Jacht op de Hollandse Nieuwe begi Interpescagaat ouderwets op Noordzee-haring-vangi Samenwerking in Leiden; van PvdA en PPR- PSP-D'ti; Openbaarmaking van inkomens kan nivellering bevorderen VRIJDAG 10 VLAARDINGEN/IJMUIDEN „Interpesca", de Coöperatie voor de Nederlandse trellvisserij, gaat met acht zijtreilers op de Noordzee op haring jagen. Deze combinatie van Katwijkse, Scheveningse, Vlaarding- se en IJmuidense reders bestaat al sinds 1966. Op 18 mei dan begint het Noordzee-seizoen stomen de ze schepen naar zee om te proberen op ouderwetse wijze dus met de grondtreil het onvervalste Hol landse zeebanket naar boven te brengen. Het is de bedoeling, dat men twee tot drie maanden in com binatie blijft varen en dat er zo mo gelijk iedere dag één van de treilers met de vangst van de andere schepen naar huis vaart. Tot deze combinatie behoren de zijtreilers KW 153 „Francina" van de Visserij Maatschappij „Insulinde" B V. in Katwijk aan Zee, de KW 101 ..Nestor" van de B V. Rederij en Handelsmij v. h. C. den Duik in Kat wijk aan Zee, de SCH 307 „Marga- retha" van Rederij en Haringhandel Jac. den Duik en Zonen N V. in Schevenlngen, de SCH 57 „Noorder- kroon" en SCH 323 „Simon" van Re derij M. den Duik Gzn en B. van Leeuwen Szn in Scheveningen, de SCH 333 „Adriana" van de N.V. Re derij en Haringhandel W. v. d Zwan en Zonen in Schevenlngen, de VL 103 „Voorbode" van de N.V. Doggermaat schappij in Vlaardingen en de IJM 9 ..Haarlem" van de N.V. Visserij Onderneming v. h. J. C. Pronk in IJmuiden. In voorgaande Jaren voer men, wat de vangsten en de opbrengst betreft, geheel in combinatie. Nu beperkt men zich tot 't jagen. Dus 't meene men van eikaars vangst tegen een bepaald jaagloon. Katwijkse reder C. den Duik Jzn. daarover: „We beper ken ons dit jaar alleen tot Jagen, omdat er enkele treilers bij zijn, die zijn omgebouwd voor de vol-pelagi- sche visserij. Bovendien zijn ze ver schillend van motorvermogen. De SCH 307 en de IJM 9 vissen vol-pe- lagisch en beschikken over sterkere motoren dan de andere schepen. Dit kan tot gevolg hebben, dat zij door die andere vismethoden en sterke re kracht meer vangen. Daarom heb ben we de samenwerking alleen be perkt tot jagen. Dit houdt dus in, dat iedereen zijn eigen vangst houdt en verkoopt, maar dat er wel iede re dag een schip naar huis komt. Hopelijk met veel haring aan boord". Het is in deze tijd, waarin de zij treilers meer en meer op dood spoor raken en vervangen worden door de veel grotere en van zwaardere moto ren voorziene hektreilers, waarvan er bovendien velen nog een diepvries installatie aan boord hebben, toch wel aardig, dat „Interpesca" acht zijtreilers bij elkaar heeft weten te krijgen, die op de ouderwetse wijze haring gaan vangen. „Interpesca" is echter niet de enige. Er is nog zo'n zijtreiler gigant. De Kwakkelstein- vloot uit Vlaardingen. Deze gaat niet eveneens acht tot tien schepen op de Noordzee naar haring jagen en ook daarvan komt er iedere dag een trei- ler naar de thuishaven. Het zijn nog de enige combinaties die een vooroor logse traditie in ere houden. De Noordzee-haringvloot vertrekt 18 mei vanuit de thuishavens Sche- /eningen en IJmuiden naar de ha- ringgronden.Dit in tegenstelling tot ie grotere eenheden, die in de Ierse Zee hun geluk gaan beproeven. Die zaan zaterdag 11 mei stomen. Reder Den Duik, die een belangrijk aandeel aeeft in de organisatie van de „In terpesca"-jaagploeg„Tot nu toe hebben we al een paar jaar in com binatie gevaren. Dat bleek op be paalde momenten voor sommigen wel en voor anderen niet