outman: raad is er pet voor propaganda Molentochten, fietsen n wandelen in mei Iftl contactlenzen )GP samen met GPV op één lijst WL Kappen van bomen verboden IVITEITEN VVV ntrole sloten Leiden binnenkort... voorlichtingsavond over Viswedstrijden op 8 juni in kader van lustrumviering de nieuuu/te amerikaan/e zachte contactlenzen 5. IPAG 4 MEI 1974 LEIDEN BoJpDEN Zoals in tal van plaatsen in Nederland zal de komende gemeenteraadsverkiezingen ook in Lei- het CDA als optelsom van KVP, ARP en CHU deel- en. Dat heeft echter niet kunnen voorkomen, dat u/J aantal confessionele lijsten, dat naar de gunsten van nun elovige kiezer dingt, is afgenomen. Het waren er in twee, het zijn er dit jaar opnieuw twee. Was er in sprake van enerzijds de KVP en anderzijds de prot. groepering; de verloving van ARP en CHU met de atholieke volkspartij heeft de SGP genoopt zich uit 1 alprotestant-christelijke kamp los te weken en zelf- dig de verkiezingen in te gaan. Gecombineerd welis- ff met het in Leiden in opkomst zijnde GPV, dat ur het eerst in deze stad aan de verkiezingen meedoet. Slo en^ erklaring voor deze stap verkeer zijn Houtmans speciali- oor de hand. "Samengaan op teiten en voor wie weten wil hoe ijst met de KVP is voor ons hij daar tegenover staat: "Ik kan onaanvaardbaar", zegt grotendeels met de ideeën van Houtman, thans al raadslid wethouder Kret meegaan", zo ittrekker van de combinatie meldt de SGP-voorman, die met GPV bij de verkiezingen, zijn 31 Jaar één van de Jongste ge- j lie principiële bezwaren doet meenteraadsleden is. tussen de KVP en Enig personalia: Houtman is Spr"; eend stra ig): Lier) 1 8 Door John Kroon Foto Jan Holvast groepering, inclusief geboren in Maastricht. Op zijn de afgelopen vier Jaar een vijfde Jaar verhuisde hij met zijn samenwerking tot stand is ouders naar Wassenaar. Onder- haïjht niets toe of af- °°k al wiJs 8eno°t hij in Leiden, waar die coöperatieve houding hij. na zijn huwelijk, in 1967 naar it gezamenlijke fractiever- verhuisde. igen. KVP-fractievoorzit- mmiddels is hij vader van vier Hessen heeft zelfs wel eens kinderen- Hij bewoont een aan vaard, dat hij, politiek gezien, trekkelijk huis aan de Lammen- schansweg. Zijn beroep is leraar natuurkunde op de christelijke scholengemeenschap in Leiden Zuid-west. In 1970 maakte hij zijn debuut als raadslid, als eerste SGP'er in de Leidse historie. Aan zijn verkiezing was een door zijn partij georganiseerde nog het bes4 zaken kon fret Houtman. Voor wie de kent is dat niet zo verwon- Hij stelt een zakelijke op- I in het raads- en com- R-erk primair boven het a i te onpas etaleren van zijn Stadsontwikkeling propaganda campagne voorafge gaan, die Houtman de nodige voor keurstemmen opleverde, waar door hij, hoewel niet op een ver kiesbare plaats van de lijst van de prot. clïr. groepering geplaatst, toch zijn intrede deed in de ge meenteraad. Terugblikkend op vier Jaar raad zegt hij nu: "Het werk is heel wat meer geworden, dan wat ik ervan verwachtte. Ik had nooit gedacht dat er zoveel facetten aan verbonden zouden zijn. Als Je nooit in de raad hebt gezeten, heb je daar geen ver moeden van". Machtsstrijd Negatieve ervaring"lik heb het idee, dat er in de raad veel te veel gezegd wordt. Het zijn con stant herhalingen van wat er in commissievergaderingen al be weerd is. Ik vind niet dat 't raadswerk er is om voor een be paald partijtje propaganda te maken. Toen ik er in kwam dacht ik, dat de gemeenteraad er was om de gemeente te besturen. Maar er bleek meer sprake te zijn van een soort machtsstrijd, waarbij het vooral gaat om pro paganda te maken voor bepaal de ideeën en waarbij het besturen op zich op de