Druk op Nixon elke dag meer toe neemt WyresoleS Staking in breidt zich India Roddels over Brandt worden onderzocht Goedkoop veilig op de band., met de groene stip Een Alfarijder geniet extra bij 100 km per uur. •Miiger zmgt Jp aan ypte Ook Republikeinen zijn nu voor afzetting Soares bang voor tegen- coup in Portugal Oppositie wil „de waarheid" i 10 mei 1974 lj-Lgo 'AP) Het ministe- menlandse Zaken van Chi- r»( lekendgemaakt dat in to- ^Jormalige politieke leiders jwind van president Salva- e naar Santiago zijn over- i teXom daar terecht to staan, prdvoerder zei dat de ge- per vliegtuig zijn overge ef het Dawson eiland, in u! militair toestel. De ge werden gearresteerd na Ire coup op 11 september. ervan beschuldigd te fcengezworen om een com- i bewind te stichten, e gevangenen bevinden meer Luis Corvalan, het 0 de Communistische Par- jrmalige minister van Bui- Zaken Orlando. Letelier, |]i?c minister van Finan- mdo Flores, de voormalige ren Volkshuisvestiging Luis I, de voormalige direc- J van de rijkspolitie Al- lant en tien voormalige i parlement. >n geleden is een proces 57 militairen en 10 de luchtmacht. De be- figuur in dit proces die heeft afgelegd vanaf de ink is de generaal van ÜÜ^rht b.d. Sergio Poblete. ministerie heeft de eis tt hij de intellectuele aan- ou zijn geweest van een basis van de luchtmacht het kader van pogin- gn communistische dicta- Demonstraties voor het Witte Huis, campagnes in de kranten en redevoeringen in het Amerikaan se Congres: de druk op president Nixon om af te treden neemt met de dag toe. Gisteren is het onder zoek naar de mogelijkheid om Nixon af te zetten in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden begonnen en zelfs de leider van Nixons eigen Republi keinse partij in de Senaat, Hugh Scott, noemde de onlangs vrij ge geven Witte Huis documenten „smerig". Ook andere Republikei nen winden er nu geen doekjes meer om: zij zeggen hardop dat het voor de partij het beste zou zijn als Nixon maar aftrad. Motie tegen Indira Gandhi (DPA/ AP) Na zijn n Riad. waar hij met ko- van Saoedi-Arabië heeft is Amerika's minister van f fce Zaken Kissinger naar ten, waar hij president mtmoeten. Politieke waar- rmoeden dat hij Sadats de Syrische regering wil l Sadat zou Damascus tot er houding moeten bewe- kwestie van de scheids- de Israëlische en de Sy- pen in Golan. (rij 'Degen dagen pendeldiplo- patentmiddel waarmee eerder zoveel succes had. en Israël nauwelijks „in dl Ukkenvoor hun wedloop w iwgelijk in de heuvels van is een Amerikaanse func- tót uitdrukte. De zegsman msen op een troepenschei- e heuvels van Golan niet ^Pwemen. partijen hebben nog geen .faming bereikt over een I ran eventuele nieuwe linies y via Kissinger „integrale WASHINGTON (AP/AFP) Al op de eerste dag van de hoorzittingen inzake de zogenaamde impeachment-procedure heeft de commissie van justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden te horen gekregen dat president Nixon moge lijk toch nauwer betrokken was bij de Watergate-affaire dan hij heeft erkend. De conclusie dat Nixon op z'n minst algemene kennis had van het illegale plan spionage te bedrijven in het Democratische kamp kwam, achter gesloten deuren, van John Doar, de belangrijkste adviseur van de Commissie inzake de afzettingsprocedure. Doar sprak tweeëneenhalf uur lang tijdens de eerste hoorzittingen van het Congres in 106 jaar over de mogelijke afzetting van een president. er al om gevraagd, maar tevergeefs. Het Witte Huis liet dinsdag nog we ten dat het de commissie niet meer De gebeurtenis op ziich was niet dramatisch maar de hoorzitting werd een nieuwe bron van druk op een belegerde Nixon. De hoorzittingen be- bewijsmateriaal zal verschaffen om- gonnen gisteren en zullen Vier dagen dat ze „het volledig verhaal" al in achter gesloten deuren voortduren, bezit heeft. Vanaf 21 mei zullen ze voor het pu bliek openbaar zijn. Doar richtte tijdens zyn getuigenis In het Congres schamen nu ook de Republikeinse leiders zich niet meer over de gevolgen van een ontslag van de aandacht op gebeurtenissen die de president te praten. De Republi- zich in het «vale vertrek van het keinse leider in het Huis van Afge- Witte Huis voordeden vóór 17 Juni