USSISCHE P GROTE KRITIEK WELVAART S» dien U Waarom gaat de krant wélelke dag mee naar boven? Hf ure produkten zijn abnormaal Moeders met vervoer lorecavneubelen De krant is koning. )AG 8 MEI 1974 VARIA PAGINA 11 (KOU (DPA) Welvaart schept problemen en dat is in de socialistische landen. Talrijke Russische burgers en doen vinden het een doodnormale zaak hun huis op sken met ikonen en stijlmeubelen. De partij ziet waar- agstekens opdoemen aan de ideologische horizon. Niet verschijnen in de pers van de Sowjet-Unie steeds ^*itische artikelen tegen elke uiting van welvaartmenta- LEZERS SCHRIJVEN Cityringniet gehandicapten mee? voor fietsers en wandelaars naar Sotsji te vliegen, „alleen maar om bruin te worden". Joera gaf zijn baan op en werd een „in heel Moskou bekende bontwerker" die het geld en kel gierig bijeenschraapt. Uit princi piële overwegingen eet hij slechts in „Het huis van de componisten" en drinkt zijn kopje koffie in de literai re kring. LJoeda en Joera kwamen onder zwaar vuur te liggen omdat ze niets „nuttigs" voor de samenleving wilden doen. „Heeft de staat niet hun opleiding gefinancierd? Maar ze willen enkel geld verdienen". 1 heeft de mens nodig om te jroeg een directeur van een ichool in de provincie zich irtikel van de Literatoerna- En hij klaagde zijn lied Jonge, uitsluitend op de 3 e georienteerde vriend. Het L de Russische schrijvers- K snel in actie. Onder de ti- Jb en dingen" begon het i geleden met een reeks waarin door luxe bezeten egelmatig door medebur- hemd werden gezet. Het Ijk door intellectuelen ge- schiep meteen ook de goe- Zeer nadrukkelijk waar- »or een cultus van ;en. Behoeften, zo liet het weten, mogen in het so- doel op zich zijn maar ir de ontwikkeling van de heid. de geestelijke rijk- morele schoonheid. laai r nog zei het een brief- lit Swerdlowsk. Hij vindt maal en vreemd" dat in de le produkten worden ver- Ideologie kocht waarvan de prijs twijfel op roept aan de doelmatigheid van het vervaardigen van deze produkten. „Oordeelt u zelf maar. Er zijn kroon luchters die 1000 roebel kosten (een roebel is ongeveer 4 gulden), gouden ringen met stnene voor 2000 roebel en bontmantels voor 4000 roebel. Vertelt u mij maar waarom men dergelijke dure dingen nodig heeft? De vrouwen behoeven weliswaar niet rond te lo pen in mantels van watten en vilten laarzen, maar ik ben categorisch te gen de produktie van te dure dingen die de mensen tot hun slaven maken en leiden tot een absoluut zinloze concurrentie: wie bezit het duurste". Overigens moet men zich ook afvra gen of dergelijke luxe voorwerpen „met eerlijk verdiend geld" worden betaald. Verontwaardiging Andere deelnemers aan de discus sie reageerden met verontwaardiging op het beeld dat werd geschetst van de gedachten en de levensstijl van een jong meisje en een vroegere vlieg tuig ingenieur. LJoeda meent dat ze het recht heeft voor een paar dagen Het ideologisch dak voor het djs- puut over de welvaart werd geleverd door een Tsjechoslowaakse Journa list, die niet verzuimde te wijzen op de „propaganda" van rechts en de antisocialistische krachten tijdens de „crisis" in Tsjechoslowakijke (1968). De „burgerlijke ideologen" specule- ZATERDAG JORISMARSEN OEGSTGEEST Komende zater dag zullen voor de 28ste maal de nationale Sint Jorismaisen worden gehouden. Duizenden padvinders zullen starten vanaf het terrein van kasteel Oud-Poelgeest. De opening zal worden verricht door burge meester De Vreeze van Warmond, die ook het startsein zal geven. Er worden drie afstanden gewandeld. Van 7^, 10 en 15 kilometer. Het bandconcours voor het kas