Jk ontsla geen patiënten Lammie" had nog 1600 kilo hasj aan boord Buitenlandse arbeiders 'mmisbaar voor ons land WIEGEL PRIJST TWEE PvdA-MINISTERS directeur Dillmann van Zeehospitium Katwijk: jeduld groot aantal iders is uitgeput" TEBDAG 4 MEI 1974 ll.'l'IJ'IH.'l. 'ffiirecteur Dillman voor de longkliniek die zal worden gesloten: "In 1972 is sluiting van de kliniek al geadviseerd." (Foto Jaap van Duijn) aacl Nederlandse Werkgeversverbonden zienbare toekomst. Aldus de raad van Nederlandse Werk- rsverbonden in een brief aan de bijzondere commissie uit Tr.n Veede ICamer die de nota buitenlandse werknemers ter jfgpkocht Hst overlegorgaan heeft ndeling voorbereidt, ud vestigt er de aandacht op op peil houden van de be leid in ons land en van de id voor Nederlanders ogelijk is zonder de tewerk- van buitenlandse werknemers. raad, waarin het Verbond van idse Ondernemingen en he; ids Christelijk Werkgevers- samenwerken, Is geen voor in ongecontroleerde en lelde toelating van buiten- werknemers voornamelijk uit wervingslanden. Integendeel, raad meent dat de situatie in nd op velerlei gebied een nauw- beleid vergt. In overeenstem- daarmee heeft de raad zich ok altijd op het wtandpunt ge- dat werving van buitenlandse pas -nag geschieden als nodigde personeel op de Neder- gevonden. Het te voeren beleid mag echter, naar de mening van cie raad, niet tot gevolg hebben dat de werving en te werkstelling van buitenlandse werk nemers aan zulke beperkingen wor den onderworpen dat de ongestoorde gang van zaken in ondernemingen en de werkgelegenheid voor de Neder landse werknemers daardoor zou wor den bedreigd. Bezwaren Het overlegorgaan van de drie vak centrales heeft zeer ernstige bezwa ren tegen de voorgestelde bonuspre mie van f 5000 voor buitenlandse werknemers als zij na verloop van twee ét drie jaar naar het land van herkomst zullen terugkeren. Dit blijkt uit een brief die het overleg- iff a i re-Dennencla l voerd. Het doel is natuurlijk vermindering van het aantal buitenlanders. Daar toe is het echter een oneigenlijk mid del. De vermindering moet tot stand komen door de toestroom in te dam men, niet door de uitstroom te ver meerderen. Eigenlijk wordt via de door het kabinet voorgestelde wijze een roula- tie-systeem ingevoerd. Het uitgangs punt dat ons land geen immigratie land behoort te zijn, wordt blijkbaar opgevat als het te allen tijde voor komen van een blijvende vestiging, aldus het overlegorgaan. Meldingsplicht Het overlegorgaan vraagt zich af, of controle op de naleving van het aangekondigde wetsontwerp op de toelating en tewerkstelling van bui tenlandse werknemers niet anders kan dan het kabinet zich voorstelt. Het kabinet meent dat de werkgever een tewerkstellingsvergunning moet hebben als hij buitenlanders in dienst heeft. Het overlegorgaan denkt ech ter eerder aan een meldingsplicht van werkgevers. ffiCHT In een gisteren ge il telegram aan staatssecreta- fendriks van Volksgezondheid bestuur van 't oudercomité van pupillen van Dennen- pt „het gevaar van eigen- optreden van door de nu situatie op Dennendal tot getergde ouders reëel werkers van Nieuw Den rondom Carel Muller gedra- zo staat in het telegram, bedreigend. Het oudercomité de staatssecretaris bescher mt beheerder Gay Balmaz en hem werkende stafleden, todercomité meent verder dat met de sterkste justitiële to noodzakelijk lijkt" en dat tonnale werk op Dennendal onmogelijk wordt ge- froep voornamelijk uit Am- k afkomstige ouders van Den- 'illen heeft in een verkla art „dat een groot aantal tón het einde van zijn ge- gekomen". Zij overwegen