te helpen. Maar de kerk kan doorvoor toch niet voorbehoedsmiddelen en helemaal niet abortus-provocatus er kennen als zedelijk geoorloofd. Er bestaat geen wezenlijk verschil, zo vervolgde de bisschop, tussen geboren en ongeboren leven. Wan neer de staat verschil maakt in de beoordeling van de vermoording er van. dan verliest de staat aan ge loofwaardigheid in zijn overige in spanningen voor waarachtig huma- De bisschop wees met een citaat van paus Paulus op de taak van de arts tot bescherming van het mense lijk leven. Ook al kan de wet abortus vrijgeven, toch wordt deze daardoor niet zedelijk toelaatbaar. De staat kan de arts niet van zijn verant woordelijkheid ontheffen en hem evenmin beschouwen als een uitvoe rend technicus. Ten aanzien van het argument van politici dat het toch niet aan gaat om een heel volk de opvatting van een groep op te dringen, wijst rnr. Gijsen aan de hand van bis schoppelijke verklaringen erop, dat abortus geen zaak is waarover men verschillend kan denken. Elke mo derne staat heeft de bescherming van het leven wettelijk vastgelegd >JNIJMEGEN "De droom van vijftig jaar geleden is voor som migen een nachtmerrie gewor den. voor anderen een vertede rend jeugdsentiment, en voor weer anderen een verontrustend vraagteken". Aldus kardinaal Alfrink in zijn preek tijdens de eucharistieviering in de Nijmeeg se Stevenskerk ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan van de katholieke universiteit. De kar dinaal zei dat het zelfs voor een oud-hoogleraar van Nijmegen moeilijk is een juist zicht te krij gen op de ontwikkelingen en de opvattingen binnen de heden daagse universitaire wereld, "ook binnen deze universiteit". Hoewel groot-kanselier van de universi teit. onthield hij zich van uit spraken, tenzij door het onder strepen van het woord van de fa rizeeër Gamaliël over de aposte len "Laat betijen. Als dit pro- jekt van mensen uitgaat, gaat het er aan. Als het van God uitgaat, kun je het niet weerstaan". Wel stelde de kardinaal na drukkelijk de vraag of het niet christelijk en evangelisch is, te geloven dat het beter kan, omdat wij hopen geinspireerd te zijn door de allerbeste. "Ik denk dat ook van een universitaire ge meenschap geldt, dat alleen hoop en vertrouwen niet polariseren, maar samenbinden om verder te durven gaan". Volgens de kardi naal is het zeer christelijk te zeg gen en te zingen: "En toch...,dan nóg. ondanks honderd vragen en duizend problemen. ondanks wanhoop en verdriet, ondanks misverstanden en vergissingen, fouten en ergernissen. Kardinaal Alfrink zei het ver der niet eerlijk te vinden om van wege de vele problemen niet dankbaar te zijn voor het vele goede dat op de katholieke uni versiteit in vijftig Jaar is ge beurd. Evenmin moet men - al dus de kardinaal - echter zijn ogen sluiten voor de fouten en voor de noodzaak van verbete ring. vernieuwing en groei. Als christenen mogen we vertrouwen dat God door mensen werkt en mogen we elkaar met vertrouwen tegemoet treden, "in openheid Je gens elkander". GOUDA Met een speciale kerk dienst op 26 mei begint de nieuwe sa menwerkingsvorm van doopsgezin den, remonstraten en vrijzinnig her vormden te Gouda. De algemene ledenvergaderingen, van deze drie groeperingen hebben onlangs het besluit genomen tot een federatieve samenwerking. Als sa menwerkingsvorm is de vereniging gekozen. De naam van de nieuwe vereniging luidt: "De Federatie van Samenwerkende Kerkgenootschap pen en Godsdienstige Verenigingen in Gouda en omgeving". De federatie heeft tot doel de sa- zelfstandig blijvende geloofsge meenschappen op het terrein van 't godsdienstig leven te bevorderen. De totstandkoming van de federatie is het resultaat van de reeds enige jaren durende organisatorische sa menwerking van de drie groeperin gen. Evenals in de afgelopen jaren is de pastorale zorg in handen van ds. A. de Jong, die nu als predikan te van de federatie is aangesteld. Naar verhouding van het aantal le den totaal circa 500 is iedere