"Wonen heeft veel te maken met hoe mensen zich voelen' Stichting Geestelijke Volksgezondheid in Alphen: Garantielening voor Valken 68 Bejaarden zijn ook milieu bewust Harry van der norsi blijft bij Ter Leede Gouweb( slaat aan* PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 8 MEI KATWIJK Op de christelijke scholengemeenschap voor Havo en Atheneum werd gistermiddag vor belangstellende leerlingen een Jorum gehouden over de komende gemeenteraadsverkiezingen. Er bleek ruime belangstelling voor de discussie, waarvoor CHU- raadslid Vink, SGP-wethouder Van Dijk, CCP-raadslid Van Raal- te en PPR-lijsttrekker Van der Perk waren geïnviteerd. Opmerkelijk was dat SGP-wet houder Van Dijk het grootste aantal vragen kreeg, hoe verder de middag vorderde, hoe milder van toon. Van Dijk voelde zich kennelijk goed op zijn gemak. "Ik vind het hier reuze gezellig", be kende de wethouder, die de aan- wezige leerlingen 'in z'n zak' had. De middag kennmerkte zich, in tegenstelling tot de meeste poli tieke bijeenkomsten, door een ook uiterlijk meelevend publiek en een ontbrekende gezapigheid. Veel politiek nieuws leverde de middag niet op. Wel was het leuk voor de leerlingen aan de (aan staande) raadsleden hun vragen kenbaar te maken. Waarom staan de dominees Catsburg en v. d. Ent op de SGP-lijst, was de eerste vraag. "Nee, het is geen politieke stunt", vertelde de lijsttrekker wethouder, "het is gebruik bij de SGP. Ik dacht dat het geen kwaad kon.' Uiteraard vormden dansen op zondag en het gemeentelijk jeugd beleid uitgebreide punten van discussie en kritiek. De confessio nele raadsleden legden opnieuw hun standpunt aan de leerlingen uit. PPR-lijsttrekker Van der Perk mocht verklaren tegen de beslissingen te zijn. Eén van de vragenstellers zei het gevoelen te hebben dat door het Katwijkse gemeentebestuur werd gedraald met realisering van een ruimte voor de kerkelijk ongebonden jeugd. De drie zittinghebbende raadsleden ontkenden dat. De ge hele gemeenteraad heeft ertoe besloten, maar een pand staat er van de ene op de andere dag niet. De woede van raadslid Vink haalde Van der Perk zich op de hals door het met die stelling niet eens te zijn. "Dat vind ik een voorbeeld van onzindelijk den ken", sprak hij bits. "Het was niet de bedoeling probeerde Van der Perk. "Nou, dan praten we er niet meer over", onderbrak Vink. De rest van de discussie werd plezierig gevoerd. Midden in een ernstige milieuverhandeling ver trok één van leerlingen via het raam. "Die gaat alvast papier prikken", grapte Van Dijk. Op de foto van Jaap van Duijn van links naar rechts: Bram van der Perk (PPR), drs. A. J. van Raalte (CCP), de perfect leidende voor zitter conrector Breuker, J. Vink (CHU) en wethouder K. van Dijk (SGP). Winst voor meisjes van Alphia ALPHEN AAN DEN RIJN —De damesjeugd van de voetbalvereni ging Alphia heeft tegen de jongsten van Aarlanderveen een monster overwinning behaald. De Alphense meisjes wonnen met 12-1. Voor de Alphense doelpunten zorgden San dra de Grouw (5x) Ellen Redegeld (4x) Doerien de Koning <2x) en Sylvia Nieboer lx. Jungheinrich opent bedrijf ALPHEN AAN DEN RIJN "Met de vestiging van uw bedrijf is er werkgelegenheid van bijzondere kwaliteit in Alphen gekomen. Van gemeente-zijde hebben we daar met plezier aan meegewerkt. Door de centrale ligging en andere factoren is uw instelling op een goede voe dingsbodem terechtgekomen", aldus burgemeester Gallas gisteren in zijn openingswoord bij de ingebruik neming van het nieuwe bedrijfs pand van Jungheinrich Nederland BV aan de Eikenlaan. Voor tal van genodigden verklaar de burgemeester Gallas de vesti ging van Jungheinrich officieel voor geopend waarop een vorkheftruck met daarop drie hitgevoelige zan geresjes (de Bentley's) binnen kwam rijden om de open dag goed in gang te zetten. Jungheinrich's ster is sedert 1949 (start met 5 man) zo snel geste gen dat het bedrijf (over alle ves tigingen ruim 3000 werknemers en een omzet van 300 miljoen D.M.) momenteel 15% van de wereidex- port bezit. De vestiging in Alphen verkoopt interne transportmiddelen en