Mijn afscheid was al geregeld Z'67 verslaat Ipiien met 5-0 Lugdunum op derde plaats molentoernooi ZAALVOETBAL KRIJGT HOOFDKLASSE V/77.S v.d. Moolen, onbezoldigd trainer af bij De Zijl/LGB jETBALHAPPENING VAN DE EERSTE ORDE Huguenin trainer bij RCL Kraay UITSLAGEN ZAALVOETBAL Zoetemelk wint de geniale vierkante millimeter. evoluon (PAG 8 MEI 1974 SCHOTEN/LEIDEN Stelselmatig uitgedeelde 'spelde- i' vergalden het plezier van Hans van der Moolen ten- volledig. Gedurende de laatste maanden ontmoette de Idigde trainer/coach bij een stroming binnen de vereni- mgzaamaan steeds manifester een dusdanige stemming uiteindelijk zelfs bedankte voor een 'deeltaak' bij de waterpolo-hoofdklasser De Zijl/LGB. Hans v. d. Moolen Drige week vrijdagavond niet alleen een punt achter zijn s-werk^aamheden, hij sloot bovendien de weg af naar actie in een begeleidingsteam. AD VERTEN i 11. Paul de Tombe jcteerd tegen de achter- a twaalf Jaar puur liefde- n opmerkelijk feit. Zijn was ook minder vrijwil- de eerste berichten wilden oven. Hans v. d. Moolen ider druk van de omstan- „De afgelopen maan- meldt de 34-jarige, die at staan dat hij absoluut rancune wordt geleid, "de maanden zijn er krach- jet werk geweest, die mijn ebben willen ondermijnen, tal mensen heeft stem de groep gekweekt. Dat leid tot dat gesprek op vry dagavond. Daarin bleek dat zijn „begrafenis" by wyze van spreken al was geregeld, dat mijn afscheid al was gepland. Er werd al over een opvolger gesproken. Ik was zo'n oontroversieel figuur, dat ik toen ook geen plaats meer in een begeleidingsteam wilde hebben". Tot medio april zag V.d. Moolen dchzelf nog wel in zo'n nieuw te vormen team zitten, daarna allengs duidelyker bepaald niet meer. „Door het woordenwerk van een aantal mensen die (zoals hy stelt) "denken dat ze in het be drijfsleven bezig zijn inplaats van in een amateurvereniging. Men sen die vinden dat iemand die niet aan alle eisen kan voldoen moet gaan." Geconfronteerd met die instel ling trok V.d. Moolen zijn conclu sies en trok zich terug. Ook al om dat hij vooral de spelers-gedachten kon respecteren dat er meer uit het team te halen zou zyn. „Er zit ook veel meer in het team", er kent hij grif, "en ik kan begrijpen dat de spelers er dan ook meer uit willen halen. Want ze zijn zonder uit zondering ambitieus en hebben ook al veel successen meegemaakt. In de laatste vijf jaar gingen ze ten slotte van de tweede klasse naar de hoofdklasse en er zijn Jongens bij die in het Nederlandse (jeugd)team Trumoic ^'s f-i'i-ttme trainer mee maken. Die zien het verschil. Maar als je dat mat vergelijken, dan vergelijk Je koeiten met schapen. Ik kon eenvoudig niet voldoen aan hun eisen, zeker niet op basis van de beschikbare tijd die ik heb". De chef van een afdeling perso neelszaken had die ontwikkeling trouwens allang zien aankomen. Had vorig jaar al gesteld dat er met een team gewerkt zou moeten worden om het maximale rendement uit De Zijl/LGB te plukken. "Je zit in een slurf als je eenmaal topsport gaat bedrijven, dan moet Je steeds meer gaan doen. Alleen kon ik dat niet meer af, maar waar vind je dan zo snel de mensen die'naast Je moeten staan? Als Je met de buidel gaat rammelen, ja dan krijg Je die". De pure amateur, die een dozijn Jaar lang vele uren opofferde voor De Zijl/LGB had desondanks zijn plannen al gemaakt. "Iemand anders had de training moeten overnemen: er had een aparte coach moeten ko men en ikzelf had dan gedacht aan een taak op het gebied van de ad ministratie of de sociale begeleiding. Dat zag ik toen wel zitten, omdat ik er nooit spijt van heb gehad dat ik al die tijd voor niets heb getraind. Dat heb ik nu trouwens nog niet. Voor mij heeft het een stuk plezier betekend en daar gaf ik ook zelf de voorkeur aan. Ik ben niet zo ma