een op te richten ter beveiliging nnendal de bevoegde autoriteiten ■maatregelen geëist om her- van wat wordt genoemd „het Bi optreden" van de twee ^ers van Nieuw-Dennendal to beheerder Gay Balmaz on- E te maken. to blijkt dat geen of onvol- toaatregelen worden genomen ouders onverwijld met een "top op Dennendal verschij- desnoods dag en nacht het °P en de bewaking van de zelf ter hand te nemen". *dt gezegd dat daden van die situatie dan wellicht ■^^'vennijden zijn. ABVA Een splitsing van Dennendal is onvermijdelijk. Tot deze conclusie komt de Alge mene Bond van Ambtenaren (AB VA) na het beraad over het conflict in Dennendal, dat is gevolgd na het incident van donderdag, waarbij twee medewerkers van Nieuw-Den nendal hebben getracht de beheer der van Dennendal Gay Balmaz met geweld te ontvoeren. De ABVA gaat een snelle oplos sing van dit conflict bepleiten. Een verder uitstel kan niet wor den gedoogd, gelet op de reeds maan den groeiende en geëscaleerde intole rantie van betrokkenen", aldus de ABVA. Niet met een lantaarntje DEN HAM In het Over ijsselse Den Ham mogen voort aan jongelui van verschillend ge slacht de nacht niet meer met elkaar doorbrengen in tent of caravan, tenzij ze met elkaar ge trouwd zijn of tot één gezin be horen. Op overtreding van deze be paling in de nieuwe kam peer - verordening is een maximale hechtenisstraf van twee maanden of een boete van f.300 gesteld. Volgens burgemeester Van Wal. sum is het echter niet de bedoe ling overtreders met een lan taarntje te gaan zoeken. KATWIJK Men heeft de indruk dat de directie van het Zeehospitium patiënten ontslaat", zegt directeur-geneesheer E. B. M. Dillmann, "maar dat doet de behandelend longarts in overleg met de patiënt. Daar treed ik niet in. Dat zou een bijzonder schadelijke vermenging van functies zijn." Door Willem Chr. Nijeboer Op vijftien mei zal de longkliniek van het Jto tterdamsch Zeehospitium sluiten omdat de enige longarts die de kliniek rijk was, dokter Sj. Vos, is overleden. Een opvolger is niet ge vonden. Twee Haarlemse longartsen nemen tot de sluiting waar. „Het is dertig minuten rijden vanaf Haar lem", zegt didkter Dillmann. „dat is te lang wanneer zich ernstige situa ties voordoen'. Rond de sluiting zijn veel acties ontstaan. Een PvdA-ombudsteam uit de Amsterdamse Bijlmermeer is ac tief, Var a - ombudsman Hans Ouwer- kerk heeft er uitzendingen aan ge wijd, en een Katwijks ombudsteam zet zich voor het belang van de. pa tiënten in. Dokter Dillmann betreurt dat maar weinig mensen met hem contact hebben gezocht. Vrij snel na het bekend worden 1s er een gesprek geweest met het Amsterdamse om budsteam, daarna een gefilmd inter view van een half uur met de Vara- ombudsman. Daarvan is weinig uit gezonden, vindt dokter Dillmann, die meenit dat daardoor misverstanden zijn ontstaan. Ook door dagbladpu- blicaties. „Er zijn zelfs kranten die hebben gepubliceerd dat het hele Zeehospitium gaat sluiten, terwijl het alleen de long afdeling betreft. Bin nenkort hebben we een revalidatie arts nodig. In deze omstandigheden komt er niet één naar het Zeehos". de nationale ziekenhuis raad een onderzoek gedaan naar de longkl'iniek, onder leiding van pro fessor Deenstra. Toen is al geadvi seerd de longkliniek te sluiten. Dat hebben we toen niet gedaan". Dat was in 1972. „Het was tot een ver pleegtehuis verworden", meent dok ter Dillmann, „daar z(jn we niet op ingesteld. We hebben een ziekenhuis erkenning en geen verpleegtehuiser kenning. Als Je patiënten lang op neemt moet je aanpassingen aan brengen. Daarvoor is de KATWIJK De directie