Bij Telstar zeiden ze al ^or Coster tegen Désar' Giller" tegen Schotland: 6-0 UW DAGBLAD mee op vakantie NOG GEEN VERVANGERS FC TWENTE VERLIEST VAN POLEN BOM VOOR JOURNALIST CHRIS EVERT AAN DE TOP Theater Wim Zomer wordt uitgebreid Meerderheid voor wijziging van zondagswet Bierprijs omhoog TIES KRUIZE TOPSCORER ERPAG 9 MEI 1974 SPORT PAGINA 17 oom roerde onderhandelingen alleenf an Velzen en Hendrikse werden begeleid Hockeyteam in halve finale [DEN Nóg zouden ze enkel worden herkend door plaat- e clubaanhangers, zóals ze daar met z'n drieën zaten. Nóg >rden Peter Boom, Gilles Hendrikse en John van Velzen ,t leger amateurvoetballers voor wie het professionalisme tijd alleen maar een mooie droom was. Straks zal dat iaal anders zijn. De deur naar meer dan regionale bekend staat open voor de Leidse drie, die zich in de afgelopen ,aljaargang in de kijker speelden van altoos speurende s. Ze hebben verder niets met elkaar gemeen, dan het verwezenlijkte contract met een betaalde vereniging, van Velzen, de spits die zo sprookjesachtig snel door- e Gilles Hendrikse, de vleugelspeler die met zijn talent nenigeen verrukte en Peter Boom, de braniedoelman even snel is met de tong als met de handen. 3-ers Van Velzen en Hendrik." al helemaal "rond" met Tel- i hoeven het opvallend lucra- jntaot alleen nog maar van Ddtekening te voorzien. Roo- js peter Boom wacht op het elde "ja of nee" van Haar- iner Barry Hughes. Een te- e dat aan het eind van deze oet komen. De kans dat Hug- i dan positief zal uitspreken ir dan menigeen zou denken, i de proefwedstrijd heeft Pe- heel behoorlijke indruk ge- Haarlem heeft op dit mo- rie keepers en er zal er ijnlljk één afvallen. Als dat wil ik een amateur benade- in komt Peter zeker in aan- In ieder geval neem ik ek contact met hem op". le Tombe ifronteerd met die woorden. Peter Boom (25) "zelf al e weten". Toch blijkt hij "Zolang er nog niets op is gesteld, is er nog niets ze il mondelinge afspraken heb immers niets? Er kan nog es tussen komen. Nee eerst et op papier staan, dan ge let pas helemaal". Haarlem-beslissing positief voor Boom. dan zou de Roo- er ("Oké. ik heb de club mis- Ijf punten gekost dit seizoen, aartegenover staan ook erg edstrijden van me") een con- »r een Jaar willen. "Dat is Btigst. Dat moet je beschou- een proefjaar. Voor Haarlem mij. Want ik heb een gezin w en twee kinderen te on- len en dat mag er niet onder Tiet minder van worden, i er mijn baan bij het Mo- voor moeten opgeven: een job in Haarlem moeten zoe kt ik dan overdag moet trai- lar ik heb het er graag voor wil er dan alles voor doen om ii". lereidheid manifesteert zich lidelijk bij Van Velzen en se. Ook zij willen er alles en en nog meer voor laten om aks te bewijzen. Nu ze zoveel ebben gehad, wat ze alle drie in ("want het is net een lo- aaruit net jij gekozen moet willen ze de geboden kans iast aangrijpen. Maar meen Hendrikse en Van Velzen skeloos in het avontuur zou- iben gestort. De UVS'ers heb- nooit omheen gedraaid, toen wedstrijden voor het einde seizoen voorzichtig werden d. Wellicht uit dank voor het wen, heeft eerste elftalspeler rof Gerard Désar; op zijn ad- liepen Hendrikse en Van drie weken stage bij Telstar. »d door Désar lieten de Jon- teurs (Hendrikse is 21. Van tog pas 19) zich ook niet af- met een minder goed con- fendrikse: "We hebben steeds dat we er veel voor voelden, lat er dan wel iets tegenover taan. a. we hebben veel te aan Désar. Hij heeft zoveel s gedaan dat ze hem bij Tel- Cor Coster noemden teat van de bespreking was or machinebankwerker Hen. getrouwd één kind een ig contract klaar ligt. Vryge- Velzen moet nog beslis- r welke periode hij zich zal Hendrikse gaat wonen en te