Wel eens een Caballero filter geproefd? -iloerse minnaar foltert meisje half dood Anders dan andere filters. IL 'Veel landen gaven-onder druk VS- Chili krediet" NOODLOTTIGE VERGISSING chaam itwijkse ser vnj Tweede Kamer: ook op zondag zwemmen Regering misbruikt haar bevoegdheden UG 8 MEI 1974 BINNENLAND pui DEN HAAG Het 16-jarige meisje dat op 6 februari door haar Jaloerse minnaar zeven uur lang is gefolterd en mishandeld, zal mogelijkerwijs nooit meer helemaal herstellen van het daarbij opgelopen zware hersen- Door Sybe Stamm letsel, de gescheurde long, een een zijdige verlamming en gedeeltelijke blindheid aan één oog. Dit blijkt ter zitting van de Haagse rechtbank waar de dader (24) zich moet verantwoorden voor een van de meest gruwelijke mishandelingen die in deze rechtszaal ooit bespro ken zijn. Het beeldschone Haagse kapstertje Irene (16) had sinds mei vorig jaar een intieme verhouding met de verdachte, een uit Suriname afkom stige giro-ambtenaar, getrouwd vader van drie kinderen. In november raakte Ineke zwanger van hem in januari werd de vrucht via bemiddeling van de NVSH gea borteerd. Het jonge meisje wilde de verhouding daarna gewoon voortzet ten. ..Ik was blind op hem", vertel de zij later in de Ursulakliniek - waar zij nog steeds wordt verpleegd. Maar de overspelige huisvader was boos. Want hij twijfelde of Ineke hem altijd wel trouw was geweest en hij had het zelfs in zijn hoofd gezet dat haar zwangerschap wel licht door een ander kon zijn ver oorzaakt. Zij bleef .blind" op haar rijksge noot. „Ik wilde met een poepie trou wen; desnoods sleep ik hem aan zijn haren uit het oerwoud", had zij tegen haar ouders altijd be weerd. Op 6 februari legde Ronny haar het vuur weer na aan de schenen. In de kantine van het zwembad „ver hoorde" hij het meisje langdurig over eventuele medeminnaars. Na de scène in het zwembad nam Ronny het meisje mee naar zijn el- de Stortenbeker- rouw en drie kinderen doodleuk naar zijn gen woning straat. Zijn stuurde hij moeder. Van drie uur 's middags tot half elf in de avond werd Ineke afgetuigd. Ronny eiste dat zij naam en adres zou noemen van zijn imaginaire medeminnaar. Na de eerste mishan delingen noemde Ineke in wanhoop de naam van George de J., een wil lekeurige zwem vriend. Het adres wist zij niet. Zij moest het opzoeken in het tele foonboek. Onder dwang van stom pen, slagen en trappen wees het meisje een paar mogelijke adressen aan. Ronnie ging weg om zijn in lichtingen telefonisch te verefièren. Toen de gezochte „medeminnaar" op geen der verstrekte adressen bleek te wonen, kwam Ronnie terug om Ineke opnieuw te martelen. In haar radeloosheid schreef Ineke met haar laatste krachten een nieuw adres op. Ronny ging er per taxi op af, want hij dacht dat hij ditmaal de waar heid had losgebrand. Of Ineke toen al het bewustzijn had verloren, wordt niet duidelijk. Zeker is dat de agressieve dolleman opnieuw bot ving en dat hij bij terugkomst in de Stortenbekerstraat woester was dan ooit. In razernij trapte hij op Ineke los. Hij smeet haar lichaam door de kamer, knipte al haar haren af, scheurde haar kleren kapot en mis handelde haar tot zij voor dood bleef liggen. Toen hij weer een beetje bij zijn positieven kwam bel de hij uit een telefooncel de politie, anoniem. In het ziekenhuis St. Johannes de Deo bleek dat het zwaar gewonde meisje ook zeer ernstig hersenletsel had, zij werd met spoed naar de Wassenaarse Ursula-kliniek ge bracht. Dagenlang is daar voor haar leven gevochten. Zij is er nog steeds. Waarschijlijk zal Ineke binnenkort uit dit ziekenhuis worden ontslagen, opdat aan haar revalidatie verder zal kunnen worden gewerkt in het zee- hospitium te Kijkduin. Of zij ooit volledig zal genezen is twijfelachtig. Ronny staat zijn rechters schijn baar koelbloedig te woord. Uit zijn reacties blij'kt geen emotie; geen woord van spijt komt over zijn lip pen. „Ik was boos. omdat ze zei dat het kind