financieel be vredigend te zijn. Zeker niet voor de treilers met sterkere motoren en die in staat zijn vol-pelagisch te vissen. Daarom gaan we nu jagen en ver koopt ieder schip z'n eigen vangst. Voor alles rond is komt er heel wat kijken. Er moeten namelijk water dichte afspraken worden gemaakt tussen reders en bemanningen, zodat iedereen weet waar hij aan toe is. Dat is ons gelukt. We werken tot nu toe altijd op zeer prettige wijze sa- Twee commandanten zun Interpesca' -zijtreilervloot aa; Eén op zee en één op de commandant op zee wordt uit de acht schippers van nemende zijtreilers. Tegelijk kiest men ook een tweede en de commandant, die de leMh 1 nen overnemen als de anderq 1 thuisstoom zijn. dus als ten fungeren of door ziekten) De commandant houdt de c catie tussen de schepen 1 stand en hij beslist waar worden. Natuurlijk in overlegl collega's. KATWIJK AAN ZEE De jacht op Hollandse Nieuwe gaat weer beginnen. De West- kust-treilers varen 1 1 mei uit en de Noordzee-vloot kiest 18 mei zee. De nieuwe ha ringteelt wordt zaterdag ingeluid met de traditionele vlaggetjesdag in Scheveningen. Al gemeen wordt verwacht, dat als alles meezit de eerste nieuwe van de Westkust 1 5 of 16 mei aan de haringafslagen in Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen zal worden aange voerd en van de Noordzee de onvervalste maatjes op 22 mei. Het kan bepaald niet worden gezegd, dat de Nederlandse haringvloot dit jaar in een hoera- stemming "ter zoute" gaat. De situatie in de visserij is verre van rooskleurig. De enorme prijsstijgingen van de laatste maanden olie, net- en touwwerk en emmertjes baren de reders ernstige zorgen. Er zal heel wat moeten worden gevangen en er zullen zeer goede prij zen moeten worden gemaakt wil men van een redelijke exploitatie van de vloot kunnen spre ken. Grote onzekerheid dus. Aan de kostenkant van de exploitatiere kening krijgt men te maken met een drastisch oplopen van de prijzen. De vraag is nu maar of dat goed kan worden gemaakt aan de op brengstenkant. Een hoogst twijfel achtige zaak. Wat de haring betreft wil men dat proberen. De meeste reders hebben er namelijk een ha ringhandel bij. Zij kunnen dus min of meer zelf bepalen voor welke mi nimumprijs de door hun schepen aangevoerde haring aan de afslagen in Katwijk, Scheveningen en Vlaar dingen wordt verkocht. Heeft men in de gaten, dat de handel niet meer wil neertellen, dan het door hen vast gestelde minimum, dan bestaat al tijd de mogelijkheid de partij op te houden of voor de eigen handels maatschappij te kopen. Door Cees Combee Foto's Piet v. d. Valk Vinger in pap Op die manier hebben de reders, die zelf aan him bedrijf een haring handel hebben verbonden, nog een vinger in de pap voor wat de prijs vorming betreft. Reders, die alleen imaar 'n rederij hebben, staan er ook niet zo moeilijk voor, want meest al hebben zij zeer nauwe contacten met handelaren, die voor hen de prijs maken. Eenvoudig wordt het ech ter niet. Ten aanzien van de verse vis is het helemaal moeilijk. Dat is zuiver afslagwerk. Temeer omdat de meeste reders zelf geen handel in de ze vissoorten drijven. Men moet dus afwachten wat men er voor geeft. Een artikel als kool vis is boven dien in sterke mate afhankelijk van de Duitse markt. Er bestaan dus voor de reders nog al wat problemen. Ze weten niet wat dit haringseizoen gaat brengen. Het kan vriezen of dooien. Men hoopt er maar het beste van. Om zich een beetje te wapenen tegen al te lage prijzen worden er op grote schaal koelhuizen gebouwd, waarin men de zelf gekochte