Van der Smissen werpt schema op de schroothoop BIJLTJESDAG IN DE EREDIVISIE Steegman heeft nu 'jaknikkers' om zich heen.. HE errassingen in wereldkampioenschap bandstoten arstens en Priem r rinten naar zege )s speelt om ikkerbokaal Jaap van Praag is weer alleenheerser SCHORSING EN BOETE VOOR ACHTERBERG Geheugen MILITAIRE INTERLAND EEN KLUCHT Rijpwetering G.D.A. JPAO 1" MEI 1974 DOORNIK De 19-jarige Brabander Christ van der Smissen heeft op de eerste dag van het wereldkampioenschappen bandstoten in de Belgische stad Doornik door overwinningen op de Japanner Nubuaki Koayashi en de Fransman Francis Connesson en een verrassende nederlaag van Raymond Ceulemans tegen Siebert niet alleen een goede uitgangspositie verworven voor een hoge plaats m de eindklassering maar er ook voor gezorgd dat het vastgestelde toernooi- schema al onmiddellijk m de war is gelopen. ist van der Smissen "Ik wist dat Ik een om te winnen", zei Gerben gisteren kort na de finish stiende etappe van de Ron- Spanje. "Toen ik de klim o goed was doorgekomen, ed". Hoe goed bewees de derlandse deelnemer aan aan het eind van de rit, t renners zich niet al te den willen inspannen. In purtte Karstens naar de ge, voor de Spanjaard Pe- n de Fransman Danguil- uente (Spa) en Agostinho [stens staat igste. rlands succes was er ook ide van Romandië. Cees intte aan het eind van de ippe naar de overwinning. Pintens en Van Roos- amen als tweede en derde indstreep. Joop Zoetemelk vierde plaats. De Italiaan die vijfde werd blijft alge- Ér, voor zijn landgenoot (op 3 seconden), de Belg dor den Hertog (op 41 se- CJoop Zoetemelk (op 1.28) t de 38ste plaats. Frisol agploegenkl assement. Deen Ole Ritter heeft de ppe van de wielerronde la gewonnen. Ritter nam in het algemeen klasse- van de Belg Roger de die op ruim 12 minuten maar was geëindigd, vierdaagse van Duinker- ie zege in de tweede etap- ie Belg Mare de Meyer, erd Willy Teirlinck (Belg), Fransman Fussien. De ft de leiding in het alge- ssement voor Fussien en - In de week van 18 tot is organiseert DOCOS een ^toernooien. Eén daarvan ttlvaartsdag 23 mei en wel fctionale A-toernooi om de teal". Bokaalhouder is het R.C. Mechelen, dat ook dit ajn betaalde jeugd tot de ïs behoort. Verder nemen Haarlemse D.C.O., Hoofd- lingen en de organiserende De Peter Bonetti Trophy- ageningen kon dit jaar niet ea komen. Aan het toernooi ar een nieuwe pry's toege- tel de Holiday Inn-wissel- ®id voor het elftal dat tot opvallende prestatie in het aal-toernooi komt. De van de wedstrijden, die ge- tóen in de Kikkerpolder, is r gesteld en staan o.l.v. kters uit de le en 2e klasse 14 mei a.s. aanvang 18.30 DOCOS op het sportcom- I® Kikkerpolder een oefen- I tegen ESTO. De roodwitten f ile eerstkomende weken ook !en Blauw Zwart, Laak- en V.ü.C. de Belgen Maertens en Merckx. Via- nen (tiende in de rit) staat als veer tiende geklasseerd op 1 min 35. O De Tsjecht Antonin Bartonicek zegevierde in de tweede etappe van de amateurwielerronde Warschau Berlijn-Praag. Hij legde de 152 ki lometer van Plonsk naar Torun af in 3 uur, 32 minuten en 36 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Vlasti- mil Moravec en derde de Pool Sta- nislaw Szozda. De Rus Aavo Pikoes werd leider in de algemene rang schikking. Best geplaatste Nederlan der in de rit. was Van Helvoirt (ze vende), die werd gevolgd door Schlir (elfde). In het algemeen klassement is Gevers met een negentiende plaats, op 1 min en 32 seconden, de beste Nederlander. Amsterdam Jaap van Praag is weer alleenheerser in het bestuur van Ajax. De dwarsliggende Arie de Wit, door de Amsterdamse le denraad naar voren geschoven om Van Praag tegenspel te bieden, heeft zich uit vrije wil teruggetrok ken. De Wit, die zich aanvankelijk