van het Rotterdamsch Zeehospitium over weegt de totstandkoming van een poliklinisch dagbehandelingscentrum voor ernstige long- en hartpatiënten. Voor het „hartgedeelte" van de kli niek is een team onmiddellijk te formeren. Een longteam is nog niet beschikbaar om de kliniek te beman nen Wanneer van overheidswege snelle medewerking voor het plan komt, kan naar de mening van di recteur-geneesheer Dillmann de kli niek binnen een termijn van acht tot twaalf maanden operationeel zijn. Voor de Katwijkse huisartsen is in het Zeehospitium nu ook een labora toriummogelijkheid gecreëerd, waar onder andere bloedonderzoeken kun nen worden verricht. Dat kan ver wijzing naar een specialist besparen. Het zelfde voordeel biedt ook de openstelling voor huisartspatiënten van de röntgenafdeling van het Zee- 9? Gesp; EN HAAG Buitenlandse werknemers maken een, uit orgaan aan de bijzondere commissie oogpunt van arbeidsvoorziening, onmisbaar deel uit van "mm eroepsbevolking in ons land. Dit zal ook zo blijven in de stelde bonus-premie wordt, naar het oordeel van het overlegorgaan, in we zen een blijvende vestiging van bui tenlandse werknemers ln ons land niet alleen zeer ernstige bezwaren te gen dit voornemen, maar het hoopt landse arbeidsmarkt niet kan worden qq^ ^jat nooit zal worden uitge- •annen Het feit dat zo weinig mensen met de directie vain het Zeehospitium zijn komen praten heeft de directeur kennelijk aangegrepen. Hij maakt een gespannen indruk. „Er wordt mij van alles in de schoenen geschoven, duigen die ik helemaal niet heb ge zegd. Professor Zwieringa, de Leidse longarts heeft gezegd: stuur de pa tiënten maar gerust. We zullen ze altijd helpen. Dat wordt door de Vara-ombudsman ontkend, maar ik heb het zwart op wit". In een ombudsprogramma waren oud-Zeehospatiënten te zien die in een verpleegtehuis in Bergen aan Zee zyn opgenomen, samen met demente bejaarden, op kamers waar mag wor den gerookt. Dokter Dillmann wijdt dat aan de Amsterdamse GGD, die de oud-patiënten daar heeft ge plaatst en aan het beleid van de di rectie van dat verpleegtehuis. Dat verpleeghehuis heeft zich aangebo den. Wij hebben heit met de Amster damse GGD in contact gebracht die de patiënten, die graag naar zee wil den, daar heeft geplaatst. Dat het zo is uitgepaktja hoor eens, ik heb die mensen ook niet in m'n zak". Wanneer het was gevraagd, zou zeker zijn overwogen de patiënten naar het Zeehospitium terug te laten komen, meent dokter Dillmann. „Maar dat is niet gevraagd". In longkliniek Heideheuvel, waar een compleet team van specialisten, (ook een longarts) is, zijn slechts tien patiënten opgenomen. Familieleden van patiënten hebben gevraagd dat team naar Katwijk, waar een capaci teit van tachtig bedden voor long patiënten is, te laten komen. Naar de mening van dokter Dillmann is Hei deheuvel anders gestructureerd, wat overplaatsing bemoeilijkt. In Heide heuvel worden longpatiënten zo lang mogelijk poliklinisch, dus via spreek uren, behandeld. Slechts de allerern stigste patiënten worden opgenomen. Extramurale zorg heet dat in de me dische wereld. Extramurale zorg is gebaseerd op de gedachte patiënten zo lang mogelijk in hun eigen omge ving te laten. „Als Je het team over plaatst doe Je dat principe geweld aan, want patiënten daar, die poli klinisch worden behandeld, missen dan de zorg in hun eigen omgeving", zegt dokter Dillmann. „In Heideheuvel is plaats om pa tiënten van ons op te nemen, ook in Da vos. Maar niemand van onze patiënten kwam er medisch gezien voor in aanmerking. Het verloop van de patiënten heeft een natuurlijk