Hertz s de naam cherpzinnig en er produktief chtsgeleerde ÏZERS SCHRIJVEN arlijkse feestdag op mei i.p.v. 3 oktober W4 onderd jaar geleden werd Cornelis van Vollenhoven geboren Juridisch vernuft werd ook oor het geval u plotseling een auto nodig hebt Bereiding recepten nauwkeurig PEPERZAK behterst 't vak Voorlichting aan de hengelaars onjuist praktisch aangewend RDAG Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. maakt zich op om van 3 anstaande een uitbundige e maken, gezien het feit aar geleden de stad werd i een belegering door de en. De nood was hoog ge ar het gebrek aan voedsel, maar op", zei toen bur- Van der Werf. overtuigd dat niemand hem zou lus- el 1945, dus slechts 29 Jaar 'erd Leiden met de rest land verlost van een vijf- letting door de barbaren m. Ook toen was de nood lestegen. In 1945 daalde het lend geborenen zeer sterk, de grote steden. De alge mene sterfte was veel hoger dan in de voorgaande jaren. Men moest te ruggaan tot 1905 om een hoger sterf- tescijfer te vinden dan 15.3 per dui zend inwoners. Alleen het Jaar 1918 (Spaanse griep) vormde hierop een uitzondering, met het cijfer 17.2. De hongerwinter van 1944-'45 maakte wel de meeste slachtoffers. Officieel was in het westen van ons land be schikbaar: in de laatste week van oktober '44 1300 calorieën, in de laatste week van november 900 cal. december 550 cal.; eind Januari '45 460 cal. en in februari '45 340 cal. per dag. De hulp van het Zweedse Rode Kruis bracht het aantal calorieën in maart en april tot 525 per dag. In ADVERTENTIE U kunt eigenlijk niet meer ten uw auto. En daarom is het vervelend als u hem een paar n moet missen, he oplossing ligt voor de d: Hertz-auto huren, vanaf 31.50 per dag excl. maar incl. 100 km en een ledige all-risk-verzekering. eigen risico kunt u open. De wagen die u huurt is normaal gesproken niet ouder dan één jaar en wordt regelmatig grondig nagekeken op 19 belang rijke punten. Als u 24 uur van te voren belt, krijgt u het type wagen dat u wenst. Wij zeggen >ja. Het Motorhuls, Vondellaan 80, Leiden, tel. 01710 - 69313. Hertz verhuurt meer Fords en andere uitstekende auto's dan wie ook ter wereld. de laatste week van april daalde het aantal calorieën tot 400 per dag. In de week voor de vijfde mei kon nog maar 230 calorieën per dag worden vestrekt en danniets meer. Juist toen de nood het allerhoogst was, kwam "The finest dropping of the war": voedsel uit de lucht, en toen de bevrijding. In het toen nog niet bevrijde westen stierven 15000 mensen van de honger; 80.000 ge vallen van honger oedeem werden bekend. Het sterftecijfer was het hoogst in februari en maart, toen 't rantsoen het laagst en de koude het ergst was. Merkwaardigerwijs was in de gro te steden het sterftecijfer van man nen in alle leeftijdsgroepen hoger, dan van vrouwen. De mannen liepen te bemachtigen, met daarbij de kans dat dit door de bezetters weer werd afgenomen en zij zelf op transport werden gesteld naar Duitsland. Ve len zijn nooit teruggekeerd. Dit al les is slechts 29 Jaar geleden. Vierhonderd Jaar geleden werd Leiden door de Spanjaarden bele gerd, niet bezet. Dat is wel iets an ders dan een 5-Jarige bezetting, waarbij duizenden Nederlanders, on der wie ook Leidse burgers, van de honger zijn gestorven of door een vuurpeloton zijn doodgeschoten. Lei den gaat op 3 oktober weer feestvie ren, ter herdenking van een bevrij ding in 1574. Leiden wil de jaarlijk se feestdag niet missen. Akkoord! Maarkan de ons zo gedenkwaardige vijfde mei dan geen uitbundige feestdag vor men? Moeten wij dan alles wat in de Jaren 40-45 plaatsvond maar rustig vergeten? In 1970 heeft ondergete kende via deze krant gesuggereerd om na 3 oktober 1974 dus 400 Jaar na 1574 de 3' Oktobervereniging om te vormen tot een 5 Mei- of be vrijdingsvereniging, teneinde de her innering levend te houden aan het geen nu slechts 29 Jaar achter ons ligt. Ik was toen en ben nu nog van mening dat het lidmaatschap van een tot 5 Mei-vereniging omgevorm de 3 Oktobervereniging voor velen meer zinvol zal zijn. Burgers van Leiden, vier het a.s. 3 oktoberfeest zoals altijd, maar over- Naar aanleiding van uw artikel be treffende het onnauwkeurig zijn van apotheken willen wij u het volgende