DA vrijt niet liet de PvdA Oud Poelgeest voor ïén dag raadhuis9 Begeleiding gehandicapte kinderen bij schoolvervoer is absoluut noodzakelijk" ees en tels Tien belangrijke CDA- programma-punten RVOLG OP CURSUS DE GEMEENTERAAD PAG 10 MEI 1974 It me goed herinner had de iet iing aan de pers van pro- voor de volgende raads- e vier jaar geleden minder lijf dan nu. Er zijn van d* W I» d partijen meer men- u twezig totnogtoe en de ge- raad wordt behaald. De huidige 'eid wordt aangegrepen om tanders bij de verkiezingen de loep te nemen. Een stuk ingsstrijd dus. het ook gisteren bij het de samenbundeling van jCHU en ARP. De politieke leynkel van de studenten- was gistermiddag de van handeling. Enkele da- kleed in het blauw-groen, inkleuren van het CDA, h L S iel LEIDEN Men mag de PvdA verwijten naar het CDA te lonken, de Leidse christen-democraten willen niet op vrijers voeten met de socialisten. Althans niet op dit moment. Lijst trekker Ham: „Er zijn geen onderhandelingen met de PvdA. We willen na de verkiezingen met alle partijen praten over de vorming van een afspiegelingscollege en we hopen, dat de PvdA zo verstandig is mee te doen". Bij de aanbieding van het pro gramma. het eerste van het Chris ten Democratisch Appèl) KVP CHU en ARP), nam Ham op deze manier bescheiden afstand van de PvdA, die heeft vastgelegd met de progressieve drie (PPR, PSP, D'66) een links programcollege te vor men als de meerderheid in KVP-fractieleider Driessen deed 't wat feller evenals CHU-aanvoer- der Vink, die in het bijzonder kri tiek had op de financiële para graaf in het programma van de PvdA. Het hardst schoot voorzitter J. Bosch van de Leidse stuurgroep CDA uit. Hij zei, dat de Leidse be volking op 29 mei zal moeten kie zen voor werkelijke inspraak of voor het monddood maken van 49 wat rillerig op t Rapen- pet. van de bevolking in het dage- nnt de deur was dicht. Ze iykS bestuur. Dit is een verkie- nieel uit van een groep, waarbij de ene D hkneigmgen had, maar van de helft plus één de an- er net iemand met probeert m Bosch noemde dit de dictatuur van ingekomen begon men met de meerd£!rl*id- H«J vroeg zich af langen van affiches. PvdA dit de mcning is van alle so- blfp.pSP-D'6e hadden dat cialistcn of de invloed van een gedaan en de beste plek- groep jonge intellectuelen, afkom- muur waren dus weg. de studenten vakbeweging die de arbeiderspartij ovterwoe- kert. het P PR - PSP -D'66 kwalijk, dat deze partü 2» gemakkelijk spreekt, over ontslag van ambtenaren, medebur gers, die zich jaren voor de stad heb ben ingezet. Ook van de voorzitter van de programmacommissie van de PvdA noemde Bosch het een onvoor stelbare benadering, doelend op diens uitsoraak in het studentenblad van August inusi, dat het schrijven van de ambtenaren "het verraad der klerken" is. Nog een aanval op links. Bosch naar aanleiding van liet PSP-pro gramma; Het gaat ons te ver om alle geld te besteden aan buurt- en olubhudswerk, het paradepaardje van het PAK. En betekent de paragraaf over de sport, dat er alleen een trim- baantje moet zijn in de Leidse Hout en een instuifmorgentje in de Vijf Meihal? LEIDEN Er wordt momenteel iveer gesleuteld aan de brug over de Rijnsburger- Maresingel, die Mare en Haarlemmerweg verbindt. Weer gesleuteld, want er wordt vaak aan de brug gewerkt. Dat is wel nodig. Wethouder Kret heeft van de week gezegd, dat de belangrijkste verbinding op instorten staat, vooral doordat er zwaar verkeer over gaat. (Foto Jan Holvast), i had met een groot biljet deur voor een uitsmijter Enkele leden beplak- cft met stickers van het w' oeg op hoeveel zetels het LEIDEN Volgens zijn program ma wil het CDA in de nieuwe raads periode het beleid van KVP en Prot. Het