tweede plaats komt. Dat staat me wel eens tegen, vooral omdat ik niet zo'n politie ke figuur ben". Hij constateert 'n ".oegenomen invloed van actiegroe pen op het functioneren van de gemeente: "Je kan bij wijze van spreken geen lantaarnpaal meer verzetten of de bevolking komt in opstand. Het gaat er maar om: welk belang hecht Je aan actie groepen. Is dat democratisering? Op zich vind ik het heel goed, dat men er naar luistert. Maar als een deel van het volk zegt: dat moet gebeuren, welke waarde hecht Je dan aan het gezag van de overheid? Door Houtmans bescheiden op stelling in de raad, komt het eigen gezicht van de SGP in Leiden wat minder zwaarlijvig naar voren, dan elders. Toch is het er wel de gelijk: "Op punten van cultuur en subsidiebeleid, op het punt van de zondagsheiliging, daar denken wij duidelijk anders. Ook anders dan de andere confessionele partijen. Het zijn belangrijke nuance-ver schillen". Als voorbeeld noemt hij het besluit enige maanden te rug om het Lunapark op het ter bij de Groenoordhal ook 's zon- iags met Pasen open te stellen. "Beneden alle peil", vindt Hout man, die er destijds in de raad fel tegen ageerde. "Het voorstel was bovendien slecht voorbereid. Met omliggende kerken was geen enkel overleg gepleegd. En dan te bedenken, dat het een voorstel was van een college, waar van vier van de zes wethouders uit confessionele partijen afkomstig zijn". Het is waarschijnlijk, dat de combinatie SGP/GPV na de ver- ciezingen met 1 zetel in de raad zal komen. Op grond van de ver kiezingen voor Provinciale Staten werd de kiesdeler by na gehaald. Het CDA-effect is waarschijnlijk voldoende om Houtman over de drempel te helpen. By de provin ciale verkiezingen was er nog geen gemeenschappelijke lijst van de KVP, ARP en CHU, terwijl niet iedere protestants-christelijke kie zer gelukkig is met deze combina tie bij de gemeenteraadsverkiezin gen. Bovendien kan eventuele on vrede over het kabinet Den Uyl niet meer zo eenvoudig geventi leerd worden door op de CHU te 6temmen, omdat dat evenzeer een stem voor het CDA van de KVP en ARP is. Houtman zal dus wel in de raad terugkeren, maar het is de vraag of hy de volle rit uit zit. „Misschien dat ik er na een jaar uitstap", zegt hy, „het is langzamerhand moeilijk te combi neren met mijn dagelijks werk". Waarmee dan voor het eerst in de geschiedenis, een GPV-er, H. H. v. d. Meij, zyn debuut zal maken in de Leidse raad. LEIDEN Evenals in de meeste andere gemeenten in ons land kent ook Leiden een zgn. kapverordening. In een officiële publicatie vestigen B. en W. één dezer dagen nog eens exh-a aandacht op deze verordening, die dateert van 1969 en waarin staat, dat het verboden is om zonder vergunning van het gemeentebestuur bomen en houtopstanden (d.w.z. hak hout of een groepje bomen) te vel len. Het buro voorlichting van het stad huis deelt mee, dat de bedoeling van de publicatie is het publiek er nog eens duidelijk op te wijzen dat et kappen van bomen op particulier terrein zonder toestemming straf baar is. Men dient daarvoor een vergunning aan te vragen bij B en W. Inlichtingen op kamer 33p van 't stadhuis. De kapverordening is des tijds door de gemeenteraad vastge steld om in het belang van het st" ls- 6choon en de leefbaarheid te kunnen voorkomen, dat waardevolle bo ten in de stad gekapt worden. Het be staande bomenbestand dient zoveel mogelijk intact te worden gelaten. De kapverordening is ook van be lang voor degenen, die (over)last on dervinden van een boom op het ter rein van een buurman. Men dient te weten, dat ook al heeft men de toestemming van de betreffende bu ren er geen boom gekapt mag wor den. Het buro