Velsen, handzetter Van Nijft bij zijn ouders wonen heen en weer reizen. Bij bei- tft het besef dat de eerste et worden gezien als een pro- LEIDEN Vooral voor UVS telt het verlies van de twee eer ste elftatlspelers erg zwaar. Juist nu de hoofdklasse is bereikt, be tekent dat voor de Leidse ama teurclub dat er spelers zullen moeten worden "omgebouwd". Voor de typische aanvallers die Van Velzen en Hendrikse wa ren. staan namelijk niet onmid dellijk voldoende "gerijpte" ver vangers klaar. Het brengt trai ner Wally van Schooten in een moeilijk parket. "Die plaatsen moeten worden opgevuld door nieuwkomers. En er is natuurlijk talent voldoende in de omge ving, want ik kan niet geloven dat John van Velzen een een ling zou zijn, maar het blijft afwachten wie er komt." beersel. Hendrikse: "Ik ben ervan overtuigd dat er een mogelijkheid is dat ik er kom. Die eerste kennisma king is me^erg goed bevallen - we zyn met z'n tween" (wat de aanpassing vergemakkelijkt)" en in Telstar speelt bovendien nog een neef van me: Klaas Bijl. Het is natuurlijk een hele overgang, maar ik wil binnen zo kort mogelijke tijd dat eerste team bereiken". Woorden die getuigen van een mentaliteit en een zelfvertrouwen dat Hendrikse dit seizoen niet altijd even duidelijk heeft gedemonstreerd. Hij heeft kwaliteiten om Jaloers op te worden, die vleugelspits, maar er waren wedstrijd dat hij zoals hij zelf bekent zijn zelfvertrouwen kwijt was: "Dat ik geen deuk in een pak boter kon schoppen. Ik ben dit jaar ook nauwelijks vooruit gegaan. Nu kan ik weer groeien. Ik voel me sterk genoeg". „Misschien zou Je er toch meer de beuk in moeten gooien," vindt Peter Boom, die nauwelijks moei te heeft met het erkennen van zijn eigen fouten. „Het is gebeurd dat ik „Laat gaan" riep en dat ik de bal dan ook zelf liet gaan. Maar ik nam de gok. Ik weet het: ik ben een aardige smoeser met een grote mond. maar ik vind dat je wel bra nie móét hebben als doelman. Misschien overschat ik mezelf, maar ik denk dat ik in het betaalde voetbal heel wat kan bereiken met een goede trainer. Zeker als er veel mensen langs de lijn staan, want ik ben een publiekkeeper. Als ze me gaan Jennen, gaat er geen bal meer in. Dat pept me op". SCHAKEN De 10e party in de tweekamp voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi tussen de Russen Boris Spasski en Anatoli Karpov is in Leningrad af gebroken. Spasski had -wilt. Er zyn 45 zetten gedaan. Karpov heeft in de tweekamp de leiding met drie over winningen tegen één. Plock FC Twente heeft gisteren in Plock een vriendschappelijke wed strijd tegen het Poolse nationale elf tal met 0-2 verloren. De doelpunten kwamen op naam van Jakobozak en Lato. Er waren 20.000 toeschou wers. ★Van links naar rechts Peter Boom, John van Velzen en Gilles Hendrikse. (Foto Jan Holvast) Snel Zo n oppepper had John van Vel zen nooit nodig. Al in de afdelings club DOSR was hij een mentali teitsvoetballer. Lopend op iedere bal, proberend zich steeds aan speelbaar te maken. Een spits, aan wiens techniek dan misschien nog geschaafd moet worden, maar van wege zijn instinct toch een bezit voor iedere club. Zijn ontwikke ling is het snelst gegaan. Waar Hendrikse (drie jaar» en Boom (anderhalf jaar) konden leren in het eerste elftal, daar stootte Van Velzen vanuit DOSR in één jaar tijd door. Hij reageert laconiek: „Ik was aanvankelijk van plan naar Roodenburg te gaan, maar ik ben toen toch nog een jaar bij DOSR gebleven. Toen ik later naar UVS overstapte, vond ik het al mooi dat ik in de regionalen kon meespelen. Ik had nooit verwacht dat ik in het eerste zou komen. De basis is ge legd bij DOSR. bij UVS kon ik me verder ontwikkelen. Ik heb geluk gehad". .Fortuin" dat