meedelen. Het in uw artikel fout ge stelde kan beslist niet echt fout genoemd worden. Het achterwege la ten van de waarschuwing tegen au torijden is betrekkelijk. Veel genees middelen kunnen de rijvaardigheid beïnvloeden, ook geneesmiddelen waarbij het niet „verplicht" is een waarschuwing op te plakken. Het afleveren van geneesmiddelen, vallende onder de opium- en wekami- nenwet. moet inderdaad op een cor rect recept gebeuren. Wanneer we wat meer medewerking hadden van de artsen zou dit absoluut geen pro bleem zijn. U zou toch niet terug gestuurd willen worden als u drin gend een pijnstiller nodig had die onder deze wet valt? Er wordt altijd contact opgenomen met de be treffende arts, meestal later, om de patiënt niet nodeloos te laten terug komen. De recepten worden altijd zo nauwkeurig mogelijk gemaakt, maar ook wij zijn mensen en kunnen ons wel eens vertellen. Juist omdat de patiënten, in andere winkels zo ge duldig, bij ons nog niet het geduld kunnen opbrengen even te wachten. Ze vinden het gauw te iang duren en begrijpen blijkbaar niet dat wan neer er haastig tabletten geteld wor den, het heel goed mogelijk is dat er weieens een teveel of een te weinig geteld wordt. Dit is geen opzet, wat wel eens geïnsunueerd wordt. Het maakt voor ons pertinent niets uit. S. E. VAN LEEUWEN. J. DE VRIES-HEEMSKERK L. TIJSTERMAN. M. KIENS J. DEN HOLLANDER Javastraat 11 Oegstgeest. ADVERTENTIE GEEF UW BONTJAS IN ook repareren en veranderen VEILIGE BEWARING Maak NU keuze uit onze BONTKOLLEKTIE Tegen ZOMERPRUZEN minus EXTRA 10% SPU1149-151 DEN HAAG-CENTRUM (naast da Markthof) TEL. 070 - 60.48.95 weeg daarna eens ernstig of het niet zinvoller zou zijn uw jaarlijkse feest dag op 5 mei te houden. Oud-Leidenaar J. BIJ Duivenvoordestraat 18 Oegstgeest. Schreef Bram van Leeuwen verleden week een stukje over onjuiste voor lichting inzake het boekje van Van Onck met verkeerde informatie-der adressen, dit ter informatie van de Nederlandse Hengelaars, thans ver valt hij, blijkelijk na onvoldoende of verkeerde informatie, in dezelfde fout. Het doet mij als ex-voorzitter (op richter) van de Federatie "Zuid-Hol land", veel plezier dat men in het fe deratiebestuur eindelijk gaat hande len naar de oprichtingsakte en meer dere verenigingen de gelgenheid geeft toe te treden tot de federatie. Klaarblijkelijk heeft men het zich aangetrokken dat de heer Leibbrand en mijn persoontje, hen hebben aan gevallen via een krantenartikel in dit blad waarin wij de manier van handelen, en dit tegen de statuten van de federatie in, scherp hebben veroordeeld. Of haalt men nu, en dit weer tegen de oprichtings-akte van de federatie in, iedere vereniging of zij al dan niet aan de door de federatie gestelde voorwaarden voldoet naar binnen, om zodoende het ledental der fede ratie op te voeren om niet in finan ciële moeilijkheden te komen inzake de pachtsom voor de Kagerplassen? Dat de Rotterdamse Hengelsport- vereniging "De Toekomst" aangeslo ten zou zijn bij de federatie is een grove onjuistheid, alsmede dat de fe deratie 10.000 leden zou tellen. Want de Toekomst heeft verleden Jaar de federatie verlaten en telt thans 4.000 leden. Als men dit aantal van het door wie dan ook opgegeven aantal van 10.000 aftrekt, dan komt men aan het Juiste aantal: 6.000, en niet meer maar eerder minder, daar de Hengelaarsbond voor Leiden ea Omstreken een danig ledenverlies heeft geleden door het verkeerde be leid van het huidige bestuur. Het ware beter, en dit vooral voor de leden van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, dat het be stuur van de bond eerst de zaken in Leiden eens op orde zou gaan stellen en met de aan de leden beloofde ver gadering, als verlengstuk van de ver gadering van 29 november 1973, op de proppen zou komen om zodoende uit de crisissituatie te komen waarin de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken thans verkeert. Vele leden van de bond hebben nog steeds geen bondsboekje omdat de bode nog niet is geweest, omdat men de verhoogde contributie in de vorm van f 1,50 incasso-kosten niet accepteeert of omdat men inzake het lidmaatschap van de bond een af wachtende houding heeft aangeno men i.v.m. de door het bestuur beloof de vergadering welke in