V er vangende woningbouw onmogelijk agenaè Niets dan lof Interne Radio Omroep Leythenrode geopend Boottocht Rode Kruis voor „Exelsior DANKBAARHEID VOOR JOSEPHINE VAN GASTEREN Zijl/LGB stopt *1 1 n Tussen Hoge Klei en Rijksdorp: Trainer I u ZATERDAG 4 MEI STAD EN RAND WASSENAAR B. en W. van Wassenaar zien geen moge lijkheid om het gebied tussen Hoge Klei en Rijksdorp te be bouwen. In de gemeenteraadsvergadering van 19 november besloot de raad de tot dan toe bestaande bouwmogelijkheden in het gebied van de Hoge Klei te schrappen. Aan B. en W. werd verzocht uiter- binnen afzienbare tijd het vliegveld 1974 een nota te produ- Valkenburg zal verdwijnen. ceren over de mogelijkheden van het bouwen op korte en midden lange termijn. Uit dit rapport blijkt, dat het de bedoeling was stand te brengen tussen Rijksdorp het overige bebouwde gebied Ook het gebied bij Bellesteyn, ten noord-oosten van de Randweg komt niet voor bebouwing in aanmerking. Als er bij de Hoge Klei niet wordt koppeling tot gebouwd is bouwen bij Bellesteyn planologisch niet meer te verdedigen. Het gebied ten zuid-oosten mm u Bovendien ziet het Wassenaar. Als op de Hoge Klei niet Maaldrift is door de excentrische lig- wordt gebouwd, vervalt dit argument, ging weinig aantrekkelijk voor ^o- naar uit dat ningbouw. Ook andere gebieden ko- men niet 'voor bebouwing in aanmer king zodat de eindconclusie van het rapport is, dat er geen vervangende woningbouw voor de Hoge Klei op korte termijn aanwezig is. Man in t water LEIDEN Omstanders hebben van nacht om half een een Marokkaan uit het water gehaald, die even te voren door een landgenoot over de brugleuning van de Blauwpoortsbrug was geduwd. De oorzaak is niet bekend. Kennelijk hebben de beide mannen ruzie ge had. Het slachtoffer is met wat verwon dingen naar het Elisabeth Z-ekenhuis overgebracht. De dader is op het po litiebureau aan een verhoor onder worpen. The Lord's Folks LEIDEN Vanavond verzorgt de jongerengroep The Lord's Folks een eucharistieviering in de parochie Meerburg aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude. Celebrant is pastoor J. Schlatmann; het thema: „Vrijheid kost pijn". Aanvang: 7 uur. LEIDERDORP „Met een rood hoofd en knikkende knieën sta ik hier een radio-omroep- studio te openen" aldus burge meester Van der Have gistermid dag in de pyramide van „Leythen- rode". Hy werd daarbij echter vakkundig geholpen door de Leid- se TV-omroepster Alice Oppen- heim, die hem vertelde waar de knop geraakt moest worden. Met deze officiële handeling was de Interne Radio Omroep Leytlien rode een feit. Het idee van deze interne omroep is ongeveer 1M: jaar geleden ontstaan in het brein van het hoofd technische dienst Luc Rieff. De afgelopen 3 maan den is dit idee verwezenlijkt tot een eigen studio in het zusterhuis van dit verpleegtehuis met een echte paneeltafel, 2 draaitafels, bandrecorder en mengpaneeltjes. Er zijn ook twee cabines in de studio van waaruit de disc-jockey kan werken. Het is de bedoeling dat voorlopig 4*i uur uitgezonden wordt. Verzoekprogramma's, ac tualiteiten en sport en zondags vooral klassieke en religieuze mu ziek. Deze uitzendingen zullen verzorgd