magagijfninri^htin^f Door Henk de Kat Foto Wim Dijkman ALPHEN AAN DEN RIJN "Wel zijn: een prachtig woord. Maar je moet zoiets voor de beleidmakers gewoon in geld omrekenen. Gewoon een? hard stellen wat het nou ko^ aan hulpverlening zoals de Ir Takeling van een psychiater om- da Jantje steeds in zijn bed plast ah ie een gezin zes hoog zet. Ik denk dat wonen erg veel heeft te maken met hoe mensen zich voelen. Wonen komt van het oude Germaanse woord "wonan": Je thuis voelen. Op Je ge mak zijn. Maar hoe is dat. op zes hoog"? Aan het woord Carlo Pedro- li. psychiater bij de (provinciale) stichting Geestelijke Volksgezond heid. die pas een bureau heeft ge opend in Alphen aan de Stations straat 21. VALKENBURG Valkenburgs gemeenteraad heeft gisteravond een stemmig besloten niet deel te nemen aan het gewest Leiden. B en W had den dat ook geadviseerd. Ook op de agenda stond een ga rantielening voor voetbalvereniging Valken 68, die door het uitblijven van NSF-subsidie en het laat ver strekken van vergunning voor de bouw van een clubhuis in moeilijk heden is geraakt Voorgesteld werd. omdat niet alle raadsleden zich op het voorstel hadden kunnen voorbe reiden het van de agenda te schrappen. Daar verzette zich echter raadslid Den Haas tegen, omdat de garantie voor de voetbalcub urgent is. De vergadering werd voor enige tijd geschorst, om de raadsleden ge legenheid te geven zich te beraden. Na de schorsing werd het voorstel van B en W eenstemmig aangeno- VVD-raadslid mevrouw De Jong de Graaff stelde B en W voor op het kruispunt Hoofdstraat-Broekweg een verkeersspiegel aan te brengen. Een voorstel medewerking te verle nen aan de vereniging voor christe lijk onderwijs voor de aanschaf van een documentatiecentrum een radio toestel en een t.v., voor een bedrag van f3.540.20 werd aangenomen. De Bank voor Nederlandse ge meenten heeft een lening geweigerd van acht ton uit het krediet rekening courant. De bank wil niet verder gaan dan vier ton. Het resterende bedrag wil de bank wel verstrekken als kas geldlening. Daartoe besloot de raad gisteravond. De tweede fase moet besteksklaar worden gemaakt van het reconstruc tieplan van de Voorschoterweg. Om voor subsidie in aanmerking te ko men uit het fonds werkeloosheidsbe st rijding moet het plan besteksklaar Mevrouw A. MooiJ, sociaal-psy chiatrisch verpleegster bij de stich ting. wil dergelijke uitspraken dui delijk voor rekening laten van Pe- droli: "ik woon hier zelf in een flat en ik vind het geweldig. Dan hoor Je eens lachen en dan weer een kind huilen. Maar ik ben alleen, mis schien vind ik het daarom wel leuk". Carlo Pedroli en Rianne van S" '•even, maatschappelijk werkster 'bil de stichting, zijn onder hun col lega's nieuwlichters: "het is voor de stichting vrij nieuw dat Je Je bemoeit met de leefcondities. Maar wij vin den elke vorm van hulpverlening zinloos, als Je de factoren die bij 't ziek maken een rol spelen niet eruit kunt lichten en kunt terugkoppelen naar de beleidmakers. En één van die factoren is het wonen en het he le 'eefmilieu". ~»e stichting is hier nu enkele we ke' actief. Met als verzorgingsge ld Alphen en de omringende re gio Een hulpinstantie voor geestelij ke nood. Scliooiartsen kloppen regel matig aan in de Stationsstraat voor kinderen die blijkens gedrags moeilijkheden op school en thuis dadelijk ergens in de knel zitten. De"-0 jeugdafdeling is het straatje va- Pedroli en Rianne van Schre- van Mevrouw MooiJ richt zich hele maal op de volwassenen, die bij de stichting terecht komen via de huis artsen. de gemeentelijke sociale dienst en de sociale werkplaats. Drempel Moet het stichtingsbureau in Al phen enerzijds worden gezien als een streven dichter bij de problemen te zijn (voorheen werd geopereerd van uit Oegstgeest), anderzijds is het geen aanloopadres. Rianne: "het is heel zelden dat men hier rechtstreeks komt. Dat willen we eigenlijk ook zo houden. Niet omdat we zo nodig een drempel willen invoeren, maar om dat er dicht bij de mensen zelf nog zoveel mogelijkheden zijn om de problemen op te lossen". Pedroli, aanvullend: "je moet pro