Januari had moeten plaats vinden, alsmede het feit dat de bondsboekjes pas in half maart uitkwamen omdat het bestuur geen boekjes wilde drukken voor een nieuw bestuur, daar zij toch zou af treden. Het is te hopen dat het huidige be stuur van de bond het wijze inzicht krijgt om alles te doen om uit de cri sissituatie te komen en de leden te laten beslissnen wat er moet gebeu ren (ook al vallen er koppen). Want als het zo door gaat, dan gaat de bond ter ziele, zeker als men de leden onjuist voor laat lichten en tracht de zaak van 29/ november 'Dood te laten bloeden". En daarin zijn 5 ex-bestuurders van de bond alsmede het actiecomité het roerend over eens. J. MARK ex-Voorzitter H.B.v L.E.O. Strijd Van Vollenhoven werd niet moe te pleiten voor een beleid uiteindelijk strevend naar een zelfbesturend Indië mat inlands overwicht en hierin vond hij krachtige medestan ders bij een aantal andere hooglera ren die met hem betrokken waren bij de opleiding van hen die eens bestuursambtenaren in Ned.-Indië zouden worden. Tegen die Leidse richting kwamen bovenal de grote ondernemers in verzet en zo ont stond een strijd die uitliep op het in het leven roepen van een stichting, waardoor bijzondere leerstoelen aan de Utnechtse universiteit mogelijk werden: de z.gn. „Olie-faculteit" Die strijd heeft Van Vollenhoven zich ten zeerste aangetrokken. Met hem stelden een zestal Leidse hoogleraren in 1925 een geschrift op getiteld "De aanslag op Leiden". Daarin treft men op menige plaats zinssneden aan, die ongetwijfeld uit zijn pen zijn gevloeid. Van Vollenhoven leefde met zijn tijd mee. Bovendien was hij terdege thuis op geschiedkundig terrein. Daarvan getuigen o.m. "Zijn his torisch schetsen" over figuren als Willem de Zwijger, Hugo de Groot, Gijsbert Karei van Hogendorp, Thorbecke en Fransen van de Put te opgenomen in een van de drie de len van zijn "Verspreide Geschrif ten", die in 1934 zijn uitgegeven. Voorlichting En nu de mens Van Vollenhoven. Hij was geenszins alleen een stu deerkamergeleerde waar we de gelijk een man die zijn Juridisch vernuft ook praktisch wist aan te wenden. Zo gaf hij gedurende de eerste wereldoorlog meer dan eens rechtskundige raad aan de Ned. Overzee Trust. Verder was hij sinds eind 1918 een half Jaar toege voegd aan ons gezantschap te Was hington, bovenal om in Amerika in allerlei kringen voorlichting te ver strekken. En wel met name over de houding van het neutrale Nederland - dat toen door tal van Amerikanen voor pro-Duits werd aangezien - wat het hooghouden aangaat van zijn rechten en plichten als onzijdige staat. Voorts nam hij in februari 1920 als een der Nederlandse gede legeerden deel aan een in Den Haag gehouden "Conferentie der Neutra len", welke tot taak had een ont werpstatuut op te stellen voor het door de Volkenbond in het leven te roepen Permanente Hof van Inter nationale Justitie. En dan stip ik nog aan de door hem in 1924 aangevangen taak als voor zitter van een gemengd scheidsge recht Verenigde Staten - Mexico. Voor zijn studenten en voor an deren in wier arbeid hij belangstel de, was hij een pracht leidsman: steeds stond hii klaar hun behulp zaam te zijn bij de oplossing van uroblemen waarvoor zij zich ge- olaatst zagen. Onder alle omstan digheden viel de hem aangeboren bescheidenheid op. Hoe strijdvaar dig hij ook kon zijn, steeds nam hij, zo b.v. als president van de studen- ten-debating-society, een bijzondere hoffelijkheid in acht. Dat viel ook waar te nemen wanneer hij ter ge legenheid van een promotie de ver dediger van een proefschrift aanviel. Credo Kenmerk voor heel het credo van de grote figuur Van Vollenhoven was zijn op 8 februari 1917 gehou den rectorale rede over "Het on baatzuchtige in recht en staat", ein digende met deze woorden: .het volk, dat in byn binnenlandse en ko loniale inzettingen het publieke en sociale belang eerbiedigt van alle standen en landaarden en partijen - welks internationale streven zich richt op het publiek belang der we reld, - en dat ook door zijn opvoe ding der jeugd en in zijn wetgeving het onbaatzuchtige aankweekt waar het maar kan, dat volk komt, én als voorbeeld èn door zijn invloed, aan de spits. Daarom ook is erken ning vajn de goudader der onbaat