terialistisch. Ik zie niet in dat het ge ven van training iets anders zou zijn dan het werk van een penningmees ter of een secretaris. Die mensen worden ook niet betaald bij een amateurvereniging, waarom een trainer dan wel? Ja, bij een andere club, misschien wel. Maar ik deed 't uit club liefde: voor de mensen met wie Je werkte, om de entourage. "Zo'n twaalf Jaar geleden lag De Zijl bijna plat. Toen moesten er mensen komen om taken te gaan vervullen: de één werd bestuurslid, de ander ging in een commissie en ik nam de polo-training op me. Zonder achtergrond-kennis. Eerst bij de Jeugd, later bij de aspiranten en toen die aspiranten "doorstroomden" de laatste vijf jaar by het eerste. Dan ga je steeds meer lezen. Je af vragen: kan het niet beter. Er kwa men resultaten, mede dankzy al die andere mensen die nooit in de schijnwerper komen, maar die mo gelijk maakten dat ik met die Jon gens werkte. Ik had ook alleen het topje van de ijsberg, wat daaronder zat werd ge traind door Rob Schouten" (wel een full-time trainer). "Als al die ande ren er als vreselijk harde werkers niet waren geweest, zouden die prestaties er nooit gekomen zijn. Zo was De Zijl/LGB altijd een erg fijne vereniging. Een amateurclub, waarin mensen taken moeten vervul len, waarin hun capaciteiten wei eens tekort schieten. Er werden fou ten gemaakt, maar die werden dan in goede harmonie besproken. Nu is er een tendens die anders is. De stem van een klein aantal mensen, die denken dat ze in het bedrijfsle ven bezig zyn, wordt sterker. Dat san funest worden. Kun Je niet aan alle eisen voldoen, dan moet je weg. VIaar als ik nog meer had moeten jaan trainen, had ik mijn baan wel lan de kant kunnen schuiven. Dat vilde ik niet". Een paar dagen nadat de knoop is Joorgehakt, wat hem toch ongetwij feld zwaar moet zijn gevallen blijkt Hans v. d. Moolen nog altijd eige naar van bijna onbegrensde club- liefde. De gedwongen beslissing heeft geen reactie tot gevolg ge had: hij kent geen haatgevoelens. "Liefde kan bij mij niet ineens om slaan in haat. Het zou goedkoop zijn om de vereniging nu af te gaan kra ken. Tot 1 mei heb ik het er vrese- 'ijk naar mijn zin gehad". Voorlopig wil Hans van der Moolen nog wel lid van de polo-commissie, echter geen andere functie meer oinnen de club. Na lange tijd kan hij ook zelf weer waterpolo als sport beoefenen (,myn collega's zeiden vaak je bent een zwem- en water- pologek, maar ik kwam minder in het waiter dan zy") en hy wil dat de eerste tyd biyven doen. "Ik ga gewoon rustig afwachten. Misschien zeg ik over een tijdje dat ik toch weer iets anders wil. Met de pupillen bijvoorbeeld". Voetbalvereniging S. J. C. te Noordwijk vraagt voor trainen en begeleiden van haar jeugdselectiegroepen een OEFENMEESTER. Sollicitaties te richten aan het bestuur p.a. J. M. Zoet, Styntjes Duinstraat \2, Noordwyk aan Zee. [EN AAN DEN RIJN Voor het eerst sinds lange tijd* stroomde een Alphens voetbal- er eens ouderwets vol. Daar was gisteravond dan ook alle reden toe want eredivisie- '67 trad op het ARC-terrein aan tegen het Alphens elftal. Een voetbalhappening van de rde waar ruim tweeduizend liefhebbers de gang naar het sfeervolle veld graag voor Iden. Zij kwamen niet voor niets. Beide ploegen hebben getracht een zo aantrekkelijk schouwspel op de mat te deponeren. Dat lukte met name de eerste helft best, waarbij atuurlijk meer in zijn mars had dan de Alphense uitverkorenen. Via een 30 ruststand de Alkmaarders dan ook met 50. ;ns team met gastspe- iddenvelder Arie Lagen- en linkerspits Jan Wil- (Noordwljk) heeft van af aan gevochten voor wat was. In het eerste kwar- ager jax? RDAM Ajax heeft de oud-internationaal Hans functie van manager aan- Hoogstwaarschyniyk zal #ns als zodanig in dienst h«ad Eagles, nog deze week t hy op