RANDT WIJGT VER FTREDEN Schmidt: 'n koude kanselier Zaak-Guillaume blijft onduidelijk NORIT ^Buitenlands geld .Drie Maria s' in Portugal nu vrijgesproken Weer stakingen in Engeland Giscard en Mitterrand nek aan nek itslagbrieven vaag Opvolger Brandt een zakelijke doordouwer )AQ 8 MEI 1974 BUITENLAND PAGINA 9 Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Maria Isabel Barreno, een van de drie Portugese vrouwen die zijn vrijgesproken door de rechter die moest uitmaken of hun femenistische boek porno grafisch was. gese cultuur" bewijst. Hij spoorde de drie schrijfsters aan met de ver spreiding van hun werk voort te gaan, waarop deze antwoordden dat er spoedig een nieuwe druk zal ver schijnen. Wat de tjokvolle rechtszaal nog 't meest verbaasde was de halverwege het proces totaal gewijzigde houding van rechter en openbare aanklager, hetgeen waarschijnlijk een van de gevolgen van het vernieuwde bewind in Portugal is. De drie Maria's hebben verklaard dat hun werk geïnspireerd is dooi 'n klassiek boek uit de 17e eeuw, "Brie ven van een Portugese non" Dit be vat vijf brieven die de ondergeschik te rol van de vrouw in de maat schappij behandelen. Ze zouden door een non zijn geschreven aan haar Franse minnaar die haar had verlaten. Het proces heeft in het buitenland veel aandacht getrokken, vooral van feministische bewegingen. Uit ver scheidende landen waren waarne mers naar het proces gezonden Regering Canada in moeilijkheden OTTAWA (Reuter) De Cana dese minderheidsregering van pre mier Trudeau zal waarschijnlijk deze week in het parlement een ne derlaag lijden omdat de nieuwe De mocratische partij besloten heeft tegen de nieuwe begroting te stem men. De Liberale partij van Trudeau steunt in het parlement op de NDP en heeft zonder die steun geen kans de begroting aanvaard te krijgen. De Conservatieve partij, in de oppo sitie heeft al verklaard tegen de be groting te zullen stemmen. Deze par tij wil een motie van wantrouwen in dienen. Wordt deze aangenomen, dan zullen nieuwe verkiezingen moe ten volgen. PARIJS (UPI) Of op 19 mei de linkse kandidaat Francois Mitterrand dan wel de conservatief- liberale Valery Giscard d'Estaing tot presi dent van Frarikrijk wordt gekozen kan afhangen van de stemmen van minder dan één procent van de kie zers. Dit is de conclusie van een stu die van het Franse instituut voor opinieonderzoek. Volgens deze studie zou Giscard in de beslissende ronde 50,4 procent van de stemmen krijgen, tegen Mitterrand 49,6 procent. Dit betekent dat de beslissing afhangt van om streeks 200.000 van de ruim 30 mil joen stemgerechtigden. De samen stellers baseren hun conclusie op een vergelijking van de verklaringen van kiezers die aan de eerste ronde heb ben meegedaan. SSfiS De spion Guillaume BONN De man die bonds kanselier Willy Brandt, de grote voorvechter van nauwere betrek kingen tussen West- en Oost Eu ropa ten val heeft gebracht, is een man die bijna twintig Jaar geleden uit ae DDR naar de Bondsrepubliek kwam, naar hij zei als vluchteling voor het com munisme. Deze man, de nu 47-jarige Gün- ther Guillaume bleek echter offi cier in het Oostduitse volksleger en agent van de Oostduitse gehei me dienst te zijn. Toen hij op 24 april van dit Jaar gearresteerd werd, was hij een van Brandts persoonlijke adviseurs. In 1956 kwam Guillaume naar het Westen met de opdracht op lange termijn van het Oostduitse ministerie voor staatsveiligheid, in het politiek hart van Bonn te penetreren. Hij werd in 1958 lid van de sociaal-democratische partij de SPD. In een verbazing wekkend korte tijd werkte hij zich omhoog naar de top van de SPD. Al spoedig na de komst van de Oostduitse vluchteling in de Bondsrepubliek was er, zoals na Guillaume's arrestatie bekend is geworden, argwaan tegen hem ontstaan. De Westduitse veilig heidsdienst zou al in 1956 hem er van hebben verdacht spion voor de DDR te zijn. Volgens publica ties in de Westduitse pers zou het hoofd van de contraspionage dienst generaal Wessel, in sep tember 1969 de toenmalige minis ter zonder portefeuille, Ehmke voor Guillame gewaarschuwd hebben. Twee dagen na de arrestatie van Guillaume