worden door Henk Kos ter, Henny van den Berg en de 17-jarige omroepster An ja Krom hout. Zij doen dit werk allen uit liefhebberij. Voorzitter van de IROL, fysiotherapeut Fred van der Putten dankte de vele mede werkers voor de professionele aan pak van dit gebeuren. „Het haalt 'Leythenrode' uit z'n isolement. Wij hebben gaarne publiciteit om de bewoners van Leythenrode „naar buiten" te brengen". Toen kon Anja Kromhout, van de zenuwen bijna in de microfoon bijtend, het duo Saskia en Serge aankondigen die met veel vaart en verve bewezen dat een life-op- treden hen beter uit deed komen dan op de buis. Zij brachten de stemming er opperbest in, zodat bewoner de heer Peeperkoorn verbaasd constateerde: Ik zag helemaal geen droevige gezichten meer, Jullie hebben onze zorgen even doen vergeten. RONALD VEER EN W ijkvergadering in Merenwijk LEIDEN Op maandag 6 mei as. organiseert het huurderscomité Me renwijk een grote buurt vergadering voor de bewoners van de Merenwijk. De vergadering begint om 20 uur en wordt gehouden in de aula van het scholencomplex aan het Valken- pad. De agenda luldit: Het zonder de BHW verder gaan. De weigeringsactie (bedoeld wordt hier de huurweigering) De weerstandskas en het spekken daarvan. Acties die de weigeringsactie on- LEIDEN Dinsdag as. organi seert de Welfare-kring van de afd. Leiden en omstreken van het Neder landse Rode Kruis een dagboottocht voor 80 gehandicapten en zieken, die uit het rayon van de afdeling Leiden afkomstig zyn. Ruim 25 Welfarevrijwilligsters en leden van de Kolonne Leiden van het Rode Kruis zullen op die dag zor gen dat het de gasten aan boord aan niets zal ontbreken. De afvaart is om tien uur vanaf de Haven (stille zijde) in Leiden en om ongeveer vijf uur wordt de boot weer terugverwacht LEIDERDORP In de vrijwel ge vulde Leidetdorpse Scheppingskerk voerde "Excelsior" Haydn's Schöp- fung" uit onder directie van Bas Sie- reveld. Wie weet de honderddui zendste keer in de geschiedenis sinds Wenen 30 april 1798 voor al wat daar aan adel huisde. Adel 1798 loopt niet wordt per karos vervoerd en dat door opstoppingen van nieuwsgierigen. Wanhoop voor de verkeerspolitie. Op het affiche voor de eerste openbare uitvoering, 17 maart 1799, verpakt Haydn in 150 woorden het verzoek, niet boos te worden als hij tussentijds applaus niet meer als bevel wil opvat ten om het betreffende stuk te bisse ren men proeft het, dit was operapu- bliek. Een derde uitvoering, waarvan we weten (27 mei 1808, nog steeds in Wenen), stond nu onder leiding van Salieri. Een moment daarvan heeft de weduwe van de magnaat Esterha- zij, wijlen Haydn's broodheer, door een kunstschilder laten vastleggen: het hele publiek is opgestaan, afge wend van het podium, de blik gericht op de luisteraar Haydn, die overge- ëmotioneerd onwel is geworden (een jaar voor zijn dood). De impuls voor zijn Schöpfung kreeg Hay dn, volgens de musicoloog Bu'rney die er bij was, in de Londen- se Westminster Abbey bij het horen van Handel's Messiah. Hebben die twee werken dan zoveel gemeen? Ja, de doorbraak naar de vrije persoonlij ke wil, naar iets voor iedereeen, uni verseel, los van opdracht, plicht, ge- legenheidsdwang. Ze