ook van een ander kon zijn. Het was gewoon een vernedering voor mij"! roept de man. President mr. De Mol van Otterloo: „Wat was dan het vernederende? Dat ze met iemand anders ook een verhouding had? U stelt voor haar blijkbaar heel andere normen dan voor u zeQf. U bent zelf getrouwd, maar u vindt het heel gewocn dat u een vriendin ,hebt. Is dat dan niet vernederend voor uw vrouw?" Over deze verdachte zijn uitvoerige rapporten uitgebracht. Niet voor het eerst. Want hij heeft ook al eens terecht gestaan, omdat hij in een woede-aanval brand had gesticht in zijn huis. De psychiater vreesde toen niet voor herhaling. En net als toen <1971' wordt nu door de psychiaters geconcludeerd dat Ronny zijn daad heeft gepleegd in een geestelijke schemertoestand, waardoor het feit hem slechts in verminderde mate kan worden toe gerekend. Ronny moet psychiatrisch warden behandeld,. Daarom is een lange gevangenisstraf niet aan te ra den. aldus de psychiaters, want dan zouden Ronnies geestelijke afwij kingen Juist worden gefixeerd. Officier van justitie mr. Van der Bruggen kan zijn eis met deze zienswijze niet in overeenstemming brengen. Hij acht het gepleegde feit te ernstig om in zo vergaande mate rekening te kunnen houden met de belangen van de verdachte. Buiten dien vreest hij wél voor ecidive. Hij eist anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring, met twee jaar proeftijd en met begeleidng van de reclassering en van een psychiater. Verdedigster mevrouw mr. A. W. SchaperVan Manen wijst er op dat een noodlottig toeval deze verdachte heeft gekoppeld aan een meisje dat zelf ook een zeer bijzon dere geestesgesteldheid had. Zo heeft zelfs de psychiater niet kun nen doorgronden of Ineke nu wel of niet meerdere vrienden had. „Zij doet daar graag een beetje geheim zinnig over", constateert hij. Wellicht werkte deze onbewuste provocatie als de lont in een kruit vat. Het was een soort crime pas- siionel. De verdedigster bepleit cle mentie, opdat de verdachte ten spoedigste psychiatrisch kan worden behandeld Vonnis 21 mei. BREDA (ANP) Doordat zij zich vergisten in het nummer van een autobox zijn drie inbrekers door de politie in Breda snel ingerekend. Zij hadden hun auto met de buit bestaande uit kledling en beddegoed t.w.v. fl 60.000 in een verkeerde ga rage gezet. De eigenaar had dit on middellijk aan de politie doorgege ven, die vingerafdrukken op de zak ken aantrof van haar bekende men sen. De kleding bleek te zijn gesto len in Mechelen en de lakens en slopen in Antwerpen. Het drietal blijft echter ontkennen. Twee van de verdachten, de ne ven Jan L. een 39-jarige schilder, en de 34-jarige koopman Wim L. heb ben al enkele gevangenisstraffen uitgezeten in verband met inbra ken. Wim kreeg in 1971 bekendheid door zijn optreden als de „begra fenis-inbreker". Hij las de rouwad vertenties in de krant en brak bij de mensen in die op dat moment op de begrafenis waren. De derde verdachte is de 33-Jarige Mathijs Z., die later samen met de twee voornoemden heeft geopereerd. de familie ruim een Engeland werden vastge- Oo|fn nu door de Engelse vrijgegeven voor trans- Nederland. Vanmorgen het stoffelijk overschot op iut an de visser spoelde bij Hornsea aan de ►e man was in de- ala 'e Jaar tijdens vissen in overboord geslagen van "Wiron II" en verdron- oliejas en andere kle- van het slachtoffer door werden herkend, bleef van Engelse zijde tot ^fngen van het lijk naar Agt 'Justitie), ^tweede kamerlid Schakel esteerde de Katwijkse ige week tegen de gang In verband daarmee wil van Buitenlandse Za- i verklaring doen over lat het transport zo lang ft laten wachten. Mevrouw Allende, de weduwe van de eind vorig jaar bij de militaire coup omgekomen Chileense premier, op bezoek bij premier Den Uyl. ADVERTENTIE ff Ku< Q&iUWtitL - Volgens mevrouw Allende: DEN HAAG Tal van landen hebben kredieten verleend aan de militaire junta in Chili. Verder zijn tijdens de