fel kantte tegen het ontslag van Kno bel, keerde recentelyk vroegtijdig terug uit Frankrijk waar Ajax een vriendschappelijke wedstrijd speelde. Dit als gevolg van verschil van me ning met Jaap van Praag. Gisteravond gaf het bestuur van Ajax het volgende communiqué uit: „In een donderdag gehouden leden raadvergadering van Ajax is de heer A. de Wit terwille van de een heid in de vereniging als algemeen commissaris uit het AJax-bestuur getreden'. Arie de Wit leek voorbestemd om Van Praag op te volgen als voorzit ter. De plannen om een directeur betaald voetbal vrij mandaat te ge- \en waren in grote trekken van hem afkomstig. Zoals bekend is Hans Kraay in dat verband al ge polst. ZEIST Eddy Achterberg, de in de wedstrijd tegen Feyenoord zo fel bekritiseerde middenvelder van FC Twente, heeft aan zijn door scheidsrechter Charles Corver ge toonde gele kaart in die wedstrijd een schorsing van één wedstrijd overgehouden. Tevens kreeg de Twentenaar een boete van 250 gul den. Want Van der Smissen, in Door nik aanwezig omdat de Neder landse kampioen Hans Vultink geen zin had in dit reisje, had vol gens het Japanse systeem van daag tegen Dielis en Ceulemans moeten uitkomen. Voor de zoveel ste maal echter in dit seizoen moest er worden gechangeerd met de rondes en werd Siebert de eerstvolgende tegenstander van de Brabander. Het minst gelukkig met deze gang van zaken was Connesson, die het nu vandaag tegen de twee Belgen moet gaan opnemen. De Fransman, die eerder van de Ar-' gentijn Oswaldo Berardi had ge wonnen, had zichzelf echter niets te verwijten. Misschien had hij de ontmoeting tegen Van der Smis- Connesson sen, die hij zowel vorig Jaar in Berardi Wenen als onlangs in Zandvoort Kobayasihi in het toernooi om het Europese kampioenschappen ruim had ge klopt, iets te licht opgenomen. Con nesson was echter al spoedig een gewaarschuwd man geweest toen Van der Smissen met kleine se ries wegliep. Weliswaar kwam Connesson nog terug en stond halverwege slechts één punt achter (9897) maar dat had de beter dan in zijn eerste par tij spelende Brabander niet ver ontrust. Hij bracht Juist op dit belangrijke moment Connesson met een goed gespeelde serie van 57 aan het wankelen en voltrok 'n paar beurten verder met een reeks van 26 het vonnis over de Fransman. Deze probeerde wel in de nabeurt de schade tot een re mise te beperken maar een ach terstand van 85 caramboles was 'n te zware opgave. Hij scoorde nog 57 punten, op zichzelf al een ge weldige prestatie. Van der Smissen had het in zijn eerste partij tegen de kersverse wereldkampioen driebanden Nu buaki Kobayashi uit Tokio heel wat moeilijker gehad. De Ja panner, die in de andere spelsoor- ten dan driebanden beslist niet tot de eerste garnituur behoort, ging vanaf de eerste bal zwaar verde digen en belette zo Van der Smis sen, een beter bandstoter, aan vankelijk het scoren. Toch liep die Nederlander gelei delijk uit en leek bij een stand 62 118 al haast onaantastbaar. De Ja panner, wiens nationaal kam- pioensgemiddalde van 7.42 ge flatteerd is omdat in Japen de par tijen slechts 100 punten lang zijn, kwam echter sluipend naderbij. Tot op één punt: 182—183. Toen bevrydd'e Van der Smissen, die eigen lijk begin deze week voor de militaire dienst had moeten opkomen maar wegens het biljarten uitstel tot juli heeft gekregen, zichzelf met een slot- serie van 17. De partij, die enkele malen was onderbroken voor het be zoek van de Belgische prins Albert, had, meer dan ZVj uur geduurd. 