e willen niet Anger de lub van de reestraat zijn 'Waar moeten de kinderen uit de Meren wijk straks sporten? van Doom: In hele roeiweield is sprake van zelfkritiek DIE LEYTHE- JEUGD BOEKT SUCCES OP GALGEWATER Oud-wethouder Servaas Sannes: I Brazilië wint De Kieviten in Hamburg derde kAG 6 MEI 1974 SPORT SPORT SPORT M Het honderdjarige Njord zal vermoedelijk zelden zo jeugdig hebben gedacht it rond dit eeuwfeest. De studenten-roeiers zijn duidelijk overstag gegaan en ne- 1 laatste tijd aanmerkelijk meer sportievelingen in de boot dan in het verleden vereniging zich vaak zo heeft geïsoleerd. «r geleden mochten eindelijk de dames aan boord en werd afgerekend met de verou- orps-gedachte. Toen ook kreeg de „gewone" student toegang tot Njord. :nen n" gedachte gaat zelfs zo- m van Doorn, die pers- en szaken behartigt nu zegt: a niet meer de club van de zijn. Iedere student is >r geleidelijk aan te bre- tradities volgt Njord aar- Ijn van de Roeibond. Van de hele roeiwereld is zelfkritiek. Men staat e ideeën. Roeien is >rt meer. 't Is triest dat gedacht, al hebben de zelf natuurlijk ook Zij hebben zich altijd wel •agen. Zeven jaar geleden maar dat Je als student kaal door de stad liep. voor 'n bepaalde laag :ing. Daar ga ik altijd schept gradaties, die zouden moeten zijn. ik blij dat de roeibond iet woord elite". De andere [enten-roeivereniging Aso- weg naar vernieuwing niet 2 al veel eerder ingeslagen. "Mensen, die niets te maken wilden hebben met Njord gingen naar Asopos. Njord vonden ze te bekakt. Een tijd is er ook echt gebekvecht tussen beide verenigingen. Wij werden altijd uit gemaakt voor de corps-ballen zij voor de knorren. Maar die vervelende si tuatie is nu gelukkig voorbij. Na de Head hebben we bijvoorbeeld samen feest gevierd en was er van haat en nijd geen sprake meer". Njord zelf liet in 1971 een frisse wind door de zo lang afgesloten bo- tenloodsen waaien. "Men was erg bang dat wanneer de dames en de overige studenten zouden worden toegelaten oud-Njordleden zouden protesteren. Het is bij één opzegging gebleven. Gelukkig maar. Het is toch veel eigentijdser. Je kan 't niet meer maken dat je zo besloten blijft". Njord, dat tqj. voor tien Jaar van het ene naar het andere succes voer, kreeg in de dames juist een nieuwe inspiratiebron. Op een sportieve ma nier zitten zij de heren in het vaar water. Zo veroverden Anneke Stefels, Barbara de Jong, Helma Neppérus en Elisabeth Teilegen vorig Jaar de tweede plaats tijdens de nationale kampioenschappen op het onderdeel vier met stuurvrouw. Van Doorn: "De dames leveren betere prestaties dan de heren. Er is veel meer talent, zodat zij zich wel op a-niveau zullen kunnen handhaven. Voor de heren zal het zwaar knokken worden. Ze horen nu eenmaal niet meer bij de beste ploegen van Nederland. Om in voet baltermen te spreken, ze zitten niet meer in de eredivisie, maar in de eerste divisie". De gouden tijd is dan ook al tien Jaar voorbij. Een van de belangrijkste oorzaken van het ver val zou gelegen zijn in het feit dat de riemen, waarmee Njord moet roeien niet meer voldoende in bewe ging komen. „Vroeger roeide men maar aan en ging men in april eens studeren als er tentamens op komst waren. Men heeft meer verplichtingen gekregen. Iedereen moet de werkgroepen vol gen en bij de practica zijn. Door die studieverzwaring zijn de prestaties teruggelopen". Asopos, en dan voor al de vier zonder, heeft de rol van Het Zwanencomité van Njord voor het clubgebouw aan de Morsweg: v.l.n.r. Robert Milders, Pim van Doorn, Eelco Toxopeus, Robbert Vree, Loes Beukers en Ron Diercks. (Foto Jan Holvast) Njord aan de roeitop echter gretig overgenomen, terwijl toch ook aan de Dwars wetering in Leiderdorp waa de vereniging haar domicilie heeft, de studieproblemen niet onbekend zul len zijn. „Het grote verschil is dat Asopos meer oudej aars-roeiers heeft. reldje dan opeens. Maar stel dat waarin hij met de Jonge acht, de deze vier er mee ophoudt dan is Aso- nieuwelingen- en de a-acht heeft ge- pos toch ook weer vrijwel uit de pu bliciteit verdwenen?" 