verklaarde Willy Brandt in de Bondsdag dat hij hem op advies van de contra spionagedienst die de Bondskan selier een jaar geleden al over de ware aard van Guillaume had ingelicht, als persoonlijk adviseur had gehandhaafd om de ontmas kering van de geheime agent en zijn medewerkers mogelijk te ma ken. Voor dit doel had hij de Oost duitse spion zelfs vorig Jaar juli mee op vakantie naar Noorwegen genomen. Geen van de Journalis ten die Brandt vorige maand op een verkiezingstoernee volgden had er enig vermoeden van dat de man waarmee de Bondskanse lier 's avonds vrolijk bier zat te drinken een Oostduitse spion LEIDSE SPAARBANK, Omstreden boek kunstwerk ze correspondent) In politiek Bonn giste het ook gisteren van de stellingen over de diepere motieven die bondskan- andt tot zijn plotselinge aftreden hebben bewogen, gevallen dat hij in zijn ontslagbrief aan Bondspre- einemann er van sprak dat hij de „politieke ver- lelijkheid" voor de spionage-affaire-Guillaume op i; enige uren later, in een brief aan het kabinet, van itieke" en „persoonlijke verantwoordelijkheid" [eringswoordvoerders opzie)it bereid ware mededelingen van Willy becommentariëren bleef len weten, in het duister welke be- op welk moment Brandt tot zijn eenzaam de gehele wereld op- ift gebracht. teren". Terwijl alle westelijke landen het ivre- sn het bereik ren heeft hij korte tijd lan het beraad van de •atische Bondsdagfrac- aanvankelijk ook van heengaan van de staatsman als voorzitter van de desarchitect Brandt betreuren treden, maar heeft daar zelfs Oost-Europa behoedzaam waar- afgezien niemand derend reageert weet de christen-de- d°t ik de zaak in mocratische oppositie niet veel anders .„v.'ïfr'Sf, ÏL?f" doen dan de affaire-Guillaume te Sr rÜKt.!?! Sa?ii?.ï? ^tJaat5e 5tooWe ge0n ««schenen. Als de sta- dat Brandt tot aftreden bewoog. In king lange rvoortduuirt zullen zie- feite, zo heet het daar waren kenhuizen, spoorwegen en andere Brandt's economische, zijn Europese middelen van openbaar vervoer als- en Oostpolitiek reeds lang mislukt. kend wordt gemaakt en Ehmke op de de betrokken avond zelf nog verklaarde «niets van aftreden te wil Minster van Financiën Helmuth Schmidt, die gisteren door bestuur en fractie van de SPD als opvolger van Brandt werd voorgesteld, heeft in Hamburg verklaard het met niet duidelijk of Brandt Brandt's stap geheel oneens te zijn. 1 korte termijn zijn hou- „De aanleidtimg ertoe was niet be- houdt zich langrijk genoeg, ik heb het hem dan d4e PU" ook dringend afgeraden maar z'n *14'* beslissing zal ik nu moeten respec- De rokende resten van de historische overdekte markt in Belfast, die gisteren door een grote brand volkomen verwoest werd. Meer dan vijftig winkels gingen in vlammen op. Volgens de politie zijn de branden ontstaan door brandbommen. Elders in Belfast hebben deskundigen van het Britse leger een bom van 500 kilo gedemonteerd. Zij noemden het de grootste bom die sinds het uitbreken van de strijd, vijf jaar geleden, is gevonden. Rechter Acacio Lopez Cardoso be paalde dat het boek "Nieuwe Portu gese brieven", geschreven door Ma ria Fatima Belho Da Costa, Maria Isabel Banreno en Maria Teresa Hor- ta, pornografisch noch immoreel is maar in tegendeel een "kunstwerk". In het omstreden boek behande len de schrijfsters de positie van de vrouw in de door mannen beheerste Portugese gemeenschap. Een van de schrijfsters, Maria Barreno, verklaarde onmiddellijk na de vrijspraak "in het nieuwe Por tugal zijn de vrouwen nog niet vrij. We kunnen hier nu iets aan gaan doen". De drie Maria's werden vorig Jaar oktober voor de rechtbank gedaagd omdat him boek, dat in vergelijking met andere schrifturen in het Wes ten nauwelijks gepeperd genoemd mag worden, volgens puriteinse Portugezen "passages van immorele en pornografische aard" bevatte. LONDEN Een nieuwe ramp dreigt over Groot-Brittannië^ betalen aan een bedrijf in te komen na de beslissing van de 1,2 miljoen leden tellende graafscl^aP s^rcy. ten zuidwesten Britse bond van technisch personeel voor onbepaalde tijd in staking te gaan. De eerste gevolgen van de staking zijn vandaag staakt al duidelijk voelbaar