200 30 154 30 5.66 v.d. Smissen 200 30 35 Ceulemans 200 15 69 13.33 Weingartner 59 15 19 3.93 Siebert 48 10 13 4.80 Dielis 200 10 120 20.00 vxi. Smissen 200 18 57 11.11 Connesson 172 18 57 9.95 Berardi 124 28 18 4.42 Kobayashi 200 28 28 7.14 Weingartner 108 15 27 7.20 Dielis 200 15 36 1323 Ceulemans 139 21 33 6.61 Siebert 200 21 57 9.52 De stand na twee ronden is nu: Dielis 4 120 16.10 v.d. Smissen 4 57 823 Ceulemans 2 69 9.41 Siebert 2 59 8.00 Connesson 2 57 7.75 Kobayashi 2 35 6.58 Weingartner 0 27 5.56 Berardi 0 30 4.82 DOORNIK De voorzitter van de biljartbond, de Belg Geor ges Troffaes, is nooit sterk in het onthouden van namen ge weest. Ook donderdagmiddag bleek dat weer toen hij de acht deelnemers aan het wereldkam pioenschap bandstoten in Door nik aan de Belgische prins Albert moest voorstellen. Christ van der Smissen was "Le Neerlandais Bessems", de Oostenrijker Weingartner bleef helemaal naamloos en redde de zaak maar door zichzelf voor te stellen. Ook bij de als laatste in de rij staande Westduitser Sie bert, die twee weken geleden notabene in het nieuws was ge komen door in het Spaanse El- da bij verrassing de Europese ti tel in het kader 47/2 in de wacht te slepen, dreigde de be jaarde voorzitter te falen. Op het laatste ogenblik kwam hij hier uit de moeilijkheden door snel achter de rug van de prins om aan Dielis te vragen wie dit nu wel weer was. Bij de komst van Prins Albert, waarbij in België een veel stren ger protocol wordt gehanteerd dan bij ons, werden overigens de aan de gang zijnde partijen midden in series van Van der Smissen en Connesson zonder pardon voor geruime tijd on derbroken. DEN HAAG Zondag, bijltjes dag. Of: laten de ware eredivisie clubs opstaan. Ron Groenewoud heeft het daar te kwaad meë. Hij camoufleert dat trouwens niet. „Te gek. Het is volkomen uit den boze om het doelsaldo te laten beslissen. Het werkt het negati visme in de hand. Ik zeg je hier bij, dat mocht FC Groningen erin slagen het vege lijf te redden, we het 'n volgend keer anders doen. Dan spijkeren we wel de pot dicht, om eens een voetbalterm te ge bruiken". Door Ger Stollk „Dat deed FC Groningen zeker niet tijdens het bijna afgelopen seizoen 1973—74. Groenewoud: „Dat is het hem nu Juist. Wij hebben het on gunstigste doelsaldo. Wij zijn met een positieve instelling naar iedere tegenstander gegaan. We hebben geredeneerd dat dat de enige ma nier was op goodwill voor het voet bal en voor FC Groningen te kweken. Met als resultaat dat we bij Ajax 9—0 verloren en bij Feyenoord met 70. Nee, toen speet ons dat niet. Maar wanneer we op het doel saldo degraderen, weten we hoe het komt. Dan kunnen ze zeggen dat we wat hebben geleerd." Zondag, wie van de vier. FC Gro ningen, NAC, NEC of Roda JC. Twee clubs, die na zondag gedoemd zijn af te vallen naar de eerste di visie. Een strijd, waarin op dit mo ment weinig tekening zit. Immers, het Nijmeegse NEC moge de laatste plaats in de eredivisie bekleden de ploeg moet in staat worden geacht te winnen van Haarlem. En het Bredase NAC, heeft als extra han dicap dat het op de slotdag heeft op te tornen tegen landskampioen Feyenoord. Omdat Feyenoord het traditioneel lastig heeft in Breda, maar ook omdat Feyenoord de afgelopen week /l(VVV wnd fa Door Sparta afgedankte Ter Horst ROTTERDAM Leo Steegman mag er dan volgens sommigen het nut niet van inzien, Gerrit ter Horst is zaterdagavond Sparta's of ficiële gast. Waarmee geenszins ge suggereerd wil zijn dat de heren Steegman en Ter Horst elkaar op die avond ook geroerd de hand zul len drukken. Ter Horst: "Dat hoeft van mij niet zo nodig. Onlangs kwam ik Steegman op Spangen te gen. Met zijn neus in de wind liep hy me voorbij. Heel kleintjes zoiets. Maandagavond op het rood-witte- mannetjes-diner wilde ik expres recht tegenover hem gaan zitten. Maar Willy Kreuz attendeerde me erop dat ik twee stoelen verder moest plaats nemen. Dat vond ik jammer." Door Ger Stolk feestend heeft doorgebracht en eerst gisteren de training