24-Jarige Pim van Doorn ontkent dat Njord tien jaar zou hebben stil gestaan: wordt ieder Jaar keihard getraind. Niet roken, niet trainen, vóór elf De aanwas van eerstejaars verschilt uur naar bed, dagelijks twee uur nauwelijks. Maar als men bij ons twee, drie Jaar heeft geroeid stopt men er mee. Asopos heeft bovendien een briljante slag in Ed Maan. Je hoeft maar drie roeiers achter hem te zetten en het loopt als een trein. I Boek je successen dan zeg je kom, dat natuurlijk wel een extra stimu- trainen op de Vliet, tweemaal per week indoor-training en vrijdags out door-training in de duinen. Het is niet zo dat wij pas weer roeid. Thans maakt hij' deel uit van liet Zwanencomité (twee zwanen prijken in het wapen van Njord), ,Er dat met de voorbereiding van het Ju bileum al in Juni 1972 is gestart. Het 100-Jarig bestaan zal worden gevierd van 22 mei t/m 26 mei. Dat Ntord zich echt niet als een honderdjarige voelt toont Pim van Doorn nogmaals duidelijk aan: „Er wordt met dit eeuwfeest geen nieuwe periode inge- aan prestaties zijn gaan denken toen luid. Dat is in 1972 al gebeurd. Toen het eeuwfeest in zich kwam, al zal is al veel veranderd. Zo heette het lans zijn geweest". Van Doorn een jaar geleden uit de boot gestapt, vroeger dat een roeier bot moest zijn. De dames hebben de scherpe kantjes er wel wat afgehaald". LEIDEN Terwijl in de Rotter damse Kuip en in Houten aan het AmsterdamRijnkanaal de Vasity giganten elkaar bestreden, was het Leidse Galgewater weer het strijd toneel voor de junior-roeiers en roei- sters. die elkaar op de 400 meter lan ge "Leyte-Sprintwedstrijden" ont moetten. In deze strijd sleepte gastheer Die Leythe op tien nummers een eerste plaats in de wacht. Het sterk gecomprimeerde, twee eneen half uur durend programma bood een snelle opeenvolging van veelal spannende races. Een gang van zaken die misschien wel te ver kiezen valt boven het gebruikelijke twee volle dagen durende programma van de grotere wedstrijden. Met de nodige improvisatie wer den de races vlot afgewerkt. Een ongelukje overkwam de jongens Il ls van DDS. De Delftenaren roeiden aan de verkeerde kant van het wa ter naar de start en stootten op een vlak boven water stekend paaltje. Him boot werd zo zwaar beschadigd, dat roeien verder onmogelijk was. De ploeg van Die Leythe kreeg in de finale nu tegenstand van een in der haaste samengestelde ploeg van DDS en Rijnlandroeiers in een geleende boot. Die Leythe had met deze ploeg geen moeite. Op het skif-nummer der 17-18 jarige zegevierde Leo nard van der Linden, vóór zijn Ley the-collega's Van den Brink en Van der Plas. De meisjes skif werd gewon nen door Michêle Parmenitier. Zij won met Hairnie Korthof ook de Twee Andere Leidse overwinningen wa ren voor Fred Prager in de 1214 skif. en in de Vier, Araneli van der Reyden en Toos Star in de Twee en im de Vier. Wouter v. Mullem in de polyester skif en John de Vreede in de 1516 polyester skif. De roeivereniging Rijnland uit x- Voorschoten, die haar sterke J»~'t-# vier thuis had gelaten, won de :s- Jes vier, de meisjes 1516 skif e 1 de meisjes 12—14 skif. Lyceum Roei vereniging uit Leldschendam won de Jongens 1214 gladde skif en met *n erg goed ploegje de 1516 dubbel twee. „Over een paar jaar is de Meren wijk één