CDA verzet zich, aldus Bosch, Chr. groepering voortzetten, daarbij tegen polarisatie. Hij wees op de brief uitgaande van een visie op mens en van de 36 ambtenaren, die de afge- samenleving, die geïnspireerd is door lopen raadsperiode een bewijs noe- de boodschap van het Evangelie. Het men'. dat besluitvorming CDA wil streven naar participatie, ADVERTENTIE \ikt. Het werd de „ham- moeilijk verloopt als een deel van de verwerpt de polarisatie en verzet genoemd en lijsttrekker raad niet in het college is vertegen- zich tegen ondermijning van de de- U( (antwoordde die beschei- woordlgd. De CDA-voorzitter neemt mocratie iuy „acht", het resultaat van .verkiezingen dus. Hij zei dat de wethouder skandi- ',t bekend zijn. ,J)at is uk voor de fractie na de ngen". ih Driessen ging verder voorspelling van de ver- y snit slag: tien. En slager n on haalde de vleesprijzen Oprees het beleid voor het van de veemarkt terwijl A de Groenoordhal wilde \elen"), wat met die Is verband houdt en op d van de lagere vleesprijs, knaren nu betalen, zouden lensen op het CDA moeten ffl.Dertien zetels", zei hij i den. 6 en deed hij zijn sticker af a kte die stiekum op mijn HANS MELKERT. kantoor inspireert niet. een nieuw wèl! Een inspirerende werkomgeving schept een betere sfeer en geeft ook betere resultaten. Aspa adviseert u graag in meubelen. Heeft nieuwe ideeën. Voor een klein kantoor tot een kompleet kantoorlandschap. #\ASPA-LEIDENBV w.b n gesprekspartner voor kantooretficiency Rfel Oud Poelgeest zal op za- 15 Juni als „raadhuis" fun- 1 Die dag zal een groep men- waarschijnlijk voornamelijk tot-raadsleden, door middel een rollenspel een gemeen- ladszitting ensceneren, waar een „echte" burgemeester zal den aangezocht om als voor- dienst te doen. organisator van deze bij- omst ls in handen van de hting Burgerschapskunde en Vereniging voor Volkshoge- tolwerk, die daarmee inha- °P de Teleac-cursus De Ge- oteraad, waarvan de eerste Inmiddels op de televisie is ge- *erd. in deze gemeenteraads- isdering, die op nog twaalf kre volkshogescholen en vor- Rcentra elders in den lande gehouden, zullen twee Idapunten aan de orde wor- wstekJ. die uit de praktijk middelgrote gemeente in toland zijn geplukt. Het eerste Abunt gaat over ruimtelij- wdening en betreft de herzie- U van een bestemmingsplan, gevolg van nieuwe ontwikke- in de woningbouw. Het agendapunt is een subsi- verzoek van een educatief frum voor de aanstelling van functionaris, die belast zal den met een onderzoek naar on vormingsbehoeften van aa' en intellectueel zwakkere ^8 Geen gemakkelijke on derwerpen, maar dat is geheel van de Stichting Burger schapskunde en de Vereniging voor Volkshogeschoolwerk. Zij willen de toekomstige raadsleden een zo reëel mogelijk beeld ge ven van het werk, dat hen te wachten staat. De vrijdagavond vóór de raads vergadering komen de deelnemers voor het eerst bijeen. Zij worden dan opgedeeld in vijf fracties: PvdA. VVD. Prot. Chr. groepe ring, KVP en D'66, de partijen, die ook vertegenwoordigd zijn in de gemeente, waar bovengenoemde agendapunten behandeld zijn. 't Is wel de bedoeling elke fractie van evenveel leden te voorzien. Die avond krijgen de deelnemers ook de tijd om fractievergade ringen te beleggen en om de stuk ken te lezen. De standpunten van de fracties djn al min of meer vastgelegd in yen commissievergadering, die ge- icht is al gehouden te zijn. Ook laar kunnen de „raadsleden" die ivond kennis van nemen. De fractievergaderingen zullen wor- ien bezocht door belangengroepen lit de bevolking: vertegenwoordi- ;ers van een woningbouwvereni ging en het educatief centrum. Er sal. kortom, die avond in korte tijd veel werk moeten worden ver zet. Ook dat begoot