vaardigden, John Rhodes, zei dat het 1972, de dag van de inbraak in het de party waarschijnlijk ten goede zou hoofdkwartier van de Democratische komen als Nixon aftrad. Afgevaar- partij. Op 30 maart 1972 ontmoette Jeb Stuart Magruder, die toen de leiding had over de commissie tot digde John Anderson uit Illinois, dat hij weliswaar geen direct beroep op Nixon deed af te treden, „maar ik herverkiezing van de president. Ma- zou zijn ontslag wel toejuichen", gruder getuigde later dat Mitchell Noe twee Amerikaanse kranten, tijdens die ontmoeting een gewijzigde die zich achter Nixon hadden ge versie goedkeurde van Gordon Lid- dy's „plan tot informatiewerving". Terug in Washington sprak Magru- steld tijdens diens campagnes van 1968 en 1972. hebben zich in hoofd artikelen tegen hem gewend en ge- der met Bob Haldeman. de chef van sohreven dat de president in staat het Witte Huis. Op 4 april kwam van beschuldiging moet worden ge- Nixon eerst met Haldeman bijeen, daarna met Mitchell en vervolgens weer met Haldeman. Volgens drie Congresleden gaf Doar te kennen dat Nixon mogelijk op de hoogte steld. Het zün de Los Angeles Times en de Cleveland Plain Dealer. De Times is van oordeel dat uit de inhoud van de geluidsbanden deze NIEUW DELHI (DPA/AP) D Vakbondsfederaties in India hebben gisteren een algemene staking van al le werknemers op 15 mei uitgeroe pen uit solidariteit met de staken de leden van het spoorwegpersoneel De vakbonden veroordelen de hou ding van de regering, die tracht de spoorwegstaking met "brute kracht" te breken. De staking van een groot deel van de 1,7 miljoen leden van het spoor wegpersoneel heeft drie grote steden verlamd en de bevoorrading van veel steden in gevaar gebracht. In Bombay, Calcutta en Madras zijn handel en industrie tot stilstand gekomen en kunnen miljoenen foren zen niet naar hun werk. In Bombay zijn levensmiddelen, zeep, melkpoe der en medicamenten schaars en duur geworden door de hamsterwoe de. Evenals woensdag liet de rege ring gisteren treinen met militairen bemannen, waardoor een beperk te treinenloop kon worden gehand haafd. Het voornemen van de rege ring. geen loon uit te betalen aan stakers, heeft tot heftige debatten in het parlement geleid. De opposi tie diende een motie van wantrou wen tegen de regering Indira Gan dhi in. Zij verwijt de regering, de staking te hebben uitgelokt door arrestatie van 6.000 leden van de bond van spoorwegpersoneel. De stakers eisen vrijlating van de gearresteerden, aanpassing van de lonen aan de prijzen, die vorig jaar met 20 procent zijn gestegen, en verbetering van de sociale voor zieningen. De organisator van de staking, vakbondsleider Georges Fernandes, zit in Nieuw Delhi met 20 andere ge vangenen. Zij zijn begonnen met een hongerstaking voor onbepaalde tijd. Ook de gevangenneming van de re gionale communistenleider Ramav- tar Sjastri en een leider van de so cialisten in de stad Patna hebben tot verscherping van de toestand bijge dragen. In Poona heeft de politie de burge meester gearresteerd. Deze drie po litici hadden het woord gevoerd op bijeenkomsten van stakende spoor wegwerkers. In hoeverre de staking algemeen is is nog niet duidelijk. De vakbonden zeggen dat 98 procent van het spoor wegpersoneel aan de oproep gehoor heeft gegeven, terwijl functionaris sen beweren dat 70 procent van de treinen rijden. Maar het is zeker dat verscheidene elektriciteitscentrales in het land zul len moeten sluiten als zelfs een ge deeltelijke staking enige tijd voort duurt. De centrales hebben gewoon lijk slechts voor enkele dagen steen kool in voorraad. Indira Gandhi werd gebracht van hert plan Liddy, week door het witte Huis vrijgege. maar niet van Dlannen over de eigen- ven ten minste één feit blijkt dat ïyke inbraak in het Watergate-ge- tot impeachment aanleiding geeft b" uitwisselen. larsfeld De 35-Jarige rvolgster Beate Klarsfeld uit voorlopige hechtenis ontslagen. Zij was op 17 het terrein van het con- ip in Dachau bij Mün- jteerd omdat zij in '71 et haar man Serge een Gestapochef had willen Ide! - De 25-Jarige Ne- barkeeper P.E. is in Ham- Wee Jaar en drie maanden Ktraf veroordeeld wegens handelen van 125 kilo bouw. Nixon heeft altijd volgehouden