grote steenwoestijn. Je vraagt je af: oeten die kinderen daar straks gaan sporten? In Noord, op dat drie-en-een-halve Roodenburg soms teende toekomstbeeld vervult de heer S. Sannes, oud-wethouder van de gemeente opc met zorg, onbehagen en ook met (lichte) wrevel. „Er zal, misschien, in de raad r worden gezegd „daar heb je die rare vent weer. Waar bemoeit ie zich mee? Hij is e tn wethouder meer". Dat moet dan maar. Als ik constateer dat het met de sport- lingen in Leiden goed mis gaat, dan doe ik dat niet uit misplaatste spijt omdat ik Ier-af ben, maar omdat ik ook als sim pele burger het recht heb dat te constateren". Irukkelijk stelt de heer mes ("Hoe ze in de pers n Sanne Sannes zijn ge- me een raadsel") dat hij Verwijt niet in de politieke sfeer (eerlijk)"In mijn tijd als wethou der is er ook acht jaar over ge praat". Het komt niet van de grond. "Dan zeg ik: we raken in Leiden met de bouw van hallen en sportvelden verschrikkelijk achterop". voi _j l. Hij heeft oog voor de m >ede dingen die op andere n de afgelopen vier jaar maar hij verwijt het ge- Uur een ernstig tekort- de toekomstvisie waar 't etreft. tratie grijpt hij daarvoor de periode dat hij wet- "Toen de plannen op om in de Merenwijk atal huizen te gaan bou- als wethouder, gevraagd de wijkvoorzieningen, ftden geprojecteerd? Er en te verstaan gegeven, eggen van sportaccommo- Merenwijk-zelf onbetaal- 'u, maar dat er een mo- as in een polder ik gauw op de naam ko- ^|ssen de Haarlemmer trek- e Merenwijk. Daarover worden gepleegd met Dat heb ik gedaan, was in principe akkoord die wijkvoorzieningen plan gemaakt. Wat mij nu dat die plannen niet VI gekomen. Iedere insider f fl tijd het kost vóór zo'n i ligt. Je moet onteigenen, ontwerpplan maken, en als Je dan aan het £inen duurt 't zeker nog Jaar voor het bespeel- f Servaas Sannes kent ze bofd. Sportvelden in de Vier Jaar geleden lag jtplan gereed. Waar blijft pkte plan? Het zwembad. zonder einde. Sannes Daarover maakt Sannes als Leids ingezetene zich in niet geringe mate ongerust. Sannes: "Ik weet dat we in Leiden moeilijk met de financien zitten. Ik heb zelf jaren met het bijl tje gehakt. Je moet hier het geld voor de sportvoorzieningen als het ware "voor de deur van de hel" weg slepen. Ik kan er ook nog wel be grip voor opbrengen dat er Jaren zijn waarin de sport de broekriem wat moet aantrekken, maar dat mag natuurlijk geen tien Jaar gaan du ren. En daar gaat het er nu toch wel naar uitzien. Als we nóg tien Jaar zo doorgaan blijft het tekort aan sportaccommodaties niet alleen nij pend, maar zal het zelfs verergeren omdat er steeds meer vrije tijd be schikbaar komt en de behoefte aan velden en hallen groter gaat worden. Nu al hebben vele verenigingen een ledenstop moet instellen en kan een belangrijk aantal kinderen, dat aan sport wil doen, nergens terecht Daarom moet een gemeente als Lei den niet alleen kijkers naar de ma teriële, de primaire voorzieningen, maar ook naar de additionele, de secondaire voorzieningen. Intermezzo: Kan men vandaag- de-dag nog wel spreken van "secon daire voorzieningen?" Om een grote woongemeenschap leefbaar te maken zijn die secundaire voorzieningen zeker zo primair als het dak boven het hoofd. Oud-wethouder Sannes, die te en zijn gewoonte in anderhalf uur aan één stuk spreekt over het onder werp dat hem zo na aan het fiart ligt, veel rookt (en met gelijke tred hoest), hoopt dat men in Leiden eens wakker gaat worden, dat de mensen wie het aangaat eens probe ren wat aan die voorzieningen te gaan doen. Ondanks alle Leidse arm lastigheid kan er "als Je wilt" best nog heel wat gebeuren. Sannes: "Als je geld kan uitgeven aan reorgani