tevenshof voor Leidenaars beëindiging van klandestiene bewoning in Leiden Leiden voorheen en thans Wonderlijk vulmiddel voor vakiiian en gezin PORION de komende vier jaar 7050 nieuwe woningen falve meter lager VIJFTIG ROZEN VOOR ZIEKE BRUIDEGOM Tweemaal Leiden in Twee voor twaalf' ACTIECOMITÉ JUWELENWIJK lea pEN Terwijl de bestemming in discussie is, gaat de sloop in het gebied Herengracht-Zijl- el gestaag door. Het gebouw "Geloof, Hoop en liefde", eens het domein van de buurtvereni- y De Sperwers, is ook het slachtoffer van de onverbiddelijke dreunen van de slopershamer. (Foto Jan Holvast) Een boek, waarin we Leiden zoals we het nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze eeuw. Een honderdtal foto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: oud-redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. Foto's: J. Holvast. Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Kosten: Afgehaald aan de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 Afgehaald aan de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,80 op giro 57055 t.n.v. Leidsch Dagblad B.V. Telefonische informatie: 0171025041 toestel 45. advertentie PROFESSIONEEL... MAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVERl Kant-en-klaar en met super hechtkracht 1001 toepassingen; om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen muur en kozijn of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun afpleis- teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfficiënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, BLIJVEND AF DICHTEN, VOEGEN, UITVLAK KEN, RAGDUN PLEISTEREN, DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORION. de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars vuJpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plakspaan, voegspijker, -hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. DE HOUTWARENHOEK HOOFDSTRAAT X - LEIDERDORP TELEFOON 32068 N De woningbouw in de Stevenshofjespolder (het gebied tussen de Rijndijk, Tro irschoterrse wijk Noord-Hofland, tie gemeentegrenzen van Voorschoten en Wasse- „V de rijksweg van Den Haag naar Amsterdam) moet primair gericht worden op de n i :en van de Leidse bevolking. Dit te meer daar met de nieuwbouw in de komende 'nmlr (voornamelijk de Merenwijk) al ruimschoots wordt voldaan aan de doelstelling, betere sociaal-economische bevolkingsopbouw in Leiden tot stand dient te ko- rijven wethouder Ham van festing en openbare werken Üenst in de recent uitge- Kxta inzake het volkshuis- ïleid. Zfj wijzen er daarby p dat ernstige problemen inen zull^h zijn met betrek - ehi uitgifte en exploitatie van W shof. De provincial over- rordt gesteld heeft een be taak in de oplossing van ilematiek Kan de bebou- de Stevenshof niet door eg31 i wordt de gemeente in 1977 igjiteerd met een gebrek aan Wuwmogelijkheden. Waar- het opvangen van de Leid- febehoefte een beroep zou worden gedaan op bouw- liten de gemeentegrenzen. Ie nota bestaat met name dorp hiertoe enige bereid- ouw omende vier Jaar zullen in minder dan 7050 wonin- gebouwd, waarmee de dot nd, die in de periode 1968- d opgelopen (er kwamen Jtg ruim duizend woningen gereed), wordt ingehaald. Vorig jaar werd de bouwproduktie sterk ver groot: 1232 woningen. Met de pro- duktie in de komende vier jaar za] een groot aantal vestigingen kunnen worden toegelaten. In ieder géval moet het kwantitatieve woningtekort (duizend woningen) worden ingelo pen. Geschat wordt, dat voor de eigen bevolkingsaanwas ongeveer zeshon derd woningen per jaar nodig zijn en voor compensatie van het woning- verlies tachtig. Daarnaast moet er een aantal van 150 sluiswoningen ge reserveerd, die bij uitvoering van het renovatieprogramma nodig zyn. In 1976 zal Leiden weer meer dan hon derdduizend