verloop. We nemen natuurlijk geen nieuwe patiënten meer op, want dan komen we in een hachelijke situatie. Dan had men terecht kunnen zeggen dat er een slecht beleid is gevoerd". Onderzoek „Toen dokter Vos nog leefde, is datie niet toereikend, ook niet toe reikend te maken. Het Rotterdamsch Zeehospitium was materieel failliet. Zo heb ik het twee jaar geleden aan getroffen", stelt de directeur-genees heer. „Dat hebben we ternauwernood kunnen redden. We hebben moeten Vandaag is er een eerste gesprek met het Katwijkse ombudsteam, dat een week geleden telegrammen naar staatssecretaris Hendriks en minister Den Uyl heeft gezonden. Van staats secretaris Hendriks, die heeft toege zegd zich persoonlijk met de Zee- hosproblematiek bezig te houden, heeft directeur-geneesheer Dillmann nog niets Bijscholings cursus voor schoolleiders DEVENTER Als alles meezit komt er nog dit Jaar een proef cur sus om schoolleiders bij te scholen. De cursus zelf zal vrijwel zeker in 1975 kunnen beginnen. Minister Van Kemeoiade van Onderwijs en Weten schappen heeft dit zaterdag bekend gemaakt op de algemene jaarverga dering van de Vereniging van direc ties bij het Beroepsonderwijs in De venter. De cursus zal wellicht uit verschil lende delen bestaan, waarvan het eerste enkele aaneengesloten dagen zal vergen. De bijscholingscursus zal geen ge neesmiddel tegen alle kwalen zijn en wellicht zelfs niet tegen een enkele kwaal. Als de cursus leidt tot naden ken over geboden alternatieven en over de wijze, waarop de schoollei ders daarmee in hun werk accenten anders kunnen gaan leggen, zal al veel zijn bereikt, aldus de bewinds man. Timman blijft in Sowjet Unie HILVERSUM De Nederlandse schaker Jan Timman. die momen teel in de Sowjet-Unie verblijft, heeft verklaard, voorlopig in Rusland te zullen blijven. Hij meent, dat h(j daar meer kans heeft om zich individueel te ontplooien dan in Nederland. Jan Timman zei in Rusland geen spon sors nodig te hebben of truien met reclame te hoeven dragen. DEN HELDER Aan boord van de gisteren opgehaalde viskotter HD 160 de voormalige "Lam mie" heeft de Justitie 1600 kg hasj gevonden en 27 warmwater- zakken met hasjolie. In totaal heeft de Nederlandse Justitie hiermee 3200 kilo hasj achter haald. Vermoedelijk is bij het uitladen van hasj voor de kust van Callantsoog 100 kilo hasj aan de aandacht van de justitie ontsnapt, zo is na afloop van de bergingsopeiratie meegedeeld De smokkelkotter is gistermiddag de haven van Den Helder binnenge sleept door het bergingsschip 'Be ver*. De justitie heeft nu nog eens dui delijk vastgesteld dat de bemanning het scheepje zélf tot zinken heeft ge bracht: uit het onderzoek is gebleken dat de bemanning niet één afsluiter heeft losgedraaid, maar drie. Toen de ex-Lammie in de stroppen in het wa ter werd neergelaten na het dicht draaien van de hoofdafsluiter - be gon het scheepje opnieuw te zinken. De twee andere afsluiters zijn in de machinekamer gevonden. In de boeg van het schip waren dui delijk de vijf kogelgaten zichtbaar, die er vanaf het marineschip hr. ms. Wolf tijdens de achtervolging vorige week donderdag in waren geschoten. Ook bleek dat een kogel in de ma chinekamer terecht was gekomen en daar de motor had beschadigd. Zoals de politie al veronderstelde maakte oliegebrek een einde aan de spectaculaire achtervolging. Dodelijk ongeval De schietpartij op zee is voor de dne opvarenden bijzonder gunstig afge lopen, want de kogel die de motor be schadigde, een uit de koers geraak te 40 mm-kogel, is vlak naast de stuurhut in het schip binnengedron gen. De vondst