illustratief te zijn voor de werkelijkheid. De vol gende ochtend heeft de gemeente raadsvergadering plaats, die 's middags zal worden nabespro ken (hoe werd de vergadering voorbereid-gebruik van het poli tieke programma, achterban, ambtelijk apparaat hoe verliep de vergadering, het gebruik van het reglement van orde, waarde ring van motieven, argumenten, spreekvaardigheid). Het is de be doeling om in november nogmaals een dergelijke bijeenkomst te be leggen. Dan kunnen o.a. de vra gen, die bij de nieuwe raadsleden de eerste maanden gerezen zijn, beantwoord worden. Het is overigens geen nood zaak, dat men de Teleaccursus vofligt om in Oud Poelgeest aeel te kunnen nemen, al is het wel wenselijk. De datum van 15 juni is expres gekozen, omdat dan de eerste drie televisieuitzendingen 6, 13 en 20 mei achter de rug zijn. Les vier tot en met les elf worden pas in de periode soetem- ber-oktober uitgezonden. Iedereen huidige en toekomstige raadsle den of andere belangstellen den, kan aan de mondelinge bij eenkomsten in Oud-Poelgeest deelnemen. Men kan zich opge ven bij Vormingscentrum Oud Poelgeest, postbus 4 in Oegstgeest. Nadere inlichtingen zijn te ver- krileen bil de Stichtine Burger schapskunde .postbus 349 in Lei en. Desgewenst ontvangt men de schriftelijke begeleiding bij de Teleac-cursus. De verwezenlijking van het pro gramma is afhankelijk van het aan tal zetels en de steun van andere partijen. Het programma zal aan zo veel mogelijk raadsfracties worden aangeboden als bouwsteen voor het beleid in de komende Jaren. De ver wezenlijking is ook afhankelijk van de financiële ruimte. Het CDA vindt tien belangrijke punten uit zijn programma de vol gende: Zo mogelijk duizend wooneenheden voor werkende jongeren met lage inkomens «huren met inbegrip van servicekosten en verwarming onder f. 200,- per maand, prijs peil mei 1974). Verlaging van de leeftijd bij urgentieverklaringen voor woningzoekenden. Stelselmatige verbetering en her stel van de bewoonbaarheid van vooroorlogse wijken (streefgetal 800 woningen per Jaar). Actief beleid van het gemeentelijk bouw en woningtoezicht. Bevordering eigen woningbezit. Bij huisvesting extra aandacht voor alleenstaan den, onvolledige gezinnen en in gezetenen met lage inkomens. Bejaarden Uitbreiding en verbetering van voorzieningen voor bejaarden, op dat zij zo lang mogelijk zelfstan dig in hun wijk kunnen blijven wonen en leven. Verbreding van de werkgelegen heid. met nadruk op arbeidsinten sieve bedrijven, kantoren, verede lingsindustrie en ambachtelijke bedrijven. Geleidelijke verhoging van milieubeschermingseisen. Zorgvuldig overleg met Kamer van Koophandel en organisaties van middenstanders, werknemers en consumenten bij vestiging van nieuwe winkelcentra en van groot schalige winkelvoorzieningen, zo dat met de belangen van alle be trokkenen rekening wordt gehou den. Uitgangspunt bij het binnenstads- besluit is de handhaving van een krachtige winkelstand, waartoe de binnenstad voor iedereen goed be reikbaar moet blijven. Bevordering van het wonen in de binnenstad door krotopruiming en nieuw bouw. Voorrang voor de weder opbouw van het gebied Heren gracht-Zijlsingel en de Camp. Zwembad Nieuw overdekt zwembad. Sport en recreatienota moet meest nood zakelijke voorzieningen aanwijzen. Bevordering van gelijke mogelijk heden voor vermaak en ontspan ning voor studenten en niet-stu denten. Gelijkwaardigheid en goede sa menwerking van bijzonder en openbaar onderwijs. Het onderwijs moet mede gericht zijn op de vol ledige zelfontplooiing van de leer lingen. Bijzondere aandacht voor achtergebleven groepen. Meer fietsroutes. Voortzetting van het beleid bij speelstraten en ver betering van de woon- en