hervatte moet de Bredase in staat zijn een gelijkspel te bevechten. Aangeno men dat Roda JC en FC Groningen er niet in zullen slagen ook maar een punt te verdienen ten koste van respectievelijk Ajax en PSV, zouden genoemde clubs wel eens alle op 21 punten kunnen eindigen. In dat geval is FC Groningen ge zien" en hangt het van de uitslagen van zondag af of NAC dan wel of Roda JC mee zal worden gesleurd. Ron Groenewoud: „Dit is zeer on bevredigend. Met beslissingswed strijden zou Je dit alles hebben kunnen voorkomen. Dat zeg ik niet nu we de kans lopen daardoor te degraderen. Nee, dat heb ik steeds beweerd." Henk Wullems desgevraagd: „Onzin. Wij hebben er nooit rekening mee gehouden dat ons dat boven het hoofd zou hangen. We hebben ie dere wedstrijd met een optimale in zet gespeeld. Niettemin gelooft ie dereen in Breda in het wonder. Ik ook, ook al is Daan Schrijvers ge blesseerd en heeft Van Rooy bron chitis. Waarom zouden we het niet halen? Wat we mee hebben is dat Ad Bak ker speelt. We hebben na zijn rode- kaart om een mondelinge strafzaak gevraagd. Nou, het werd niet bewe zen geacht dat hij over de schreef ging. Niettemin werd hij wel voor een wedstrijd geschorst. Dat ge schiedde al tegen Go Ahead Eagles. Waardoor Bakker er tegen Feyen oord bij is". Leen Looyen houdt zich wat de strijd van NEC tegen Haarlem be treft aardig op de vlakte. „Ik zeg er liever niets te veel over. De span ning is hier te snijden. Het is een voordeel dat we een beter doelsaldo hebben." Bram Geilman, de doelman van Roda JC, hoopt al evenzeer op een wonder. Ajax is voor ons nog altijd sterk. Niet té sterk hoop ik. Ik hoop dat alle clubs hun sportieve plicht doen. En voor de rest is er weinig zinnigs over te zeg gen. Het mag dan al weer wat weekjes geleden zijn dat Sparta-trainer Leo Steegman zijn geroutineerde voor- stopper afdankte, Ger ter Horst praat nog op dezelfde rancuneuze toer als toen. Hij„Het is Steeg man eindelijk gelukt een aantal jaknikkers rond zich te verzamelen Eerst Eijkenbroek, boen Bosveld en toen ik eruit. Hij heeft ze nu. Al die jonge spelers die overal ja en amen op zeggen. Die nooit iets te rug durven roepen. Maar hij ver geet één ding. In htm hart moeten ze Steegman geen van allen. Nu durven ze nog niets te zeggen. Bang als ze zijn voor hun plek. Maar wanneer de concurrentie is wegge- DEVENTER Door een clow neske arbitrage van de Westduitse scheidsrechter Esweiler is de milil- taire interland tussen Nederland en België op het Go Aheadterrein gis teravond meer een klucht geweest, dan een voetbaltreffen. Hoewel de strijd uiterst sportief verliep, goo chelde de arbiter met gele en rode kaarten. Zo werd in de 68ste minuut de Belg Vergote (SV Waregem) uit het veld gestuurd en twee minu ten later moest Van Mechelen (Ber- chem Sport) huilend naar de kleed kamer. Beiden wegens aanmerkin gen op de leiding. Zo was het voor militair Oranje vrij makkelijk de zege binnen te halen. Tot aan de rust bleef het bij veel éénrichtingsverkeer naar het Belgi sche doel, maar treffers bleven nog uit (0—0). Twee minuten na rust, miste invaller Meyer een strafschop die wegens hands was toegekend. De Belgen namen toen zelfs de leiding door Stevens die een fout van Reits- ma afstrafte (0—1). Vijf minuten la ter scoorde Van Staveren echter na een vrije trap van Verstraaten (11). Toen de Belgen nog maar met ne gen man speelden was het voor Ne derland niet moeilijk uit te lopen. Koerver schoot tweemaal binnen vier minuten raak en "thuisspeler" Strijdveen zorgde vlak voor tijd voor de vierde treffer (41). Nederland heeft nu aan een gelijk spel tegen Oostenrijk (de thuiswed strijd eindigde in Leeuwarden in een overwinning van 20) genoeg om zich voor de eindronde om 't CISM- kampioenschap (volgend Jaar in West Duitsland) te plaatsen. ADVERTENTIE Promotiewedstrijd Aanvang 14.30 uur U.D.O.