zijn religieus doortrokken, beide van buitenker ken jk geloof, persoonlijk getuigenis, geestelijk testament. De roep van de tijd was "terug naar de natuur". Schumann schreef in een kritiek "je moet er het gras in horen groeien". We zouden zeggen: godsge loof gemengd met de geur van grazig gretig groeizaam groen. En de boe renzoon Haydn, 65 plusser, in terug vinden. Tot zoveel raffinement kon Excelsior niet opstijgen, maar de hele koorpartituur zat er muurvast in. Dordrechts Symfonie Orkest, ge traind ensemble tussen amateur en professioneel in, had even goed de materie onder de knie. Haydn is pri mair symfonicus, in Weense zin ver langt dit oratorium orkestraal buig zame koor stem men. Het koor buigt zich naar het orkest, niet omgekeerd. Maar de discipline verdiende niets dan lof. De solo's werden verzorgd door de sopraan Da ja Siereveld, de tenor Jan Waayer, de bas Henry Blackmon. Technisch zeer knappe, accurate en zeer serieuse zangers. De stem van de sopraan is wel klein van volume, maar zuiver en sympathiek. Natuur lijk waren de klavecimbel recitativo- secco's van Ada v.d. Bent optimaal wat zij moesten zijn. KEES VERHOEF LEIDEN Tot hoofd voorlichting van het academische ziekenhuis Lei den en de Leidse faculteit der genees kunde is per 1 augustus benoemd drs. A. D. de Jonge. Hij volgt de heer N. P. van Schouwenburg op, die per 1 juli een voorlichtingsfunc tie bij de rijksoverheid aanvaardt. De heer De Jonge is thans voor lichtingsfunctionaris aan het bureau communicatie van de Katholieke Hogeschool in Tilburg. LEIDEN Hans van de Moolen, trainer-coach van het waterpolo- zevental De Zyl/LGB (hoofdklasse), heeft zijn functie neergelegd. Van de Moolen kan onmogelijk meer tijd be steden aan de training en voorberei ding zoals die werd verlangd. Voorzitter Den Hartog: „Het is zijn eigen vrije wil. Maar wat is vrye wil". Het team heeft hem niet aan de kant gezet; het heeft hem een plaats toebedacht in het begeleidingsteam. Maar dat heeft Van de Moolen ge weigerd. Hij wil geen deeltaak. Voor zitter Den Hartog vindt dat begrij pelijk. „Van de Moolen moet alles nog verwerken. Ik zal proberen om hem voor een andere taak terug te krij gen". Een jaar geleden heeft Van de Moolen al gesteld met z'n baan in de knoop te komen wanneer hij nog meer tijd aan De Zijl/LGB zou gaan besteden. Op het schoolplein van de Apolloschool in Leiden-Zuidwest is gisteren de zogenaamde "Schoolkreade" van start gegaan. Van alles ivas er te heieven. Van een doedelzakband tot en met straattekeningen. Van het laatste evenement maakte Jan Holvast bijgaande foto. LEIDEN Een innige omhelzing viel de actirce Josephine van Gasteren gisteravond ten deel. Dit spontane gebaar symboliseerde de dankbaar heid van het betrekkelijk geringe aantal bezoekers van het LAK-thea ter Jegens de door veel ervaring ge louterde vakvrouw die Josephine van Gasteren ontegenzeggelijk is. De ac trice bracht er een Indisch verhaal van Bep Vuyk, De eigen wereld en die andere' tot leven. Een verhaal, dat Eric Schneider op verdienstelijke wijze voor het toneel bewerkte. Een verhaal, dat bij velen een schok van herkenning zal hebben