inwoners tellen. De eer ste oplevering van de Stevenshof is in 1979 te verwachten. In dezelfde periode zullen ook de plannen voor het Waardeiland en het gebied He- rengracht-Zülsingel voltooid zijn. Er moet, aldus de nota, gestreefd worden naar een hoog percentage eengezins- wingen in de Stevenshof: tachtig. De verdeüng tussen goedkopere en duur dere woningen dient 70 30 te zijn, waarbij de grens tussen "goedkoop" en "duur" op een huur van 420 gul den per maand wordt gesteld. Het bestemmingsplan voor het gebied tussen Heren en Zijlsingel is er nu op papier. Na het eerste ontwerp, de schriften en de diverse vergaderingen hierover, stellen B. en lad nu voor het bestemmingsplan definitief vast te stellen, n laatste epistel wijkt het college nauwelijks af van het j zoals dat eerder in de krant is gepubliceerd. Voor het Lel 'van de Grofsmederij bij de Zuidsingel is hoogbouw toege- >vereenkomstig de wensen van de bouwmaatschappij IBB/ Vierentwintig procent van dit eiandje mag bebouwd worden de helft is een maJrfïhale goothoogte van 23.5 meter toege- /i|een halve meter minder dan volgens het ontwerp-bestem- 'adi ui mogelijk was). De overige woningen mogen niet boven w en meter uittornen. as de voorschriften van het bestemmingsplan is het echter lelijk op het eiland met laagbouw te volstaan. Voordat op bd gebouwd kan worden, moet een exploitatie-overeenkomst gesloten, die door de gemeenteraad goedgekeurd dient te Onderzocht wordt in hoeverre een bijdrage van het rijk 7-4 ijgen is, die er toe zou kunnen leiden dat in economisch 10 t minder bebouwing op het eiland noodzakelijk is. ..:R Er zal de komende Jaren grote aan dacht moeten worden geschonken aan de huisvesting van bejaarden. In de nieuwbouw zullen ongeveer vierhonderd bejaardenwoningen tot stand komen, een aantal, dat geheel nodig is voor het opvangen van de huidüge behoefte. De toekomstige be hoefte wordt op 1900 geschat, zodat het tekort zal moeten worden wegge werkt door middel van de bestaande woningbouw. Met name gelijkvloerse kleinere woningen komen daarvoor in aanmerking, waarmee tevens de doorstroming kan worden bevorderd. Bij de voorbereiding van de renova tieplannen moet, aldus de nota, de positie van de bejaarde primaire aandacht krijgen: speciale inrichting van benedenwoningen, en herstel van hofjeswoningen. Voor huisvesting van jongere alleenstaanden en bui tenlandse werknemers komen, naast nieuwbouw, grote panden in aanmer king ,die niet geschikt zijn voor ge- zinsbewoning. De gemeente moet het opereren van de stichting Huisves ting Werkende Jongeren en de Stich ting Migrantencentra bevorderen door garant te staan bij het aanko pen van panden. Het is wellicht mo gelijk een gemeentelijke bijdrage te leveren, als overgegaan wordt tot vorming van een fonds, waarin de geldelijke compensatie die in geval van onttrekking aan de woonfunctie aan eigenaren van panden zou kun nen worden gevraagd, wordt gestort. Renovatie Wethouder Ham c.s. constateren, dat ter handhaving van relatief goedkopere woningen renovatie een steeds belangrijkere plaats Inneemt. Ongeveer achtduizend woningen, die voor 1930 zijn gebouwd, komen voor renovatie in aanmerking. Er is een tienjarenplan opgesteld van achthon derd woningen per jaar. De woningen die na 1930 zijn gebouwd kunnen in de tachtiger jaren aan de beurt ko men. Daartoe is verbetering van zo wel de juridische middelen als de subsidieregelingen van' rijkswege noodzakelijk. Daarnaast wordt een actief woningtoezicht door de ge meente van essentiële betekenis ge acht LEIDEN Het echtpaar Hanno-Swanenburg ivas gisteren een halve eeuw getrouwd. Alles in het gezellige bovenhuis aan de Driftstraat was versierd en in het teken van het grote ^Afgelopen zondagmiddag, terwijl de heer en mevrouw Hanno aan tafel