beren om iemand die nog geen cliënt van ons is, zolang mogelijk niet- cliënt te laten zijn. De huisarts kan zeil veel doen. Die moet niet te mak kelijk hierheen verwijzen. En ook 't plaatselijk maatschappelijk werk, of liever nog de non-professionele krachten kunnen veel meer oen." Wie komen er bij de stichting? Pelroli: "kinderen bijvoorbeeld die in hun schoolprestaties achterblij ven. Als dat louter een tekort aan capaciteiten is, kunnen we ze geen cliënt noemen. Dan hebben ze een verkeerde schoolkeuze gedaan. Maar vaak is het zo dat je bij de kinde ren die op school vastlopen en bui ten hun lage prestaties ook lastig zijn, thuis een hele ransel met pro blemen aantreft. Wie is er dan cliënt? Dat weet ik eigenlijk niet". Happy Pedroli voelt zich als psychiater duidelijk geen zielkundig ontleder: "diagnoses ztfn niet zo zeer m'n hobbies. Ik ga so wie so praten met het gezin. Ouders, alle broertjes en zusjes erbij. Dan ontdek Je vaak dat mensen met elkaar omgaan op een manier dat de kinderen ervan te lij den hebben. Dat ze als het ware com municatie verbieden, waardoor het kind zich niet meer happy voelt. En één van die manieren waarop zich dat uit, is in slechte schoolpresta ties. We kunnen als stichting dan een serie gesprekken met het hele gezin aanbieden om daaruit te komen". Rianne van Schreven: "er is de laatste Jaren binnen onze stichting een hele discussie op gang gekomen over hoe we afwijkend gedrag moe ten zien. Heeft het vastlopen van iemand lichamelijke oorzaken? Is het een ziek zijn, of gaat het om verstoorde relaties? Langzamerhand is er een tendens die zegt dat de hele maatschappij zoals die reilt en zeilt niet goed zit. De spanningen die de mensen op hun werk ervaren: nogal logisch dat dat thuis tot uiting komt. Flats Vanuit dat oogpunt zijn wij ook vtrtegenwoordigd in het Wijkwel- zijnsberaad Alphen-west en in het overleg over huisvestingsproble men. We willen naast de individue le hulpverlening ook bekijken welke structuren nou bepalend zijn voor Het full-time team van de stichting Geestelijke Volksge zondheid in Alphen: Carlo Pe droli, Rianne van Schreven en mevrouw A. Mooij. dat soort toestanden waar we in ons werk mee worden geconfronteerd. Want we zijn wel een maatschappij die een heleboel hulpverlening in stand houdt en bepaalt, maar onder tussen worden er flats gebouwd en wordt sociale woningbouw gepleegd die nauwelijks betaalbaar is". Pedroli: "Je kunt Je afvragen waar om mensen soms zo kwalijk met el kaar omgaan. Ik denk dat er in de maatschappij een heleboel dingen zijn die je "ziek" kunnen maken. Dat is door mensen in zo'n rotflat te douwen, waar ze voortdurend op el kaar moeten letten en waar Je pri vacy ontnomen is. En dat is door een grote snelweg die vlak langs Je voor raam wordt aangelegd. En dat is door de Ster-reclame, waar de meest afschuwelijke toneelen worden verkocht waaraan de mensen zich zo nodig moeten spiegelen". Carlo Pedroli en Rianne van Schreven komen bijna voortdurend terug op huisvestingsmoeilijkheden als één van de voornaamste oorza ken van gedragsmoeilijkheden bij kinderen. Mevrouw Mooy, van de volwassenzorg daarentegen: "daar zijn wij nog nooit door getroffen, dat mensen psychisch gestoord worden door een slechte woonom geving. Het gaat bij ons bijna al tijd om eenzaamheidsproblemen en intermenselijke relaties." Psychiater Haar klacht is dat probleemge vallen juist vaak zo laat worden aangemeld bij de stichting, zodat inschakeling van de psychiater en opname vaak onvermijdelijk is. "Psychiater is een zwaar woord, maar hij is niet meer wat hij vroe ger was. Nu is hij meer de psycho therapeut die in de gaten heeft dat degene die eruit springt eigen lijk niet de schuldige is, maar dat het vaak de omgeving-relaties zijn die hem ziek hebben gemaakt. Ons streven is dan contact te zoeken met het hele gezin en de omgeving om erachter te komen wat er pre cies aan schort." Ook Carlo Pedroli en Rianne van Schreven houden niet zo van "de" deskundigen die "het" wel weten. Pe droli: "je kunt ook een "markt" gaan maken. Daar moet Je vrese lijk voor