hy ook by Terstar naar zijn hand kan zetten: „Het zal niet meevallen, neem ik aan. Maar ik ben al blij dat ik zover gekomen ben. Nu kan ik me nog verder ontwikkelen. Mijn techniek kan worden bijgeschaafd. Ik heb de tijd". Eén uitspraak van Gilles Hendrik se tenslotte, kan karakteristiek worden genoemd voor de nuchtere instelling waarmee de Leidse drie Tel Aviv Nadat bij het huis van een sportjournalist, die naar aanlei ding van een plaatselijke ontmoe ting had geschreven dat de wed strijd verkocht was, een bom was ontploft, zijn de twee managers van de betrokken clubs door de politie aangehouden. De primitieve bom be vatte minder dan een ons explosie ven en veroorzaakte schade aan de voordeur en enige gebroken ruiten, maar geen persoonlijke ongelukken. New York De negentienjarige Chris Evert heeft zich door een over winning in het laatste WCT-toer- nooi (Sea Pines, Zuid Carolina, Ver enigde Staten) verzekerd van de eer ste plaats op de inkomsten-ranglijst van het seizoen 73-74. Zij tenniste in negen toernooien, waarvan zij er vijf won, 102.710 dollars (ongeveer 267.000 gulden) bij elkaar. Daarmee verdiende zy zelfs meer dan John Newcombe. die met 91.085 dollars (ongeveer 236.800 gulden) de eerste plaats inneemt bij de heren. De Ne derlandse Betty Stöve (zevende op de lyst) kwam in twaalf toernooien tot 24.300 dollars, ruim 63.000 gulden. vertrekken: „Als het niet lukt, kan in Leiden en teruggaan naar UVS". ik in ieder geval twee Jaar lang de Drie spelers, drie kansen. De centen opzij leggen. Dan kan ik echte profvoetballer zal snel genoeg daarna misschien een huisje kopen opstaan. EERBEEK Theater Wim Zomer wordt uitgebreid. Nieuw aangetrok ken zyn: Anja Jansen Schuiling, Cis- ka Beaudoux en Paul Beudel. De ove rige medewerkenden zyn Gerard Luykenaar, Paul Bovenschen, Jan Wartena, Paul van Gent en Wim Zo mer. Fransyn Mankman verlaat de groep. Het afgelopen seizoen werden met twee stukken voor het basisonderwijs en vier produkties voor het voortge zet onderwys 279 voorstellingen ge geven. Ook voor het komende sei zoen zyn al veel data bezet. Slechts twee stukken worden van het reper toire genomen. Nieuw is "(H) aanzet", een pro gramma van Paul van Gent. Voor het voortgezet onderwys en voor volwas senen is het blyspel "kinderen vallen naar boven" van Horst Fitztlium, dat in 1969 al eens werd uitgebracht, VVD komt met eigen defensienota DEN HAAG De VVD zal ko mende maand met een eigen defen sienota uitkomen. De nota is niet be doeld als een schaduwnota van mi nister Vredeling. Het tweede-kamer lid A. Ploeg heeft gisteravond hier over gesproken op een vergadering van een onderafdeling van de partij in Den Haag. In de nota komt ook de diensttijd verkorting ter sprake. De VVD zou de kortere diensttijd als een compen satie villen zien voor het weinig aan trekkelijke karakter van een aantal functies van dienstplichtigen binnen de krijgsmacht. Dit zou in tijd vergoed moeten worden. In de nota wordt echter ook bespro ken dat een verkorting tot 12 maan den voor een aantal functies bijna onmogelijk is. Reserve-officieren en dienstplichtige onderofficieren heb ben een dusdanige opleiding in tijd dat deze categorie nauwelijks rende ment oplevert bij een diensttijd, van 12 maanden. Een belangrijk punt is ook het hui dige tekort en de veroudering van het materiaal. Bij de VVD leeft gro te twijfel of de regering wel vol doende geld zal uittrekken om ver ouderd materieel te vervangen. Dezer dagen zal de partijcommis sie de nota afsluiten, waarna hij wordt aangeboden aan het hoofdbe stuur. V) Door Piet Kieiïhuis weer op de lyst van stukken ge plaatst. Plannen zyn er by Theater Wim Zomer voor nog drie nieuwe produk ties: "Zipzap en lang zullen ze leven" voor het basisonderwys, "De Johnnie Blinker Super Story" voor het voort gezet onderwys en de musical „Jo- zeph" van Rice en Lloyd Webber. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren met 62 tegen 45 stemmen de wyziging van de uit 1953 daterend ezondagswet goedge keurd. Deze wyziging houdt in, dat gemeenteraden gemeentelyke zwem baden en sportvelden, of sportaccom modaties waarby de gemeente finan cieel geïnteresseerd is, niet op zondag mogen sluiten. Voor stemden de fracties van PvdA, D'66, CPN en PSP, een groot deel van de fracties van WD, en PPR en vier KVP'ers. Tegen waren de fracties van ARP. CHU, DS'70, BP. SGP, GPV en RKPN, een groot deel van de fractie van de KVP en de VVD'ers de dames Veder-Smit en Kappeyne van de Coppello en dr. Van Dyk, en de PPR-fractievoorzit- ter De Gaay Fortman, De tegenstemmers van het voorstel, ingediend en verdedigd door de ka merleden mevrouw Goudsmit (D'66) en Jurgens (PPR), waren tegen, om dat zy er een aantasting van de ge meentelyke autonomie in zien. DEN HAAG (ANP) De consu- mentenpryzen van in Nederland ge produceerd bier mogen, na overleg met het ministerie van Economische Zaken, per 13 mei worden verhoogd met 2 cent voor de 30 cl fles en het 34 cl blikje en met 3 cent voor de 45 cl en de 50 cl fles. De verhogingen vloeien blykens mededelingen van het ministerie voort uit binnen het kader van de pry zenbeschikking goe deren en diensten 1973 doorbereken- bare kostenstygingen by de brouwe ryen, alsmede uit een verruiming van de marges voor de handel binnen de door de beschikking gestelde grenzen. MADRID „Wat een giller", riep coach Cees Tania na afloop lachend tot Piet Bromberg, vice-voorzitter van de hockeybond. Het antwoord van deze: „Ja, zoiets heb ik nog nooit gezien", sloeg dan niet zozeer op de 60 zege die Neer land had behaald op Schotland, maar voornamelijk op %et unieke feit, dat onze hockeyploeg na rust met twee keepers had gespeeld. Piet Bromberg, een van onze befaamde oud internationals: „Het is in de hele historie van het Nederlandse hockey nog nooit vertoond". het gelukkig alleen wel redden, maar het middenveld liet het dui delijk afweten. Er zat geen enkele constructieve opbouw in". Dat de Nederlandse ploeg niettemin in die periode nog aan vier treffers kwam was voor een deel meer geluk dan wijsheid. Het duurde overieens slechts zes minuten of Ties Kmize kanjerde uit een lange corner van Kranenberg, na handig vrijmaken, zijn ploeg naar 1-0. Maar daarna ebde het felle beginoffensief volko men weg. Niet omdat de Scholen zo sterk waren, maar omdat het Nederlandse samenspel nergens leek. Maar ook In de voorhoede werd veel te driftig en daardoor nogal eens onbeheerst geopereerd. Gelukkig dat tien minuten voor rust de Schotse goalie McGregor z'n. zoveelste blunder maakte in dit toernooi, toen Frans Spits verkeerd voorzette, waardoor de bal via het lichaam van de Schot bij Leefers kwam. die slechts voor het intikken had (2-0). Drie minuten later had Nederland opnieuw alle geluk van de wereld toen Litjens uit een vrije slag snoeihard voorzette en Leefers de bal vrij hoog in de lucht (Sticks?) doeltreffend raakte: 3-0. Een minuut voor rust een konie van het eerste doelpunt: lange cor ner Kranenburg en Ties Kruize hard en laag langs de „zwemmen de" McGregor. In de tweede helft een zich wanho pig werende Schotse ploeg en vijf strafcorners voor Nederland, waar van Litjens alleen de laatste benut te. In hoofdzaak omdat strafcorner- stopper Kranenberg was en reser ve-vanger Ron Steens dit slecht af ging. Tien minuten voor tijd had Ties Kruize al zijn derde treffer geplaatst (5-0), hoewel Litjens .shoot" had gemaakt. Cees