veroorzaakt. Bij degenen namelijk die het tempo doeloe van de jaren veertig hebben meegemaakt. De Jaren van de Japan se bezetting, van de kampen, van de rampokkers en van de Kempétai. Tegen deze achtergrond heeft Bep Vuyk haar verhaal geschreven. Het verhaal v. Erni, een .Indische' vrouw die bij het uitbreken van de oorlog zonder man en kind op Java achter blijft en in tegenstelling tot haar sterk aan 't Europese milieu gehech te en daardoor wat gefrustreerde zus- Je terugkeert naar haar Inlandse moeder in de desa, waar zij zich een nieuwe identiteit verwerft. Een ver haal uit de werkelijkheid, dat zich in dit geval buiten de interneringskam pen afspeelt m. als voornaamste mo tief de tragiek en het gewetenscon flict van de in een totok-wereld op gegroeide Indo. Hoewel vrij koel en registrerend geschreven gaat er van Bep Vuyks novelle toch 'n dramati sche spanning uit. Josephine van Gasteren maakt daar knap gebruik van. Ze weet de bandjir van gevoelens die Ermi te verwerken voor zU zich zelf vindt op een ingetogen manier te Shopping- centrum Voor hof geopend VOORSCHOTEN In Voorscho ten heeft wethouder Dr. P. S. Pels van mdddenstaniszaken in aanwezig heid van o.a. burgemeester J. v. d. Haar en wethouder W. J. Iestra het shoppingcentrum „De Voorhof" in de Schoolstraat geopend. Het shop- pimgcenitrum is eigendom van de Centrale Algemene Verzekeringsmy. te Den Haag; de bouwkosten bedroe gen ruim f. 2 miljoen en het ligt tegenover de Dorpstoren. In het Shoppingcentrum is thans reeds gevestigd de Ned. Midden- stanidsbank, makelaarskantoor Vrins, boetiek „Francy", meubelzaak „De Schrijnwerker", coffeeshop „De Spil" en een drycleaning-service. De gehele ruimte is nog niet ver huurd en in het opengebleven ge deelte wordt thans geëxposeerd door de Brusselse schilder Pierre Binart. Boven het shoppingcentrum zyn twee éénkamerflats en tien tweekamer fiats gebouwd. verwoorden en tegelijkertijd te ver beelden. Ze weet bovendien een sfeer op te roepen van nostalgie en melan cholie, een sfeer die zo kenmerkend is voor de tijd van toen. In tegenstelling tot de zachte gamelanmuziek op do achtergrond is deze sfeer, Jammer- genoeg, niet terug te vinden in het metierig uitgevallen decor van een Indische plantentuin. Maar een boeiend en overtuigend brok soloto neel blijft 't in elk geval wel. De pic- colo-produktie zoals die gisteren in Leiden werd uitgebracht heeft daar- beslist een grotere belangstelling verdiend. PIETER C. ROSIER LEIDEN Door de secretaris generaal van het ministerie van Sociale Zaken, de heer Van den Berg, is gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van het nieuwe buurthuis dat op de hoek van de Topaaslaan en de Opaalstraat zal verrijzen. Eind mei 1975 moet de bouw gereed zijn. Het nieuwe buurthuis zal in be heer komen van de Stichting Buurtgebouw Morskwartier. In de Stichting hebben ondermeer zit ting de besturen van de wijkver- eniging "De Juwelen" en de stich ting clubhuis "De Sperwers". De burgemeester van Leiden en zijn echtgenote waren onder meer bij de feestelijkheid aanwezig. (Foto Jan Holvast) Maandag Hoge Morsweg, Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg), Mors- laan, dr. Lelylaan, Granaathof, Dia