r ij( t 111< x j v reidt hulpverlening van )litieke gevangenen uit fonnik is niet meer de man van weleer Ken mooi meegenomen voor moederdag: «mmiiamm» Praeses gereformeerde synode verdedigt het Zuid-Afrika beleid evrouw Allende bij Raad van Kerken: USISTENTE PERSONEELSADMINISTRATIE Boerenrok V n 10 MEI 1974 Derde deel voor geslachtelijke betrekkingen met andere sekse ^TIKAANSTAD (AP) Uit yesultaten van een onderzoek iT de Capucijner-monniken rt en het Vatikaan was hier- behoorlijk ondersteboven, dat a eenderde der gevraagden ge lijke betrekkingen met de m ere sekse ambieerde en ook geweld was, zonodig, "als dit maatschappelijke gerechtig- ten goede kwam". 5t onderzoek was georgani- 'j door Capucijnen en sociolo- en de vragenlijst was voorge- aan 14.000 Capucijners van jO.OOO hem invulde. In 1971 men met het onderzoek be- men. li het resultaat blijkt duide- dat de baardige monnik die leven slijt in het gebed in een afgelegen klooster niet meer de man is van weleer, en dat de win den die de veranderingen in de wereld hebben aangevoerd, ook hem niet onberoerd hebben gela ten. De Nederlandse pater Assel- donk, assistent-generaal der Ca- vumer Orde, verklaarde op 'n pers conferentie dat het onderzoek "onze vreugden en onze zorgen weerspiegelt". Het merendeel der monniken, zei hij, voelde zich niet gelukkig over de drie geloften van kuisheid, armoede en gehoorzaamheid. Niet minder dan 97,7 percent der gevraagden had laten weten de voorkeur aan werken te geven bo ven bedelen. De kerkelijke meerderen van de monniken, aldus was 59.4 percent der ondervraagden van oordeel, moesten geen besluiten nemen zonder dat de monniken erin wa ren gekend, en 33.2 percent der ondervraagden vond dat de mon niken him eigen beslissingen moesten nemen en dat hun su perieuren niet moest worden toe gestaan deze te veranderen. De meeste monniken vonden de kuisheidsgeloften de moeilijkste, en lieten weten dat veel van de beperkingen ten aanzien van con tacten met de andere sekse moes ten worden ingetrokken. Terwijl 67.1 percent vond dat "een broeder het aanknopen van lijflijke contacten met leden van de andere sekse moest vermijden tenzij hij zijn belofte van kuis heid wilde verbreken, was haast een derde, namelijk 29,6 percent, van oordeel dat de broeders die betrekkingen vrijelijk moesten kunnen aanknopen. Een nog groter percentage, na melijk 35.6, zei dat het ontberen van de liefde van een vrouw "ver hoedde dat de persoonlijkheid van die broeder tot volle ont plooiing kwam". Een overweldigende meerder heid der ondervraagden meende dat de kuisheid voor de kerkelijke orden moest blijven bestaan maar een welhaast even grote meerderheid, namelijk 61.9 pro cent, was van oordeel dat pries ters tot die orden behorend, zou den moeten mogen trouwen als zij dit wensten. De kuisheidsgelofte werd als één van de moeilijkste plichten ervaren door monniken in Oost- Af rika Inddë, Pakistan en Zuid- Italië. In Noord-Amerika was 57 percent der 1284 ondervraagden van me ning dat de kuisheidsbelofte niet de zwaarste was van de drie. Aan de andere kant bevond zich in Noord-Amerika het grootste percentage, en wel 47.9 van de monniken die ervoor waren dat zij mochten trouwen. Voorts bleek uit het onderzoek dat de Franse geestelijken het meest bereid waren geweest on derwerpen van geslachtelijke aard te bespreken en dat de Britten en de leren zich hier het gereser- veerdst hadden betoond. UTRECHT De steun van de Ge reformeerde Kerken in Nederland aan het anti-racismefonds van de Wereldraad van Kerken houdt niet in, dat de Gereformeerde Kerken hulp verlenen aan militaire bevrij dingsbewegingen in Zuid-Afrika. Dit zegt dr. A. Kruyswijk, praeses van de generale synode van de Neder landse Gereformeerde Kerken, im een brief aan de heer J. S. Gericke lid van het moderamen van de Ne derduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. Gericke had enige tijd geleden een "open brief' aan de gereformeerden in Nederland gestuurd waarin hij hen verweet dat zij "de ene hand vriendschappelijk uitsteken naar hun Zuidafrikaanse geloofsgenoten, ter wijl door hun steun aan de zwarte be vrijdingsbewegingen hun andere hand bevlekt is met bloed". In zijn antwoord zegt dr. Kruys wijk nu: "Solidariteit met de zwar ten betekent voor ons geenszins, goedkeuring van geweld. Onze soli dariteit gaat niet uit naar vrijheids bewegingen als zodanig, maar naar mensen die zich be knecht voelen. Onze steun beperkt zich tot huma nitaire doeleinden". IT Mevrouw Beatrice eft tijdens de vergadering iad van Kerken in Amers- ringend beroep op de ker- tot uitbreiding van hun le politieke gevangenen in He Chilenen die opkomen sdiging van de nensen- het herstel van de de- Dit meldt de perscom- de Raad van Kerken. Allende drong er in het op aan dat buitenlandse ran kerken permanent in gaten gaan houden hoe iet de mensenrechten is nuttig zou haar volgens et Vaticaan, van bisschop- V:- an de Wereldraad i en van kardinaal Alfrink tionaal voorzitter van de vredesbeweging Pax thans van noord tot zuid gevangenis", aldus me vrouw Allende. „Er zijn tal van con centratiekampen en