teel begint om ongeveer kwart over drie. ren er naar zijn mening op dat de stijgende levensstandaard in de so cialistische landen de bevolking ertoe zal brengen in de consumptie „de be langrijkste zin van het leven" te zien. Daaraan verbinden ze de hoop op een ontbinding van de socialistische maat schappijstructuur, op het verlies van het „klassebewustzijn" vooral bij de jeugd en op een toenadering van het socialisme tot het kapitalisme. Tot nu toe hebben zich in de Lite- ratoernaja slechts critici gemeld van de overdreven consumptie, een feit waarover de redactie zei verwon derd te zijn. De grote massa behoort echter nauwelijks tot haar lezers kring. LEIDEN Op de examens van de cursus O.P.M., uitgaande van de stichting AZ in Den Haag, slaagden in het cursuscentrum Huize De Wei- poort te Leiden, 26 van de 31 kandi daten. Zes kandidaten slaagden met lof, 2 werden er afgewezen en 3 krygen nog een herkansing in augus tus. Geslaagd zijn: R. G. van Booren, E. P. Brasem, J. M. Buur, H. T. W. Diederiks, M. Duivenvoorden, C. van Dijk, Th. Eversen, M. E. Gomes, J. C. M. Kauwenhoven, A. H. M. Kruyer, W. M. van Loon, H. R. v. d. Meij, C. Oosterom, J. Souvé-Otter, M. M. de Rooy, D. J. Rijnsburger, T E. A. M. van Setten, H. J. J. Thorn' M. v. d. Tooren-Houtman, J. M. C. van Veen, L. M. A. Visser, D. de Vries, T. de Vroome, J. H. Wiersum-Boers- ma, G. A M. van Wijk, F. H. M. v. d. Zijden-Kulker. Als hoofdzakelijk fietsende en wan delende dagelijkse binnenstad bezoeker is het functioneren van de voetgangersgebieden en de ci- tyring voor mij een aanleiding om terug te verlangen naar de Hooi gracht en Langegracht uit de vijf tiger jaren met de mooie oude bo men en de kinderhoofdjes. Als fietsér en voetganger loop Je namelijk de kans om op elke meter omver gereden te worden door een of andere automobilist, die elke ge legenheid aangrijpt om te rijden als 'n kip zonder kop van stoplicht tot stoplicht. Voetgangers kunnen de cityring alleen maar veilig over steken bij de Haarlemmerstraat en dit moeten ze dan doen in twee etappen van elk vier seconden. Zou het niet mogelijk zijn om i. p.v. de voetgangers op een knop te laten drukken om over te mogen steken dit te laten doen door auto mobilisten. Dit is uiteraard ook een oplossing voor andere door stop lichten beveiligde oversteekplaat- De beste oplossing is natuurlijk om alle auto's van de cityring te weren. De cityring Is ruim genoeg als rijwielpad HENK J. M. SLOOS Hoofdstr. 99 „La Licorne" Valkenburg aan de Rijn Spionage Vier Tunesische amb tenaren zijn veroordeeld wegens het verschaffen van geheime informatie aan een spionagenetwerk dat werd geleid dpor drie Russen. Twee Rus sische diplomaten en een correspon dent van het Russische agentschap Novosti zijn inmiddels uitgewezen. LEIDEN De afdeling onderwijs van de gemeente gaat onderzoeken, in hoeverre het mogelijk is moeders van lichamelijk of geestelijk gehan dicapte kinderen als begeleidster te betrekken bij het vervoer van deze kinderen van huis naar school en omgekeerd. Verder zal worden on derzocht of de wettelijke voorschrif ten worden nageleefd op het punt van aantal te vervoeren kinderen per busje en of deze busjes techni sche gebreken vertonen (bijv. op de bruikbaarheid van ontsnappingslui ken bij brand). Dit zijn de belangrijkste conclu sies na een discussie over het ver voer van (min of meer) gehandi capte kinderen gisteren in een ver gadering van de onderwijscommis sie naar aanleiding van antwoorden van B. en W. op schriftelijke vragen van het raadslid Elvi van Seters (PvdA). Zoals al eerder het Tweede Ka