de voorstellen van rdamse vereniging Ingaat [hij in dienst treedt van hij onder meer de eind ring op technisch gebied. zal Bobby Harms, as- Stefan Kovacs en George em als eerste trainer ter- i. Voorts zal dan Jan van nenteel werkzaam by de Ajax, bemoeienis krijgen groep. wam negen maal voor het 5 elftal uit en speelde voor Senoord. Hy is sedert 1958 tit van het a-diploma van I was in 1972 en 1973 werk- e afdeling jeugd- en sport- he gemeente Amsterdam rd hij manager van de ere- uit Deventer. tiertje was dat nog heel wat want de in het blauw gestoken formatie van Jan Bekkering kreeg, nadat doelman Prook een schot van Wolfgang Frank had gekeerd, drie kansen binnen twee minuten. Aad Goedhart werd op snelheid geklopt en schoten van Bo- gers en Boesveld misten de Juiste richting. AZ Joeg het tempo om hoog en zocht vervolgens wat greti ger en vooral directer het Alphense doel Nadat eerst Rob Theuns (ex- Feyenoord) naast had geknald scoorde de blonde Kees Kist, zeer ge vaarlijk en boordevol talent, uit een Door Wim van Wanrooy voorzet van Wolgang Frank voor de eerste maal: 1—0. Toen Ruud Suu- rendonck acht minuten later tegen de paal kogelde en Frank AZ daaruit sjmpel op 20 zette leek de ploeg van Joop Brand aan een walk-over bezig. Het pleit voor de Alphenaren dat men niet versaagde. Mannen als Frank Bahlman, Gerrit van Geen en vooral Cor Prook deden vaak knap- Doelman Prook blijft de situatie meester en ontneemt AZ-speler Rob Theuns een kans. Tevre den kijken Gerrit van Geen en Arie Lagendijk toe. (Foto Wim Dijkman) pe dingen, terwijl in de aanval Jan Willem Bogers bij vlagen schitte rend draaide. De aanvalsacties voor de rust beperkten zich echter tot een schot van Jan de Jeu. AZ stelde daar een schot van Frank (paal), een schitterende lob van Rob Teuns (30) en een actie van Vredenburg (Prook plukte het leer magnifiek van zijn voeten) tegenover. Arbiter Leo van der Kr oft (evenals veel AZ- spelers doelwit van handtekeningen- jagers) verwees de sportief opereren de spelers rond kwart over acht rich ting kleedkamer, om zich op te ma ken voor het tweede bedrijf. Ook hierin bleef het duel het aan zien ten voLle waard. De Alkmaarse eredivisionist bleef gaan. Na vijf minuten trapte Kees Kist uit een scrimmage nummer vier in de tou wen en nauwelijks twee minuten daarna had hij weer gescoord als niet doelman Prook zich in de baan van zijn keiharde sdhot geworpen had. De ARC-goalie blesseerde zich daarbij zodanig (enkel en knie) dat hij vervangen moest worden door Hennie Rikken. Een luid applaus was zijn deel. (Joop Brand: „beide keepers vond ik goed maar vooral die Prook"). Beide ploegen wisselden trouwens toch veel bij AZ speelde Rein Holster (Spartaan) een proef- duel om verse krachten in te zet ten. Nadat AZ'67 door Gerard Vre denburg via de paal op 50 was ge komen kon het Alphens team zich wat onttrekken aan het aanvalsge- weld. Kansen kwamen er voor Nico Verwoerdt (ingevallen voor Jan de Jeu) tot tweemaal toe. De beste mo gelijkheid om de eer te redden was echter voor een vrijgekomen Henny van der Louw maar de Alphiaan schrok er zelf zo van dat hij die niet wist uit te buiten. Hét bleef daarom bij 50 voor AZ want in de slotfase gunde doelman Rikken ook Kist geen treffer meer. AZ'67: Schroder, Mol, Suuren- donck, Wildbret, Nygaard (Meier), De Vries (Hoogesteeger), Vredenburg, Theuns, Kist, Frank (Vonk), Holster Alphens Team: Prook (Rik ken), Bahlmap, Van Geen, De Jong. Krap, Lagendijk, Nieuwmeijer (Van der Louw), Goedhart (Huls), Boes veld, De Jeu (Verwoerdt), Bogers. LEIDERDORP Het RCL-be- stuur heeft gisteravond een opvol ger aangesteld voor de scheidende trainer Dweelaart. De keus is uit een lange rij van aanmeldingen gevallen op de 44-Jarige G. H. Hu guenin. De heer Huguenin was eer der vijf