kantjes en pakken en emmertjes diepvriesharing, kan opslaan. Vele haringeders zien er meer in de installaties aan de wal te moderniseren, zodat men over voldoende koel- en opslagruim te kan beschikken, dan om een nieuw schip te laten bouwen in deze onze- H. C. G. L angel aar en M P. Kleipool. Ondertrouwd: G. C. M. v. Rijn en A. Vermeulen, Jhr. C. G. v. Winning en I. F. Santos Peralta, Th. P J. v. Bentel en M G. v.d. Berg. B Blemans en A. D. Lens. B. J. M. Hoogenboom en A. M. A. Slingerland. J. Hogenhout en D. H1J- F W R Beek en D. M. Toetenel, J. p Caffa en C. G. v. Donk. C. P- Mes6e- maker en E. C. M. Verhoeve. A. C. M. Hendrlckx en W. T. M. v. Muljden, A. P. Kleiman en M. N. d. WiL.It- D Gre- OverledenJ. Keus.' wed. G. G A. Rommelaere-Heljllgers. Th. Slood., An" A h w M lAeer- Grondverkoop in Merenwijk LEIDEN B en W. hebben over eenstemming bereikt met Mevo Bouw- en Beleggingscombinatie te Rotterdam over de verkoop van gronden in de Merenwijk. die gere serveerd zijn voor de bouw van een winkelcentrum met een bedrijfs vloeroppervlakte van ongeveer 7000 vierkante meter een garagebedrijf van ongeveer 1800 vierkante meter en 230 meergezinswoningen in de gesubsidieerde sector, verdeeld over drie bouwblokken. Zoals bekend zal het winkelcentrum centraal in de Merenwijk, nabij het park, tot stand komen. Het bebouwingsplan is ontworpen door de architecten Ga nev en Van de Poll. Het betref fende voorstel van B. en W. wordt dinsdagavond in de vergadering van de commissie stadsontwikkeling be handeld. kere tijd. Dat vergt voor een hek- treiler nu al een investering van zo rond de f 6 miljoen. Toch zijn er nog vooruitstrevende Katwijkse haring reders, die hektreilers in aanbouw hebbenOuwehand, Kennemerland en Parlevliet en Van der Plas. Zwaarste post Olie is bij die kostenstijgingen wel de zwaarste post. De reders moeten er driemaal zoveel voor betalen als vorig jaar. Toen f 0.09 per liter en nu ruim f 0,28. Een hektreiler ongeveer 5000 liter. Dit houdt in, dat men per dag ongeveer f950,- meer moet neertellen om de paardekrach- ten in beweging te houden dan in 1973. Reken maar eens uit wat een exhorbitante stijging van de post olie dit op de exploltatiekant van een schip tot gevolg heeft. Het is daarom bepaald allemaal geen goud wat er blinkt in de visse rij. De reders staan voor haast on mogelijke lasten, die nauwelijks goed te maken zijn door de prijzen. Is het verwonderlijk, dat men het vaak niet meer ziet zitten. Nog zo'n post, die er inhakt. Voor het over halen (schoonmaken! van een mo tor moet inclusief lonen en nieuwe onderdelen maar liefst vijftig- tot zestigduizend gld worden neergeteld. *n Heel verschil met enige jaren ge leden. Een voordeel is *t, dat men dit nu door de toepassing van allerlei nieuwe snufjes niet meer jaarlijks, maar om de twee of drie Jaar be hoeft te doen. Het verven en ver dere onderhoud van de schepen vergt eveneens belangrijke bedragen. Toch 28,5 procent De visserman merkt van al die prijsstijgingen niet veel. Hij behoudt zijn deel van de 28'2 procent gage van de opbrengst. Natuurlijk is het nodig, dat deze mensen een behoor lijk loon verdienen. Ze hebben er recht op. want als ze op zee zijn, staan ze nagenoeg dag en nacht op de benen. Een goede nachtrust is er nauwelijks bij. Bovendien missen ze de gezelligheid van het vertoeven in de familiekring. Vrouw en kinderen zien ze alleen als het schip voor twee of drie dagen aan de wal ligt. En dan zijn ze vaak zó moe, dat ze een gat in de dag slapen. ~*u, De Katwijkse haringvloot wordt aan de kaden van de IJmuidense vissershaven gereed gemaakt voor de reis naar de Ierse Zee. Of de haring nu f 200.