mantlaan, Onyxhof, Amethisthof. Smaragdlaan, Robijnstraat, Parel straat, Topaaslaan, Aquamaryn- straat, Bothastraat, H. Cos terstraat, Morskade, Rhijnhofweg, Agaath- laan, Saffierstraat, Turkooislaan Berylstraat, Carneoolstraat, Barn steenpad, Kristalstraat. Opaalstraat, Toermalijnstraat. Lage Morsweg, P. C. Hooftlaan, Vondellaan. van Baerlestraat, Jacob Catslaan, Gerard Brandstraat Coornhertstraat. C. Huygenslaan. Brederostraat, Spieghelstraat, R. Visscherstraat, Tesselschadestraat. Leeghwaterstraat, St. Buysingh- straat, Calandstraat, Leemanstraat. Conradstraat, Dijkstraat, Stuw- straat, Sluisstraat, Duikerstraat. Damlaan, Haagsestraatweg, Muider- kring, Cruqiuslaan. Woensdag Herenstraat, Pr. Wilhelminastraat Bloemistenlaan, Leliestraat, Pioen straat, Pioenhof, Lindestraat, Rese dastraat, P. de la Courtstraat, Ko- ninginnelaan. Acacialaan, P de ie Courtstraat, Koninginnelaan, Aca cialaan, Tulpenstraat. Zoeterwoud- sesingel (van Herenstraat tot Lam- menschansweg) Schelpenkade Andrles Schotkade Leuvenstraat. Gerrtt van der Laan straat, Leeuwkenstraat. Valdez- straat, Stadhouderslaan. Magdalena Moonsstraat, 3 Octoberstraat. Dul- tenruststraat. Kastanjekade. Mei- doornstraat, Hyacinthenstraat, Se ringenstraat. Daliastraat. Anjelier- straat. Koestraat, Lege Werf straat, Bouwe- louwensteeg, Duizenddraadsteeg, van der Werfstraat, Meermanshof. Druckerstraat, Maredorpsedwars- straat, Grevenstraat, Voldersgracht, Noord- en Zuid Rundersteeg, Jan- vossensteeg, Koddesteeg, Clarasteeg, Oude Singel' (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tot Mare), Lange Zandstraat, Vol molengracht, Oostdwarsgracht, Koolstraat, Emmastraat, Baatstraat. Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekers- dijk, Schapensteeg, Goegerritsteeg. Prinssessekade, Turfmarkt. Steen straat, Beestenmarkt, Nwe. Beesten markt, Kort Galgewager, Mors- straat, Smidsteeg, Narmstraat. Kruisstraat, le en 2e Binnenvest- gracht, St. Aagtenstraat, Lammer markt, Marksteeg, Lange Schei- straat, Nieuwe Mare, Oude Singel (van Mare tot Turfmarktbrug), Fokkestraat, Oude Vest (van Turf markt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoor- steeg, Dolhuissteeg, Sionshof, St. Ursulasteeg, Caeciliastraat, Lange en Korte Lijsbetsteeg. Korte en Lange Agnietensttaat, Spijkerboor- steeg, Vestwal, 3e Binnenvestgracht, Reineveststeeg, Langegracht, Vrede hof, Houtmarkt, Noorderstraat, Hen drikstraat. Vrijdag Donderdag Havenplein, Haarlemmerstraat (vaD Haven tot Mare), Donkersteeg, Kui- persteeg, Dullebakkerst-eeg. Hoog- landsekerksteeg, Pelikaanstraat, Zaterdag Hooglandse Kerkgracht 48. De Vink, dansen vanaf Burchtplein, antiekmarkt 9; 1 gevorderden. 3.30-5.30 v Marekerk, Lelden, Dodenherd 7.30 uur nam. Zondag Antonlus Clubhuis, dansen Middelweg 19c Lelds Poppent kindervoorstellingen 2.30 uur n gland se Kerkgracht 48 a^J Ju d( MAANDAG Stadhuis Leiden Openbare v« er ring verkeerscommissie, 4 uur i aa Aula Valkenpad Leiden Buuri el ering huurderscomité Merenwi Steenschuur 6 Leiden Trance! Spiritisch Genooschap, mediun d. Windt, 8 uur Charlotte de Bourbonhof 1 Sjpr u. reisvergadering "De Wijde 7.30—8.30 uur nam. Rijnlandshuis Leiden. Verg streekcommissie regio 2. 