-terrein te OegstgeesL Een Kowalik, een Doesburg en een Kreuz zeggen het nu al onenlijk. De rest volgt. Op Nol Heijerman na. Die houdt zijn mond tot ieder een zijn mening heeft gezegd. Pas dan komt hij doorgaans met zijn visie. Weet je hoe ze Heilerman noemen, de spelers? De Farizeeër. Ik geloof dat Wiel Coerver dat des tijds heeft verzonnen. Persoonlijk weet ik ook dat een aantal oe- stuursleden het niet eens is geweest met de wijze waarop ik aan de kant ben gezet. Dat is een orettige gedachte voor me" ,.Ik beklemtoon dan ook ik niets tegen Sparta als club heb. Sparta was een stuk van mijn le ven. Sparta heeft me ook altijd erg goed behandeld. Ze hebben me zelfs een vrije transfer gegeven. Ondanks het feit dat ik pas dertig ben." Een vrije transfer. Naar -""lke club? Ter Horst: "We oriënteren ons Do- nenfeld behartgt mijn belangen Er zijn aanbiedingen uit zowel de ere divisie als de eersteel ivisie. Doorgaans willen spelers, die een vrije transfer krijgen slechts hun zakken vur°n. Dat geldt niet voor my .Ik ben pas dertig .Nog te ambitieus .Er zijn twee eredivisieclubs die interesse hebben Eén is FC Den Haae de andere speelt nu nog eredivisie Wanneer het geen eredivisie-ploeg wordt dan wel graag een eerste di visieteam met perspectief. Naar Willem II, een ploeg die met hangen en wurgen onderaan bun gelt, ga ik van mijn leven niet." Die verhalen hebben overigens wel gecirculeerd. Ter Horst: "Ik weet het. Het heeft zelfs in een krant gestaan. Het schijnt dat ze in Tilburg graag het duo Eijkenbroek-Ter Horst weer bijeen hebben willen brengen. Ik heb gezegd: okay, maar dan moet Je eertst Eijkenbroek verko pen. Met Eijk speel en praat ik nooit meer- Zakelijk heeft hij ge probeerd me te pakken. Dat is iem niet gelukt. Maa rhet was voor mij wel aanleiding om te zeggen dat ik nooit meer iets te maken met hem wil hebben". Gerrit ter Horst over Sparta: 'Hec gaat me aan het hart. Ik he* ^t al gezegd. Sparta was een stuk van myn leven. Wanneer je je realiseert hoe we vooral de afgelonen -*e, vier jaar speelden en je kijkt wat ze er nu van terecht brengen, schieten je de tranen in de ogen. Verjongen is goed. Maar niet in een versneld tempo want dan ga je naar de haaien. Kijk maar naar AC Milan. Bij FC Den Haag barsten ze van het talent, toch staan ze maar net boven de rode lijn. Bij FC Haag komen ze zeker wanneer De Zoete straks stopt die geroutineerde man tekort die de jongeren in het veld als het ware begeleidt. Middelmatig Want ze moeten 'ook nog maar af wachten hoe het met Mansveld af loopt. Bij Sparta voorzie ik het niet anders. Jongens als Meutstege en noem ze maar op, zeggen tegen de trainer Ja en amen maar dat ty peert ze tevens als voetballe- Ik bedoel dat Je op zo'n manier °en aantal middelmatige spelers biieen krijgt, die geen uitschieter kennen. Dat zit in hun karakter ingebak ken." Gerrit ter Horst zaterdagavond voor het laatst op Spangen? Hij: „Wan neer er een eredivisieclub voor me uit de bus komt, verschijn ik nog maals op Spangen. En dat lijkt me eerlijk gezegd wel leuk. Tegen Spa- ta heb ik niets. Dat wil ik nog maals kwijt. Tegen Steegman uiter aard wel. Die is onmenselijk en ar rogant. Echt, Sparta gaat me na aan het hart. Maar wanneer ik hoor dat bestuursleden als Bouwer en Aardsen scoutingswerkzaamhe- den verrichten dan denk lk, dat kan niet goed gaan. MET Mos SLBCUTB ENkKLÊ 77SMTAl.L£fJ ZAUD- l*'v. KOZRBLB TH .SPELEN KKDöT APPI& DB 6>AL... NADAT APPIÊ HAPP/e DE EN/6Ê QU&&Y&&L I EN OAApMee i og uieo^rew] mad <aeeso. Ter Horst tlinks) samen met Nol Heijerman op een archieffoto.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15