leef omgeving. Bevordering van voldoende moge lijkheden voor tandverzorging in Leiden. De buiger meer betrekken bij het bestuur door inspraak, openbaar heid, begeleiding bij inspraak en bevordering van de medeverant woordelijkheid. Verbetering van het contact tussen ambtenaren en de burgerij. Betere bescherming van de burgerij tegen overlast. LEIDEN „Het lijkt mij niet goed te verwezenlijken om moeders van geestelijk of lichame lijk gehandicapte kinderen als begeleidster te laten optreden in de busjes die het vervoer van en naar school verzorgen. Ouders van een dergelijk kind zijn meestal al overbelast; als een moe der naast een gehandicapt kind nog andere kinderen heeft dan zie ik niet hoe ze 's ochtends en 's middags er een tijd tussenuit kan gaan om alsbegeleidster te fungeren. Afgezien nog van het feit of ze er wel capabel voor is". Dat zegt de Leidse werkstu dent Wouter Westerkamp «26) over het desbetreffende onderzoek dat de afdeling Onderwijs van de ge meente Leiden gaat verrichten. De kwestie van de begeleiding kwam deze week ter sprake in de gemeen telijke onderwijscommisie naar aan leiding van een ongeluk, enkele maanden geleden, waarbij twee jonge, moeilijk opvoedbare kinde ren tijdens het vervoer naar school uit een busje waren gevallen. Wouter Westerkamp was de chauffeur van het bewuste busje. Hij heeft kort na het ongeluk dat part time baantje er aan gegeven, "om dat ik vond dat ik de verantwoorde lijkheid niet langer kon dragen". Moeilijkheden Wouter Westerkamp acht begelei ding in de busjes overigens wel drin gend nodig. Daar laat hij geen mis verstand over bestaan. "Ik ben een klein half jaar bij een taxi-bedrijf chauffeur voor het vervoer van ge handicapte kinderen geweest. Ik had een heel lange route af te wer ken. Er tging geen dag voorbij zon der dat ik het busje onderweg tot stilstand moest brengen, omdat er moeilijkheden met de kinderen on derling waren. De fout is volgeng mij namelijk dat alle categorieën gehan dicapten (geestelijke. 1 ichamelijke, geestelijke én lichamelijke) door el kaar worden vervoerd. Dat geeft ruzie en vechtpartijen; sommige kin deren verdragen elkaar nu eenmaal Door Ruud Paauw niet. Ik trachtte de herrie altijd op een milde manier te sussen, maar ik weet van andere chauffeurs dat zij wei minder pedagogische midde len hanteerden om de orde te hand haven. Als chauffeur was ik eigen lijk een gevaar op de weg. Ik moest mijn aandacht voortdurend verde len tussen het verkeer en de kinde ren in de bus. Dus ik weet maar a' te goed hoe hard begeleiding bij he4 vervoer nodig is". Maar als die begeleidingstaak dan niet door de moeders ter hand word' genomen, door wie en hoe dan wel9 Wouter Westerkamp heeft dat eens in een paar andere plaatsen nage- Dlozen. "In Den Haag is het vervoer van dergelijke kinderen in handen van de Stichtine Vervoer Gehandi capten. Die maakt gebruik van het gemeentelijk vervoerbedrijf. Bege leiding is daar verplicht en wordt trouwens ook gewoon betaald. Ir Alkmaar heeft men voor dit vervoer de NZH ingeschakeld. Daar gebruikt men een klein model stadsbus, die veel beter beveiligd is dan de bus jes zoals die hier rijden". Die onveiligheid van de busjes onderstreept Westerkamp nog eens met zijn lezing van het «ingeval in februari, dat aanleiding was tot kamervragen en de discussie over ADVERTENTIE ADVERTENTIE CORRY HA&OORT, INTERIEURKUNST MU!; DEK DAG Doezastraat 14 - Leiden Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blyvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN In het Groot Auditorium van de Leidse universiteit is gisteren de dr. Saai van Zwanenberg prijs uitgereikt aan drs. J. D H. Homan, assistent-directeur van de scientific-development-group