Leiderdorp niet met polarisatie gediend agenda „Ik hou niet van plannen uitstellen Lijsttrekker VVD Leiderdorp: Botsing op Herenbrug Steekpartij in Leiden Sculpturen beschadigd WD wil hogere rijks uitkeringen onderwijs Expositie LEIDERDORP "We hebben 'n daat-raadsleden van de VVD voor. lekker team", met behoorlijke ge spreide belangstelling, we hebben er zin in", aldus stelde lijsttrekker van de VVD in Leiderdorp, mevrouw Dirtha Tichler-Moerman, de kandi- Alles by elkaar waren het 7 kandi daten. De WD verwacht 6 raads- zeteis. Ze hebben er nu 4. Lysttrek- ster mevrouw Tichler is arts, moeder van 3 kinderen en wethouder van Door Ronald Veeren Naast het vele raadswerk is de vrije tyd voor haar gezin en tennissen. Zij staat aan het hoofd van een team met een gemiddelde leeftijd van 38 jaar. By de presentatie van de kan didaten is ook de heer Heilbron aan wezig. Hij is voorzitter van de pro- paganda-commissie, de verantwoorde lijke man voor de zeer vele WD- aanplakbiljetten en bierviltjes in Lei derdorp. Alvorens met wat programmapun ten voor de dag te komen zegt 'ouwe rot" Haersma Buma nog: We zyn behept om ons in te zetten voor de belangen van Leiderdorp. Wij zouden graag een enquete willen houden om af te tasten welke behoeften er zijn om te blijven wonen in Leiderdorp of juist om er weg te gaan. Wy zoii- den bijvoorbeeld ook willen weten of de behoefte bestaat om ook de ouders naar Leiderdorp te halen. Dat wij nog veel meer zouden we willen weten om ons beleid er op vast te kunnen leggen op de lange termijn.' De punten die wij in ons program ma hebben opgenomen, na lang en gedegen onderzoek, zijn pertinent haalbaar, zegt mevoruw Tichler. Afspiegelingscollege De Volkspartij voor Vrijheid en Demooratie is vóór een afspiegelings college en keert zioh met kracht te gen een door anderen voorgestelde programcollege. Niet met polarisatie, doch met brede samenwerking is de Leiderdorper gediend. De WD is ver der voor handhaving van het eigen karakter in Leiderdorp door o.a. het tydig vaststellen van zijn maximale grootte: meqr geld voor groenaan- plant en wijkvoorzieningen (ook wsjk- ge'oouwtjes)maximaal 10% hoog bouw in de nieuwe wij kenoverlast van industrie in woonwijken weren; omleiding van het interlokale ver keer; verbetering van het interlokale openbare vervoer; hoge prioriteit aan veilige oversteekplaatsen. (Engelen- daal). De Engelendaal vindt de WD op een ongunstige plek gesitueerd. Het snijdt Leiderdorp dwars doormid den. Wat de huisvesting betreft vindt de VVD: Eigen woning bezit bevorde ren voor de lagere inkomens (verkoop van woningwetwoningen aan de huurders)zorgen voor voldoende 1- en 2-kamenvoningen voor alleen staanden: krachtige stimulering van de doorstroming (premies). Onderwijs: Er moeten gelijke mo gelijkheden zijn voor openbaar en bij zonder onderwijs. De voorzieningen moeten er zijn en dan kunnen de ouders kiezen welke school zy voor hun kinderen willen. Ook moeten do ouders van de kinderen van de open bare school meer te vertellen hebben over het bestuur ervan. Cultuur-sport-recreatie. Kunstzin- ningae verfraaiing van de woonwij ken; nader onderzoek naar de moge lijkheid van kabel-tv: spoedige voor ziening in de behoeften aan sport accommodaties. Wat de winkelvoor zieningen in Leiderdorp betreft wil de VVD zeer gaarne een weekmarkt in het oude dorp, b.v. aan de Hoofd straat. Voor wat de winkels in het Winkelhof betreft moeten die in eer ste instantie aangepast zijn aan de behoeften voor Leiderdorp. De Lei- derdorpse middenstanders moeten de zelfde rechten hebben als ieder an der. Sprekende tribune In tegenspraak met de tweede, grote, partij in Leiderdorp, de pro gressieven, zegt mevrouw Tichler principieel tégen een z.g. "sprekende tribune" te zijn tijdens de raadsver gadering. Er zijn zoveel andere moge lijkheden om tot inspraak te komen. Commissievergaderingen etc. "Op het moment dat je gaat beslissen moeten de feiten bekend zijn. De weg is dan vry voor actiegroepen etc. Elk raads lid laat zich dan toch beïnvloeden. De beslissing moet in alle rust kun nen plaatsvinden". 