satie-onderzoeken, aan hele dure ver- k personderzoeken aan drempels voor het verkeer die er niet moeten zijn, dan kan er ook geld worden ge vonden voor de sportaccommodaties. Het is het afwegen van het een te gen het ander". Maar evenmin als sportstichting- voorzitter Piet Biegstraaten ('Ik was het in grote lijnen met dat interview van Biegstraaten eens") ziet de heer Sannes dat onmiddellijk gebeuren. Er is niet alleen in de raad, maar ook in het college van B. en W. te weinig begrip voor de sport in haar algemeenheid. Men zegt te snel de enkele goeden niet te na gespro ken het is allemaal zo duur. Ik zeg: mag dat ook een keer. In we zen is het helemaal niet duur. Dank zij de georganiseerde sport worden, vooral in de weekeinden, duizenden jongeren bezig gehouden. Dat is niet alleen lichamelijk goed voor die kin deren, maar Je damt er ook (ten dele natuurlijk want helemaal lukt 't je nooit) mogelijke neigingen tot het uithalen van straat-baldadigheid in al zijn diversiteiten mee in. Balda digheid die de gemeenschap veel meer geld kan kosten dan het aan leggen van sportvelden". Intermezzo: vorige week, tijdens een inaugurele rede, heeft een hoog leraar van de Landbouw Hogeschool te Wageningen nog eens zeer na drukkelijk gewezen op de sterk te ruglopende gezondheidstoestand van de Nederlanders, veroorzaakt èn door slechte voeding het cholesterolge halte in het bloed neemt onrustba rend toe èn door slechte leefge woonten. Daarbij legde de professor, als zo velen voor hem, nog eens de Servaas Sannes nadruk op het veel te weinig bewe gen van de Nederlanders. Daarom wil Servaas Sannes nieu we, uitgewerkte plannen zien en volgens zijn zeggen zijn die er niet. En dat verwijt hij de sportstich ting („een beetje") en het gemeen tebestuur („in hoge mate") „Dankzij eigenlijk mag ik zo'n woord niet gebruiken de dienst aanvullende werken tot bestrijding van de werkeloosheid" mag Leiden nu enkele plannen, die al heel wat Jaren liggen, gaan realiseren (een veld in Noord, een in de Opaalstraat en kleedgebouwen voor de Danaïden en Unitas L. R.V.) maar ik kijk in de toekomst en vraag nogmaals waar blijven de nieuwe plannen? Stel dat er via die dienst aanvullen de werken weer zo'n gelegenheid wordt gecreëerd? Moet de 6port dan zeggenwe hebben niets beschikbaar, ga onze deur maar voorbij? Sannes houdt dan ook zijn eerder geuite mening staande dat de sport stichting zich harder moet opstellen ten opzichte van het gemeentebe stuur. Hij zegt: „Er hoeft maar een aktiegroepje te schreeuwen of het krijgt zijn zin al. Mag je dan als een groepering, waarin 20.000 Jonge Leidse sportmensen zijn gebundeld, soms geen eisen stellen? Zo'n orga nisatie moet het gemeentebestuur een vuist laten zien. Intermezzo: Verschillende Leidse politieke partijen hebben in hun programma voor de gemeenteraads- verkieziezing opgenomen de bevor dering van de sterk door het mi nisterie van CRM gepropageerde recreatiesport. Daartoe wil men ko men tot een andere verdeling van de beschikbare sportaccomodaties. waar bij, vreest men niet ten onrechte, de georganiseerde sport, die toch al voortdurend de noodklok moet luiden, een veer zal moeten laten. Onbegrip Servaas Sannes: „Inderdaad is er in de Leidse raad over gesproken een paar velden van de georganiseerde sport af te nemen en ter beschikking te stellen van de ongeorganiseerde sport. Het raadslid dat deze zaak aankaartte, heeft, neem ik aan, op door-de-weekse dagen de velden stil zien liggen en gedacht: „Zonde dat ze er zo ongebruikt bijliggen. Er zouden nu toch best kinderen op kunnen spelen". Het onbegrip op dat punt is helaas groot. Men begrijpt eenvou dig niet dat een sportterrein