zaten, werd de bruidegom niet lekker. Hij zakte onderuit. Zijn vrouw is onmiddellijk toegesneld en heeft hart massage toegepast. Gewaarschuwde buren hebben de huisarts gewaarschuwd en met grote spoed is de heer Hanno (72) naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Nu ligt hij daar, met een bos van 50 rozen naast zijn bed. Nog vier of vijf weken zal hij nog in het ziekenhuis moeten blijven en dan mag hij weer naar huis. De massage is zijn redding geweest. Zijn vrouw (71): Hij had al bronchitis, dus hij was al niet zo erg lekker. Ja, en toen stond dat hart plotseling stil. Ik heb meteen gemasseerd en toen hij begon te hoesten heb ik tegen hem gezegd: Toe maar, hoest maar. Intussen heb ik gebeden dat het goed zou komen. Dat me dat moest gebeuren". Geen feest met familie, buren en kennissen. De acht kinderen („nu zijn het er zestien, hè?"), de veertien kleinkinderen en mevrouw Hanno hebben gisteren een bezoek gebracht aan de patiënt. Dat het met de gezondheid van de heer Hanno goed gaat is echter een veel groter feest. LEIDEN Een byna Leidse strijd gisteravond in de VARA-tv- quiz „Twee voor twaalf". Ende strijd eindigde (voor het eerst in de geschiedenis van deze quiz) gelijk. Beide paren hielden f 345 over en komen over veertien dagen terug. Geen afvallers dus. In de tweede ronde verschenen de heer en mevrouw Kist- Stokhuyzen, resD. leraar en huisvrouw-moeder-studente en in poli tieke kringen bekend als de vroegere assistente van de PAK-fractie. Ze moesten het opnemen tegen het nieuwe paar, de Rotterdamse student Dormeyer en de in Leiden studerende (Slavische talen) journalist Munninghof LEIDEN Op een receptie gisteren in de grote zaal van het Farmacologisch laboratorium hebben vele genodigden afscheid ge nomen van de heer D. La-man, die als hoofdtechnicus van het labo ratorium met pensioen is gegaan. Een uniek aspect in dit afscheid is, dat Laman gedurende 52 jaar aan het laboratorium verbonden is geweest. Hij was dertien jaar oud toen hij als dierverzorger in dienst trad, bekwaamde zich in de instrumentmakerij en verwierf inter nationale faam op het gebied van de hypofysectomie (operatief ver wijderen van de schildklier): met zelfgemaakte instrumenten ver richtte hij zeker 50.000 ingrepen. Dank zij Laman hebben tal van mensen in binnen- en buitenland deze specialistische ingreep onder de knie gekregen. Vorig jaar ontving hoofdtechnicus o.m. voor deze verdienste de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Op de foto (van Jan Holvast) de heer Laman en echtgenote. LEIDEN In de Juwelen wijk heeft zich gisteravond een actieco mité gevormd. Het doel van het co mité is acties te ondernemen tegen de onwettige verhogingen van huur, gas en electra. Reeds 243 bewoners van de Juwelen wijk hebben hun handtekening gegeven. De correspondentieadressen zijn L. E. Leyendekker, Opaalstraat \DVERTENTIE KLOXKEN Friese Staart en Stoeltjes Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden DEN Aan de raadsagenda van aandag is toegevoegd een voorstel urgemeester en wethouders om in Emmen met een opgestelde gedrags- 10-21 ^heffende het beëindigen van in- Mulö bikneming van woonruimte in strijd de Woonruimtewet 1947. W. zeggen, dat het kraken van taande woningen een verschijnsel is Nederlandse samenleving, waarover billend wordt gedacht. Gesteld kan y »o en, dat in het kader van menlngs- U *ul tag over dit probleem een vrij grote f van overeenstemming bestaat over biet toelaatbaar zyn in de gevallen, "bi het klandestien betrekken van wo- en doorkruising betekent van de gemeenteiyke normen inzake een batige woonruimteverdeling. Het zijn de hier bedoelde gevallen van kra ken, die in Leiden problemen blijven ver oorzaken. Het is niet aanvaardbaar, dat urgente woningzoekenden, die hun beurt