geweest in de Britse auto-industrie, de scheepswerven, elektriciteitscentrales en de gas- en kranten- bedrijven. In geheel Engeland, met uitzonde ring vam Manchester, zijn vandaag moedig strijden" Dmmuniqué. fractie heeft zich fel ge- daar reeds on- pogingen Brandt's inte- te vallen door giftige sug- hij zelf bij het spionage- op kwetsbare wijze zou werd gisteren ook bekend luidige minister van pos- Dke die in 1970 als minis- Bondskanselarij verant- de aanstelling IR-spion in de omgeving t, eind april reeds zijn tl aangeboden, dat toen t werd geweigerd. |k is en blijft dat deze a Brandt's eigen stap be- mede grote delen van de Britse in dustrie in ernstige moeilijkheden ko men. Werkgevers in de electron!- sche industrie hebben de staking IT?"°QP' "d v^,- d. ««hnisch personeel vinden het de Britse hoofdstad, waar tijdens een arbeidsgeschil illegaal was ge- De Industriële Rechtbank is een onderdeel van de door de Britse vakbonden zo gehate wet op de indu striële verhoudingen, waaraan de nieuwe Labour-regering heeft be loofd een eind te zullen maken. De afschaffing van de wet is in voorbe reiding. De leiders van de bond van slissing van de Industriële Recht bank op te geven en mee te helpen aan industriële vrede, in een poging de Britse economie weer op de been te helpen. Nu is het zeker dat een langdurige staking de economie op nieuw zal verlammen, in het bijzon der waar het de export betreft, die de rampzalige tekorten op de Britse betalingsbalans moet goedmaken. De directe aanleiding tot de staking te voldoen aan bepalingen wet, die toch op de nominatie staat te verdwijnen. De beslissing van de bond is een is het feit dat de Industriële Recht- diepe teleurstelling voor de nieuwe bank in Londen beslag heeft laten leggen op alle geldelijke fondsen, (ruim 1,5 miljoen gulden) van de bond van technisch personeel, om dat de bond weigerde te voldoen aan de wettelijke opdracht van de rech ter 350.000 gulden schadevergoeding Eerder op de dag had de socia listische premier Harold Wilson nog onzin onwetend van de stakingsdreiging, in het Lagerhuis gesproken over de "ernstige gevolgen van de acties van de industriële rechtbank op het mo ment dat iedereen het er over eens was dat de wet op de Industriële ver- houdingen moest worden opgehe ven". Michael Foot ging nog een stapje verder. Hij zed in het Huis dat het "schrappen van de wet een zaak historisch belang zou zijn socialistische minister van Arbeid, Michael Foot, die gisteravond nog getracht heeft de staking op het laat ste moment te voorkomen. Twee we ken geleden deed de bewindsman o een dringend beroep op de leiders de economische gezondheid van de bond hun strijd tegen de be- hele land". li geeft Watergate riaal meer MN (UPI/ AP) -Pre- m zal geen verder mate- de Watergate-affaire aan commissie van het Huis ardigden of aan de spe ler Leon Jaworskl meer stellen, zo heeft zijn ad- s St. Clair, tegenover verklaard. Hij zei dat van oordeel is dat hij *nde gegevens voor de wa het onderzoek heeft van de Nixons Repu- hij in de senaat Hugh inmiddels verklaard dat wde verkorte afschriften te Huis-gesprekken over te affaire een verachte- ijke immorele vertoning" 0 van de betrokkenen, ft eerder het Witte Huis zei dat de delen van de die hij de vorige winter de onschuld van Nixon k Zalman Sjazar, die 1973 president van Israël istig ziek. De 84-Jarige 6vindt zich in het Hadas- uis. nadat hij vorige week door een inwendige bloe- fetroffen. Sindsdien is ld achteruitgegaan waar- conditie van zijn hart Een anarchistische P. waarvan de naam tot lekend was, heeft zich ellJk gesteld voor de 'an Angel Baltazar Sua- van de bank van Bil- (Van onze correspondent) BONN Minister van Financiën Helmut Schmidt (55), die op 16 mei in het parlement tot nieuwe Westduitse bondskanse lier wordt gekozen, is evenals zijn voorganger Willy Brandt Noordduitser, maar tevens in veel opzichten zijn tegenpool. De slanke Hamburger, met als vaste kentekenen zijn uiterst ver zorgde Kennedy-haar en zijn onafscheidelijke pijp, geldt als uiterst zakelijke, snel beslissende doordouwer, zonder de rem mingen van de twijfels of de overmaat