voorlichting wijst er op, dat voor het snoeien van bomen of struiken geen vergunning is vere.st omdat dit wordt beschouwd als een maatregel ter verzorging van de be planting. Tenslotte deelt het buro voorlich ting nog mee. dat de afdeling plant soenen van gemeentewerken graag bereid is. adviezen te geven over het snoeien, bemesten en behouden van bomen op particuliere terreinen of hinnenplaatsen. Een telefoontje •'aar de plantsoenendienst (tel. 45344, toe stel 421 of 422) is voldoende. serl >ndh - De maand mei zal weer eiten hebben voor diegene ag eens op uit wil trekken, zaterdag in mei is er weer lale Molendag. De eqrste op 6 oktober van het is voor wat betreft de me- 'an de molenaars en de be? ig van het publiek een !s gebleken. ind van de antwoordkaar- «r de molenaars werden den, is komen vast te minstens 320 molens die den of in de zeilen stonden, ït andere woorden één der- huidige molenbezit. Van en is er op aangedrongen arlijks evenement van té Iwe Er is nu een vaste dag gekozen: de tweede zaterdag in mei. Leiden kent, zoals bekend, twee molens: molen De Valk op de Lammermarkt en hout zaagmolen De Heesterboom op de houtwerf van de firma Noordman aan de Haagweg. Wanneer er wind is, zullen beide molens draaien. Rondom Leiden, vooral bij de Kager- plassen, zijn er ook een groot aantal molens. De rederij Triton geeft af vaarten vanuit de haven van Sassen- heim naar Kaag. De duur is onge veer 75 minuten. Rederij Slinger- landt zal op speciaal verzoek van de Leidse VVV met het salonschip Jo- landa op zaterdag 11 mei om 2 uur van de Spanjaardsbrug in Leider dorp een cruise geven van 2 Vi uur. Er zal langs 2 molens worden geva ren. De Nationale Molendag-afvaart is een voorproefje van de cruises, die vanaf 16 Juni a.s. weer van start gaan en waarmee het vorig Jaar veel succes werd geboekt- De reserverin gen kunnen hiervoor bij de Leidse VW worden gemaakt. Het VW-kantoor aan het Stations plein zal een van de vertrekpunten zijn voor de grote fiets- en wandel evenementen, die door de ANWB op 18 mei zal worden georganiseerd. Voor een groot deel zal bij de Leidse route de Braassem-fietsroute wor den gevolgd van de ANWB. Door de deelnemers moeten vier stempels worden gehaald, namelijk twee op het VW-kantoor voor start en finish en twee onderweg. De controlepun ten onderweg zijn tevens rustpunten. De kosten van deelname aan dit fiets-gebeuren bedragen f. 2.50 per persoon: men krijgt daarvoor een kaartje met een route-beschrijving, dat tevens controlekaartje is. Na het goed volbrengen van de tocht zal een speldje ter herinnering aan de geleverde prestatie worden uitgereikt. De TROS-radlo zal aan het fietseve- nement veel aandacht besteden. Op 18 mei zal de omroepvereniging in elke provincie langs een route een reportageteam posten dat met mede werking van bekende radio- en televi sieartiesten deze feestdag zal opluis teren. Er zal een "Songfietsieval" worden georganiseerd. Voor hen, die per trein komen, be staar. de mogelijkheid om bij de rij wielstalling onder het station een .iets te huren. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het Staatsbosbeheer zijn door geheel Nederland 32 zogenaamde Jubileumwandelingen uitgezet. Men kan daaraan deelnemen op 24, 25 en 26 mei a.s. In het gebied van de Bos- wachterij Noord wijk (voor Leiden het dichtstbijzijnde) zijn wande lingen uitgezet van 7, 9 en 12 km. Vanaf 10 uur 's morgens kan worden gestart bij restaurant "De Oase" aan de Langevelder Slag. C-3 Veil ,h0uc Ge< Imati jBlfbei i .Fm Vanaf woensdag 15 mei ibtenaren van de dienst (erken op pad gaan om in gebruikelijke halfjaarlijkse van particuliere sloten en houden. tig „schouwen" of kon- iD sloten vindt plaats om te dat particuliere eigenaren i oorzaak dan ook nalaten of hun deel van een ge melijk water van afval en ïgroeiing te zuiveren. De dan ontstaat is nadelig [fwatering en is evenmin voor de hygiëne en de in de direkte omgeving 5( tenaren maken van elke schriftelijk verslag op. eonstateerd wordt, dat de schoon genoeg zijn, dan Tokken eigenaar een aan- erop volgt zo nodig een fcmaning. Wordt er dan ondernomen, dan gaat de zelf over tot zuivering van in wel op kosten van de gevallen is er sprake van waarlangs meerdere eige- Het hoeft dan weinig eigenaar zyn stukje ïaken als de ander eige- 't doet. ;,of kunnen en meestal ge- ook de eigenaren een t het stadhuis sturen met op hun kosten de gehele ton schoonmaken. Inschrijving Minerva op 11 mei LEIDEN Ter gelegenheid van het 32ste lustrum van de socië teit Minerva organiseert de lustrumcommissie onder auspiciën van de Leidse Hengelcompetitie op 8 juni a.s. viswedstryden aan het Ryn- en Schiekanaal (Nieuwe Vaart). Volgende week zaterdag 11 mei kunnen vissers en controleurs zich voor deze wedstryden inschrijven op de sociëteit Minerva (ingang Vrouwensteeg Hi Pi) en wel van 13.30 tot 15.30 uur 65-plussers en van 15.30 tot 17.00 uur 25-plussers. In totaal kunnen er 150 man aan de viswedstrijden meedoen. Op de dag van de wedstryden moeten de deelnemers zich om kwart voor zeven Cs ochtends!) verzamelen op het Stadhuisplein, waarna men om zeven uur vertrekt naar het visterrein. De oudste deelnemers worden daarby vervoerd per Jan Plezier, voorafgegaan door muziek. De wedstrijden wórden gehouden van half negen tot tien uur. Daarby gelden de volgende voorschriften: er wordt gevist op aantal (15 centimeter) en met brood, deeg of aardappel. By een gelyk aantal gewogen vissen wordt er geloot. Na afloop worden in de sociëteit Minerva de pryzen uitgereikt (bekers en vele andere pryzen), en wordt er aan de deelnemers een borrel en een sigaar aangeboden. dit is de mogelijkheid waar u op heeft gewacht, de gedachte om over te gaan op contactlenzen speelde al een tijdje door uw hoofd, u wilde ze eigenlijk wel hebben, maar om onduidelijke redenen stelde u de definitieve beslissing steeds uit. besluit dan nu want u krijgt de unieke kans om helemaal voor niets vertrouwd te raken met deze fantastische uitvinding, u laat de lenzen door onze deskundigen aanpassen en draagt ze dan rustig een maand, gratis! na deze maand beslist u of u ze koopt of teruggeeft, niemand verplicht u om te kopen; u beslist zelf. makkelijker of beter kan het niet! het is geen wonder, dat steeds meer mensen besluiten over te gaan op onze contactlenzen, ze worden tegenwoordig zó perfekt geconstrueerd, zó precies en probleemloos passend op het oog geslepenals u ze eenmaal gewend bent wéét u niet eens meer dat u ze draagt, ze zijn onmerkbaar én onzichtbaar, nog meer voordelen? ze beslaan niet als u een warme ruimte binnenstapt, u heeft nooit last van verouder ende modellen of van door glazen vertekende ogen. wat wilt u nog meer? onze ervaring is zo groot, dat wij u die proef (gratis! een maand rustig durven aanbieden, als u na die proefmaand besluit de lenzen te houden, betaalt u pas. interesse? zo ja, dan heten wij u van harte welkom op onze voorlichtingsavond op dinsdag 7 mei om 20.00 uur in restaurant "de vergulde turk" te leiden, waar wij aan de hand van demonstratie, film en dia's u alles over de soflenzen willen uitleggen, wij verzekeren u van een verhelderend avondje-uit, waarbij een hapje en een drankje voor de gezellige, informele sfeer zullen zorgen. haarlemmerstraat 12, leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3