merlid Nellie SmitKroes (WD), had gedaan, had Elvi van Seters 't vervoer van gehandicapte kinderen aan de orde gesteld naar aanleiding van een incident in februari dit Jaar waarbij een kind tijdens het vervoer uit een busje was gevallen. Het raadslid deed dit in vragen die voornamelijk betrekking hadden op de veiligheid van de kinderen. Blijkens de antwoorden van B. en W. en de discussie van de raads commissie gisteren is inmiddels dui delijk geworden dat in Leiden de verantwoordelijkheid voor het ver voer bij de chauffeur berust. Een ambtenaar van de afdeling onderwijs liet gisteren weliswaar weten dat de politie geregeld controle uit oefent op het vervoer van de kinde ren (aantal kinderen en conditie van het vervoermiddel)maar voügens Elvi van Seters had zij van een chauffeur te horen gekregen dat dit nooit gebeurt. "Hij zei tegen mij: ik wou dat 't maar eens gebeurde". Het raadslid handhaafde haar veronderstelling dat er per busje meer kinderen worden vervoerd dan wettelijk is toegestaan. Maar vol gens de ambtenaar van de afdeling onderwijs is hem bij herhaling (van zijde van de politie) verzekerd dat dit niet het geval is. Overigens zei de ambtenaar de beveiliging van het te vervoeren kind niet te willen zien tegen de achtergrond van het bewuste incident in februari. Vol gens hem kunnen zich te allen tijde incidenten voordoen, zoals bijvoor beeld in het geval waarbij een kind plotseling de chauffeur om de hals vliegt. Raadslid Zunderman"En dan helpt zelfs een begeleidster niet". Hooglandse kerk heeft nu nuttige functie LEIDEN De leden van de com missie stadsontwikkeling hebben gis teravond hun toestemming gegeven om voor de nog te verlenen subsi- diekosten voor de restauratie van de Hooglandse of St. Pancraskerk een krediet beschikbaar te stél len van f. 428.436. Alleen Herman Amptmeyer (PSP) onthield zijn stem. Hij wilde weten hoe lang het zou duren dat na de restauratie de kerk voorgoed zou worden gesloten. Het heeft volgens hem geen zin iets te restaureren dat na korte tijd toch weer op instor ten staat. Wethouder Kret deelde mee dat de kerk wordt gerestaureerd omdat het een cultuurmonument is. „Wij Nederlanders willen alle monumen ten bewaren, maar hebben er geen geld voor". Op dit moment heeft de kerk nog wel een nuttige functie, volgens de wethouder. Er worden iedere zon dag nog twee diensten gehouden. Of de kerk na 1982 nog een toekmst heeft, kon Kret niet zeggen. Dan kan het volgens hem volkomen an ders liggen. 7* behoort tot de gehuwde dames in de leeftijdsgroep van 25 tot 35 jaar zonder kinderen drie hele dagen per week beschikbaar hebt voor het vervullen van een interessante job daarnaast de beschikking hebt over een telefoon aansluiting en eigen auto uw optreden beschaafd, vriendelijk en zakelijk is ins dan met de MEESTE SPOED een berichtje. Wij willen in uw d n.l. op zeer korte termijn een EDIENST-HOSTESS aanstellen. aan FELICITAS B.V., Splinterlaan 154, Leiderdorp, onder letter PTH. grote sortering stoelen, tatels. bar- 1 krukken e.d. in alle stijlen. Ook leuk voor uw huisbar. Komplete horeca- inrichting, ontwerp en uitvoering. Vraag vrijblijvend offerte. HOOIMGERGANG Voor de bakkerij afdeling brood vragen wij een echte vakbekwame broodbakker Moet bekend zijn met ma chinale deegverwerkende in stallaties. Bakkerij OOMEN HOOFDSTRAAT 255 SASSENHEIM. TEL. 02522—11575. Executie-verkoop Op donderdag 9 mei 1974 des namiddags te 14 15 uur ten laste van Café 't Soldaatje te Voorhout, Jac. van Beieren- weg 150 van enige meubilaire goederen w.o. televisie-appa raat, 12 barkrukken etc. De verkoop geschiedt A con tant, zonder opgeld. De Gerechtsdeurwaarder, K. E. van der Veen, Lage Rijndyk 117, Leiden. Gemeente Leiden Agenda voor de open bare vergadering van de Commissie voor de Per soneelszaken te houden op donderdag 9 mei a.s. des namiddags te 16.00 uur in het Stadhuis (Kamer 204). Bespreking van het ont werp-voorstel inzake de beheersvorm van het psychiatrisch zieken huis „Endegeest" ca. Voorstel tot wijziging van de Verordening tot toekenning van een ver goeding in verhuis-, reis- en pensionkosten. f 4.