Jaar contractspeler van het Haagse ADO en heeft als oefenmees- ter onder meer Velo, ODB, Lenig en Snel, Quick H. en de Leidse jeugdse- lectie onder zijn hoede gehad. De in het bezit van 't B-diploma zijnde nieuwe trainer zal RCL a.s. dinsdag avond voor liet eerst in actie zien ,aJs er in de finale van het Zilveren Mo lentoernooi zal worden aangetreden tegen de amateurs van Volendam. Andere nieuwtjes van het RCL- front: de vertrekkende trainer Dweelaart wacht nog een afscheids- instuif (zeker verdiend na vijf suc cesvolle Jaren, RCL) en het eerste team van de Racing speelt a s. za terdag op eigen veld vriendschappe- lijk tegen de selectie van Rooden- burg. Aanvang 2.30 uur. TWEEDE KLASSE A -3. TWEEDE KLASSE B GazelleRoodenburg 11; Unl- *s L. degradeert. RES. TWEEDE KLASSE A ISC 2—Lugdunum 2 (3—3)Storm vogels 3—Fortuna '71 2 2—5; Unitas L. 2—Leiden 2 3—3; LFC 2—ASC 4 3—4. RES. TWEEDE KLASSE B Oegstgeest 2—Katwijk 3 3—3; Swift 7—'Wernink 2 2—3: LISC 3—LFC 3 7—1. RES. DERDE KLASSE A Leiden 3—Gazelle 3 3—7; Regen boog 3—ASC 5 4—1: SVLV 2—B en T 2 5—4; Tegelhandel 2SLF 2 8— 3. RES. DERDE KLASSE C ^ortuna '71 4Padox 2 72: SDO '67 3VNL 3 2—2; Tegelhandel 3— \SC 6 4—4. RES. DERDE KLASSE D Katwijk 4Dynamo L. 2 36; Oran je Groen 3—Gazelle 4 2—1; Storm vogels 4UVS 2 1—4; SVLV 3— VDON 2 3—2. JUNIOREN A3 GENEVE Joop Zoetemelk heeft gisteren de proloog van de Ronde van Romandie gewonnen en start van daag in het groene leiderstrioot Zoe temelk won met zyn ploeggenoten Gerrie Knetemarm en Raymond Poulidor een tijdrit over 4,4 kilometer in 7 minuten en 2 seconden. Zoete melk 'start in de groene trui, omdat hij kopman van de Gan-Mercierploeg is. LEIDEN Lugdunum heeft gis teravond de derde plaats in LFC's Zilveren Molentoernooi voor zich op geëist. De groenwitte formatie ver sloeg in een matig duel tegenstan der Quick Boys met 1-0. Een nog wat mager uitgevallen beloning ove rigens. Lugdunum toonde zich vrij wel de volle 90 minuten gevaarlijker dan de Katwijkers en had dan ook beslist ruimer afstand kunnen (en moeten) nemen van de blauwwitte zaterdag- eersteklasser. De slechts in geringe getalen opge komen toeschouwers hebben gister avond niet van hoogstaand voetbal kunnen genieten. Het zonder de drie Arie's (Verdoes, Haasnoot, Remmel- zwaal) en Gert Zwaan uitkomende Quick Boys toonde geen moment aan in de top van het amateurvoetbal mee te draaien en ook tweedeklas ser Lugdunum eveneens verzwakt door het ontbreken van Wim de Roo en Leo Redel kwam maar zelden tot oogstrelende combinaties. Toch bleken de Leidenaars, vooral door him grote werklust, op het weer hobbelige LFC-terrein duidelijk de betere ploeg De eelegenheidsverde- diging van Quick B. slechts Joep den Hollander (in contact met AZ '67) was van de basis-vier aanwe zig hield evenwel redelijk goed stand tegen het vaak wat te traag aanvallende Lugdunum. Doelman Hans Nijgh ook Floor Schaap ontbrak op het appl wist zijn doel mede daardoor zelfs nog op vrij eenvoudige wil ze schoon te houden Anders verging het drie minuten na rust de (Ingevallen) regionale jeugd-doelman Arend van der Oever. Het Jeugdige talent had nog geen bal aangeraakt op het moment dat Jaap Schilthuizen uit een voorzet van Jan Pijnakker een listige kopbal I in zijn Feijenoord- losliet. Als aan de grond genageld volgde Van der Oever het leer, dat z'n weg pas in de verste hoek door 't netwerk zag gestuit: 1-0. Ook na deze treffer bleef Lugdu num het spel dicteren en kreeg het de mogelijkheden op een hogere score met de regelmaat van een draaien de molen aangereikt. Jan van Eg- mond, rollertje naast, Jaap Schilt huizen, via de handen van Van der Oever tegen de paal, en Wim Oppe- laar, een knalhard schot onderkant lat uit een vrije trap hadden echter geen succes. Evenmin overigens als