- of f 400,-- per kantje opbrengt aan dat per centage van 2816 valt door de re ders niet te tornen. Dat is contrac tueel vastgelegd. Een feit is echter wel, dat de vissers er bij zelfde vangst als in 1973 en een gestegen haringprijs. zo dat dit seizoen het geval zal zijn, bepaald niet slechter op zullen worden. Een beperking op het gebied van de stijging van de lonen, zoals dat voor andere secto ren in het bedrijfsleven geldt als ge volg van de Machtigingswet, is op hen niet van toepassing. Hij is en blijft 28'£ procent van de totale be somming. Nu moet men daar echter ook niet te hoog tegen aankijken, want de laatste maanden zijn de be sommingen. vooral wat de verse vis betreft, door de matige prijzen be paald niet hoog geweest. Niet van de kotters en niet van de treilers. Het is allemaal geen goud wat er blinkt. LEZERS SCHRIJVEN Vrienden van Van Amelsfoort op fornm in Leiden: Wassenaar over verkave ling Onder veel belangstelling heeft de Vereniging van Vrienden van Was senaar gisteravond de algemene ver gadering met als onderwerp het wel zijnsbeleid gehouden. Onder de aan wezigen waren burgemeester Staab en een aantal leden van de raad. Er is de afgelopen tijd nogal wat or°rerustheid ontstaan onder de be woners van Wassenaar over de verka veling van bouwterreinen in Wasse naar-Zuid en over saneringen en doorbraken in het centrum van het dorp. De achterstand in het onder houd van wegen en paden en van het bomenbestand is ook een van de redenen dat men zich ongerust maakt. Mede op aandringen van de Vrien den Van Wassenaar heeft de ge meenteraad onlangs besloten tot het instellen van een welzijnsoverleg. dat voorlopig zal worden gecombineerd met het reeds bestaande verkeers- overleg. Naast leden van de raad zullen in het overleg ook enkele leden van de Vrienden van Wassenaar plaatsnemen. Na enkele inleidingen over voor noemde milieuproblemen werd er "n forum met onder andere burgemees ter Staab geformeerd, om de vragen var de aanwezigen te beantwoor den. De verkaveling was één van de meest besproken onderwerpen tijdens het torna. LEIDEN "Inkomen verwerft men door persoonlijke inbreng. De verde ling van de inkomsten is goed in dien het resultaat voor de maat schappij. in als zijn aspecten, opti maal is en de achterblijvers door her verdeling geholpen worden. Daarbij moet iedereen, naar eigen capaciteit, alles functies kunnen bekleden. In 'n democratie is de maoht verdeeld, als getrokken door een machtsconcentra tie dan moet de overheid ingrijpen de inkomensverhouding scheef wordt Maar de overheid moet niet alle mach* naar zich toehalen om de hele verdeling te regelen." De WD'er Van Aaxdenne Aid van de Tweede Kamer, schetste in het kart zijn visie op de problematiek van de inkomensverdeling in onze sa menleving gisteravond tijdens een forumdiscussie met studenten in het belastingrecht. In het forum zaten verder nog de KVP'er Van Amels foort, eveneenslid van de Tweede Ka mer en de secretaris van de Tweede Karr.er-fractie van de PvdA, Flip de Kam. De opvattingen van de KVP'er Van Amelsfoort sloten nauw aan bij die van zijn collega van de WD; "De belaningsverschillen spiegelen de schaarste die er is op de arbeids markt. Indien nodig moet de over heid het marktmechanisme bijsturen Bij oe vrije beroepen is een zekere Boete van f 1000- voor rijden onder invloed DEN HAAG In de Leiderdorpse Wilhelminastraat reed de 45-Jarige technicus toen hij onder invloed van drank verkeerde