van de hasjolie was voor de politie 'n complete verrassing. De rubberen warmwaterzakken met ^>- ze handelswaar lagen verstopt onder twee grote visnetten in het voorruim. Het ziet er naar uit dat de hasj en de hasjolie dezelfde weg zullen gaan als de voorraad die ter land is ach terhaald: verbranding in ovens van de reinigingsdienst in Alkmaar. Deze hasjsmokkel heeft geleid tot de arrestatie van tien verdachten Er zijn volgens de politie nog enige ar restaties te verwachten. De kans be staat dat een of meer verdachten naar het buitenland zijn gevlucht of zich ergens in Nederland schuil hou den, zo bleek uit mededelingen van de politie. Meesterdief je ïtal voor op Teriet ARNHEM Op het zweefvliegveld Teriet bij Arnhem is gastermiddag rond half zes een 35-jarige man, ver moedelijk Korbee genaamd en af komstig uit Eindhoven, met zijn zweefvliegtuig neergestort en om het leven gekomen. Het vliegtuig boorde zich, terwijl het een landingsma noeuvre uitvoerde, niet ver van een landingstrip in de grond. Men tast nog in het duister over de oorzaak van het ongeluk. Vliegveld directeur P. Vleesch Dubois zei: "Misschien heeft de man zich verke ken op de hoogte, waar hij zich be vond. Er is op de plaats van het on geval namelijk een hoogteverschil, van tien meter". Het is tien jaar ge leden, dat er bij Teriet iemand met een zweefvliegtuig om het leven kwam. half miljoen BUSSUM Het 12-jarige Ita liaanse meesterdiefje, dat onlangs in Zaandam werd gepakt, heeft te genover de politie in Bussum bekend in deze gemeente liefst 52 inbraken te hebben gepleegd. Het totaal aan tal inbraken, dat de jongen o.a. in de Zaanstreek en waterland heeft ge pleegd, is hiermee opgelopen tot ongeveer 300. De politie vermoedt echter, dat hij ook in het Gooi heeft geroofd. Tijdens zijn tocht met de politie door Bussum wees de jongen met een bijna fotografisch geheugen alle panden aan, waar hij was binnen gedrongen. Als regel stal hij geld. te levisietoestellen en antieke voorwer pen. Hoewel analfabeet wist hij goed antiek feilloos van waardeloze prullen te onderscheiden. De laatste liet hij onaangeroerd staan. De Jongen heeft tot nu toe geen ant woord gegeven op de vraag wat hij met de buit heeft gedaan. Deze be draagt in de Zaanstreek alleen al een waarde van naar schatting een half miljoen gulden. De vader van het meesterdiefje, een in Amsterdam wonende Italiaan, vertoeft momen teel in Italië. voor TIEL De leider van de parlemen taire oppositie, fractievoorzitter Wie gel van de VVD, heeft twee ministers van de PvdA in bescherming geno men tegen hun eigen partij. Het zijn minister Van der Stoel van bui- lentandse zaken en minister Vrede- ling van defensie. Volgens Wiegel wensen deze minis ters een voortzetting van het beleid van vorige regeringen ten opzichte van de NAVO. "Dit ondanks het feit, dat een belangrijk deel van de drie linkse partijen de NAVO afwijst", zei Weigel. Hij sprak toevallig in dezelfde plaats wa°r PvdA-fractieleider Van Thijn op een 1-mei-viering "onverholen kritiek" op de PvdA-ministers Van der Stoel en Vredeling heeft laten horen. Van Thijn had aangedrongen op onmiddellijke erkenning als zelf- staat van de Afrikaanse Portu gese kolonie Guinee Bissau. Enkele uren eerder had minister Van der Stoel verklaard, dat het regerings standpunt niet was veranderd: er kenning als drukmiddel achter de hand houden. De verwachtingen van de PvdA ten aanzien van het buitenlandse beleid van het kabinet—Den Uyl zijn nog niet vervuld, betoogde Van Thijn. Hij somde vier punten op: het kabinet moet hardnekkig ijveren voor de