aan gevoeligheid, die niet zelden het optreden van Brandt beheersen. Helmut Schmidt is de man vam de wereld en van deze tijd. Een so ciaal-democraat, maar op grond van nuchtere overweging, zonder wat hij als ballast van een ideologie be schouwt. Na zijn militaire dienstja ren in het Derde Rijk groeide in een krijgsgevangenenkamp voor of ficieren bij hem het inzicht, dat „aan de kameraadschap van solda ten dezelfde zedelijke instelling ten opzichte van anderen ten grondslag ligt als aan het solidariteitsbeginsel van de socialisten". „Rechts" Het is een wijsheid die ver afligt van het marxistische gedachtengoed ?n voor de hoeders van een zuivere leer is Helmut Schmidt altyd een vertegenwoordiger van typisch, „rechtse" sociaal-democratie geble ven. Hemzelf deert dat weinig en zijn loopbaan in de partij heeft het bovendien niet geschaad. Integen deel, deze op en top pragmaticus genoot al gauw een grote faam als brandweerman, die overal snel en doelmatig ingreep waar politiek on heil of feitelijke catastrofes dreig den. Een belangrijk uur sloeg in 1962, toen hij als senator van binnen landse zaken in de stad-staat Ham burg zonder zich te bekommeren om regel of voorschrift de waters nood te lijf ging met steun van het leger en andere hulpgroepen. Grondslag voor zijn loopbaan vorm de een economische studie in zijn geboortestad, waar hij na zijn doc toraal al spoedig assistent was van prof. Karl Schiller, die hij vele ja ren later (in 1972) na diens aftre den op het mammoetdepartement van financien en economie zou op volgen. De gevatte en gevreesde spreker (bijnaam: Schmidt-Schnauze") met zijn groot vertoon van zelfverze kerdheid, zo niet arrogantie, werd door vele partijgenoten vaak met gemengde gevoelens beschouwd als een toekomstige kandidaat voor het Bondskanselierschap. Zij hebben nu dan op een zeer onverwacht ogen blik gelijk gekregen, en dat terwijl Schmidt zelf steeds heeft yerklaard niet naar dat hoge ambt te streven. In hoeverre hij bij die bezwering eerlijk was ligt overigens in het diepst van zijn hart verborgen. Wel is het waar dat hij de Jaren 1967-1969 als een van zijn gelukkig ste episoden beschouwt. Toen voerde hij de Bondsdagfractie van de SPD aan, ten tijde van de grote coalitie van Christen-democraten (kabinet- Kiesinger-Brandt)Tot de betrekke lijk succesvolle handhaving van dit monsterverbond der twee grote par tijen droeg Helmut Schmidt in be langrijke mate bij. Het was dan LISSABON (UPI) Een recht bank in Lissabon heeft de drie vrou wen vrijgesproken die onder him fe ministische aanhangers bekend zijn als "de drie Maria's". Zij waren be schuldigd van het schrijven van een „pornografisch" werk. De rechter verklaarde bij zijn uit spraak dat de uitgever met zijn be sluit het boek in de roulatie te bren gen "een grote dienst aan de Portu- ook met duidelijke tegenzin dat hij na de verkiezingen van 1969 die parlementaire functie moest prijsge ven om minister van Defensie te worden in het eerste kabinet Brandt-Scheel. In kenmerkende Schmidtse stijl ging hij eohsheid". Inflatie Schmidt heeft ook als minister van Financiën al dijt een vol strekt geloofwaardige indruk ge maakt hij heeft een zekere mate van geldontwaarding bewust op de koop toe genomen, al bevindt West-Duitsland zich bij de ontwik keling van de inflatie in Europa nog steeds „achter in de slang" een feit'., dat Schmidt niet moe wordt telkens weer met trots te vermelden. West-Duitsland wacht ongetwijfeld een kundige en voortvarende Bondskanselier zonder de persoon lijke warmte en magie van zijn voorganger, maar zeker van grote besluitkracht, een snelle heelmeester die geen stinkende wonden zal laten ontstaan. Meer gevreesd dan ge- De afgetreden Duitse bonds kanselier Willy Brandt met zijn opvolger, de minister van Finan ciën Helmut Schmidt. liefd omgeven door een soort van bewonderend ontzag. "E enhouding waarin menige Duitser zich overi gens nog steeds zeer wel thuisvoelt. Dat een man met die eigenschap pen toevallig ook nog plaatsvervan- gend-voorzitter var. de SPD is zal de partij waarschijnlijk niet scha den.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9