hebben afgewacht en in aanmerking komen voor een woonvergunning voor een perceel, als gevolg van het kraken van die woning worden gedupeerd. Ook worden tijdelijk leegstaande woningen, die worden gere serveerd als wisselwoningen voor de uit voering van renovatie van woningwetcom plexen, door krakers niet ontzien. Hier door kan de systematische verbetering van woningcomplexen waarvoor door het rijk thans financiële mogelijkheden zijn geopend worden belemmerd. Het kraken van een leegstaand pand is op zichzelf niet strafbaar. Wel echter kan ontruiming van een gekraakte woning worden bewerkstelligd en wel door de ge meentelijke overheid via artikel 23 van de Woonruimtewet 1947 of door de eigenaar of ander rechthebbende door middel van een civiele procedure. Met betrekking tot laatstbedoelde moge lijkheid kan worden opgemerkt, dat de eigenaar van een gekraakte woning door middel van het verkrijgen van ontrui- mingsvonnis gewezen door de burgerlijke rechtër meestal de president van de arrondissementsrechtbank, rechtdoende in kort geding de klandestiene bewoners kan noodzaken om het pand te verlaten. Soms doet zich hierbfj de moeilijkheid voor, dat de procedure moet worden aan gespannen tegen personen, die ter plaatse kort verblijven en van wie moeilijk de personalia zijn vast te stellen. Ook voor de gemeente is het mogeiyk een civiele procedure te voeren ten aan zien van het onrechtmatig voor bewo ning in gebruik nemen van haar in eigen dom toebehorende panden. Dit middel echter tot ontruiming van een gekraakte woning van gemeentewege heeft betrek king op een bevoegdheid van de gemeente als overheid juist in het belang van het tegengaan van een doorkruising van de voor de woningverdeling. Uiteraard zijn onder meer in verband met het zoveel mogelijk tegengaan van het kraken ook preventieve maatregelen ter voorkoming of beperking van leegstand van belang. Hieraan wordt door het Bu reau Huisvesting de nodige aandacht be steed in het kader van de administratieve procedure m.b.t. de woonvergunningen en de controle op leeg komende en leegstaan de woningen zal voorzoveel mogelijk nog worden geïntensiveerd. Hoewel van de procedure tot het tegen gaan van leegstand een beperkende in vloed t a v. het kraken mag worden ver wacht. is hiermede toch niet te voorko men, dat zich gevallen van kraking voor doen, die zoals ook in de afgelopen pe riode een aantal malen is geschied door middel van een ontruiming op grond van artikel 23 van de Woonruimtewet 1947 moeten worden beëindigd. Daartoe is een systematische gedragslijn noodzakelijk, waarbij het constateren van de overtre ding van de Woonruimtewet 1947 en het opmaken van procesverbaal door de daar toe bevoegde ambtenaar van het Bureau Huisvesting worden gevolgd door een pro cedure op grond van de wet tot beëindi ging van de klandestiene bewoning. We gens de doorkruising van de geldende re gelen voor de woonruimteverdeling zal de ontruiming moeten plaatshebben zon der dat de krakers hierby enige aanspraak kunnen maken op toewijzing van andere woongelegenheid. Slechts in bepaalde zeer schrynende gevallen zou de huisvestinga- commissie uit sociaal oogpunt termen aan wezig achten om de ontruiming gepaaad te doen gaan met aanbieding van zekere vervangende woonruimte of onderdak. Na het zo spoedg mogelijk ingewonnen advies van de huisvestingscommissie en indien de klandestiene bewoners inmiddels niet eigener beweging tot ontruiming ziin overgegaan dan wel overgaan, zal van ge meentewege de ontruiming moeten wor den bewerkstelligd. Dit moet geschieden op grond van een door de burgemeester in overleg met burgemeester en wet houder da wel met wethouder van Volks huisvesting en Openbare Werken ver strekte lastgeving.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3