oppassen. Maar je wordt zo gauw vastgeprikt op de deskun digheid die je toch geacht wordt te hebben als psycholoog." Pedroli zou veel meer contact willen hebben met bijvoorbeeld de huisartsen. Hoe langer zij kun nen helpen, hoe beter het is. Bij verwijzing naar een stichting Gees telijke Volksgezondheid bestempel Je iemand meteen als geval. "De huisartsen zouden meer ervaring moeten opdoen met het zelf aan pakken van moeilijkheden. Zij gaan vaak veel te lang door met het ge ven van kalmerende middelen. En hij moet weten wat de mogelijkhe den zijn. Maar een huisarts weet niet eens wat een pedagoog is... Huisarts Er zou een overlegsituatie moe ten komen, waarin de huisartsen hun problemen te berde kun nen brengen. Daar kan de huisarts Trein uit rails ALPHEN AAN DEN RIJN Op de Europasingel in Alphen aan den Rijn is gistermiddag rond twaalf uur een goederentrein uit de rails gelo pen. De ongevallendienst van de Nederlandse Spoorwegen heeft de trein weer in de rails geholpen. Tot drie uur moest het verkeer op die route omgeleid worden. De trein heeft geen schade opgelopen. Over de oorzaak tast men nog in hed dui ster. veel van leren, en wij ook. De huisarts is een ontzettend be langrijke figuur in de hele gees telij ké hulpverlening. Het is toch een bekend feit dat 60-80 procent van de mensen op het spreekuur van een huisarts met psychisch-so- ciale klachten komen. Als een huis arts dit soort problemen regelma tig in een team kan brengen, zou het best kunnen zijn dat hij er an ders tegenaan gaat kijken, zijn pa tiënten zelf verder kan helpen en ons alleen als vraagbaak benut voor ingewikkelder dingen." Waar komen de meeste proble men vandaan uit Alphen? Rianne van Schreven: "er is nog nooit on derzoek naar gedaan, maar Je ver moedt uit Ridderveld. Al die jon ge gezinnen waarvan vader om half 8 's morgens vertrekt en pas 's- avond om half 7 terug komt terwijl moeder met Jonge kinderen acht hoog verblijft, dat is toch weinig om je echt te kunnen ontwikkelen. De spanningsgevallen die de spui gaten uitkomen, belanden bij ons. maar hoe velen er tegenaan zitten, daar heb je geen exacte kijk op." ALPHEN AAN DEN RIJN Ook de bewoners van Driehoorne zijn milieubewust. Althans dat bleek uit sommige vragen die gisteravond aan burgemeester Gallas wérden gesteld op de in de bejaarden-serviceflat ge houden burgeravond. Overigens was deze de enige vertegenwoordiger van de gemeente, omdat vele bewoners van de serviceflat reeds langere tijd Alphens burger zijn. Zodoende be hoefden de „gebruikelijke" gemeen telijke positiebekleders niet in ac tie te komen. Waarom, zo werd een vraag ge steld, is er zo'n speelheuvel gecreëerd voor Driehoorne, het is gevaarlijk voor de kinderen vond men. De bur gemeester zei dat elk speelproject zijn gevaar heeft en dat men ook moet durven experimenteren hier mee. De vijver en de rommel daar omheen was ook een doorn in het oog, maar binnen enkele weken zal dit opgeruimd zijn, verzekerde de burgemeester. Een te verwachten vraag betrof de bushalte aan de Sterrenlaan. Bur gemeester Gallas: „Omdat Alphen nog niet rijp is voor een stadsdienst zijn we aangewezen op de streek- vervoermaatschappijen waarvoor 1 nog geen rendabele zaak is". Sug gesties van bewoners: verplaats bus halte Bruins Slotsingei naar het verlengde van de Herculesstraat en maak daar een bruggetje. Beloofd werd dit nader te onderzoeken bij dienst Openbare Werken. Gepleit werd ook voor een brugge tje bij de Nieuwe Sloot om de be reikbaarheid met het centrum te vergemakkelijken. Ook dit zal onder zocht worden, hoewel burgemeester van oordeel was dat het een gevaar lijk punt was. De bewoners van Driehoorne blijken ook last te heb ben van te weinig druk op het wa ter. Dit zal nader uitgezocht worden door Water en Lichtbedrijven. Een suggestie over een eventuele „bejaardenpas" vond de burgemees ter een aardig kluifje voor de Kultu- rele Raad om zich in te verdiepen. >EN zijn. Dat kost f 76.000 -. De ra^op sloot daartoe. Wanneer wordt toegewezen voor suifcef wordt aan de gemeente 95 p> «i van de kosten voor het