van Organon Int. BV te Oss, en aan prof. dr. J. Polderman, buiten gewoon hoogleraar in de farmaceutische technonogie en de artsenij- bereidkunde aan de Leidse universiteit. Dr. Homan kreeg de prijs voor de fundamentele ontioikkeling van geneesmiddelen die de bijnierschors stimuleren tot het produceren en afscheiden van bijnier schorshormonen. De prijs ging naar prof. Polderman voor zijn bijdrage tot de ontwikkeling van de farmaceu tische technologie. De dr. Saai van Zwanenberg prijs is door de gelijknamige stichting ingesteld en heeft tot doel wetenschappelijk onderzoek van geneesmiddelen en hun toepassing te bevorderen. Op de foto van Jan Holvast reikt prof. dr. E. M. Cohen, buiten gewoon hoogleraar in de fundamentele farmacologie in Leiden, de prijs uit aan prof. Polderman (rechts). het vervoer van het gehandicapte kind op gang bracht. "Ik had die ochtend 15 tot 17 kinderen in het busje. Daarvan stonden er een ~paar. Dat was op zichzelf niets on gewoons, er moesten altijd kinde ren staan «de gemeente betaalt de betrokken taxi-bedrijven voor het vervoer per kind, R. P.)Twee jonge kinderen vroegen toen of ze helemaal achterin het busje mochten zitten. Dat vond ik goed omdat ik liever zo min mogelijk kinderen staand in het midden- compartiment wilde hebben. Daar is namelijk een deur en die mag volgens de wet nu eenmaal niet vergrendeld worden. Maar ik rea liseerde me niet dat die kinderen '"achterin de achterdeur wel eens konden open doen. En dat was pre cies wat er gebeurde. Een on achtzaamheid waar ik uiteraard zelf voor verantwoordelijk was. Die twee kinderen rolden als gum miballetjes de straat op. Ik reed toen juist op een rustige weg In 't Morskwartier, met een gangetje van niet meer dan 30 km/u Ik had net een bocht genomen. Die rustige straat en dat kalme gan getje zijn de redding van die kin deren geweest". Veel të vol Wouter Westerkamp vond dat het busje dat hij dagelijks reed veel te vol zat (gemiddeld 21 kinderen). Hij aarzelt niet in dit verband de vergelijking te maken met vee- vervoer. Controleede de politie ian niet? Westerkamp: „Ik heb er nooit iets van gemerkt. Vele ma len heb ik met wat je noemt een volle bak gereden, maar controle heb ik nooit gehad. Ik heb daar ?erlijk gezegd wel eens op ge- loopt". Dat de wet op dit punt verre /an duidelijk is en de nodige ont snappingsclausules inhoudt, acht, hij in het geheel geen beletsel om toch de zaak goed in de hand to houden. "In Alkmaar bepaalt de af deling Onderwijs zelf de voorwaar- den, waaraan het vervoersbedrijf heeft te voldoen. En de Sociale Dienst controleert het. Daar is niet 'ens politie bij nodig". Westerkamp is van oordeel dat er jij het vervoer van gehandicapten jp nog veel meer dingen moet «wor den gelet. Zoals op wie er chauf feert. „Toen ik me voor dit baantje neldde werd er niet. eens naar mün rijbewijs gevraagd. Ik had maan den zonder kunnen doen. De medi sche keuring die ik moest onder gaan, was ontzettend oppervlakkig. Je bloeddruk wordt gemeten en er wordt even naar Je ogen gekeken. Verder moet Je een hoop vragen be antwoorden. Ik heb meegemaakt dat een man, die zijn baan vaar wel had moeten zeggen omdat hij een zware hartkwaal had. gehandi capte kinderen reed. Zoiets zou niet mogen voorkomen. De selectie moet beslist nauwkeuriger zijn". Maar er is nog aanzienlijk meer, o.a. de kwestie van de veiligheidsgordels en de krappe rijtijden "waardoor je zelden of nooit op tijd bij de scholen kon zijn". Wouter Wester kamp zegt tot slot dit: „Als ikzelf een gehandicapt kind had. dan zou ik het onder de huidige omstandig heden voor geen prijs met zo'n bus- Je laten meegaan".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3