'We zijn vóór in spraak, maar op het Juiste moment", zo formuleert Haersma Buma nog. "Ik vind de sfeer in Leiderdorp gezel lig", zegt charmante lijsttrekker Tichler, "maar wat ik eigenlijk nog mis is een leuk gezellig restaurantje." De WD-ers in Leiderdorp hebben er wel zin in Maandag Stadhuis. gemeen teras ld8V«* 1 Dinsdag Breestraat 19. sociëteit vonr dlcapten. 2—5 uur nam. 1 Rijnsburgerweg 163. spreek» I I spreekuur si) Bureau 7.30—8. Hooigracht Huisvesting Werkende Jonger^ Meij van Streefkerkstraat 48 t» avond Baha'l Gemeenschap Rode Leeuw. Oegstgeest. Ver vordering Welsprekendheid. Breestraat 19. Twentwel. voor kamerbewoners, vanaf 9 Stadhuis. vergadering co MAG. 4 uur nam. Rapenburg 102. vergadering Stadhuis. vergadering n» Stadsontwikkeling. 8 uur naa. Oranje Nassau Mavo. laarfea Christen Vrouwenbond. Leidt- oud Leiden. 7.30 uur nam. Oudeliedenhuis, Herengrac spanningsavond m.m.v John Eduard Hagens WARMOND De open dag die gisteren ter gelegenheid van de opening van het verbouwde Wel pen en Verkennershok werd ge organiseerd, begon met een op tocht op boerenwagens waarop zingende gidsen, kabouters, wel pen en verkenners zaten, allen gekleed in eigentijdse kleding. De opening geschiedde met een voordracht waarin men letterlijk en figuurlijk een open deur in trapte en met de woorden: „kom nu allen naar binnen, dan kunnen we beginnen" startte men deze open dag. In alle ruimten van de Burcht was wel iets te doen. Zo kon men bij binnenkomst ge lijk de leeshoek ingaan waar al lemaal fotoboeken van de diver se groepen lagen over kampen, bijeenkomsten en informatie over scouting. Scouting Warmond telt mo menteel 8 verkenners, 17 welpen. 40 kabouters, 23 junior gidsen en 25 senior gidsen en dan natuur lijk ook nog de Sherpa groep. De scouting-raad die is opgericht bestaat uit alle leiders, leidsters, 2 sherpa's en een voorzitter, die zich behalve met het program ma ook bezig houden met het kamp, heitje voor karweitje, kle ding, contributie, punten voor het jeugdraad-district en diverse an dere activiteiten. Op de gidsen- zolder gekomen zag men iedereen bezig met handenarbeid en in de kleine zaal werden de dia's van kampen getoond. LEIDEN Op de Herenbrug bots ten gisteravond twee personenauto's frontaal tegen elkaar. Een 19-jarig Leids meisje dat in een van de auto's zat kreeg snijwonden in het gelaat, een 25-jarige inzittende van de an dere wagen een hersenschudding. Beiden moesten naar het Acade misch Ziekenhuis worden overge bracht. De aanrijding ontstond door dat een van de automobilisten teveel links aanhield. Op het Havenplein had zaterdag avond laat een botsing tussen twee bromfietsers plaats. Een van de bromfietsers, een 16-jarige jongen uit Leiden, kreeg een hersenschud ding. Hem zou door de andere brom fietser geen voorrang zijn verleend. De EHD zorgde ook in dit geval voor vervoer naar het Academisch Zie kenhuis. Burgerlijke stand GEBOREN': Manuela dr. v. J. van Eikeren en T. Kooijman; Rinze Jan zn v R. Zwaan en J. van der Plas. OVERLEDEN: H. E. Stubbe (49) vrouw; C. Corba (52) vrouw; H. Smit (88) man: R. P. Verloot) (0) zoon; T. Rodenburg (75) man; J. van der Vliet (74) man. GEHUWD: G. G. PerslJn en R. M. A. Blom; C. H W S. Soebroto en J M Jacques; C' G van Zijl en H. J. M. van der Lans; G. C. M. Kriek en M. A. N. Ver- Woensdag Ten Katestraat. speeltuig fa bejaardensociëteit Humanitas Geversstraat 65. Oegstgeest voor kamerbewoners en a"~ den. 8—12 uur nam. Stadhuis, vergadering Ru Milieuhygiëne, 2.30 Breestraat 19, Twentwel oor kamerbewoners, vanal DONDERDAG Breestraat 19. sociëteit v< dicapten. 