confe rentie in Parijs van landen die vordereingen op Chili hebben zeer gunstige regelingen overeengekomen die de regering Allende indertijd nooit heeft kunnen bereiken. Dat alles Is gebeurd onder druk van de V.S. Slechts Nederland, Finland, Zwitserland en Zweden hebben toen Over het verzet in Chili zelf mevrouw Allende dat stakingen sabotagedaden voor de junta al i geëist dat eerst de mensenrechten leiding zijn geweest de staat van be- zouden werden gerespecteerd in Chili maar zij hebben daarbij geen steun gekregen. Aldus mevrouw Hortensia Allende weduwe van de bij de staatsgreep in Chili omgekomen president Salvador Allende, gisteren in Den Haag Vol gens mevrouw Allende is de junta er sterk op uit buitenlandse bedrijven aan te trekken Generaal Motors bij voorbeeld overweegt al naar Chili te- rug te keren en heeft daartoe een uitgebreid investeringsplan ontwor pen. Tijdens een gesprek met premier Den Uyl heeft mevrouw Allende haar waardering voor de Nederlandse hou ding ten opzichte van de junta uit gesproken De Nederlandse premier heeft haar. volgens mevrouw Allende toegezegd dat de junta van Neder land geen economisch en financiële hulp zal krijgen Federatieplan voor NKV niet aanvaardbaar UTRECHT De federatie van NVV en NKV, die in juni tot stand moet komen, dreigt de mist in te gaan. Het kader van de Industrie- bond-NKV (de grootste bond van het NKV met 140.000 leden) vindt name lijk het huidige federatieplan niet aanvaardbaar, zo is gisteren geble ken. „De kaderleden van onze bond wil len dat alsnog wordt geprobeerd het CNV by d'e federatie te betrekken. Wanneer dat niet lukt. zal de opzet voor de federatie moeten worden ge wijzigd omdat het NVV anders veel te veel invloed krijgt", aldus gister avond secretaris S. van Bijsterveld van de Indiustriebond-NKV. Veel kaderleden hebben bezwaren van psychologische aard tegen ae huisvesting van de federatie in het NV V-gebouw in Amsterdam. „We ver liezen een deel van ons gezicht en ons gebouw zijn we dan ook kwijt", aldus een kaderlid. Secretaris Van Bijsterveld wilde niet uitsluiten dat bij de reserves van de kaderleden ook de wrijvingen met de Industriebona- NW (onlangs nog bij de USFA-be zetting in Helmond) een rol spelen. Het kader vindt dat de vakcentrales de gehele zaak nog eens moeten be kijken en zonodig de federatie maar even moeten uitstellen. Intussen dreigen er meer moeilijk heden binnen het NKV. Na de be- ambtenbond Unie BLHP heeft nu ook de vakbond van werknemers in het bank- en verzekeringswezen en de administratieve kantoren BVA (10.000 leden) plannen om de katho lieke vakcentrale te verlaten, wan neer het tot een federatie met het NW komt. IRA waarschuwt Het provisio nele IRA heeft gewaarschuwd dat het Britse ministers en parlements leden zal vermoorden. In Dublin gaf het een verklaring uit waarin de schuld van de groeiende geweldda digheid aan de Britse regering wordt gegeven "waarvan de bezettende troepen openlijk samenwerken met moordenaarsgroepen". leg met nog eens zes maanden te zetten. Bovendien wordt er on- gewerkt aan de vorming breed anti-fascistisch front Dat moet partijen, variërend van dë christen-democraten tot de marxis- tisch-revolutionairen verenigen teger de junta. Tijdens de persconferentie van me. vouw Allende werd meegedeeld dat het Strijdfonds Chili, dat in Neder land is gevormd, reeds een bedrag van 200 000 gulden heeft overgemaakt, dat zal worden gebruikt voor het ge wapende verzet tegen de junta in Chili. Een bedrag van 50.000 gulden zal nog worden overgemaakt en een nieuwe inzamelingsactie is al op touw gezet. DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat een meerderheid in de Tweede Kamer er voorstander van is dat alle Nederlandse ge meentelijke zwembaden op zon dag open zijn. Dit zou dan ook gel den voor zwembaden in die ge meenten waar de raad in meer derheid vaak uit religieuze overwegingen heeft besloten 't bad zondags gesloten