met de door hem bestuurde auto tegen een andere auto en reed daarna door. De recht bank veroordeelde verdachte tot 1000 gulden boete; zes maanden intrekken rijbewijs waarvan vijf maanden voorwaardelijk en eveneens voor waardelijk twee weken gevangenis straf met proeftijd van 2 jaar. Een 29-Jarige vloerenlegger uit Lei den stond voor de Haagse recht bank omdat hij onder invloed van drank in de Leliestraat zijn auto be stuurde. De rechtbank heelt vonnis gewe zen en verdachte veroordeeld tot een geldboete van f. 250, voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf en zes maanden intrekking van het rijbe wijs. waarvan vijf maanden voor waardelijk met proeftijd van 2 Jaar. inkomens per categorie kan de nivel lering bevorderen. Verdere nivel lering zal echter niet meer door mid del van de loon- en inkomensbelas ting tot stand kunnen komen, want deze zal ontdoken of afgewenteld worden." PvdA'er De Kam betoogde dat sinds de oor leg wel al een gelijkmatiger verdeling tot stand was gekomen, maar oordeelde dat deze nog niet voldoende was. Hij bestreed de andere forumleden met betrekking tot de plaats die de arbeidsmarkt in neemt, of in moet nemen, aangaande de in- komen.sverde.ling. "De arbeidsmarkt is een Slecht functionerende markt. De overheid moet zich niet teveel gelegen laten liggen aan het markt mechanisme." De inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting mocht naar zijn mening nog wel een jaar achterwege blijven, gezien de nivellerende werking die hij ervan verwacht. Van Aardenne was het hier niet mee eens: "De hoge inkomens zullen de hogere lasten afwentelen, wat zijn weerslag zal hebben op de prijzen, terwijl de middeninkomens te zwaar worden getroffen." Van Amelsfoort zette uiteen dat het prak tisch onmogelijk is om het afwente len van lasten tegen te gaan en zag in het niet door laten gaan van de inflatiecorrectie dan ook geen juist middel om een betere inkomensver deling te bevorderen. In een ingezonden brief van 7 mei voelt de heer Meijer zich genood zaakt een pamflet van de linkse drie te kraken omdat daar kritiek in staat op de PvdA. HIJ gaat niet in op de kritiek maar houdt de stoute Jongens voor: geen kritiek op Je bondgenoten waar je een ver kiezingsovereenkomst mee gesloten hebt. Mag dat niet? De drie linkse par tijen hebben met de PvdA bespro ken onder welke voorwaarden hun gezamenlijke fractie een linkse meerderheidscollege zullen steunen voorwaarden met zo weinig inhoud, dat vrijwel ieder raadslid die kan onderschrijven. Bovendien zal er dan pas sprake zijn van steun als er geen CDA of WD raadsleden in het college zitten. Niet omdat we Iets tegen deze raadsleden als mens hebben, maar omdat ze politieke ideeën aanhangen die onverenig baar zijn met die van de linkse drie. Blijkbaar is het in de PvdA nog niet doorgedrongen dat het niet gaat om andere mensen op de stoelen, maar om een fundamen teel ander beleid. Niet als uitvoer ders van wat "Den Haag" wil, maar als leiders van de volkswil. De be volking mobiliseren en dat is niet alleen op hoorzittingen van het PAK de klachten van schaarse be zoekers aan horen, maar zoals D'66 en actief meewerken bij verkeer(d»s acties of zo als de PSP daadwerke lijke steun verlenen aan het Leids Vlaggetjesdag Scheveningen KATWIJK Ook Katwijk zai vertegenwoordigd zijn tijdens de za terdag te houden Vlaggetjesdag in Scheveningen. Aan drie Katwijkse schippers A. Hazenoot (KW 125), L. Dubbelaar (KW 123) en J. van Duyn (KW 43) zullen de produkt- schapsprijzen 1973 worden uitge reikt, de leerlingen