25 uur nam. Kreatlef Sentrum. defensierdwii ting. 8—9 uur nam. ®1Jt 3e Binnenvestgracht, kantlu 'aD- en Leembruggen, ruilavond PhÈ i vt 7.30 uur nam. Moreweg 10, vergadering Wg Wonen. 7.30 uur nam. Pieterskerkstraat 1zaal Do;- je de Kerk. kontaktochtend me; matie over Amnesty Intern 10.00 uur v.m. F Tslalkowskyiaan 39. Voos hu gespreksavond Baha'l Gemeen 100. DS'70-pai K art ie programs P® oor! Openbare Wjs met o.a. André v. d. Louw Speeltuinvereniging Oosterhfeell De Kooi. verkiezingsavond. 8J Lj Aula school Valkenpad. lnfce orml avond over kleuter- en basisoa Apotheken rini :- LEIDEN Een 24-jarige Leidse An tilliaan is zaterdagnacht tijdens een bezoek aan de International Stu dents Club door onbekenden met een mes gestoken. Hij is ter obser vatie opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De daders, die maar kort in het eta blissement in de le Binnenvest gracht vertoefden, hebben de Antil liaan in de zy geraakt. Ze zijn on middellijk na de steekpartij, die in een flits geschiedde, in een auto weg gereden. De Inmiddels gealarmeerde politie heeft nog een achtervolging ingezet, echter zonder resultaat. Van de daders is niet meer dan een vaag signalement bekend. Over het motief van de steekpartij tast men in het duister. Dief op markt LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdagmiddag op de markt een 37-jarige Marokkaan aangehou den. De man werd op heterdaad be trapt, toen hij een portemonnaie uit de tas van een marktbezoekster weggriste. Er werden trouwens in de loop van de zaterdagavond nog drie aangiften van het rollen van een portemonnaie gedaan. Of de aan gehouden Marokkaan die niet over papieren blijkt te beschikken, ook deze diefstallen heeft gepleegd, wordt nog onderzocht. LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een aantal houtsculpturen beschadigd die op de Burcht-heuvel ten toon staan gesteld. Eén van de houten beelden is omgegooid en door mid den gebroken. Enkele andere door de beeldend kunstenaar Ole Langer- horst vervaardigde sculpturen ble ken met een scherp voorwerp te zijn bekrast. Voorts zijn enkele bij de' beelden geplaatste nummerbordjes omver getrapt of verwisseld. Het ls niet bekend op welke wijze de vandalen zich toegang tot het afge sloten Burcht-terrein hebben ver schaft. Bijeenkomst van PvdA LEIDERDORP De PvdA belegt vanavond in de Scheppingskerk een openbare bijeenkomst, waarop het beleid, zoals dat de afgelopen raads periode is gevoerd, zal worden ver* antwoord. Aanvang acht uur. OEGSTGEEST grote bedragen, die de gemeente aan Na een half jaar van voorberei- onderwijs besteedt, nu al opgelopen ding door bestuur, leden en fractie tot f 700.000. De VVD is van mening presenteerde de VVD zaterdagoch- dat een dergelijke uitgave momen tend het gemeenteprogram 1974-1978, teel nog verantwoord is, maar het dat op ruime schaal zal worden ver- wordt wel tijd, dat het rijk met ho- spreid. Lijsttrekker Temminck gaf gere uitkeringen over de brug komt. bij elk onderdeel van het programma Wat de bejaardenzorg betreft, daar een korte toelichting. Opvallend is zal meer aandacht aan worden ge- de opvatting van de VVD over de schonken dan nu uit het programma blijkt. Een werkgroep gaat dit pro- De avond-, nacht dienst der apotheken in b. Leiden, wordt waargenomen Apotheek Kok. Rapenburg I 24807. Apotheek Voorschoten seweg 66. Voorschoten, tel. 0171 ing Apotheek Van Breest Small ld Loevestein 7, Leiderdorp, tele! Tevens zaterdag tot 1.00 urn PP< Oegstgeestse Apotheek, Wllht 1 park 8, Oegstgeest, tel. 53274. SOS-dienst SOS-tel. Hulpdienst, tel 25202. Voor allen die in moe Dierenhulpdienst. Dag en nacht bereikbaar, tel 5 Dierenambulance. Tel. O1710- Release Hulpverleningsdienst Relei Rijn 20a. tel 24555 Ma tr 10 uur. nam. bovendien dl. 5 uur nam met ultzoni vrij. middag. OEGSTGEEST OGAV