Tania: „Ik had toch niet ge dacht dat de Schotten zo slecht waren, hoewel zij tot het einde toe dapper volhielden". Wouter Leefers: „Ik denk niet dat ik vrijdag tegen Spanje kan spelen. Ik heb weer veel te veel last van die blessure gekregen". Bij Kranen berg was een oude dijbeenblessure opnieuw gaan opspelen. Hij hoopt echter vrijdag wel van de partij te zijn. Derk Doyer over zijn Oranje-debuut als veldspeler: „Ik speel gelukkig wel meer in het veld bij HHIJC. maar het Nederlands elftal is na tuurlijk wel wat anders". De zeer uitgebreide Nederlandse supportersschare had na rust, die al bij 4-0 voor de Oranje-hemden was ingegaan, haar ogen niet kunnen geloven. Reserve-doelman Derk Doyer van HHIJC verscheen als veldspeler en wel in de plaats van Coen Kranenberg en Hans Kruize kwam Wouter Leefers vervangen. Dit bleek achteraf niet gekomen te zijn door een grenzeloze overmoe digheid van coach Tania, maar ge woon uit bittere noodzaak. Zowel Kranenburg als Leefers hadden last gekregen van oude blessures en toen bleef de leiding niets anders over dan Hans Kruize en Doyer in te zetten, want voor elke wedstrijd mogen slechts twee reserves achter de hand worden houden. Een van die belachelijke regels van het internationale hockey. Gelukkig dat Nederland al op veili ge afstand van de Schotten was ge komen, zodat er geen ongelukken gebeurden, maar die tweede helft van Nederland was allesbehalve best te noemen. Trouwens, ook voordien was het nauwelijks imponerend hockey geweest wat onze spelers hadden laten zien. Nu was dat wel iswaar niet nodig geweest, want de Schotten konden inderdaad nauwe lijks een vuist maken. Oud-coach Ab van Grimbergen over die eerste helft: „de voorhoede kon •Madrid Behalve Nederland be reikten West-Duitsland, Spanje en Engeland de halve finales. De Duit sers imponeerden bijzonder tegen de Polen, die naar een 5-1 nederlaag werden gespeeld. De Duitse doel punten kwamen van Krause, Kaes- mann (2), Droese en Seifert. De Duitsers ontmoeten nu Engeland, die grote moeite hadden met Wales en pas in de verlenging met 2-1 ze gevierden. Ook Spanje had meer moeite met Frankrijk dan verwacht en won slechts met 2-1. Het Oranje team komt vrijdag uit tegen Span je. Ties Kruize is evenals tijdens de Olympische Spelen van Mlinchen en in het toernooi om het wereldkam pioenschap vorig jaar in Amstelveen topscorer. Hij prijkt op het ogenblik met twaalf treffers onbedreigd bo venaan de lijst. En de Haagse goal- getter is dan ook beter op dreef dan ooit. Ook wat betreft zijn veld spel. HANDBAL George van Noesel trainer van ESCA en oud-doelman van het nationale handbalteam, zal binnenkort worden benoemd tot as sistent van bondsoefenmeester Heinz Henneberg. Van Noesel blyft daar naast ESCA trainen. Hij zal de da- messelectiie van het NHV onder zyn hoede krijgen. Uw dagblad wü gaarne mee met vakantie als U wilt helpen* door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Telefonische opdrachten kuAnen wy niet aannemen. Als brief verzenden, frankeren met 40 cent. Ons HUISADRES is: Naam: Straat: No. woonplaats: Wy hebben een - Postabonnement Ons VAKANTIEADRES is: van doorhalen wat niet van toepassing is. tot 2 straat no. plaatsnaam: S.v.p. in blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis. De overige Europese ianden uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,— per dag. De praktyk heeft ons geleerd dat de bezorging van kranten in de Zuidi europese en noordafrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat. Wij kunnen .daarom geen verantwoording nemen voor kranten die niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen. i

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17