bestek^ maken vergoed. Do inrichting de zesde klas van de openbae in Valkenburg gaat ruim vierdu gulden kosten. Raadslid Doldersum vroeg zie of het wel wenselijk was in de Lange Commandeurstrj slopen. De woning is onian^T81"' gekomen. Sloop is wel de deelde burgemeester Van 't mee. Raadslid Drn Daas belangen) informeerde pen van bomen in het dat kappen wisten B en W af. Mevrouw de Jong de vindt 't ook spijtig dat bomen ten worden gekapt voor d structie van de college deelt die mening gemeester Van 't Wout, niets aan te doen. WADDINXVEEN avond om 8 uur komt de raad van Waddinxveen het nemen van een besluit voor het gebied, gelegde h het Noordeinde; een voorstel stelling van het tijdstip van ging van de weekmarkt; van een regionale schoolbeg< dienst Mididen-Holland streek, het garanderen v: aan te gane nen van het recht voorlopig vaststellen keningen 1971 van grondbedrijf en gemeenschap. E antennesysteem. SASSENHEIM Het dit seizoen uit de zaterdag eerste klasse gede gradeerde Ter Leede zal dit verloren gegane terrein het komende jaar ook met de Katwijkse trainer Harry van der Horst trachten te heroveren. Hoewel er enkele geleden bin nen de selectiegroep nog grote ver deeldheid was over het aanblijven van Van der Horst (de stemming viel ongeveer gelijk uit met voor en te genstanders) besloot het bestuur van de Sassenheimse vereniging het con tract met de Katwijkse trainer toch te verlengen. "We hebben", zo luidde daarbi Jde argumentering, "het afgelopen sei zoen met Van der Horst ondanks de degradatie toch geen slecht seizoen gehad. Er zijn binnen de groep nooit klachten naar voren gekomen, het eerste team heeft gezien de moge lijkheden echt niet slecht gespeeld, en het tweede elftal, vorig Jaar op de rand van degradatie naar de re serve derde klasse en pas singswedstrijden veilig, is de reserve eerste klasse gepromo veerd. We hebben in Van der Horst het volste vertrouwen en verwach ten met hem het komende seizoen goed mee te kunnen draaien. Zeker ook. wanneer de selectiegroep kan worden uitgebreid wat er reëel in zit". Ter Leede en Van der Horst zullen de zaken het komende Jaar in ieder geval intensief aanpakken. Hoewel de details nog moeten worden gere geld is het zeker dat het aantal trai ningen van twee tot drie zal worden opgevoerd en dat de begeleiding van de spelers op "eerste klasseni veau" blijft. Harry van der Horst zelf gelooft ook in de mogelijkheden. Zegt over de discussie rond zijn aanblijven: "Ik dacht dat die zaak overtrokken is. Op het moment dat de spelers zich uitspraken had het eerste elftal Juist een erg slechte wedstrijd verloren van IJsselmeervogels en leek het tweede na een nederlaag het kam pioenschap nog te gaan missen. Op zo'n moment kun Je zulke zaken verwachten- We hebben die spelers uitspraak overigens niet naast ons neergelegd. Voord straks beginnen met de ding zullen we over de tr zet gaan spreken. Als er zijn over de training bij de dan moet daar over gesproh n nen worden. Waarom niet? te stellen dat de training niet i ook genoeg is geweest is niet Jul ^nge Leede heeft geen enkel dueli ditie verloren. Integendeel zelf! een h Van der Horst rekent de 1 de weken op een verbredii vooral versterking van zijn tiegroep. "Het gemis i ter heeft ons heel wat punkf v kost", stelt hij. "Ik heb wat van spelers gehoord die naar helm wilden komen. Ik hoop in door gaat. Ter Leede moet mogelijk terug naar de eeri k se. Qua mogelijkheden, qui modatie en qua historie hoo D ploeg daar in thuis. Het Stud B. W BOSKOOP Het Gouwd d, sen Boskoop en Waddlnx* ',blJ "slaat aan". De bomen, voorjaar zijn geplant, lopen reeds blijkt de aanplant ee. a trekking op allerlei "wild" I' ben. a&<" De Boskoopse plantsoenendi is nu bezig met het inplant del u mais waardoor een nc binding met de vogels kregen. Aanvankelijk verschenen i pende groepen jongelui n* sen gewapend. Gok werden le jonge bomen uitgetrot weggeworpen. Dit komt nagen Pas niet 'meer voor. Bewoners hg flats, die aan hel bosplan i houden een oogje in het zeil. colleg torlog

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4