groepering vertegenwoordigd in het federatiebestuur. Mgr. Gijsen: niet van de mensen, maar rechtstreeks van God. en deze bescherming mag geen uit zondering kennen. De staatswetten hebben bovendien een effectieve en pedagogische functie voor het welzijn van de hele samenleving. Een Hj een enquete inzake het bij- 32 procent rooms katholieken; 48 elbezit en -gebruik die "Ander procent gereformeerden 85 procent lieuws" (NCRV-t.v.) dit voorjaar van de bevolking boven 14 jaar vrij- a samenwerking met het Neder- wel elke week naar de kerk gaat. In de abortus lands Bijbelgenootschap heeft laten clusief enkele correctiefactoren komt dat neer op een aantal van 3 miljoen kerkgangers. Tien procent gaat al leen op hoogtijdagen. 11 procent een paar maal per jaar. De werkgroep „Wijkra- de Partij van de Arbeid in "t gisteren een nadere uit gegeven over de visie |Nj de ontwikkeling van Q in Leiden. zal die ontwikkelingen die ertoe kunnen leiden P baten t wettelijke be ta worden ingesteld voor 10.000 tot 25.000 inwoners, lorkomen dat de wijkraden W worden opgelegd, zullen R vormen van overleg en ls wijk- en actie- ra wijkcollectieven worden W in de richting van re- tare wijkorganen die t.z.t. JÜJke status moeten krijgen met bestuurlijke eden. Is verder van oordeel dat ijk is de ontwikkelingen ttheid en toegankelijkheid gemeentelijke diensten en teing van de binnenge- fc deconcentratie te stimu- Instelling van een wijkraad een aantal voorwaarden ■orden voldaan. ®oet sprake zijn van een zeker opzicht af te gren sde omgeving. ^at tot instelling van een wordt overgegaan, moe- IJkbewoners weten welke zich in de wijk voordoen k wijkraad aan de oplossing ton bijdragen. Volgens de het belangrijk dat men be lt gekozen wijkraad invloed wheidsheleid kan uitoefenen Kernatieve plannen en ideeën IJkbewoners via een wijk- kans op succes krijgen. tojkraad moet direct door toners worden gekozen, fouctuur van de wijkraad Socratisch en flexibel zijn. De wijkraad heeft in alle werk zaamheden behoefte aan een des kundige begeleiding. Volgens de PvdA verdient het geen aanbeveling de wijkbewoners in het democratiseringsproces aan hun eigen lot over te laten. De wijkraad heeft in de uit oefening van haar taak voldoende eeldelijke steun nodig. Het gevaar doet zich voor dat de ongunstige fi nanciële positie van de gemeente Lei den onplezierige gevolgen kan hebben met betrekking tot de werkzaamhe den van de wijkraad. De centrale overheid zal de gedachte van binnengemeentelijke decentralisatie moeten gaan steunen. In eerste aanzet denkt men een bedrag per raad te kunnen vrijma ken van f200.000 per Jaar Het gemeentebestuur moet een loyale medewerking verlenen. Contact Nadrukkelijk werd gesteld dat er geen tegenstelling moet gaan komen tussen wijkraad en eventuele actie comités. De wijkraad zou dan het contact met de bewoners verliezen. De wijkraad moet uit een perma nente samenstelling bestaan. Even goed kunnen er plotseling groepen opstaan en die moeten ook worden Ingepast. Het lijkt in tegenspraak met elkaar, maar het is een deelna me en derhalve moet zoiets mogelijk zijn. Dat de bewoners in de afgelopen vier Jaar zelf het belang zijn gaan inzien om in georganiseerd verband de problemen van de bevordering van de leefbaarheid van hun wijk Schaken In de tweekamp voor de halve fina les van het kandidatenschaaktoer- nooi voor het" wereldkampioenschap dames heeft de Russische Nana Alexandria in Riga ook de tweede party van haar landgenote Marta Sjoel na 41 zetten gewonnen. aan te pakken, blijkt wel. In die tijd zijn er in Leiden zo n twintig actie comités. wijkverenigingen, plannen, raden, buurt- en straatcomité's opge - richt. Gouclen huwelijk: één groot feest LEIDEN Het huis De Genestet- straat 76 staat vol met bloemen. Bij een advocaatje en een cognacje pra ten de heer en mevr. De Ruiter na over het "grote feest" en denken ze vooruit aan het familiefeest. Donder dag zijn ze vijftig Jaar getrouwd en dat is één groot