8 rIlie DINSDAG Breestraat 19 Leiden Soc. vo[P?f handicapten, 25 Rijnsburgerweg 163 Leiden uur Alg. Bureau voor levens- zinsaanvragen, 7.308.30 1 Hooigracht 38 Leiden Spifir stichting Huisvesting Werkend f geren, 7.308.30 uui De MeiJ van Streefkerkstra 1 s Leiden Gespreksavond Bah meenschap, 8 uur nam. d Stadhuis Leiden Vergi raadscommissie onderwijs, 4 ui 'n2 Ons Eiland, Kortenaarstraat *es Elfde Jaarfeest Ned. Chr. Vr ar( bond afd. Noord, 7.30 uur nam.noï Artsen ekf I Leiden Wijk I (Morsweg tier. binnenstad tot cityring)ffei bers. Noordeindsplein 2a (tt€ 22268), wijk II (Groenoord. 1 KS Merenwijk): A. van Luyk, T kestraat 5 (telefoon 22522), v (Waard, Pro fessoren wijk Tu wijk)G. Pieterse, Zoeterwoi gel 109 (telefoon 24403), (Zuidwest, Haagwegkwartler) Wegman, Paganinistraat 8 J 26509). Leiderdorp S. Ouwerketl vestein 40 (telefoon 34924). Oegstgeest H. Reterink, weg 152 (telefoon 50394). Voorschoten Zaterdag A, se. Voorstraat 23 (telefoon 24( dag W. van Dam, Prof. Asser (telefoon 3960). Warmond L. Lempers clulliaan 13, Voorhout (tel. 10140). Wijkverpleging Leiden Zr. M. Ammerlaai bertlaan 166 (telefoon 62835) e Bosch, Asserstraat 22 te lef ooi Oegstgeest Interkruis, Li steil (telefoon 54500) Voorschoten Gezondhf^ trum, v. d. Waalslaan 25 (te Apotheken De avond-, nacht- en zondaJy^ der apotheken in de regio waargenomen door apotheel es traal. Breestraat 74 (telefoa apotheek Voorschoten. Leida and (telefoon 2525) en apotheek oor Lijtweg 4, Oegstgeest (telefoofidei SOS-dienst (den SOS-tel. hulpdienst. 25202. Voor allen die ln den verkeren dag en nac Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15. Leid gewonde honden, katten, v Dag en nacht bereikbaar, tel Dierenambulance. Tel. 01710-31 Release Hulpverleningsdienst Relew Hulp- ljn 2C bovendien di. 1 met uitzonder Wets winkelt je Juridisch adviesbureau Morskwartier clul rennest, Morsweg 59. tel. 7—0 uur nam Gemeenschap Zuidwe Hulpverlenlngs- en lnformi gemeenschap Zuidwest, tel 33921 en 61944 Kinderopvang Informatiebureau werkgemi Kindercentra Lelden. Stationsweg 28. tel. 46861 Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Station), Kamerlingh Onnesplein, de Sitter- laan, v. d. Waalsstraat, Buys Bal lotstraat, Hugo de Vriesstraat, Kap- teynstraat, v. d. Waalsplein, van Bemmelenstraat, Lorentzkade, Zee manlaan, van 't Hoffstraat. Bakhuis Roozeboomstraat. M. Treublaan. Stieltjesstraat, Fran- chimontlaan, v. d. Hoevenstraat Kanaalweg (van v. Vollenhovenplein tot spoorlijn), v. d. Sande Bakhuy- zenlaan Beyerincklaan, Temminck- laan, Surmgarstraat, Burggravenlaan, Asserstraat, Scholtenstraat, Modder manstraat, Oppenheimstraat. s tena of 1 LE1DSCH DAGBÊ DAGBLAD VOOR LED e i EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagbl» k Y0 Witte Singel Postbus 64 - Giro l Maandabonnement Kwartaalabonnement Per Post Jaarabonnement Losse nummers geva ideo oy inwaai betaling te voldoen Bil i tiscbf (verschrijving mlnlstratle- en incassokd mak Nabezorging van lö.OO—3 Zaterdag vaD 16 00—18.01 k| Telefoon 01710-30500 ook

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2