een aan tal dagen per week stil moet ligggen. de kans moet krijgen om zich te her stellen van het drukke weekeinde, omdat anders de grasmat binnen de kortst mogelijke tijd naar de knop pen is. Als je ziet hoe in Leiden de velden nu al worden overspeeld en in wat voor bochten de sportstichting (compliment: goede zorgen) zich moet wringen om ze bespeelbaar te houden. Sannes wil zich overigens niet als tegenstander van de georganiseerde sport zien gebrandmerkt, ,1k vind het best hoor, maar ik wil er wel een paar uitroeptekens bijplaat sen. In de eerste plaats mag het niet ten koste gaa nvan de georganiseerde sport. Die heeft het al moeilijk ge noeg en als Je die in een nog nauwer keurslijf gaat wringen loop Je op een kwalijk moment de kans dat al die honderden onbezoldigde sportbe stuurders zeggen: wij zien het niet meer zitten, gemeentebestuur doe het zelf maar.En dan, de mensen die ijveren voor de aanleg van pu- blieksvelden en publiekstennisbanen moeten wel bedenken dat er om vernielingen te voorkomen ook be heerders (als Je die tenminste kan vinden) moeten worden aangetrok ken. Kijk maar eens naar het publieks- basketbalveld langs de Lorentzkade. in no time waren de netten uit de baskets gerukt en de ijzeren houders verbogen. Trouwens, als ik zie hoe weinig mensen zich nu met de geor ganiseerde sport bezig houden vraag ik me af of die niet op de speelvelden in het Roomburgerpark of andere openbare parken terecht kunnen. De oud-wethouder zit ook te wor stelen met de „bewegingssport", die de PSP volgens programma wil gaan bevorderen. Sannes: „Misschien den ken ze bij de PSP wel dat Je Je bij het voetballen, het korfballen of hockeyen niet mag bewegen. Dat Je daarbij stil zit. Hebben die mensen eigenlijk wel verstand van sport Sannes lacht daverend. Doodsteek Hij zet zich ook krachtig af tegen het BOO-rapport dat hij als een doodsteek ziet voor de functionele ra den. „Als de technische en admini stratieve diensten van de sportstich ting in een centraal ambtelijk appa raat verdwijnen, houd Je weliswaar een bestuur over, maar wat is zo'n bestuur zonder lichaam? Je krijgt geen bundeling van krachten meer, alles wordt versnipperd. Mis schien wil men dat wel. Als zo'n sportstichting als belangengroep op treedt kan zij lastig zijn voor een gemeentebestuur. Maar dat ls nu een maal gewoon nodig. Sannes is van mening dat de sportstichting adequaat moet kunnen handelen. „Zij hebben geleerd hoe ze velden moeten behandelen, ze staan klaar als er tribune's of gymnastiek- toestellen moeten worden versjouwd en komen 's winters, als het toeval lig eens vriest, 's nachts hun bed uit om de tennisbanen in het Roombur gerpark en de Leidse Hout onder te spuiten. Ik zie dat al gebeuren door;; de ambtenaren van het groot amb telijk apparaat. Eerst een formulier, in drievoud indienen. Dank u be leefd. Sannes lacht nogmaals. Maar het gaat niet van harte. RIO DE JANEIRO Het Bra ziliaanse voetbalelftal heeft gister middag een oefenwedstrijd tegen Ierland met 2—1 gewonnen. De 75.000 toeschouwers zagen dat Lei- vinha en Rivelino na rust Brazilië op 2—0 brachten waarna Mancini het doelpunt voor de Ierse republiek maakte. HAMBURG De Nederlandse kampioen De Kieviten (Wassenaar)) is als derde geëindigd in het da- meshockeytoernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Nadat de ploeg voor de finale was uitge schakeld door een nederlaag van 4 2 tegen het Belgische Ukker Sport Brussel, werd gisteren met 20 ge zegevierd over Stande Francais uit Parijs. Het thuisspelende Harveste- huder THC Hamburg won in de fi nale met 1—0 van RTNC Brussel.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11