feest, ook voor de 7 kinderen, 26 kleinkinderen en 2 ach terkleinkinderen "We hebben ai onze kinderen nog. Ze zijn allemaal getrouwd en wonen üi de buurt. Elke zondag zijn ze hier ze zoeken elkaar op en op zaterdag zijn er altijd wel vier om te klaverjassen". Bruid (bijna 73) en bruidegom (bijna 76) verheugen zich daarin, evenals in hun goede gezondheid. "Ach, ik heb een beetje last van bronchitis, maar laatst ben ik door gelicht en ik hoef voorlopig niet te rug te komen. Ik mag mijn borreltje en mijn sigaretjes", zegt bruidegom A. de Ruiter. "En ik heb een beet je pijn, omdat ik met de fiets ben gevallen, maar dat gdat wel over, hoor", voegt bruid M. Schoenmaker eraan toe. De bruidegom komt uit Boskoop en de bruid uit Valkenburg. Ze ontmoet ten elkaar in Oegstgeest en trouw den daar ook. In Leiden kwamen ze 45 Jaar geleden wonen en 38 Jaar be wonen ze hun huidige huis, dat op de nominatie staat gerenoveerd te wor den. "Liever vandaag dan morgen, hoor", zegt de vitale bruid. LEIDEN L.P.V. „Columba". Uit slag van wedstrijdvlucht St. Ghislain Hornu op zaterdag 11 mei. In con cours 151 duiven. Gelost om 7.30 uur. Aankomst le duif, herleid tot het nulpunt, om 9.29.52. 1, 10 P. Landes- bergen; 2, 3. 7 K. van den Berg; 4. 5, 6, 8 C. van de Nieuwendijk; 9 J. Rozier. P.V. „Blauwkras" hield haar vlucht vanaf St. Ghislain. De uitslag luidt als volgt: F. v. d. Wetering 1, 3, 7. 8, 9; Gebr. v. d. Blom 2; P. J. Han sen 4; S. Springer 5; P. Gijsman 6: H. Sladek 10. Leiderdorpse postduivenvereniging „De Rijnklievers". Wedvlucht vanaf St. Ghislain H., afstand 198 km. In concours 360 oude duiven. Gelost om 7.30 uur, met Z.W. wind. Uitslag: 1. Gebr, Kok; 2. A. v. d. Dop; 3. J. C. Pracht; 4 A. v d. Dop; 5. P. v. Griensven6. J. J. Verstraaten; 7. A. Ouwerkerk; 8. M. Jongeleen; 9. Gebr. Kok; 10. J. O. Kiel. L.P.V. „De Vriendenclub"". Uitslag van de wedvlucht St. Ghislain H.. Er waren 373 duiven in concours. Deze werden gelost om 7.30 uur met Z.W. wind. 1. W. Vijlbrief2. Gebr. v. d. Voorn; 3. J. v. Seggelen; 4. W. VU1- brief; 5. Jac. Siera: 6. J. Beekman: 7. T. Gijsman; 8. Comb. Veilbrief; 9. J. v. d. Kwaak; 10. H. Blouw Ombudsman op PvdA-avond LEIDEN Donderdag om 8 uur, houdt de Partij van de Arbeid in het kader van de gemeenteraadsverkie zingen een open politieke avond in de foyer van De Burcht. Op deze avond, die onder leiding staat van VARA-ombudsman Hans Ouwerkerk spreken onder meer André van der Louw, landelijk voorzitter PvdA, Ger Klein staatssecretaris van On derwijs en Cees Waal, gemeente raadslid en één van de Leidse lijst aanvoerders. Voetbal Barcelona heeft gisteren Hertha BSC uit Berlijn met 5—3 ver slagen in een oefenwedstrijd. Cruijff, Marcial en Rexach scoorden voor Barcelona, LEZERS SCHRIJVEN Koord De presentatie van het CDA de toon van het programma en de aan zet van het campagne maakt een conservatieve, tweeslachtige en soms zelfs hypocriete indruk. In de eerste plaats sterk behoudend: "Voortzetting van het in de afgelo pen vier jaar gevoerde beleid" is het hoofdthema van de campagne. Dit impliceert ook de politieke keu ze: voortzetting van de samenwer king met de VVD. Wanneer het CDA zo star blijft vasthouden aan het beleid van het verleden en elke ver nieuwing blijft afwijzen, zal de stembus wel uitwijzen of de Leidse bevolking inderdaad zo overloopt van tevredenheid als het CDA schijnt te menen. De geloofwaardig heid van het CDA wordt er niet gro ter op wanneer men zich realiseert dat van de 6 huidige wethouders er vier niet opnieuw kandidaat staan en 1 naar elders solliciteert. Die voortzetting van het huidige beleid, daar schijnen de huidige beleidvoer ders zelf niet zo erg in te geloven. Ik heb het woord tweeslachtig la ten vallen, want op belangrijke po litieke punten laat het CDA stelsel matig twee gezichten zien. Hypocriet was de derde term die ik gebruikte en geen betere typering wil mij te binnen schieten wanneer ik het beeld dat van de CDA-pers- conferentie uit de krant