Wim van der Plas en invaller Jaap Hoek, die in de laatste vijf minuten Quick Boys bijna nog aan een ver rassende verlenging hielpen GERT-JAN ONVLEE. ADVERTENTIE En wat er nog meer te zien valt in Eindhoven. Het Evoluon is even dichtbij als de trein. Vraag dus meteen even bij NS naar de speciale tarieven. Da's nog verbazingwekkend voordelig ook! De anti-stoplicht-computer bijvoorbeeld. En de gidofoon. En de camera die je achterna zit. En de sprekende kikker. En de stottermachine. En de elektronische koffieroeper. En vijfhonderd achtentachtig andere open-mond-verbazingen. Allemaal in het Evoluon. 'n Dag lang van de ene verbazing in de andere Da's het Evoluon in Eindhoven. wan da rondweg in Eindhoven Geopend: maandag t/m vrijdag 1.30 -17 30 uur: zaterdag van 10 00 -17 00 uur. op zon- en feestdagen 22°-'700 «"-■ 1® Kersweg en N.euw*arsdag ^sloten. 96 r Entree: H 2.50 per persoon. LEIDEN Het voorstel van de zaalvoetbalcommissie van de Afdeling Leiden om te komen tot het invoeren van een hoofdklasse is rond. Dit gisteravond bekend ge maakte plan voorziet in de vorming van een eredivisie na het komende seizoen, bestaande uit vijf Leidse en een even groot aantal Noordwijkse teams. De resterende ploegen zullen met een x-aantal Leidse tweedeklassers in twee eerste klassen worden ondergebracht, van waar uit jaarlijks twee promovendi zullen "opschuiven". Zoals elk plan kent ook dit voorstel twee gezichten. Een posi tief te noemen onderdeel is dat Door ophouden te bestaan, omdat een totale integratie nu eenmaal door de zaalvoetbalcommissie als hoog- dat zowel de Katwijkse als de Lis- ste prioriteit wordt gezien. Min- ser-teams in dit plan eieenlyk niet der geslaagd lijkt het ons echter aan bod komen en slechts via de „normale" gang van zaken beginnen in de derde klasse en doorpromoveren naar de top-afde- ling pas over een Jaar of drie een duidelijk woordje mee kunnen gaan spreken. En dit, hoewel er in het voorstel van de Werkgroep Zaalvoetbal door verschillende verenigingen opgezet Juist werd aangedrongen op een eerlijke krachtsverhouding, wat zou in houden dat sterke achttallen uit Lisse en Katwijk een kans zouden krijgen om de hoogste klasse di rect te bereiken. Verschillend De reactie van C. van der Plas leider van het sterkste zaal voetbalteam uit Katwijk, ver schilt dan ook hemelsbreed van de verklaring die Theo „Dirk" van der Klugt, lid van de zaal voetbalcommissie over dit pro bleem gaf: Van der Klugt: „We zouden een precedent schapen als de nieuwelingen uit Katwijk rechtstreeks in de hoofdklasse zouden kunnen komen. Dit is niet reëel tegenover Leidse tweede en derde-klassers en ook zouden wij als bijvoorbeeld „Voorscho ten" aanklopt gedwongen zijn ook die teams een kans te geven. Van der Plas daarentegen: „Het Is ook niet reëel om ploegen die in de hoofdklasse horen daaruit te "houden. Misschien mag je niet verwachten meteen in de hoogste afdeling geplaatst te worden, maar in de allerlaagste gaat ons toch wel wat te ver. Nee, we zijn be slist niet van plan in de derde klasse te gaan sukkelen". Concluderend kan worden ge steld dat het plan van de zaal voetbalcommissie niet zal leiden tot een zo sterk mogelijke hoofd klasse. Zelfs afgezien van het feit dat Lisse en Katwijk niet mee (mogen) doen, is het nog een open vraag of Noordwijk met dit voorstel zal instemmen. De oplos sing is in geval van weigering erg simpel. De Noordwijkse teams zullen dan niet meer officieel gaan meedraaien dus rest het recreatievoetbal. Voor de hoofd klasse zullen in dat, zeker niet on- waarschünlyke geval, slechts Leidse teams in aanmerking ko men. Een veredeld soort eerste klasse. De (sterke) Katwijkse en Lisser-ploegen hebben dan pas de tweede klasse bereikt

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13