- f 6,25 f 9 f 12,25 SLEUTELTJES tot 20 woorden 2030 woorden 3040 woorden 4050 woorden Brieven onder extra f 1,50 Bewijsnummer f 0,35 Teksten kunnen wij aanne men tot 17.00 uur dag voor plaatsing. T.V. en radio Voor Uw eerste klas groot beeld kleuren TV vanaf f1095 met 1 Jaai garantie naar Te levisie-Centrum, Vrouwen- steeg 8, Leiden. Tel. 01710- Douwes TV service voor re paratie van TV of KTV en het plaatsen van antennes. Sie- boldstr. 34 Leiden. Tel. 33677- D.A.W. TV en KTV avond uur. Tel. 01710-62819. Kleurentelevisie tot f 550.- korting. Vraag eens proef plaatsing. Modellen Philips, Erres. Loew Service. Korc 26415. Leiden. Aangeh. 1 paar Rola ('elec tion luidsprekers. 22 wegsy- steem (ABR), wngelse fabr.." 4 mnd. oud, in originele fa- brieksverpakking voor f 500, Blank, Mózartstraat 215. Lei den. tel. 61132. v a. 8 uur. Gebruikte zwart-wit tv's v.a. f 100, met 3 mnd. gar., Tele visie-Centrum. Vrouwensteeg 8. Lelden, tel. 26924. d Geluidswagen, geluidsver zorging. telef. beantwoordere enz. Fa. P. v. Weerlee, tel. 01710—24965. e Te koop klassiek rndio- meubel met Dual platenspe ler. Te bevragen Cruquiuslaaa 80 Lelden na 17.00 uur. Omdat men ervoor betaalt Daarom kunt u beter adverteren in de krant. Een publikatievan het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit Diversen thee 2 maal Boerhaave Haarlemmerstr Desgewenst optrekken t alles tegen erende prijs tel. 01710- a-zótMS na 19 uur. Wie de Croma heeft gesto len kan ook het vlees komen halen want Croma bakt en braad beter Heeft u een feestje? Huurt dan een van de gezellige zaal- x het St. Leonardushuls, Haagweg 14, Lelden. wikkeling Apollolaan 112 Lei den tel 61595 'x Zalen zonder zaalhuur, voor uw bruiloften en partijen. Alle consumpties f 1.10. Diners v.a. "'1.25, Koffietafel i tabakshandel opge- waar ook. Grote sortering tactbladen en vele speciale aanbiedingen in pakketten Inl. en besteUingen overdag, tel. 40573. P. Nievaart. Morsstr. 55 t.o. Morspoort te Lelden, d vanaf f 40.- doosje onderzetters f5.90 sleutelhan- kapstofcken, spiegels Noordelnde 35, Leiden. Nette weduwe zoekt nette weduwnaar om de eenzaam heid op te lossen 6975 jr. Br. o. nr. 7859. Bur. v.d. blad. Se.vfilms te huur ln kleur, wij hebben een grote sortering lage prijzen vanaf vragen: Langebrug 25. Lelden, tel. 40016, ook avonds. x Bezoekt wasautomatiek "De Inrullfllms te koop, kleur. Suédereiniging. Uw kostba re suèdekledlng vakkundig ge reinigd ln één week klaar. Chemisch Reinlgingsbedrllf. Dingjan, Hoge Rijndijk 1. Lei en IgLngsa vonden moeder haardbankjes 9.50. poeven vanaf f 76,-- runderhulden Noordelnde 35. Leiden. Geld binnen 24 uur. Over name van lopende leningen. Mogelijk max. 10 Jaar tot f 500 000.-. Bedrijfscredleten. Alle hypotheken Ook 's av. en zaterdags. W. N. de Bont. Fred. Hendrikplein 30, Den Haag 070—500802 4 lijnen, x Sexshop Haven, Haven 52, Leiden. Tel. 21230. De groot ste "an Leiden en omgeving, x Voor ontspanning: Ontmoe tingscentrum Standvaste. Dis co-avond elke vrijdag en za-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11