heeft af scheid genomen van mej. Roozen- daal. die 35 jaar lang leidster is ge- weest en van de heer Labordus. die tergemeentelijk overleg, vooral nu bleem bestuderen en komt te zijner tijd met een rapport. De VVD zal voorts alles in het werk stellen, dat de rijkspolitie wordt uitgebreid. Men wil grote aandacht schenken Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging 1 wen en weduwnaars tel. Lelds bureau: 61112 Koordstudio 25 jaar ook deze taak heeft vervuld. ket met de gewestvorming niet De heer de Geus, voorzitter van de ^>es^ tukt. De VVD is niet tegen ge- Turnkring Leidsenhage heeft aan westvorming, maar 't ontbreken LEIDEN De werkgroep ,,'t Spoortje" heeft laatst het initiatief genomen om het grauwe ter rein aan de Herensingel (het voormalige spoorwegcomplex) een ietsje fraaier aanzien te geven. Dat gebeurde zaterdagmiddagVan vier scholen uit de buurt waren de leerlingen van de vijfde klas op komen draven met kwasten en verf om de schutting op te komen fleuren. (Foto Holvast) beiden de zilveren bondspenning van het KNGV uitgereikt een on derscheiding, die in weinig geval len wordt gegeven. Het bestuur van OGAV heeft beiden benoemd tot le den van verdienste. Mevr. de Rooy- Gijselaar werd wegens een veelja rig bestuurslidmaatschap tot ere-lid benoemd. Door N. van Weizen OEGSTGEEST Enkele Jaren na de oorlog, om nauwkeurig te zijn in 1949. werd Jhr. T. A. J. van Eysinga benoemd tot burge meester van Hellevoetsluis. Hij is op 16 mei a s. 25 Jaar burge meester, een jubileum waaraan bij op weinig uitbundige wijze aandacht wil schenken. Er komen wat kennissen uit Hellevoetsluis en na de raadsvergadering van komende donderdag blijft men nog een poosje feestelijk bijeen. Wij hadden met de Jubilaris een gesprek over toen en nu. Toen hij als burgemeester van Hellevoetsluis moest optreden Jhr. van Eysinga jubileert kele jaren na de oorlog trof hij steld. Er was helaas in 1953 nog puinhoop dorp was door oorlogsgeweld ver woest. In 1949 waren er nog hon derden geëvacueerden die graag vegers terug (1958) maar dat naar de oude woonstee terug wil- van korte duur. den. De toestand was zelfs zoda nig dat men er nog even aan ee- een watersnood die veel ellende heeft veroorzaakt. Zelfs kwam de Marine nog met enkele mijnen- burgemeester van een leen de vestingmuren nog zou den blijven en men zou dan zijn teruggekeerd tot de toestand van het jaar 1600. Dit is niet ge beurd. Mede door het feit dat er zo- velen waren die hard wilden aan pakken om aan de herbouw te beginnen. Er is met inspanning van veler krachten veel gebeurd want op 1 januari 1960 toen Nieu- wenhoorn en Nieuw Helvoet aan gaat men uiteraard hoofdzakelijk om met een eenvoudige platte landsbevolking. Contacten, zelfs met Rotterdam, waren moeilijk. In dat opzicht is Oegstgeest heel wat anders. Toen ik hier kwam was ten eerste de financiële posi tie veel beter dan ik gewend was en de verbindingen heel wat be ter. Ook Oegstgeest was in die jaren in de groei. Het aan passen aan het intellectueel ni veau hier verliep plezierig", zegt Van Eysinga. „U heeft nog 6 Jaar als bur gemeester hier voor de boeg en een van de grootste objecten zal „Haaswyk" zijn. Hoe kykt u er tegen aan?" „De uitvoering verloopt traag. Een van de oorzaken is de in spraak. Wat er al niet is gepraat, geschreven, gewijzigd opnieuw ge tekend, daar heeft men geen idee van. Dit kost geweldig veel tijd en geld. De kosten van verwer ving van de grond en het bouw rijp maken overschrijden nu al de 30 mijoen. Het hele gebied is ca 35 ha en er wordt ca 18 ha bebouwd. Het gaat dus heel wat kosten. Spoedig komt het plan in de raad en ik zie .Haaswilk" als een werkobject dat aangepakt moet worden. Ik houd er niet van plannen waar zo veel geld, tijd en kennis ingestoken is uit te stellen of ter zijde te schuiven. Er zijn wel vragen