dat hij geen voorkennis had van de inbraak. De Commissie van Justitie kan nu het geluidsbandje van 4 april via strafbedreiging opeisen ze heeft Brezjnew naar Syrië De Rus sische partijleider Brezjnew zal vol gens het Arabisohe persbureau in Beiroet nog deze maand naar Syrië gaan. Nadere bijzonderheden over dit bezoek zouden vervat zijn in de boodschap van Brejznew, die presi dent Assad van Syrië ontving. Moorer naar Europa Admiraal Thomas Moorer, de voorzitter van het comité van chefstafs van de Amerikaanse strijdkrachten, is gis teren voor een bezoek van acht da gen naar Europa vertrokken. Aardbeving in Japan Na de aardbeving, die het vissersdorp Na- gaki op het schiereiland Izoe, 115 km ten zuiden van Tokio, heeft ge troffen worden 29 mensen vermist. Tot dusver staat vast dat zeker één man is omgekomen en dat 27 men sen zijn gewond. het tegenwerken der Justitie. Niets minder dan een in staat van beschuldiging stellen door het Huis van Afgevaardigden en het tegen hem procederen door de Senaat, kun nen nu nog beslissen of de president in staat is ziJn ambt te blijven ver vullen, aldus deze krant. Vice-president Gerald Ford heeft tij diens een rede voor een gezelschap van de Eastern Illinois University gezegd, dat alles wat zich rond de Watergate-zaak heeft afgespeeld, het vertrouwen van het publiek in de regeringsfunctionarissen heeft ver minderd. „Dit ofschoon nog veel on bewezen is", zo voegde hy er aan toe. De vice-president verklaarde dat de federale regering voor een vertrou wenscrisis staat, waardoor een „ern stige situatie" is ontstaan. „Het mag dan gemakkeiyk zyn om bepaalde omshry vingen uit gedrpkte tek sten weg te laten, maar wat de men sen in hun hoofd hebben kunnen we niet wegvegen", aldus Ford. Ford doelde hiermede op de tal- ryke malen dat in de afschriften van de Witte Huis-bandjes stukken tekst waren weggelaten omdat deze „onverstaanbaar" waren of dat er een krachtterm werd gebruikt. BONN (DPA/AP) Het voormalige hoofd van de bonds- kanselarij in Bonn, minister Horst Ehmke, heeft gisteren naar aanleiding van een bericht in het geïllustreerde weekblad Quick verklaard dat hij „niets weet" Over geruchten dat een „ex-vriendin" van Willy Brandt een bedrag uit de schatkist zou hebben gekregen om haar mond dicht houden. Volgens Quick zou de vrouw na het voorbijgaan van haar „flirt" met Brandt een som „van zes cijfers" voor haar stilzwijgen gekregen heb ben. LISSABON 'AP) Mario Soares, leider van de Portugese Socialisten, heeft Spanje gisteren gewaarschuwd grote waakzaamheid te tonen opdat leden van de Portugese politieke po litie en andere agenten van het voor malige Portugese regime zich niet In dat land kunnen nestelen. HU zei tegen Journalisten dat hij vernomen had dat een groot aantal van deze figuren de grens met Span je waren overgestoken en zich ophiel den in de grenssteden. „zy zeggen dat zy terug zullen ko men, dat zy hulp zullen krygen", zo zei Soares. „Zy worden arrogant en lusten naar wraak en overwegen zelfs een tegencoup. Hy zei dat de Spaanse regering neutraal moet blijven en zich niet moet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Portugal. „De Spaanse regering dient waakzaam te zijn en de infiltratie te voorkomen om goede betrekkingen te hebben in de toekomst", ongeveer 800 van de 3.000 leden van de voormalige poli tieke politie zouden zijn gearresteerd. Soares zei dat de Portugese stryd- krachten de situatie volkomen be heerste en dat er geen onmiddellijkge vaar voor een tegen-coup bestond. Soares zei verder dan hij geen deel zou uitmaken van de nieuwe rege ring als de communisten daar niet aan deel namen. Goedkeuring van EG voor Italiaanse ADVERTENTIE Voor je de iets schuin geplaatste grote ronde klokken. Naast je het pookje in leren foedraal. Onder je het dubbele remcircuit met de remkrachtbegrenzer. In je handen het sportstuur met vervormbare stuurkolom. Om je heen de ijzeren kooikonstruktie. Je zoeft zacht met de Vijfde op de radio. Wat kan je nog gebeuren in je Alfa Romeo 2000 Berlina? Extra relaxed geniet je bij 100 km per uur. Want waar andere auto's konfektie bieden, biedt Alfa Romeo dat wat de bewuste automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu. een