te houden. Ook andere plaatsen, met re creatieve doeleinden, zoals dorps huizen en sporthallen, die zondags verplicht gesloten zijn vallen on der deze nieuwe regel Dit bleek gisteren in de Twee de Kamer tijdens de behande ling van het initiatief-wetsvoor stel van de Kamerleden mevrouw Goudsmit (D'66) en Jurgens (P. P.R.) dat een wijziging van de Zondagswet behelst. Het wijzigingsvoorstel aan vankelijk ingediend door mevrouw Goudsmit en de PvdA'er Van den Doel dateert al van Januari 1972 en werd ingediend kort na dat de Hoge Raad zich ten gunste van een gemeenteraad had uitge sproken dat het aldaar gevestigde zwembad niet op zondag open hoefde. De Juridische procedure was het gevolg van een „kraak- actie" van dat zwembad, waar onder anderen het toenmalige Kamerlid Van den Doel ook aan deel nam. Met het voorstel wordt beoogd om deze op zondag gesloten zwem baden het gaat In totaal om negen gevallen toch open te krijgen onder het argument dat het niet meer in deze tijd past om iemand te belemmeren om zich te gaan recreëren. Degenen die niet willen zwemmen hoeven dat ook niet, is het argument van de indieners. Veel Kamerleden, onder wie de sprekers van de confessionele frac ties van ARP. CHU. SGP en GPV toonde zich principieel tegen de ze verontheiliging van de zondags rust. Andere fracties, waaronder die van KVP, DS '70 en gedeelte lijk de WD meenden dat hier sprake was van een aantasting van de autonomie van de gemeen teraad. PvdA-woordvoerder Franssen stond wel achter het wijzigings voorstel, maar wilde wel dat die zwembaden die onder het beheer van een stichting vallen en die al leen een aanvangssubsidie van de gemeente hebben gehad, niet onder de bindende maatregel van zondags open zijn zullen vallen. UTRECHT De regering heeft misbruik gemaakt van haar bevoegd heden. De eigenlijke rechtsgrond voor de snelheidsbeperkende maatregelen was de energiebesparing en niet de verkeersveiligheid. De verkeersveilig heid was slechts de kapstok, waar aan de hele maatregel is opgehan gen. De regering had de maatregel dan ook moeten baseren op de distri- butiewet en niet op de wegenver keerswet, die uitsluitend voor de verkeersveiligheid is bedoeld. Dat betoogde gisteren advocaat mr. H. A. Bouman voor de rechtbank in Utrecht. Daar diende in hoger be roep de principiële zaak, waarin de rechtsgrond van de door het kabinet Den Uyl afgekondigde snelheidsbe perking op auto (snel) wegen worat aangevochten. Terecht stond een Am sterdamse Journalist, die zich zowel op een autoweg als een autosnelweg opzettelijk wegens te hard rijden had laten bekeuren om een proefpro ces uit te lokken. In eerste instaintie had de Utrecht se kantonrechter de maatregel wat betreft autosnelwegen onverbindend, verklaard, omdat naar zijn mening de maatregel eerder was ingevoerd om benzine te sparen dan uit veilig, heidsoverwegingen. Wat betreft de autowegen had de kantonrechter de Journalist niet in het gelijk gesteld, omdat de ver keersveiligheid daarbij volgens hem wel degelijk een rol had gespeeld. De officier van Justitie, mr. D. J. Buijs en de Journalist waren beiden tegen het vonnis van de kantonrechter in beroep gegaan. Mr. Bouman was het met de offi cier van Justitie eens, dat het toet sen van het beleid van de regering beter aan het parlement kan wor den overgelaten. „Maar als de rege ring haar bevoegdheden duidelijk overschrijdt," vond hij, „moet de rechter corrigerend kunnen op treden". Mr. Buijs vond de stelling, dat in dit geval de distributiewet en niet de wegenverkeerswet opging, aanvecht baar. „De distributiewet had dan moeten worden gewijzigd," zei hij, „terwijl snelheidsbeperkende maat regelen bovendien alleen op grond van de wegenverkeerswet kunnen worden genomen". De officier van Justitie bleef dan ook bij zijn symbolische eis: in to taal 22 gulden voor beide overtredin gen. Uitspraak 21 mei.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7