op mij over kwam moet beschrijven. Omstandig en met aller instemmig wordt een waarschuwend woord tegen het kwaad van de polarisatie gespro ken. Maar nauwelijks zijn de laatste klanken van deze vrome preek ver storven of het CDA-kader struikelt over elkaar in een wedkamp wie de meest kwetsende tirade tegen de PvdA houden kan. De toon overheerst van: die so cialisten die kunnen wel tegen een stootje, daar kun je alles tegen zeg gen. Wel, is mijn reaktie bijna alles. Wat wij ons niet laten gezeggen zijn goedkope en op niets gebaseerde verdachtmakingen over onze demo- kratische gezindheid. Het CDA heeft als hoofdthema van zijn campagne gesteld dat het huidige collegebeleid Opnemen van brieven tn deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ls De redactie behoudt zich daarenboven net recht voor om bijdragen te velgeren daD wel in te korten moet worden voortgezet. De PvdA ls het daar volstrekt mee oneens en voert campagne met een vernieuwd bestuur en een ander beleid als in zet. De PvdA zal trachten daar een meerderheid van de kiezers voor te winnen. Als wij die meerderheid behalen zullen wij onze verkiezings beloften ook nakomen, daar is van uit het oogpunt van demokratie niets op aan te merken. LEO MEYER PvdA campagneleider Hogewoerd 83 Leiden. Clubtitels judo LEIDEN Het twaalfde clubkam pioenschap van de afdeling Judo van de Leidse sportschool De Vries speel de zich af in drie categorieën, pupil len. adspiranten en senioren. Bij de pupillen (t/m 12 jaar) werd het een finale tussen Hans van Emmerik en Rini v. d. Poel. Van Emmerik werd kampioen Bij de adspiranten (t/m 17 jaar) werd Frans Mast kampioen door Ig- nas Sindhunata op beslissing te ver slaan. Bij de senioren (vanaf 18 jaar) werd het een finale tussen Ben Schimmel en Ruud Ouwerkerk. Ouwerkerk wist zijn tekort aan gewicht niet voldoen de te compenseren en moest de titel aan Schimmel laten. Clubsportman van het Jaar een prijs die sinds 1966 jaarlijks wordt toegekend werd Gijs Stol, Met verbazing hebben wij kennis genomen van het afwijzend besluit van de gemeente Leiden met betrek king tot onze subsidie. De motivering komt ons niet redelijk voor. o.a. om dat er incidenteel aan diverse be staande organisaties, instellingen en clubs wel subsidie wordt verstrekt. Deze instanties werken dan veelal voor beperkter groepen. Ook groepen, die in de gemeentelijke afwijzing worden genoemd. Vaak zijn deze subsidies zeer aanzienlijk! Preceden ten? Wanneer wij, als stichting KOORD Studio, thans subsidie vragen voor een tussengroep van 25 - 60 jaar (clubhuizen en diensten centra krijgen subsidie), wekt het bij ons verbazing, vergeleken te worden met allerlei aparte, zelfstandig func tionerende groeperingen. KOORD Studio is een stichting met als doel stelling: verbetering van intermen selijke betrekkingen, waarbij inte gratie van de gehandicapte mens in de maatschappij een onderdeel is. Van alle groeperingen, door wet houder mevrouw Den Haan en de raadscommissie voor M.A.G. ge noemd. komen mensen (individueel) in de KOORD Studio. Op informele wijze bieden wij onze bezoekers aan: Sfeer, ruimte, zonodig medewerking in het (her) vinden van een redelijk evenwicht, mogelijkheden (ook door bijzondere activiteiten) tot commu- nikatie, enz. enz. Medewerkers KOORD Studio, Oude Rijn 88 Leiden. Voetbal Op de valreep is gisteren de stichting FC Vlaardingen opge richt, die de plaats van het naar de amateurs teruggekeerde Fortuna Vlaardingen in de eerste divisie zal innemen. De werkgroep tot behoud van het betaalde voetbal in Vlaardin gen, die eind maart een rapport liet verschijnen over de mogelijkheden van betaald voetbal in deze stad, kon gisteren het sein op groen zetten, toen meer dan tweederde van het be grote tekort (90.000 gulden) door be drijven beschikbaar was gesteld. Boksen Een Nederlandse ama teur boksploeg heeft gisteravond in Groningen met 4—5 van West-Duits- land verloren.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13