respectering van mensenrechten wa^r ook ter wereld en in de ministerraad van de NAVO aandringen op herstel van de demo cratie in Griekenland; het kabinet moet een voortrek kersrol vervullen bij de bevordering van de ontspanning tussen oost en west (vermindering defensieuitgaven, taakverdeling tussen de drie krijgs- machtsdelen, afschaffing van de nucleaire taak van de luchtmacht, en inkrimping van de landmacht) het kabinet moet progressieve Inzichten niet ondergeschikt maken aan de „kleurloze" uitkomsten van 't politieke overleg van de negen EG-landen; het kabinet moet solidair zijn, met landen in de derde wereld die streven naar economische zelfbevrij ding en zelfontwikkeling. Van Thijns politieke tegenspe ler Wiegel maakte zich vooral boos over een opmerking over de Mos- kouse reis van minister Van der Stoel. Nederland moet oppassen niet het beeld op te roepen van "dwars ligger" in het kader van de ontspan- ningspolitiek, was de strekking van die opmerking. Wiegel: "Wij geloven dat werke lijke ontspanning tussen oost en west er alleen kan komen als de vrije uitwisseling van personen, ideeën en informatie is gewaarborgd. En als de Sowjet-Unie daar niet over wenst te praten dan kan en mag ons land niet anders dan dw°rsligger zijn". De politieke leider van de WD zei verder, dat Van der Stoel "verze kerd kan zijn van onze steun, als hij zijn principiële en evenwichtige beleid op dit punt voortzet". Boven dien voorspelde Wiegel, dat in de PvdA een sterke stroming het de fensiebeleid van minister Vredeling niet zal accepteren. Volgens Wiegel durft Van Thijn geen weerstand te bieden aan "de linkse krachten in zijn partij", ter wijl de ministers Van der Stoel en Vredeling dat Juist wel doen. "Voor ons land is het wijken voor links op deze hoofdpunten van beleid gevaar lijk", meende Wiegel. Aantjes ARP-fractieleider Aantjes heeft gisteravond eveneens kritiek gele verd op de uitlatingen van Van Thijn De Anti-revolutionarie fractievoor zitter zei, tijdens een werkbezoek van zijn fractie ann West-Friesland, bevreesd te zijn dat de opmerkingen van Van Thijn waren ingegeven door de druk van de linkervleugel van de PvdA, "die na de gunstige staten verkiezingsuitslag blijkbaar druk op de fractie uitoefent". Volgens mr. Aantjes moet Van Thijn zich ervan bewust zijn, dat toegeven aan deze druk risico's met zich meebrengt voor de stabiliteit van het regerings beleid en voor het kabinet. Premier Den Uyl zei gisteravond, na afloop van de middagvergade ring van de ministerraad, het een natuurlijke rol van een regeringspar tij te vinden, als zij haar eigen op vattingen en inzichten verwoordt. De opmerkingen van Aantjes en Wiegel, vond hij "opgeklopt'. Drs. Den Uyl gaf toe, dat er wat' Guinee-Bissau betreft een duidelijk geschilpunt is tussen het kabinet en de PvdA. Peter Adelaar Londen Twee plaatsen in de her kansing. Dat was vrijdag op de twee de dag van de Europese Judokam pioenschappen de oogst van de Ne derlandse ploeg. Zowel Peter Adelaar (alle categorieën) als Jan Weijers (halfmiddengewicht) verloor in de voorwedstrijden van de latere groeps winnaar, zodat zij in tweede instan tie nog een gevecht om de bronzen medaille konden aangaan. In de herkansing bleef Peter Adelaar daar echter één overwinning van van verwijderd. Hij versloeg eerst de Oostenrijker Pollak met ippon en verloor vervolgens van de Oostduit ser Zuckschwerdt op beslissing. Half- iniddengewicht Jan Weijers verloor in de derde ronde van de herkansing op beslissing van de Fransman Gau- tier.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7