speciaal inge richte massakerkers. De schattingen van het aantal doden na de staats greep lopen uiteen van 15 tot 40.000. De martelingen en het moorden gaat door". Christenen en marxisten, leden van de christen-democratische par tij en van linkse groeperingen wer ken aan de vorming van een een- heids-verzetsfront. Op een vraag van prof. Patijn van de sectie internationale zaken verzekerde mevrouw Allende dat de militaire junta in Santiago de Chile wel degelijk gevoelig is voor diplo matieke en andere pressie van over de grenzen. Zij verzocht de kerken daarom voor hun protesten alle mo gelijke milieus en tribunes te benut ten. Mevrouw Allende nam goede nota van het feit dat een lid van de raad, mevrouw Went- V. d. Vring (Ne derlandse Protestantenbond) kort na de putsch met. een afvaardiging van de Wereldraad van Kerken Chili heef bezocht in een poging de mensen rechten veilig te stellen, en dat mo menteel weer een delegatie van de Wereldraad in Chili vertoeft met eenzelfde opdracht. Mevrouw Allen de drong in dit verband aan op maxi male publiciteit over de bevindingen van dergelijke missies. Op een vraag van kardinaal Al frink bevestigde mevrouw Allende dat de in Chili werkzame oecumeni sche comité's tot steun aan de ver volgden alle medewerking verdie nen. Zij gaf ds. Van Halsema (gere formeerd) als bescheid dat ook assis tentie van de Reformatorische Ker ken in de andere Zuid-Amerikaan se landen zeer doeltreffend zou zijn. Tijdens de gedachtenwisseling vroeg zij hulp voor nog twee catego rieën in het bijzonder: de artsen die hebben geweigerd mee te doen aan de staking tegen president Alleende en daarom door de junta brodeloos zijn gemaakt, en de advocaten die momenteel pleiten in politieke mon- Mevrouw Allende sprak herhaal delijk haar dankbaarheid uit voor wat de bij de raad aangesloten ker ken, kardinaal Alfrink met Pax Christi en de 38 uitgewezen Neder landse missionarissen voor Chili hebben gedaan. De verdiensten van de zendelingen en missionarissen voor de ontwikkeling van het Chi leense volk zijn onschatbaar, aldus mevrouw Allende. Voorzitter prof. Berkhof en vice- voorzitter mgr. Ernst (RK) gaven uiting aan hun diepe bewondering voor de wijze waarop mevrouw Al lende de zaak van haar man tot de hare heeft gemaakt. Mgr. Ernst zeg de haar toe dat de raad nader zou bezien hoe hij, via de eigen interna tionale relaties van de aangesloten kerken en via de wereldraad, zijn hulp aan Chili kan vergroten. Josef kardinaal Mindszenty, recentelijk door paus Paulus VI onstlagen als primaat van Hongarije in het kader van de verbetering van de betrekkingen met het communistische oostblok, icordt hier uit zijn auto geholpen bij zijn aankomst in New York voor een persconferentie. De 82-jarige kardi naal verklaarde tegenover de journalisten dat een ontspanningspolitiek jegens het communisme geen effect zal hebben. Mindszenty was in Neio York om daar zijn memoires te propageren en Hongaars- Amerikaanse kerken in de omgeving te bezoeken. damasten voor 10,98 en 11,50. ijldamast van 24,90 voor 18,90 per meter J gens- of meisjeskamer leuke, zonnige gordijnen in gloed- iren vanaf 9,50 per meter. maten mee: breedte van de rails, lengte, vanaf boven- grote toonzaal brengen wij een enorme kollektie tapijt in j fen, dessins en prijzen. dijk voor UJ t gordijnen en de vloerbedekking „bij elkaar" uit. Mabéta is opgericht door een groot bedrijf dat bejaarden tehuizen inricht en ziekenhuizen en kantoren. Zo'n bedrijf kan zich geen onbetrouwbaarheid veroorloven. En kan door de enorme inkoop lage prijzen bedingen. En nog iets. We weten hoe moeilijk het is gordijnen zelf te maken. En zelf kamerbreed tapijt leggen valt ook niet mee. Daarom worden in Leiden de gordijnen gratis gemaakt. De tapijten gratis gelegd. Door Mabéta. O Haarlemmerstraat 214, Leiden, 01710-22614 SPEC/Ai/ST Haarlemmerstraat 197-199 Leiden GEMEENTE LEIDEN ling PERSONEELSZAKEN van de secretarie zoekt voor indienst- op korte termijn een die het prettig vindt om met allerlei mensen om te gaan reis- en andere vergoedingen administratief te regelen personeelskaarten en -dossiers bij te houden. Zij moet in het bezit zijn van het mavo-diploma en goed kunnen typen. Enige adminsitratieve ervaring is gewenst. Salaris oplopend van f729,bij 17 jaar tot f1095,bij 21 jaar en f 1452,bij 26 jaar. lelijke sollicitaties, met vermelding van nummer 74047, binnen 10 Ie sturen aan burgemeester en wethouders, Stadhuis, Leiden. Zesbaans maxi-rok in frisse boerenstijl.van katoen. In leuk zakdoekdessin. DE WIT fames-, heren- kindermode Speciaal voor moederdag: zeep, Ongelooflijk zo'n eau de cologne en parfum in fraaie kado- verpakking. Voor gevers met een verfijnde smaak. Van Cabo- chard. Mooi mee genomen. keuze in beauty cases. Geheel nieuw kleurig assortiment voor zomerse dagen. Afgebeeld model in skai met handige rondomrits. Mooi meegenomen 9,95 12,75 drogisterij - parfumerie - schoonheidssalon Haarlemmerstraat 119, Leiden. Tel. 01710 - 22491 - Winkelcentrum Lange Voort, Oegstgeesi Tel. 01710 - 52015 - Vossiuslaan, Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11