gesteld; als we „Haaswijk" vergeten, wat gaat dat dan kosten? Nu dat zijn enke le tonnen. Ik maak me geen illusie dat het Haaswijk-plan over 6 jaar als ik vertrek klaar zal ziln, ofschoon er nog steeds voldoende eerste klas bouwers zijn met ge noeg geld om zo vlug mogelijk te bouwen. „U heeft een respectabel aantal nevenfuncties in het maatschap pelijk leven. Noemt u er eens eens een paar die uw bijzondere interesse hebben." „Dit is o.a. het paardrijden voor gehandicapten. Het pony-rijden voor kinderen ls iets hartverwar mends. Over het plezier dat die kinderen daaraan beleven en de psychologische waarde ervan zou een hele verhandeling te schrij ven zijn. Voorts dit: ik ben momenteel erg geïnteresseerd in het Orgel fonds voor de Groene- of Willi- brordkerk. Deze kerk is een mo nument en neemt behalve voor de eredienst een belangrijke plaats in onze gemeenschap in. Om er wat schot in te brengen en de algemene aandacht er op te vesti gen heb ik verzocht aan hen die geschenken willen geven het daar voor bestemde bedrag te storten op de rekening van het fonds bij de Alg. Bank Nederland. Ik hoop dat velen het doen want ik zou graag willen dat eind 1975 het nieuwe orgel er is. Er is een groot bedrag mee gemoeid. financieel statuut aan de thans voorgestelde gewestregeling was de reden om niet in te stemmen met 'n definitief toetreden tot 't gewest Lei den, waarbij het gewestelijk bestuur te grote bevoegdheden krijgt. De in stelling van gewesten moet naar de mening van de VVD passen in een wettelijke regeling, die door regering en parlement wordt vastgesteld, waar bij tevens de positie van de provin cie onderwerp van discussie gaat worden. Fractievoorzitter Gmelich Mey- ling wil van de toekomstige raads fractie een hecht team maken. De VVD hoopt op zeven zetels en voorts dat het beleid van de fractie op de burgerij goed zal overkomen. Gme lich Meijling was er zich van be wust, dat dit de afgelopen vier Jaar niet altijd het geval was. Als excuus golden de vele mutaties in de frac- OEGSTGEEST Bij de opening van de expositie, die zaterdag werd gehouden in het Gemeentecentrum, bleek een zeer grote belangstelling te zijn van de zijde van K. en O. en van het gemeentebestuur. Behalve wethouder Thorn, die de expositie opende waren aanwezig burgemees ter Van Eysinga en wethouder Van der Voet. Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de afdeling Oegst geest van K. en O. schetste mevr. De Kruyf in het kort de opkomst van de Oegstgeester afdeling en ging in op het pakket activiteiten dat wordt ge boden. Bijzondere dank ging uit naar mevr. Daems voor haar grote acti viteit. Na een gelukwens namens het gemeentebestuur werd het werk be keken, gemaakt oJ.v. de heer A. La bordus en het keramiek o.l.v. Jetty Wery en Loek Meijering. Het zeer kunstzinnige werk o.a. poppen in oude stijl, hoewel van de hand van amateurs was van een professioneel niveau. >0-jarigen Oude 8| nog( Ontmoetingsruimten: Werl lichamelijk net Enrii Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging. I Aanvragen hulp bejaarden en i rig zieken en gezlnsverzorginj t be 45. tel. 49441 (ma t/m vrij. 9- m,, voorm). Dienstencentrum Vormingscentrum Trtë Dinsdag, eigen kleding ontwi fümen. van 810 uur nan dag. samenspelen, van 810 Gespreksavonden Gespreksavonden Baba-I schap. Wo. 8 11. Oegstgeest, Hendrikplantsoen 25. Leidel LEIDSCH DAGB DAGBLAD VOOR I EN OMSTREK El Ditgave: Leidsch Dagbl Witte Singel 1 Postbus 54 - G 3 Richt Telefoon redactie 01710-211 Hoofdredacteur Had MUl^ Maandabonnement Kwartaalabonnement Per Post Jaarabonnement AoouQvnieuu»geiden bf) t betaling te voldoen BU tische overschrijving geeo tombi minlstratle- en incassoico# (gen, Na bezorging van 18. Zaterdag van 16 00 - 18.00 I Telefoon 01710—30500 hw test,' mu Wo

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2