proefrit. Gun uzelf'n Alfa. 11 modellen om uit te kiezen, sedans, coupé's en cabriolets. B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17 - Valkenburg (Z.H.) - Tel. 01718-13900/16275 2000 Beriina MOSKOU VERWACHT WERELD OORLOG MOSKOU (AP) De eerste plaatsvervangende minister van Defensie der Sowjet-Unle. maarschalk Pavel Batitsky, heeft in een toespraak die via de televisie werd uitgezonden gezegd dat de militaire macht der Sowjet-Unie moest worden gehandhaafd omdat de „impe rialistische landen" zich op een nieuwe wereldoorlog aan het voorbereiden waren. Erop wijzend dat het buiten landse beleid van het Kremlin vredelievend was. zei de maar schalk dat de leiders van het land „de ingewikkeldheden en tegenstelling in de internatio nale toestand" niet negeerden. Zonder een land met name te noemen zei de maarschalk: „het imperialisme heeft zijn wapens niet gestreken. De mate riële pogingen dier staten ter voorbereiding van een nieuwe wereldoorlog gaan voort en worden zelfs opgevoerd". Maar de strydkrachten der Sow Jet- Unie .hielden hun huidige en noodzakelijke kracht op peil en waren bereid elke daad van agressie af te straffen". De vrouw zou in de jaren vijftig door de Oostduitse staatsveilig heidsdienst naar West-Duitsland zyn gestuurd om er iets te weten te komen over de banden van Brandt met de Amerikaanse inlichtingen dienst. De vrouw raakte echter op Brandt verliefd en had haar taak verwaarloosd. Bij een bezoek aan Oost-Berlijn werd ze gearresteerd en tot acht Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Daarna zou ze naar de Bondsrepubliek gevlucht zijn. Hier begon de "flirt" met Brandt opnieuw, aldus het verhaal in Quick. Vrienden van Brandt bezorgden de vrouw een positie in de Westduitse veiligheidsdienst. De toenmalige kan selarijchef, Ehmke, ontsloeg de "ex- vriendin" van de chef zonder dat hij op de hoogte was van de voorge schiedenis. Toen deze in de kansela rij bekend werd. haastte men zich, aldus Quick, de vrouw met geld uit de schatkist om te kopen zodat ze het verleden zou laten rusten. De Westduitse Christendemocrati sche oppositie (CDUCSU) zal spoe dig stappen nemen met het oog op de onthullingen van het weekblad. In een vraaggesprek met het in gro te oplage in Hamburg verschijnende bl^d "Bild-Zeituing" (Springer-con cern) dat vandaag verschijnt, ver klaarde Karl Carstens. leider van de Christendemocratische fractie in de Bondsdag dat de oppositie "de regering zal dwingen de waarheid te zeggen". "Zij heeft dat kennelijk nog niet gedaan", zo voegde hij hieraan toe. De Westduitse minister van Finan ciën Helmut Schmidt is inmiddels definitief door zijn partij aangewezen om de afgetreden Willv Brandt op te volgen. De Sociaal-Democratische Partij keurde zijn benoeming una- invoer-stop niem goed. Schmidt kan nu begin nen met de besprekingen met de vrye Democraten over de vorming van een nieuwe regering. De 55-Jarige Schmidt zal de samen stelling van zijn kabinet na 16 mei bekend maken. Op die dag moet het Westduitse parlement zijn benoe ming bekrachtigen. BRUSSEL (ANP) r De woord voerder van de Europese commis sie heeft in Brussel meegedeeld dat de Commissie gisteren de beschik king heeft uitgevaardigd waarbij de Italiaanse vrijwaringsmaatregelen voorlopig zijn goedgekeurd. Zoals bekend is bij gebrek aan overeenstemming in de Europese ministerraad, het volledige Italiaan se dossier nu onder de bevoegdheid van de Europese Commissie geko men. Het is de Commissie die nu de voorwaarden en de wijze waarop de Italiaanse vrijwaringsmaatrege len worden toegepast, bepaalt. De Italiaanse maatregelen zijn door de Commissie voorlopig als voldongen feit aanvaard. De Commissie zal er op toezien dat het voorschrift om 50 procent van de waarde van de Italiaanse import te deponeren bij de centrale bank, de handelsbetrek kingen met Italië zo min mogelijk stoort. De teruggave van het geblok keerde geld moet zo soepel moge lijk verlopen: automatisch na zes maanden, of zodra een ingevoerd produkt, na bewerking, weer wordt uitgevoerd. De Commissie zal er op toe zien dat de noodzakelijke grens- formaliteiten tot een minimum wor den beperkt. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9