van de Kat wijkse v lsserijschool zullen mee doen aan de jaarlijkse ontmoeting tussen de teams van de Middelba re visserijscholen en de Chr. Mu ziekvereniging UNI zal concertre- ren. Omstreeks twee uur varen de uit IJmuiden vertrokken Katwijk se, Vlaardingse en IJmuidense treilers, die op weg zijn naar de haringgronden in de Ierse Zee, langs de kust van Schevento^en. Huurders Comité. Het betekent ook stelling nemen tegen een 'linkse" staatssecretaris als hjj hinrrverlagingen of huur- stops (door de gemeenteraad aan genomen) ongedaan maakt, ook dat je Je niet laat chanteren door de IBB-Kondor, ook dat je in 1974 (ter- wille van verkiezingswinst 1 kroko dillen tranen huilt over een dem ping van d? Trekvllet, (voor ge stemd in 1970) maar wel voor een demping van de Waardgracht (daar wonen geen lastige kiezers). Het be tekent ook dat je niet als partij een spontane huurstaking gaat boycot ten door pamfletten tegen huurver- laging te verspreiden, in plaats van voorin de actie te lopen, ook al zijn het geen haalbare kaarten. Dat is de bevolking mobiliseren, dat is andere koek. Bondgenoten? Neen, een monsterverbond. Ener zijds nuttig voor de PvdA voor haar links imago, anderzijds nuttig omdat alleen met «jL toomde PvdA haar ideeën n - lijkt kunnen worden. Dat a P geen schande. Ook eei zijn brute kracht moet doori rijder in toom gehouden wor: gi het niet op hol slaan. t Samen werken? ja Bondg h, helaas nee. P. VAN T Aq Rijn en SchiehfiM Vrouw stak plotseling de weg over VOORSCHOTEN Op de krui sing Schoolstraat/Wijngaarden laan in Voorschoten is gistermiddag een aanrijding ontstaan doordat een 52- jarige voetgangster plotseling over- Hierdoor kon de bestuurder van een bus (27), de voetgang ster niet meer ontwijken. De vrouw liep bij het ongeluk ernstig hoofd letsel op. Open huis scouting Warmond WARMOND De Scouting War mond groep, houdt zondag open huis zodat iedereen de door de ouders ge heel gerestaureerde samenkomst ruimte kan bewonderen. Bij deze open dag. die zich gedeeltelijk in de Burdht zal afspelen staat een beter contact tussen leden, de Warmond- se bevolking en ouders centraal. Om een uur begint de rondgang door het dorp en drie kwartier later zal het nieuwe onderkomen worden geopend. Vanaf twee uur kan iedereen praten met Scouting Warmond, Raadsagenda Oegstgeest OEGSTGEEST De minls^1 binnenlandse zaken heeft 1 riefswtjziging met betrekkingf kosten van eerste hulpverleri F verkeersslachtoffers toeyesta* Het onderzoek en aan een slachtoffer keersongeval, inclusief vcrt^J, delen en het opmaken W rapport wordt vergoed tot 1 drag van maximaal f 28,20. Het bedrag van f 28.20 wot 50 pet verhoogd voor verricht! 1. zaterdag tussen 00.00 en® of tussen 13.00 en 24.00 uur. 2 zonda*. im( 3. de nieuwjaarsdag, de oor ?a. tweede Paas- en Pinksterdag, de Kerstdagen, de Hemelv» de Goede Vrijdag, Koninginn een algemeen erkende feestd* 4. een andere dag dan punten 1-3 omschreven tus.^ en 08.00 uur of tussen 20.00 £f~- B en W stellen de raad 1 ze regeling akkoord te ga^n. De agenda voor d< 16 mei (19 30 uur) ziet er I uit. Grondaankoop t.b.v - Scholengemeenschap. Wijziging Algemene ordening. Vergoeding aan artsen ste hulpverlening slachtoffers. Verhoging subsidie bloemencorso. Benoeming onderwijzer re lagere school "De Sprin Ontslag onderwijzend I Vaststelling vergoeding dervijs over 1973. Onderwijskredieten. Comptabiliteitsbesluite Nota inzake delegatie! toegezonden I Wijziging reis- en singskosten verarden ing personeel 1373.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4