zuchtigheid in het leven van recht en staat niet een recht voor een handvol juris ten en theologen en voor een paar ministers, maar een levensvraag, die gelegd moet wor den aan het hart der natie." lei 1874 werd te Dordrecht Cornelis van Vollenhoven geboren. Terecht vindt aan se Universiteit een herdenking plaats in verband met het feit dat een eeuw geleden ischitterendste figuren, wiens ster niet slechts aan Nederlands oudste hogeschool, >k ver daarbuiten geschitterd heeft, het levenslicht zag. ils leerling aan het Dordtse gymnasium blonk hij door zij-n gaven uit. Een ge- ozicht van zijn rector dr. S. J. Warren bracht hem ertoe rechten te gaan studeren gelijk hij aanvankelijk van plan was geweest, Oosterse letteren. student geworden en lid L.S.C. waarin hij actief i is geweest, toonde hij elal een kampioen voor ring'sdenkbeelden met g tot het corps en tot de ociëteit. In ruime mate 5 ook tot uiting in het stu kblad Minerva. Op 13 mei oveerde hij tot doctor in retenschap op een proef- hntrek en inhoud van het ïale recht" en twee uur stellings in de reehtswe- Steeds bleef hij echter I de meesterstitel voeren, te functie was die van secretaris van de oud- ist, het Tweede kamerlid emer en toen deze minis- oloniën werd, zag hij zich tot adjunct-commies aan ement. aar Reeds in 1901 viel hoogleraarsschap te Lei- el in het staats- en admi- recht van Ned.-Indië, Su- n Curacao en in het adat- Ned- Indië. Onder het wordt begrepen het geheel de rechtsgewoonten en geschriften van zeer grote beteke nis: "De eendracht van het land" (1913), „Internationale politie macht-een roeping van Holland?" (1913), "De drie treden van het volkenrecht" (1918). In deze publicaties ijverde Van Vollenhoven voor de ontwikke ling van internationale samenwer king en o.m. voor verwezelijking van de gedachte om het recht tus sen de staten zo nodig te doen handhaven door een internationale politiemacht. In dit opzicht kon men hem een ware vernieuwer noe men. Hetzelfde geldt trouwens voor het vele door hem betoogd aan hetgeen z.i. nodig was om te braken met vasthouden aan een verouderd koloniaal regime1. Als zo danig maakte hij school door zijn bijdragen in de lessen die hij mee gaf aan hen die te Leiden hun op leiding genoten om deel te gaan uitmaken van het corps bestuurs ambtenaren in Ned.-Indië. Met warme overtuiging bracht hij zijn studenten bij hoezeer zij als be stuursambtenaar te waken hadden voor behartiging van de belangen en voor eerbiediging van de rechten van de inlandse bevolking. Door dr. E. van Raalte -gebruiken die in Ned.-Indië bij de verschillende inheemse bevolkings groepen in de loop der tijden tot ontwikkeling waren gekomen. Als docent heeft hij van het begin af zijn studenten gepakt door zijn voortreffelijke glasheldere colle ges. Deze beide bijvoeglijke naam woorden waren evenzeer van toe passing op zijn talrijke geschrif ten. Zijn produktiviteit was bijkans onbegrensd. In menig„opzicht was "Cees", zoals hij veelal in de wandeling ge noemd werd, zijn tijd een stuk vooruit. Hiervan getuigden zijn denkbeelden t.a.v. de relaties tus sen Nederland en de koloniën in Oost en West en in niet mindere mate was dit het geval met be trekking tot het gebied van het volkenrecht, dat hem insgelijks na aan het hart lag. Het is hier niet de plaats om zelfs maar in de verste verte weer te geven wat hij zo al in druk heeft la ten verschijnen, ten dele in de vorm van (niet ondertekende) Gistermiddag werd in het Academiegebouw aan het Rapenburg in Leiden een herdenkingsbijeen komst voor Van Vollenhoven gehouden. (Foto Jan Holvast) hoofdartikelen in de NRC, ten de le in korte geschriften en niet te vergeten enige hoogst belangrij ke boeken. Van deze laatste noem ik zijn bun dels over het adatrecht, verder het een Jaar voor zijn dood gepubli ceerde "Du droit du Paix", waar op een Jaar na zijn heengaan, in 1933, hest Itóht zag "Staatsrecht over zee", dat achttien artikelen bevatte, die in het Koloniaal Tijd schrift In de Jaargangen 1928, 1929 en 1930 waren verschenen; er is daarin gewijzigd en bijgeschreven wat in het hand-exemplaar van de schrijver was aangebracht. Op volkenrechtelijk terrein waren

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13